lau Fabri is chten tegen erkaai moe Verhoging rentetarieven AUTOBIOGRAFIE Inruilproblemen wanneer „kopie deel lil" zoek is Alfa Romeo start diesel in Italië Andere Datsun Bluebird komt in '77 uit Japan 7/% Renault 5 GTL beste in Franse verbruikstests hDAG 12 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND-AUTO TROUW/KWARTET 9 Surinamers op Rotterdamse Kruiskade nonnen werk Kees de Leeuw terechtkomt. Een Deetje versiaaiae heeft rond de 150 gulden per dag nodig om aan horse (- heroïne) te komen". urinaamse jeugd hier og in oog met het witte r. Elke dag vallen er slachtoffers. We heb- n volk, dat aan zelfver- ig doet. Maar ik vraag n medelijden. Het gaat nsen. Het witte monster van medelijden, maar jden maakt zijn slacht- log machtelozer". aand citaat is afkomstig uit cje „Het witte monster" van van Mau Fabri, die de afge- wee jaar als „streetcorner verbonden is geweest aan t-Kruiskade Projekt (WKP) erdam, dat is gehuisvest in inaamse centrum „Kwakoe", d naar een verzetsstrijder in van de slavernij. met andere sociaal werkers te vinden in het Kruiskade- om daar zijn cliënten op te Surinaamse jongeren die d zijn aan de heroïne. >eerde hen te helpen in hun n van het „witte monster" of ng", zoals de Chinezen het af te komen. Fabri ging met dgenoten mee naar de GGD DCiale dienst en zocht woon- voor diegenen die te kennen e willen terugkeren naar de e" maatschappij. twee jaar geconfronteerd te t bittere ellende en tal van ellingen, heeft hij zijn ont- omen om in november terug naar zijn vaderland Surina- n arrestatie eind juni op de ruiskade, toen hij probeerde ddelen bij een vechtpartij en rake klappen opliep van een politie gehanteerde gummi- de druppel die de emmer rerlopen. week in voorarrest te hebben - onschuldig zoals hij zelf besloot hij het Kruiskade- dat met recht de zwartste van Rotterdam kan worden ld, de rug toe te keren om niet slachtoffer te worden van tiale werk. v< 1 il Tachtig procent Hoewel Mau Fabri het erg moeilijk vindt om een schatting te geven, is uit eerdere gegevens bekend, dat on geveer tachtig procent van de drie duizend Kruiskade-Surinamers he roïne gebruikt. Van groothandel is geen sprake. De gebruiker zelf koopt bijvoorbeeld vijf gram, neemt daar voor eigen gebruik vanaf en ver koopt de rest, vaak aangevuld met gif om meer geld in handen te krij gen. En die heroïne vermengd met gif maakt de mensen juist zo agres sief. Fabri zelf noemt nog een andere ooreaak van het heroïnegebruik on der Surinamers. Dat is de discrimi natie door Nederlanders ten opzich te van zijn landgenoten. Het feit dat ze niet geaccepteerd worden en door iedereen de Rot terdamse politie incluis over één kam worden geschoren. „Men ver geet, dat je met mensen te doen hebt en niet met beesten. Natuurlijk, er zijn goede en slechte Surinamers, maar hetzelfde geldt voor Nederlan ders. Stop een Nederlander in een oude wijk, waar alleen maar rottig heid gebeurt en je wordt zelf ook rot", zegt hij. Mau Fabri: waarom denk je dat ik met een mes op zak loop?... De dope üj In zijn boekje „Het witte •r" beschrijft kun je de jun- aan heroïne verslaafden jen, maar als de ooreaken liggen, is er geen beginnen 'ak-fang moet in zijn hart ge- rorden. Er moeten huizen ko- geen vernederende laatsen en kampen. Er moet omen en ontspanningsgele- en. Ledigheid is des duivels en, zeiden de Hollandse do- al. De oorlog tegen pak-fang ld, maar als je de mensen laat en kost het nog meer geld". est en noodkreet enoemd naar prins Maurits, voel me helemaal geen Fabri weet waarover hij n schrijft, omdat hij de situa- de West-Kruiskade van heeft zien opkomen. Hij ver- de situatie met die in wijken nden of New-York, waar je tegenkomt: junkies, krot- criminaliteit. loekje beschouw ik als een fel en tegelijkertijd als een eet, omdat ik voel dat de situ- et kan blijven zoals die is," „Nu is er nog sprake van een lelijke rust, hoewel er elke meer gebruikers bijkomen, en explosie van geweld is echt nkbeeldig. Wat wij als wel- rkers doen is niet meer dan Veld indammen, waarbij we in lent gevaar leven. Je wordt irend bedreigd. Waarom I, dat ik met een mes op zak Iet is ondankbaar werk, dat evaarlijk is en waarbij we bij en gebruikt worden." nig gebeurd est-Kruiskade Projekt draait ianciële steun van de gemeen- f november 1974, nadat de lers zelf het college van B. en Rotterdam gewezen hadden ontstaan van de Kruiskade- Sinds die tijd is er echter in laar weinig gebeurd. kers van het project vinden wel van alles wordt toegezegd, t het daar bij blijft. „Daarom igenlijk onbegonnen werk en tegen de bierkaai," aldus Hij noemt verder ook het onbekend zijn met de dope. De jonge Surina mers wel gewend aan het gebruik van hasjiesj en marihuana maken geen onderscheid met hardere mid delen. „Als een boy jou stuff geeft ie mand die je niet kent dan wil je toch weten, wat het is? Maar hier zijn het allemaal vrienden onder el kaar, die elkaar vertrouwen en zo met open ogen hun ondergang tege moet gaan. Ze zijn onwetend. Daar om hebben we ook geld van de ge meente gevraagd om voorlichting te geven over het gebruik van drugs. Echter ook dit plan is in vergaderin gen blijven steken. Je gelooft erin. maar er is nooit iets uit de bus ge komen". Fabri zelf kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat de gemeente het allemaal wel best vindt, dat Suri namers aan de heroïne zijn. Dan zijn ze zoet en komen niet zeuren over huisvesting en dat soort dingen, maar het probleem blijft echt niet beperkt tot de Kruiskade. Het zal tot de autoriteiten moeten doordringen, dat het geen Surinaams, maar een Nederlands probleem is dat als er niet wordt ingegrepen van kwaad tot erger zal gaan. „Ik ken gezinnen waar vader en moe der heroïne roken en waar de kinde ren aan hun lot worden overgelaten. Heroïne maakt elke dag weer slachtoffers Ik ken verslaafde vrouwen, die pros- tituée worden om aan geld te komen. Voor een paar gulden verkopen ze zich aan mannen, voor honderden guldens verkopen ze zich aan pak- fang. Je kunt het zo niet laten". „Erkenning" Wat er dan moet gebeuren? Kort gezegd: erkenning van het heroïne- gevaar en van ons werk, meer men sen, meer contacten, meer geld, een verplichte behandeling en een goede begeleiding van de junkie. Er moet bijvoorbeeld hoognodig een centrum komen hier in de stad. waar Surinamers kunnen afkicken. Nu kan een junkie methadon halen, een middel dat bij een ontwenningskuur gebruikt wordt, maar er is geen bege leiding. Ik ben met de boys naar de GGD geweest ervoor, maar ik ben ermee gestopt, want het heeft geen zin zo. De methadon wordt als toetje op de heroïne gebruikt of verhan deld, zodat je ook methadon- verslaafden krijgt, want ook dit mid del kent een verslavingsgevaar. Ik weet echt wel dat behandeling en begeleiding veel geld kosten. Ze kos ten ook veel mepsen, maar nooit te véél geld en te véél mensen. En het moet nu gebeuren, want elke secon de is kostbaar. En laat men niet zeggen: er is geen geld. Of: we heb ben er niet genoeg mensen voor. Als je dat zegt, weet ik dat je het nog steeds niet begrijpt." Mondddood Fabri: „De gemeente heeft haar doel bereikt. Dank zij ons komt er (nog) geen opstand, maar zodra wij weg vallen knalt de heroïnegemeenschap uit de band. Wij zijn een middel om (ADVERTENTIE) j overigens niet de eerste keer, j aan de bel trekt. In januari t jaar verscheen onder de titel :an zo niet verder" een brochu- rin hij ook al wees op de Idbare situatie op de Kruis- nator S. Braams van het pro- j_daarin: „De kern van de oblematiek is. dat de Kruis- iurinamer niet past in het sys- ;van woningdistributie, dat hij tos is en geen redelijk uitzicht trk heeft, dat hij duurzaam is .'wezen op bijstand. Het gevolg leze drie factoren is dat hij aan roïne gaat en dat heeft weer tot fe. dat hij in de criminele sfeer Als gevolg van de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt zijn m.i.v. 9 augustus 1976 de rente tarieven van de rekeningen met een vaste looptijd en van de spaarbil- jetten aan toonder verhoogd. Ybste Termijn Spaarrekeningen op Spaarrekeningen met een vaste 2/0 termijn van 7 jaar (was 9V4%) 1/ 0/ op Spaarrekeningen met een vaste '4 /O termijn van 5 jaar (was 9%) op Spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 83/« Spaarwinstbiljetten met een vaste looptijd 9 0/ op Spaarwinstbiljetten met een /O 1 spaartermijn van6 jaar (was 83/4%) 1/ 0/ op Spaarwinstbiljetten met een '4 /O spaartermijn van 2 jaar (was 7 Percentages berekend op basis van rente op rente. 9Vl% 9/4% Premie S] meteen ipaarbilj variabele etten ie looptijd 1/0/ op Premie Spaarbiljetten met een 2/0 looptijd van 5 jaar (was 8'/4%) Ql/ 0/ op Spaarrekeningen met een vaste O /2/0 termijn van 3 jaar (was 81 /4 mop Spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (was 7V4%) De renteverhoging op de Vaste Termijn Spaarrekeningen geldt alleen voor stortingen vanaf 9 augustus 1976. 8/2% 8 0/ op Premie Spaarbiljetten met een 7o 7/2% looptijd van 4 jaar (was 73/4%) 1/0/ °P Premie Spaarbiljetten meteen 2 /0 looptijd van 3 jaar (was f^W/o) 7 0/ op Premie Spaarbiljetten met een /O looptijd van 2 jaar (was 63/4%) Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK door Sicco de Jong de Surinamers monddood te maken. Met ons kunnen ze pronken. De ge meente vindt het wel best zo, maar eens zal het ook de gemeente duide lijk worden, dat het zo niet langer kan. Het gaat niet goed." Het begint er nu op te lijken, dat het inderdaad bij de gemeente begint te dagen. Wethouder Elisabeth Schmitz van sociale zaken liet (zie Trouw van 4 augustus) weten, dat ze op de strek king van Fabri's boekje niets wil afdingen. Eerder het tegendeel, maar ze voegde er tegelijkertijd aan toe, dat „het gemeentebestuur niets kan worden verweten". Volgens haar is deze problematiek een rechtstreeks gevolg van de vloedgolf Surinamers, die in korte tijd over de stad heenspoelde. Er moesten toen prioriteiten worden ge steld met bovenaan huisvesting voor de migranten. „Aan andere zaken kwamen we eenvoudig niet toe. Je kunt gerust stellen, dat we compleet verrast zijn door de ontwikkelingen op de Kruiskade." aldus wethouder Schmitz. „Moe" De gemeente wil wel het maatschap pelijk werk op en rond de Kruiskade alle mogelijke voorrang verlenen, maar daarvoor is medewerking van „Den Haag" nodig. Zo wordt de zaak voor zich uit geschoven zonder dat er op korte termijn daadwerkelijk iets gebeurt. Mau Fabri is het wachten moe. Zijn besluit om terug te keren staat vast. Na stwee jaar kan hij er niet meer tegenop. „Ik heb gedaan wat ik kon en zie het niet als een vlucht. Twee jaar lang heb ik erin gezeten zonder tijd voor mezelf te hebben gehad. Ik ben het vechten moe, heb de situatie door en ga verder met leven. Wat het in Suriname zal worden, weet ik niet, maar dat wist ik ook niet, toen ik in Nederland kwam zo'n zeventien jaar geleden. Ik zie wel. Voor mij is het leven nog steeds de moeite waard en om daarin te kunnen blijven gelo ven, ga ik weg". Volgens de BOVAG doen zich veelvuldig problemen voor met de inruil van auto's, doordat de kopers van een nieuwe wagen het kentekenbewijs van hun oude auto niet compleet heb ben. Met name de kopie Deel III blijkt nogal eens te ontbre ken. Het is zeer wel mogelijk, dat deze helft van het „Derde Deel" ook bij particuliere tran sacties met auto's vaak verge ten wordt. De problemen, die hieruit voortvloei en, kosten veel tijd. De politie moet een proces-verbaal opmaken en dat moet samen met de delen I. II en III (het origineel van achter de autoruit) naar de Rijksdienst voor het Weg verkeer te Veendam worden opge stuurd. Vandaar mag men eerst een maand later een nieuw kopie ver wachten. Dat zich deze problemen voordoen is een gevolg van de sinds vorig jaar geldende kentekenregeling, die even ingenieus als ingewikkeld is. Het doel daarvan is het voor de politie onweerlegbaar te maken, wie de ei genaar van een auto met een be paald nummer is. Het register is een beter sluitend systeem geworden na overigens nogal fikse aanlooppro blemen maar dit houdt wel in, dat de automobilist voor zijn kenteken in feite met vier papieren te maken heeft. Dat zijn de delen I. II en III plus de kopie, die men jaarlijks tege lijk met het origineel voor de voor ruit van de auto ontvangt. „Kopie" Achterop deze kopie, die uiteraard evenals Deel III geen tenaamstelling inhoudt, staat dat men dit niet bij „het voertuig moet voeren". Het is maar een klein papiertje, dat misschien door de aanduiding „ko pie" de indruk wekt minder belang rijk te zijn. Daardoor raakt het blijk baar gemakkelijk zoek. Vanouds bewaart men immers Deel I en Deel II bij elkaar zij vormden vroeger samen het gehele kenteken bewijs en het derde deel zit altijd achter de voorruit vast. zodat men licht vergeet dat er ook nog een vierde deel is. Het zou dan ook stellig gemakkelijker geweest zijn. als daar voor een groter papier en de naam „Deel IV" was gekozen. Maar dat is nu eenmaal niet gebeurd. Wat nu wel het geval is. blijkt bij menige inruil. De dealer vraagt dan alle papieren op om bij wederver koop het kentekenbewijs te kunnen overschrijven. Want wie wil over schrijven moet met Deel II èn de Kopie Deel III naar het postkantoor. Dat gaat zeer serieus: men dient zich goed te legitimeren, alvorens men de rechten op de oude auto naar een ander kan doen overgaan en daar voor een vrijwaringsbewijs krijgt. Dit laatste is belangrijk, want gaat een auto zonder kentekenoverschrij ving van hand tot hand dan zou men voor misdrijven of overtredingen van latere kopers van die auto wor den aangesproken. Weigeren De BOVAG heeft nu opgemerkt, dat garagebedrijven zullen weigeren een auto zonder de Kopie Deel III in te nemen en dat zij zelfs ook de nota voor een nieuwe wagen zonder aftrek van de inruilwagen kunnen opma ken. Een dealer vindt dit weliswaar niet plezierig, maar hij moet de auto weer met de complete paperassen- reeks verkopen. Wie Deel III dus deels kwijt is kan nu eigenlijk het beste met z'n inruil tot volgend jaar wachten, want aan het einde van dit jaar begint al weer de uitreiking van de nieuwe Delen III aan wie via de acceptgirokaart 17,50 gestort heeft. Datzelfde ad vies geldt dan trouwens voor wie aan een particulier zijn wagen verkopen wil. De nog wat meer gestroomlijnde koets van de nieuwe Datsun 160-180 B wordt vooral gekenmerkt door een groter ruitoppervlak rondom. De Renault 5 GTL is naar voren gekomen als de zuinigste auto bij twee van de drie reeksen metingen, gedaan door het Franse Agence pour les Economies d'Energie AEE. De metingen betroffen snelheden van 90 en 120 kilometer per uur. Bij de derde meting, voor stadsritten, kwam de Citroën 2 CV als zuinigste auto uit de bus. Het AEE testte vierhonderd typen auto's van 34 verschillende merken. De verbruikscijfers liepen daarbij uiteen van één liter op 21,3 kilome ter tot 1 op 3,2. De 1 op 21,3 werd gescoord door de Renault 5 GTL bij een constante snelheid van 90 kilo meter per uur. Toch moet deze ge temde 1300 cc-uitvoering van de kleine R 5 het in de stad afleggen tegen auto's met minder motorin- houd. De Datsun-serie 160 B-180 B onder gaat een gedaantewisseling. In Ja pan is reeds een nieuwe „Bluebird" uitgebracht, waarvan de carrosserie meer op de zescilinder-serie lijkt. Dit begin volgend jaar in Europa te ver wachten model is vijf centimeter langer geworden en kreeg een aan zienlijk groter glasoppervlak. De verlengde carrosserie, die nu 4,26 meter meet, is ook nog een paar centimeter breder, waardoor de bin nenruimte wordt vergroot. Verder is een aantal verfijningen aangebracht op het gebied van de veiligheid, zui nigheid, het geluidsniveau en de uit laatgassen. In Japan heeft de nieuwe Bluebird- serie voorzieningen gekregen, waar mee voldaan wordt aan de strenge milieuwetgeving, die de regering te Tokio ter bestrijding van de luchtvervuiling uitvaardigde. Overigens zijn de nieuwe 160 B en 180 B motorisch vrijwel gelijk aan de huidige typen. Zo biedt de 1.8 liter motor 86 DIN-pk vermogen. Uit de vergelijking komt duidelijk naar voren, dat bij hogere snelheden op buitenwegen grote motoren zui niger kunnen zijn dan kleine moto ren. Zo verbruikt de Citroën 2 CV 1 op 10,1 bij 120 kilometer per uur en dat is precies evenveel als de Ci troën GS (hoewel volgens de fabriek de 2 CV die snelheid niet eens haalt). De Renault 5 GTL is dan opnieuw het zuinigst met een verbruik van 1 op 14,9, maar een Peugeot 104 die in de stad net iets zuiniger is dan de Renault 5 GTL met 1 op 11.6 tegen 1 op 11.5 verbruikt bij 120 kilometer per uur evenveel als een Peugeot 304: 1 op 11,2. De Simca's 1307 en 1308 zijn bij 120 kilometer per uur zelfs zuiniger dan de kleinere Simca 1100. Als eerste Italiaanse merk brengt Alfa Romeo dit najaar een dieselauto uit. Het is de Giulia met een motor van de Britse fabriek Perkins. De Giu lia Nuova Super Diesel, zoals deze uitvoering heet, blijft voorlopig alleen bestemd voor verkoop in Italië. De achtergrond van Alfa's beslissing is de sterke stijging van de benzine prijs in Italië. Benzine kost er thans 400 lire 1,30) per liter tegen diese lolie 168 lire (55 cent). Door dit grote prijsverschil en het feit, dat diesels zuiniger lopen, is de import van Mer cedes-, Peugeot- en Opel-diesels in Italië in vier jaar tijd verdrievou digd. Vorig jaar werden er 27.000 verkocht. Alfa Romeo zal nog dit jaar 6.000 Giulia's met dieselmotor bouwen. Het gaat hier om een viercilinder diesel van Perkins, die volgens de De Alfa Romeo Giulia, die dit najaar in Italië met dieselmotor gekocht kan worden. Exportplanncn beraamt de Italiaanse autofa brikant eerst op langere termijn. Engelse fabrikant dertig procent zui niger is dan vergelijkbare benzine motoren. De motor heeft een inhoud van 1760 cc en een vermogen van 52 DIN-pk. De topsnelheid bedraagt 137 km. per uur en als kruissnelheid wordt 131 km per uur genoemd. Het DIN-verbruik bij een constante snel heid van 100 km per uur komt op 1 op 14.6. Inmiddels heeft ook Fiat plannen om niet te lang meer met een diesel auto te wachten. Fiat kondigde reeds twee jaar geleden aan het mo del 131 later ook met dieselmotor te zullen leveren. Die Fiat 131 Diesel valt vermoedelijk begin volgend jaar te verwachten en zal dan wel tevens voor export bestemd worden. Op dit moment onderzoeken Alfa Romeo en Fiat de mogelijkheid ora een gezamenlijke produktie van die selmotoren op te zetten. Dit zou mo gelijk zijn bij de fabriek van Alfa Sud te Pomigliano d'Arco bezuiden Napels. DEVENTER Het gemeentebe stuur van Deventer is boos op het ministerie van Economische Zaken en de Overijsselse Ontwikkelings maatschappij te Zwolle, omdat deze instanties alleen steun willen verle nen aan uitbreidingen van bedrijven uit Deventer als die uitbreidingen maar niet in Deventer plaatshebben. Wethouder K. Vos heeft de minister telegrafisch van dat ongenoegen op Deventer boos op Economische Zaken Van een verslaggever de hoogte gebracht en gevraagd om een gesprek hierover. Eén bedrijf uit Deventer, Nedcon. heeft al besloten tot vestiging van een uitbreiding in Doetinchem. hoewel het dat liever in Deventer had gedaan. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben al eerder aangedrongen op het plaatsen van Deventer op de lijst van gebieden die vallen in de premie regeling. Dat een bedrijf uit Deven ter naar Doetinchem werd „gepraat" neemt het gemeentebestuur het Mi nisterie des te kwalijker, omdat het werkloosheidspercentage in Deven ter niet lager ligt dan in Doetinchem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9