pilltjè Minister Boersma: maatregelen tegen jeugdwerkloosheid Ford kiest Dole Armer Nieuwe Leidse Courant iiekenhuisartsen toeten elkaar in gaten houden Officiële rente weer hoger Zeewater erg warm IliffFffiiirml Beilens fabrikant mag ineens Polen niet meer verlaten et Nieuwe Haaóse Courant „Kleuterleidster voortaan lerares." Pagina 3 en met Fietsreflector dit jaar nog niet verplicht Vrij veel geloof in vliegende schotels? lor verbetering medische zorg: 72.000 jongeren zonder werk Droog ode-gevoelige [inden Van Hanegem naar AZ'67 Een krant voor denkende mensen Welkomstvoordeel hoort bij u. 34STE JAARGANG NR. 9910 VRIJOAG 20 AUGUSTUS 1976 vandaag voor 1 1 uur opgegeven wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 JAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 in onze Haagse redactie EN HAAG De grote rode re ctor op de achterspatborden n de fietsen wordt niet dit jaar rplicht gesteld, zoals tot voor irt de bedoeling was, maar pas rer enkele jaren. Wel wil minis- r Westerterp nog dit jaar een jziging in het wegenver- jersreglement aanbrengen waa- i de fietsreflector wordt ge- jemd, maar het verplicht stellen il hij pas over enkele jaren laten gaan. aarbij wordt eenzelfde procedu- gevolgd als enige tijd geleden et de verplichtstelling van het ragen van de bromfietshelm. Die erd al in 1971 in het verkeers- glement genoemd, maar pas in 975 effectief verplicht gesteld. Pas over paar jaar Na de wijziging van het wegenver keersreglement wil het ministerie van Verkeer en Waterstaat de rij wielindustrie voldoende tijd ge ven om een toereikend aantal re flectoren op de markt te brengen, en bovendien wil men de fietsers vertrouwd maken met de reflec tor. Pas wanneer een redelijk aan tal van de miljoenen fietsers al vrijwillig een reflector op hun achterspatbord hebben laten monteren, wil minister Wester terp de verplichting effectief la ten worden. In die tijd krijgt Veilig Verkeer Nederland hoogstwaarschijnlijk een budget om een voorlichtings campagne te voere^over de voor delen van de rode reflector, die immers de in het verkeer kwetsbare fietsen 's avonds aan zienlijk zichtbaarder maakt. Met het bedrijfsleven zijn afspra ken gemaakt over de eisen die aan het reflectorplaatje gesteld moeten worden. Naast de reflec tor blijft ook het brandende ach terlampje verplicht. Van een verslaggever ARNHEM Vier van de tien Nederlanders geloven in het bestaan van vliegende schotels. Dit haalt de Nobovo, een bureau, dat zich met het onderzoek van dat soort dingen bezighoudt, uit een enquete die het zelf heeft gehouden onder 1800 personen. Uit de uitslag van het onderzoek blijkt ook dat 99 procent van de ondervraagden wel eens van vliegende schotels gehoord had. Slechts 59 procent kende de vreemde term Ufo, unidentified flying object, vliegend voorwerp dat men niet thuis kan brengen. Op de vraag, wat naar de mening van de ondervraagden vliegende schotels zijn, antwoordt 44 procent fantasie, 38 procent denkt aan hemellichamen, 3 procent geheime projectielen van grote landen, 39 procent natuurverschijn selen, 32 procent luchtspiegelingen. Slechts twee op de tien Nederlanders gelooft dat die vliegende schotels, waarin vier van de tien Nederlanders kennelijk geloven, buitenaardse ruimteschepen zijn. Van een verslaggever DEN HAAG Door de lange warme zomer is de tempera tuur van het zeewater sterk gestegen. De temperatuur van de Waddenzee bedraagt ge middeld twintig graden Celsi us en het water van de Noord zee bereikte gisteren voor het eerst na zeer veel jaren een temperatuur van 21 graden Celsius. Ook verder uit de kust is de Noordzee warm gewor den. Het lichtschip Noord Hin der meldde gisteren een water temperatuur van 18,9 graden, tegen een gemiddelde tempe ratuur in augustus van 16,7 graden. Volgens ir. Visser van het KNMI in De Bilt is het gehele niveau van de temperatuur van het Noordzeewater extreem hoog. De invloed hier van is te merken op het weer aan de kust. De gemiddelde dagelijkse temperatuur van de atmosfeer is daardoor zelfs ho ger komen te liggen dan land inwaarts. De nachtelijke mini ma langs de kust bedragen tien graden (dat is hoger dan in het binnenland), terwijl de maxima overdag maar twee tot drie graden lager liggen dan in het binnenland, het geen in de zomermaanden zeldzaam is. een onzer verslaggevers HAAG De kwaliteit van de medische behandeling in ïnhuizen moet bewaakt en verbeterd worden door systema- le onderlinge toetsing door de artsen die er werken. Bij een ig vorig jaar bleek bijna een kwart van de algemene inhuizen al iets in die richting te hebben opgezet. Maar het t erg moeilijk om daar in de praktijk een goede vorm voor te len. (gemengde commissie uit de or- de vergaderingen van de commissie gaties van specialisten en me- had bijgewoond, fie directeuren van ziekenhui- De staatssecretaris zegde de organi- heeft voor die onderlinge toet- saties „alle mogelijke hulp" toe bij nu een duidelijk raamwerk ont- hun streven om de kwaliteit in de pen. Hun rapport werd gisteren gezondheidszorg te bewaken, maar r voorzitter A. J. Simons aange- zei in dezelfde adem dat het allemaal en aan staatssecretaris Hendriks wel betaalbaar moest blijven? Naar volksgezondheid. Die nam het die reactie werd met gespitste oren genoegen" in ontvangst. Hij geluisterd, omdat het rapport voor al ongeveer wat er in stond, het op gang brengen en coördineren Jat een waarnemer namens hem van de toetsing de vorming van een Centraal begeleidingsorgaan voor stelt. En daar zou uitëraard wel enig geld Voor op tafel moeten komen. Ook in de ziekenhuizen zelf is het geen uitgemaakte zaak dat onderlin ge toetsing zou leiden tot kostenver laging. De heer Simons toonde zich desgevraagd „vooralsnog tevreden met wat de staatssecretaris heeft gezegd". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minster Boersma heeft een aantal maatregelen genomen ter bestrijding van de snel toenemende jeugdwerkloosheid. Dé minister richt zijn maatregelen vooral op de langdurig werkloze jongeren, en op de schoolverlaters van dit jaar die zijn aangewezen op een voortgezette vakopleiding in een bedrijf. erk OS bezig met Kuitert en ersinga2 binnenland ok van een spin3 [Wel ingeloot, maar niet stude- 3 j warmer5 l^cel gehandicapte meisjes en jongens die in internaten wo krijgen nooit bezoek. De Villiam Schrikker Voogdij- ichting probeert mensen te rinden die als ,,bezoek-ouder" illen fungeren. Kees de .eeuw sprak met enkele mede werkers van deze stichting. Zijn terhaal staat op pagina 5. uitenland larm in Korea 7 >p de meeste plaatsen droog en 'rij zonnig. Zwakke tot matige vind uit noord tot noordoost. In e nacht hier en daar mist. laximum temperaturen rond 4 graden. Borgen en overmor- en: droog en zonnig met mid- lagtemperaturen van ongeveer 6 graden. Morgen zon op: 05.33 zon onder: 19.51 maan op: 01.05 maan onder: 17.03. Ford (r.) met Dole, de kandidaat voor het vice-presidentschap Goedkeuring Het rapport moet nog worden goed gekeurd door de ledenvergaderingen van de Landelijke specialistenver eniging en de Geneeskundige vereni ging tot bevordering van het zieken huis wezen. Maar gezien de voorge schiedenis bestaat er weinig twijfel aan dat dat zal gebeuren. In het voorgestelde systeem ver plichten de aan een ziekenhuis ver bonden specialisten zich, aan de toetsing mee te werken. Nadrukke lijk wordt gesteld dat de toetsing niet het karakter van een rechtbank heeft. Het gaat om het zichtbar ma ken van de kwaliteit van het me disch handelen, met het doel dat zo mogelijk te verbeteren. Individuele klachten van patiënten worden langs een andere weg behan deld: via de medisch directeur naar een klachtencommissie uit de staf (die overigens nog niet in alle zieken huizen is ingesteld). Wel is het denkbaar dat z<j'n individuele klacht aanleiding vormt om de behandeling van gelijksoortige gevallen in het toetsingsapparaat door te lichten. Primeur Het ontwerp van een sluitend sys teem voor onderlinge toetsing in zie kenhuizen is een Europese primeur. Alleen in Amerika bestaat zoiets al, ontwikkeld onder druk van de scha devergoedingsprocessen die daar op ruime schaal tegen ziekenhuizen en artsen worden gevoerd. In verband met het internationale belang zal het rapport van de commissie-Simons door de zorg van het ministerie van volksgezondheid ook in Engelse ver taling verschijnen. KANSAS CITY (AP. AFP. UPI, Reu ter) De Amerikaanse president Ford heeft gisteren bekendgemaakt dat hij senator Robert Dole van Kansas, een gematigd conservatief, heeft gekozen als zijn vice- presidentskandidaat. Ford, die in de nacht van woensdag op donderdag als presidentskandi daat van zijn partij werd aangewe zen. zei dat Doles politieke filosofie praktisch identiek was aan de zijne. Hij voegde eraan toe dat hij Ronald Reagan, zijn oud-concurrent voor de Republikeinse nominatie, van zijn keus op de hoogte had gesteld en dat deze zich erachter had geschaard. De vice-presidentskandidaat begon zijn politieke loopbaan in het Huis van Afgevaardigden en werd in 1968 voor het eerst in de Senaat gekozen. Hij kwam daar spoedig naar voren als volgeling van ex-president Ri chard Nixon, met wiens hulp hij in 1971 voorzitter van de Republikeinse Partij werd tot 1973. In de tijd van het Watergate-schandaal had Nixon in Dole een van zijn onverzette- lijkste verdedigers Maar ondanks zijn binding met de twee jaar gele den afgetreden president werd Dole in 1972 zij het met moeite in de Senaat herkozen. Het besluit van Ford. die de nacht tevoren door de republikeinen als presidentskandidaat werd aangewe zen, ontlokte verraste reacties. Poli tieke waarnemers wezen er echter op dat de president met Dole zich met name richt op de kiezers in het agra rische midden-westen, waar de landbouwpolitiek van de republi keinse regering sinds lang scherp wordt gekritiseerd. Dole stamt uit Topeka, Kansas, in het midden westen en geniet daar een aanzienlij ke populariteit. Hij heeft sterke agrarische banden. Ons commentaar staat op pagina 5. Begin deze maand stonden er bij de Nederlandse arbeidsbureaus 72.000 werkloze jongeren onder de 23 jaar geregistreerd. Dat is ongeveer een derde van het totaal aantal werk lozen. Subsidie Om de langdurige werkloosheid onder jongeren tegen te gaan kun nen werkgevers vanaf 1 september een loonkostensubsidie krijgen, in dien zij een werkloze jongere in dienst nemen die langer dan zes maanden zonder werk zat. De uit voeringsregelingen worden nog na der bekend gemaakt. Het betreft in deze groep jongeren volgens het mi nisterie van sociale zaken vooral meisjes voor de handel- en kantoor sector. Om de vakopleiding voor jongeren veilig te stellen heeft minister Boersma besloten werkgevers die een jongere in dienst nemen die dit jaar van school kwam en een vakop leiding in het bedrijf gaat volgen, een subsidie te geven van tachtig gulden per gewerkte week. Verder heeft de minister besloten de pre mieregeling gedeeltelijke leerplicht ook komend jaar te handhaven. Dat betekent dat werkgevers die een ge deeltelijk leerplichtige in dienst ne men een tegemoetkoming van vijftig gulden krijgen. Het gaat hier naar schatting om 50.000 jongeren. Niet commercieel Tenslotte heeft de minister besloten om ook volgend jaar het tewerkstel- Minster Boersma len van jongeren bij projecten van niet-commerciële instellingen te handhaven. Die projecten moeten zinvol werk bieden in de sociale, maatschappelijke of culturele sfeer of in de gezondheidszorg. Werkne mers mogen niet ouder zijn dan 23 jaar, kunnen een jaar lang aan het werk blijven en de rijkssubsidie aan de werkgevende instelling bedraagt per week 545 gulden. Van onze sportredactie ALKMAAR Wim van Hanegem en AZ'67 hebben gisteravond over eenstemming bereikt over een twee jarig contract. Van Hanegem die na acht seizoenen bij de Rotterdamse club niet langer gewenst was, zal zaterdagavond zijn debuut maken in de wedstrijd Sparta—AZ'67. Eer der kondigde de Alkmaarse club aan alleen met Van Hanegem in zee te willen gaan als de Pool Deyna niet zou komen Van onze redactie economie AMSTERDAM Voor de tweede maal binnen een week tijd heeft De Nederlandsche Bank de officiële ren tetarieven verhoogd. Met ingang van vandaag is het wisseldisconto met een half procent verhoogd tot 7 pro cent. Het promessedisconto en de voorschotrente gaan van 7 naar 8 procent. Het promessedisconto is het belangrijkste tarief omdat de handelsbanken hier hun rente bij kredietverlening aan koppelen. De centrale bank noemt als reden voor de verhoging de aanpassing van haar tarieven aan de hoge rente op de geldmarkt. Ook is gelet op de positie van de gulden op de interna tionale wisselmarkten. Het is uitzon derlijk dat Dp Nederlandsche Bank in een mededeling over een disconto wijziging verwijst naar de internatio nale positie van de gulden. De huidige Nederlandse disconto verhoging is ae aerae van deze maand. Per 2 augustus gingen de tarieven met een half_ proceht om hoog en met ingang van afgelopen maandag een vol procent. Geldmarkthandelaren waren volko men verrast door de jongste maatre gel. niet in het minst door het onge bruikelijke tijdstip (zes uur 's middags). Van een onzer verslaggevers BEILEN De limonadefabri kant Janec Szarzec uit Beilen wordt al enkele dagen vastge houden In zijn geboorteland Polen. Vrouw en kinderen tas ten volkomen in het duister over het waarom. Ook is niet duidelijk wanneer de 58-jarige heer Szarzec, een tot Nederlan der genaturaliseerde Pool, weer het land uitmag. Er is wel telefonisch contact „maar we worden van vader niet veel ge waar. hij is misschien bang te wor den afgeluisterd", aldus zoon Lode- wijk. Mevrouw Szarzec ontmoette haar man na de tweede wereldoorlog toen hij met het bevrijdingsleger in Nederland tegen de Duitsers vocht. Hij is toen in Nederland blijven wo nen. „Eind deze maand zouden we nog weer naar Polen, met vakantie. Mijn visum is ook al in orde, maar van mij hoeft het niet meer", aldus mevrouw Szarzec. Uit het telefonische contact dat ze met haar man heeft gehad, heeft ze begrepen dat er volgens haar man niets is gebeurd waarom de Poolse autoriteiten hem vast zouden kun nen houden. Tegen zijn gezin heeft de heer Szarzec gezegd dat er 3000 dollar moest worden gestort en dat hij het land uitmocht als die borgsom gestort was. „Dat geld heb ben wij overgemaakt naar het minis terie van buitenlandse zaken", zegt Szarzec jr. Niet duidelijk Het was de bedoeling geweest dat zijn vader vandaag zelf naar Warschau zou gaan voor een verdere afhandeling van de zaak. Daartoe heeft hij echter niet de gelegenheid gekregen, zo is gistermiddag uit tele fonisch contact gebleken. Waarom, is echter niet duidelijk geworden. De heer Szarzec heeft zijn vrouw boven dien per telefoon meegedeeld dat hij in ieder geval de eerste dagen niet zal worden vrijgelaten Ook de Ne derlandse ambassadeur in Warschau weet niet waarom de heer Szarzec wordt vastgehouden Deze was op zakenreis naar Polen, samen met zijn chauffeur H. Bosch. Deze laatste heeft wel toestemming gekregen het land te verlaten, hij werd zelfs weg gestuurd. Er werd echter geweigerd hem te vertellen waarom de heer Szareec moest blijven. „Ik mocht ook niet met hem praten", zegt een nog verbijsterde heer Bosch. De fabrikant van de limona- defabriek „De Bron" werd aange houden bij de grens tussen Polen en Oost-Duitsland. „We nemen aan dat vader eerst drie dagen in de cel heeft gezeten, maar zelfs dat weten we niet zeker", zegt zijn zoon. De heer Szar zec is nu bij familie in Polen, in afwachting van wat er verder met hem gaat gebeuren. De wereld wordt met het jaar armer. In de arme delen namelijk, die ook de grootste zijn, groeit de bevolking in onverminderd ijzingwekkend tempo door. Geen nieuws dat overal van de pagina's knalt. Wel in Trouw te vinden. En dat is niet toevallig. Nieuwe abonnee: Straat: PlaatstGiro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: F! 4 Iranii- zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodeHen. Werkelijk een sieraad up mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Q Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. Du nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Htj b<- laait (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartel, antwrtord nummer 2792. Amsterdam Een post2egel is met nodig. Die bptalen wij X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1