og scherpere concurrentie tussen touroperators verwacht na slecht zomerseizoen 1 Schatgraven naar verleden ip het Utrechtse Vredenburg Toerisme Politie in buitenland legt hoge boetes op Overwinterings- reizen in één gids - -J IT Gidsen Beeldenroute J bndsten in grafveld roepen vele vragen op Resten van kasteel worden opgenomen in muziekcentrum I ET URDAG 7 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND/TOERISME TROUW/KWARTET 9 .kleine advertenties" in de dagbladen laten er geen twijfel iver bestaan: de reisindustrie houdt grote opruiming. Alles wat it nu toe niet verkocht werd. gaat van de hand voor afbraakprij- ;en. Wie nog een weekje wil nabruinen aan zuidelijke kusten kan lat al voor een paar honderd gulden inclusief de vliegreis. uiteraard ligt het gros var» die voor- Heelaanbiedingen in Spanje, dat Hit jaar, zoals bekend een zeer ster ke teruggang van het aantal boe kingen te zien heeft gegeven. Hoewel de meeste touroperators aarzelen om daarover exacte cijfers bekend te maken wordt deze achte ruitgang toch wel op tenminste 30 procent geschat. Aanvankelijk hoopten velen nog op enig herstel p het naseizoen, maar daar ziet het hiet meer naar uit: als gevolg van He lange hete zomer blijkt nog maar weinig belangstelling te be- I 23p :hool 8.00 Bij Unieboek in Bussum is een nieuwe gids over Terschelling verschenen on der de titel ..Kennismaking met Terschelling." Auteur Hans Hoogenhout vertelt er in over het ontstaan van het eiland, de natuur, de dieren die er leven en vele andere zaken, die nuttig zijn om te weten als men er een bezoek brengt. Het boekje telt 112 pagina's en is verlucht met tientallen foto's en tekenin gen. Prijs: 14,90. Dezelfde uitgeverij bracht „Wat voor weer?" van de be kende weerkundige Jan Pel- leboer. Aan de hand van veel foto's, grafieken en tekenin gen schetst hij niet alleen de verschillende weertypen, maar leert hij de leek ook zijn eigen weersvoorspellingen op korte termijn te maken. Han dig om op zak te hebben tij dens de vakantie Holland Advertising in Den Helder heeft de eerste in een serie van 21 gidsen voor de sportvisser uitgegeven. Deze eerste uitgave behan delt het gebied van Alkmaar tot Texel en geeft behalve een beeld van de Viswateren ook de adressen van hen gelsportverenigingen sportvishotels en -café's en bootjesverhuurders (prijs 7,75). staan voor een tweede vakantie in de zon. Het uitblijven van deze tweede boekingengolf heeft verscheidene reisorganisatoren een gevoelige nieuwe klap gegeven, al lijkt die de touroperators niet in onoverkome lijke financiële moeilijkheden te hebben gebracht. Dit komt vooral doordat op andere bestemmingen (vooral Oostenrijk, Italië, Grieken land en Joegoslavië) een groei van het vliegtoerisme werd geboekt. De teruggang in de verkoop van vlieg vakanties kon daardoor beperkt blijven tot 15 20 procent. Daarnaast heeft ook de toegeno men belangstelling voor bus- en treinreizen en vooral de eigen-auto vakanties een deel van het verlies kunnen goedmaken. Toch: ondanks die meevallertjes blijven de eindresultaten van zo- deze gigant is het oog gericht op Neckermann, waarvan het moeder bedrijf in Duitsland vorige maand een nauwe samenwerking aanging met het grote Duitse warenhuis concern Karstadt. een onderne ming met 250 warenhuizen, samen goed voor een jaaromzet van negen miljard gulden (ter vergelijking: Neckermann-Duitsland noteert met zijn postorderbedrijf en reisaf deling een omzet van 3,5 miljard). Al geruime tijd beweegt dit con cern zich op de Duitse reismarkt door een 15 procents aandeel in de TUI-groep, waarvan onder meer Touropa Schamov deel uitmaakt. Voordeeltjes Veel minder vliegtoeristen dan vorige jaren: voor Martinair reden om zich meer dan voorheen toe te leggen op vrachtvervoer. In de eerste helft van dit jaar werd al meer vervoerd dan het hele vorige jaar. Mi ^rtoisdoff 4 iadingttyr A uWrembt \E»di 91 BerreA Ettintfran HepJbi :h I trweiler l> door Dick Ringlever mer 1976 voor de reisindustrie vrij mager. De enige branche, die het beter dan vorig jaar heeft gedaan is die van de vaarvakanties. Zo no teerde Zeetours, de grootste tour operator voor zeevakanties, vijf procent méér boekingen (vooral door de gestegen belangstelling voor de ScandinaVische gebieden). Concurrentie Deze onverwachte ontwikkeling zal waarschijnwelijk het komende na- jaars- en winterseizoen en de daar opvolgende zomer (waarvoor nu al wordt ingekocht) tot een voorzich tiger inkoop door touroperators in Spanje leiden. Minder dan vorige jaren zal afname van accommodatie worden gega randeerd omdat men er dan finan cieel aan vastzit. Een gok, die, zo heeft het afgelopen seizoen wel ge leerd. vérgaande gevolgen kan hebben. Daarnaast wordt een nog scherpere concurrentie verwacht tussen de grote touroperators, die het van de massa moeten hebben: Holland In ternational, Neckermann, Christof- fel, Arke en andere. De volgende, maand te presenteren najaars- en winterbrochures zullen daarvan wellicht al iets duidelijk maken. Met argusogen bespieden de tour operators eikaars activiteiten. De onlangs nog verder doorgevoerde reorganisatie van de Holland Inter national groep, waarin enkele jaren terug een tiental gerenommeerde reisorganisaties zijn samengegaan (met een derde van de markt de grootste touroperator) zal, zo wordt verwacht, zeker invloed op de prij zen hebben. Maar meer nog dan op In de Nederlandse reiswereld wordt gevreesd, dat de touroperator via deze nieuwe kapitaalverschaffer wel eens met nog scherpere prijzen op de markt zal komen dan in het verleden het geval was. Deze vrees geldt niet zozeer de winter- arrangementen (de brochures wa ren al klaar voordat de samenwer king een feit werd) als wel het vol gende zomerprogramma. Voeg daarbij de geruchten over plannen van de Scandinavische reisgigant Tjaereborg om naast Duitsland ook Nederland aait zijn operatiegebied toe te voegen (de touroperator is groter dan Necker mann en bezit de grootste charter luchtvaartmaatschappij Ster ling met 26 straalvliegtuigen van Europa) en het is duidelijk, dat Nederlandse reisorganisatoren alle zeilen zullen bijzetten om zich niet uit de markt te prijzen. Dat dit voor de consument extra voordeeltjes kan opleveren, ligt voor de hand, al zal het in de mees te gevallen slechts een tientjes- zaak zijn. Nog scherpere concurrentie verwacht tussen de grote namen. Tip voor hen die nog per auto naar het buitenland gaan: respecteer de daar geldende verkeersvoorschriften. Veron achtzaming kan veel geld kosten. Wie het koude seizoen wil doorbrengen aan zonniger, zuidelijke, kusten krijgt de mogelijkheden daarvoor van Holland International compact en overzichtelijk aangeboden. Als eerste touroperator heeft zij na melijk alle overwinterings- reizen en dat zijn er tienT tallen gebundeld en in één programma op de markt gebracht. Vakanties, die in lengte Variëren van enkele weken tot enkele maanden. Nieuw in het programma zijn enkele bestemmingen aan het Portugese Algarve. Voorts biedt de reisgroep mogelijkheden voor hen. die voor de reis er naar toe en terug de eigen auto bo ven het vliegtuig verkiezen (aan te bevelen voor hen die ook tijdens het verblijf mobiel wilen blijven): ar rangementen Benidorm in het appartementencomplex Moby Dick. Als extra service wordt overwinteraars bij aan komst in het appartement (ook de vliegbestemmin- gen) een levensmiddelen pakket aangeboden, zodat men niet de eerste dag al op boodschappen uit hoeft. Dit pakket is bij de reissom inbegTepen. Raadzaam is wèl de prijzen kritisch te beoordelen. Vijf- gulden-per-dag-prijzen (in clusief de vliegreis) mogen dan in het oog springende trekkers zijn, veelal gelden ze alleen de langere reizen (van drie maanden) en dan nog alleen wanneer men met vier personen tegelijk op stap gaat. Wie met z'n tweeën overwintert is meer kwijt, al blijven de dagprij zen altijd ver onder die van de zomerarrangementen. Dit blijkt althans uit een onlangs door het Westduitse weekblad Der Spiegel uitgevoerde enquête onder Duitse vakantiegangers. Zo zou de Bulgaarse politie alleen al op het gevoel oordelen of te snel wordt gereden en dan ook zonder pardon een ter plaatse te betalen boete van 80 gulden opleggen (sei- zoenprijzen, want buiten de zomer liggen deze bedragen lager) In Westeuropese landen werd over igens niet lager gescoord. Zo moest een pastoor uit Keulen in Noorwe gen 200 gulden betalen omdat hij 61 in plaats van 50 km had gereden Een ambtenaar uit Bonn werd in Frankrijk met 115 gulden beboet omdat hij even over de gele mid- denstreep was geraakt. In Dene marken kostte dit een Duitser 400 gulden. Volgens Der Spiegel maakt de Bel gische politie het nog bonter. Daar kan men voor te snel rijden soms wel 2000 gulden moeten betalen De Nederlandse justitie komt er overigens ook niet al te vriendelijk af. Veel gehoorde klacht van Duitse automobilisten is. dat men zelfs voor bedragen van een tientje soms nog maandenlang wordt achter volgd. Wanneer de zondaar niet ter plaatse kan worden gepakt, wordt de Westduitse politie in de arm genomen, volgens kostbare tweeta lige correspondenties en wanneer dat geen resultaat heeft worden Westduitse rechtbanken ingescha keld. Voor automobilisten, die een snuif je landschappelijk schoon in het Gelderse rivierengebied willen op doen en daarnaast ook nog be langstelling hebben voor beeldhouwkunst heeft de ANWB samen met de stichting Kunsthoe ve Europa uit Bergharen een toeris tische beeldenroute uitgezet Op verscheidene plaatsen heeft de stichting hiervoor beelden langs de weg gezet. De route, die 110 km lang is. voert van Zaltbommel naar Nijmegen door de Bommelerwaard, de West- Betuwe en het Land van Maas en Waal. Uit het westen komt men direct vanaf de snelweg Utrecht—Den Bosch op de route terecht. Routebeschrijvingen èn brochures zijn gratis verkrijgbaar bij alle ANWB-en VW-kantoren van Zaltbommel. Tiel en Nijmegen als mede bij dp tolbrug Tiel, die in de route is opgenomen. or Fred Lammers RECHT Extra krachten, fel vrijwilligers als studen- aangetrokken via een uit- pbureau, zijn ingeschakeld de voor noord-west Europa pke opgraving van de vroe- bebouwing op het èchtse Vredenburg in snel- I tempo te laten verlopen. |wel het dagelijks bestuur de stad Utrecht er deze mee akkoord is gegaan I de archeologen nog tot 1 pber hun werk mogen zetten op de plaats waar nu opnieuw in discussie ge- hen muziekcentrum zal ver- f?n, is elke dag er één die benut moet worden. Isarcheoloog drs T. J. Hoekstra hter ingenomen met de mede- :ing van de gemeente, daar het it voor enkele dagen naar uitzag iet oudheidkundig onderzoek op gustus zou moeten eindigen, er geen gekke dingen gebeuren, langdurige regenval, die de zaamheden vertraagt, of onver- ïte ontdekkingen van groot be- zal de tijd die we nu hebben egen voldoende zijn," meent drs cstra. die ontdekkingen weet je het nooit van tevoren. „Elke och- ga ik hier weer vol spanning toe. Dat is het heerlijke van dit ;p," zegt archeoloog R. de Zwar- e eerste assistent van drs Hoek- bij dit project. ijn de afgelopen weken verras- e ontdekkingen gedaan. De ste meevaller was de vondst belangrijke restanten van het nniterklooster, dat in de der- Ie eeuw op het Vredenburg d Het was bekend dat er. voor- Karei de Vijfde in 1528 op het enburg een dwangburcht liet fen. die zijn paradepaardje l op ongeveer dezelfde plaats klooster moet hebben gestaan, is is duidelijk geworden dat gro te delen van het kloosterfundament zijn opgenomen in de fundamenten van het kasteel, dat in 1577 werd verwoest door een groep potige Utrechtse vrouwen onder leiding van de legendarisch geworden hop mansvrouw Trijn van Leemputte Er is een indrukwekkend stuk tufstenen muur gevonden, dat eens deel moet hebben uitgemaakt van de buitenmuur van het koor van de kloosterkerk. Het Johanniterklooster wordt voor het eerst genoemd in een kerkelijk archiefstuk uit 1248, waarin de kloosterlingen het patronaatsrecht krijgen van de kerk in het Betuwse Ingen. Volgens kerkelijke deskundi gen die zijn geraadpleegd is het res tant van de kloosterkerk zo ro- maans, dat het uiterlijk uit 1210 da teert. Archiefonderzoek zal naar drs Hoekstra hoopt uiteindelijk de juis te antwoorden op de vele vragen die men zich nu kan stellen, geven. „Het komt er vooral op aan of kan worden aangetoond dat de vestiging van de Johanniters in Sneek, die onderhorig was aan Utrecht, in het begin van de dertiende eeuw al bestond Lukt dat, dan kan het klooster vrij exact op omstreeks 1200 worden gedateerd In redelijke staat verkerende plavui zen, gangen en restanten van stookplaatsen geven een beeld van de indeling van het klooster. Kloosterkerk Archeologisch zeker even boeiend is het grafveld dat is blootgelegd bij de plaats waar eens de kloosterkerk stond. Tot nu toe zijn negentig ge raamten opgegraven Dagelijks wor den er nieuwe menselijke resten ge vonden, evenals nog duidelijk her kenbare gedeelten van doodkisten. Daarvoor is verschillend materiaal gebruikt, zowel beuke.eike-, als vure- hout. Er is in drie lagen begraven en alle gevonden geraamten betreffen mannen Henk Bijlsma, die als bottendeskun- dige dagelijks op het Vredenburg is te vinden en4er zelfs zijn vakantie voor opofferde omdat dit onderzoek voor een fysio-therapeut een buiten kansje is, heeft zijn eerste globale conclusies getrokken. „Ik vermoed dat diverse mensen die hier begra ven zijn het slachtoffer waren van een besmettelijke ziekte. Te denken valt daarbij aan pest en cholera. Bij deze ziekten was het vroeger gebrui kelijk de patiënten, om besmetting zoveel mogelijk tegen te gaan. reeds voor hun dood met zwachtels te om wikkelen. Restanten van textiel dat daarvoor heeft gediend hebben wij in diverse graven gevonden. Ook hebben wij gemerkt dat sommige overledenen met hun muilen aan zijn begraven. Dat wijst er ook op dat men zich zo snel mogelijk van heeft willen ontdoen. In vuilniszakken Of het bij deze stoffelijke resten om kloosterlingen gaat kan nog niet met zekerheid worden gezegd, hoogstens worden aangenomen, en met zonder meer iets aannemen zijn archeolo- gen uiterst voorzichtig." Alles wat in het grafveld tevoorschijn komt aan menselijke restanten wordt na te zijn genummerd heel oneerbiedig in plastic vuilniszakken gestopt en voor nader onderzoek afgevoerd. Na 1 oktober gaan we ons daarmee ver der bezighouden. We kunnen dan voorlopig vooruit. Eer ik het eindrapport over deze opgraving zal kunnen schrijven, zijn we denk ik wel een paar jaar verder," vertelt drs Hoekstra, terwijl we over het opgra vingsterrein lopen. Teleurstellend is dat tot nu toe in de graven geen bijgaven zijn gevonden in de vorm van sieraden of ge bruiksvoorwerpen. Alles wijst op grote soberheid Er is wel een boei end facet naar voren gekomen en dat is het feit dat de doden relatief vrij jonge mensen in leeftijd variërend van dertig tot veertig jaar groot van postuur zijn geweest. De kleinste kist die is opgegraven was 1.70 meter lang, de grootste 2.05 me ter. Ze zijn zo breed dat er wel twee mensen in zouden kunnen zijn ge legd. Dit gegeven is in tegenspraak met hetgeen tot dusver algemeen wordt aanvaard, dat onze voorou ders klein van gestalte waren. Bot- tenonderzoek zal mogelijk uitwijzen of het hier mensen van adel (die goed doorvoed en daardoor flink uit de kluiten waren gewassen) betreft of op een of andere manier geselecteer de mannen. Van een van de doden staat vast dat hij in zijn leven veel paard heeft gereden. Vergroeiingen op de dijbenen rechtvaardigen die uitspraak. Kasteel Dat onder het Vredenburg nog het nodige zou worden gevonden van het vroegere kasteel was al lang van te voren bekend. Eerder zijn ook res tanten daarvan ontdekt, het laatst in 1971 bij de bouw van de parkeer garage in Hoog Catharijne. Zonder dat er een haan naar kraaide zijn toen belangrijke zaken gesloopt. In de vorige eeuw liet het stadsbestuur zonder dat iemand protesteerde het Spanjaardsgat, een restant van de zuidwestelijke toren van het Vreden burg van het toneel verdwijnen. Na dat een plan er de stedelijke koren beurs in onder te brengen van de baan was. De honderden belangstel lenden die nu dagelijks achter de afrastering die het hele opgravings- terrein omgeeft staan te kijken naar alles wat tevoorschijn komt, worden vooral geboeid door de vroegere ge- schutskelder, een zeshoekige ruimte, waarin het zo vochtig is dat zich de afgelopen eeuwen op deze plaats sta- lagtieten en stalagmieten (druipsteen) hebben gevormd. „Het kasteel dat hier eens stond, is immens groot geweest en heeft ze ker een oppervlakte gehad van hon derd bij 160 meter met muren die op tal van plaatsen een omvang had den van veertien meter", aldus drs Hoekstra. Een van die muren, de oostmuur. is nu gedeeltelijk terug gevonden. Het is die muur waarover de afgelopen dagen druk is gedis cussieerd. Historici pleiten er voor deZe muur op te nemen in het mu- Behoud van dit bastion zal niet zijn te verwezenlijken, al pleiten historici daarvoor. ziekcentrurri. ook de geschutskel- der en een vrij gaaf bastion wil men behouden. Het actiecomité „Vredenburg. nooit weg" waarin met name de be kende professor dr. ir. C. L Tem- minck Groll en dr. J. E. A. L. Struick van de Vereniging „Oud Utrecht" zitting hebben genomen, wil de za ken nog veel forser zien aangepakt." Het fort Vredenburg is in vormge ving en uitvoering van architecto nische topkwaliteit en het enige ves tigingsbouwwerk in Europa van de belangrijke bouwersfamilie Kelder mans uit de zestiende eeuw, het ac tiecomité, dat inmiddels de steun heeft gekregen van ruim duizend inwoners van Utrecht. Eventueel wil het comité het muziekcentrum maar op een andere plaats tot stand laten brengen. In elk geval moet de bouw ervan geruime tijd worden uit gesteld. Dat is iets waar B en W. van Utrecht niet over peinzen, omdat het te kostbaar zou worden Het college houdt vast aan de datum van 6 september, die is aangewezen voor het slaan van de eerste paal van het muziekcentrum. Na uitvoerig over leg met architect Herman Hertzber ger is gebleken dat bepaalde delen van het Vredenburg intact gelaten kunnen worden Een gedeelte van de oostelijke buitenmuur van het kasteel kan worden opgenomen in het muziekcentrum. Hetzelfde geldt voor het tufstenen fragment van de kloosterkerk. Hetgeen bewaard is gebleven van de geschutskelder kan ook voor het nageslacht bewaard blijven. Maar het stadsbestuur van Utrecht vindt dat rijk en provincie dan tachtig procent van de kosten die worden geraamd op bijna een half miljoen gulden, voor hun reke ning moeten nemen. Anders zal de geschutskelder verdwijnen. Dat ge beurt in elk geval met het bastion. „Als dat ook moet worden bewaard kan ik net zo goed een heel nieuw ontwerp gaan maken voor het mu ziekcentrum", zegt architect Hertz berger. Op welke manier de zaken die niet verdwijnen in het muziek centrum toegankelijk en zichtbaar moeten worden gemaakt want dat is uiteraard een vereiste zal nader worden onderzocht. Vier houten palen Van het kloostercomplex zal op het tufstenen romaanse fragment "na niets worden gehandhaafd. Drs. Hoekstra vindt dat niet erg. Voor het historisch onderzoek is het vol gens hem belangrijker, de kans aan te grijpen te kijken wat er onder de kloosterbebouwing mogelijk nog is te vinden. Men heeft vier houten palen ontdekt. Duiden die op een nog veel oudere bebouwing? Dat zal de komende maanden moeten wor den nagegaan Er gaan stemmen op het hele Vre denburg maar te laten zoals het er nu bijligt en het als toeristische attractie van de eerste orde open te stellen voor het publiek." In de praktijk zal dat nauwelijks mogelijk zijn. Er zouden allerlei ingrijpende maatregelen nodig zijn. want laat men alles verder ongerept, dan zal er over een paar jaar niet veel meer van over zijn. Door weersinvloeden zal hetgeen nu zo aantrekkelijk is binnen twee jaar gaan verpulveren", is de reactie van drs Hoekstra als ik hem daarover pols Wat afgesloten - de eeuwen trotseert, holt achteruit j zodra het met de buitenlucht in aan- raking komt. Over de restanten lo- pend van een vroegere klooster muur zie ik aan de kant wat roestbruine fragmenten liggen. Ze voelen zwaar aan. Op het eerste gezicht denk ik aan aarde- werkscherven. maar als ik goed kijk. t zie ik dat ik een schedel in mijn hand houdt. De vraag komt in me op wie er zeven eeuwen geleden onder dit schedeldak heeft gehuisd. Dan t schiet me te binnen wat een studen te die met bloten handen in het grafveld aan het wroeten was zei, toen ik vroeg of ze geen moeite had met dit werk „Je moet het niet te l ernstig opvatten. Vanmorgen riep mijn vriendin, die hier ook werkt, nog tegen me, wijzend op een ge raamte: wat zou dat nu voor een stuk zijn geweest?

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9