Plotseling weer toenemend aantal doden in verkeer Tranen Lagere prijzen in afgelopen maand Onrust in Soweto houdt aan metNieiiwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant lm, Tt Zuid-Molukkers geirriteerd over C.R.M. Pagina 3 Familieberichten In deze krant "r*"' Na gestadige daling sedert eind '72 rts onderkent ilaria niet- ^risping Studentenleider „pleegt zelfmoord" Droog en zonnig agje ziekenhuisbed :iim 200 gulden Stonehouse krijgt zeven jaar A. Roland Holst (88) overleden Boetes voor 600 vissers Trouw ziet de zonzij Welkomstvoordeel °U\N hoort bij u. Trouw 34e JAARGANG. NR. 9899. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 19.30 uur worden opgegeven (tel. 020-913456). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. ^ITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 lBONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS .0.55 Binnenland Vandaag het tweede artikel Jver de verkiezingen voor het Europese Parlement. Dick van Vliet sprak daar- Iver met CHU-fractieleider |ir. Kruisinga (pagina 5). De archeologen die op het Utrechtse Vredenburg aan het graven zijn naar een ver verleden, komen elke dag voor verrassingen te staan. Vooral de restanten van een dertiende-eeuws klooster die tevoorschijn kwamen zijn van be lang om zich een duidelijker beeld te vormen van de middel eeuwen. Het roept ook vragen op, bijvoorbeeld waarom de ruim 90 mannen die op het klooster kerkhof werden begraven zo fors van gestalte zijn geweest, terwijl onze voorouders in die tijd naar algemeen wordt aangenomen klein van postuur waren. Fred Lammers bracht een bezoek aan de opgraving en sprak met tal van deskundigen, onder wie stads- archeoloog drs. T. J. Hoekstra. U leest erover op pagina 9. Buitenland Kunst W. F. Stafleu bespreekt op pagi na 13 het onthullende dagboek van dr. George Hart, (foto) m mei 1940 topambtenaar op het minis terie van koloniën. Felle kritiek levert Hart op de toenmalige Ne derlandse regering. Met de rechten van buitenlanders zou in ons land slordig worden omgesprongen, Leo Kleyn schrijft daarover op pagina 13 Cerk kerk is haar koning te lijk gewordenv2 Baron van Münchhausen in liet moeras2 Wie is Kenyatta, de president van Kenia? Nico Kussendrager informeert u over hem op pagi na 11, waar u verder een artikel van 'nhan ten Hove aantreft Bart van der Lecks expositie in Kröller-Müller15 Een vogel op je hand15 Moskou zet rem op auto 7 Economie Het oude, vertrouwde spaar bankboekje weet van geen wijken. Toch is er bij de Rijkspostspaar bank de laatste jaren het nodige veranderd en staan meer nieuwig heden op het programma. Een on zer redacteuren sprak met de direc teur van de RPS. drs. J. P. Matthijssc (pagina 23). Radio en I» Sliips. feuilleton (ommriilaar Dichtbij en verder i Heer S Wetenschap en techniek 13 Denksport Pop-op-deplaal Postiesclnieuws 1 milieberiehlen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijzen zijn in de afgelopen maand gedaald met 0,4 procent. Het is voor het eerst sinds juli 1973 dat de prij zen in een maand een daling te zien gaven. De daling in juli dit jaar werd overigens verwacht door deskundigen van het Centraal Planbureau. Het Planbureau acht het nu nog steeds goed mogelijk dat de prijsstij ging dit jaar uitkomt op het percen tage dat de regering voor ogen had toen vorige maand de loonmaatregel werd afgekondigd. Dat cijfer is 8,5 procent (en niet 8,25 zoals blijkens mededelingen, wordt verondersteld bij onder meer de vakcentrales). Dit cijfer geeft het gemiddelde prijsni veau over geheel 1976 ten opzichte van geheel 1975 weer. Het juli-cijfer voor de prijzen is ge daald ondanks de hoge groenteprij- zen. Het effect daarvan is echter nog slechts voor een klein deel verwerkt in het cijfer. De peildatum voor het cijfer was 15 juli, en bovendien wor den prijsschommelingen voor groen te in drie parten verwerkt in het prijscijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Meer nieuws over de prijzen op pagi na drie. j HAAG Een arts die niet op t Idee kwam dat een ziek uit Afri- i teruggekeerde patiënt wel eens li tropische ziekte kon hebben, is het Medisch tuchtcollege ^ïsterdam berispt. Bij de beoorde- j speelde mee dat ook het beleid i de arts bij de medische voorbe- Iding van de reis „pover" was weest. I onderzoek van de urine had de geconcludeerd dat de patiënt i acute infectie van de urinewe- had. Een week later ging de |stand achteruit. Na een spoedop- overleed de patiënt in een Ikenhuis aan malaria. t tuchtcollege zag overigens geen poluut verband tussen de gemiste ignose en het overlijden. Eerdere tkenning had misschien de gene- igskansen gunstig kunnen Invloeden, maar de vorm van ma- ia waaraan de patiënt leed, bood der alle omstandigheden erg som- le vooruitzichten. or misverstanden en gebrek aan titrole had de patiënt vóór zijn rtrek op een safarireis naar Kenia Tanzania geen preventieve mala- -injectie gekregen. JOHANNESBURG (Reuter, UPI) De onrust in het zwarte stadsdeel van Johannesburg, Soweto, "houdt aan. Opzet van de betogingen gisteren was vooral zwarte arbeiders te bewegen niet naar hun w^rk te gaan in Johannesburg. Weer viel een dode. Van onze Haagfie redactie DEN HAAG Het aantal verkeersdoden in Nederland is de eerste vijf maanden van dit jaar weer toegenomen, in vergelij king met dezelfde periode van het vorige jaar. Het is voor het eerst sinds eind 1972 dat er nu sprake is van een stijging van het aantal doden in het verkeer. Na 1972 een jaar dat met meer dan 3.000 doden een dramatische top te zien gaf, was het Nederlandse aantal verkeersdoden gestaag aan het dalen. Uit gisteren door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bekend ge maakte voorlopige cijfers blijkt nu dat er in de eerste vijf maanden van dit jaar 945 verkeersdoden vielen, terwijl dat er in het jaar daarvoor 889 waren. Het CBS beschikt nog niet over voldoende gegevens om deze cijfers te splitsen naar verschillende soorten weggebruikers. Droog weer met zonnige perio- 1 den, maar tijdelijk ook wolken welden in de hogere nivoaus. /wakke tot matige wind uit uit- ^^^enlopende richtingen. Maxi mumtemperaturen van 20 gra- aatSyen Celsius aan zee tot 25 gra den in het binnenland. V Het bedrijfsleven is vrijwel volledig afhankelijk van zwarte arbeid. Afge lopen woensdag bleef ongeveer de helft van de 150 duizend zwarte ar beiders in Soweto thuis, maar giste ren en donderdag waren vier van de vijf van de arbeiders weer op hun werk. LONDEN (DPA) De vroegere Britse minister van luchtvaart en posterijen, John Stonehouse, is ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf. Na een proces van 15 weken had de jury hem schuldig bevonden aan bedrog, valsheid in geschrifte en diefstal. Stonehouse wendde in 1974 voor dat hij was verdronken bij het zwemmen in Miami. Met een vals paspoort vluchtte hij naar Austra lië. Daar had hij onrechtmatig geld uitgegeven dat hij onttrok aan zijn zaken in Engeland. Door financiële manipulaties had hij zich willen ont trekken aan de verantwoordelijk heid voor het dreigende faillisse ment van zijn zaken. Zijn voormalige secretaresse Sheila Buckley werd veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijk wegens mede plichtigheid. Sinds zijn arrestatie heeft Stone house steeds geweigerd zijn zetel in het Lagerhuis op te geven. Hij was voor Labour gekozen door een kies district in de Midlands. Stonehouse brak met Labour en heeft nu zitting voor een nogal onbekende groepe ring, die zich „English national par ty" noemt. Na zijn veroordeling kan hij wèl uit het Lagerhuis gezet worden. Studenten en andere zwarte jonge ren trokken gisteren door de straten van Soweto, leuzen roepend en ste nen gooiend naar bussen en treinen. Rond het middaguur besloot de bus onderneming haar bussen niet meer te laten rijden omdat ze voortdurend werden aangevallen; de treinen re den op tijd. Twee bussen werden tot stoppen gedwongen en na het uitstappen van de passagiers dwars over de weg gezet, waardoor het ver keer over hoofdweg tot stilstand kwam. Elders werden auto's ge bruikt om barricades op te werpen. De scholen in Soweto waren gisteren open, maar bleven leeg, terwijl de klinieken in het stadsdeel opnieuw gesloten bleven. Nog geen einde De Zuidafrikaanse hoofdcommissa ris van politie, generaal Gert Prinsloo, zie in Pretoria dat aan de onlusten nog een eind te zien is. Voor het weekeinde worden nieuwe moeilijkheden verwacht; de politie in heel Zuid-Afrika is in staat van paraatheid gebracht en de verloven zijn ingetrokken. Wat de eis tot vrijlating van de gear resteerde studentenleiders betreft zie Prinsloo dat verdachten van ern stige misdrijven niet kunnen wor den vrijgelaten. Afgelopen woënsdag wilden ongeveer twintig jVfo6iliik duizend demonstranten naar het J John Vorsterplein in het centrum van Johannesburg marcheren om vrijlating van de gevangenen af te dwingen. Volgens de politie zijn sinds de beto gingen woensdag begonnen twee mensen door politiekogels om het leven gekomen en 30 gewond. De Zuidafrikaanse kranten houden het o|3 drie slachtoffers door politiege- weld. Geschokt Naar raming drie andere mensen zouden om het leven zijn gekomen doordat zij onder treinen terecht kwamen, terwijl een neger zijn nek brak toen hij van een bus sprong en een meisje onder de voet werd gelo pen. De Black people's convention in Zuid-Afrika houdt het op zelfs 26 slachtoffers. Zij toonde zich gisteravond zeer ge schokt door de dood van Mapethla Mohapi, voormalig bestuurslid van de conventie en van de organisatie van Zuidafrikaanse studenten (SA- SO), die onder de wet op het terroris me gevangen zat. Hij zou in zijn cel in de Keiweggevangenis in de kusstad Oost-Londen zelfmoord hebben gepleegd door zich aan zijn broekriem op te hangen. Volgens mensen uit zijn omgeving maakte hij echter tot voor kort een even wichtige en gezonde indruk. Dat maakt het voor verkeersdeskun- digen erg moeilijk om conclusies te trekken uit de nieuwe gegevens. Een woordvoerder van Veilig Verkeer Ne derland. de heer Van den Hof, is mede daarom nog niet erg onder de indruk van de nieuwe stijging, al betreurt hij uiteraard de vele doden. „We kunnen echt niet nu al conclu deren dat het weer de verkeerde kant opgaat. Schommelingen in het dodencijfer komen ieder jaar en ie dere maand voor. Het is aangetoond dat de tweede helft van het jaar meestal iets veiliger is dan de eerste", aldus de heer Van den Hof. Hij zegt dat er nog niet geconclu deerd kan worden, dat Nederland weer onveiliger wordt. De directie verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en wa terstaat is ook nog niet onder de indruk van het nieuwe dodencijfer. Men acht het te vroeg om er al conclusies aan te verbinden, maar wijst er wel op dat het al lang te verwachten was dat het dodencijfer eens weer zou gaan stijgen. „Na de energiecrisis zette de daling zich in/ een tendens die werd verlengd door de veiligheidsmaatregelen die minis ter Westerterp invoerde, zoals de veilligheidsgordels, 100- kilometerlimiet en de brom fietshelm. Maar het verkeer neemt weer enorm toe, dus op een gegeven moment moet dat cijfer wel weer omhoog, maar of dat moment nu is aangebro ken of pas volgend jaar of later, dat is op dit ogenblik nog nauwelijks te zeggen aldus een woordvoerder van het miniterie. Een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijst erop, dat niet alle eerste vijf maanden van dit jaar een hoger dodental te zien gaven. Zo vielen er in de maanden maart en vooral in mei minder slach toffers dan in de vergelijkbare maan den een jaar geleden. In mei vielen er 175 verkeersdoden in mei vorig jaar waren dat er 214, een positief ver schil van 39. De cijfers analyserend zegt het CBS dat de maanden febru ari en april van 1975 een relatief zeer laag dodental te zien gaven. Deze beide dieptepunten zijn er in de sta tistiek van dit jaar weer uit. waar door in feite de toename van het dodental veroorzaakt werd Het aantal gewonden in het verkeer is overigens de afgelopen vijf maan den weer gedaald Dit jaar bedroeg het gewondental 22.475, tegen vorig jaar 22.983 ADVERTENTIES VERHUIST U? ol heeft u seider transport nodig' Opslag en verpakking HOLWERDA ZONEN LELYSTAD. Tel 0^200-21600/21400 BERGEN (NH) Op 88-jarige leef tijd is gisteren in het bejaarden centrum „Frankenstate" in Bergen (NH) overleden de dichter Adriaan Roland Holst. Lang is Roland Holst in de vader landse letterkunde de nestor ge weest. Hij heeft talrijke prijzen en onderscheidingen gekregen: onder meer de Huygenprijs, de PC Hooftprijs, de prijs der Nederlandse letteren, het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau, het rid derschap in de orde van de Neder landse Leeuw en het ereburgerschap van Bergen. Roland Holst heeft nim mer een maatschappelijke functie vervuld. Wel was hij lid van de verr niging van letterkundigen en erelid van het Nederlandse PEN-centrum De letterkundige erfenis van Roland Holst is nagelaten aan het letterkun dig museum in Den Haag. Revenuen uit (her)publikaties komen ten goede aan het Adriaan Roland Holst-fonds, dat de dichter bij zijn zeventigste verjaardag stichtte. Het fonds heeft ten doel materiële hulp aan kunste naars te geven. De laatste jaren na men de krachten van de dichter af Zo lang mogelijk heeft hij echter gewerkt: bij zijn overlijden zijn nog verzen van twee weken geleden aan getroffen, overigens in een moeilijk leesbaar handschrift. Met zijn dood wordt een literaire periode van Europees formaat defi nitief afgesloten, constateert onze medewerker R. L. K Fokkema in een beschouwing die vandaag op pa gina 4 staat. okst t|® t® ruimt! en als ik m'n eigen slaapzak eeneem?. DEN HAAG Meer dan 600 vissers, tezamen een groot deel uitmakend van de Nederlandse platvisvloot, zullen alsnog vervolgd worden, om dat zij in 1975 regels ter beperking van de vangst hadden overtreden. De vissers krijgen boetes die liggen tussen ongeveer 500 en 1000 gulden, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van justitie. De processen-verbaal waren vorig jaar opgemaakt door ambtenaren van de Algemene inspectiedienst van het ministerie van visserij. In een proces was twijfel gerezen over de contigenterings- (vangstbeper kende) maatregelen en daarom wa ren de processen-verbaal vastgehou den in afwachting van een uitspraak van het Europese Hof in Luxem burg. Het kan dus toch nog. Er zijn van die dingen die je niet zonder tranen van ontroering in de krant zet. Voor het eerst sedert mensenheugenis, althan* sinds 1973, zijn de prijzen een maand niet gestegen. We kunnen er nu weer voor een hele tijd tegen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:- Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Giro: - Betaalt per kwartaal Ik ontvang graaf naar keuze: 4 fraaie iwirl-kiinillcdtrrr onderzetters niét zilver bedrukte ouderwet se loeomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. QJ Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. LJ Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij x Scholieren in Soweto schreeuwen „black power" leuzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1