„Bezoek-ouders" gezocht voor jonge zwakzinnigen dichtbij 4a Roxasect if |idelijk verschil immentaar Je moet het graag willen en je moet het aankunnen Wereldraad (1) Tegen muggen en vliegen: Wereldraad (2) en Hitte bezorgt spoorwegen flinke schade Bloemenhove wil Seveso helpen door aborteren Het gaat in totaal om 50 kinderen dorp bezeten van spreuken haarslag ufo-vliegveld strausspop het weer Weer warmer Strandweer weerrapporten ,G 20 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jmerikanen kunnen niet klagen ij straks bij de presidentsverkie- moeten kiezen tussen lood en pjzer. Binnen de Amerikaanse jmdingen is er weldegelijk een llend verschil tussen de demo- che kandidaat Carter en diens Tjlikeinse tegenstander Ford. mag dan geen revolutionair hij is toch vele malen progres- (origineler ook) dan Ford. •nm; verschil wordt aanmerkelijk Ide^lijker als men kijkt naar de ^atl kandidaten voor het vice- ^Pi^dentschap. Waar Carter koos s jji een typische liberaal (Walter pale) nam Ford een onversne- Robert Dole. Ie Bfconservatief. rt-ie na convent'e van demo- ilijk|che partij begonnen de repu- it hPnen het koppel CarterMon ad ^af te schilderen als zeer links joorveel Amerikanen nog altijd iort scheldwoord is. De keuze Dole paste uitstekend in die tgie. De republikeinen zijn nu jinste duidelijk als ..rechtser Carter" te herkennen. as to< lag r een verkiezingsstrijd is zo'n jeubare tegenstelling erg aardig, gat opzicht is Fords beslissing te nemen als partner toe te n. Of hij zichzelf daar een mee heeft bewezen is een tëre vraag. was een vurig aanhanger van "'^iard Nixon en behoort tot de garde van de republikeinse Jij. Verkiezingsuitslagen en opi- ^eilingen van de afgelopen jaren ^n aan dat die oude republikein partij niet meer zo goed in de rkt ligt. partij lijkt dringend toe aan een I jonging van de leiding en ver- /(iwing van het denken. Aan zo'n ,-eille heeft Ford zeker niet bijge ven door iemand als Dole naar te halen. Maar dat was van jd. die zijn huidige vice-president Jtkefeller liet vallen om de rech- ileugel van zijn partij tevreden te llen, ook niet te verwachten. commentaar „Wereldraad" in de ngjnt van gisteren was tot onze spijt ineen deel van de oplage onleesbaar, ami herplaatsen het hieronder. :hö ou\ eerste vergadering van het °"ltraal comité van de Wereldraad Kerken na de assemblee van •halrobi is bijzonder kalm verlopen. Tctaculaire discussies (die wel fden verwacht, bijvoorbeeld over militarisme) waren er niet. ja.c.i, u. is. maa e jdelijk wo e j'er. zoals door Kees de Leeuw jgg „Een aantal geestelijk gehan dicapte jongens en meisjes wacht ieder weekend tever geefs op bezoek. Het betreft enkele van onze voogdijkinde ren. die bijvoorbeeld in inter naten in Ermelo. Den Dolder en Den Helder wonen. Wie zou voor hen wat kunnen beteke nen? Door hen bijvoorbeeld eenmaal per maand op te zoeken." Deze oproep is te lezen in het laatse nummer van Klik. het maandblad voor de zwakzinnigenzorg, een uitga ve van het Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg <NOZi. Zij is uitgegaan van de William Schrikker Voogdij stichting in Amsterdam, een lande lijke instelling, die voogdij uitoefent over minderjarigen van wie ver wacht kan worden, dat zij door hun beperkte geestelijke vermogens moeilijkheden zullen ondervinden bij het zich handhaven in de maat schappij. Met maatschappelijk wer ker Mark Bent, zijn collega Arnold Krijnen en directeur Piet van de Steenoven van de stichting spraken we over het „hoe en waarom" van deze oproep en of deze als een nood signaal kan worden beschouwd. Mark Bent. die het initiatief hiertoe heeft genomen, legt uit dat de stich- ADVERTENTIES Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect Bevat \Pyrethrum. de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. honderdtwintig gedelegeerden, ktn adviseurs en de staf van de 'l:reldraad hebben deze tien dagen :onder hard gewerkt. Het resul- is een program voor de komen- jaren. dat niet bepaald opwin- maar waarvan één ding heel ordt: het accent valt niet zoals in de jaren tussen eépsala (1968) en Nairobi(1975), ocrwegend op het sociale en poli- werk van de kerken. De aan dicht voor kerkelijk en theologisch rïjjjrk. voor zending en geloofsbezin- e(pg is sterker geworden. De we- ddraad heeft de balans van geloof >mi handelen weer gevonden, llel Jlans is eigenlijk niet het goede Jjiord. Het gaat, zei Philip Potter, p geloof-in-handelen en om han- Tegelijk is er het het oecumenische werk na- ukkelijker dan voorheen, daar te leringen, waar het allereerst hoort, ^jar het grondvlak", het gewone jrklid, de plaatselijke gemeente. ijft de kwestie van de mensen- ïhten. Is het besluit, waarbij de na^reldraad de kwestie van de dsdienstvrijheid in Rusland ver- tzen heeft naar de Europese ker- in. die deze zaak maar primair iderling moeten bespreken, een lp terug vergeleken bij Nairobi.' als men nu uitspraken" van de ereldraad had verwacht. Het em- effect daarvan zou echter geweest jn: misschien zelfs een breuk in de ,grjereldraad in ieder geval dat deze lak voortaan niet meer bespreek bar zou zijn. Beide zijn nu voorko- het eerst komt nu de zaak van c mensenrechten binnen de We- aan de orde. De Russische isidente christenen weten nu. iar zij terecht kunnen met hun lachten. Daarbij zullen de kerken West-Europa gelegenheid krijgen 3t zelfonderzoek: hoe staat het bij is met de mensenrechten? Dat kan eerlijkheid van de discussie ten iede komen. iverigens blijft het een beschamen- 1 e zaak, dat de Wereldraad niet in Maat is. de schending van de men- _Jnrechlen in Oost-Europa even .rachtig te veroordelen als hij dat in ^ïdere delen van de wereld doet. Bat is een schaamte, die alle leden Herken maar gemeenschappelijk Bet de Oostcuropcsc moeten delen. Minder vakantiereizen Van een verslaggever AMSTERDAM De lange warme zomer heeft" de reislust aanzienlijk getemperd en dat heeft de Neder landse Spoorwegen een schadepost van bijna zeven miljoen gulden be zorgd. De doorgaans gestadig stij gende belangstelling voor toeris tische reizen is namelijk dit jaar met vijf a zes procent gedaald. Vooral de teruggang bij de tiencr- toers en de kris-kras-abonnementen (acht dagen toeren door Nederland) was aanzienlijk. Tot en met juli wa ren er 84.000 tienertoerkaarten ver kocht, wat vijftien procent minder is dan vorig jaar. Het aantal verkochte kris-kras-abonnementen daalde tot 101.500, een achteruitgang met twaalf procent. De hitte heeft daarentegen de jonge ren niet weerhouden van reizen naar het buitenland. De verkoop van het „interrair'-abonnement (voor jonge ren tot en met 22 jaar. geldig in twintig landen) is met ongeveer der tig procent gestegen, ondanks een prijsverhoging met meer dan tien procent. Het aantal deelnemers aan NS-vakantiereizen lag aanvankelijk vijftien procent hoger dan een jaar geleden maar zakte in de loop van de zomer af tot zeven procent méér. Van een verslaggever •AMSTERDAM De abortuskliniek Bloemenhove is bereid om zwangere vrouwen uit het door de giframp getroffen Italiaanse plaatsje Seveso te helpen. Het bestuur van de kliniek heeft de artsen van een ziekenhuis in Milaan laten weten, dat men op on beperkte hulp kan rekenen, voor het geval dat ze op grond van de Ita liaanse wet in moeilijkheden zouden raken. Volgens de inlichtingen van de Bloe- menhovekliniek zijn er al drie zwan gere vrouwen uit Seveso geabor teerd. Men is namelijk bang dat on der invloed van het giftige gas de kinderen van deze vrouwen straks mismaakt ter wereld zullen komen. Leen (18) en Henk (19): geen uitzonderingspositie meer. ting toezicht houdt op 248 pupillen, van wie er 104 in pleeggezinnen en 126 in inrichtingen verblijven. Van die laatste groep krijgen somrpigen regelmatig bezoek, maar anderen die in feite alleen op de wereld zijn nooit, terwijl toch ook zij dringend behoefte hebben aan contact. Vaak leven zij in een fantasiewereld, waar bij ze voor zichzelf ook een vader en een moeder scheppen, die aandacht aan hen besteedt en hen bijvoor beeld zondags komt opzoeken. Zij zien immers, dat dat bij andere kin deren in internaten wel gebeurt Doordat de maatschappelijk wer kers in de praktijk daarmee worden geconfronteerd, ook via vragen als „M'n vader en moeder zie ik nooit, kan jij daar niet voorzorgen", probe ren ze voor deze kinderen mensen te vinden, die bereid zijn als „bezoek- ouder" te fungeren. De oproep in Klik is één zo'n poging. Het ver schijnsel „bezoek-ouder" bestaat overigens al weer enkele jaren en is vooral bedoeld voor die kinderen, die geen vader of fnoeder meer hebben of van wie de ouders van de ouderlij ke macht zijn ontheven, hetzij om dat ze zelf in een inrichting verblij ven of dat ze niet (meer) naar hun kind omkijken. Mark Bent: „In die gevallen is het erg belangrijk, dat dan voor vervan ging wordt gezocht en het probleem daarbij is mensen te vinden die daar toe bereid zijn. Het is vooral in het begin erg eenzijdig: veel geven en weinig ontvangen, hoewel je soms in kleine dingen iets van dankbaarheid en tederheid kunt ontdekken. In de praktijk heb ik ervaren, dat de resul taten nogal wisselend zijn. Sommi gen beginnen erg enthousiast, maar knappen op den duur toch af. omdat ze het niet kunnen volhouden. Dat neemt echter niet weg dat een aantal bezoek-ouders het erg goed doet. De kinderen kijken naar hen uit en be schouwen hen echt als hun eigen ouders, waarover ze bovendien kun nen opscheppen tegenover andere kinderen. Ze zijn er trots op en ko men daar rond voor uit." Verantwoordelijkheid Als je je als „bezoek-ouder" wilt op geven. is er in feite maar één maat staf: je moet het graag willen en het aankunnen. Piet van de Steenoven- „Een bezoek-ouder neemt toch wei een grote verantwoordelijkheid op zijn of haar schouder en men moet zich aan deze taak niet vertillen, want het leidt tot enorme teleurstel ling bij een kind. als men het laat afweten. Natuurlijk speelt ook de bereikbaarheid van een inrichting een rol. Je kunt bijvoorbeeld van een vrouw van zestig niet verwachten, dat ze urenlang in trein en bus on derweg is om een pupil op te zoeken. Het bezoek zelf bestaat vaak uit wandelen, een stukje rijden, terwijl sommige kinderen ook een weekend mogen logeren, als de omstandighe den dat toelaten Velen zijn echter al dolgelukkig met het krijgen van be zoek zo één keer in de maand op zondag, omdat juist die dag. die in het teken van bezoek staat, zo schrij nend wordt ervaren door kinderen voor wie dan nierwhnd komt." Mark Bent vertelt nog. dat het in totaal om zo'n vijftig kinderen gaat. voor wie een ..bezoek-ouder" wordt gezocht Hoewel het programma Werkwinkel voor de televisie des tijds actie hiërvoor heeft gevoerd, kan het laatste jaar toch worden gesprokeri van een vacuüm op dit gebied en het spreekt dan ook van zelf. dat de stichting best enthousi aste vrijwilligers kan gebruiken, die in hun vrije tijd deze kinderen regel matig willen bezoeken Vaak alleen Twee mensen, die daar vanuit hun eigen ipraktijk-lervaring iets meer over kunnen vertellen zijn Paul i27) en Marian (26) van de Siepkamp uit Utrecht, die sinds februari 1975 de bezoek-ouders zijn van Henk (19) en Leen (18). Twee zwakzinnige jongens broers die op Dennendal ver blijven en van wie de ouders van de ouderlijke macht ontheven zijn. Ma rian heeft een aantal jaren daar als verpleegkundige gewerkt en het was haar opgevallen, dat van ae groep oudere jongens Henk en Leen de enige twee waren, die geen bezoek kregen en in het weekeinde vaak alleen achterbleven. Zo ook met de kerstdagen in 1974. loen er voor hen tijdens de vakantie een adres moest worden gezocht om onderdak te brengen. Zij vroeg zich toen af. waarom zij dat adres niet zou kunnen zijn en na een gesprek met Paul was de zaak in een half uur bekeken. Als „echte" ouders zijn ze gaan fungeren, toen Marian in febru ari daarop stopte met werken. Ook Paul is inmiddels werkzaam binnen de zwakzinnigenzorg. Hij stopte met zijn studie scheikunde, behaalde z'n MO pedagogiek en werkt nu sinds maart van dit jaar op Dennendal als paviljoensbegeleider Hoewel dit ab soluut geen voorwaarde is om ..be zoek-ouder" te zijn. kennen ze wel de praktijkkant van het werken met zwakzinnigen ..Daardoor hebben we wel wat streepjes voor op anderen". Beiden stellen duidelijk voorop, dat 7p het zelf ook hartstikke leuk vin den. „Het zijn ontzettend lieve kin deren en we doen het echt niet alleen om hen een plezier te doen", aldus Paul. Als Henk en Leen niet ziek zijn. komen ze om de week een weekend thuis. (Het andere weekeinde heeft Paul dienst op Dennendali. Ze wor den dan gehaald en gebracht en met z'n allen brengen ze dan het weekend door. Henk en Leen hebben een ei gen kast met rommeltjes, waarover ze kunnen beschikken Er wordt ge speeld met de hond. getekend, tele visie gekeken of naar de dierentuin in"-''» "n ook met z'n vieren een week naar Drente gegaan om daar vakantie te houden. ..Een erg groot probleem was het niet voor ons. omdat we hen van tevoren kenden en wisten wat ons te wachten stond", aldus Marian, „en ze beschouwen ons echt als vader en moeder, terwijl wij hen als onze kin deren zien". Dat blijkt ook uit het kaartje ter gelegenheid van de ge boorte van Saskia in mei van dit jaar. waarop eerst de namen van Henk en Leen staan en dan van hun zusje Saskia. Paul vertelt, dat dat nog enkele v trbaasde reacties ople verde van kennissen, die tegen hem zeiden „Ik wist niet dat jullie er al twee hadden". „Kleinkinderen" Ook de ouders van Paul en Marian reageerden erg leuk op Henk en Leen. Op deze manier hebben ze er twee kleinkinderen bij. De jongens zijn echt in het gezinsverband, dat ze als zodanig helemaal niet (meert kennen, opgenomen. Zondagmorgen bijvoorbeeld staan ze af en toe vroe ger op. dekken dan de tafel en zetten een potje thee Ze gaan op bezoek bij kennissen in de straat en voegt Paul eraan toe: „De kinderen in de buurt beginnen er ook aan te wennen". Paul en Marian beseffen echt waar ze aan begonnen zijn en willen er gewoon mee doorgaan Wel geven ze toe. dat ze beiden al zo'n tijd in dit werk zitten, dat het voor hen gemak kelijker is het vol te houden, maar dat ligt voor ieder verschillend. „Je kunt je ook voorstellen, dat iemand die dit werk niet doet en niet dage lijks geconfronteerd wordt met zwakzinnigen, het juist leuk vindt om bezoek-ouder te zijn. Bi j ons gaat het al meer de kant uit van „pleeg ouders". hoewel het niet mogelijk is hen voorgoed in huis te hebben, om dat ze nogal veel ziek zijn een hormonenkwestie en dan ver pleegd moeten worden in een zieken huis. Ik kan echt zeggen, dat we er nog steeds geen moment spijt van hebben aldus Paul. Als Henk en Leen 21 jaar zijn gewor den. houdt de bemoeienis van de voogdij-stichting (William Schrik ker) op en willen Paul en Marian proberen of ze voor de jongens kun nen optreden als een soort curator, zodat de verantwoordelijkheid die ze op zich hebben genomen, ook wette lijk wordt vastgelegd. „Stuk van jezelf" Marian: „Wat mij altijd enorm heeft aangetrokken in dit werk is de echt heid en spontaniteit van de kinde ren" en Paul vult aan: „Zwakzinni gen blijven gewoon zichzelf, ook als ze al een tijd in een inrichting ver blijven. Het mooie is ook. dat als ze hier het weekeind zijn ze echt bezit nemen van het huis en eerst rondkij ken of er iets is veranderd. Ze zijn een stuk van jezelf geworden en hun belevingswereld is er gewoon groter door geworden. Hun uitzonderings positie. die ze voorheen hadden zonder bezoek en zo is voorbij en in de groep vertellen ze honderd uit over wat ze het weekeinde hebben meegemaakt." Het feit dat ze er een zusje bij hebben gekregen, was een openba ring voor hen. Ze praten er veel over. willen precies weten wat Saskia te eten krijgt en zijn vol interesse. „In het begin vlak na de geboorte," aldus Marian, „belden ze regelmatig op om te vragen of het zusje nog leefde en of het gegroeid is. maar nu met Sas kia erbij vinden ze eigenlijk, dat Paul maar een groter huis moet ko pen. omdat dit te klein is." En Paul tot slot: „Natuurlijk weten we niet-, hoe we er over vijf jaar tegenover staan, maar gezien de ervaringen over en weer kan ik alleen maar zeggen, dat het ons leven heeft ver rijkt." Voor verdere inlichtingen: William Schrikker Voogdij-stichting. Nic. Maesstraat. 52, Amsterdam, tel. 020—761075/723953 (vragen naar di recteur P. van de Steenoven) onder redactie van loes smit „In geld, in vrouwen en in wijn. is deugd en vreugd, maar ook venijn". Hoe ze in het oude Kempische dorp Heeze een kilometer of tien bezuiden Eindhoven die spreuk willen uitbeelden, is nog een raadsel, en de bouwers van de praalwagen met deze voorstel ling houden het natuurlijk ook strikt geheim tot dé ..Brabantse Dagde 29ste augustus. Op die zondagmiddag trekken meer dan duizend mensen mee m de ,.om- megangh van Heeze". bepaald geen stille, want ze dansen, zin gen. musiceren en springen op en tussen de tientallen praalwa gens. die allemaal een spreek woord uitbeelden. De folkloris- tisch-historische optocht, die spreuken gaan voorbij" als the ma heeft, zal dan ook zeker een paar kilometer lang zijn De op lettende toeschouwer zal spreu ken als ..op de mouw spelden", „de eindjes aan elkaar knopen", „een draad per dag is een hemdsmouw in het jaar", „door het oog van de naald", „bij de duivel te biecht gaan" en de „naald in de hooiberg" wel her kennen. Moeilijker worden de ivagens die wat onbekender spreekwoorden uitbeelden. Deze bij voorbeeld: „bierdrinkers bij de tonne, de monnik bij de non nen. de paap bij de begijnen: dan is ieder bij de zijnen". Of: „hij die een huis besteelt, betaalt het met zijn keel. maar die het land be steelt. die kleedt zich in fluweel", of: „hij zal u wel absolutie geven, zo ge hem maar een stuk geld laat zien." Deze slotdag vormt het hoogte punt van Brabants langste dag. die nu voor de negentiende keer in werkelijkheid tien da gen in beslag neemt. Op die hele lange dag gebeurt er dan ook veel meer dan alleen die optocht Er doen veel Belgen mee onder wie de zich op metershoge stelten voortbewegende ..steltenlopers van Mcrchlem" en het is daar om ook niet verwonderlijk dat de festiviteiten vanavond geopend worden door de Belgische minis ter van nationale opvoeding en Nederlandse cultuur, mevrouw dr R. de Backer—Ocken. Die plechtigheid, omlijst door het Brabants Kamerorkest en het Kempisch muziekgezelschap „Ut Meziek". voltrekt zich vanavond op Heeze's „Oude Kasteel", waar zich in de loop van de periode die daar één dag heel, nog meer zal Een pruikenfabriek in het Engel se Hove is bestolen van niet min der dan zevenhonderd herentou petjes. Naar verluidt waren de dieven kalend en telden ze ook een belangrijk aantal minimaal behaarden onder familie en vrienden Mocht er ooit een vliegende scho tel zonder problemen op aarde willen landen, dan kan dat in Frankrijk. In de buurt van Bor deaux ligt het eerste ufofort", waar dichtbij ook een vliegveld voor gewone vliegende voorwer pen is die wij vliegtuigen plegen te noemen. Bedenker van de nieu wigheid is een technicus van dat gewone vliegveld. Robert Cotten. die daartoe kwam door deze rede nering „Als ufo's zo zelden op onze aardbol komen, is dat uitsluitend omdat ze nergens kunnen landen". Het ufofort (dat om precies te zijn, in het plaatsje Ares ligt) is met een kleine plech tigheid geopend. De burgemees ter. die alle medewerking heeft verleend bij de aanleg van een> landingsbaan met windzakken en markeringslichten, was er bij en beloofde meteen dat de eerste schotel die op de ufo-baan wil landen, geen luchthavenbelasting hoeft te betalen. afspelen: de tentoonstelling „sprekende heiligen" (met spreu ken speciaal van of over heiligen als „De muis van Geertruid haalt de vorst er uit" en „St. Antonius. beste vrind, maak dat ik mijn terugvind", met heiligeprenten en -beelden, werk van eigentijdse kunstenaars en ook wat namaak- heiligen zoals Sint Juttemis). en verder drie kasteelavonden met muziek, toneel en folklore Morgen hebben de Heczenaars onder elkaar hun „dag", tot 's a vonds laat op het tuinfeest in dc tuin van het gemeentehuis. Het laatste feestweekend is er nog een kunstmarkt, een edelambach- tendorpen het (derde) toneelfes tival van het Brabants amateur toneel Dan zijn er natuurlijk- prijsuitreikingen. er verschijnt een geheel aan spreuken en spreekwoorden gewijd boekje („spreuken zo te zien en nog is de „dag" daarmee niet om. De Stichting Brabantse Dag heeft ook de middenstand opgepord met het resultaat dat het hele dorp nu al één en al spreuk is. Zo is bij dc (Rabo-)banken een ..spreukenstrip" verkrijgbaar, vol spreukenfiguren en met uitleg van een aantal spreekwoorden, kunnen de Heezenaars in d., ca fé's op een bierviltje een zelfbe dachte spreuk invullen en hehben de dokter, de kapper en allerlei winkel-(bedrijven toepasselijke spreuken aan hun gevels hangen. Om met een paar spreuken, waar de hele Brabantse Dag tenslotte om draait, te eindigen: bij de su permarkt vind je „de prijs is klein, de uaar is rein", bij de bloemenwinkels „een oud man die vrijt is als een winterbloem" en bij de sigarenmagazijnen „het mensenleven gaat als rook voorbij" iJ t Om dc Westduitsers alvast in ver- kiezingsstemming te brengen (en om er aan te verdienen natuurlijk) heeft een Iiamburg.se speelgoedfa brikant bekende politici als trek pop in de handel gebracht. Ze kos ten twintig gulden, maar daar kun je dan ook een hoop plezier voor hebben. Deze pop stelt bijvoor beeld Franz-Joseph Strauss in een Beiers, vetleren broekje voor. die de eigenaar naar believen kan la ten dansen en springen. Wie een beetje zuinig op zijn vriend of vij and is. kan hem desnoods na de verkiezingen nog bij demonstraties gebruiken. door hans de jong Van onze weerkundige mede werker Het zeer droge augustusweer houdt aan en bovendien wordt het warmer Evenals in de record-droge aprilmaand van 1974 bevindt zich boven Schotland een centrum van een machtig hoge druk ge bied dat tot in de hogere ni veaus is uitgebouwd. Het breidt zich momenteel nog wat in oostelijke richting boven de Noordzee uit. Het belooft ook in de komende dagen de lucht goed schoon te houden. Noordoostelijke winden voeren lucht aan waarin de middagtemperalu- ren tot zomerse waarden tus sen 25 en 28 en plaatselijk 29 graden kunnen oplopen, vooral ook vanwege de ver warming van de hogere at mosfeer. Dat kwam al tot ui ting in de maxima van gister middag: Karup ln Jutland 28 gr. Aarhuus en Sleeswijk 29 gr. Hamburg meldde 27 gr Ook in zuid Zweden, niet erg ver af van Stockholm was het zomerfeest compleet met temperaturen van 25 tot 28 graden, wel een contrast met streken in Oostenrijk waar het regende en het kwik mid den op de dag niet hoger wil de dan 15 a 16 gr. De buiig heid bij onze oosterburen nam overigens af door een stabielere noordoostelijke stroming al onweerde het nog wel op verscheidene plaatsen tussen noord oost Frankrijk via het Alpengebied tot de Poolse Oostzee kust. Gistera vond kwamen er vooral don derslagen in c[e DDR. plaat selijk 10 mm regen en soms een maximum van 27 gr C. De vakantiegangers in Noor wegen hebben het de laatste weken niet zo heel goed ge troffen. Wel scheen af en toe de zon daar maar dan doem den er telkens vanaf de Noordzee donkere wolken luchten op met regen. Zo ook gistermiddag bij de passage van een koufront. Plaatselijk aan de Noorse westkust viel er 7 mm regen en was het winderig. De temperatuur in Zweeds Lapland daalde ach ter dit front gevoelig Riksgransen midden op de dag 5 gr C boven nul Langs de Noorse westkust plaatselijk regen dus. en hier en daar geen tekort maar wel zo in West-Europa. De ge ringste regen hebben hier dit jaar tot nu toe de Kanaalei landen. sommige streken van Bretagne en Zuidwest- Engeland met name het ge bied ten zuidwesten van Lon den gehad. In ons land heeft de droogte half augustus ook al een droevig dieptepunt be reikt. Vanaf 1 juni. dus het begin van de meteorolo gische zomer, is er dit jaar landelijk gezien nog niet meer dan 74 mm water geval len, of 34 procent van nor maal. In diezelfde periode kwam 1921 tot 88 mm. in de hele zomer 95 mm en dat is dus meer. De droogte van 1976 is op dit moment dan ook een record over de laatste 130 jaar. wellicht ver der terug, maar van vroeger dan 1849 zijn er geen landge- middelden beschikbaar. De droge zomer van 1959 bracht meer water aan. nl. over de honderd mm. zomer 1899 sloot op 1 september met 88 mm en dat is de allerdroogste van de hele serie sedert 1849 Het landgemiddelde in au gustus is op dit moment nog maar 7 tot 8 mm oftewel slechts 9 procent van wat er normaal in de hele maand pleegt te vallen. Het augus- tus-droogterecord staat op naam van 1911 met gemid deld in Nederland slechts 15,5 mm. In augustus 1944 viel er 29 mm. ook erg weinig dus. Alleen al in Keflavik op Zuidwest-IJsland viel gister overdag 30 mm. De zon schijnt toe te gaan naar de vestiging van een nieuw zomerrecord vooral in het noorden en noordoosten Op 1 augustus JL was in de provincie Groningen al het normale aantal zonneschijn- uren voor de hele zomer bereikt Aanhoudend zonnig strandweer. Zeewatertempe ratuur bij onze kusten 20 d 21 graden. Dat kan deze herfst, evenals in 1959 en 1947. forse regen- en onweersbuien ge ven in de kustgebieden, aldus De Bilt. onder voorwaarde natuurlijk dat in de hogere niveaus koudere polaire lucht op komt zetten, anders komt er niets van terecht. Maar het poolfront zal toch wel één keer in beweging komen Amsterdam De Bilt Deelen Erlde Eindhoven Den Helder Lichlh Rtd Twente Vhsstngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenevc Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Madrid Malaga Mflllorca MOnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Istanboel Las Pulmas New York TelAvlv TunLs HOOGWATER 10 30—23 05. Harlngvlietslutzen 1045—2114. Rotterdam 12 29SchevenJngen 1145— IJ muiden 12 24- Den Helde: 2 48 -1542. Harlingen 5 22-1815. Delfzijl 2 47-20 30 onbewolkt 25 0 «aar bes 25 0 licht bew 26 0 licht bew 25 0 hall bewolkt onbewolkt 22 0 onbewolkt 24 27 0 licht bew 2 onbewolkt 23 0 licht bew 26 0 licht bew 25 0 licht bew 31 0 half bewolk: 28 02 half bewolkt 23 6 onbewolkt 29 0 licht bew 26 0 licht bew 26 0 onbewolkt 23 0 licht bew 22 0 regenbui 16 3 licht bew 24 0 onbewolkt rwaor bew 24 0 zwaar bew 34 0 onbewolkt 28 0 half bewolkt 31 n zwaar bew 20 0 zwaar, bew 25 0 zwaar bew 30 0 onbewolkt 28 0 huif bewolkt 26 0 regen 23 1 geheel bew 25 0 half bewolkt 21 0 hall bewolkt 20 0 zwaar bew 26 0 licht bew 27 0 onbewolkt 30 0 licht bew onbewolkt 29 0 onbewolkt 32 0 21 iu(. VliMingrn -i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5