Christen-democraten ook in Europa eigen identiteit m H n ieu w.s!re NE dichtbij iommentaar Praten over de „politiek in Straatsburg" (2) Minderjarigen (1) ÜLj CHU-fractieleider Kruisinga: linderjarigen (2) Buit van 50.000 bij gewapende overval PTT wijzigt tekst folder nooit meer dan acht keer stuur 'n brief smokkelroute troksik het weer Naar 25 graden Strandweer Dikke muur moet burgemeester Oude Pekela beschermen RIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Dok het ouderlijk gezag, de ver- louding van ouders tot hun minder jarigen kinderen, deelt in de veran deringen die deze tijd in het denken aver gezag en macht aanbrengt en ■waarover vorig jaar zomer prof. H. van Zuthem in een serie van acht irtikelen in deze krant uitvoerig ïeeft geschreven. Ook in de ver- louding van ouder tot minderjarige lient de gezagsuitoefening naar ïaar redelijkheid beoordeeld te vordèn en zeker geldt hier dat .,dc Ja ;ezagsverhoudingcn dienen te staan i al n het teken van het groeien van maa|mensen tot verantwoordelijke men- en" (om Van Zuthem letterlijk te Vandaar het plan van de be- rindslieden van justitie. Van Agt me|;n Zeevalking om juridische voor- jeningen te treffen voor van huis ve§ge'°Pen miderjarigen en hun lulpverleners meer technisch ge ien: tot wijziging van artikel 280 n het wetboek van strafrecht, dat erbiedt het opzettelijk verbergen an minderjarigen, die zich onttrok- n hebben aan het wettig over hen stelde gezag. an Agt en Zeevalking gaan met |l tun plannen minder ver dan de amerleden Roethof en Haas je;, ïerger. die in een initiatief- wetsontwerp hebben voorgesteld de trafbaarheid van goede en ver- ntwoord optredende hulpverleners kinderen vanaf twaalf jaar op Scpfc heffen. De minister en de taatssecretaris leggen de grens bij eertien jaar en zij voeren anders lan Roethof/Haas-Berger hadden •oorzien een meldingsplicht in )ij de kinderrechter. Deze kan dan n de plannen van Van Agt- Êeevalking voor ten hoogste een aand de strafbaarheid van de lulpverleners opheffen. ïzin, >lgd! DEN' IIAAG Velen vinden Tweede Kamervoor zitter Vondeling wel wat optimistisch als hij de Europese verkiezingen hier tegelijk met die vuur de provinciale staten verwacht. Tenslotte is er zelfs binnen de raad van ministers van de Europe se Gemeenschap nog niet eens definitieve over eenstemming. Pas op 20 september zal men daar verder praten over de laatste moeilijkheden. Dan pas op zijn vroegst kan de Kiesraad hier in Neder land om advies gevraagd worden, en als dal binnen is. volgt de hele parlementaire procedure nog. ..Als het vanaf nu heel vlot zou verlopen ik eerder een samenvallen niet de gemeente raadsverkiezingen. op 31 mei 1978". aldus Diek C'orporaal, secretaris van «Ie ARP. Veel later mag ook weer niet. want dan is het vakantietijd. Het samenvallen van twee verkiezingen vindt de heer Corporaal niet fijn. ..maar bij losse verkiezingen voor Straatsburg zou de opkomst wel eens erg klein kunnen zijn." Het enthousiasme van premier Den U>l. kort na diens terugkomst uit Brussel kan de a.r.-secretaris wel plaatsen. ..De zaak van de Europese eenwor ding heeft lang in de versukkeling gezeten. De Europese Beweging sprak amper tot de verbeel ding. Door het ontwerpverdrag in de Europese Raad heeft alles weer een nieuwe impuls gekre gen. Maar laten we de zaak niet teveel opkloppen, dan volgt straks zeker een kater." Ondanks de moeilijkheden die er met verschillen de landen nog zijn en de recente resolutie van het bestuur van de Labourpartij in Engeland tegen de Europese verkiezingen wordt er binnen andere kaders toch hard aan de voorbereiding daarvan gewerkt. Dit blijkt uit onderstaand gesprek met CHU-fractieleider dr. R.J.H. Kruisinga. 3eide wetsontwerpen zijn in zekere :in door de praktijk afgedwongen. Er bestaan drie uitspraken (van de rechtbank in Den Haag. het ge- echtshof in Amsterdam en de •echtbank in Leeuwarden) waarin de hulpverleners van omwille van diepgaande moeilijkheden weggclo- ien kinderen werden vrijgesproken n het belang van het zoeken van zeÊ4een voor kind èn ouders gunstige oplossing. jtVeliswaar haalde de De Hoge rtjRaad daar in één geval een streep door, maar het was voor de betrok kenen en zeker voor de werkers kor \n de kinderbescherming duide lijk dat er een nieuwe regeling moest komen. Ten eerste: om wer kelijke en echte oplossingen te vin- voor scheef gegroeide en ont- richte verhoudingen en ten twec- om willekeur op dit punt te zi3n{voor^omen" want in de ene plaats :IoofK*rvolgde de officier van jusititie terwijl zijn collega in een ande- e plaats een veel terughoudender ieleid volgde. Vat de inhoud van de voorstellen kan beide bewindslieden betreft; zij (bieden zeker voor een aantal men den over wier moeilijkheden men Tniet licht mag denken een uitweg. Toch blijven er. op het eerste ge zicht geoordeeld, een paar vragen. Jet name is een punt of de vaste termijn van strafloosheid die de bewindslieden voorstellen (ten toogste één maand) zich wel har- ïonieus kan verhouden met een erantwoorde hulpverlening. Het is aarschijnlijk niet verstandig zo'n termijn al te stringent vast te leggen. tweede vraagpunt betreft de itzondering. die de bewindslieden maken voor de uit tehuizen ont vluchte kinderen. De vraag anders jgeformuleerd: waarom moet een (onderscheid gemaakt worden tus- )>en ouders en tehuizen als ..wettig over de minderjarige gesteld ge- jzag"? Die voorwaarde voor de noodzaak van legitimatie van het uitgeoefende gezag, die wij in de e (aanhef van dit stuk voor ouders (stelden. geldt onverkort (en misschien zelfs nog wel'meer) voor de leiding van die tehuizen. De praktijk bewijst het trouwens dat de meeste conflicten hier voor komen. Wie deze uitzondering maakt, be wijst daarom de praktijk geen goe ie dienst. Van onze correspondente KLUNDERT Een onbekende jon geman met valse baard en snor heeft gistermiddag een gewapende overval gepleegd op het postkan toor te Klundert (N.Br.). Op dat mo ment was alleen de 50-jarige assis tente-kantoorhoudster aanwezig. De jongeman bedreigde haar met een pistool en dwong haar geld uit de kas en de kluis in een meege brachte plastic tas te doen. Hij ver dween lopend met ongeveer 50.000 in de richting Zevenbergen. Verder ontbreekt elk spoor van hem. door Dick van Vliet WASSENAAR „Net als in Nederland gaan ook de chris ten-democraten in Europees verband uit van eigen beginse len. van een eigen identiteit en een eigen program. Heel na drukkelijk onderscheiden "van zowel liberalen als socialisten. Dat betekent dan ook. dat. ik net als de christelijk historische en ar- jongerenorganisaties de uitspraak van de Duitser Kai Uwe von Ha.ssel veroordeeld heb. waarin deze CDU- politicus pleitte voor een hecht sa mengaan in Europees verband van conservatieven. christen democraten en liberalen tegen het Europese socialisme. Ik heb ook bin- nen het politiek bureau van de Euro pese christen-democraten tegen de ze uitspraak geprotesteerd. Von Ha.s sel is daar van die uitspraak terugge komen, een uitspraak die. zoals hij me vertelde, trouwens wel wat onge nuanceerd in de pers was overge komen." CHU-fractievoorzitter Kruisinga voelt zich al sinds zijn studententijd betrokken bij de Europese politieke eenwording. Daarbij komt natuur lijk ook de Europese politieke partij vorming. Vooral aan dat laatste heeft hij een behoorlijk steentje bij gedragen. Twee jaar geleden stelde hij voor om statuten voor een chris ten-democratische partij in Euro pees verband te gaan ontwerpen. Op dat moment werkte men al jaren samen binnen de „unie van Europe se christen-democraten", de UECD Maar een echte partijfederatie was dat nog niet. Op 29 april van dit jaar waren de statuten er. Kort daarvoor, op 21 februari, legde men tevens de beginsel- en programgrondslag neer in het zogenaamde Europees Mani fest. Op 9 juli jl. presenteerde de Europese Volkspartij, Federatie van Christen-Democratische Partijen zich, met de Belgische premier Tin- demans als voorzitter „Ja. die termen EVP en Federatie van Christen-Democratische Partij en zijn heel duidelijk van dezelfde waarde. Het tweede is bepaald géén ondertitel of zo. pok daar hebben we als Nederlandse christen democraten met resultaat voor ge vochten. Niet dat in die naam alle identiteit zit natuurlijk, maar de naam is voor de herkenbaarheid en om duidelijk te maken waar je je op wilt laten aanspreken toch wel on ontbeerlijk Zijn stromingen als die van Franz- Joseph Strauss en zijn Beierse CSU geen gevaar voor die identiteit Ach ik heb zelf ook de oorlog en alles van de Duitse onderdrukking mee gemaakt. Ik begrijp sommige gevoe lens in deze richting wel. Maar de Duitse christen-democraten worden wel eens wat te veel beoordeeld op het optreden van Strauss. Beieren heeft twaalf miljoen mensen. Daar van is 63 procent CSU. Je kunt me toch niet laten geloven dat dat alle maal reactionairen zijn? Aan de an dere kant is het waar dat de Scandi navische christen-democraten ook een beetje bang voor hun Duitse geestverwanten zijn op dit punt. Het Europees Manifest geeft de grondlijnen voor een program. Kunt u al een paar punten noemen die straks in een gedetailleerd pro gram de nadruk krijgen Jawel. De gezinspolitiek bijvoor beeld. Wij blijven vanuit ons geloof voorstanders van het gezin als pijler DEN HAAG - De PTT heeft de juistheid erkend van een klacht van Van Gelder Papier over een folder van het telefoondistrict Utrecht. De Utrechtse telefoondienst had de abonnees gewezen op het feit dat door beperking van het aantal tele foonboeken het papierverbruik werd verminderd. „Voor papier is hout nodig. Maar bomen worden schaars en de natuur verarmt." schreef de PTT. Van Gelder geeft toe dat voor papier hout nodig is. maar heeft er bezwaar tegen dat de PTT „voor een kostenbesparende actie een beroep doet op de milieu rage en daarmee tevens de papierin dustrie het etiket opplakt van na- tuurverarmer Van Gelder stelt dat slechts zes pro cent van het totaal aan bos op de wereld wordt geëxploiteerd en dat er bovendien nieuwe bomen worden aangeplant „Er worden per jaar niet meer bomen gekapt dan er nieuw worden aangeplant." PTT heeft nu een wijziging van de folder toegezegd. van de samenleving. En het onder wijs. Ook in Europees verband on derwijs waarbij ouders, leerkrach ten en leerlingen ik spreek nu natuurlijk over voortgezet onder wijs een belangrijke rol spelen, en waarbij de overheid niet van boven af alles oplegt. Ja. en voor de rest dingen als sociale wetgeving, milieu- politiek vanuit ons rentmees terschap. En zeer zeker ook de vrije bezitsvorming voor de mens. Ik denk dat we er een jaar voor nodig hebben om het program rond te krijgen. Met dit alles lopen de christen democraten ten opzichte van de an dere groeperingen wel voorop ...Dat kan men zeker zo stellen. De een heid iii Europees kader bij de chris ten-democraten is een vast gegeven. In het nieuwe Europees Parlement ivordt het een hele belangrijke groe pering. Daar kan niemand om heen... Even terug naar dat Europees parle ment. Denkt u net als Den Uyl en Vondeling dat de verkiezingen daar voor al in '78 zullen doorgaan? Ach. 1978 of 1979.. dat kan mij ook niet zoveel schelen, mits het maar op afzienbare termijn is Bent u tevreden met 25 zetels voor ons land? Dr. R. J. H. Krmsinga: een jaar nodig om het program rond te krijgen. In ieder geval'is dat aantal niet onaanvaardbaar. Hoewel ik in de schoenen van Den Uyl wel iaat har- iADVERTENTIE GEMEENTELIJKE VAN REEKUMGALERIJ APELDOORN Churchlllplein 2 1 enloonstellingen van oude en moderne beeldende kunst Extia expositie van: 6 aug. 1976: IN GODS NAAM, fototentoonstelling De galerij is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 10.00- zondag van 14.00-17.00 uur. 's Maandags gesloten, der voor een paar zetels méér ge vochten zou hebben. Den Uyl heeft het ook nog over di>- trictsgewijzo verkiezing gohud Ja' ".hot zal wel nieuws zijn. maar ik ben daar persoonlijk niet per se een tegenstander van. Van een gematigd districtenstelsel dan. Ook in dit Europese kader niet. Maar ik zeg er nadrukkelijk bij, dat is mijn eigen mening, niet die van de CHU of het CDA. Kijk. wat mij bij districtSgewijze verkiezing wel aan trekt is het rechtstreekse contact met, de kiezer waartoe de afgevaar digden dan als het ware gedwongen worden. Door die contacten moeten de afgevaardigden zich dan nog meer waarmaken, en dat komt het parlementaire werk natuurlijk altijd ten goede DistrictSgewijze verkiezingen bena drukken trouwens tevens dé regio nale onderbouw van het Europees parlement. Een structuur die des te duidelijker naar voren treedt omdat de afvaardigingen afzonderlijk per lidstaat gekozen worden. In dat ver band ben ik eigenlijk ook wel voor stander van een systeem van twee kamers voor het Europees parle ment. Een soort senaat zou dan het federatief karakter kunnen bena drukken! Alle lidstaten zouden daarin net als'in de VS evenveel zetels moeten hebben. Het huis van afgevaardigden zou dan via recht streekse Europese verkiezingen ge vuld worden Dit i.s lu'l tweede van een paar ge sprekken met politici over het Euro pese parlement. Het eerste, niet het PvdA-Twccdc-Kamerlid drs. A. van der Hek. stond in de krant van gis- DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam pn adres aan dc achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- fooien. m de feroe/vpo/Jezr a.^pa.rcuxL om. a.ar<=l ap p&ls te. onder redactie van loes smit Er valt vandaag meer te puzzelen dan alleen met de ..troksik" (zie het plaatje met toebehoren). Op een vroege ochtend deze week stelde Tosca Hoogduin ons in het AVRO-programma ..Dag met een gaatje" voor het volgende raad sel. ..Een stuk papier, hoe groot, hoe klein, hoe dik of hoe dun ook", zei ze. ..kun je nooit vaker dubbel vouwen dan acht keer.' Dat was alles. Een stelling, zo maar even tussen twee grammo foonplaatjes door. En zo simpel, dat het té eenvoudig klonk om waar te zijn. Het eerste werkje, waarmee we dus die dag begonnen, was het vouwen van het soort papier, ivaarop alle in Trouw/Kwartet afgedrukte leesstof uitgetikt wordt. Zes. zeven keer ging dat papier dubbel en daarmee was het wel bekeken. Na de zevende keer kon je eigenlijk al niet meer van vrouwen spreken. Vervol gens kwam er een groter stuk papier aan de beurt: een hele krantepagina. Veel dunner en dus veel makkelijker leek het. Het bleek anders te zijn: ook die achtste keer viel nauwelijks meer iets te vouwen, laat staan een negende keer. Dat ging precies zo met een dubbele pagina, en zelfs met een flinterdun velletje doorslagpapier. Diverse redae- Porfiry Antonowich Romankpw zit al ruim drie jaar in een Rus sisch werkkamp. Hij is nu 78 jaar. maar desondanks zal hij nog twee jaar moeten wachten voor hij naar huis mag, naar zijn geboorte plaats Gomel in de Sowjetstaat Belorussia (Wit-Rusland). Ro- mankow is lidmaat van de dissi dente vleugel van de Baptisten, de Vrije Baptisten, die zich in de Sowjet-Unie „initiativniki" noe men. In verband met dat lidmaat schap werd hij in april 1973 gear resteerd op grond van artikel 222 van de Belorussische strafwet (dat intrekking van burgerrech ten inhoudt wegens het bijwonen of leiden van godsdienstige sa menkomsten). Zijn straf: vijfjaar naar een verbeteringskamp. een werkkamp uiteraard. Amnesty International heeft niet al te veel informatie over de gevangen Ro- mankow. maar gezien zijn ouder dom en het harde werken waarom deze ..verbeteringskampen" be kend staan, is het hoogst on waarschijnlijk dat hij lichamelijk nog altijd in goede conditie is Stuur een brief als u mee wilt helpen om Romankow nog een deel van leven te bezorgen - naar: SSSR, RSFSR. MOSKVA, UI. Pushkinskaya 15 a. Prokura- tora SSR, Generalnomu Prokuro- ru R. A. Rudenko. In zo n brief moet dan in vriendelijke be woordingen gevraagd worden om vrijlating van de heer Roman kow op grond van zijn leeftijd. Als iemand daar iets aan kan doen, is het deze procureur-generaal van de Sowjet-Unie. Ten overvloede: Bij Amnesty International. Derde Hugo de Grootstraat 7 in Amster dam (020-847905) is voor 1,50 het boekje „Uw brief helpt een poli tieke gevangene" te krijgen, met voorbeelden in diverse talen voor een geschikte brief plus waarde volle adressen en inlichtingen Op ten minste één plaats in Ne derland staat een officiële wegwij zer waarop in dikke letters een ..smokkelroute" staat aangege ven. Het bord staat in Aarden burg in Zeeuws-Vlaanderen, maar geeft niet. zoals het daarop afge beelde mannetje met goed gevul de jutezak op de rug zou doen denken, aan hoe je veilig en zon der hinderlijke pottenkijkers je illegale invoer over de grens kunt krijgen. Wel wijst het de weg langs historische plaatsjes, die voor een deel samenvalt met de binnenweggetjes die in vroeger jaren echt door smokkelaars wer den gebruikt Nieuwe Revu ont dekte het bord en drukte er een fotootje van af tiemensen heooen die dag druk gevouwen, en ook de volgende dag nog. Niemand bracht het tot een meer dan achtvoudige pres tatie. De stelling was hiermee dus wel afdoende bewezen Maar hoe komt het nou dat je niet verder komtOngetwijfeld had ..oom Henk" van ..Vragen staat vrij" het antwoord geweten, maar die radiorubriek is allang verleden tijd. Ook een wiskundige zal er vermoedelijk zijn hand niet voor omdraaien, evenals onze niet aanwezige redacteur we tenschappen. maar voor ons a- wiskundige brein is dit te veel. Mevrouw Hoogduin, wie we naar de oplossing van het raadsel vroegen, had het zelf ergens gele zen zonder enige uitleg er bij. Eén ding staat vast: in al die vellen papier, hoe groot of hoe klein ook komen evenveel vou wen. Zou daarin de oplossing van het vraagstuk schuilen? Of zou er toch ergens een stuk papier lig gen. dat zich wèl vaker dan acht maal laat opvouwen? r<V „De jacht op de meisjes" is een spel waaraan geen meisje te pas komt. En ook in het Chinees rebel- lenspel kom je geen Chinees te gen, hoogstens ben je er zelf een. Dat geldt dan voor mensen die zich op dc honderd hord- en denkspel letjes werpen uit het anders- d an anders-puzzel boekje „Een paard voor een koninkrijk", dat Wim van der Kolk heeft samenge steld en Bert Bakker in Amster dam uitgegeven. De meisjes en de rebellen zijn allebei bordspelletjes, waarbij het hord makkelijk zelf te maken is aan dc hand van duidelij ke tekeningen van bord en opstel ling (zoals bij het „palmboomspcl" op bovenstaand plaatje). De na men maken er meteen al heel nieu we spelletjes van wat ze over het algemeen trouwens ook zijn: ..laf- kat" bijvoorbeeld, „de vechtende slangen", „dc haas en de honden" en „het wolvenjachtspel". Behalve Chinezen komen er ook Hollan ders, Brabanders. Zweden en Rus sen in voor. sommigen in strate gische bordspelen, anderen in raadsels die met kwistige hand tus sen de borden door gestrooid zijn. De uitheemse namen doen de spel letjes soms moeilijker lijken dan ze zijn: in „een troksik" een raad sel over een parpom die dommert/ een boon die dinst. een xalviveer die ook dinst en een melger die zich af en toe aan dinscn te buiten gaat hadden de parpom en de xalvi veer nel zo goed Jan en Piet kun nen heten die knikkeren en touw tjespringen, maar dan was het niet zo aardig geweest om uit te zoeken wie of wat wat doet. Een boekje (voor 14,90) om erg lang zoet mee te zijn. Niet altijd even makkelijk, maar dat zal voor de doorknede spclletjcsJicf hebber geen punt zijn. Van onze weerkundige medewerker Gisteren bleef de tempera tuur nog enigszins beschei den binnen onze grenzen. De maxima kwamen tot 21 a 23 graden Celsius. Dit weekein de gaat er iets meer gebeu ren. In het binnenland zijn dan uitersten van circa 25 graden mogelijk. Het. blijft overal vrij zonnig, in de eerste plaats in het zuiden en midden van het land, maar periodiek ook in het noorden, waar bewolking van een oud front van Schotland tot De nemarken gisteren vrij veel bewolking bleef veroorzaken. In de namiddag zag de lucht er af en toe dreigend uit. Veel mensen verwonderden zich erover, dat er uit de zwarte lappen die over hen heentrokken (opgeblazen cu muluswolken) geen regen viel. In en rondom de stad Groningen zag het er een tijd lang zelfs naar uit en het voelde ook zo drukkend aan alsof er onweer zou komen. Dat ging. voorzover mij be kend. allemaal niet door. dankzij de neerdrukkende werking van een hogedruk- systeem in de hogere atmos feer. Dit verhinderde dat er in de toppen van destijgwolken ijskiemen tot stand konden komen, die het regenproces in gang hadden kunnen brengen Het hogedruksysteem heeft zich. hoewel de luchtdruk zo wel op vijf als twaalf kilome ter hoogte boven zuid- Engeland wat daalde, op die niveaus verder uitgebreid in de richting van IJsland en Noorwegen. Ook aan de grond deden zich gistermid dag en -avond overal barome terstijgingen voor van IJs land tot de Shetlands, op de weerschepen M, R. L en C en vooral ook in Noorwegen. Te gelijkertijd daalde de luchtdruk langzaam in lan den als België en Frankrijk, maar toch niet zo overtui gend. dat er op korte termijn al een .noordoostelijke tot oostelijke wind verwacht kon worden. De wind was overi gens gisteravond in noord- Nederland al wel noordelijk, maar voornamelijk door het zee - land - effect De hogedrukontwikkeling vormt een uitstekende basis voor een uitgezocht zomer weekend. waarbij de wind. door in het binnenland slap jes te blijven, meer op de hand van de fietsers dan de zeilers zal zijn. maar de laatste categorie is in de eerste helft van de week dan ook al bediend. De Londense weerkundigen hebben hun denkbeelden ge geven over het weer in deze hele augustusmaand. Na een wat meer onstandvastige eerste week verwachten zij in de rest van de maand flink wat droog en warm weer met slechts korte onvaste onder brekingen. De maand zal ech ter minder warm uitvallen dan juli. De tweede helft zal hogere temperatuuruitslagen geven dan dc eerste en dé maandgemiddelden zullen het hoogste zijn in Wales en de westelijke districten van Engeland. Verder zal het op nieuw te droog blijven met in enkele noordelijke en ooste lijke districten plaatselijk ongeveer de normale hoe veelheid regen. Wales en west-Engeland krijgen ook de meeste zonneschijn (men ziet het maximum van 1.030 millibar dat sinds een paar dagen bij zuidwest-Engeland ligt. dus voorlopig nog niet verdwijnen). Onweer zal min der vaak voorkomen dan nor maal. De algemene circulatie op het noordelijk halfrond in juli 1976 vertoonde overeen komst met die in 1934. 1945. 1955 en 1975 Onze medewerker in Oud- Beijerland bracht zijn vakan tie in de Sowjet-Unie door en bezocht toen Sotsji. ee'n plaats met een subtropisch klimaat, gelegen op 43 N.Br.. 39 a 40 O.L. aan de Zwarte Zee, ln het noorden afge schermd door het tot hier ruim drieduizend meter hoogte reikende Kaukasus- gebergte. Zowel de lucht- als de zeetemperaturen lagen tij dens zijn verblijf aldaar op een aangenaam niveau, zij varieerden respectievelijk van 23—27 en van 23.5 tot 24 graden Celsius. De normale luchttemperatuur voor juli bedraagt daar 23 graden Dc temperatuur van het zeewa ter ligt tussen 24 ,en 25 gra den Het klinkt wellicht onge- looiwaardig. maar de tempe ratuur van het zeewater kan aan de Sowjet-Russische noordkant van de Witte Zee waarden van 27 graden berei ken en kan daarmede hoger zijn dan die van de Zwarte Zee in het zuiden Aanhoudend mooi strandweer. Droog en over wegend zonnig. Vrij warm, maar bij een zeewindje 19 tot 20 graden. Een rustige zee met watertemperatuur van 18 tot 19 graden Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA Burgemeester Sake van der Ploeg van Oude Peke la en zijn gezin worden sinds kort beschermd door een dikke muur die in de plaats van een raam in de voorgevel is gemetseld. De burge meesterswoning is meermalen en al sinds lange tijd doel geweest van ruitengooiers. Deze week is één van hen berecht. Dit was G.G., die eind juli met zijn auto de garagedeur van dc heer Van der Ploeg had vernield Hij kreeg vier weken onvoorwaarde lijk en zijn auto is verbeurd ver klaard G is op verzoek van de heer Van der Ploeg versneld voor de rech ter verschenen Overigens is G niet de enige die het burgerneestersgezin lastig valt Het motief is onduide lijk HOOUWATLK 8 juk VllxslngenO 30 12 56 Hs nngvlietslutzen 0 321304 Rotterdam 2 34 14 49. Scheverungen 1 32-14 05 IJmulden 2 09-, 14 40. Den Heider 6.23-18.42 Harlingen 833 21 00 Delfzijl 10 39-23 14 HOOOWATER 9 aug Vlualngen 1.20-13 39 Ha rlngvUeflulzen 3.24 13 54. Rotterdam 3 28 15 3". Schevenlngen 2.23-14 52 IJmulden 2 5'J 15 25. Den Helder 7 22-19 34 Harlingen 9 28- 21 53 Delfzijl 11 30 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5