TCenia en Oeganda leggen geschil bij Sowjet-Unie zet weer em op de eigen auto Rode Kruis staakt evacuatie Palestijns van Kamp ud-premier van iiid-Jemen ontkomt 2m moordaanslag „Gevaar voor Seveso is niet zo groot" Zware straffen geëist tegen leden Koreaanse oppositie Kissinger bespreekt wapenleveranties met Sjah van Iran Directeur Zwitsers concern: Japan stelt Tanaka in staat van beschuldiging Rome krijgt communistische burgemeester ITET RDAG 7 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 wijk de I ltoon KOBI (Reuter, UPIl Kenia en Oeganda hebben besloten hun geschil bij te leggen, waarmee len V lorlogsdreiging in Oost-Afrika is verminderd, bela neon inda zal de schulden die het aan iolen la heeft betalen het gaat om met bedrag van vier miljoen gulden Kah beide landen zullen de propa- nings a-oorlog tegen elkaar staken. ujvereenkomst werd gesloten tus- de Keniase minister van buiten- se zaken Waijaki en zijn Oegan- loem ambtgenoot van nijverheid lui- (nt-kolonel Saboeni. Verder zal aat van oorlog en 't gebruik van bij lild worden beëindigd en zullen S oepen aan weerskanten van de ges worden teruggetrokken, lotte is overeengekomen dat er toijvrij verkeer van goederen tussen landen zal zijn. an epnda heeft Kenia ervan beschul- dat het goederen bestemd voor inda (met name brandstof) heeft ;ehouden. Kenia heeft deze be- ldiging steeds van de hand ge- ir Mo n De binnenstaat Oeganda de I Haag -eur v iopm direc [opm Li. Re] dat (niet aan zee grenzend) is voor zijn invoer volledig afhankelijk van buurlanden, vooral Kenia. Kenia van zijn kant heeft Oeganda ervan beschuldigd dat het voor doorvoer naar Zaire. Roeanda, Boeroendi en Soedan bestemde goederen tegenge houden heeft, Roeanda. het armste land ter wereld, is door 't schorten van de doorvoer van goederen, die via Kenia en Oeganda gaat in ernsti ge problemen gekomen. Vervoer en bedrijfsleven zijn, evenals in Oegan da. geheel stil komen te liggen. Aanspraken Een verschil van mening tussen de twee landen dat niet is opgelost zijn de aanspraken die Oeganda maakt op grote delen van Kenia, omdat deze „historisch" gezien Oegandees uur t ker to (UPI) In Cairo is gisteren geschoten op een oud- orstr lier van Zuid-Jemen, Mohammed Ali Haitham, maar hij en erongedeerd, aldus het Persbureau voor het Midden-Oosten, estar chauffeur werd echter wel dodelijk getroffen, leerl parti ïam was vorig jaar oktober ook n een moordaanslag ontsnapt, bij hij licht verwond werd. Hai- zei toen dat het landgenoten i die door de regering in Aden be^n gezonden om hem te vermoor- oud premier is leider van het king emenietische Verenigde Front, k grofeich verzet tegen de Marxis- aat v(e regering van president Salem oorMj^a Ali in Aden. Kul ïam maakte deel uit van het Zuidjemenietische kabinet jevormd werd nadat het Britse ctoraat in Aden in 1967 onaf- illen gjjjk was geworden. Hij werd en 1969 premier, maar werd in gsplastus 1971 bij een kabinetswisse- 'n ^ontslagen. ;ge is aar' gyptische politie heeft een fana- ondergrondse organisatie op- - verioord die bestond uit 500 studen- aan universiteiten en hogescho- iekek en wier einddoel was de omver- mmi ping van het bestaande bewind idenfejn vervanging door een moham- gedaaans regime, zo heeft het semi- oetin iele dagblad Al Achram gisteren indgemaakt. prganisatie werd geleid door de de 1( wige" universitaire student Icri Achmed Moestafa, aldus Al Achram, die cellen van zijn organisa tie opzette in de belangrijkste steden van Egypte. Sjoekri spoorde zijn volgelingen aan zich uit de moderne samenleving te rug te trekken en hun heil te zoeken op „primitieve plaatsen". Volgens hem is de moderne samenleving van Egypte een ..atheïstische" maat schappij. Op die primitieve plaatsen moesten de studenten zich „ideolo gisch, fysiek en psychisch" voorbe reiden op het „overvallen van de atheïstische maatschappij en een moslemse staat in haar plaats vesti gen," aldus Al Achram Sjoekri had zich de titel „prins der gelovigen" aangemeten en hij ging voor op huwelijkssluitingen tussen mannelijke en vrouwelijke studen ten-volgelingen. Hij had zich om ringd met een „knokploeg" die vol gelingen die zijn bevelen niet op volgden of er tussenuit gingen „tucht" bijbracht. Volgens het blad hadden vele der 500 studenten zich laten inpalmen. Het deelde niet mee hoeveel van hen waren gearresteerd, maar het drukte wel een foto af van vier gebaarde jongelieden en Sjoekri zelf. zouden zijn. Kenia heeft deze aan spraken steeds op de meeste felle wijze van de hand gewezen. De toch al gespannen verhouding tussen de twee landen kwam op een volslagen dieptepunt na de Is raëlische bevrijdingsactie op het Oe- gandese vliegveld van Entebbe, waarbij Kenia steun zou hebben ver leend. President Idi Amin van Oe ganda heeft herhaalde malen ge dreigd Kenia binnen te vallen, ter wijl Kenianen die in Oeganda woon den om het leven werden gebracht en mishandeld. Dit heeft een om vangrijke vlucht van Oeganda naar Kenia op gang gebracht. De overeenkomst zal later nog wor den getekend door president Kenya- ta van Kenia, door president Amin en door de secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE). Eteki. Eteki is gisteren na afloop van de besprekingen, die hij als waarnemer heeft bijgewoond, naar Kampala gevlogen. TEHERAN (UPI, DPA, Reuter) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Kissinger, heeft gisteren een ontmoeting gehad met Sjah Reza Pahlevi van Iran. Op de zomerresidentie van de Sjah aan de Kaspische Zee spraken zij over de bezwaren die zijn gerezen van de zijde van het Amerikaanse congres over de enorme wapenleveranties aan Iran. Iran wil zo mogelijk nog tien extra kerncentrales. Daarnaast heeft men de wens te kennen gegeven grotere hoeveelheden olie te willen slijten in ruil voor de levering van zware ge vechtsvliegtuigen van de typen F-16 en F-18. Na afloop van zijn ontmoeting met de Amerikaanse bewindsman stond de Sjah de pers te woord. Hij zei dat zijn land absoluut niet moet worden gezien als een grote atpommacht en dat ook niet wil worden. „Wij willen meer wapens omdat we vergeleken met onze buurlanden achter lopen. Zij hebben naar verhouding drie maal zoveel wapens als wij". De Sjah vond verder dat de Verenigde Staten zijn land als niet- communistische mogendheid onmo gelijk kon laten vallen. „Maar als de V.S. de wapens niet leveren zijn er gegadigden genoeg". De Sjah wees erop dat Iran binnen de tien jaar een economische mogendheid zal zijn zo groot als bijvoorbeeld Frankrijk en West-Duitsland. ZUERICH Seveso (AFR, DPA. Belga, Reuter) De president van het Zwitserse chemie-concern Hoffman-la Roche, Adolf Jann, acht de gevaren voor de door de gasontsnapping in de Italiaanse stad Seveso getroffen mensen aanzienlijk minder groot dan door veel deskundigen wordt zogenomen. Dit blijkt uit een vraaggesprek in een Zuerichs dagblad, dat gisteren is verschenen. Twee slachtoffertjes van de gifwolk in Seveso worden in het ziekenhuis van Niguarda verpleegd. Zij liepen in hun woonplaats ernstige huidaan doeningen op. Bij de kinderen zitten de moeder en grootmoeder. Volgens de president van de moeder maatschappij van Icmesa. dat het giftige gas liet ontsnappen, „zullen het naar onze schatting nauwelijks meer dan 20 vrouwen zijn die nadeli ge gevolgen zullen ondervinden, als er al mensen getroffen worden". Want „misvormingen (bij de ongebo ren vrucht) ontstaan slechts in de eerste vier maanden van de zwan gerschap. en ook dat moet eerst nog worden vastgesteld". Jann zei het gebeurde te betreuren. Maar hij wees er tegelijk op dat de chemische industrie al miljoenen mensenlevens heeft gered. De toekomst van de door de sluiting van de fabriek getroffen 180 arbei ders is tot eind augustus zeker, aldus Jann. Tot die tijd worden hun lonen uitbetaald en „daarna zien we ver der". De schade, die het gas heeft aangericht, zal natuurlijk worden vergoed. „Daarvan zijn we ook verze kerd". zo verklaarde de president van het concern. Volgens het Italiaanse weekblad Gente is de oprichter en ondervoor zitter van het Wereldnatuurfonds, de Zwitserse miljardair Lukas Hans Hoffmanl de grootste aandeelhouder van het Zwitserse concern Hoffman- la-Roche. Hoffman die zijn vakantie doorbrengt in de camargue. ontken de echter banden te onderhouden met het in Bazel gevestigde concern. Volgens..Gente" staat echter vast dat Hoffman, samen met zijn twee broers Jacob en Paul. het merendeel van de aandelen van het concern in handen heeft, dat jaarlijks een om zet heeft ban ongeveer 5.5 miljard. Het Italiaanse Huis van Afgevaar digden heeft een noodwet aangeno men ten gevolge waarvan de bevol king van het getroffen gebied in het Italiaanse Seveso tot het eind van dit jaar geen belasting behoeven te betalen. Voorts worden alle financië le verplichtingen geblokkeerd. De Europese Commissie heeft beslo ten aktief deel te nemen aan de bestrijding van de gifwolk, in Italië door het ter beschikking stellen van een instrument dat uniek is in Euro pa. Het betreft een speciaal meet toestel. voorzien van ultra-sonor ra dar en een metereologisch instru mentarium. Het toestel, dat toebe hoort aan het gemeenschappelijk re- searchentrum van Ispra, niet ver van de getroffen streek, moet een verde re verspreiding van het gif voorko men bij de ontsmettings-operaties. die tevens aan een voortdurende controle zijn onderworpen. TOKIO (AFP) De Japanse autori teiten die de kwestie onderzoeken van de steekpenningen die het Ame rikaanse vliegtuigconcern Lockheed heeft betaald, hebben besloten oud premier Kakoeei Tanaka in staat van beschuldiging te stellen wegens corruptie. Volgens kringen die bij het onder zoek zijn betrokken, is men het er over eens, dat Tanaka in totaal 1.666.000 dollar (ongeveer 4,5 min) van Lockheed heeft ontvangen via de Japanse maatschappij „Maroebe- ni Trading Company". Hij zou dit geld hebben gekregen met het oog op zijn premierschap. Tanaka werd op 27 juli aangehou den, op beschuldiging van overtre ding van de wet inzake de deviezen- controle. Zijn voorlopige hechtenis werd défcë week met tien dagen ver lengd. PHILADELPHIA (Reuter) De ge heimzinnige ziekte die ruim hon derd Amerikanen trof na hun be zoek aan een congres van oud militairen. zal misschien als zodanig de geschiedenis in gaan. Er zijn de laatste drie dagen geen nieuwe pa tiënten meer gemeld. BEIROET(AFP, AP. UPI,Reuter) Het Internationale Rode- Kruis heeft besloten de evacuatie van gewonden uit het Pales tijnse kamp van Tal al Zaatar vlakbij Beiroet te staken. Dit is aan de diverse strijdende par tijen in Libanon meegedeeld en er is ook op gewezen dat slechts de gehele evacuatie, niet alleen van alle ge wonden maar ook van de burgerbe volking in het kamp „de enige wer kelijke humanitaire oplossing is". De evacuatie was gisteren afgebroken nadat men 74 gewonden had kunnen afvoeren. Tijdens deze operatie ont stond er grote paniek in het kamp en hebben veel wanhopige niet- gewonden getracht met het konvooi mee te gaan. Een aantal van hen is daar ook in geslaagd. In het kamp zijn ten minste 30 men sen gewond, al dan niet door ver trapt te zijn. in de chaos die ont stond toen het konvooi er aankwam en het Rode Kruis begon de gewon- til r Victor Zorza 1 de Pp en 3 Kremlin schijnt zich nader te bezinnen over de plaats van de eigen auto in de Sowjet- °evc%tschappij. De snelle groei van het aantal, zoals die de afgelopen vijf jaar te zien is geweest, vcdt nu afgeremd. ais tijdens het bewind van üestjow wordt weer de vraag ge- l of het bezit van een eigen auto herenigen is met het Sowjet- eem. Het Kremlin heeft echter te houden met de druk en N(degenen, die van plan zijn een in Dfi auto aan te schaffen. Zij .Suriijien namelijk de kleine groep, politieke aanhankelijkheid voorKremlin nodig heeft, basis ïlijk t grote toename in de auto- probluktie in de Sowjet-Unie begon e Nedp val van Chroestjow. Deze hield en nde dat groots opgezette taxi- jud vien en mogelijkheden om auto's ïllen ipren meer in overeenstemming aan [en zijn dan het kapitalistisch loende privébezit van auto's, festjows opvolgers dachten er tegenovergesteld over. Zij wil- kaderpersoneel harder laten ten en stelden het eigendom van 'den ehuto als beloning in het vooruit- l te zit. Eenzelfde beloning was er voor nada politieke kader, de functionaris- Eskiijiie het land besturen, of dit nu in mbasjiou gebeurt of in de meest afge- thtgeiji delen van de Sowjet-Unie. gisten ntract het juist, zo vroeg premier lej Kosygin na de val van aes Qestjow. om het industriële ka rt 10 toet gebruik van auto's te weige- exp Sommige mensen, zo memo- 'n He hij. hadden volgehouden dat istra^owjet-Unie geen auto-produktie qrote schaal nodig had. De ver leren «ting was dat iedereen gebruik unstkmaken van de bussen, zo zei diigin en hij ging prompt door met len vftekenen van een contract met ?gang voor de bouw van de grootste 14-17 fabriek in de Sowjet-Unie. ies I teg< net k ond zondlaantal afgeleverde auto's steeg jaar tot 1,2 miljoen, bijna vier- zoveel dus als in 1970 toen dit tl 352.000 bedroeg. Maar gedu rende het huidige vijfjarenplan dat in 1980 afloopt zal de auto-produktie met niet meer dan drie procent per jaar stijgen. Berichten uit Moskou wekken de indruk dat het aantal auto's, dat beschikbaar is voor de binnenlandse markt in de toekomst minder zou kunnen zijn dan nu het geval is. Daarnaast moet tijdens de komende vijf jaren de uitvoer met 35 procent toenemen. Volgens een uitgebreide studie over de houding van de Sow jet-Unie met betrekking tot de eigen auto. zoals die gepubliceerd is in het jongste nummer van het blad ..Sur vey" over de Oost-West betrekkingen, zal het niveau van het autobezit in 1980 ongeveer even hoog zijn als dat in de Sowjet-Unie in 1920. Op een conferentie in Moskou over de toekomst van de auto haalden sommige deskundigen Chroetjows ideeën over parken van huurauto's weer op maar anderen spraken zich ten gunste van het particuliere auto bezit uit. Degenen, die het aantal auto's wil zien verminderen hielden vol dat het eigen autobezit leidt tot „individualistische en anti- maatschappelijke verschijnselen" en tot „verscherping van de conflic ten in de relaties tussen de mensen onderling. Bevoorrecht Het socio-politieke vraagstuk, dat aan deze discussie ten grondslag ligt, namelijk de bevoorrechte po sitie van hen, die de gelegenheid hebben een auto te bezitten, werd echter nauwelijks aangeroerd in het blad voor Sowjet-sociologie. waarin over de conferentie werd ge schreven. Eén deelnemer sprak over waarschuwingen tegen de herleving van „klassenstrijd" tussen zij, die auto's bezaten en zij die er geen hadden. Een andèr Jiad het over het prestige-element" van het autobe zit in het Westen en noemde de „mogelijkheid van het opdoemen van gelijksoortige probblemen" in de Sowjet-Unie. Nu is het zo in de Sowjet-Unie dat het bezit van een auto de eigenaar al veel meer presti ge geeft dan in het Westen. Maar terwijl de Sowjet-sociologen de waarschuwing hebben gekregen af te blijven van politiek licht onvlam- bare onderwerpen en de kwéstie dus met grote omzichtigheid moeten be handelen voelen sommige industrië len zich duidelijk minder geremd. Eén van de belangrijkste functiona rissen van de Wolga-autofabriek. de maker van de Sowjet Fiat, stelde vorig jaar in het Moskouse blad „De economie en de organisatie van de industriële produktie" dat de Sow jet-Unie de verkoop op afbetaling van auto's zou moeten toelaten. Want, zo zei hij, anders kunnen al leen de goedbetaalden en dat zijn de leden van de Sowjet bovenlaag auto's a contant kopen, Hij was blijkbaar bezorgder over de econo mische situatie dan over de sociale rechtvaardigheid. De Wolga-fabriek, reeds de grootste onderneming in de Sowjet-Unie heeft aanzienlijke uitbreidingsmogelijkheden „maar de regering wil geen investeringen doen voor personenauto's, zo vertel de onlangs de directeur tegen een Westerse verslaggever den de wagens in te dragen. Toen de stoet wegreed werd déze beschoten, waarbij een chauffeur en twee ge wonden geraakt werden. Een Liba nese Rode Kruis-functionaris zei over het gebeurde: ,,In al de jaren dat ik dit soort werk doe had ik voor vandaag nog nooit mijn humeur of mijn zelfbeheersing verloren." Een commandant van het Libanese leger, kolonel Antoine Barakat die een vertrouwensman is van de rechtse president Soeleiman Fran- jiech, heeft gisteren tegen het Rode Kruis gezegd dat er pas weer nieuwe ritten naar het kamp kunnen worden gemaakt „als alle daar aanwezige Libanezen zijn geëvacueerd", met andere woorden dat dan pas de Pa- lestijnen aan de 'beurt waren In de voorsleden van Beiroet wordt het donderdag afgekondigd bestand op grote schaal geschonden. Hierdoor is voorkomen dat de Arabische vredes macht strategische stellingen tussen de elkaar bevechtende partijen in nam. De linkse Libanezen hebben gisteren toegegeven dat rechtse strijdkrachten de voorstad Nabaa heb ben bezet. ROME (Reuter) De Italiaanse hoofdstad Rome krijgt een commu nistische burgemeester. Het stadsbestuur komt in handen van een uit drie partijen bestaande linkse coalitie, onder leiding van de communisten, zo blijkt uit een ak koord, dat gisteren is bereikt. De communisten zijn uit de gemeen teraadsverkiezingen van afgelopen juni als grootste partij te voorschijn gekomen: zij kregen 35,5 pet van de stemmen, de christen-democraten, die de hoofdstad sinds de tweede wereldoorlog zonder onderbreking hebben geregeerd, moesten zich te vreden stellen met 33,1 pet. De com munisten, socialisten en sociaal democraten, die samen 39 van de 80 zetels van de gemeenteraad bezet ten. zijn nu in staat te gaan regeren omdat zij kunnen rekenen op stern- onthouding van de drie republikein se vertegenwoordigers. De burgemeester wordt maandag gekozen. Volgens politieke zegslie den gaat het hierbij tussen Luigi Petroselli en Ugo Vetere, beiden vooraanstaande communisten, GENEVE (AFP. Reuter) Vier lan den hebben hun grens opengesteld voor ruim 1.500 politieke vluchtin gen in Argentinië, waarmee zij ge hoor geven aan een oproep van de Verenigde Naties in juni, zo heeft een woordvoerder van de hoge Commis saris voor de Vluchtingen van de V.N. in Geneve gisteren meegedeeld. Canada heeft beloofd 1.000 vluchte lingen te zullen opnemen. Oostenrijk neemt er 250 op, Noorwegen onge veer evenveel en Groot-Brittannië 75. SEOEL (Reuter, UPI) De openbare aanklagers in het proces tegen een aantal tegenstanders van het bewind van de Zuidkore- aanse president Park Tsjoeng Hee hebben zware gevangenis straffen geëist. „Oplossing van het parkeerprobleem in Moskou", zoals een cartoo nist van het Russische weekblad „Ogonok" die in 1958 al zag. Zwarte markt Moskou heeft één les geleerd en dat is dat de snelle toeneming van de auto-produktie niet noodzakelijk een goede zaak is, zeker niet als er niet genoeg dienstverlenende be drijven en wegen zijn. De nieuwe eigenaar van een auto mag dan bij zonder trots zijn op zijn bezit maar een bericht in het Moskouse Han delsblad onthulde vorig jaar dat bij na de helft van de particuliere auto bezitters de zwarte markt op moet om onderdelen te krijgen. En het bericht in het tijdschrift voor socio logie meldt dat in het voorjaar van wege het water en de modder zeven tig procent van de wegen voor ver keer moet worden afgesloten. De Sowjet-Unie heeft klaarblijkelijk nog een lange weg voor de boeg voordat zij het gemotoriseerde tijd perk zoals men dat in het Westen aanvaardt binnentreedt, gesteld dat zij inderdaad die kant op gaat. Mos kou is zich goed bewust van de prijs die het Westen ,nu betaalt voor de snelle en ongecontroieerue groei van het particuliere vervoer en probeert dezelfde fouten te vermijden. Maar als de groei van het autobezit in de Sowjet-Unie wordt afgeremd betekent dat dat het gebruik van auto's beperkt wordt tot een kleine elitegroep, wier overdaad tot sociale spanningen leidt en politieke pro blemen kan scheppen. De afkeer van de niet-bevoorrechten wordt al uitgedrukt in lekgestoken banden en grove leuzen, die in het lak van de door de eigenaren in de Moskouse achterafstraten geparkeerde auto's worden gekrast. Net zoals dat inder daad in sommige overdadige wijken in het Westen gebeurt Tegen ex-president Yoen Po-Soen werd tien jaar geëist. Dezelfde straf vroeg het openbare ministerie voor de schrijver en ijveraar voor burger rechten Tsjoeng Il-Hyoeng. Zij wor den beschuldigd van ondermijnende activiteit op grond van een vijftien maanden geleden door president Park uitgevaardigd decreet dat be oogde zijn politieke tegenstanders monddood te maken. De voormalige minister van buitenlandse zaken Sjoeng Jil-Hloeng wilden de openba re aanklagers met zeven jaar opslui ting gestraft zien. Dinsdag vielen de eisen tegen de voormalige presidentskandidaat Kim Dae Jong en de priester Moon Ik-Kwan, beide tien jaar en tegen mevrouw Lee Tai-Joeng, een promi nent ijveraarster voor vrouwenrech ten. In dit proces staan in totaal achttien bekende politieke te genstanders van het huidige regime terecht. Zij werden in maart van dit jaar gearresteerd na te hebben aan gedrongen op het aftreden van presi dent Park, afschaffing van de huidi ge harde grondwet en van het presi dentiële nooddecreet. De verdedigers boycotten sinds dinsdag de zittingen omdat de rechtbank heeft geweigerd getuigen a décharge te horen. De president van het hof zei dat daar geen tijd voor was omdat hij het proces wilde voltooien voordat op 9 september de voorgeschreven termijn van een half jaar voorarrest voor de beklaagden verstrijkt. Toen de 26 Verdedigers waren weggelopen benoemde het hof zelf drie nieuwe pleiters. De uit spraak wordt binnen een week ver wacht. Het onder Amerikaans bevel staan de commando van de Verenigde Na ties heeft Noord-Korea ervan be schuldigd. in de ochtenduren twee maal geschoten te hebben op een Zuidkoreaanse stelling aan de gede militariseerde zone. Deze beschuldi ging werd uitgebracht op een bijeen komst van de gezamenlijke militaire wapenstilstandscommissie in Pan- moenjom. Daarop heeft Noord-Korea de Veren igde Staten en Zuid-Korea beschul digd van het opvoeren van „tot oor log provocerende manoeuvres" en geëist dat daar onmiddellijk een eind aan wordt gemaakt. Gisterochtend hebben zeker 37 men sen het leven verloren door een aardverschuivng bij Wandjoe, 200 ki lometer ten zuiden van de Zuidkore aanse hoofdstad Seoel Als gevolg van zware regenval ging de aarde schuiven op een berghelling, waar een dienst werd gehouden in een kleine boeddhistische tempel De tempel werd meegesleurd en onder aarde en steen bedolven. De meeste slachtoffers zijn vrouwen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7