Amsterdam gaat door, ondanks misnoegen Mobilofoon en alarm verplicht voor alle taxi's Hier gebeurde het: Bloedonderzoek Tiel nog niet afgesloten Grond Vlaardingse mogelijk met poldei metalen vergiftigd Stewardessen mogen bij de KLM langer blijven Maatregel gaat begin oktober in n.Vi. Lj UJM VVD wil geen verhoging van BTW Dr. P. J. A. Idenburg (80) overleden U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Geen verontrustend beeld Wandelend gezin door auto gegrepen: moeder en kind dood Geen ontslag meer na vijf jaar Zwaar verontreinigd na opspuiten Koffermoord Breda nog een raadsel Echtpaar gewond bij brand in huis Provincie zinspeelde op stoppen werkzaamheden, maar: Vandaag praten B. en W. met provincie Duitser bekent aansteken bos- en heidebrand Kleuter verdrinkt DINSDAG 3 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET C Van onze Haagse redactie DEN HAAG Begin oktober moeten alle taxi's in Nederland voorzien zijn van een mobilofoon, een alarm-installatie met zowel geluids- als lichtsignalen en een afsluitbare geldkist. Nog deze week zal in het Staatsblad worden aangekondigd dat het uitvoeringsbesluit „Autovervoer personen" in die zin wordt gewijzigd. ADVERTENTIE Met deze maatregel heeft minister Westerterp de belangrijkste aanbe velingen overgenomen van de werkgroep „Veiligheidsvoorschriften Taxichauffeurs", die na geruchtma- Vervolg van pagina 1. Secretaris drs. Heemskerk van het NCW (christelijke werkgevers) ziet nog geen reden om al op korte ter mijn te gaan overleggen over aanvul lende loonsverhoging in verband met de hoge groenteprijzen. Overleg acht hij pas mogelijk als beter kijk mogelijk is op de prijsontwikkeling over heel 1976. 1 oktober acht Heemskerk een geschikte datum om wat dat betreft de balans op te maken. De heer Heemskerk wees er verder op dat de hoge groenteprijzen van dit moment in drie etappes worden verwerkt in het maandelijkse prijs- cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Werkgevers en vakbe weging hebben indertijd ingestemd met deze methodiek. Het betekent dat in het prijscijfer dat over een aantal dagen bekend wordt, de hoge groenteprijzen van de afgelopen weken slechts voor een derde zijn verwerkt. Wanneer de ko mende twee maanden de resterende tweederden wordt verwerkt, zullen die worden gecorrigeerd door de dan weer gedaalde actuele groenteprij zen. Plussen en minnen zullen elkaar wel ongeveer neutraliseren, zo ver wacht Heemskerk. Het uiteindelijke prijscijfer zal dan ook slechts weinig worden beïnvloed door de huidige hoge groenteprijzen. Dat zou ook correct zijn als de verwachting uit komt dat deze hoge prijzen slechts korte tijd aanhouden. BTW De heer Wiegel (VV1?) en zijn fractie genoten Rietkerk en Koning hebben intussen in de prijsonrust over de dure groente aanleiding gezien de regering schriftelijk te vragen of het niet beter is de BTW-verhoging van 1 oktober 2 procent erbij te annu leren, en de overheidstarieven alle maal niet meer te verghogen dit jaar, dus ook de treintarieven niet meer. De VVD-ers willen ook eert antwoord op de vraag welke prijsstijging de regering nu eigenlijk verwacht voor dit jaar, nu de eerder genoemde 8,25 procent wel als achterhaald kan wor den beschouwd. Ook informeren de WD-ers of er voor dit jaar nog nade re lastenverlichtingen te verwachten zijn in verband met de prijsontwik keling. De mogelijkheid dat de BTW- verhoging misschien toch nog wordt uitgesteld, levert intussen voor een aantal bedrijven al praktische pro blemen op. Vooral voor artikelen met lage omzetsnelheid worden de prijzen vaak al ruim tevoren vastge steld. Vroegere BTW-verhogingen per 1 januari, aangekondigd half sep tember, leidden er volgens NCW- secretaris Heemskerk al toe dat een aantal ondernemingen er niet meer in slaagden hun prijzen bijtijds te verhogen. De bedrijven moesten toen dit verlies voor lief nemen. Sommige bedrijven overwegen thans om twee prijzen op hun artike len te laten afdrukken, één met en één zonder de BTW-erhoging van 1 oktober. De heer Heemskerk herhaalde giste ren op de maandelijkse persconfe rentie van het NCW het werkge- versverzoek om de BTW-verhoging niet te laten doorgaan. Volgens hem is uitstel een kwestie waarover het kabinet het intern nog steeds niet helemaal eens is. Tijdens het loono- verleg in juni bood minister Boersma uitstel aan, als dat had kunnen helpen een loonakkoord tus sen vakbeweging en werkgevers mo gelijk te maken. Toen dat akkoord onmogelijk bleek en de regering de loonmaatregel trof. behoorde uitstel van de BTW-verhoging niet meer tot de bijkomende maatregelen die de regering uitvaardigde. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op tachtigjarige leef tijd is overleden dr. P. J. A. Idenburg, oud-directeur Algemene Zaken in het voormalig Nederlands-Indië. Idenburg was een zoon van de oud gouverneur generaal van Neder- lands-Indië, A. W. F. Idenburg. Na een ambtelijke loopbaan van 1921 tot 1942 bij onder meer de mi nisteries van Oorlog, Financiën en Koloniën is de nu overledene tijdens de oorlog van 1942 tot 1945 geïnter neerd geweest. Van september 1946 tot november 1947 was hij directeur Algemene Zaken. Dr. Idenburg was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Met kontant geld op zak loopt u altijd Amro Teleservice en binnen de kortste een zeker risiko. Stap daarom voordat u op keren wordt geld telegrafisch overgemaakt vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld of uw eigen Eurocheques. Raakt u ze op een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u kende overvallen op taxichauffeurs heeft gestudeerd op nieuwe veilig heidsmaatregelen. Gemeentebesturen krijgen de be voegdheid om voor taxi's, waarbij de beveiliging niet noodzakelijk is, ont heffing van de verplichting te verle nen. Bovendien kunnen zij tijdelijk ontheffing geven als technische pro blemen het op korte termijn aan brengen van de apparatuur onmoge lijk maken. Over dat laatste ver wacht men in de taxiwereld weinig problemen. Een woordvoerder van het koninklijk Nederlands verbond van transportondernemingen ver wacht dat de termijn die voor het aanbrengen van de voorzieningen is toegemeten ruim genoeg is, wanneer ten minste de toeleverende industrie daarvoor voldoende capaciteit heeft. Er zijn echter nog geen aanwijzingen dat er in dat opzicht problemen zul len ontstaan. Bezwaren Overigens handhaaft het KNVTO de bezwaren tegen het geldkistje, de zogenaamde inwerpsafe, waarin de chauffeur via een gleuf zijn geld zou moeten deponeren. Wanneer de chauffeur de sleutel bij zich draagt levert die safe geen extra beveiliging op bij overvallen en wanneer hij dat niet doet komt hij voortdurend in problemen bij het wisselen van geld, aldus het K.N.V.T.O., waar men dit onderdeel van het pakket maatrege len als nodeloze extra kosten voor de taxiondernemingen bestempelt. Volstrekt onvoldoende TIEL De uitslagen van bloedmonsters van flatbewoners in de buurt van het Tielse chemische bedrijf Verdugt, waar gedurende de afgelopen week bij verdamping het zeer giftige natrium- arseniet ontsnapte, hebben tot nu toe nog steeds geen verontrus tend beeld gegeven. naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige informatie over wisselkoersen, buitenlandse munt- krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met eenheden enz. Van een onzer verslaggevers Een woordvoerder van de vervoersfe- deratie NW/NKV noemde de veilig heidsmaatregelen voor taxi's „vol strekt onvoldoende". De vervoersfe- deratie is van mening dat een maxi male beveiliging alleen bereikt kan worden als de taxi's worden inge richt naar Londen's model. De Lon- dense taxi's zijn voorzien van een glazen afscheidingswand tussen chauffeur en passagiers achterin. De ruimte naast de chauffeur wordt dan benut voor de opslag van bagage. De vervoersfederatie die dit standpunt ook al naar voren had gebracht in de werkgroep veiligheidsvoorschriften taxichauffeurs, gelooft, dat de be windsman dit minder heidsstandpunt niet heeft overgeno men vanwege de financiële gevolgen daarvan voor de taxi-ondernemers. De vervoersfederatie blijft echter van mening dat de kosten voor een optimale beveiliging van de werkne mer als normale produktiekosten voor de taxi-ondernemer moeten, worden beschouwd. Net zoals ook het geval is in de industrie. Deze kosten voor een maximale beveili ging zijn volgens de vervoersbond niet onoverkomelijk hoog. Zoals nu pas gebleken is, zijn er geen 38, maar 31 monsters genomen, waarvan er gisteravond 27 waren on derzocht. In slechts één geval bleek er sprake van een lichte arseenver- hoging in het bloed, echter niet ver ontrustend genoeg om de persoon onder behandeling te stellen. Van daag zal de uitslag van het totale aantal monsters bekend zijn. Vol gens de waarnemend directeur- generaal van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dr Cohen, zal binnenkort opnieuw een aantal bloedmonsters worden genomen. Onderzoek Justitie heeft inmiddels positief ge antwoord op het verzoek van buurtbewoners om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ontsnappen van de giftige stof. Het Gelderse PPR-lid van provinciale staten, J. Ramaker, heeft aan gede- ADVERTENTIES f DAGJE UIT?.. In MADURODAM (Nederland in een^ notedop) en DEN HAAG is veel te belevenStrand met Pier. Gezellige terrasjes, winkels en passages, 'n Uitgestippelde antiekwandeling. Mauritshuis (Rembrandt en Vermeer) DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW WV OF POSTBUS 1973 DEN HAAG puteerde Staten schriftelijke vragen gesteld over deze kwestie. Het sta tenlid plaatst vraagtekens bij de po gingen van de directie om met hon derd procent financiële hulp van de overheid het bedrijf te verplaatsen uit de Tielse woonwijk naar een in dustriegebied. De heer Ramaker, die zelf werkzaam is geweest bij een zusterbedrijf van Verdugt, de me- taalfabriek Daalderop, is van me ning dat het moederbedrijf Intej-na- tio-Miïller kapitaalkrachtig genoeg is om de overplaatsingskosten zelf te kunnen bekostigen. Van een verslaggever NIEUWEGEIN De 26-jarige me vrouw F.Roshum-Veenhof en haar drie jaar oude zoontje Robert Jan uit Nieuwegein zijn omgekomen bij een ongeluk dat hun in Zuid- Frankrijk overkwam. Een zoontje van vijf en een dochtertje van veer tien zijn lichtgewond in een zieken huis in Perpignan opgenomen. De vader bleef ongedeerd. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Stewardessen bij de KLM zullen niet meer zoals tot nu toe gebruikelijk was na vijf jaar worden ontslagen Ze worden voortaan voor onbepaalde tijd in dienst genomen Bovendien zal de KLM opnieuw hofmeesters gaan aantrekken In een communiqué, dat gisteren is verspreid, zegt de KLM: „De directie van de KLM is met de Vereniging van KLM-cabinepersoneel in begin sel overeengekomen toekomstige va catures bij het cabinepersoneel zo wel voor mannen als voor vrouwen open te stellen en wel op basis van een arbeidscontract voor onbepaal de tijd met gelijke loopbaanmoge lijkheden." Sedert 1954 zijn slechts contracte voor maximaal /ijf k zes jaar ve. leend aan stewardessen en sinds he begin van de jaren zestig contractei voor drie a vier jaar aan hofmeesters Dit laatste is overigens al enige jaren niet meer gebeurd. Over de ar beidsvoorwaarden zoals salarisop- bouw. pensioenregeling etc., zal nog nader overleg worden gevoerd. Overigens is de KLM niet de eerste luchtvaartmaatschappij die het zo genaamde korte verbandcontracb voor cabinepersoneel afschaft. Bij de belangrijkste Europese- en Amer kaanse maatschappijen mogen ste wardessen tot veertig jaar en sorr zelfs nog langer blijven vliegen. De vereniging van cabinepersonee hoopt in ieder geval voor 1 novembe- een overgangsregeling rond te heb ben. Op deze datum moeten name lijk volgens de huidige regeling 19 stewardessen wegens het afloper van hun contract met vliege" stoppen. BREDA De politie van Breda heeft de identiteit van de vrouw die zondagmorgen vermoord is gevon den in een koffer in de binnenstad van Breda, nog niet kunnen vaststellen. De politie houdt er reke ning mee dat de vrouw uit België of Frankrijk afkomstig is. Zij droeg namelijk een horloge van het merk Keltum, met romeinse cijfers op een witte wijzerplaat en een zilverkleuri ge ombouw. Dat horloge wordt in Nederland verkocht onder de naam Timex. De politie van Breda heeft dat gisteren meegedeeld. Vier mensen hebben de vermissing van een jonge vrouw opgegeven bij de politie, maar de daarbij opgege ven signalementen komen niet over een met dat van de gevonden vrouw De Bredase politie heeft aan Inter pol Brussel en Interpol Parijs lijsten gevraagd van vermiste vrouwen in de leeftijd van vijftien tot 25 jaar en met een lengte van ongeveer 1.60 meter. De blouse die de vrouw droeg bevat te een etiket met het opschrift „ma de in Macao" De politie heeft uit verschillende plaatsen in ons land de tip gekregen dat daar kunstleren koffers worden verkocht, die er net zo uitzien als de koffer waarin het slachtoffer is ge vonden. Tot er meer feiten over het slachtof fer bekend zijn. richt het onderzoek van de politie zich vooral op de omgeving van de plaats waar de koffer is gevonden. Van onze correspondent VLAARDINGEN De grond in de Vlaardingse Broekpolder, die is opgespoten met havenslib, is zwaar verontreinigd, zo niet vergiftigd met zware metalen en cadmium. Dat blijkt uit een bodemonderzoek dat het instituut voor bodemvruchtbaarheid uit Haaren heeft verricht op verzoek van het gemeentebestuur van Vlaardingen. Het rapport is gisteravond in de openbaarheid gekomen. Het bevat voor Vlaardingen onheilspellende •onclusies. Zo zou de hoeveelheid cadmium in de monsters het toege stane percentage met tientallen pro centen overschrijden. Ook het aan tal zware metalen in de grond is zo hoog. dat men zich afvraagt of er met deze grond nog wel wat is te doen. Volkstuintjes De Broekpolder is al geruime tijd het zorgenkindje van Rijnmond. Eerst Van een verslaggever ROERMOND De bewoners van een nog vrij nieuwe woning in de wijk Donderberg in Roermond, het echtpaar Poppel-Kraus, zijn zater dagmorgen vroeg ernstig gewond bij een uitslaande brand in hun woning. Mevrouw E Poppel-Kraus (61) sprong in paniek uit het raam van haar slaapkamer op de eerste ver dieping. Zij is met een bekkenfrac tuur en andere verwondingen in het ziekenhuis te Roermond opgeno men. Haar 61-jarige man L. H. Pop- pel, die het huis uit rende, liep brandwonden op. Hij is eveneens in een ziekenhuis opgenomen, maar is er niet ernstig aan toe. De hond van het echtpaar kwam in de vlammen om. De brand is in de woonkamer ont staan. volgens de brandweer ver moedelijk doordat de bewoner van het huis wasbenzine had gebruikt bij verfwerkzaamheden. De schade wordt begroot op een ton. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam gaan door met de aanleg van een hoofdwaterleiding en een asfaltweg in het bouwplan Nellestein, een onderdeel van het hoofstedelijk uitbreidingsplan Gaasperdam. Vorige week schreven gedeputeerde staten van Noord-Holland, dat Amsterdam zich het „ernstig misnoegen" van het provinciaal bestuur op de hals heeft gehaald door alvast te beginnen met de aanleg van het bouwplan zonder de benodigde toestemming uit Haarlen af te wachten. GS gaven de hoofdstad „met meeste klem in overweging de werkzaamheden te staken". In een brief aan het provinci aal bestuur schrijven B. en W. dat de aanleg van de hoofdwaterleiding geen „di recte" relatie heeft met de bebouwing in Gaasperdam en in het bijzonder Nelles tein. „Het betreft hier een al gemeen stedelijke voorzie ning, waarvan de ligging wordt bepaald door enerzijds het pompstation aan de Gaasp en anderzijds de aan sluiting in de nabijheid van de bestaande stad. Het gaat hier bovendien om een voor ziening in het belang van de volksgezondheid", aldus het stadsbestuur. Goedgekeurd Verder voeren B. en W. aan dat gedeputeerde staten het krediet van vijtieneneenhalf miljoen voor de aanleg van deze leiding heeft goedge keurd op 26 augustus 1975. Over de reeds begonnen aan leg van een asfaltweg in het uitbreidingsgebied schrijven B. en W.: „De andere werken dienen ter voorbereiding van de mogelijkheid van bebou wing van het gebied Nelles tein. Daarvoor zijn ook tijde lijke voorzieningen voor de aanvoer van bouwwater en elektriciteit nodig. Deze lei dingen en de weg hebben als zodanig geen enkele invloed op de nog te nemen bestuur lijke beslissingen. Voorts worden egalisatiewerkzaam heden uitgevoerd, waardoor uiteraard de bestemming van de terreinen en de soort be bouwing worden". niet bepaald Ten onrechte Verwondering en het gevoel ten onrechte berispt te zijn. waren de gevoelens, die het hoofdstedelijk stadsbestuur bekropen na lezing van de brief van de provincie. „De inhoud van de brief heeft ons verwonderd, omdat er telefo nisch contact is geweest tus sen wethouder Kuipers (volkshuisvesting) en gede puteerde Van der Knoop (ruimtelijke ordening). De wethouder heeft de gedepu teerde gewezen op de aard der werkzaamheden. Uit de mededelingen van wethou der Kuijpers dachten wij te concluderen dat de zaak vol doende was opgehelderd", al dus B. en W. Het provincie-bestuur wilde gisteravond nog niet reage ren op de inhoud van de brief uit Amsterdam. Dit in af zouden er huizen worden gebouwo maar aangezien het gebied binnen de stankgrens ligt belandden alle woningbouwplannen in de gemeen telijke ijskast. Het onderzoek var het instituut voor bo demvruchtbaarheid is nog niet ge heel afgesloten. Het gemeentebes tuur wil nog weten of de gewasser die in volkstuincomplexen worder verbouwd schadelijk zijn voor de ge zondheid. Mocht het antwoord op deze vraag positief zijn dan bestaat de kans dat alle volkstuintjes in de Broekpolder afgebroken zuller worden. De Vlaardingse wethouder voor volksgezondheid, mevrouw Vermeu- le-Van Dijk (PvdA) toonde zich giste ren bijzonder verontrust over de uitslag tot nu toe van het bodemon derzoek Mochten ook verdere on derzoekingen tot dergelijke uit komsten leiden dan overweegt zij de hele polder af te sluiten. Wat er dan met het stuk grond gaat gebeuren is thans nog niet bekend. ALMELO De 34-jarige Duitser H W S. uit Kaspel bij Wiesbaden is aangehouden op verdenking van een groot aantal brandstichtingen in bos en heide op de Veluwe, in de Achterhoek en in Twente. De politie kreeg de man in de gaten, omdat hij regelmatig kort nadat een brand was uitgebroken ter plaatse was. De Duitser verklaarde bij de branden aanwezig te zijn, omdat hij journa list is. Dit verhaal blijkt niet te klop pen. Inmiddels heeft hij bekend brand te hebben gesticht bij Stroe, waar veertig hectare natuurschoon verloren ging. Ook de brand in de manége van de bekende springrui ter Jan Maathuis in Geesteren had hij op zijn geweten. MAASTRICHT Het vierenhalfja rig zoontje van de familie Irsem in Eysden is gistermiddag in de Maas verdronken. Het jongetje viel uiteen bootje waarin hij over de Maas dob berde. Het lichaam van de kleuter werd enige tijd later door brandweer en rivierpolitie opgedregd. Fahmi bezoekt Nederland DEN HAAG (AP) Ismael Fahml. vicepremier en minister van buiten landse zaken van Egypte zal van 13-16 september een bezoek brengen aan Nederland. Het bezoek is op uitnodiging van de minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, die in mei 1975 een bezoek bracht aan Egypte. Rita Een reeds aangelegde weg in het bouwplan Nellestein, een onderdeel van het hoofdstedelijke uitbreidingsplan Gaasperdam. wachting van een gesprek over de Gaasperdam-affaire tussen Amsterdam en het da gelijks bestuur van de pro vincie, dat vandaag moet plaatsvinden. De aanleg van de weg en de waterleiding was vorige maand bij de provincie aan hangig gemaakt door de Ver eniging Bijlmernatuur. Op 30 augustus houden Gedepu teerden een hoorzitting, waar degenen die bezwaarschrif ten tegen het uitbreidings plan Gaasperdam hebben in gediend, hun standpunten kunnen toelichten. Het me rendeel van deze bezwaar schriften zijn afko/nstig van organisaties, die proberen zo het natuurgebied Het Gein te redden. „Heel aardig van je Rita, om het prikkeldraad imhoog te houden"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3