KORT J Haags echtpaar bestrijdt verlamming bij vogels Ruzie tussen Klein en AZL om „weggegooid geld" INSTITUUT PRAEHEP „Wij zullen samen het gezicht van Voorburg bepalen" Abtswoudseweg op zondag afsluiten voor autoverkeer" Haags raadslid wil tunnel Koekamplaan-Haagse Bos Zoutsilo aan Maresingel Gemeenten Delft en Schiedam: KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikken vvWïxv Plan of Krediet. (~^Een Koop-Krediet- een Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Drietal verdacht van diefstallen oplichting PTT Nieuwe burgemeester: Haags vakantie programma PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 REGIO DEN HAAG-LEIDEN TROUW/KWARTET H6 DU Jacht verdubbelt ramp botuJisme Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het lijkt hopeloos. Elke dag weer treft een sluipende verlammingsziekte met de naam botulisme ontelbare watervogels. Eerst de poten, dan de vleugels en als dan ook de ademhalingsspieren geraakt worden, volgt de dood snel en onontkoombaar. De enige taak die de mensen rest is het verbranden van de kadavers. Toch zijn er mensen die er eerder bij zijn. Het Haagse echtpaar De Groot bijvoorbeeld. In het schuurtje achter hun huis aan de Cornelie van Zan- tenstraat 282 lagen gisteren op een donker plekje twntig verlamde vo gels te herstellen van de slag. die het botulisme hen hd toegebracht. Op dat moment kwamen drie Jonge vo gelwachters aanzetten met nieuwe slachtoffers in kartonnen dozen. Da gelijks onderhouden ze per fiets een ambulancedienst tussen de Vlietlan- den en het opvangadres van De Groot. Mevrouw De Groot kijkt de nieuw aangekomen lamme vogels meteen in de snavel. „Als die vol zit met slijn. is de vogel zo goed als verloren. Maar ook dan doen we nog alles wat we kunnen." In het veld dienen de vogelwachters de zieke vogels al de eerste portie anti-bioticum toe. Elk uur vertra ging betekent dat de verpleegtijd een dag langer duurt of soms dat redding niet meer mogelijk is. Het gevecht van de vogelwachters en het echtpaar De Groot tegen het botulisme heeft succes. Van de 118 verlamde vogels die sinds eind juni in het schuurtje verpleegd zijn, stier ven er 51. Maar 47 konden genezen Leo Sneliink (18), zijn broer Arnoud (16) en Rinus van Brec (16) verzamelen elke dag door botulisme aangetaste vogels in de Mecslouwerpolder bij Leidschendam. weer vrijgelaten worden. De rest is nog onder behandeling. De mens Maar het botulisme is niet de enige vijand van de watervogels. „De grootste vijand is de mens met zijn lawaai. landbouwgiffen en hoogspanningskabels," zegt me vrouw De Groot die op het ogenblik een volle dagtaak heeft als vogelver pleegster. Per maand brengen poli tie. brandweer en particulieren 220 vogels ziek of gewond naar de Corne lie van Zantenstraat. „Eigenlijk werken we aan het ver keerde eind. Voor preventie is bij voorbeeld een milieupolitie noodza kelijk," volgens mevrouw De Groot. „Sommige tuinders maken het zichzelf makkelijk door resten stoo kolie gewoon in de sloot te lozen. En daar moeten de vogels dan onder lijden. Zo kregen we hier een zwa- nenfamilie: pa, ma en drie kinderen helemaal onder de olie. Twee jongen zijn eraan overleden, mar de anderen zijn nu na een maand bijna her steld." „Genezen vogels laten we vrij in ou de kasgebieden aan de rand van Den Haag. Daar is het vrij veilig. Maar voor een tureluurtje gaan we morgen naar Noord-Holland, waar hij op zijn plaats is." Behalve aan revalidatie van vogels zou De Groot ook wel iets willen doen tegen de jacht op watervogels. „De jacht is net weer begonnen. Daardoor worden de watervogels nu door een dubbele ramp getroffen." LEIDEN Aan de loswal.langs de Maresingel in Leiden zal èen nieuwe zoutopslag worden geplaatst. B. en W. stellen de gemeenteraad voor daarvoor een krediet van 90.000 beschikbaar te stellen. De nieuwe opslagplaats is noodzakelijk, omdat gemeentewerken bij een onderzoek een verziltingsproces heeft gesigna leerd in de bodem rond de huidige zoutopslag op het terrein van de reinigingsdienst. De situering van de nieuwe zoutopslag is zo gunstig, dat het benodigde wegenzout per schip kan worden aangevoerd. De nieuwe opslagplaats zal uit een be tonnen silo bestaan, welke op een gewapende betonvloer wordt ge plaatst. Daardoor is, aldus B. en W., het gevaar van verzilting van de omringende bodem praktisch nihil. Bestuur: werkelijke kosten veel hoger Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leids Academisch ziekenhuis ruziet met staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) over enkele miljoenen guldens voor tijdelijke voorzieningen. Al jaren heeft het ziekenhuis een schreeuwende behoefte aan nieuw bouw. In afwachting daarvan moet het ziekenhuis om de haverklap voorzieningen treffen om tegemoet te komen aan de hedendaagse eisen. Van een onzer verslaggevers DELFT De gemeenten Delft en Schiedam hebben er bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland op aangedrongen om dc Abtwoudse- weg, tussen Kethel en Delft, op zondagen voor autoverkeer af tc sluiten. De Abtswoudseweg loopt dwars door Midden Delfland en wordt bijzonder intensief gebruikt door fietsers. Het ontspannend en on schuldig peddelen der wielrijders wordt echter regelmatig verstoord door autoverkeer, dat ook van de weg gebruik maakt. De weg is vrij smal en op verschillende plaatsen maakt dc berm plaats voor een sloot. Het is dan ook voor te stellen wat voor moeilijkheden wielrijders ondervinden wanneer zij aan de kant moeten gaan voor langsrij dende auto's. Eén van de klachten is bovendien dat veel automobilis ten nauwelijks dc moeite nemen om het rempedaal te beroeren wan neer zij fietsers passeren. Met name op zondag, wanneer veel fietsers Midden'Delfland intrek ken, zit het langzaam- en snelver keer elkaar flink in de haren. Waarbij de fietsers, hoewel in de meerderheid, gewoonlijk het on derspit delven. Delft en Schiedam hebben de pro vincie nu gevraagd om hun verzoek om dc weg af te sluiten zo snel mogelijk te behandelen, zodat er nog aan het eind van de zomer gebruik gemaakt kan worden van deze maatregel. Mocht de Abtswoudseweg op zon dag inderdaad voor automobilisten een zonderdag" worden, dan zal dat waarschijnlijk niet gelden voor bewoners die van de weg gebruik moeten maken. ADVERTENTIE Het echtpaar De Groot met slachtoffers van het botulisme. Een verpleegtijd van gemiddeld een week is voldoende om deze kapmeeuw en deze eend weer op de been te helpen. DEN HAAG „Betrek in het overleg met het rijk over het aanbrengen van een behoorlijke verbinding tussen Koekamplaan en Kcrkpad (Haagse Bos) ook de aanleg van een tunnel". Dit verzoek heeft het CDA-raadslid B. Bol overgebracht aan dc Haagse wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer). Zoals bekend voert dc gemeente besprekingen niet het rijk voor het realiseren van een directe verbinding over de Utrechtse Baan heen tussen beide groengebieden. De heer Bol verwijst in zijn brief naar de „eenvoudige, doeltreffende en functionele tunnel" op de plaats waar Lcidse- straatweg en Benoordenhoutscweg ineenvloeien, ter hoogte van dc Waalsdor- perlaan aan het eind van het Haagse Bos. Volgens hem zal zo'n tunnel „vriendelijk en goed verlicht" ongetwijfeld ook aantrekkelijk zijn bij Kerkpad en Koekamplaan. en bovendien meer gevoel van veiligheid kunnen geven dan een vrij hoge brug over zo'n brede weg als de Utrechtse Baan. De heer Bol verzoekt de wethouder in het overleg met het rijk tc vragen aan deze oplossing een duidelijke kans te geven. Sinds een half jaar ligt het zieken huis overhoop met staatssecretaris Klein over de kosten van tijdelijke voorzieningen voor de afdelingen heelkunde, orthopedie en de vrou wenkliniek. De kosten hiervan schatte het ministerie op 25 miljoen gulden en aan dat bedrag houdt de staatssecretaris vast. Het bestuur van het AZL betoogt dat het bedrag van 25 miljoen een raming was die inmiddels achter haald is. De werkelijke kosten zou den nu 35 a 38 miljoen zijn. Het bestuur verwijt de staatssecre taris dat hij het budget van 25 mil joen zonder overleg heeft vastge steld en dat hij niet kan aantonen dat het bedrag dat het bestuur denkt nodig te hebben te hoog is opge schroefd. ONVOORZIEN Intussen heeft het ministerie 3 mil joen aan het budget toegevoegd voor onvoorziene posten, maar daarmee blijft er nog onenigheid over 7 10 miljoen gulden bestaan. Als het ziekenhuis niet het gevraag de bedrag mag besteden, dan zullen de operatiecapaciteit en de sterilisa tiemogelijkheden in het gedrang ko-1 men, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Het AZL blijft proberen met de staatssecretaris tot overeenstem ming te komen, al spreekt men in het ziekenhuis over „weggegooid geld". Hoewel het kabinet nog niet beslo ten heeft over nieuwbouw voor het AZL. hoopt het ziekenhuis over een jaar of tien een nieuwe behuizing te hebben. De noodzakelijke voorzie ningen waar men nu over vecht, zul len dan onder de slopershamer vallen. DEN HAAG De Haagse politie heeft het afgelopen weekeinde drie jongemannen aangehouden, die er van worden verdacht een groot aan tal diefstallen uit auto's te hebben gepleegd. De verdachten, de 21- jarige H. de H„ de 22-jarige M. H. en de 18-jarige J. T. M. S„ zouden ook de PTT hebben benadeeld door met gestolen cheques geld te innen. De jongemannen legitimeerden zich met gestolen en vervalste rijbewij zen. Volgens de politie heeft het drietal met betrekking tot de auto diefstallen met name geopereerd in Scheveningen en nabij de uitspan ning „De Bataaf" in de Scheve- ningse Bosjes. De oudste twee wer den al enige tijd-in de gaten gehou den. In hun auto vond de politie twaalf gestolen rijbewijzen, vier Duitse paspoorten en een aantal gi rocheques, evenals een flesje met vloeistof om teksten uit te wissen en een tang met ringetjes waarmee men foto's op rijbewijzen e.d. kan vasthechten. Enkele rijbewijzen hadden al een voorbewerking met de radeervloeistof ondergaan. Voor het eerst prijkt de ambtsketen van Voorburg op de borst van een vrouwelijke burgemeester. VOORBURG „Samen gaan wij nu het gezicht van Voorburg bepalen. Wij zullen er dus voor moeten zorgen zeer nauwlettend .te werk te gaan". Dit zei mevrouw N. A. den Haan-Groen gistermiddag na haar installatie als burgemeester van Voorburg. In haar eerste toespraak tot de ge meenteraad zei de nieuwe burge meester ook dat „er toch wel een schok door het college was gegaan, toen bekend werd dat ik benoemd was". De loco-burgemeester T. Spaan, die de installatie verrichtte, had zich echter in zijn toespraak reeds gehaast erop te wijzen dat Voorburg in de profielschets (waar aan de nieuwe burgemeester moest voldoen) duidelijk rekening hield met een man óf een vrouw. Hij gaf wel toe dat de benoeming een volko men verrassing was geweest, maar dat hij nu met vertrouwen de toe komst tegemoet zag. De keuze van een vrouw als burgemeester (me vrouw Den Haan is de negende vrou welijke burgemeester in ons land) is toch wel een heet hangijzer geweest voor Voorburg. De sfeer deed giste ren dan ook een beetje gespannen aan. Dit werd nog iets versterkt door de woorden van mevrouw Muller (WD), die als nestor van de gemeen teraad mevrouw Den Haan welkom heette. Zij wees er op dat niet alleen de nieuwe burgemeester zich volko men voor haar taak moest inspan nen, maar ook de echtgenoot van mevrouw Den Haan, die overigens een volledige dagtaak heeft als hoofddirecteur van het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Zij hoopte overigens dat mevrouw Den Haan snel ingewerkt zou zijn, „omdat de afgelopen maanden vier man het werk hadden moeten doen van vijf". In haar antwoord wees mevrouw Den Haan erop, dat haar man haar zoveel mogelijk zou bijstaan in haar nieuwe taak als zijn werkzaamheden dat toelieten. Omgekeerd is dit ook het geval en zal mevrouw Den Haan ook haar man moeten bijstaan. Bij de installatie waren de burgemees ters uit de diverse omliggende ge meenten aanwezig, waaronder bur gemeester Kolfschoten van Leidschendam, die in zijn toespraak mevrouw Den Haan welkom heette namens de kringgemeenten en het Gewest 's-Gravenhage. VANDAAG: 09. IS uur: Gouwe- en IJsseltocht per touringcar. Prijs 14.75 p.p. (incl. en treegelden). 10.00 uur: Boottocht Rotter dam-Deltawerken. Vertrek Willem splein. Rotterdam. Prijs: 18,50 p.p. (kinderen 4 t.m. 14 Jaar 9,25). Speciale tentoonstelling „Honderd jaar telefoon" In Nederlands Postmuseum. met uitleg, film of klankbeeld tot 17.00 uur. 10.30 uur: Bezichtiging Grote Kerk, dagelijks van 10.30-15.30 uur (behalve zondag). Toegang gratis. Jeugdshow „Sim Sala Bim" op het GDA-terrein Loosduinen. Kaarten 0,75 een half uur tevoren ter plaatse verkrijgbaar. 11.00 uur: Beklim men Haagse Toren; ook om 13.30 en 15.00 uur. Kaarten 0,75 p.p. (kinderen t.m. 12 Jaar 0,50) een half uur tevoren aan de toreningang. 14.00 uur: Jeugdfilmvoorstelling in Museum voor het Onderwijs. Hemsterhuisstraat 2 E. Kaarten 1,25 p.p. aan kassa museum. Noordzeetrip: ook om 16.00 en 20.00 uur. Prijs: 5 p.p. (kinderen t.m. 12 jaar 2.25). 14.30 uur: Jeugdshow „Sim Sala Bim" op schoolplein Zonnebloemstraat 70. Kaarten 0.75 p.p. een half uur tevoren ter plaatse verkrijgbaar. 19.00 uur: Promenade Scheveningen: volley balwedstrijd. 20.15 uur: Scherts. Satire en ander snoepgoed met o.a. Robert Long in Dtligentla. 20.30 uur: Grieks En semble „Lykeion Ellinicon Tripaleos" in Openluchttheater Zuiderpark. Entree 5 p.p. (C J P. 4 p.p.). MORGEN: 10.00 uur: Boottocht Rotterdam-Delta werken. Vertrek Willemsplein. Rotter dam. Prijs: 18.50 p.p. (kinderen 4 t.m. 14 jaar 9.25). Speciale tentoonstelling „Honderd Jaar telefoon" in Nederlands Postmuseum. Zeestraat 82, met uitleg, film of klankbeeld tot 17.00 uur. 10.30 uur: Bezichtiging Grote Kerk, dagelijks van 10.30-15.30 uur (behalve zondag). Toegang gratis. Jeugdshow „Sim Sala Bim" op schoolplein Wouwermanstraat 7. Kaarten a 0,75 p.p. een half uur tevoren ter plaatse verkrijgbaar. 11.00 uur: Beklimmen Haagse Toren, ook om 13.30 en 15.00 uur. Kaarten 0,75 (kin deren t.m. 12 jaar 0,50) een half uur tevoren aan de toreningang 13.30 uur: Excursie Haagsche Courant in gebouw Plaspoelpolder is UITVERKOCHT 14.00 uur: Jeugdvoorstelling „Assepoes ter" in Openluchttheater Zuiderpark. Kaarten a 1.50 p.p. aan kassa theater. Noordzeetrip; ook om 16.00 en 20.00 uur. Prijs: 5 p.p. (kinderen t.m. 12 Jaar 2,25). 14.30 uur: Jeugdshow „Sim Sala Bim" op terrein van Ons Eibernest (Aag je Dekenlaan). Kaarten 9 0.75 een half uur tevoren ter plaatse verkrijgbaar 20.15 uur: Scherts, Satire en ander snoepgoed met o.a. Robert Long ln Dili- gentia Indien bij de entreeprijzen niet anders staat vermeld, zijn toegangs- c.q. deelne merskaarten verkrijgbaar aan het kan toor van het Haags Vakantie Comité, Nassauplein 41, Den Haag, geopend op werkdagen van 9.00-16.00 uur. Afscheid ds. Brouwer Tijdens een bijzondere dienst in de Scheveningse Pniëlkerk aan staande zondagavond 8 augustus om 19.00 uur neemt ds. G. Brou wer afscheid van de gereformeer de kerk te Scheveningen. Hij staat sinds 24 mei 1970 in deze plaats, daarvoor in Zaandam en in Ten Post. Ds. Brouwers toe komstige gemeente is Drachten. In deze plaats heeft de geref. kerk al acht predikanten en circa 9600 leden. „Landelijk Gebied" B. en W. van Katwijk houden woensdagavond 4 augustus om 8 uur in de sporthal „Cleijn Duin" een voorlichtingsbijeenkomst over het bestemmingsplan „Lan delijk Gebied". In dit plan wordt de bestemming geregeld van de gronden, plaatselijk bekend als Noordduinen, Zuidduinen en de zanderij Westerbaan. De betrok ken tuinders in dit laatste gebied hebben de vrees uitgesproken dat zij hun kostbare teelgrond zullen kwijtraken als gevolg van een te bouwen woonwijk (750 huizen). Het Katwijkse college heeft reeds gesteld dat in 1982 met het bouw rijp maken moet worden begon nen. De tuinders menen dat ver vangende grond niet voorhanden is, zodat zij er bang voor zijn dat hun bedrijven zullen worden geli quideerd. Wielerronde In Monster wordt woensdag 4 au gustus a.s. de jaarlijkse wielerron de gehouden. In verband daar mee zullen enkele straten in de dorpskom tussen 16.00 en 20.30 uur voor alle verkeer, behalve voor voetgangers worden afgeslo ten. Het verkeer in de richting van het centrum zal worden om geleid. De politie zal op enkele plaatsen borden neerzetten. Werkende jongeren Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) hoopt op 16 au gustus a.s. de eerste paal te slaan voor 93 woonappartementen aan de Dr. Lelylaan in het Leidse Morskwartier. Het complex wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Beestenspul '76 Nu al bestaat gelegenheid uw huiskat op te geven voor de inter nationale huisdierententoonstel ling, die onder het motto „Bees tenspul '76" op 25 en 26 septem ber in de Leidse Groenoordhal wordt gehouden. De ingezonden dieren moeten beide dagen op de tentoonstelling aanwezig zijn. Veertien verschillende die- rensportverenigingen werken aan de manifestatie mee. Informatie: 070-83.01.83 of bij de Firma Vlie land aan de Nieuwe Rijn in Lei den. B. en W. van Leiden hebben besloten twee zilveren gemeente penningen voor „Beestenspul '76" beschikbaar te stellen. Bachherderiking In de Delftse Nieuwe Kerk geeft I de organist Jan J. van den Berg donderdagavond 5 augustus om 8.15 uur zijn jaarlijkse Bachher- denking. De concertgever komt met een programma van tocca ta's, fuga's, een trio-sonate, kora len en ten slotte het monumenta le Preludium en Fuga in D gr. t. Toegang 3,50, houders CJP en 65-plus 2,50. Jutteractie Vanmiddag om twee uur begint op het strand aan de Wassenaarse Slag een Jutter-actie. Deelnemers van 6-12 jaar zullen al het vuil dat zij op het strand vinden in papie ren zakken verzamelen. De actie is ertoe bedoeld om strandbezoe- kers er op te wijzen dat zij hun rommel in afvalbakken gooien. De jutteractie wordt op 4 augus tus voortgezet op het strand van Katwijk aan Zee (ter hoogte van de Witte Kerk) en op 7 augustus in Scheveningen (nabij de vuurto ren). Start om twee uur. De actie eindigt steeds bij een schatgraaf- terrein, waar de jongelui als belo ning naar hartelust mogen wroe ten in de aarde in de hoop een prijs naar boven te halen. Zomerfeesten In Wassenaar beginnen woensdag 4 augustus de jaarlijkse zomer feesten, die tot en met 7 augustus worden gehouden. Hoogtepunt is woensdag a.s. om 8 uur in de sporthal een optreden van de Dutch Swing College Band en de Zuidamerikaanse groep Ritmo Caliënte. N oi P< la N. h( dc ht ht K g« d( I BORIS BOURICIUS huisarts - Scheveningen PRAKTIJK HERVAT Voor medezeggenschap j O Noteert u mij maar als lid O Graag eerst inlichtingen Naam: j Adres: Plaats: In open env. zonder postz. aan: i CNV, Antw. Nr. 1096, Utrecht. I De in 197S gehouden examens brachten ons 1257 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 198 cursisten van het rayon Den Haag. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1977 vangen aan in I Den Haag: maandag 16 en dinsdag 17 aug. en in Rijswijk woensdag 11 aug. I lnl„ prosp. en inschr.. ook voor Rijswijk, maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw SWEELINCKPLEIN 46 TEL. 469722* In 1975 slaagden bij ons 2109 leerlingen, n.l. 1257 voor P.D.. 437 voor M B A 381 voor S.P.D. en 34 voor Acc. A/C. Elke cursist ontvangt het jaarlijkse boekje met namen en adressen van onze geslaagde cursisten. Tj D 4,1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6