illanin waarschuwt Moskou tegen politiek ingrijpen Ordeverstoring maakt sluiting ;och vrolijk Stroomversnelling ingedamd Rusland eist schoonspringer Rond de eredivisie AZ '67 Spelen van 1980 zullen worden afgelast als garanties niet worden nagekomen Canadees zorgt voor wat oude glorie uit het antieke tijdperk „Nemtsanov kreeg hersenspoeling" Plannen van AZ '67 zijn een eigen en zwaar leven gaan leiden Nikkie Lauda nog in levensgevaar INSDAG 3 AUGUSTUS 1976 8 SPORT TROUW/KWARTET 9 IONTRE AL (UPI) Lord Killanin, voorzitter van het Internati- jnaal Olympisch Comité, heeft gisteren gewaarschuwd, dat de Olympische Spelen van 1980 in Moskou afgelast zullen worden, ils Rusland op het laatste moment toch weer politieke zaken bij iet Olympisch gebeuren gaat betrekken. „Je moet iemand teloven op zijn woord", zei Killanin. „Als dat niet kan. dan zullen Je Spelen afgelast worden". be Spelen van Montreal hebben jterk in het teken gestaan van de iolitiek. Technisch mogen de Spelen jan goed afgewerkt zijn, sommigen jonden het aUemaal te glad en joemden de Spelen van Montreal or en zielloos, het is duidelijk ge- rorden dat sport niet los van alle - jndere zaken die in de wereld spelen jezien kan worden. f>e Afrikaanse en enkele Arabische inden hielden de Spelen voor ge- jen, toen bleek dat Nieuw-Zeeland pel zou nemen. Dat land had juist pn rugbyteam op toernee gestuurd ..aar Zuid-Afrika, een land dat voor- "|>pig uit de Olympische beweging is jestoten. De protestaktie was ruim tevoren aangekondigd, maar blijk baar nooit serieus genomen door het IOC. Daar kwam de kwestie Taiwan ook nog bij. Dat land wenste deel te nemen onder de naam republiek Chi na, maar mocht die naam van de Canadese regering niet voeren. Uiteindelijk trok Taiwan zich terug. Lord Killanin geeft toe dat het IOC bakzeil heeft moeten halen in de kwestie Taiwan. „Want", zegt de Ier se lord, „we kregen hierover te laat bericht van de regering van Canada. We moesten ook rekening houden met de atleten waarvan er sommigen inmiddels al hun intrek hadden ge nomen in het Olympisch Dorp. Als we de Spelen hadden afgelast op dat moment, dan had dat een ramp bete kend". Volgens Killanin loont het nog steeds de moeite om voor de Olym pische beweging te vechten. On danks het feit dat de politiek steeds meer greep kri op het evenement. Killanin: „Voor mij persoonlijk was het meest trieste ogenblik van deze Spelen, toen ik het dorp bezocht en enkele zwarte atleten zich klaar zag maken voor het vertrek naar huis". Over het effect van de boycot stelt Killanin: „Ik denk dat iedereen on der deze boycot heeft geleden, behal ve de mensen die erdoor getroffen moesten worden de regering van Zuid-Afrika. Wij (het IOC) erkennen Zuid-Afrika niet vanwege de rassen politiek, maar het Olympisch comité van Nieuw-Zeeland heeft niets ver keerds gedaan. Onze handen zijn schoon. Als ik voor mezelf spreek als Killanin en niet als IOC dan denk ik dat die toernee geen door gang had mogen vinden. Maar het IOC kan zijn wil niet opleggen aan het team van de Nieuwzeelandse rugby bond". Killanin, nu halverwege zijn achtja rige termijn als voorzitter van het IOC, zegt dat de Afrikaanse lidsta ten geen kritiek hebben geleverd op het Nieuwzeelands Olympisch Comi té. Het dagelijks bestuur van het IOC zoekt op dit moment naar infor matie van alle betrokken partijen en de volgende stap die genomen gaat worden, zal besproken worden op de komende bestuursvergadering in Barcelona, in de herfst van dit jaar. Vooruit kijkend naar 1980, zegt Kil lanin dat de Russische regering ge garandeerd heeft dat alle bij het IOC aangesloten landen uitgenodigd zul len worden om een afvaardiging te zenden naar Moskou. Ook die landen waarmee Rusland geen diplomatie ke betrekkingen onderhoudt. Na de déb&cle voor het IOC in de kwestie Taiwan, heeft het Internationaal Olympisch Comité de regels zodanig herzien, dat men in staat is onmid dellijk aktie te ondernemen, als men geconfronteerd wordt met een nieuw politiek ultimatum, zoals nu gesteld werd door de Canadese overheid. Zal het IOC inderdaad hard optre den als in Moskou eenzelfde soort precedent zou ontstaan, zoals nu in Ottawa werd geschapen? Killanin: „Ik hoop van wel. Ja, ik denk dat we dat zullen doen". Naar de mening van lord Killanin begrijpt Moskou, vier jaar voor de Spelen, heel goed de positie van het IOC en weet ook dat het IOC niet verantwoordelijk kan worden ge steld als de Spelen toch afgelast zou den moeten worden. Tenslotte een aantal uitspraken van Killanin over de Spelen van Montre al en over de werking van het IOC. „Er zijn op het ogenblik geen va kante plaatsen binnen het IOC om een vrouwelijk lid toe te laten. Maar als we een vrouw zouden toelaten omdat het een vrouw is, dan zou dat discriminatie zijn. Eerlijk gezegd zijn er op de wereld ook zeer weinig vrouwen die een hoge positie in een sportbond bekleden". „De Spelen worden te kostbaar om door een stad alleen te worden georganiseerd. Naar mijn idee zou het beter zijn om ze te spreiden over een gebied. We hebben al eens ge sproken over een roulatie-systeem, maar tot dit moment is de suggestie van een permanente plaats Athe ne niet opgekomen. We zullen aandacht blijven besteden aan dit probleem". „Regeringen dienen de sport te steunen, maar niet onder controle te krijgen. Als je de wijze ziet waarop sommige politici reageren als hun land een medaille wint, dan zou je denken dat ze zelf die medaille ge wonnen hebben. Dat is nationalis me. Daarvoor is geen plaats in de Olympische beweging". „Het IOC stond de hardloper Ja mes Gilkes (Guyana) niet toe deel te nemen nadat Guyana de Spelen had verlaten, omdat de Internationale Amateur Atletiek Federatie had ge zegd dat de inschrijving terugge trokken was. Naar hun inzicht werd het daarmee een onoplosbaar technisch probleem. Helaas moeten we het daarmee eens zijn". „De veiligheid was streng maar menselijk. Maar tot we in een betere wereld leven zullen we altijd het pro bleem van de veiligheid kennen. Ik kom uit Ierland, dus ik weet er wel iets over veiligheid". „Ik moet de organisatoren felici teren met hun uitstekende werk. Ik heb altijd de overtuiging gehad dat Montreal zijn verplichtingen zou na komen, hoewel mijn voorganger (wij len Avery Brundage) zei dat daar geen sprake van was". nd lONTREAL De dame in het wit verbleekte erbij. Het gedrag n het in een wit gewaad gehulde vrouwspersoon, dat in 1952 in [elsinki de openingsplechtigheid verstoorde door de grasmat op fe rennen om haar boodschap aan de wereld te kunnen uitdra- 9 |en, was eigenlijk maar een onschuldig incidentje vergeleken bij /at er in Montreal gebeurde. Slechts een geringe verstoring van £t protocol, vergeleken bij de rol die Michel Leduc zichzelf had pebedeeld in de eerste minuten van de sluitingsplechtigheid an de Spelen van de 21e Olympiade in Montreal. een zijn best om het zo snel mogelijk te vergeten. De Indianen dansten hun dans, de opperhoofden begeleid den lord Killanin met grote plechtig heid terug naar de koninklijke loge. Even werd Michel Leduc vergeten. Dat was ruim nadat Evert Kroon als drager van de Nederlandse vlag het stadion was binnengekomen. Ook nadat Herman Ponsteen. winnaar van zilver, Enith Brigitha, tweemaal brons, Annelies Maas, goed vooreen vierde plaats, Maarten Sikking, met de hockeyploeg ook al vierde, Jan llf en halve minuut over negen wees e klok aan. De 500 meisjes stonden h hun witte cape in carré opgesteld oen de jonge Franse Canadees, chijnbaar achteloos het gehavende eld op stapte. De meisjes waren ïch van geen inbreuk op de regie jewust. Ze vormden gracieus de vijf jlympische ringen, die het scenario porschreef. Op dat moment sloeg ■je schichter toe. Hij ontdeed zich ■an zijn kleding. De tientallen leden an de veiligheidsdienst zagen niets, wilden niets zien, elkaar de ver- iptwoording toeschuivend, teer dan 71.000 paar ogen waren op ;em gericht toen hij zijn dans op het -ras begon. Onder de bescherming an de cirkel van meisjes kreeg hij gelegenheid meer dan drie minu- n het Olympisch gebeuren naar R verre achtergrond te verdringen zijn rol te spelen. Pas daarna epen de politie-agenten in. Door en zevental mannen werd hij over meesterd en weggevoerd in de cata- fmben. Bij een eerste verhoor ver- ilde hij dat hij de „bedoeling had m de Spelen wat oude glorie uit het iitieke tijdperk te geven". Immers, legde hij uit, die Spelen van de - fldheid waren de Spelen waarin de n de leten zich naakt aan den volke ïchts tobde. Een «t beeld bleef voorbehouden aan satie gelukkigen die. soms tegen een liënt i-egale) prijs van 40 dollar maar ook jgen aanmerkelijk hogere bedragen inten-pde zwarte markt, een kaart voor apje sluitingsceremonie hadden kun- jrden ür kopen. De een miljard televisie- Hing, jkers in de vijf werelddelen moes- s, dem' de beelden missen. Als bij af- pver- traak draaiden de camera's weg de in de plaats, die op dat rpoment het n van eest in de publieke belangstelling ond. De regisseur diende zijn perfect. Niet de hon- 'kendjrden miljoenen die aan hun toe- t van ei een vrijwel vlekkeloos verlopen jremonie zagen. - was het de enige verstoring van de Uitingsplechtigheid, de consequen ts voor het verdere gebeuren waren trstrekkend. De grandioze slot- iothose werd er door terugge dacht tot een aftreksel van wat de enario-schrijver gewenst had. Tij- tns de trompet-solo van Maynard ïrguson overigens een overdui- :lijk voorbeeld van de play- icktechniek zouden de priemen- ;nwil). schijnwerpers tot fletse splan ihtpuntjes worden. Slechts het ïrrein lympisch vuur en de vijf levende c aan tkels hadden flauwtjes zichtbaar ieuweoeten blijven. De angst voor een euwé verstoring van de orde deed f leiding van de veiligheidsdienst, N. ge- -ze zachte zomeravond toch al da- jorge- g in zijn prestige aangetast, beslui- lit ten de verlichting maar uiterst be- plan heiden te temperen, n een et effect van de chemische fakkels, grens e. aan de tienduizenden op de tri jachtmes waren uitgedeeld, ging er gro- nbarendeels door verloren. Geen ruim eboü-1000 lichtpuntjes in de duisternis, oetenewoon volbezette tribunes met iiging mduizenden mensen, zichtbaar in 3p de^t licht, zwaaiend met een zwak an de Uitgevend forsforgroen staafje. Mare et leed was geschied. Al deed ieder- stigd. iet de n., wordt ,aatste goud ebou oor Frankrijk ioefte J itrook ONTREAL Frankrijk heeft de de be-atste gouden medailles van de 0pge-)elen van Montreal veroverd. Hu- Jrt Parot, Marc Roquet. Marcel Ro- ïr en Michel Roche wonnen het ntelij-itnummer, de landenwedstrijd zaken!0r springruiters. West-Duitsland aandeödi8de als tweede en de bronzen ht opKlallles waren voor België. Montreal (UPI, Reuter) Russische Olympische officials heb ben gisteren nog eens herhaald dat de 17-jarige schoonspringer Sergej Nemtsanov ontvoerd is uit het Olympisch Dorp en daarna een „psychologische hersenspoeling" heeft ondergaan, voor hij" op een hernieuwde oproep om naar huis terug te keren nee zei. Anatoly Kolesov, leider van de Russische ploeg, zei die indruk te hebben opgedaan tijdens het gesprek dat Nemtsanov zaterdag heeft gehad met schoonspringtrainer Gerdt Burov. „Hij was zeer gedeprimeerd, hij was bleek en herhaald maar als een papegaai ik verkies voor vrijheid". Chaos op het middenveld bij de sluiting van de Spelen. Op het scorebord staat de bekende groet: „Vaarwel Montreal, tot ziens in Moskou". Evert Veer, vertegenwoordiger van de waterpoloërs die voor brons zorgden, en Monique Bolleboom, de jongste van de Nederlandse ploeg, als vertegenwoordigers van oranje waren opgemarcheerd. Dat was toen de beelden, per satel liet overgebracht, lieten zien hoe Moskou, waar het vijf uur in de mor gen was, de sluitingsplechtigheid meemaakte. Toen flitste het grote scorebord weer op met de aandui ding: Mockva - Moscou - Moscow 80. De Spelen van de 22e Olympiade kondigen zich alweer aan. Nemtsanov verdween afgelopen don derdag uit het Olympisch Dorp en vroeg later op de dag aan de Canade se autoriteiten om politiek asiel en een permanente verblijfsvergun ning. Op een verzoek van de Rus sische ploegleiding sprak Nemtsa nov later in het bijzijn van twee advocaten en waarnemers van het bureau van immigratie in Canada, met trainer Burov en collega- schoonspringer David Ambartsu- myan. Rusland neemt de zaak Nemtsanov zeer hoog op. Duidelijk is al gewor den dat op sportgebied de contacten met Canada drastisch beperkt zullen worden, als Nemtsanov niet terug keert. Er is al gewaarschuwd dat door Matty Verkamman ALKMAAR AZ '67 maakt er geen geheim van, dat men streeft naar topvoetbal in de Alkmaarder Hout. Nadat de zeer bemiddel de broers Kees en Klaas Molenaar in januari van 1972 het toen zieltogende AZ van de ondergang redden, is het tamelijk hard gegaan met de Noordhollandse voetbalstichting. De zakelijk ingestelde Molenaars brachten naast de financiën een werkplan in, dat de club in vijf jaar tijd aan de top moest brengen. Tot ergernis van vooral de spelers, is dat vijfjarenplan een eigen leven gaan leiden. In het begin heette het immers, dat AZ aan het eind van het seizoen 1976-'77 kampioen van Nederland zou moeten zijn. Aan de finish van het weldra startend voetbalsei zoen dus. De AZ-top is daar nu op teruggeko men. Onder leiding van de nieuwe trainer Hans Kraay mikt men dit seizoen op een plaats in een van de drie Europese bekers. Men reageert zo nu en dan zelfs een beetje geïrri teerd wanneer het bewuste plan nog eens naar voren wordt gebracht. Ter wijl het toch vooral Klaas Molenaar zelf was, die enkele jaren geleden zijn AZ naar het kampioenschap en zelfs meer toe rekende. Mole naar tijdens een interview in het weekblad Voetbal International van 25 mei 1974: „Hier (op het Zaanse balkon van een nieuwe vestiging van zijn grootwinkelbedrijf in elektro- Terwijl de Olympische Spelen nog maar nauwelijks afgelopen zijn, komt de nieuwe voetbal competitie 1976-'77 alweer in zicht. Op 22 augustus wordt de eerste ronde afgewerkt. In de drie weken die daaraan vooraf gaan zal Trouw dagelijks aan dacht besteden aan een club en de problemen en genoegens van het betaalde voetbal in de eredi visie. Vandaag start die serie verhalen met AZ'67. nische artikelen) staan we over vier jaar met de cup. Twijfel je aan mijn woorden?" Allerhoogste In een ander nummer van hetzelfde voetbalblad (5 mei 1973) antwoordde hij op de vraag: „Je hebt onlangs gezegd dat AZ over vijf jaar kam pioen van Nederland is. Een provo catie?", als volgt: „Nee, je moet al tijd naar het hoogste toewerken. Naar onderen kijken zijn wij van nature al niet gewend; we kijken naar de mensen die het nog beter doen. Misschien zeggen de mensen bij zo'n uitspraak: is dat niet te hoog gegrepen? Maar we beginnen zo'n zaak als AZ toch niet alleen om ons te handhaven. We streven zeker naar het allerhoogste". Duidelijke taal dus, die er nog wel eens toe leidt, dat AZ de media nu ten onrechte verwijt: „AZ op een plan te pinnen". De wrevel dook het afgelopen sei zoen op, toen AZ voor de eerste maal het vijfjarenplan niet kon „volgen". De vijfde plaats uit het seizoen 1974- '75 (1973-'74 zevende en 1972-'73 zes tiende) werd met een winstpunt min der slechts gehandhaafd. Waarbij wel degelijk mee speelde zoals ook de min of meer weggestuurde trainer Joop Brand terecht opmerkte dat AZ werd getroffen door een ware blessureplaag. Die tegenslag in het voorbije seizoen neemt niet weg, dat AZ nog ambi tieus genoeg is. Ambities, die via de grote macht van de Molenaars soms door kwalijke neveneffecten worden vergezeld. AZ is namelijk een zeef zakelijk en (dus) hard bedrijf gewor den. Joop Brand is daar als een der eersten het slachtoffer van gewor den. Toen eerst Kees en later Klaas Molenaar van mening waren, dat Brand toch niet de juiste man was om AZ naar de top te brengen, werd deze trainer „handig" buitenspel ge zet. De door de spelersgroep bijna unaniem gewaardeerde Brand werd voor het komend seizoen, inspraak van derden in het technisch beleid in het vooruitzicht gesteld. Een soort van keuzecommissie, daar kon leiding achter AZ'67Vlnr:Cees en Klaas Molenaar.voorzitter Arie Ligthart en trainer Hans Kraay. Brand wel op rekenen. De Molenaars Tijdens uie onderlinge gesprekken wisten van tevoren, dat Brand nooit met dat voorstel akkoord zou gaan. Het licht stond na afwijzing van Brand inderdaad op groen om een nieuwe trainer aan te trekken: Hans Kraay, een rechtlijnig denkend man, van wie het overigens al zeer veel bevreemding zou wekken, wanneer hij invloed op zijn (technisch) beleid zou dulden. Wijsheid En toch mag men zo nu en dan „adviezen" van de Molenaars ver wachten. Niet het minist omdat zij A) zo ongeveer eigenaar van de club zijn en B) zich zelf vanwege een actief voetbalverleden enige kennis van (voetbal) zaken toemeten. Wat dat bétreft is het aardig om nog een keer te citeren uit het eerder ge noemde interview in Voetbal Inter national (van 5 mei 1973). Klaas Mo lenaar: „De wijsheid komt met de jaren en op een bepaald moment moet je beseffen dat het technisch gedeelte helemaal het werk van de trainer is. Zelfs al ben je het er niet altijd mee eens, dan nog moetje niet meteen ingrijpen. Zo'n trainer moet je ook fouten laten maken. Maar toen het dit seizoen (1972-'73) een paar wedstrijden niet zo best ging, ben ik zelf een paar maal 's zater dags in retraite met de ploeg gegaan. Tussen de jongens gezeten, met Van der Hart (de toenmalige trainer van AZ red.) gesproken en op een zeker moment draag je dan je steen tje bij op technisch gebied. Als ik met Kees een paar dagen op reis ben, dan wordt er veel tijd in beslag geno men met gesprekken over voetbal. Kees is sterk op technisch gebied; hij heeft een goede kijk op spelers. van ons komen er combinaties naar voren en die geven we door aan Van der Hart. Het zeer commerciële voetbalbedrijf AZ '67 maakte al in het voorbije voorjaar melding van het feit, dat twee buitenlandse vedetten de club in het komend seizoen zouden ko men versterken. Nenad Bjekovic (28), schutter van de Joegoslavische kampioensploeg Partizan Belgrado en Kazimierz Deyna (bijna 29) de Poolse record-international van Le- gia Warchau. Al vroeg beloofde ver sterkingen van internationale aard. die er mede de oorzaak van werd, dat AZ een maand voor de aanvang van de nieuwe competitie al een gelijk aantal seizoenkaarten had verkocht, als vorig jaar bij de start van de competitie. Tot dusverre zijn Bjeko vic en Deyna evenwel nog altijd niet in Alkmaar. De wezenlijke verster king bestaat voorlopig slechts uit Peter Arntz (ex-Go Ahead) en Johnny Metgod (ex-Haarlem). Daar staat dan nog het vertrek van routi niers als Joop Wildbret, Ruud Suu- rendonk en Kees de Vries tegenover. Geschrokken De komst van Nenad Bjekovic is intussen zeer de vraag geworden. De Joegoslaaf heeft volgens AZ- directeur Ruud Bonewit toegezegd naar Alkmaar te komen en ook een contract getekend. Toen op het laatste moment het Franse Nice evenwel met een nog florissanter aanbod kwam, vergat Bjekovic heel Alkmaar. Hij heeft inmiddels al bij Nice getraind en gespeeld. Ruud Bo newit: „De hele zaak was rond. Hoe wel Partizan het nu heeft over een getekend voor-contract het enige dat ontbrak was het vrijgave- certificaat van Partizan. Het schijnt nu zo te zijn, dat de Fransen wel over dat certificaat beschikken. De hele zaak wordt voor ons door advocaten onderzocht. Bjekovic schijnt toch well geschrokken te zijn van de dwangsom, die hij voor elke dag dat hij weg blijft, eventueel moet be talen". De transfer met Deyna is ook altijd nog niet rond. De Pool zou volgens Bonewit direct na de Olympische Spelen in Alkmaar arriveren, maar de Poolse autoriteiten hebben laten weten dat eerst op 10 augustus over het mogelijke vertrek van Deyna zal worden beslist. Dan zou het nog een maand kunnen duren, eer Deyna in Nederland arriveert. Hij zal dan ook zeker het begin van de competitie missen. Hans Kraay zit inmiddels met de brokken. Kraay rekent amper nog op de komst van Bjekovic, terwijl hij er ook van uitgaat dat Deyna in het gunstigste geval pas laat aan de se lectie zal worden toegevoegd. Kraay:" „Met Deyna kon ik vanwege de Olympische Spelen sowieso geen re kening houden in de voorbereiding. Op de komst van Bjekovic had ik wel gerekend. Maar het heeft nu geen zin meer om nog langer op hem te rekenen. Op het moment vind ik het belangrijker dat de groep fit is. Nu Kees Kist toch weer in de spits zal spelen, moet er nog wel aanvul ling op het middenveld komen. Ik ben ervan overtuigd dat die aanvul ling er nog voor de competitiestart komt". Morgen in ,,Rond de eredivisie" De Graafschap. Rusland niet deel zal nemen aan een groots opgezet ijshockeytoernooi ln september. Gisteren werd ook be kend dat een Russische schoon- springploeg niet zal deelnemen aan wedstrijden op de universiteit van Dartmouth in New Hapshire (Veren igde Staten). Die beslissing lijkt ook een duidelijk gevolg van de contro verse over de schoonspringer. Kolesov toonde zich in Montreal bij zonder gebeten op de advocaten die Mentsanov vergezelden tijdens het gesprek van zaterdag. „Als een Rus sische official en als mens, heb ik de indruk dat deze mannen gangsters en bandieten zijn, die handelen als gangsters." De Russen die het gesprek bij woonden zijn unaniem van mening dat de 17-jarige schoonspringer on der zware druk staat. Ambartsumy- an vond dat hij niet dezelfde jonge man was die hij gekend had. Eve nals Ambartsumyan en Burov, toon de Kolesov zich bijzonder veront waardigd over het feit dat de Cana dese autoriteiten zich niet inspan den om „voor de terugkeer van eze minderjarige" te zorgen. Inmiddels werd gistermorgen ook bekend dat een mederwerker van de organisatie in Montreal, die optrad als tolk voor de Russische ploeg, op staande voet was ontslagen. Geble ken was namelijk dat George Mogil- janskay, in Canada geboren uit Rus sische ouders, aan Russische atleten een telefoonnummer had gegeven waar zij konden informeren op wel ke wijze het bureau voor immigratie bereikbaar was. Mogiljanskay werd zaterdag in een telefooncel gearresteerd. Naar wordt aangenomen na een tip van de Russische ploegleiding. Tegeno ver journalisten vertelde hij later dat hij in de Russische ploeg onge veer veertig brieven had verspreid met de tekst: „Wilt u in Canada blijven? Bel dan dit nummer na vijf uur 's middags." Het nummer bleek van een toestel te zijn in het interna tionale centrum, even buiten het dorp, dat gebruikt werd door Olym pische officials en atleten. Mogil janskay was zijn actie begonnen na het bekend worden van de asiel aanvrage van Nemtsanov. Volgens de Russische ploegleider Kolesov, was het echter onderdeel „van een complot tegen Rusland". Behalve Nemtsanov hebben tot nu toe een Roemeense kanoër, een Roemeense roeier en nog twee „bij de Spelen betrokken Roemenen", politiek asiel gevraagd in Canada. MANNHEIM (ANP) De 27-jarige wereldkampioen in de formule 1- klasse, de Oostenrijker Nikki Lauda, verkeerde ook maandag nog in le vensgevaar. De behandelend arts in het ziekenhuis van Mannheim ver klaarde maandagavond, dat Lauda, weliswaar onder het toedienen van zuurstof, weer zelfstandig kon ade men. Hij is nu bij bewustzijn en reageert op gestelde vragen met ge baren. Spreken kan de Oostenrijker nog niet. Zijn algemene toestand heeft zich volgens zijn arts niet verslechterd. Om zijn bloedsomloop te stimuleren wordt Lauda met medicijnen behan deld en bovendien kunstmatig ge voed. Volgens dr. Klaus Peter heeft Lauda een redelijke kans om te her stellen. Het door professor Lutz geleide insti tuut in Mannheim, waar Lauda is opgenomen, behoort tot de mo dernsten van Europa in zijn soort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9