Vakcentrales en werkgevers voldaan over lager prijscijfer Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Zuidmolukkers tonen zich geïrriteerd jNog niet duidelijk jtoe in Tiel het jgif kon ontsnappen Bunschoter zwembad blijft zondags dicht Rijkspostspaarbank Prijsstijging van dit jaar komt nu op 4,6 procent rhjeen hinderwetvergunning V Meer subsidie goedkopere huizen Dertienjarig meisje slachtoffer van koffermoord Breda Zoutzuur ontsnapt Felicitaties Fischer voor Kortsjnoj Groenteprijzen iets gedaald Kerncontract Zuid-Afrika ondertekend Beslissing in kort geding: Geen juridische onmacht bij colportage-truc Twee gevangenen konden ontsnappen Verzoek zeventig vluchtelingen hier op te nemen Na Nederlandse reclame voor Indonesisch staatsburgerschap Anti-rook- advies ging in rook op ATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) /an onze sociaal-economische redactie Vakbeweging en werkgevers reageerden gisteren voldaan over het prijscijfer van juli. De rakbeweging wijst er echter op dat de hoge groenteprijzen pas later in het maandelijkse prijscijfer ,ot uiting zullen komen, zodat er nog enige sty ging te goed is. eef De Federatie Nederlandse Vakbewe ging verwacht dat de prijsstijging dit jaar op 8,75 procent zal uitkomen in jlaats van 8,5 procent. Economisch medewerker Drs Terpstra van het CNV echter acht een totale stijging appvan 8,25 procent dit jaar nog wel haalbaar, als maar de groenteprijzen binnen de perken kunnen worden gehouden. Het VNO (grootste werkgeversver bond) noemt het gedaalde juli-cijfer „een koele dronk voor verhitte pleit bezorgers van een prijsstop". In juli zijn elk jaar de prijzen laag, maar dit jaar is die daling van 0.4 procent toch wel „een duidelijke meevaller", aldus het VNO. Het NCW (christelijke werkgevers) noemt het „op zijn minst voorbarig /an een verslaggever TIEL Na de eerste verhoren van de directie en een aantal werknemers van het Tielse chemische bedrijf Verdugt, is nog ma steeds niet duidelijk geworden hoe daar vorige week een hoeveel- ^Mheid giftig natriumarseniet in vluchtige vorm kon ontsnappen. ten in verband met de verplaatsings plannen van de fabriek. Ook naar deze gang van zaken stelt justitie nog een nader onderzoek in. t De temperatuur van de ketel, waarin de stof werd gemengd, was daarvoor ten tijde van het incident niet hoog "genoeg. Wel is vast komen te staan dat na het mengen verzuimd is de schuiven op de reactieketel te plaat sen, maar de vraag is nog of dit verzuim heeft geleid tot het ontsnap pen van gas. Een chemicus van het bedrijf zal hierover nog nader wor den gehoord, aldus gistermiddag de Arnhemse officier van justirie, mr. F. Th. Boerwinkel. t, i iet Deze speciaal met milieuzaken be laste officier is vorige week op ver- van omwonenden van de fa- briek met een onderzoek begonnen, zal hij op korte ter- besluiten tot een gerechtelijk ■^vooronderzoek, waarbij de rechter commissaris in Arnhem zal worden ingeschakeld, omdat een aantal za ken nog om opheldering vraagt. Zo wil de justitie weten welke in structies de werknemers van het be- drijf hadden en of het incident on middellijk aan de gemeente is ge meld, zoals de hinderwet voor schrijft. Op dit moment is alleen nog maar bekend dat pas na klachten van omwonenden en een melding van de Tielse plantsoenendienst (de bomen rond het fabriekscomplex verdorden) maatregelen zijn genomen. Geen vergunning Inmiddels is ook komen vast te staan dat Verdugt inderdaad niet over een hinderwetvergunning be schikte voor de ruimte waar natriu marseniet werd vervaardigd. Vol- j gens mr. Boerwinkel is dit op zichzelf een strafbaar feit, maar volgens hem Vj waren de gemeente, de provinciale inspectie voor de volksgezondheid jen de arbeidsinspectie ervan op de I hoogte dat Verdugt niet geheel vol- jgens de voorschriften werkte. Dit niettemin oogluikend toegela- Zlj( DEN HAAG Staatssecreta ris Van Dam van Volkshuis- te®j vesting heeft de subsidie voor r,aej het bouwen of geschikt maken h0| van huizen voor werkende jon- geren, buitenlandse werkne- mers en studenten verruimd, nail J Het ministerie geeft nu een aanzien- n lijk hogere bijdrage voor dit soort woningen dan voor gewone huurwo- ningen voor gezinnen als er ten- minste voldaan wordt aan een aan- (?on tal voorwaarden, lan Een van de belangrijkste voorwaar- deh is dat de te bouwen of geschikt 1 te maken huizen geschikt moeten zijn voor mensen met een laag inko- men. Nieuwbouw komt in aanmer- king, maar ook bestaande gebou wen die geschikt worden gemaakt voor de bijzondere bewoning. Voor dit doel heeft staatssecretaris Van Dam „subsidieregeling woon- j ruimten alleenstaanden en tweeper- soonshuishoudens" verruimd. Voor j de subsidie komen in aanmerking gemeenten, woningbouwverenigin gen en niet-winstbeogende i rechtspersonen door stichtingen j voor huisvesting van buitenlandse I werknemers en studenten. De nieu we regeling komt er op neer dat Dj wanneer een huis of woonruimte J aan stichtingskosten bijvoorbeeld 65.000 gulden vergt, er een kale j maandhuur betaald moet worden 1 van 210 gulden. Het ministerie zal de extra subsidie niet geven als er sprake is van woon- j gebouwen waarin grote aantallen al- leenstaanden te zamen onder wor- den gebracht. Ook wil men geen medewerking geven als de service- j kosten onevenredig hoog zouden uitvallen, omdat hierdoor het doel van de regeling namelijk het be- reiken van een lage huurprijs wordt doorkruist. Het dertienjarige Marokkaanse meis je dat op zo'n gruwelijke wijze ver moord is. Van one correspondente BREDA Het slachtoffer van de Bredase koffermoord is geïdentifi ceerd als de dertienjarige Khadja Elbaz, geboren in Marokko en woo nachtig in de Parijse voorstad Ville- jeuf. De moeder en een zusje van het in Casablanca geboren meisje heb ben haar herkend aan de hand van de foto. die de Bredase politie deze week door een anoniem gebleven man ter hand is gesteld. Volgens verklaringen van de familie is Khadja op 15 januari van dit jaar met een vriendin van huis weggelo pen, toen haar ouders enkele maan den in Marokko op vakantie waren. Het tweetal is op 18 februari, zoals nu gebleken is, in Rozendaal door de Koninklijke Marechaussee over de grens gezet omdat zij geen middelen van bestaan hadden. Zij zouden toen weer naar Villejeuf zijn gegaan, maar spoedig daarna weer zijn ver dwenen. Bij thuiskomst in april deed de moe der bij de Franse politie aangifte van vermissing. Khadja's vriendin, de 16-jarige Chivira Bouaziz, is sinds juli in Marokko. Het is voor de poli tie van belang gegevens te krijgen over het verblijf in Nederland van het tweetal. Degenen die een van beide meisjes hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met telefoonnummer 076-122144. nu al compenserende maatregelen in de loonsfeer te verlangen."(De fede- ratieraad van de FNV vergadert maandag over de hoge groenteprij zen en eventuele stappen bij de rege ring gegeven de loonmaatregel.) Met de daling in juli komt de prijsstijging dit jaar (sinds half de cember 1975) nu op 4.6 procent. Dat is nog iets meer dan de prijsstijging die de bondsregering in West- Duitsland voor heel 1976 verwacht. (Overigens is dit een ander cijfer dan het eerdergenoemde niveau van het gehele jaar wordt vergeleken, en dus niet de totale stijging van januari tot en met december.) „Blij bericht" Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken noemde het julicijfer gisteren „een uitzonder lijk verschijnsel en een blij bericht." Elk jaar is de prijsstijging van half juni tot half juli het geringst. Vorig jaar bedroeg die stijging 0,5 procent, maar het zou een daling met bijna 0,2 procent zijn geweest als niet vorig jaar de huurverhoging was ingegaan op 1 juli in plaats van de gebruikelij ke datum 1 april. De laatste maande lijkse prijsdaling, die van juli 1973, bedroeg ruim 0,2 procent. De daling van het prijscijfer in de vorige maand werd vooral veroor zaakt door de uitverkoop van kle ding en schoeisel. Verder werd een rol gespeeld door de aardappelen, die enkele maanden eerder schuldig waren aan hoge prijscijfers, maar uiteraard ooit weer op een normaler prijsniveau moesten terugkeren. Prijsstijgingen stelde het CBS vast voor groenten, fruit, koffie, dranken, elektriciteit, artsen en specialisten, ziekenhuizen, auto's en benzine. Van een verslaggever GRONINGEN Bij de noordelijke chemicaliënhandel Enceha in Gro ningen is gistermorgen een hoeveel heid zoutzuurgas ontsnapt. Een af sluiter van een tank bleek gedeelte lijk open te staan. De brandweer constateerde dat geen direct gevaar heeft bestaan. Volgens de politie is bij dit bedrijf vaker geconstateerd dat tanks met chemische stoffen lekken. AMSTERDAM De reeds legenda rische ex-wereldkampioen schaken, Bobby Fischer, heeft zich in een telegram gericht aan de Rus Victor Kortsjnoj die twee weken geleden politiek asiel vroeg in Nederland. Volgens de Amsterdamse politie chef Jager stond in het telegram alleen maar: „Gefeliciteerd met uw stap, Fischer". Deze week zijn de veilingprijzcn van een aantal groenten van de volle grond iets gedaald. Prinsesseboontjes, die vorige week gemiddeld 4,58 opbrachten, kostten woensdag op de veilingen 3,99, don derdag 3,35 en vrijdag 3,40 per kilogram. De prijs van bospecn, vorige week 1,40 per kilo, was woensdag 1,10, donderdag 1,22 en vrijdag 1,39. De snijbonen, die vorige week nog 5,36 per kilo opbrachten, deden woensdag 3,80, donderdag 4,37 en vrijdag 3,99. Andijvie kostte woensdag 2,69, don derdag 1,76 en vrijdag 2,32. De sla bracht vorige week gemiddeld 0,86 op. Woensdag was de gemiddelde veilingprijs 0,87, donderdag 0,90 en vrijdag 0,81. De bloemkool werd dooreen tegenval lende aanvoer duurder. Vorige week kostte hij 1,73 per stuk. woensdag 1,87, donderdag 1,90 en vrijdag 2,01. Waspeen, vorige week 0,66 per kilo, kostte woensdag 0,54, donderdag 0,45 en vrijdag 0,56. PARIJS (AFP) In Parijs is giste ren het contract ondertekend voor de door Frankrijk te leveren kern reactoren aan Zuid-Afrika. Zoals bekend heeft de onderteke ning een vertraging opgeleverd. Het Zuidafrikaanse dagblad Die Burger schreef dat die vertraging wel eens kon leiden tot afstel, omdat er twij fels zouden bestaan de Franse con structies. Dit bericht blijkt niet juist te zijn. De vertraging is veroorzaakt doordat enkele juridische en technische kwesties moesten worden opgehel derd. Een Franse correspondent van het Britse tijdschrift Nature meende te weten dat er, een meningsverschil was over de veiligheidsclausules in het contract. Die zouden vooral be trekking hebben op garanties dat Zuid-Afrika het plutonium, dat in de reactoren ontstaat, niet tot atoom wapens zal verwerken. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) gisteren eerder op de dag nog vragen over de kwestie gesteld. Hij wilde met name weten of Nederland aan het Amerikaanse concern General Electric alsnog de garantie heeft gegeven dat Neder land voor het geval de order als nog voor een deel in Nederland zou worden geplaatst zijn verplichtin gen die uit dat contract zouden voortvloeien zou nakomen. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaar- en hypotheekbank Eindhovenaren slachtoffer van colportage-truc Van een verslaggever EINDHOVEN Een onbekend aan tal Eindhovenaren is slachtoffer ge worden van een colportage-truc. De mensen dachten een actie te onder tekenen voor meer studentenka mers In werkelijkheid maakten 70 zichzelf met hun hantekcnlng abon nee op Duitse weekbladen Enkele gedupeerden hebben aangifte ge daan bij de politie. Volgens een woordvoerder v ^politic, de heer P Gaande^ Door onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg Wat in Trouw van 5 augustus 1976 op de voorpagina is vermeld over juridische onmacht bij kwalijke col- portage-praktijken, is gelukkig niet juist. Er kan dan wel niet strafrech telijk tegen dit bedrijf worden opge treden, civiel-rechtelijk is een over eenkomst onder „dwang, dwaling of bedrog" tot stand gekomen, vernie tigbaar. Dat gebeurt alleen niet als men met de handen in de schoot blijft eitten. Lezenswaard is in dit verband een artikel in het juridisch studen tenblad „Ars Aequi" waarin de col- portage-praktijken van een boeken- en platenclub onder de loep worden genomen. (Ars Aequi 1975, blz. 477- 487). Naschrift redactie: gedupeerden die dit artikel willen inzien, kunnen zich tot onze redactie wenden, postbus 859, Amsterdam. Van een verslaggever UTRECHT Het zwembad van Bunschoten blijft op zondag dicht, heeft de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. van Dijk, gisteren in een kort geding beslist. VUGHT Omstreeks negen uur gistermorgen zijn de 22-jarige M. K. en de 21-jarige P. de J. ontsnapt uit de gevangenis „Nieuw Vossenveld" in Vught <N.- B.i. Onmiddellijk na de ontsnapping werd een onderzoek in gesteld. Tot op heden zonder resul taat. Een groep van 38 zwemlustige inwo ners van het overwegend orthodoxe dorp had in een kort geding geëist dat het bad de laatste vijf zondagen van dit seizoen van een tot vijf uur op zondagmiddag geopend zou zijn. In het geding bestreden zij de motie ven waarop de gemeenteraad beslo ten had het bad op zondag dicht te houden. Volgens de 38 heeft de raad economische motieven gebruikt om religieuze gebruiken door te zetten. volgens de in mei in werking getre den gewijzigde zondagswet is het echter verboden een zwem- of sportgelegenheid op zondag gesloten te houden. Prof. Van Dijk meende echter dat het onvoldoende aannemelijk is ge maakt dat de gemeente op religieuze en niet op economische motieven heeft gehandeld. De belangen van de Bunschoter minderheid waren, bleek uit de notulen van de raadsbij- eenkomst, wel verdedigd, maar had den te weinig gewicht om de weegschaal in hun voordeel te doen doorslaan, overwoog de rechter. Volgens een woordvoerder van de 38 staat de zwemlustigen nog een aan tal mogelijkheden open. Zo kunnen zij overgaan tot illegale activiteiten, zoals het kraken van het zwembad. Daarnaast bestaat er de mogelijk heid zich te richten tot de kroon met het verzoek dit raadsbesluit te ver nietigen. Die procedure kost onge veer twee jaar. Een andere mogelijk heid is gebruik te maken van de „wet arob" (administratieve rechtspraak overheidsbesluiten). Deze wet is sinds 1 juli van dit jaar van kracht, men richt zich dan direct tot de Raad van State, afdeling recht spraak. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij het ministerie van justitie is gisteren een verzoek bin nengekomen om zeventig Vietname- se vluchtelingen, die op het ogenblik in, Thailand verblijven, in Nederland op te nemen. Dit verzoek is feedaan door een vertegenwoordiger van de hoge commissaris vluchtelingenza ken van de Verenigde Naties. In Thailand is in de afgelopen tijd een grote groep Vietnamezen aange komen, die met bootjes over zee uit Vietnam zijn gevlucht, Thailand kan deze stroom alleen niet opvangen en heeft daarom een beroep gedaan op de hoge commissaris om andere lan den te zoeken, die bereid zouden zijn deze mensen op te vangen. Dit ver zoek is gisteren via de ambassade in Bangkok en het ministerie van bui tenlandse zaken bij justitie te rechtgekomen. (ADVERTENTIE) Premier Den Uyl is gistermiddag met een vliegtuig van de luchtmacht teruggekeerd van zijn vakantieoord in Noorwegen. Op de foto: de premier samen met zijn dochter in de auto voor het vliegtuig. f DAGJE UIT?, WEER OF GEEN WEER - DEN HAAG heelt alles! Musea. Markten. Gezellig winkelen in het centrum. Intieme restaurantjes, Scheveningen en de Pier. ol dwalen door de middeleeuwse stadswijken van MADURODAM. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VVV OF POSTBUS 1973 OEN HAAG Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is de Zuidmolukkers in Nederland nogal in het verkeerde keelgat geschoten dat het ministerie van CRM reclame maakt voor het Indonesisch staatsburgerschap. „Bovendien vinden wij het nogal wat stuntelig en eigenaardig, want men moet onze opvattingen over dit staatsburgerschap toch kennen," aldus ir. Manusama, de president van de republiek der Zuid- Molukken in een commentaar op de actie van het ministerie. Deze actie wijst met name de Zuidmolukkers op een ver ruiming bij het verkrijgen van het Indonesische staatsburgerschap en de mo gelijkheden tot terugkeer naar dat land. De Heer Manusama zei ver der dat het de Zuid- Molukkers erg prikkelt, dat minister van Doorn en zijn mensen hier het vrijheidsver langen van de Zuid molukkers naar een eigen staat volkomen buiten be schouwing laten. „Maar het zal onze vastberadenheid al leen maar versterken." Op verzoek Ook vermoedde de heer Ma nusama dat de verruiming van de Indonesische nationa- liteitswet wel mede tot stand gekomen is op verzoek van de Nederlandse regering. Maar zekerheid hierover had hij niet. Er hebben tussen beide regeringen wel bespre kingen plaatsgevonden over het probleem der Zuid molukkers. Het gaat hier om een regeling voor hen die in 1951 en 1952 buiten hun schuld het staatsburgerschap van Indo nesië verloren hebben. Zij kunnen dat nu terugkrijgen. Het betreft hier in hoofdzaak oud-KNIL-militairen en hun familieleden. Onder hen neemt het aantal Zuidmoluk kers een grote plaats in. Vooral zij worden door het ministerie van CRM in het Manusama bijzonder op deze mogelijk heid gewezen. De kans die zij krijgen om naar hun land van herkomst terug te keren vloeit voort uit een recente wetswijziging, die op 5 april van dit jaar door het Indonesisch parle ment aangenomen en door president Soeharto bekrach tigd is. Voor die tijd gold nog het oude artikel van de nationali- teitswet van 1958. Dat artikel verbood aan hen die in vreemde krijgsdienst Indone sië verlaten hadden ooit te rug te keren. Na 1958 zijn er echter veel veranderingen gekomen, al dus een woordvoerder van de Indonesische ambassade, en in dit kader moet de wetswij ziging gezien worden. Voorwaarden Aan het verkrijgen van het staatsburgerschap zijn ech ter wel de nodige voorwaar den verbonden. Indonesië gaat er hierbij van uit, dat de wet om staatsburgerschap van haar republiek te worden ook een onderschrijven van de staatsstructuur van die re publiek insluit. Daarom moet er dan ook een wilsverklaring opgesteld worden. Diegenen die het staatsburgerschap willen hebben 'moeten een eed afleggen tegenover een Indonesische consul. Aanvragen tot het herkrijgen van het Indonesisch staatsburgerschap moeten persoonlijk worden inge diend bij de Indonesische ambassade. Tobias Asser laan 8, Den Haag, 's maan dags en dinsdags van 9 tot 12 uur of telefonisch onder num mer 070-633960, toestel 45. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wekelijks raadt het hoofdbestuur van de Maat schappij Geneeskunst de Ne derlandse artsen in vette let tertjes aan om niet te roken, zeker niet tijdens hun werk. Dringend wordt aanbevolen dat in instellingen van ge zondheidszorg niet wordt gerookt. Er is discussie mogelijk over de vraag of het Utrechtse kan toorgebouw van de Maat schappij een instelling van ge zondheidszorg is. Maar in elk geval heeft het advies daar nog niet overal vrucht gedragen, blijkt deze week op een andere pagina van Medisch Contact. In de rubriek „Praktijkperike len" meldt een arts die daar een vergadering bijwoonde, dat de voorzitter en enkele le den „onophoudelijk" rookten. Om onjuiste geruchtvorming te voorkomen, schrijft hij er zorgvuldig bij dat het niet een vergadering van het bezorgde hoofdbestuur was. Rita „Ik blijf vandaag thuis, dan heeft de juffrouw eens een rustige dag."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3