Verkeer eist zware tol aan mensenlevens Botulisme maakt voorzichtigheid nodig Papierbedrijf in brand Lichaam jonge vrouw in koffer gevonden Politie adviseert: wie met duizendje betaalt moet zich legitimeren Landbouwpro j ecten voor Surinamers Drie ongelukken met drie doden Bloedproeven Tiel geruststellend Groenevelt wil prijsstop Drie mannen van moord op boer in Wierden verdacht Steeds nieuwe vervalsingen Veertig woningen ontruimd tijdens opruimen van bom Op braakliggend terrein in Breda Gezinshulp en bijstand gescheiden Geen ongerustheid over bedreiging gezondheid Dode vogels niet met blote hand aanraken Echtpaar maakt reis per motor naar Australië In Friesland zouden op zondagen 23 buslijnen vervallen Kruisinga: besluit Van Agt maakt geen eind aan onzekerheid MAANDAG 2 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 AMSTERDAM Het verkeer heeft dit weekeinde een zware tol aan mensenlevens geëist. Drie mensen kwamen zaterdag om het leven bij een botsing tussen een personenauto en een fietser in Slochteren; eveneens drie mensen kwamen om toen in Middel burg zaterdagavond twee auto's op elkaar reden; ook een onge luk bij Zevenaar, op rijksweg twaalf (Den Haag-Duitse grens), eiste drie levens. In Slochteren wilde de 62-jarige H. Reemt Borcherts uit Sappemeer met zijn fiets in de hand de Slochter Trekweg oversteken, toen er een au to naderde. Hij werd geschept en kwam in het Slochterdiep terecht, terwijl ook de auto op zijn kop in het water verdween. De bestuurder, de 51-jarige. W. Landman en zijn tienja rige kleinzoon Clifford Clyde uit Sid- deburen, konden niet tijdig uit de auto komen en verdronken. Duikers van de Groninger brandweer kwa men nog in actie maar te laat. In Middelburg kwam de auto van de 41-jarige O. Dotulon uit Apeldoorn op de linkerweghelft in botsing met een tegenligger. De echtgenote van de heer Dotulon, (eveneens 41), was direct dood. De heer Dotulon zelf overleed zondag in het ziekenhuis. Hun drie kinderen, twee jongens van 19 en 17 en een meisje van 12, werden zwaargewond. In de tegenligger kwam de 21-jarige A. van Dis uit Nieuwland om het leven. Zijn vriend, J.P. de K. uit Middelburg, die de auto bestuurde, werd licht gewond. Op de Rijksweg bij Zevenaar, kwa- Yorydlg van pagina 1 th. Het insti tuut is sinds vrijdagavond met tien man voortdurend bezig met het on derzoek. De uitslag van de volgende twaalf bloedmonsters zal vandaag bekend worden gemaakt. Ook zijn geduren de het weekeinde gevels afgespoeld en is het water onderzocht. Uit een analyse van gootwater bij naburige huizen bleek inderdaad de aanwezig heid van arseen. Volgens drs. Wagenaar. directeur van het Tielse chemische bedrijf, is het ontsnappen van de ..gifwolk" een I menselijke fout geweest Welke dan wel. kon hij niet zeggen. Wel heeft hij meegedeeld de produktie van na- trium-arseniet voorlopig stop te zet ten. Het bedrijf zal alle gevolgen van i het incident voor zijn rekening ne men. De bedrijfsbrandweer van Ver- i dugt heeft de onmiddellijke omge ving van het complex met water besproeid om eventuele concentra- ties van giftige stoffen te verdunnen. Naast bloedmonsters en proeven met besmette bomen en heesters zul len ook een aantal naburige wonin gen van binnen worden onderzocht. Doordat bewoners tijdens de afgelo pen warme weken vaak de de ramen open hebben gehad, kunnen gordij nen; ep tapijten zijn besmet. Bekend, is nu al dat in de omgeving ka merplanten dood zijn gegaan Overplaatsing Burgemeester drs K.F. Broekens van Tiel heeft op het'tninisterie van economische zaken besprekingen gevoerd over financiële hulp bij overplaatsing van het chemische fa briek naar het industrieterrein bij het Amsterdam-Rijnkanaal. Het uit 1907 daterende bedrijf produceert al sedert de jaren dertig natrium- arseniet. Ongelukken hebben zich nog niet voorgedaan, wel een aantal branden, door welke onmiddellijk gevaar van ontploffing onstond. Ook wordt vaak geklaagd over stan koverlast, waaraan volgens de bur gemeester weinig valt te doen: „De azijnachtige luchtzal altijd te ruiken blijven". Een in de buurt van de fabriek woon achtige vrouw heeft verklaard dat haar dochtertje, dat tijdens de uitstoot van het gif vaak buiten is geweest, al een week ziek is. Of er een werkelijk verband bestaat met de „gifwolk" is echter nog niet vast komen te staan. Rozenburg Uit de fabriek van Akzo Zout Che mie in Rozenburg (bij Rotterdam) is vrijdagavond laat als gevolg van een lekkage een hoeveelheid propyleen- gas ontsnapt. Er is echter geen spra ke geweest van een gevaarlijke situa tie. omdat het lek binnen enkele minuten zou zijn gerepareerd, aldus een woordvoerder van Rijnmond AMSTERDAM De voorzitter van de industriebond NVV, Arie Groene velt heeft met onmiddellijke ingang een prijsstop geëist. „De overheid zal snel drastisch maatregelen moeten nemen tegen de snelstijgende prij zen, met name van de groente, an ders heeft de vakbeweging geen an dere keus dan het stellen van nieuwe looneisen," aldus Groenevelt in een uitzending van Brandpunt zaterdag avond. Volgens de bondsvoorzitter is het hypocriet en huichelachtig wanneer enerzijds de lonen met een beroep op de werkgelegenheid aan banden worden gelegd, terwijl er anderzijds niets aan de prijsstijgingen wordt gedaan. men en het Duitse echtpaar Rolf en Erika Merfeltsk&mper (40 en 38 jaar) en hun negenjarig dochtertje Katja om het leven toen hun auto slipte bij een inhaalmanoeuvre en tegen een boom botste. De auto vloog in brand. Kinband los Verder waren gisteravond de volgen de dodelijke verkeersongelukken be kend. De zestienjarige P. M. Blaauw uit Loppersum overleed nadat de bromfiets waarop hij als duopassa gier meereed op de rijksweg bij Gar- relsweer (Gr.) van de weg raakte en via een bermpad tegen een siersteen reed. De jongen had de kinband van zijn helm niet vastgemaakt en kwam met zijn hoofd op de stenen terecht. De bestuurder werd licht gewond. Op de Apeldoomseweg in Arnhem kwam de zestigjarige A. G. J. Dieve laar uit het Brabantse Lith om het leven en werden zes anderen gewond (de meesten van hen nogal ernstig) toen twee auto's op elkaar reden. Vermoed wordt dat een verkeerde inhaalmanoeuvre de oorzaak was. In het Groningse Zevenhuizen kwam de achttienjarige Hielke Hut uit Een om het leven toen een personenauto op een vrachtauto botste. Het slach toffer had geen rijbewijs en pleegde joyriding. Op de rijksstraatweg in hét Friese Eestrum reed de 24-jarige Bauke Ko ning uit Twijzelerheide met zijn mo tor onder een autobus toen hij een personenauto wilde inhalen. Hij was op slag dood. In het Brabantse Diesen raakte de 22-jarige W. T. C. I. Pasmans uit die plaats bij het inhalen met zijn auto van de weg en hij botste tegen een boom. Hij overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. In Loenen (Utr.) werd de 62-jarige D. Nederent uit Nieuwersluis toen hij plotseling met zijn fiets de weg overstak door een auto gegrepen en op slag gedood. In het Brabantse Steenbergen ver loor de twintigjarige J. W. P. M. Kan- ters uit die plaats de macht over het stuur van zijn auto en hij botste tegen drie bomen. De auto brak in tweeën en Kanters overleed in een ziekenhuis. In het eveneens Brabantse Maarhee- ze kwam de tachtigjarige C. van den Brink-Slee uit Goirle om het leven toen zij met haar drie jaar jongere zuster op weg was naar een vakantie in Limburg. Omdat de jongere zuster het stuur wilde overnemen stopte de auto op een vluchtstrook. Daar stap te het slachtoffer uit en zij liep voor de auto langs om aan de andere zijde in te stappen. Inmiddels trachtte de jongere zuster zonder uit te stappen de bestuurdersplaats in te nemen. Daarbij heeft zij de auto in beweging gezet, de auto schoot naar voren en greep de andere vrouw. Op overweg De 29-jarige J. Harmsen uit het Gel derse Almen kwam zondagmorgen om het leven toen de auto, die hij bestuurde, op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Vorden en Zutphen door een trein gegrepen werd. De auto zat zo vast onder de trein dat hij er onder vandaan getakeld moest worden. De treinenloop was geruime tijd ge stremd en er werden bussen inge legd. Bij een uitslaande brand in Diemen is zaterdagnacht een papierverwerkend bedrijf geheel in vlammen opgegaan. Dc schade bedraagt enkele miljoenen guldens. De brand werd bestreden door de brandweer van Amsterdam en Diemen en de blusboot Jan van der Heijde. De politie acht het niet uitgesloten dat de brand is aangestoken, daar in korte tijd al vier maal brand is uitgebroken bij dit bedrijf. WIERDEN De politie in Overijs sel heeft drie jonge mannen uit Har- denberg (Ov.) aangehouden, ver dacht van moord op de alleenwo nende 61-jarige landbouwer Derk Geerling in Wierden. De man werd, van het leven beroofd, op 18 juli in zijn boerderij gevonden. De mannen zijn de 22-jarige O. E. G.. de 20-jarige J. H. en de 16-jarige H. B. A. B. Volgens een politieman is het motief van hun daad vermoede lijk roof geweest. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft het advies gegeven dat iedereen die bij een transactie een briefje van duizend krijgt aangeboden uiterst oplettend moet zijn. Men doet er volgens de politie goed aan degene die met het duizendje betaalt, te vragen zich te legitimeren en deze gegevens op te schrijven, zodat de herkomst van het biljet bekend is. Van een verslaggever SCHIPHOL De terugkeer van in Nederland verblijvende Surinamers naar hun land zou betrekkelijk goed koop verwezenlijkt kunnen worden door de opzet van kleine landbouw coöperaties in Suriname, meent het communistische democratisch volksfront in Suriname. De heer John Pawiroredjo, voorzitter van het Loson (de met het volksfront verbon den Surinaams-communistische or ganisatie in Nederland) zei na een verblijf van zes weken in Suriname dat degenen die uit Nederland terug keren veelal het beste in de landbouw geplaatst kunnen worden. Landbouw is tenslotte de basis van de Surinaamse economie, aldus de heer Pawiroredjo. Het volksfront heeft met behulp van de Stinosu (stichting nationale ont wikkelingsprojecten Suriname) een veertig hectare groot landbouwpro ject op 35 kilometer van Paramari bo. Met hulp van de Surinaamse overheid zullen twintig gezinnen voor dit project worden geselec teerd. tien uit kringen van werklozen in Suriname zelf en tien remigratie- gezinnen uit Nederland. Op een sterk verwaarloosd domein zullen de twintig gezinnen over vier maanden beginnen met onder meer het kap pen van bomen en het aanleggen van irrigatiedammen. Na twee jaren wordt de eerste oogst (vooral groen te) verwacht. Voor de overbrugging van die eerste niet-produktieve ja ren, denken het volksfront en de Stinosu 400.000 gulden nodig te heb ben. Beide instellingen vinden dat een goedkope vorm van remigratie- bevordering. Op de foto links de heer Pawiroredjo, rechts de heer Wezenhage, secretaris van de Loson. Nadat er vorige week in Den Haag al valse duizendjes gesignaleerd waren, was dit gedurende het weekeind het geval in Rotterdam, waar in een snackbar aan de Stieltjesstraat met een vals duizendje betaald was. De politie wist de daders echter op te sporen: het waren de 27-jarige T. T. uit Rotterdam en de 24-jarige H. E. uit Spijkenisse. Ook in Brabant werd dit weekeind met valse duizendjes betaald, maar de daders daarvan waren gister avond nog spoorloos. Twee onbe kend gebleven jongemannen koch ten in Luyksgestel een caravan en betaalden die met zes briefjes van duizend, die later vals bleken te zijn. Bij onderzoek bleek dat het water merk ontbrak, terwijl ook de tekst uit het wetboek van strafrecht on leesbaar was. Een woordvoerder van de rijkspoli tie in Eindhoven wees erop dat er meerdere soorten vervalsingen in omloop kunnen zijn, elk met andere kenmerken. De nummers van de in Luykgestel aangeboden bankbiljet ten waren 0026805537 (drie maal), 0034844238. 0045082818 en 00122886017. WIJK BIJ DUURSTEDE Ruim veertig woningen in Wijk bij Duurstede moesten zaterdagmorgen tijdelijk worden ontruimd, toen de Explosieven Opruimingsdienst po gingen deed een vliegtuigbom, die een dag te voren niet ver van de huizen gevonden was. onschadelijk te maken. De ontruiming van de woningen was een veiligheidsmaat regel omdat bij eventuele ontplof fing van de bom de woningen gevaar zouden kunnen lopen, toen de bewo ners hun huizen verlieten moesten ze de ramen open laten staan om de schade van een mogelijke explosie zo beperkt mogelijk te houden. Van een verslaggever BREDA Op een braakliggend terrein in de Bredase bin nenstad hebben voorbijgangers zondag een koffer gevonden met het stoffelijk overschot van een naar schatting twintig jaar oude vrouw. De patholoog-anatoom dr. Zelden- rust heeft na een sectie verklaard, dat het lijk in een vergaande staat van ontbinding verkeert. Het hoofd bleek van het lichaam gescheiden te zijn. Het bleek niet mogelijk vast te stellen welke huidskleur de vrouw heeft gehad. De Bredase politie is direct begon nen met een buurtonderzoek en heeft assistentie gekregen van het recherche-bijstandsteam in het ar rondissement Breda. In totaal zijn zondag 25 politiefunctionarissen bij het onderzoek betrokken. De lugubere vondst werd gedaan door een echtpaar uit de buurt, dat zijn hond uitliet. De koffer stond op een onverhard parkeerterrein aan de Bouwerijstraat pal achter het ont moetingscentrum voor buitenlandse werknemers in Breda. Het echtpaar waarschuwde de politie, die begon met ter plaatse naar sporen te zoe ken. Toen dat onderzoek was afge rond. is de koffer van zestig bij tach tig centimeter met inhoud meegeno men naar het bureau. Na afloop van de sectie kon een beknopt signalement van het slach toffer worden gegeven. De lengte wordt geschat op 1.60 meter. De haarkleur was donkerbruin en de haarlengte zeventien centimeter. Het slachtoffer droeg een blauwe spijkerbroek, een donkerblauwe blouse met daaroverheen een rood wollen truitje met ingezette lederen elleboogstukken, een donkerbruine panty en om de hals een zijden sjaal tje met bloemmotief. In het linke roor droeg zij een oorbel. Van een verslaggever DEN HAAG— Betaling van gezinsverzorging via de bijstandswet is door nieuwe bepalin gen van het ministerie van CRM verder onmogelijk gemaakt. Vanaf 4 oktober zal betaling van in particu liere loondienst werkende gezinsver zorgsters (behoudens enkele uitzon deringen) niet meer mogelijk zijn. Iedereen die hulp nodig heeft moet dan een aanvraag indienen bij de gesubsidieerde instellingen voor ge zinsverzorging om hulp tegen een verlaagd tarief afhankelijk van het inkomen. Eerder dit jaar had het ministerie al de financiering via de bijstandswet en die via de subsidie aan de instel lingen voor gezinsverzorging in één subsidie samengevoegd. Daardoor werd, aldus het ministerie, voor cliënten van gezinsverzorging be roep op bijstand in het algemeen overbodig. Omdat er ook na 4 oktober in veel gemeenten nog veel mensen zijn die afhankelijk zijn van particuliere ge zinshulp, waarvoor zij de kosten thans via de bijstandswet vergoed krijgen, wordt voor deze categorie een uitzondering gemaakt. Voorlo pig zullen zij de bijstand blijven ont vangen. Wel zullen de instellingen voor gezinsverzorging nagaan of en in hoeverre deze hulp noodzakelijk is. Op 1 september gaat, tenslotte, een nieuw systeem werken, waarbij zal worden vastgesteld hoeveel hulp er beschikbaar is en wie er in welke mate voor in aanmerking komen. Doel is te komen tot een rechtvaardi ge verdeling van de beschikbare hulpmogelijkheden over het hele land, aldus het ministerie van CRM. door Barend Mensen DORDRECHT Vanzelfsprekend houden ook de voor de volksgezondheid verantwoordelijke instanties het sinds 1970 in Nederland zo hardnekkig optre dende botulisme nauwlettend in de gaten. Er is nog geen enkele aanleiding tot ongerustheid over een bedreiging door deze ziekte van de mens. Toch moet de nodige voorzichtigheid worden betracht. Om te beginnen dient ieder een, die op wat voor wijze ook met dode vogels wordt ge confronteerd. aanraking daarvan met blote handen te voorkomen. De door botulis me besmette vogels sterven aan vergiftiging als gevolg van het binnenkrijgen van een gif dat door de bacterie Clostridium botulinum van het type C ontwikkeld is. Voor dit C-toxine is de mens nauwelijks gevoelig. De bac terie kan echter ook voorko men in de types A, B of E. Uit onderzoeken van vogel kadavers. verricht door het Centraal diergeneeskundig instituut te Rotterdam, is ge bleken dat sommige dode vo gels de sporen van deze types bij zich droegen. Deze sporen zijn op zichzelf ook ongevaar lijk. Niet het A-. B- of E- toxine, het gif dat bij het tot ontwikkeling komen van de ze types van de botulisme- bacterie ontstaat. Dat levert namelijk voor de mens wel degelijk gevaar op. In een enkel geval is bij een al „oud" kadaver naast veel grotere hoeveelheden van het C-toxine ook B-gif aange toond. Volgens het dierge neeskundig instituut worden, hoe verder de kadavers in staat van ontbinding verke ren, de omstandigheden des te gunstiger voor de ontwik keling van A-, B- of C- toxines. Bij toename van de door het type C veroorzaakte sterfte bij watervogels neemt dus de kans op het zich ont wikkelen van de voor de mens gevaarlijke types gif eveneens toe. Over het ziektebeeld heeft de heer F. H. Salden. directeur van de Dordtse GG en GD, die het om zich heengrijpen van het botulisme in de Bies- bosch met zorg gadeslaat, verklaard dat botulisme- vergiftiging bij mensen ver lammingen kan veroorzaken en dat in ernstige gevallen een dodelijke afloop niet on mogelijk is. Er zijn in Nederland overi gens voldoende anti-stoffen voorhanden waarmee de ziekte te lijf kan worden gegaan. Het C-toxine is dus ongevaar lijk voor de mens. Een andere zaak is de besmetting van voor menselijke consumptie bestemd voedsel door de op zichzelf niet gevaarlijke spo ren van de andere types. Als dit voedsel niet tot het kook punt wordt verhit, liggen er kwade kansen. Vergiftiging kan ook geschieden via de huid, als die beschadigd is, of via slijmvliezen. Dat brengt ons nog eens bij de directeur van de Dordtse GG en GD. die, met het oog op besmet ting via wondjes, zwemmen in door botulisme besmet wa ter afraadt, maar bovendien heeft gewaarschuwd tegen het eten van uitdeBiesbosch afkomstige paling. Paling Die waarschuwing kan even goed gelden voor andere be smette wateren in het land waaruit paling wordt gevan gen. De paling namelijk is een beest dat bij voorkeur in de modder wroet en dan ook stellig het botulisme-gif bin nenkrijgt. Enkele weken geleden is een aantal dode palingen voor onderzoek naar het dierge neeskundig instituut opge stuurd. Ze bleken het C- toxine te bevatten. Nagegaan wordt nu of en in hoeverre zij ook gevoelig zijn voor de an dere types. Los van de uitslag hiervan heeft dokter Salden erop gewezen dat als paling wordt gerookt, er geen spra ke is van een temperatuur die boven de 100 graden C ligt. Dat betekent dat de botulis- me-besmetting intact blijft en zich nog uitbreidt. Stropers Een extra moeilijkheid in Dordrecht is dat uit de Dordtse Biesbosch afkomsti- ge paling wordt gevangen en in circulatie wordt gebracht door stropers. Er worden voor dit» gebied namelijk geen vergunningen voor de palingvangst gegeven. Er is nu van politiezijde op de stropers, van wie sommigen bekend zijn. een beroep ge daan hun activiteiten te sta ken om de volksgezondheid niet in gevaar te brengen. De rijkspolitie te water heeft al heel wat illegale fuiken ge licht. maar meer heil ver wacht men van het ver antwoordelijkheidsgevoel van de stropers, die dat geeft de politie toe in het doolhofachtige krekengebied moeilijk zijn te vangen. Tegen het eten van andere vissoorten bestaat geen be zwaar omdat die bij de berei ding voldoende worden ver hit om eventueel aanwezig botulisme te doen verdwij nen. Ook voor wat bij de poe lier aan vogelsoorten te koop is. behoeft men geen vrees te hebben. Van één onzer verslaggevers SCHIPHOL Na een reis per motorfiets naar Australië is dit weekeinde het echtpaar Paul (35) en Miriam (30) Roelofsen in zijn woonplaats Amsterdam teruggekeerd. In ruim een jaar legden zij ongeveer 33.000 kilo meter af op hun nieuwgekoch- te motorfiets, die van te voren in de Pyreneeën was uitgepro beerd. Op 9 juli vorig jaar begon het echtpaar op de verstevigde motorfiets aan hun reis die hen via Oost-Europa, Turkije. Iran. Afghanistan. Pakistan. India. Nepal, Maleisië en Indonesië naar hun familie in Australië zou leiden. Het echtpaar bleef in totaal ruim 12 maanden weg. De reis zelf duurde elf maanden. Paul Roelofson en zijn vrouw hebben in onze krant regelma tig van hun ervaringen verslag uitgebracht. In Australië heb ben zij hun motorfiets ver kocht. „Dat was een pijnlijk moment. We waren er tenslotte aan gehecht geraakt," vertelde het echtpaar bij zijn terugkeer op Schiphol. Onderweg, in een vliegtuig van Australië naar Nederland, hadden zij plannen gemaakt voor een nieuwe reis, eveneens per motorfiets. Over enkele jaren willen zij via Afri ka naar Australië „brommen". De aanschaf van de motorfiets niet meegerekend heeft het echtpaar, dat op Schiphol werd afgehaald door een groot aantal familieleden, in totaal 18.000 gulden voor zijn reis uit gegeven. Paul en Miriam von den het ten volle waard Over enige weken geeft Paul weer les. Een collega nam zijn lessen over in de tijd dat hij weg was. Miriam was kort voor haar vertrek afgestudeerd als MO-studente handenarbeid. LEEUWARDEN - Als de plannen van minister Westerterp voor bezui nigingen in het streekvervoer door gaan, (vervallen van buslijnen die 's avonds en in het weekeind minder dan tien passagiers hebben) zullen in het rayon van de Friese Autobus maatschappij op zondag 23 busver bindingen vervallen. De directie van de maatschappij heeft een nieuwe dienstregeling opgesteld die moet in gaan op 17 oktober. Daarbij heeft de directie op papier de bezuinigings norm van Westerterp doorgevoerd. De directie heeft de gemeenten en de provincie geschreven dat het van het grootste belang is dat alle instanties in Friesland hun krachten bundelen om verdere afbrokkeling van het openbaar vervoer in de provincie te voorkomen. Inmiddels heeft de Frie se afdeling van de PvdA tegen de plannen van Westerterp geprotes teerd. SCHIPHOL CHU- fractievoorzitter in de Tweede Ka mer dr. Kruisinga meent dat er door het besluit van minister Van Agt om aan te blijven, geen eind is gekomen aan de onzekerheid over het abor tusbeleid in Nederland. Volgens de heer Kruisinga viel de situatie rond minister Van Agt te verwachten, ge zien het feit dat er tijdens de forma tie van dit kabinet geen standpunt is bepaald ten aanzien van het abor tusbeleid. De heer Kruisinga heeft dit op Schiphol gezegd, na zijn aankomst uit de Deense hoofdstad Kopenha gen, waar hij het tweejaarlijks congres van de Scandinavische christen-democraten heeft bijge woond. Rita ,,Zal ik even een recept voor de apo theek voor u uitschrijven?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3