Tuinbouwers voortdurend op zoek naar nieuwe produkten 1 dichtbij -Bedrijf moet dicht door milieu-eisen jmmentaar )S-KNVB linister neemt nog pen beslissing over anleg kanaal Onderzoekers openen nieuwe mogelijkheden onze ü-z-e-r-s-l-e-r-k-e munt eerst de bewijzen op tafel kroon cadeau mensenwerk deuren dicht weer Zeer vast weerrapporten Lange zomer Strandweer ËNSDAG 18 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 i te slist urstë hol bewi ken, i het belang van het publiek", lis dat zo fraai werd genoemd, 1 de Nederlandse Omroep Stich- b en de Koninklijke Nederlandse fetbalbond het voorlopig eens ge- i over het uitzenden van flit- ji van wedstrijden uit het betaald fetbal op radio en televisie. gaat echter wel om het voorlo- eens worden, want definitief gelost is er nog niets. NOS en IVB staan op het punt van vrije :uwsgaring nog even ver uit el- ir als aan het einde van de vorige ipetitie. Vóór 1 januari 1977 pen beide partijen op dit punt namqii oplossing te vinden, lukt dat t, dan dient de commissie van ijze mannen aan de slag te gaan te voorkomen dat de volgende vi ner weer een zelfde beeld ont- ver at als nu: de KNVB eist, de NOS jst af en uiteindelijk wordt men voorlopig weer eens. :t conflict met de NOS heeft de B-bestuurders wel een nieuw ik gezichtsverlies opgeleverd. Zo- steeds weer blijkt, slagen de 37 is die betaald voetbal bedrijven zich zo graag bedrijfstak willen :n noemen, er niet in een geslo- front te vormen. Van de oor- nkelijke eisen die aan de NOS irden gesteld is in feite niets over Jeven. Eerst krabbelden wat ibs terug, vervolgens bleken en- Ie clubs de KNVB helemaal niet zullen volgen in zijn ferme opstel- l en ten slotte lanceerden Ajax Feyenoord tot groot ongenoegen in de bestuurders van het betaald tbal, een privé-oplossing. Het volg was dat de NOS een te- nstander had gekregen die met i eenvoudige boycotdreiging op knieën te krijgen was. KNVB heeft daarmee, als ge- Wj egd. gezichtsverlies geleden. Maar 't is ook een goede kant aan deze rlopige oplossing. Het belang het publiek, de consument, lijkt immers een doorslaggevende •I te hebben gespeeld. Mogelijk at juist dat consumentenbelang ik wordt ingezien bij het oplossen an alle andere problemen binnen betaalde voetbal. Misschien renël dat het gezondmaken van ie bedrijfstak een stuk dichterbij, aai ^BEN HAAG Op korte termijn It er geen beslissing te verwach- en over de eventuele aanleg van en kanaal van Maarssen naar Bo- J legraven. (it antwoordt minister Westerterp ip vragen van het eerste kamerlid ilfferich (ARP). Het droge weer is 'oor de minister geen reden voor zenden spoedige aanleg van dit kanaal, els aanvulling op het kanaal Wad- zopinxveen-Voorburg. waarmee eind it jaar begonnen zal worden. Met nj leze waterwegen zou de zoetwater- ju) roorziening voor West-Nederland in ni iroge periodes veiliggesteld kunnen irorden. Minister Westerterp vindt dat voor .wat de korte termijn betreft vol- loende maatregelen zijn genomen. 'slij noemt de watervoorziening in SVest-Nederland in verhouding tot ./«lie in andere delen van het land niet ongunstig". door Barend Mensen BREDA Duizenden in een couveuse opgekweekte aardbeienplantjes, die dank zij een nieuwe methode van ver meerdering uit één minuscule cel van een moederplant zijn voortgekomen vormen voor vakman en leek een der attrac ties van de Stichting Proeftuin Noord-Brabant in Breda. Deze proeftuin kwam in het nieuws door de introductie van ijssla en prei-op-een-stokje, nieuwe groenten, die bij de consument zeker in de smaak zullen vallen. De verschijning van deze primeurs vestigt de aan dacht op het belang van het re- search-apparaat. dat achter de Ne derlandse tuinbouw staat. Er zijn zes proeftuinen in het land: in Hooge- zand-Sappemeer. in Venlo, in Vleu ten. in de Beemster, in Zaltbommel en in Breda. Zij worden geëxploi teerd door stichtingen, wier tekorten voor de helft worden gedragen^door het rijk. De andere helft wordt ge dekt door een provinciaal subsidie of met bijdragen uit andere bron en door een omslag over de tuinders, neerkomend op een promillage van hun omzet op de veiling. De proeftuinen werken in eerste in stantie voor het belang van de tuin bouwgebieden, waarin zij zijn geves tigd. Hun onderhoek is op de prak tijk gericht in tegenstelling tot het werk van de proefstations, die rijks instellingen zijn en hun op we tenschappelijke basis stoelende on- deizoekingen verrichten voor de ver schillende takken van tuinbouw in het algemeen. Zo betreft de research van het proefstation Naaldwijk al leen de glasteelt. Alkmaar houdt zich bezig met de groenteteelt op de volle grond. Horst begeleidt de champignonteelt en Wilhelminadorp beperkt zich tot de teelt van fruit. De proeftuinen onderhouden een nauw contact met de stations en ook on derling staan zij in verbinding met elkaar. Gaat een proeftuin met een bepaald onderzoek beginnen en heeft een an dere zich daar al mee bezig gehou den dan worden de gegevens overge nomen om andermaal maar dan onder de eigen omstandigheden te worden getest. Want vanzelfspre kend bepalen vooral de grondsoor ten de uitslag van en onderzoek en elke proeftuin is gesitueerd op ande re grond. Levensbelang Wetenschappelijk en op de praktijk gericht onderzoek is van levensbe lang voor de tuinbouw, aldus de heer H. M. C. Nuyten, chef van de proef tuin in Breda. „De leek staat daar uiteraard nooit bij stil", zegt hij, „maar de tuinbouw verliest regelma tig gewassen aan anderen. Dat ge beurt bijvoorbeeld als een gewas ma chinaal oogstbaar wordt. Zodra er machines op de markt komen, die het handwerk bij de teelt van een bepaald produkt overbodig maken, neemt de akkerbouw het van de tuinbouw over. Dat is onder meer het geval geweest met de aardappel, de ui en de spinazie, die ook eens tuinbouwgewassen waren. Dat wegvallen van een gewas is wel eens vervelend, maar er is toch wei nig tegen in te brengen. Het is ten voordele van de consument omdat bij machinale bewerking de kosten dalen. Ook aan het buitenland raakt de tuinbouw gewassen kwijt. Bij voorbeeld de druif, die we eens over vloedig voortbrachten, en de appel soort golden delicious, die we nog wel hebben maar die vanwege smaak, kleur, houdbaarheid en prijs hoe langer hoe meer uit Frankrijk wordt betrokken. Tomaten, kom- -Veertig man op straat van een verslaggever BRESKENS Het metaalveredelingsbedrijf Gebr. Cruson NV b Breskens krijgt vandaag of morgen de aanzegging onmiddel lijk te sluiten, omdat het niet aan de Hinderwet voldoet. Hier door zullen de veertig werknemers van het bedrijf op straat komen te staan. provinciale milieu-inspectie in land meent dat het bedrijf stof- [len die fluor bevatten en een stof die [kankerverwekkend zou kunnen zijn, itstoot. De Zeeuwse milieu- inspecteur, dr. A. Adriaanse, ver zocht de gemeente Oostburg, waar onder Breskens valt, het bedrijf te sluiten. Toen de gemeente dat wei gerde, ging dr. Adriaanse in beroep en werd door de Kroon in het gelijk gesteld. De gemeente moet nu als nog het bedrijf aanzeggen onmiddel lijk te sluiten. Cruson wist al vanaf oktober vorig jaar dat er moeilijkheden zouden komen als het bedrijf, dat volgens inspecteur Adriaanse gevaar ople vert voor de volksgezondheid, zich niet aanpaste aan de eisen van de Hinderwet. Pas op 1 maart van dit jaar diende het bedrijf een nieuwe aanvraag voor een hinderwetvergun ning in en de gemeente Oostburg heeft in de meer dan vijf maanden daarna de procedure niet kunnen afronden. De beslissing van de Kroon heeft de zaak nu helemaal doorkruist. In allerijl zijn gisteren diverse in stanties in Zeeland, zoals de gemeen ten, de arbeidsinspectie in het ge weer gekomen om te redden wat er nog te redden valt. Vast staat, vol gens gemeentesecretaris P. Verhage van de gemeente Oostburg, dat de vergunning van de Hinderwet niet binnen veertien dagen verleend kan worden. Met veel kunstgrepen zou het bedrijf zelf in korte tijd aan een aantal eisen kunnen voldoen, zodat bepaalde delen van het bedrijf toch weer in bedrijf gesteld zouden kun nen worden. Het personeel denkt er over het bedrijf te gaan bezetten als de officiële aanzegging tot sluiting binnenkomt. De vakbonden staan niet achter zo'n actie. Zij verwijten de directie van het bedrijf wel grote laksheid bij de aanvragen en de be handeling van de hinderwetvergun ning. Aardbeienplantjes in de couveuse. kommers en aardbeien worden in Nederland nog volop geteeld. Ande re landen zijn er echter ook druk mee bezig en dat gaan we op den duur merken. Dit proces verplicht ons andere ge wassen in huis te halen om de tuin bouw levensvatbaarheid te blijven geven. Wij op onze beurt putten daarom uit andermans tuin. Voort durend zijn we er op uit nieuwe mo gelijkheden te vinden. Een sprekend voorbeeld uit een nog niet zo ver achter ons liggend verleden vormt de tomaat. Toen we ermee begonnen kwamen er van alle kanten waarschuwingen omdat de tomaat wat smaak en toepasbaarheid in het dagelijks menu betrof een dubieus produkt zou zijn. Vandaag de dag is deze vrucht onmisbaar. De meeste mensen weten niet eens dat zij niet inheems is. De heer Nuyten noemt van meer recent datum de paprika en de au bergine, gewassen die heer ook hoe langer hoe meer worden verbouwd. Een andere „nouveauté" is de kool rabi uit Duitsland. Het blijkt dat deze voortreffelijke groente ook in Nederland best wil gedijen. Met na me de proeftuin Breda is voorts be zig met de courgette, de Franse veldkomkommer, met knolvenkel en met rettech, een radijsachtig gewas. De proeven met de langer dan onze botersla houdbare en voller van smaak zijnde ijssla openen ook inte ressante mogelijkheden. „Dat is ook weer zo'n typisch voor beeld". zegt de heer Nuyten. „IJssla wordt in Amerika bij het leven gege ten en omdat de in West-Duitsland verblijvende Amerikanen dit pro dukt blijkbaar niet kunnen missen laten ze het overkomen. Dat levert verschillende problemen op en die brachten ons nu juist op het idee het met dit gewas te gaan proberen. De moeilijkheden, die je daarbij moet overwinnen, zijn soms niet gering. Het komt vaak voor dat je met je proeven voor ware rampen komt te staan, die funest zouden zijn voor een individuele tuinder. Wij kunnen dergelijke tegenvallers echter op vangen omdat wij niet in de eerste plaats op onze bedrijfsuitkomsten behoeven te letten." koelcellen bij en heeft een proces computer aangeschaft, die het kli maat in het kassencomplex regelt. Aardbeien Het paradepaard in Breda is op het ogenblik het al genoemde aard- beienonderzoek. Uit dit onderzoek is gebleken dat voor de plantvermeer- dering met veel succes de meris- teem-cultuur kan worden toegepast. Dit systeem al langer bekend van de orchideeëncultuur maakt het mogelijk veel sneller aardbeienplan- ten ter beschikking te hebben, die dan bovendien kerngezond zijn. De heer Nuyten vertelt erover: „Aardbeienplanten worden niet uit zaad gewonnen maar uit de om en De heer H. M. C. Nuyten toont jonge aardbeienplantjes. nabij twintig uitlopers van een moe derplant De tijd die ermee heen gaat, geeft de plantjes alle gelegen heid door virusbesmetting en derge lijke ziek te worden. Bovendien is de winning erg omslachtig. Wie vol gend jaar immers 40.000 planten wil hebben moet ermee beginnen dit jaar tweeduizend moederplanten te bewaren. Voor de meristeem- cultuur nu nemen we onder zeer steriele omstandigheden één cel van een plant. Dat doe je niet even. dat „nemen" duurt wel een paar uur. We leggen die cel op een voedingsbo dem. een geleiachtige stof, die agar heet, en zien dat zij zich in twintig dagen vermenigvuldigt tot 40 50 cellen. Die kun je weer delen en afzonderlijk op agar zetten zodat er telkens weer 40 a 50 ontstaan. Dat gaat zo door tot je cellen genoeg hebt. Die cellen vormen weefsel en als je nu aan de agar een stof toe voegt (wat voor stof dat is blijft het geheim van de smid) dan ontstaan er worteltjes en krijg je een twee millimeter grote aardbeienplantjes. Die moeten natuurlijk met grote zorg worden omringd (vandaar de couveuse) maar worden later nor maal uitgeplant. Behalve het grote voordeel dat ze gezond zijn is er nog een tweede. Bij het kweken van een nieuw ras kun je volgens het oude systeem pas over vier k vijf jaar voldoen aan de vraag naar planten. Dank zij deze metho de kunnen we over een half jaar al miljoenen planten hebben. Elke tuinder zou de winning op deze ma nier zelf ter hand kunnen nemen. Wij stellen ons echter voor vanuit een centraal punt te gaan voorzien in de behoefte aan planten". Meristeem-cultuur is volgens de heer Nuyten in principe met nog meer produkten mogelijk. Het pro bleem is echter wel dat de wortelvor- mende stof telkens weer anders moet zijn. Bovendien is deze cul tuurmethode voor goedkoper en even goed uit zaad te winnen gewas sen overbodig. Voor de aardbeien is zij echter een uitkomst en dat wordt aan bezoekers van de proeftuin omstandig uitgelegd. „Promoten" DE- Met de nieuwe prei. die een langere witte schacht heeft dan de „norma le", en met de ijssla is de proeftuin Breda nu zo ver dat in eerste instan tie aan de Brabantse tuinders in overweging kan worden gegeven de ze nieuwigheden in hun produktie op te nemen. En dit raakt dan weer een ander facet van de taak van een proeftuin: het „promoten" van een nieuw gewas. De heer Nuyten: „Ons onderzoek naar de mogelijkheden van de teelt van koolrabi had niet zo veel om het lijf omdat de proeftuin Venlo daar veel aan had gedaan. In Limburg is het dan ook al een belangrijk gewas. Maar de bijkomende taak om de veiling, de kleinhandel en de consu ment met iets nieuws te confronte ren is toch ook nog een vrij langdu rig proces. In het begin stuurden wij tien kisten koolrabi naar de veiling. Het was het maximum, dat de han del kon opnemen. Nu durf ik rustig honderd kisten te sturen. Straks gaan de tuinders de teelt wel overne men, want er zit ongetwijfeld perspectief in". De proeftuinen wijken zo op het oog niet veel af van gewone tuindersbe- drijven. Die in Breda is pas uitge breid en gemoderniseerd. Er zijn nieuwe kassen gebouwd voor het aardbeienonderzoek, men heeft er VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. onder redoctie van loes smit De meeste mensen zullen zich dat geval nog wel herinneren: een dame kwam terecht bij de raad van beroep van de Nederlandse maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde, nadat een jonge, pas gevestigde tandarts haar voor tweeduizend gulden behandeld had. waarna ze zich nog eens voor een hoger bedrag bij een oudere tandsarts moest laten over-behandelen. De raad van beroep vond dat ze voor een flink deel van de onnodige) scha de zelf moest opdraaien: „Door deze moeilijke behandeling aan een zo jeugdige tandarts op te dragen, heeft zij een zeker risico voor mislukking op zich geno men." Naar aanleiding van deze uitspraak heeft Het Verzeke ringsblad -vakblad van de verze keraars- een nuttig advies: ..Het is dus raadzaam, mocht u er nog eens ooit in slagen een nieuwe tandarts te vinden, de man eerst een geboortebewijs en een bewijs te vragen van de datum van af studeren, en de ervaringen welke hij voor, sedert en voordien op deed. te boekstaven. Met al die gegevens in de hand oordeelt de raad van beroep van de Neder landse .maatschappij tot bevorde ring van de tandheelkunde misschien wel dat u voldoende zorgvuldig handelde." En nu het toch over tandartsen gaat: een groep Amerikaanse stu denten heeft tijdens de tan dartsenstudie een onderzoek on der al gevestigde collega's in de staat Tennessee gehouden en zo zijn de studenten er achter geko men dat moderne, snelle boren doof maken. Niet de patiënten, maar de tandartsen, wantje moet dan wel voordurend aan. bij of onder de draaiende boor zitten en dat overkomt de meeste patiënten gelukkig niet. Maar het gehoor van de tandartsen, zeggen de stu denten. wordt er wel onherstel baar door beschadigd. Het duurt een jaar of drie voor ze er iets van merken, maar dan is het eigenlijk ook al te laat. Nog steeds volgens die Amerikanen kunnen de snel- le-boor-bedieners maar het beste oorbeschermers dragen. De regering van het dwerglandje Liechtenstein heeft haar staatshoofd prins Franz Joseph de Tweede de familiekroon van zijn prinselijke voorouders ca deau gedaan. Niet de originele, want die is al ruim twee eeuwen zoek. maar een heel aardige imita tie, wat niemand stoort, want er is toch geen levende ziel die de ech te ooit onder ogen heeft gehad. Om iets aardigs terug te doen, tekende de prins een wet die de vrouwen van Liechtenstein het recht geeft over plaatselijke aan gelegenheden hun stem uit te brengen. Niet dat die handteke ning veel betekent, want de man nen in het land moeten de wet nu alsnog goedkeuren, zodat de vrouwen nog nergens zijn met hun stemrecht Maar goed. iedereen was aardig voor iedereen, en dat had een reden: de prins werd zeventig jaar. Hij regeert voor zover noodzakelijk in het dwergstaatje tot ieders tevredenheid nu al sinds 1938 over de ruim 23.000 Liechtensteiners. In elk geval was hij de man die zijn landje in de jaren veertig buiten de oorlog wist te houden en de kunstcollec tie in zijn paleis waaronder werk van Rubens, Frans Hals en Brueghel uit handen van de nazi's. Hitler, die hij in 1939 een keer ontmoette, beschreef hij als „een klein mannetje". Jagen en Skieën doet de zeventigjarige Franz Joseph nog graag, samen met vrouw (prinses Georgina), hun vier zoons en hun ene doch ter. Liechtenstein houdt zich met de opbrengst van zijn vette weide gronden en lucratieve postzegel- handel economisch aardig op de been. De levensstandaard is er even hoog als in het buurland Zwitserland, dat de buitenlandse betrekkingen voor Liechtenstein behartigt en ook als be schermheer in defensiezaken optreedt, want het prinsdomme- tje houdt er niet meer dan een kleine politiemacht op na. En hun patiënten? Die komen in elk geval te weinig bij de tan darts en verzorgen hun gebit bit ter slécht. Gemiddeld maakt elke Nederlander jaarlijks niet meer dan een halve tandenborstel op en maar drie tubes tandpasta. Dat heeft Visi het voorlich tingsinstituut voor de suikerver werkende industrie tenminste op papier gezet en dat instituut concludeert dan ook dan de oor zaak van de inferieuze Neder landse gebitten in het slechte on derhoud zit en niet in het snoe pen. Dit zegt Visi letterlijk: „Het verbieden van snoepgoed is niet alleen zinloos, het is ook niet ef fectief Als iedereen op dit moment zou ophouden met snoe pen. zou er in Nederland tien pro cent minder suiker worden ge- consumeeerd. Hierdoor worden de gebitten niet beter. Integen deel: het is misleidend te suggere ren. dat ophouden met snoepen de gebitten zou verbeteren." Twee feiten zijn waar en duide lijk: snoep brengt maar een klein gedeelte van alle suiker in ons lichaam en een voorlichtingsin stituut voor de suikerverwerken de industrie ziet natuurlijk liever dat het volk blijft snoepen en dus de produkten van de suikerver- iverkers blijft kopen. Maar die tien procent suiker die van het snoepgoed afkomstig is. is wel net het kwalijkste deel. Wie elke dag vijf liter suikerwater tegelijk door een slangetje in zijn maag laat vloeien, wordt hoogstens vies dik. maar zal er in principe een best gebit bij kunnen houden. Maar wie tussendoor op snoepjes, taartjes en koekjes kauwt, zie je niet de hele dag met de tanden borstel in de weer. Dat gaat ge woon niet. en intussen doet de tandplak op en tussen tanden en kiezen wel zijn verwoestende werk. Vandaar dat die snoepjes en andere zoetigheid toch echt beter achterwege kunnen blijven, ondanks de suikervoor lichters. Zo gauw mcnscnarmcn proberen de wijzers van de klok te vervan gen. is het niet meer uit te maken hoe laat het is. Want wat is op dit plaatje nou de grote en de kleine wijzer? En is het nu vijf voor half één of vijf over vier? Dat hebben de inwoners van de Amerikaanse plaats Murfreesboro zich afge vraagd, toen ze een paar dagen geleden een blik op de klok van hun gerechtsgebouw wierpen. Hun twijfel duurde precies zo lang als een klokkenmaker nodig had om het uurwerk te repareren, want het waren zijn armen die voor de verwarring zorgden. Hoe warm het ook wordt, de be woners van de nieuwbouwwijken in het Drentse Schoonebeek hou den vooral 's avonds deuren en ramen potdicht uit angst dat er bisamratten binnenkomen. Vol gens het Nieuwsblad van het Noorden komen de ratten uit het water dat achter de nieuwe wij ken langs loopt, het Schoonebee- kerdiep, waar het door de droogte steeds verder zakkende waterpeil en reconstructie werkzaamheden de bisamratten verjagen. In een paar straten hebben de dieren de bewoners zich al meer dan één hoedje doen schrikken, want zo'n rat is met staart mee wel een halve meter lang. Die dieren zijn zo fors. dat één mevrouw zelfs dacht dat er een poes onder de bank in haar huiskamer zat. De buurman moest er aan te pas ko men om de „kat" af te maken. door hans de jong Tot half september komt er geen wezenlijke verandering in het weer. Dat is de teneur van de zojuist uitgegeven En gelse termijnverwachting. Deze kondigt een flinke por tie zonneschijn en warm weer aan. Nu al lijkt het erg waarschijnlijk dat de huidige zomer (meteorologisch) met die van 1947 en 1959 al één van de zonnigste seizoenen van deze eeuw de geschiede nis zal ingaan. De droogte en zonneschijn zijn een gevolg van de blok kering van de oceaandepres sies door sterke hoge druk gebieden met een „lange adem". De lage druk syste men kunnen daardoor onmo gelijk in hun gewone doen komen en wijken uit of ma ken een grote omweg, (giste ren bijvoorbeeld storm en sneeuw op Spitsbergen). In de meeste gevallen bij ver scheidene langdurige blokke ringen in onder meer de zo mer. volgde pas half oktober de grote ommezwaai naar to taal ander en veel natter weer. Ook dit keer. U las er eind vorige week al enkele bespiegelingen over. zou het zo wel eens kunnen aflopen. De Engelsman C.R. Finch in Greenford heeft nagegaan hoe het karakter'van de win ter uitviel na langdurige en markante blokkeringen. Hij vond, dat er in alle gevallen op één na zachte winters volgden. Uitzondering was al leen het seizoen 1846'47 toen na een warme augustus en september de blokkering niet eindigde en de winter naar de koude kant uitviel, (zijn on derzoek begon in 1841). Die bewuste winter was volgens Finch in Engeland kouder, hij spreekt namelijk van een decembermaand, met stren ge vorst, een zeer koude janu ari en een koude februari. De zomer handhaaft zich mo menteel in een groot deel van Europa, maar evenals in de tweede helft van juli hangen er hier en daar koude „drup pels" in de bovenlucht. Dat geeft plaatselijk scherp be grensde buien. Maandagmor gen was er de 44 mm van het schiereiland Hela aan de Poolse Oost-zeekust, dinsdagmorgen de 44 mm van het Oostenrijkse Linz. Gisteren overdag waren het over het algemeen veel klei nere buien in Duitsland, Oos tenrijk en zelfs tot bij Bor deaux die betrekkelijk wei nig in de regenmeters brach ten. De oorzaak van de onsta biliteit is te vinden in lagen tussen drie- en vijfduizend meter. Daarboven is de lucht veel droger. De flinke bui, die gistermor gen plaatselijk in Noord- Friesland regen van beteke nis bracht het goot enige tijd onder meer in Hardega- rijp hing samen met een klein koud putje dat zondag boven Denemarken lag. daar na met een oostelijke wind naar de Noordzee trok. daar uit het oog van de weerkundi gen verdween, maar als ge volg van een naar noord draaiende stroming, dinsdag morgen toch Noord- Nederland binnenviel. Er was nogal wat consternatie in sommige weerkamers. Gis termiddag was de tempera tuur boven De Bilt op 15.00 meter hoogte 1 graad boven normaal, op 3,5 km hoogte drie tot vier graden onder normaal. Op de Zugspitze (3.000 meter) viel acht mm sneeuw, bij een maximum van min 1 graad, gisteravond min drie. Een imker uit Amsterdam (er zijn in de hoofdstad nog zo'n duizend) onthulde, dat de huidige zomer zeer ongunstig voor de honingwinning is. Het koolzaad is lang zo hoog niet opgegroeid als andere ja ren. Ook de heide lijkt een lachertje te worden. Oor zaak: veel te weinig vocht. Daarentegen enthousiaste berichten van een medewer ker uit noordoost Groningen, die een prachtige bloei in zijn koffieplanten heeft, al der tien sinaasappelen van de koude grond oogstte en zijn Amsterdam De Bilt licht bew Deelen Ucht bew Eelde onbewolkt Eindhoven onbewolkt Den Helder onbewolkt Luchth. Rtd onbewolkt Twente onbewolkt VUsslniten onbewolkt Zd Limburg onbewolkt Aberdeen onbewolkt hall bewolkt 22 gr bananenplant ook goed ziet gedijen bij het huidige „kli maat" (in Paterswolde zijn er dit jaar al bananen geoogst). De palmboompjes van Mid- dellandsezee origine ze kunnen als het moet twaalf maanden zonder water doen het ook uitstekend. Het blijft mooi met overwe gend zonneschijn. Aangena me middagtemperaturen bij noordoostelijke wind van 20 tot 24 graden van noord naar zuid. Zeewater 18 tot 20 graden. Kopenhagen licht bew. Llsaabon licht bew Locnmo hall bewolkt Londen onbewolkt Luxemburg onweer Madrid half bewolkt Malaga onbewolkt Mallnrra MQnchen Nice Oslo Pari ja Rome Stockholm half bewolkt regen zwaar bew. licht bew onbewolkt Ucht bew onbewolkt ZOrek Casablanca Las Pa lm as Ucht bew Tel-Avlv onbewolkt Tunis ucht bew. Hoogwater 19 augustus VUssingen 8 07- 20 35 Haringvlictslut/'-n 804-20 34 Rotterdam 9 57-22 18 Schevenlngen 8 58-21 29 IJmulden 9 47—22 18 Den Helder 0 24—12 59 I" 3 04-15 34 Delfzijl 5 29-17 57 0 5 mm 0 mm 0 mm 0 mm 0 mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5