Kamer tevreden over aanblijven van Van Agt Breed c) 2 iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Amnestie voor veel Spaanse gevangenen Hockeyteam met lege handen "Oun rj Relaties oost-west iets verzacht - pag.3 FAMILIEBERICHTEN Af en toe zon „Gemeenten kunnen strijd tegen botulisme niet aan" Gewelddaden uitgezonderd Kaapstad tekent contract Franse reactor nog niet Taxibedrijf wil geen chauffeur met snor Montreal 1976 Zeer zwaar gif vrijgekomen in Tielse fabriek Trouw wil best groter worden Welkomstvoordeel hoort bij u. vrouw 34É JAARGANG NR. 9893 ZATERDAG 31 JULI 1976 kunnen van maandag tot en met vri|dag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond la dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. fGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 DNNEMENT 14.17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.5n terk ipke van der Land was in Tur- je. Hij zag hoe de christenen aar vele eeuwen letterlijk onder- fonds zijn gegaan2 let Liedboek van Paul Erhardt 2 binnenland jen zomerdag met Annemarie likken9 loningin Juliana gaat „Het Oude loo" huren9 pras17 Hulpverleners langs de weg, aan het strand, op zee of in het crisiscentrum wat doen ze eigenlijk, hoe doen ze het en hoe ervaren ze hun werk? Op onze maandelijkse pagina Signalement (13) worden ditmaal hun ervaringen en emoties geboekt. Kunst Jean-Michel Folon: „Ik ben een wandelaar die zijn dromen wil meedelen"15 Multatuli als romanpersonage in het boek van Willem Frederik Hermans15 Economie Voortbestaan van onze champig nonteelt voor twee jaar veilig23 Radio fti Iv4 Commentaar......5 Weer -1 Dichlbi) en verder5 W etenschap en techniek9 Denksport I* Familieberichten24 Buitenland Israël tegen vestiging Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoe- ver11 Russen laten band met Europese communistische partijen niet los Victor Zorza over Japanse communisten 11 7 i een verslaggever HAAG De minister van bui- ndse zaken van de Verenigde iten, dr Henry Kissinger, zal op jnodiging van zijn Nederlandse |lega minister Van der Stoel op 11 tstus een werkbezoek aan Ne- fland brengen, om onderwerpen wederzijdse interesse te bespre- Dit heeft het ministerie van ftenlandse zaken in Den Haag egedeeld. Jze onderwerpen houden voorna- felijk verband met het voorzit- fschap van de Europese Ge- penschap, dat Nederland sinds 1 en tot het einde van dit jaar, cleedt. [ok zullen de oost-west betrek- ngen ter sprake komen (bijvoor- ield de toepassing van de aanbeve- jgen van de slotakte van de confe- ntie over Europse veiligheid en sa- [enwerking van Helsinki, de bespre- Ingen over wederzijdse en even- Ichtige troepenvermindering in jidden-Europa) en mogelijk ook de ord-zuid betrekkingen, de verhou- tussen de rijke en arme den. jet bezoek van minister Kissinger Nederland is onderdeel van een Bis- naar Engeland, Pakistan, Afgha- tstan en Iran. Alvorens uit Teheran [aar Washington terug te keren be- >ekt minister Kissinger Nederland. ADVERTENTIE /ERHUIST U? if heeft u ander transport nodig? ■pslag en verpakking 40LWERDA ZONEN LELYSTAO: Tel. 03200-21600-21400. Plaatselijk enkele buien en la ter ook af en toe zon. Matige tot krachtige wind eerst westelijk, later draaiend naar noordwest tot noord. Maximumtemperatu ren circa negentien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Veranderlijk met hier en daar een bui en middagtemperaturen van 18 tot 21 graden. Morgen zon op: 5.01; onder: 20.29. Maan op: 12.00; onder: 22.35. Overmorgen zon op: 5.03; onder: 20.28. Maan op: 13.18; onder: 23.07. ZEIST De strijd tegen uitbreiding van het botulisme gaat ver uit bo ven de kennis en mogelijkheden van de gemeentelijke overheden die er zich nu mee bezighouden. Dat meent de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels, die daarom een dringend beroep op de regering doet, maatregelen op lan delijk niveau te nemen. In een brief aan de vier ministers die met het probleem te maken hebben, dringt de vereniging in de eerste plaats aan op het snel beschikbaar stellen van mensen, materieel en geld voor het permanent zoeken, opruimen en vernietigen van kada vers. Daarin produceren de bacte riën namelijk de gifstof die nieuwe slachtoffers maakt. Ook zouden vogels met vergifti gingsverschijnselen, „waarvan er nog vele gered zullen kunnen wor den", moeten worden geholpen. Tenslotte zou plaatselijk door ver hoging van het waterpeil of juist het droogleggen van gevaarlijke plaat sen de uitbreiding van de ziekte kunnen worden voorkomen. De ver eniging wijst met name op het be lang van verhoging van de wa terstand in het gebied van Ha ringvliet, Hollands Diep en Bies- bosch. De belangrijkste haard van botulisme bevindt zich in de Dordtse Biesbosch. MADRID (Reuter, UPI) De Spaanse koning Juan Carlos heeft gisteren amnestie verleend aan een groot aantal politieke gevan genen. Dit is officieel in Madrid bekendgemaakt. Om hoeveel politieke gevangenen het precies gaat is nog niet bekend. politieke tegenstanders van wijlen De opzichter in het natuurgebied Nieuwkoperplassen, de heer K. Alta, toont enkele vogels die gestorven zijn aan botulisme. Volgens de Spaanse minister van justitie Landelino Lavilla is de am nestie-regeling „ruim". Ze betreft echter alleen de politieke gevange nen die niet betrokken zijn geweest bij gewelddaden. Het Spaanse persbureau Cifra meldt dat meer dan 400 van de naar schatting ruim 600 politieke gevangenen op vrije voeten zullen komen. Regeringskrin gen in Madrid zeiden donderdag dat naar verwachting slechts 40 tot 50 politieke gevangenen buiten de rege ling zullen vallen. Juan Carlos kwam tot zijn definitie ve besluit in een bijeenkomst met het Spaanse kabinet in de stad La Coruna, waar hij gisteren met konin gin Sophia verbleef na een rondreis van een week door het noordweste lijk deel van de provincie Galicië. Amnestie voor gevangen zittende PARIJS (Reuter) Een Zuidafri- kaanse delegatie is onverwachts naar huis teruggekeerd zonder een Frans contract ter waarde van 2,5 miljard gulden voor de bouw van de eerste kerncentrale in Zuid-Afrika te tekenen. Dit hebben diplomatie ke kringen in Parijs gisteren meege deeld. De delegatie, onder leiding van het hoofd van hetzuiafrikaanse bureau voor kernenergie, dr Ampie Roux, zou vandaag het contract met een Frans consortium tekenen. De terugkeer van dr Roux en drie andere functionarissen kwam te midden van een reeks persberichten in Parijs dat er op het laatste ogenblik moeilijkheden waren gere zen over het deel van het contract dat handelt over de controle over de produktie vart de centrale. Een woordvoerder van Framatome, één van de drie bij het contract betrok ken bedrijven, zei dat het nog steeds de bedoeling was het contract van daag te tekenen maar dat het nog niet duidelijk was of de onderteke ning in Parijs of in Johannesburg zou geschieden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De brief waarin minister Van Agt gisteren aan de Tweede Kamer schreef dat hij minister van justitie zal blijven, is in de Kamer in het algemeen positief ontvangen. Alleen de fractievoorzitter van de WD, de heer Wiegel, noemde de brief verbazingwekkend. De waarnemend fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Franssen, noemt het een ver standige beslissing van Van Agt om aan te blijven. Hij vroeg zich overi gens af, waarop de minister doelt, als hij zegt dat hij invloed kan blijven uitoefenen op de wetgeving ten aan zien van abortus. Dat kan volgens hem alleen maar betekenen dat mi nister Van Agt bij de behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer het woord zal willen voeren, om op die manier te proberen de Kamer te beïnvloeden. De vraag of Van Agt een eventueel aangenomen wetsontwerp zal onder tekenen zal waarschijnlijk niet meer aan de orde komen, omdat het nog helemaal niet zeker is dat het wet- HILVERSUM „Ook nog in dere kabinetsperiode acht ik het niet uit gesloten. dat de Bloemenhove-kliniek alsnog zal worden gesloten door be slag te laten leggen op de appara tuur". Dit zei gisteravond minister Van Agt in een vraaggesprek voor AVRO's Televizier. Hij verklaarde, dat zijn beslissing om aan te blijven hem ervan verzekerde, dat de straf vervolgingen tegen bestuursleden, di recteur en medisch coördinator van deze kliniek doorgang zullen vinden. sontwerp voor de verkiezingen in mei volgend jaar door de Eerste Ka mer behandeld zal zijn. Bovendien is het maar de vraag of er wel een wetsontwerp aangenomen zal wor den, omdat de fracties van de PvdA 't zit wel snor mevrouw MONTREAL Het Nederlands hockeyteam is met lege handen uit het toernooi om de Olympische hockeytitel tevoorschijn gekomen. In de strijd om de derde plaats verloor Nederland gisteren met 2-3 van Pakistan, waarmee de Aziaten het brons veroverden en het Ne derlands team alleen nog een eer volle vermelding van het IOC krijgt. De strijd tegen Pakistan, een duel dat op een goed niveau stond, werd beslist toen er nog twee minuten te spelen waren. Daor een van de vele Paul Litjens: topscorer fouten in de Nederlandse verdedi ging, kwam Mansur Husain alleen voor doelman Maarten Sikking en scoorde. Daarna was er voor het Nederlands team geen tijd meer over om er nog een verlenging uit te slepen. Nederland bleek tegen Pakistan toch opnieuw te motiveren. De angst dat zoiets niet zou lukken was duidelijk aanwezig na de ont hutsende nederlaag tegen Nieuw- Zeeland. Maar Nederland vocht zich tegen Pakistan toch weer te rug. Er werd goed gespeeld, al bleef het manco dat er geen velddoelpunten gescoord kunnen worden of althans vrijwel geen ook nu weer opgang doen. Nederland kwam na een kwartier met 0-1 achter, toen Rasoul uit een lange corner de voortreffelijke doelman Maarten Sikking (hij voorkwam met uitstekende reac ties minimaal drie doelpunten) versloeg. Nederland kwam echter terug via het belangrijkste wapen van dit toernooi: Paul Litjens. Hij schoot twee minuten voor rust uit een strafcorncr raak (1-1). Maar na rust speelde zich bijna weer hetzelfde af. Nederland bleef de aanval zoeken en was dus kwetsbaar bij snelle uitvallen van Pakistan. Alleen met overtredin gen waren de Pakistani veelal te stuiten. Zo kwam Nederland ook weer achter. Na een lange corner tructe Rashid de hele Nederlandse defensie, speelde zich knap vrij en maak)* 1-2. Weer kwam het Neder landse antwoord via Paul Litjens. Na 24 minuten maakte hij uit weer een strafcorner zijn elfde doelpunt van het toernooi, waarmee hij on betwist topscorer werd. Maar wel een topscorer met lege handen. Want Nederland ging tenslotte na een nieuwe defensie- fout onderuit. Mansur Hussain was uiteindelijk de man die Pakis tan aan tenminste een bronzen plak hielp. generaal Franco is een van de be langrijkste eisen van de Spaanse op positie geweest om tot enige vorm van samenwerking met de regering te kunnen komen. Het is de tweede keer dat de Spaanse Koning Juan Carlos koning amnestie afkondigt. De eerste keer was onmiddellijk nadat hij vorig jaar november de Spaanse troon besteeg, maar dat was slechts een gedeeltelijke regeling die de op positie niet tevreden kon stellen. en VVD niet onverdeeld achter het PvdA/WD-wetsvoorstel staan. Van de zijde van Van Agt's eigen partij, de KVP. kwam een zeer korte reactie: „We hebben respect voor de beslissing van Van Agt en we zijn blij dat hij aanblijft". Ditzelfde geldt voor de ARP, hoewel het Kamerlid van deze partij, mr. Van Dam. vindt dat de hele zaak Van Agt's positie niet heeft versterkt. „Met deze brief wordt nog weer eens extra duidelijk hoe ongebruikelijk deze procedure is, waarin een minis ter al zijn gewetensoverwegingen aan de openbaarheid prijs geeft. Dat maakt hem wel een beetje kwetsbaar. Aan de andere kant ligt het wel in het verlengde van de lijn van het kabinet om op een ongebrui kelijke manier zaken in de openbaar heid te brengen", aldus Van Dam. Ook het CHU-Kamerlid drs. Tilanus is blij met de beslissing van Van Agt. Hij vindt alle argumenten die Van Agt noemt, zowel vóór als tegen aan blijven. houtsnijdend. Op zichzelf vindt hij het bovendien een juiste zaak dat Van Agt over deze beslis sing geen contact heeft gehad met de minister-president of met KVP- fractieleider Andriessen. VVD-fractieleider Wiegel heeft met verbazing en zorg kennisgenomen van de brief. „Naar zijn eigen oordeel is Van Agt verantwoordelijk voor het toelaten van en niet optreden tegen het plegen van misdrijven. Ik acht het volstrekt onbegrijpelijk dat een minister van justitie tot een dergelij ke verklaring komt. Ik constateer dat hij mogelijke politieke complica ties, die zijn aftreden met zich mee zouden brengen, uiteindelijk het zwaarst heeft laten wegen". De voorzitter van het bestuur van de Bloemenhove-kliniek. mevrouw An neke Goudsmit is blij dat Van Agt in de brief nogmaals zegt dat de kliniek geen nieuwe invallen van dc justitie hoeft te verwachten. Zij had ook geen moment serieus gedacht dat Van Agt zou aftreden. Dit zou vol gens haar ook niet gewenst zijn. om dat zijn aftreden onvermijdelijk een kabinetscrisis tot gevolg gehad zou hebben. De letterlijke tekst van de jongste brief van minister Van Agt staat op pagina 3; ons commentaar op pagina 5. Van een verslaggever TIEL Bij een ongeluk donderdag in een chemische fabriek in Tiel blijkt een wolk van het zeer giftige natriumarseniet te zijn vrijgeko men. Het gemeentebestuur maakte dat gistermiddag bekend. De direc tie had donderdag verklaard dat er ammoniak was ontsnapt. De bewoners van een nabijgelegen flat, die klaagden over hoofdpijn en misselijkheid, en van wie er enkele flauwvielen, hebben intussen van de gemeente instructies gekregen. Wanneer zij buiten zijn geweest, moeten ze hun handen wassen. Aan geraden wordt om kinderen en huis dieren binnen te houden. Besmette bomen en struiken zijn met water bespoten óm het gif te verdunnen. Natriumarseniet is een grijswit poe der dat goed oplosbaar is in water. Vijf milligram veroorzaakt bij som mige mensen al vergiftigingsver schijnselen; 0,12 gram kan dodelijk zijn. Het Rijksinstituut voor de ADVERTENTIE. volksgezondheid kwam gisteravond bij de bewoners bloedmonsters ne men om vast te stellen in hoeverre zij blootgesteld waren geweest Natriumarseniet wordt in de landbouw gebruikt om aardappel loof te doden. Het bedrijf, Verdugt, heeft de produktie inmiddels ge staakt. Directeur Wagenaar ver klaarde dat het nog steeds niet dui delijk is hoe de produktiefout is ontstaan. Een brand bij Verdugt vijf jaar gele den betekende bijna een ramp voor Tiel. Naderhand bleek namelijk dat vaten met het zenuwgif methylbro mide op het bedrijf lagen opgesla gen. Ze waren heel gebleven. Bewoners van een flat in Tiel-west bij het fabriekscomplex hebben bij de Arnhemse officier van justitie mr. Boerwinkel, speciaal met mi lieuzaken belast, om een gerechte lijk onderzoek gevraagd. Van klontjes op de planeet Mars tot de handel in onroerende goederen te Amsterdam er is geen plek waar de aandacht van uw ochtendblad niet op is gericht. Dat is een rustig gevoel wanneer Je Je krant pakt. Dat gevoel is voor uitbreiding vatbaar Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Opgegeven door: Naam: Adres: Betaalt per kwartaal Plaats: Ik ontvang graag -4 4 fraaie twart-kv Jse locomotief mode Hen. Werkelijk een aieraad op mijn tafel, pl Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origin* ZT Voor de kinderkamer, de keuken nf wur dan ook. LJ Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 0,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1