evanche van Tsjegolev Van Hanegem nu echt weg 'oorgangshuis voor jong talent r 32jS KGJS FFjEI KNVB en NOS willen langlopend contract Rond de eredivisie Go Ahead nning blijft bij wereldkampioenschap dammen rAhead: veel inkopen en verkopen •X - VfvC- Uitzendingen zondag voortgezet Nemtsanov wil terug naar Sow jet-Unie ■RTET|A' ,G 18 AUGUSTUS 1976 TROUW/KWARTET 11 eken '„"Ttfrank Drost i de DE? ksprijzt cuieijRDAM De strijd om de wereldtitel dammen is ïn alle Den" Hfld los gebarsten. Dat Tsjegolev over een uitstekende enmoejdmentaliteit beschikt, moest Hans Jansen aan den lijve 5 Gebden. Nadat hij maandag al door Wiersma als een ling van het bord was geschoven, nam hij tegen de debutant bewust risico, door op een fraai verborgen ibinatie te spelen. J werd behandeld, m de stand jret wederzijds nog 17 schijven was er voor de Joegoslaaf geen goede -oort- zetting meer te vinden. Toen hij tot overmaat van ramp één van de slechte zetten koos. wikkelde Clerc op eenvoudige wijze naar de winst af. Anatoli Gantwarg, de Rus sische grootmeester ondervond van Agliardi erg weinig tegenstand. Met sobere middelen veroverde hij groot positioneel voordeel, maar toen was het al niet meer nodig, omdat de man uit Monaco een eenvoudige twee om drie naar dam overzag. Hierna was het voor de Rus slechts een koud kunstje om de volle wins binnen te halen. Kuyken speelde tegen Marek je - zelfde spelletje als in de ronde van maandag tegen Kandane. Hij ge bruikte erg veel bedenktijd, maar profiteerde in zijn tijdnood dankbaar van de nervosite t vanz'^n deze n ïeningtfe 23ste zet van Tsjegolev jen injansen enige vraagtekens oreenrnderlcenc*e bet gevaar Advies vervolgens het slachtoffer ^noemde combinatie te wor- ruim twee uur spelen liep glimlachend door de terwijl Wiersma nog enige leden had met de laagge- "andane. u tstgenoemde het slachtoffer rsie Marcjj was geworden in de ide, was het een bekeken ;perman bouwde tegen Hi- am aan een goede positie, op zijn beurt het slachtof- an een slimme maar niet al |ke doorbraak van de Fran- eester. De Russische groot- /as gedwongen tot het offe- diereieen tweetal schijven, maar rna nog voldoende compen- de halve winst te incasse nten fc won jn een moderne ope- door Lepsic niet erg sterk tegenstander. Ook hier was een een voudige combinatie voldoende voor de winst. De partij der blunders was wel het duel tussen Verpoest en Del hom. Allereerst verzuimde Verpoest schijfwinst, vervolgens overzag Del hom een winnende damzet, waarop Verpoest op zijn beurt weer blunder de door in een andere combinatie te lopen, die eindelijk door de Franse kampioen werd gezien. Zodoende wist Delhom zijn totaal een beter aanzien te geven. De duels Gendler- man-Smith en Nimbi-Zorn eindig den in gelijkwaardige remises. Van- •morgen staan de belangrijkste duels, de ontmoetingen Clerc-Gentlerman en Kuyken-Gantwarg op het pro gramma. Uitslagen: Nlmbi-Zorn 1—1—. Gentlerman- Smith l—l— Lepsic-Clcrc 0—2. Koeperman- Hisard 1—1: Gantwarg-Agllardl 2—0, Marek- Kuyken 0—? Kandane-Wlersma 0—2; Jansen- Tsjegolev 0—?; Delhom-Verpoest 2—0. Stand na elf ronden: 1 Wiersma 18 punten. 2 en 3 Gantwarg en Tsjegolev 17 punten 4 Clerc 16 punten. 5 Kuyken 15 punten. 6 Smit 14 punten. 7 tot en met 11 Gentleman Jansen. Koe perman. Nimbi en Verpoest met 13 punten. 12 en 13 Hisard en Zom 9 punten. 14 Delhom 6 punten. 15 en 16 Agliardi en Marek met 4 punten. 17 Lepsic met 3 punten en 18 Kandane met 1 punt wit Jansen, zwart Tsjegolev 1; 34—29. 19—23; 2: 33—28A. 23x34: 40x29. 17—21: 4: 45—40, 14—19; 5. 39—34, 10—14: 6; 38—33, 21—26; 7- 44—39, 18—23B: 8: 29x18, 12x23; 9- 35—30, 20—24; 10: 30—25, 7—12; 11 fl27 2—7; 12: 42—38, 12—18. 13 47—42, 7—12; 14: 50—45, 5—10; 15: 49-44, 1—7; 16: 34—29, 23x34; 17: 40x20, 15x24; 18: 36—31. 10—15: 19: 41—36, 18—23; 20: 44—40C, 12—18; 1: 27—22. 18x27; 22: 31x22, 7—12; 23: 46—41, 4—10: D; 24: 36—31 24—29; 25: 33x24, 19x30; 26: 28x19 gc 14x23; 27: 25x34, 23—29; 28: 34x23, 12—18; 29: 23x12. 8x28; 30: 32x23. 13—18: 31: 23x12, 11—17; 32: 12x21. 16x47! 33: 39—34, 47—36; 34: 40—35, 36—13; 35: 34—30, 1520 en wil staakte de ongelijke strijd. A de tekstzet wordt niet veel toegepast, maar is Ingevoerd door ex-wereldkampioen Piet Roo senburg en is in het begin van de zeventiger jaren veelvuldig toegepast door o a. Jeroen Goud en ook wel door mijzelf, o a. in het kampi oenschap van Nederland 1974 tegen Van der Sluis. B Tsjegolev geeft te kennen niets te voelen voor een partij met Jansen in de aanval, maar geeft de voorkeur aan eer. klassieke partij. C 20—33—29. 24x22.21: 27x29 geeft wit ook uitstekend spel. maar Jansen prefereert de spanningen te handhaven. D: speculeert op de tekstzet' positioneel sterker is ongetwijfeld 23 14—20. 24 25x14. 9x20. maar dal Tsjego lev van een klein gokje houdt, is bekend. Overi gens is 4—10 niet zo slecht als hij er uitziet, daar wit 40—35 moet spelen, waarna zwart met een gerust hart 15—20 en 10—15 kan spelen waarna erg interessant spel ontstaat Lasse Viren stelt op 5000 m weer teleur TAMMERFORS Tijdens atletie kwedstrijden in Tammerfors (Fin) heeft Lasse Viren op de 5000 meter voor eigen publiek opnieuw teleur gesteld. De Fin moest vier lopers voor laten gaan, onder wie de Keni- aan John Ngeno, de Amerikaan Paul Geis en zijn landgenoot Tapio Kantanen. Viren bleef bijna zeven seconden achter op de winnaar, Ngeno, die in 13.30.6 finishte. Een andere Olympische kampioen. Mi- klos Nemeth (Hon), deed het beter. Hij zegevierde bij het speerwerpen met 84,84. De Fin Jorma Jaakola benaderde de prestatie van de Hon gaarse wereldrecordhouder tot op 38 centimeter. Antti Kalliomaeki verbeterde het Finse record polsstokhoogspringen. Hij bracht het op 5,53 meter. De 1500 meter leverde een overwinning op voor Janos Zemen in 3.42.4. De Hon gaar hield de Amerikanen Rick Wohlhuter en Mark Feif net achter zich. Bij de dames ging de zege*op de 1500 meter naar Nina Holmen in 4.12,3. Uitslagen: DAMES: 1500 meter: x. Nina Hol men (Fin) 4.12,3. HEREN: 1500 meter: 1. Janos Ze men (Hon) 3.42.4, 2. Rick Wohlhuter (VS) 3.42,5. 3. Mark Feif (VS) 3.43,0. 5000 METER: 1. John Ngeno (Ken) 13.30,6, 2. Paul Geis (VS) 13.31,6, 3. Tapio Kantanen (Fin) 13.34,2,5. Las se Viren (Fin) 13.37,2. POLSSTOKHOOGSPRINGEN: 1. Antti Kalliomaeki (Fin) 5,53 (Fins record). SPEERWERPEN: 1. Miklós Nemeth (Hon) 84,84, 2. Jorma Jaakola (Fin) 84,46, 3. Seppo Hovinen (Fin) 81,80, 4. Gyoergyi Erdelyi (Hong) 79,90. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Dc kleine hoop die nog altijd grote schare Rotter damse fans hadden op de terugkeer van Willem van Hanegem bij Feye- noord is in rook opgegaan. Maan dagavond heeft het bestuur van de Rotterdamse club zich intensief beraden over het laatste financiële voorstel van Van Hanegems zaa kwaarnemer Cor Coster van Inter- voetbal. Een voorstel dat een beter contract behelsde dan de verbinte nis die op 1 juli eindigde. Directeur Guus Brox liet de heer Coster echter gistermiddag weten dat Feyeoord het aanbod niet wenst te accepteren. Met andere woorden: het afscheid van de kromme is nu definitief. Brox heeft Cor Coster voorts meege deeld dat het voor Van Hanegem geen extreme vraagprijs zal eisen en dat de club zich soepel zal opstellen als er zich een gegadigde meldt. Met de hand op zijn hart verklaard de Feyenoord directeur dat ér zich dc afgelopen twee maanden niet één serieuze andiaat voor de veel besproken voetballer heeft aangediend. Vorige week leek het erop dat Fey enoord en Van Hanegem elkaar in een compromisvoorstel zouden vin den, maar na het succesvol verlo pend toernooi in Bilbao is men kennelijk van gedachte veranderd. In Spanje liet directeur Brox doorschemren dat Van Hanegem niet meer in het elftal paste. Ofschoon hij na die geruchtmaken de uitspraak alles in het werk stel de op zijn in Bilbao gedane uitla tingen terug te komen, werd toen al duidelijk dat Feyenoord van zijn 32-jarige speler af wilde. Brox schijnt later door enkele van zijn medebestuursleden waaron der met name Gerard Kerkum op zijn vingers te zijn getikt voor zijn ontactische handelswijze. Gerard Kerkum was het juist die enige weken geleden van Hanegem uit nodigde voor een gesprek, waarbij ook echtgenote Truus aanwezig was. Bij van Hanegem was na het onderhoud weer een kleine hoop ontstaan dat de draad van het Wim van Hanegefn vastgelopen overleg weer zou wor den opgenomen. Van Hanegem: „Het is me nu alle maal wel duidelijk geworden: Brox wil me niet meer hebben. Hij vindt me, zo heb ik begrepen, niet goed genoeg meer voor Feyenoord. Ik ben benieuwd wat Feyenoord nu voor me vraagt. Ik kan me niet voorstellen dat, wanneer Ajax bij mij op de stoep staat, Feyenoord me voor een appel en een ei zal verkopen. Wat ik Feyenoord kwa lijk neem is dat het zo lang gewacht heeft met deze beslissing. Zondag begint immers de competitie. Ik ben ervan overtuigd dat de heren er nog eens spijt van zullen krij gen, dat ze hebben laten gaan. Per slot van rekening heb ik meer dan 8 jaar voor Feyenoord gespeeld. Nu word ik zo maar aan de kant gezet Ik ben nou niet altijd een gemakke lijke jongen geweest, maar dit heb ik niet verdiend". De Feyenoorders waren gisteren nauwelijks op de hoogte van het feit dat de clubleiding besloten had geen gebruik meer te maken van de verdienste van haar middenvel der. Wim Jansen: „Normaal ge sproken had Willem nu bij de se- lectiegroep gezeten. Op het laatst kon ik haast niet meer geloven dat hij er nog bij zou komen. Ik betreur het dat hij niet meer voor Feyen oord zal spelen". Willy Kreuz die door het vertrek van Van Hanegem vrijwel zeker is van een plaats in het keurkorps van Boskov was nog al terughoudend in zijn reactie. „Misschien zullen er nu mensen uit het stadion weg blijven, maar als ze zien hoe hard er nu wordt gewerkt zullen zij Willem snel ver geten. In het begin heb ik nogal eens moeilijkheden gehad met Van Hanegem. Later is dc ver standhouding tussen ons beter ge worden. Ja, inderdaad, mijn kan sen op een vaste plaats zijn wel gestegen. Maar Feyenoord be schikt over voldoende middenvel ders om mij er naast te zetten als ik uit vorm ben" Willem van Hanegem kwam twee de pinksterdag voor het laatst uil voor Feyenoord dat toen met 80 over de Graafschap heen walsde De Kromme, die traditie getrouw dc wedstrijd niet uitspeelde, scoor de onder ovationeel applaus twee doelpunten. Na afloop van het due I benadrukte de populairste voetbal ler die ooit voor Feyenoord heeft gespeeld, dat hij onder geen beding akkoord kon gaan met het hem aangeboden contract. Het rotsvaste vertrouwen dat bij hem door Cor Coster was gewekt dat het vooreen klassespeler als Van Hanegem niet moeilijk zou zijn elders in Europa onderdak te vinden, stijfde de Kromme in zijn opvatting dat dc Rotterdamse club voor hem had afgedaan. Coster heeft zijn groot spraak tot op heden niet waar kun nen maken. Zelfs kon hij niet ge daan krijgen dat Van Hanegem zich op de training van de Feyen oorders meldde om zijn conditie op peil te houden. En Feyeoord op zijn beurt hulde zich in een hardnekkig stilzwijgen, zich nie realiserend dat de grote voetbal boef Van Hanegem in feite maar een klein hartje heeft. Met uitzon dering van Gerard Kerkum heeft niemand bij het grote Feyenoord serieuze pogingen in het werk ge steld enige toenadering te zoeken om de kloof te overbruggen. Maan dagavond werd Willem van Hane gem definitief van de balans ge schrapt, al moet hij nog een kwart miljoen gulden opbrengen. Vol gens andere berichten zou Van Ha negem eventueel naar AZ '67 gaan maar alleen dan wanneer Deyna niet komt. Deyna wordt van de week verwacht Ook die kans is dus erg klein. De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) is op zoek naar een nieuw onderkomen voor de indoor atletiekbaan. De KNAU is daartoe gedwongen omdat men met de direc tie van de Rijnhal in Arnhem, waar de baan de afgelopen drie jaar was ondergebracht, niet tot over eenstemming is kunnen komen be treffende de huurprijs. De atletiek unie zoekt nu naar een ander onder komen. Gesprekken daarover zijn inmiddels gaande. Een Russische estafetteploeg, be staande uit Tatjana Providokina, Valentina Gerassimova, Svetlana* Styrkina en Tatjana Kazankina, heeft in Podolsk het wereldrecord op de 4 x 800 meter verbeterd en ge bracht op 7.52,3. Het oude record stond sinds 6 augustus op naam van een Oostduits kwartet met een tijd van 7.54.2. Matty Verkamman ER Als nooit tevoren heeft Go Ahead zich de pen maanden op de transfermarkt begeven. De Deventer flie toch al de naam heeft een doorgangshuis voor talent te jerloor meer dan een half elftal aan andere clubs en kocht ijna evengroot aantal spelers op. Plussend en minnend pe conclusie zijn dat Go Ahead er in financieel opzicht irdigst is uitgesprongen, maar qua kwaliteit verlies heeft Peter Stephan heeft vette iraafjvoor vedetten als Peter Arntz '67), Jan van Deinsen (Feye- :n Josko Gluic (Ajax) bedon- ler meer. Die verkopen heb- ien met de kleine transfers ly Bakker. Jacky van Loon, Ier (allen naar F. C. Gronin- Kurt Rettkowski (naar VW) rdige twee miljoen gulden op- ti. Met de aankopen van Kees ioten (van Telstar), Jo Körver JC) Jaques van der Pas en), Hans Salfischberger en de eerder in dit jaar van l BSC overgenomen Stef Wal- in totaal om en nabij de iljoen gulden gemoeid. Step- §"efeft dus ruim overgehouden. Go Aheads nieuwe trainer Tver na een verblijf van in Indonesië weer terug in id niet zeggen. Coerver il perspectief te zien bij Go wool maar heeft het dan vooral ïeainge talenten, van wie de 19- "°Martin Koopmans zich inmid- Rii4drukkelijk heeft aangediend. Ga g immer publiciteitsschuwe r zal daarentegen best besef- verlies van met name Arntz Deinsen die hij indertijd NEC nog heeft ontdekt weegt voor Go Ahead. De oe- ïpagne heeft in ieder geval el succes gebracht voor het zo ch gewijzigde elftal. Van de eële krachtmetingen werd er 1SI$ één gewonnen, de thuiswed- tegen het Engelse Ipswich met 2—1. De overige belangrij- enduels eindigden allen in ne en: Schalke' 0—4 (Thuis) 1—4, Town (uit) 2—1 en Derby (afgelopen week-end. uit) Wiel Coerver heeft bij Go Ahead inmiddels wel een belangrijke wens in vervulling zien gaan. Een wens die hij bij vorige clubs ook al eens koes terde: het aantrekken van de fysiek zeer sterke spits Kees van Kooten van Telstar. Coerver is altijd al ge charmeerd geweest van de krachtige inbreng van Van Kooten. Het feit dat Van Kooten vanwege enkele halstarrige blessures het vorige sei zoen zeker niet schitterde bij Telstar -2 4 A Bij de onderhandelingen waren van KNVB-zijde aanwezig- .Jac Hogewoning, Ton Zwikstra en Joop van Marle Van een verslaggever HILVERSUM Zowel de NOS als de KNVB wil een langlopen contract voor radio- en televisie-uitzendingen van betaalc voetbal, dit om te voorkomen dat er zich elk jaar weer geschillen voordoen. Dit deelde de NOS gisteren mee, nadat met de KNVB overeenstemming was bereikt over voortzetting van de radio- en tv-uitzendingen op aanstaande zondag. Daarmee was qe conflict tussen beide organisaties opgelost r -'.A Kees van Kooten (r): vuurwerk in het strafschopgebied en blij met Wiel Coerver is voor Go Ahead geen reden geweest er toch alles aan te doen om Van Kooten naar Deventer te krijgen. Kees van Kooten zegt zelf: „Zo'n vier weken voor het einde van de vorige competitie hoorde ik voor het eerst van die belangstelling. Ik had dat niet verwacht, temeer ik nog een contract voor twee jaar had bij Telstar. Dan kost het toch weer extra geld om je los te krijgen. Go Ahead heeft er dus wel wat voor overgehad om mij te contracteren. Het zal de bedoeling van Coerver zijn om via mijn inbreng voor spek takel in het strafschopgebied te zor gen. Men wil kennelijk meer ka rakter." Ook Van Kooten schrijft zijn minde re prestaties van het afgelopen sei zoen toe aan de opgelopen blessures (enkel en lies), maar stelt meteen over een dergelijke zaak nooit zo graag te willen leuren. „Als het maar even kan, dan speel ik. Daar moet je zelf over beslissen. Het ligt er ook aan waar Je pijngrens ligt. Misschien ligt die bij mij wel hoog. Maar wan neer je besluit om te spelen en het gaat in de wedstrijd minder goed, dan vind ik het onjuist om later die blessure als excuus te gaan gebrui ken. Maar inderdaad heb ik bij Telstar al vrij vroeg in het seizoen een enkelblessure opgelopen. Toch scoorde Ik in de eerste tien wedstrij den zo'n negen goals. En al krijg je dan steeds meer last. toch blijf je spelen. Ook vanwege het Idee, dat Je de anderen niet in de steek wilt laten." Die instelling van Van Kooten, zal ongetwijfeld met name karakter liefhebber Wiel Coerver aanspreken. Van Kooten is op ztjh beurt ook aangenaam getroffen door zijn eerste ervaringen met Coerver. „Vanaf de eerste trainingsdag is Coerver met baltrainingen begon nen. Dat had ik nog nooit meege maakt. Meestal staat immers de pu re conditietraining centraal in de be ginperiode. Aanvankelijk heb ik me dan ook afgevraagd of we via die aanpak wel voldoende conditie zou den opdoen, maar inmiddels ben ik er wel achter dat ook een baltraining slopend kan zijn. De conditie werd ook op die manier op peil gebracht" Ondanks de minder geslaagde cam pagne, ziet ook Kees van Kooten de nabije toekomst van Go Ahead „qua organisatie ben ik bij een topclub terecht gekomen" niet zwart in. „We zullen nog meer op een sterk collectief zijn aangewezen. Winst in de persoonlijke duels wordt daarbij steeds belangrijker. Als je een paar punten van de topclubs pakt. dan kom je al gauw aan 35. 36 punten. En als ik Ajax nou eens bezig zie. dan geloof ik echt dat we van de top punten kunnen pakken." Volgens de NOS werd het gesprek met de KNVB mogelijk doordat de voetbalbond van het verbod in het zondagse radioprogramma ..Langs de lijn" voetbalverslagen uit te zen den had afgezien. Met de in de nieu we overeenkomst opgenomen bepa ling (door de voetbalbond als voor waarde gesteld) dat de directe ver slagen niet eerder dan een half uur na het begin van de wedstrijden ge geven mogen worden had de NOS geen moeite. Volgens de NOS was dat voor de meeste wedstrijden, die om twee uur beginnen, al zo. Alleen de clubs in het noorden en oosten van het land beginnen later en had den toch al om gelijkschakeling wat betreft deze directe radioverslagen gevraagd. De NOS wil die clubs graag terwille zijn. Een ander pluspunt voor de NOS was, dat de KNVB het vrije doorge ven van tussenstanden voor de di recte verslaggeving ook weer wilde toestaan en niet langer vasthield aan de eis dat verslaggevers daarvoor gebruik moesten maken van de KNVB-service. De KNVB ging nu ook akkoord met één contract voor radio en televisie, volgens een eerde re overeenkomst zou de NOS voor de televisie-uitzendingen 850 000 gul den en voor de radio-uitzendingen niets betalen. De KNVB en de NOS spraken verder af dat de discussies over de vraag of reportages van voet balwedstrijden. zoals die het pro gramma „Langs de lijn" gegeven worden, al dan niet vallen onder het begrip vrije nieuwsgaring. Beiden waren het erover eens dat er geen formeel recht op vrije nieuwsgaring bestaat De KNVB en de NOS zullen er tlle aan doen om in onderling overleg voor 1 januari 1977 over de prak tische toepassing van dat begrip to overeenstemming te komen. Moc;u ten zij daarin niet slagen dan zal va\ een derde (of van derden) een bem'z 1 delingsvoorstel gevraagd worden De NOS deelt daarover nader mee dat de KNVB bemiddeling met ee\. bindende uitspraak wil. De NOS kan dat echter niet aanvaarden, omdat zij vindt dat op principes niet valt te bemiddelen en omdat zij haar eigen bevoegdheid niet uit handen kan ge ven De NOS sluit echter niet uit da J als het verschil van mening voort duurt bemiddeling in enigerlei vorm gewenst kan zijn, indien van tevoren wordt vastgesteld waarover en waar in dat zou moeten gebeuren. Daarom is de NOS niet bereid een bemidde laar maar wel om een bemiddelings voostel te aanvaarden, aldus de NOS. Ons commentaar staat op pagina r OTTAWA De 17-Jarige Russische schoonspringer Sergei Nemtsanov. die tijdens de Olympische Spelen in Montreal politiek asiel vroeg in Ca nada. wil terugkeren naar de Sovjet Unie. De Jonge Rus deelde de Immigratie- autoriteiten in Ottawa mee dat hij graag naar huls wil terugkeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11