Nederlandse vrouw door „Bemfsverbot" getroffen II dichtbij Personalia I 0 Commentaar Na Montreal Ministers achten kerncentrales goed beveiligd Geen dienstverband als lerares in Berlijn Wapens zijn nog altijd makkelijk verkrijgbaar de duurste stad ligt in japan mis miss uitverkoop wereldkampioen ongeluk eenzaam het weer weerrapporten Niet slecht, maar Strandweer [DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Over één ding is, buiten het Inter nationaal Olympisch Comitéie dereen het na Montreal nu wel eens te zijn, namelijk dat het zo niet langer gaat met de Olympische Spe len. Alleen over de vraag: ,,Hoe dan verder?" lopen de meningen uiteen. Het is te hopen dat onder de lezers van deze krant van deze kolom althans niemand is, die van ons het beslissende antwoord op deze vraag verwacht, want helaas: dat hebben ook wij niet voorhanden. Wat wij slechts kunnen doen is adhesie betuigen met twee sugges ties die in de afgelopen weken zijn gedaan. In de eerste plaats is daar het oude, maar door de Griekse premier Karamanlis nu weer opge rakelde plan de spelen voortaan elke vier jaar in Griekenland (dichtbij Olympia) te houden. Er zijn heel wat argumenten die daarvoor pleiten. De voornaamste zijn wel, dat op die manier de prikkel van het nationalisme aan de organiserende gastlanden wordt ontnomen en dat er een einde wordt gemaakt aan de kapitaalverspilling, waarin de spelen dreigen te ont aarden. Elke vier jaar en telkens op een andere plaats op de wereld moeten gigantische voorzieningen worden getroffen om de spelen mogelijk te maken en de deelnemers, de bege leiders, de bezoekers en de journa listen (met hun radioen t.v.- apparatuur) te kunnen herbergen. De spelen en het aantal deelnemers zijn inmiddels zo groot geworden, dat voor al die voorzieningen na de spelen nauwelijks meer emplooi is, waardoor de investeringen niet of niet voldoende profijtelijk zijn. Concentratie op één plaats zou de spelen rendabeler maken. En dat hoeft wat ons betreft nog niet eens persé een plaats in Griekenland te zijn. Mogelijk zijn er landen of groepen landen te bedenken, die veel geschikter zouden zijn voor zo een wereldsportcentrum dan Olym pia. Men moet zich beslist niet op de plaatsnaam verkijken. In de tweede plaats zouden wij enig enthousiasme willen laten blijken voor de suggestie van de Ameri kaan Bradley. Deze heeft een plei dooi gehouden om de spelen naar hun oorsprong terug te brengen, meer te „individualiseren", dat wil zeggen: de deelnemers niet meer per land of als lid van een nationale ploeg te laten deelnemen, maar uitsluitend als personen, die bewe zen hebben aan een bepaalde spor tieve norm te kunnen voldoen. Geen vlaggen, geen volksliederen, geen nationalistische bijverschijnse len meer; geen team-sporten ook (want dan zouden er toch \yeer landenploegen gevormd worden), geen gouden, zilveren of bronzen medailles. „Niet het winnen, maar het deelnemen" werd in 1896 bij de eerste moderne Olympische spelen als het belangrijkste doel geformu leerd. Welnu: iedereen die deel neemt, krijgt een medaille als herin nering en alleen wie kans ziet een olympisch record te breken nog een gouden plak er bovenop. Of Bradley's suggestie op alle pun- ,ten een oplossing biedt, is de vraag, wie zou bijvoorbeeld de uitzending van de individuen moeten betalen zouden niet in de westelijke landen allerlei bedrijven een kans zien door sportlieden als hun recla me-object de marathon te laten lo pen; in dat geval zijn we even ver van huis), maar hij heeft een paar originele gedachten gelanceerd. Nogmaals, of het oplossingen zijn, weten we niet. Maar laten we niet tot 1980 wachten om een uitweg te bedenken, maar nu al aan de slag gaan om ons in het veelbetekenen- Ide jaar 1984 (jaar van Orwell) niet opnieuw te moeten ergeren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers Lubbers (economische zaken) en de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) vin den dat de vitale onderdelen van de twee Nederlandse kerncentrales in Dodewaard en Borssele afdoende zijn beveiligd. Ze willen echter wel op korte termijn een onderzoek laten instellen naar de mogelijkheden om ook de minder vitale delen van de centrales te beveiligen tegen onge wenste indringers. Dat hebben de beide ministers ge antwoord op vragen van het PvdA Tweede-Kamerlid mevrouw Epema- Brugman. die zich ruim een maand geleden verontrust had getoond over [de beveiliging van de kerncentrales ia een televisie-uitzending van VA- tA's Achter het Nieuws. In die uit- :ending betrad men zonder ge controleerd te worden enkele gebou wen van de kerncentrales. De twee ministers schrijven nu het Kamerlid dat men slechts de gebouwen voor de inlaat van koelwater betrad, en dat men ten onrechte deed voorko men dat dit tot de vitale delen van 'de kerncentrale behoort. door Aldert Schipper „Zeer geachte mevrouw Schaeffer-de Gooyer, tot onze spijt moeten wij u mededelen dat wij niet in staat zijn u een dienstverband aan te bieden,, omdat van u niet voldoende vaststaat dat u altijd garant zult staan voor het vrije demo cratische bestel in de zin van onze grondwet." Zo begon een brief die de Ne derlandse lerares Antoinette de Gooyer eind mei van dit jaar ontving van de autoriteiten in het Bezirk Reinickendorf in Berlijn. Waarschijnlijk is in haar voor het eerst een Neder lander getroffen door de zoge naamde Radikalenerlasse in West-Duitsland. Antoinette de Gooyer is lerares han denarbeid en gaf twee jaar les aan een lyceum en aan een Mavo in Vee- nendaal. Sinds oktober 1970 woont zij in Berlijn, waar zij getrouwd is met een Duitser, Lothar Schaeffer en een zoontje van vijftien maanden heeft. Nadat zij in Berlijn kwam wo nen begon Antoinette een studie aan de Kunsthochschule, waar zij de op leiding boetseren en pottenbakken volgde. Nadat zij het diploma had behaald, solliciteerde zij voor een baan bij het jeugdzorgwerk van het Bezirk (district) Reinickendorf in West-Berlijn. Antwoord Het duurde nogal een tijdje voor zij antwoord kreeg van de afdeling jeugd, sport en jeugdzorg van het district. Na twee maanden te hebben gewacht, schreef Antoinette nog maar eens een briefje. Toen kreeg zij op 6 mei een antwoord met een uit nodiging voor een gesprek op die zelfde dag om half elf 's ochtends. „Maar ik haalde de brief om elf uur uit de brievenbus. Ik kon dus niet op tijd op de afspraak komen. Na een telefoontje kwamen wij overeen dat ik de volgende dag op het bureau van het Bezirk zou komen. Toen ik binnenkwam in het kantoor van de directeur van het Bezirk, werd mij medegedeeld dat er aanwijzingen waren dat ik lid was van de SEW, de communistische partij van West- Berlijn. En wat ik daarvan vond, vroeg men mij. Ik zei dat ik lid was, maar ik vroeg wat dat met mijn sollicitatiegesprek te maken had. Daarna werd ik een uur lang doorge zaagd over mijn politieke overtui ging. Met als kernpunten de houding van de DDR, mijn gedachten over het parlementaire systeem, over de rol van de oppositiepartijen, over de meningsvrijheid en over de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije in 1968." Na veertien dagen ontving Antio- nette toen de brief waarin haar te verstaan gegeven werd dat haar po litieke overtuiging zodanig is dat zij Eerste Kamer De heer Eibert Meester uit Neede, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, zal deze functie neerleggen. Hij was sinds 5 juni 1963 lid van de 2e Kamer en was fractiewoordvoerder bij zaken van verkeer en waterstaat. De heer Mees ter, destijds algemeen-secretaris penningmeester van de PvdA, legt zijn functie neer om gezondheidsre denen. Waarschijnlijk zal hij per 1 september worden opgevolgd door mr G. J. P. Cammelbeeck, die vroe ger al lid van de senaat geweest is. Onderscheiding Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer J. T. Offringa, vice-voorzitter van de directie van de Koninklijke Wegenbouw Stevin BV. DEN HAAG Prof. dr. P. de Wolff uit Heemstede is benoemd tot lid van de raad van advies voor het wetenschapsbeleid tot september 1979. Prof. de Wolff is buitengewoon hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in de wiskundige statistiek. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Stoffelen (PvdA) heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd zo snel mogelijk met richtlijnen te komen voor het verkrijgen van een vuurwa penvergunning. Volgens Stoffelen is het kennelijk nog steeds erg makke lijk om aan vuurwapens en munitie te komen. Het komt herhaaldelijk voor dat iemand tegen betaling van het inschrijfgeld aan een schietver eniging binnen een paar weken een wapenvergunning in huis heeft, waarmee hij probleemloos een wa pen en munitie kan kopen Ook komt het volgens het Kamerlid voor, dat mensen aan wie een vergunning geweigerd wordt, wel bij een schiet vereniging kunnen gaan schieten. Antoinette Schaeffer-De Gooyer met haar man, Lothar Schaeffer, en haar vijftien maanden oude zoontje. ongeschikt is les te geven in boetse^ ren en pottenbakken aan de Berlijn- se kinderen. In de brief staat, dat het reeds onmogelijk iemand aan te stellen, als er twijfel over bestaat of de sollicitant zich zal inzetten voor het vrije democratische bestel. Overtuiging „Volgens uw eigen verklaringen hangt u als actief partijlid van de SEW overtuigingen aan, die zonder meer in strijd zijn met het vrije democratische bestel in de zin van de grondwet," schrijven de autori teiten. „Uw mening dat de arbei dersklasse de maatschappij moet leiden en dat bij een voldoende vor ming van het maatschappelijk be wustzijn een oppositie niet nodig is, komt absoluut niet overeen met de manier waarop de grondwet de grondwaarden ziet." De autoriteiten de citeren vervolgens een aantal uitla tingen van leidende functionarissen van de SEW, waaruit blijkt dat de zen het parlementaire systeem kriti seren. Zij stellen vast dat Antionette wel eens in een loyaliteitsconflict zou kunnen komen tussen de partij en de staat. „Van degene, die in overheidsdienst aangesteld wordt, moet eerder geëist worden dat hij zich ondubbelzinnig distantieert van groepen en streven, die deze staat, zijn wettige organen en de geldende wettelijke orde aantasten en bestrijden". In de brief zeggen de autoriteiten dat het hun niet kan schelen waar om Antionette lid is geworden van de SEW. Zijzelf zegt dat het voor haar het belangrijkste is dat er geen oorlog meer komt. Zij heeft in West- Berlijn de keus uit vier politieke partije. Daarvan is de SEW, de com munistische partij dus, 'in haar ogen de duidelijkste garantie voor de vre de. In haar gesprek met de Be- zirksautoriteiten had Antoinette nog gezegd dat de ervaringen van haar land in de Hitlertijd haar ertoe brachten zich bij de communisten aan te sluiten. „De plicht tot politie ke trouw, dat wil zeggen de trouw aan de staat en aan de wet, eist meer dan een formeel-correcte en voor het overige ongeïnteresseerde, koele af standelijke houding tegenover de staat en de wet". Artikel 13 van de Verfaasung (de „grondwet") van West-Berlijn zegt: „Iedereen heeft het recht en de toegang tot alle openbare beroepen, onafhankelijk waar hij vandaan komt, het ge slacht, zijn partijlidmaatschap, zijn geloof, indien hij voor dit beroep genoeg kwalificatie heeft." Het is haast overbodig te zeggen, dat de SEW een toegelaten partij is, die de Verfassung respecteert. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan; Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit Het leven is duur. het leven in dorpen vaak duurder dan in de stad. in de ene stadswijk ook weer vaak duurder dan in de andere wijk, en in de ene grote stad duurder dan in de andere. Wie bijvoorbeeld in New York woont, kan er goedkoper leven dan in Tokio. New York staat bekend als een peperdure stad. maar. zo heeft het Amerikaans- Zwitserse instituut Business In ternational berekend, er zijn der tien grote steden elders in de we reld. waar de kosten van levens onderhoud veel hoger liggen gerekend naar Amerikaanse maatstaven wel te verstaan. Tokio is trouwens een uitzonder lijk voorbeeld, want dat is nou net de allerduurste onder de du ren, maar ook Düsseldorf mag er wezen, net als de Nigeriaanse hoofdstad Lagos. Parijs. Wenen. Toronto. Djakarta, Osaka. Zu rich. Genève en de Scandina vische hoofdsteden Oslo, Stock holm en Kopenhagen. In al deze steden ben je volgens het insti tuut duurder uit dan in New York. Amsterdam is daar niet bij. maar hoort ook beslist niet tot de goedkoopste streken. Dat zijn de landen rondom de Middellandse Zee en Engeland. Nu is het niet gezegd dat een Amsterdammer veel meer over houdt dan een Newyorker. Dat heeft natuurlijk te maken met je inkomen, met wat je in handen krijgt om te besteden. Het is denkbaar dat iemand uit een du re stad als Stockholm daardoor misschien nog meer overhoudt dan een inwoner van een „goed kope" stad als Brussel. Het Ame rikaans-Zwitserse instituut is tot zijn conclusies gekomen door uit te gaan van een (Amerikaans) indexcijfer en verder onder meer aan de hand van een op een be paalde manier samengesteld voedselpakket. Kost zo'n pakket in New York bijna 118 dollar, dan komt dat in Tokio op ruim 252 dollar. Het instituut heeft uitge rekend dat je voor datzelfde voedselpakket in dertien Europe se steden meer betaalt dan in New York, maar minder in Rome, Londen. Lissabon. Athene en Du blin. Het wordt nog ingewikkel- Het was aardig druk op het naakt strand van Honoloeloe, want die dag zou uitgemaakt worden, wie voor de titels „miss nudiste" en „mister nudist" in aanmerking zouden komen. Maar het evene ment, waarvoor de kandidaten uit heel Hawaii waren gekomen, ging niet door. Organisator Larry Beck legde uit, dat het uiteindelijk veel kouder bleek dan de organisatie commissie verwacht had, en op het strand „had niemand iets bij zich om aan te trekken". De teleurgestelde Winschoters hebben het trieste verhaal aan hun lijfblad, de Winschoter Cour- nat, opgebiecht: staan ze zich in het Duitse Leer voor een etalage met uitverkoopjes te verlekkeren aan een goedkoop servies, komen tegen de openingstijd terug als eersten voor de nog gesloten win keldeur, als er een Duitse moeder en dochter komen opdagen. De moeder hoort de Winschoters uit, komt er alras achter dat het om dat goedkope servies te doen is. en adviseert dan toch eerst nog even schuin aan de overkant te gaan kijken, waar ze ook van de mooie serviezen voor zachte prijs jes verkopen. De Winschoters trappen er in, maar komen al gauw op hun uitgangspunt terug. De winkeldeur is nu open, het servies is uit de etalage verdwe nen. En wie verdwijnen daar ook juist met stille trom uit de win kel? Moeder en dochter. Was er soms nog zo'n servies te koop? „Nee, daar hadden we maar een tje van", zegt de verkoopster. der. want bepaalde uitgaven lig gen in sommige steden hoger dan in andere, en daarbij lopen de „dure" en „goedkope" steden be hoorlijk door elkaar. New York bijvoorbeeld mag dan als een goedkopere stad dan Parijs uit de bus komen, wie een avondje uitgaat is in Parijs goedkoper uit dan in New York. Kleding is in Tokio, de duurste stad ter wereld, goedkoper dan in New York. En het vervoer is in Athene, dat hele maal niet op de lijst van dure steden voorkomt, toch weer duur der dan in New York. Zo blijkt zelfs de uitkomst van een moeilijke som als die van Business International maar be trekkelijk. Maar wie in een sjiek restaurant lekker wil gaan eten. kan zich toch maar beter wèl aan het lijstje van het instituut hou den: met z'n vieren komt zo'n di- nertje in Stockholm op een kleine f 540. in de ook als duur geclas- seerde steden als Genève en Zu rich op zo'n f 430, maar in Rome en Milaan, steden in de „goedko pe" landen, op iets meer dan „slechts" f 160. Verreweg de jongste en kleinste kampioen- ter wereld is Gisella el- Chiquitin. Gisella, een tien maan den oud chihuahua-hondje, heeft het op de honden-wereldtentoon stelling in Innsbrück tot we reldkampioen gebracht, jonger dan welke hond in de geschiedenis ook. Het driejarige zoontje van een be waker in Baltimore (in de Ameri kaanse staat Maryland) kreeg op een nog onduidelijke manier het pistool van zijn vader te pakken. Het kind, dat nog maar nauwe lijks goed praten kon, richtte het wapen op een zesjarig speelkame raadje, haalde de trekker over en schoot het vriendje op slag dood. De politie begrijpt niet hoe zo'n klein kind het zware pistool al leen kon vasthouden, laat staan er mee schieten. De schietpartij wordt nu als een „gewoon" onge luk afgehandeld. Tot vijfmaal toe was de Ameri kaanse Daisy Burbey getrouwd, en evenveel malen was ze als we duwe achtergebleven. Ze trouwde steeds opnieuw omdat ze, zei ze. gewoon niet zonder man kün. Toen ze achtentachtig jaar oud geworden was en nog steeds we duwe, hield ze het dan ook niet meer uit: ze vroeg en kreeg ene William ten huwelijk, met wie ze kort geleden in Portland in het bootje stapte. „Ik ben nu eenmaal niet iemand om alleen te kunnen zijn," zei ze na de huwe lijksvoltrekking. „Ik voel me zo eenzaam als ik geen man om me heen heb." Voor haar William is de eenzaamheid voor het eerst in zijn leven opgeheven: hij is zesen zestig en nog nooit eeerder ge trouwd geweest. Van onze weerkundige mede werker Het weer is in de eerste helft van deze week niet slecht. Het zou bijvoorbeeld veel slechter kunnen zijn bij aan wezigheid van diepvrieskou boven onze hoofden. In zo'n geval belieft het uitgerekend augustus alle onstabiele re gisters open te trekken en worden er slagregens, onweer en soms ook hozen op ons losgelaten. Denk maar even terug aan de Amelandse Dui noord-ravage van 1972. Voor zo'n uitschieter behoeven we momenteel niet bang te zijn. In de hogere lagen is de tem peratuur juist wat gestegen en daaraan is het ook te dan ken dat de donkere wolken lappen. die gisteren overal boven ons land dreven, lang niet zoveel water produceer den, als ogenschijnlijk het geval scheen te zijn. Zij wer den in hun opstijgende bewe ging geremd door warmere laagjes. De buitjes die er nogal vielen waren veel meer het gevolg van een grote vochtigheid van de uit west tot noord west aangevoerde lucht dan van extreem lage boven lucht-temperaturen. Maar mooi kon men dit weer zeker niet noemen. Het was bij tij den ongezellig door die som bere wolkensfeer en ook door de krachtige wind met harde vlagen (vooral in het noor den) waarmee sommige zei lers het moeilijk konden heb ben. Vandaag verwachten wij ongeveer eenzelfde soort weertype, ook weer wat twee slachtig met het ene moment wat nattigheid, het andere fleuriger met wat zon (al blijft de bewolking zwaar). Dat het regime van de koude noord-Europese lucht in onze omgeving ten slotte aan het wankelen is geraakt, kwam door het dichterbij komen van het wandelgrage atlan- tische hoge drukgebied. Het strekt zich momenteel (centrum 1030 millibar) tot over Bretagne uit en schijnt niet van plan te zijn direct weg te zakken. Ukkel ziet er voor woensdag en donderdag mooi zonnig weer van komen met hogere temperaturen. Maar ja België ligt ten slotte ook dichter bij Bretag ne dan- Nederland al zal Zeeuws Vlaanderen er echt wel van mee kunnen profi teren. Warm zomerweer komt voor in zuid-Europa, maar plaat selijk onweert het ook op de Balkan. Aan de zuidzijde van het Atlantische hogedrukge- bied is een depressie van de Azoren op weg gegaan naar het noordoosten, richting Fi- nisterie, eigenlijk voor de eerste keer deze zomer. De hoogtestromingen zijn er dan ook zuidwest-noordoost ge worden. Het minimum, ten westen van Oporto, dat af en toe ook onweer produceert, is nu 1004 millibar diep, en kan, als ik het goed heb, als de eerste tropische cycloon in het westen beschouwd wor- veel bewolking I r" kunnen krijgen. Nu al een paar uitersten van de neerslag in ons land: Vlis- singen 8 mm juliregen, de op één na droogste julimaand van de laatste 130 jaar was het daar, Moddergat ln noordoost-Friesland 12 mm. Scheveningen 11 mm. Als contrasten Nijmegen 63. Irnsum en Makkinga in Friesland 80 en 81 mm en Diefer 86 mm. Tijdens het voorbijtrekken van een regenstoring op maandagochtend vroeg viel er te Heerenveen in betrekke lijk korte tijd 25 mm water. den. uiteraard nu sterk gede genereerd of niet verder tot ontwikkeling gekomen. De roepnaam is Anna. Aan de oostzijde van dit lage druk- systeem zou bij het verder optrekken naar het noord oosten Frankrijk er wel eens een nieuwe warmtegolf bij Dat kan helpen Maas tricht tapte 's middags zeven mm af. Vandaag ongeveer hetzelfde weertype als gisteren met vrij veel bewolking, slechts plaat selijk ook een opklaring en geen regen van veel bete kenis. Amtl Do Bill Deelen Ei'ldf Eindhoven Den Helder Luchth Rid Twente Vhsjingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inssbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorco Munchen Nice Oslo Rome Split Stockholm Wenen Cu-o Blanco Istanboel Las Palmas New York TelAvtv Tunis zwaar bew. half bew zwaar bew. regenbui geheel bew. zwaar bew onbewolkt licht bew zwaar bew. onbewolkt zwaar bew onbewolkt regenbui onbewolkt licht bew zwaar bew half bew onbewolkt onbewolkt half bew zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. licht bew onbewolkt licht bew huif bew zwaar bew onbewolkt licht bew licht bew onbewolkt 18 gr IS gr 18 gr IS gr 20 gr 19 gr 19 gr 18 gr 20 gr 18 gr 18 gr 30 gr 26 gr 17 gr 26 gr 20 gr 20 gr 22 gr 18 gr 20 gr 17 gr 33 gr 25 gr 23 gr 31 gr 28 gr 23 gr 18 gr 26 gr 19 gr 23 gr 27 gr 25 gr 21 gr 20 gr 20 gr 27 gr 28 gr 29 gr Hoogwater 4 aug - VUsstngen 8 03-20 42, Ha rtngvlietsiuizen 8.14-20 47. Rotterdam 10 12 22 36. Scheveningen 9 02-21 37. IJmulden 9 51- 22 26, Den Helder 0 58-13.18, Harllngen 3 22- 15 37. Delfzijl 5.57-18 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5