\enyatta: koning zonder kroonprins rtridia aast op leidende rol in de derde wereld 3 Ü^JERDAG 7 AUGUSTUS 1976BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 jjneeiior Nico Kussendrager Keniase Kikoejobokser, it een paar maanden gele- t zelfs uitzicht op de Olym- iche Spelen, kijkt mij ver- ksd maar doordringend t: „Wie twijfelt er nu aan de felheid van zijn vader?" pr hem staan de goedheid de onaantastbaarheid van jheidsstrijder en president no („Mzee") Kenyatta bui- kijf. alle Kenianen denken er zo over. Een deel verwijt Kenyatta grof itsmisbruik, verrijking en het buiten zetten van tegenstanders door arres- s of zelfs door moord. De rebel in een vest met een kogelriem, die vocht i de Britten, is geworden tot een oude in een streepjespak die politiek be- van de minder frisse soort. paar maanden geleden leek het alsof toel van de president wankelde, maar iet ogenblik lijkt hij de teugels weer in handen te hebben. „Een half jaar dacht ik dat het op zeer korte ter tot een uitbarsting zou komen, maar •wacht nu dat het in ieder geval tot na iod van Kenyatta rustig blijft", aldus 'esteuropese diplomaat in de Keniase Istad Nairobi. ote familie 'Oort,L zijn vier huwelijken heeft president Herv.watta een zeer grote familie. Uit zijn ïken.p huwelijk met een meisje uit het heeft hij twee kinderen, van wie er -zijn dochter Margaret burgemees- um fan Nairobi is. Zij heeft grote delen van ;ad in haar bezit en zit bovendien tot haar oren in de onwettige handel van r. Uit zijn tweede verbintenis, met een driejse, kreeg Kenyatta een zoon, die nu bij 1BC werkt. De derde trouwpartij was erstandshuwelijk met de dochter van jvan de hoofden van de Kikoejo-stam, jr Kenyatta zelf ook uit komt. De fw stierf in het kraambed maar met jvan haar broers, Mbiyoe Koinange. ivde Kenyatta een hechte vriendschap IKoinange is op het ogenblik minister staat en één van de machtigste man- op de achtergrond, die bij alle gelegen en in gezelschap van de president BVGr' gezien' iyatta's vierde vrouw, de mooie en jon- Wama Niga, is de rijkste maar tegelij ,,Mzee" (wijze oude man) Jomo Kenyatta tijdens Madarakadag dit jaar (op 1 juni, als het krijgen van zelfbestuur herdacht wordt). kertijd ook de meest gehate vrouw in Ke nia. Zij is er binnen een paar jaar in geslaagd een rijk op te bouwen van planta ges tot houtskool toe, van hotels tot ivoor, wat haar langs wettige en onwettige wegen een fortuin oplevert. Het merendeel van de Kenianen heeft een grote hekel aan Mama Niga en het hardnekkige gerucht gaat dat zij voortdurend een vliegtuig klaar heeft staan om te vertrekken als Kenyatta het tijdelijke voor het eeuwige verwisselt. De president zelf heeft eveneens grote ei gendommen, vooral boerderijen en land. Rekeningen worden door hem mondjes maat betaald omdat dat volgens Kenyatta eigenlijk een president niet past. Spottend worden Kenyatta en zijn grote groep ver wanten wel de „koninklijke familie" ge noemd, en daar steekt veel verbittering en woede achter. Niet alléén de „koninklijke familie" heeft grote rijkdommen vergaard, ook politici en hoge ambtenaren zijn er sterk in. En de meesten van hen koesteren daar nauwe lijks schuldgevoelens over. Net als de le den van de „koninklijke familie" zeggen zij dat een Afrikaan die status en macht wil bezitten, dat moet grondvesten op rijkdom en bezit. Zo is het altijd geweest, en waar om zou het dan nu anders zijn? Rijkdom gegispt Niet iedereen aanvaardt de verrijking meer en zij wordt voortdurend, al dan niet in bedekte termen, gegispt. Eén van de belangrijkste critici, Joshia Mwangi Kari- oeki („JM"), heeft dat niet mogen overle ven. Karioeki ging zelf niet helemaal vrij uit en had voortdurend grote moeite zijn eigen rijkdom goed te praten, aan de ande re kant gold hij voor de arme Kenianen als één van de weinigen die durfde opkomen voor hun belangen. „Een evenwichtige sa menleving," zo zei hij, „kan niet worden gebouwd op de armoede van miljoenen." En: „Een kleine, zelfgenoegzame élite van politici, zakenlieden en ambtenaren heeft de macht over de vruchten van de onaf hankelijkheid, ten koste van het volk. We willen geen Kenia van tien miljonairs en tien miljoen bedelaars." Begin maart vorig jaar verliet Karioeki zijn geliefde koffiebar in het Hiltonhotel en reed weg met iemand in een auto. Zijn lijk werd twee dagen later gevonden in de heuvels van Ngong, wat grote opwinding in het land teweeg bracht. De geruchten werden steeds sterker dat politici tot in de hoogste gelederen van de moord op Kari oeki afwisten, en deze zelfs hadden be werkstelligd om van één van hun be langrijkste critici af te zijn. Er kwam een commissie van onderzoek .waarvan het verslag in die richting wees. Een aantal hoge politiefunctionarissen van wie de betrokkenheid overduidelijk was, werd overgeplaatst, maar enkele le den van de onderzoekcommissie be landden in de gevangenis. John Marie Se roney, voorzitter van het parlement, en Martin Shikoekoe, namen niet alleen deel aan het onderzoek naar de moord op Kari oeki, zij hadden ook onderzoekcommissies naar de corruptie in het land en naar de bevoegdheden van het parlement opge richt. En dat zette kwaad bloed. De corrup tie is wijd verbreid, hoewel volgens ken ners minder dan in sommige andere Afri kaanse landen. En in het parlement zitten alleen vertegenwoordigers van de regeren de KANU (Keniase Afrikaanse Nationale Unie) en die partij maakt in feite de dienst uit. Half oktober kwam politie in burger het parlementsgebouw binnen en arresteerde Seroney en Shikoekoe „uit veiligheidso verwegingen". Dat laatste betekent dat er voor hun aanhouding geen verklaring hoeft te worden gegeven en dat zij geen recht hebben op een proces. Hun aanhou ding vond plaats na drie stormachtige dagen in het parlement, waar Shikoekoe gezegd had dat de KANU dood was. Toen woedende volksvertegenwoordigers hem vroegen wat hij daarmee bedoelde, merkte Seroney vanuit de voorzittersstoel koeltjes op dat wat duidelijk was niet hoefde te worden toegelicht. Serie bomaanslagen Aan de moord op Karioeki ging een serie bomaanslagen in Kenia vooraf, en dat was iets nieuws in een land dat wel gewend is aan een grote misdadigheid, maar niet aan politiek geweld. In februari waren een nachtclub, een bioscoop en toeristenbu reau op het plein voor het Hilton het doelwit, 1 maart vorig jaar het busstation van Nairobi. Bij de laatste aanslag kwa men 27 mensen om het leven en werden meer dan dertig gewond. Een „bevrijdingsleger van de armen" eiste de verantwoordelijkheid voor zich op, maar wie de uiteindelijke daders waren is nooit uitgekomen. Het lag voor de hand dat er een verband zou worden gelegd met de verdwijning van Karioeki. Geruchten gaan maar Kenia is een land van ge ruchten dat hij een staatsgreep voorbe reidde en dat hij voordat hij in de koffiebar van het Hilton kwam, waar hij het laatst werd gezien in een kazerne zou zijn geweest. Niet het leger Niets is uitgesloten, maar het lijkt on waarschijnlijk dat in Kenia het leger zou ingrijpen. De Keniase strijdkrachten zijn bescheiden van omvang, hebben altijd weinig belangstelling voor politiek ge toond en zijn Kenyatta-getrouw. Dat de samenstelling van het leger geen afspiege ling vormt van de stammenverhoudingen in het land verandert daar weinig aan (er zitten relatief veel Kamba's in; een stam die in het verleden spoorstaven omsmeed de tot speren). Ook van de boeren en arbeiders in Kenia moet evenmin als in andere Afrikaanse landen een omwenteling worden ver wacht. De ontevredenheid onder de boeren is te onbestemd om een gevaar te zijn, terwijl de arbeiders een minderheid vor men die geen vuist kan maken. Wel kun nen zij met name in Nairobi en Mombassa een sfeer van onrust scheppen door werk onderbrekingen ondanks het stakings verbod waarop studenten zouden kun nen inspelen. De studenten hebben al eer der relletjes en opstootjes veroorzaakt naar voorbeeld van de onlusten in Addis Abeba die de val van de Ethiopische keizer Haile Selassie inluidden. Het ziet er echter niet naar uit dat Kenyat ta dat lot zal treffen. Na de onzekerheid en de onrust van de laatste maanden trekt hij weer aan de touwtjes en heeft hij de be langrijkste critici tot zwijgen gebracht. Tot de arrestatie van Shikoekoe en Sero ney kon de Keniase volksvertegenwoordi ging in de waan leven dat zij zich onafhan kelijk kon opstellen, maar de aanhouding van de twee heeft wel duidelijk gemaakt hoe misplaatst dat idee is. Bij de in juni geopende zitting overheersten dan ook de gezagsgetrouwe opmerkingen, waarin slechts zeer voorzichtig enige kritiek doorklonk. Kenyatta zelf heeft zijn positie weten te verstevigen door een aantal bevoegdheden op economisch en politiek gebied aan zich te trekken. En hij is sterk geweest waar hij dacht dat hij sterk moest zijn: bij de aanhouding van Seroney en Shikoekoe, in een aantal ontslagen van mensen die hem niet welgevallig waren, en bij de afwikke ling van de moord op Karioeki. De onrust van het vorige jaar is voor een groot deel weggeëbd en in toespraken heeft de presi dent duidelijk gemaakt dat hij hard kan optreden als hij denkt dat het nodig is. Uit zijn maatregelen, standvastige optre den en krasse verschijning is de ouderdom van Kenyatta niet op te maken. Zijn pre cieze leeftijd staat niet vast. maar hij is tussen de 80 en 84 (dat is de besnijde- nisgroep waartoe hij behoort). Maar ook de president van Kenia heeft het eeuwige leven niet. Eén van de dingen „koning zonder kroonprins" Jomo Kenyatta heeft nagela ten is te zorgen voor een opvolger. Zijn vrees was dat zo'n man te machtig zou worden en hem voortijdig terzijde zou schuiven. De opvolger voor de eerste an derhalve maand na de dood van Kenyatta is vice-president Daniel Arap Mol, die po- lulair is en veel in de openbaarheid treedt. Maar begin dit jaar heeft Kenyatta hem een aantal bevoegdheden inzake politie en veiligheid ontnomen, en de kans dat Moi ooit voor vast het State House betrekt is vrijwel uitgesloten. Hij is afkomstig uit een kleine stam en de Kikoejo's zullen niet toestaan dat een niet-Kikoejo president wordt. Ook dat kan nog een factor worden in de stammenstrijd tussen Kikoejo's en de op één na grootste stam (de Loeo's) die velen in Kenia vrezen, als Kenyatta over lijdt. door Johan ten Hove. ip de komende top-conferentie van de niet-gebonden landen, die op 16 augustus in de iofdstad Colombo van Sri Lanka (Ceylon) gaat beginnen, zal de Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi zich opwerpen als een van de leiders van de derde wereld. Waarmee zij tegemoet pmt aan een langdurig gekoesterde wens van de Indiase regering om de tijden van weleer, toen ndia een groot prestige genoot als „grootste vredelievende democratie ter wereld", te doen lerleven. )e „grootste democratie ter we- eld" bestaat niet meer. nadat de gemier ruim een jaar geleden de (oodtoestand afkondigde, de oppo- Stie de kop indrukte, een aantal Irondrechten opschortte en de pers an banden legde. Maar binnen het llok van de niet-gebonden landen, raar de één-partijstelsels, „geleide emocratieën" en platte dictaturen (oogtij vieren, is het handhaven (an een parlementaire democratie ll lang niet meer iets waar je aan- len en status uit haalt. Niet- ebonden zijn aan de grote mo- endheden en een eigen onafhan kelijke regionale of internationale nacht opbouwen doet het dan veel pter. andaar dat de Indiase premier, adat ze in eigen land haar positie |eilig stelde, een grootscheeps di- lomatiek offensief ontketende ten jpzichte van de buurlanden waar- Eee ze op niet al te vriendelijke sbet leefde. N Hg )m de onafhankelijkheid ten op- [chte van de Sowjet-Unie te de monstreren kondigde de Indiase re- ^^flering in april van dit jaar aan, Imbassadeurs te zullen uitwisselen pet de aarts-rivaal van Moskou, de [olksrepubliek China. Minister Qn buitenlandse Zaken Yashvant jhavan liet weten dat de 55-jarige •roepsdiplomaat Narayanan (niet •rwarren met oppostieleider Na- iyan, over hem koestert de pre- ier heel andere gevoelens) „spoe- g" zijn taak als ambassadeur in [eking zal beginnen. Niet dat daar- ee alle problemen tussen China i India opgelost zullen zijn. De ianningen in het grensgebied in Himalaya, waardoor de oorlog in '62 ontbrandde, zijn er niet door rminderd. India blijft China er- n beschuldigen steun te verlenen verzetsgroepen in de deelsta- :n Mizoram en Nagaland. Ook ijft China de Indiase annexatie in het Himalaya-koninkrijk Sik- im veroordelen. la de oorlog van 1962 verbleven er [echts zaakgelastigden in de loofdsteden Peking en New Delhi, n in 1970 liet de Chinese partij- loorzitter Mao Tse-toeng doorsche meren dat China de relatie wel wil- e herstellen. Daar kwam echter de "isis rond Bangladesj tussen, laarbij de Chinezen de zijde van frest-Pakistan kozen en de Indiase jegering, die zich daadwerkelijk in Ie oorlog mengde, verweet in de i hina kwestie te interveniëren ten gunste van Bangladesj. Pakistan De betrekkingen met Pakistan kwamen op een dieptepunt tijdens deze derde oorlog tussen Pakistan en India sinds de „partition" (opde ling van het Britse koloniale rijk op het Indische subcontinent) in 1949. Maar na de bloedige machtswisse lingen in Bangladesj waarbij uit eindelijk de India-gezinde sjeik Moedjiboer Rachman vervangen werd door de huidige sterke man. Ziaoer Rachman (november vorig jaar), die India veel minder gunstig gezind is, heeft premier Gandhi de deur naar Pakistan weer geopend. In dezelfde week waarin de verbe tering van de betrekkingen met China bekend werd gemaakt, kwam ook de aankondiging dat In dia ambassadeurs met Pakistan zou uitwisselen. Dat resulteerde in het formele her stel van de betrekkingen met het bewind van premier Zoelfikar Ali Bhoetto in Islamabad eind vorige maand. En dat was sneller dan me nigeen verwacht had. Toen de nieu we Pakistaanse ambassadeur Syed Fida Hassan aan de Indiase presi dent Fakhroedin Ali Ahmed zijn geloofsbrieven overhandigde ver telde hij dat het Pakistans „vurige wens was een klimaat van oprecht heid en wederzijds vertrouwen te bevorderen door de zorgvuldige na leving van alle bilaterale en andere overeenkomsten tussen de twee landen". Kort daarvoor werden de spoor- en luchtverbindingen tussen Pakistan en India, die sinds de oor log van 1965 «ver Kashmir waren verbroken, wéér hersteld. Waarmee niet gezegd is dat het slepende conflict over Kashmir is opgelost. Nog onlangs verlieten Indiase zaakgelastigden in Peking een ban ket toen premier Bhoetto, die daar te gast was, zich uitliet over de „bepaling van de eigen toekomst van het volk van Kashmir". de afkondiging van de noodtoe stand maakte mevrouw Gandhi een reis naar het buitenland. In Moskou viel haar een welkom ten deel dat normaal gesproken alleen voor staatshoofden is weggelegd. Zowel partijleider Leonid Breznjew als premier Alexej Kosygin en mi nister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko wachtten haar op bij het vliegveld en afgezien van het weer het regende pijpestelen) zag alles er mooi uit. Mevrouw Gandhi werd gehuisvest in de bete re appartementen van het Kremlin en kreeg volgens waarnemers de „behandeling van, wat ze in feite ook is, Moskou's grootste vriend in de derde wereld, een belangrijke stem voor de Russen bij de niet- gebonden landen". Begrip Sowjet-Unie De plannen tot herstel van de di plomatieke banden op ambassa deursniveau met China zijn de In diase regering zeker niet in dank afgenomen door de Sowjet-Unie. Vandaar dat de Indiase premier eind juni naar Moskou toog, de belangrijkste wapenleverancier van India tijdens de laatste oorlog met Pakistan. Voor het eerst sinds In het gezamelijke communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, stond dat beide landen hun bilate rale samenwerking verder zullen uitbouwen en dat zij het in hoofd lijnen eens zijn over de meeste in ternationale vraagstukken. Verder zullen Moskou en New Delhi „regelmatig contact houden op het allerhoogste niveau" en zijn zij voorstanders van het terugtrekken van alle nog aanwezige buiten landse troepen (dus Amerikaanse) in Zuid-Oost-Azië. Alles bij elkaar niet veel meer dan al in 1970, in het Indisch-Sowjetrussische vriendschapsverdrag was afgespro ken, hetgeen nog eens herhaald werd in 1973 toen Breznjew een bezoek aan New Delhi bracht. Tijdens het laatste bezoek kreeg mevrouw Gandhi nog eens te horen dat het Kremlin pal achter de door haar uitgeroepen noodtoestand stond. „De actie van de Indiase regering tegen binnen- en buiten landse reactionairen heeft het vol ledige begrip van de Sowjet-Unie" aldus Breznjew op een diner ter ere van zijn gast. Van belang is echter wat er niet in het gezamenlijke communiqué stond. Zo wordt er geen melding gemaakt van het door de Russen naar voren gebrachte idee van een gezamenlijk Aziatisch veilig heidspact, dat Breznjew al sinds 1969 wil sluiten en dat vooral ge richt is op een politieke isolatie van de Chinese Volksrepubliek. India heeft net als de andere Aziatische landen laten weten niets te voelen voor zo'n systeem dat onherroepe De sterke man van India lijk door de Sowjet-Unie gedomi neerd zou worden. Wel stond er in het communiqué een verklaring over de Indische Oceaan, door India graag „de Oce aan van de Vrede" genoemd. De Sowjet-Unie en India zullen stre ven naar een situatie waarin de Indische Oceaan een vredeszone blijft, aldus het communiqué. Maar het wapengekletter in deze Oceaan van de vrede, waarin de routes liggen van de belangrijkste tan- kervloten naar Europa, de Ver enigde Staten en Japan, is groter dan ooit. In het westen is de sjah van Iran hard bezig een sterke militaire macht op te bouwen, op het strate gisch gelegen eiland Diego Garcia bouwen de Verenigde Staten een grote marinebasis en ook de Sow jet-Unie is zeker niet afwezig met grote militaire bases in Berbera (Somalië) en Aden (Democratische Volksrepubliek Jemen). Verder kunnen ze gebruik maken van de Iraakse marinebasis Umm Quasr in de Perzische Golf en van de haven Port Louis op het eiland Mauritius. Ook Pakistan heeft al laten weten dat het onvermijdelijk een be langrijke rol in de Indische Oceaan zal moeten gaan spelen. Bhoetto heeft al gewezen op de strategische ligging van zijn land aan de mon ding van de Perzische Golf. India zelf. dat graag de verantwoordelijk heid voor de Indische Oceaan voor zich opeist, heeft ook al de nood zaak bekendgemaakt haar marine te moeten uitbreiden. Minister van defensie Bansi Lal zei dat tien pro cent van de defensiebegroting dit jaar voor de marine was (het vorige jaar was dat vier procent) wegens de Amerikaanse militaire activitei ten op Diego Garcia en de „kwalij ke plannen van Pakistan". India, dat zichzelf als zeer vreed zaam ziet, heeft nu overigens een strijdmacht die wat aantal manschappen betreft de derde in de wereld is. De landmacht bestaat uit 900.000 man. de marine nu nog uit 50.000 en de luchtmacht telt ongeveer 100.000 man. Belangrijk hierbij is dat India hard op weg is zelfvoorzienend te worden in zijn wapenproduktie. Waarnemers me nen dat India's afhankelijkheid van buitenlandse wapenleveran ties zeer sterk aan het afnemen is Bovendien is India sinds 1974 een kernmacht. Wereldmacht Het prestige als „grootste demo cratie ter wereld" heeft India verlo ren. Het land is nu naarstig bezig zich op te werken tot een grote onafhankelijke wereldmacht en blijkens het laatste diplomatieke offensief niet zonder succes. Daar komt nog bij dat „democratie" door de meeste ontwikkelingslan den spoedig na hun onafhankelijk heid toch al als „westerse luxe" was afgedaan. Weliswaar zal Chili op de komende niet-gebonden top niet aanwezig zijn. Alle niet-gebonden landen hebben volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Colombo het Chileense bewind veroordeeld van wege zijn harde dictatuur en de schending van de rechten van de mens Als dat echter een funda menteel criterium zou zijn voor het deelnemen aan de komende confe rentie, zal het in Colombo niet erg druk worden. Veel landen zullen dan verstek moeten laten gaan, waaronder India.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11