van 9)DR-zwemsters •eh gebroken Medaillekans voor Bakker rley Babashoff sleurt 4 x 100 meter vrijeslag-ploeg naar onverwacht succes Soling-zeiler zegeviert in vijfde race Nog geen besluit over ruiters goud Volleybaltopper een vluggertje Schultz met het in zicht nog in de fout Oostduitse roeiers vijf keer naar goud 27 juli 1976 sport trouw/kwartet 9 SSTJreal Verslagen keek Kornelia Ender naar haar teamgenootjes. Hun falen op de vrije tlana tafette had „Genosse" Konnie haar vijfde gouden medaille gekost en wat nog erger was: de öpde Staten in staat gesteld op het slotnummer van de zwemwedstrijden een vernietigende dmiiialit te delen. K >3 i 23.11 usey fi Lovi 23,12. am) 521 siride re en zwaaiend vormde Shir- ;Ri'abashoff het middelpunt van gB(Be?)Pe e groepje Amerikaanse th siroop het erepodium. Een sym- 54 <an Amerikaanse onverzette- Haeg^. Na de zesde achtereenvol- aederlaag even tevoren op de ie romter, niet kapot te krijgen en Tieterfesent. toen de laatste gele- zich voordeed. Het had be- e gevolgen voor de medaille De Verenigde Staten, die sj). s4na alle herennummers won- I), And^amen door die ene gouden isann a de dames op 13 Olympische lost-Duitsland moest het met iinder doen. •ter hfl 'DR> 2^ad Shirley Babashoffs onver- 1 Ricfjtre gretigheid Nederland een HeTtJ1 medaille opgeleverd. Ze 23s laatste zwemster zo snel t velen er een valse start in ie mogelijkheid daagde dat Linda Faber, Annelies Enith Brigitha, die met een knap Nederlands record .67 als vierde hadden aange- hdsnog in de prijzen zouden guida C (Cam feidster Wil Storm klampte ter-kamprechter Bertil Sael- Jn. „Ik heb de film al laten liet deze weten, en gezien". Later. 86 en,e Amerikaanse ploeg al als jr gehuldigd was, bevestigden dwin Ngde televisie-beelden de enootjes Kim Peyton (19 jaar jiech 'ert*en Jaar zwemmend). Wen- ■laiino^holi (21 en al vijftien jaar in rdi. Dêdstrijdwezen) en de 15-jarige neniPierkel zochten eensgezind de ns',zrtk van deze onverwachte her- ling in de geweldige team- lij de Amerikanen. „Bij ons irsh(V't één voor allen en allen voor je andere ploegen zwommen verzamehng van individuen. DR^7ffle bejegening van het publiek (GB) idee ver van huis te zijn. het toernooi vorder- urofuI°elens van heimwee ontstaan, saamhorigheid aantastte. meisjes waren niet meer te branden en toen Andrea die eerder op vlinderslag en ig tot het uiterst belast was tekenen van oververmoeid irtoonde. was er geen reserve Jporradig om haar plaats in de over te nemen rval (F,; Gianiéreldrecord van 3.44.82 waar Ahmal Amerikaanse damesploeg de (DDR)Pesloot, was het 29e en laatste jiusepnt zwemprogramma. Het mag 14.0210!- sommige Westduitsers een [EN SPORT 1. Davf 001 springen, individueel, cólpo,-0 13 y John Nl1 2. Pet( an (VSi d .01 30) Sovjet-Unie—Iran .30) Australië—Cuba ,30i Joegoslavië—Hongarije ifinale Canada—Mexico West-Duitsland—Roemenië ifinale- Rod SI 2. Xif-00) Nederland—Italië (linalegroepi. <So\ CIIIETEN Jlm Mof00' 70 meter 122 centimeter, dames 1). 2. Ja# ö0' 90 m 122 cm. heren ocke (w 00» 60 m 122 cm. dames B OOi 70 m 122 cm, heren. iBAL OOi 9e/10e plaats, heren 00) 7e 8e plaats, dames 00) 5e/6e plaats, dames 30) 7e 8e plaats, heren 30) 5e/6e plaats, heren. RUI BAI. 001 Sovjet-Unie—Japan, dames 00) 9e 10e plaats, heren 00) 7e<8e plaats, heren OOi 3e 4e plaats, heren 00) Se/Ge plaats, heren OOi finale heren 1 Petn Wendy 16 3 n 1 Hannt ioessai a (Sov) Ulrik ch reca Nancy 00) zevende wedstrijd. 00' halfzwaargewicht «voorrondei D.üOi halfzwaargewicht. herkansingen ei -0. Poli4 00) 9e 10e plaats, heren ales het)5 30) 7c 8e plaats, heren ie. Polet9 00i lie 12e plaats heren 10 30i 5e 6e plaats, heren moeilijk te verteren gedachte zijn, maar op zwemgebied heeft Montreal de herinnering aan München wegge vaagd. Daar kwamen weliswaar ook 23 wereldrecords in de boeken, maar de marge was er veel geringer. Montreal heeft nieuwe normen ge steld. Zoveel gevestigde tradities zijn omver geworpen, dat men beter kan zeggen, dat er een nieuw begin is gemaakt. Het jaar één van de zwemsport. De twee minuten-grens voor de vlinder slag en rugslag heren bestaat niet langer. Op de 100 meter vrije slag verwezenlijkte de „snelste denker te water", zoals Jim Montgomery zich noemt, een droom van tientallen ja ren. Vijftig jaar nadat Johnny Weis- muller als eerste de honderd meter zwom binnen de rondgang van de secondenwijzer, kan de 21-jarige pu pil van Doe Counsilman zich erop beroemen de 50-secondengrens te hebben beslecht. 49.99 was de tijd die op het elektronische scorebord bleef staan, toen hij als eerste aan tikte. Bij de dairies passeerde Korne lia Ender de twee-minutengrens op de 200 meter vrije slag. Sinds München is het wereldrecord op de 400 meter vrije slag dames met tien seconden en dat van de 1500 meter vrije slag heren zelfs met vijftig se conden omlaag gegaan. Omgezet in zuivere zwemsnelheid betekent het dat er nu twee tot drie en een half procent harder wordt gezwommen dan vier jaar geleden. Achteraf be zien waren de vorige Olympische Spelen een onschuldig speeltuin- vermaak. Êén zwemmer stak er toen bovenuit: de zevenvoudige goud winnaar Mark Spitz wiens wereldre cord op de 100 meter vlinderslag als enige de tand des tijds heeft getrot seerd. Citius, Altius. Fortius. Als het met het zwemmen zo doorgaat moet de Olympische beweging omstreeks 2012 een ander motto bedenken. Bij het huidige tempo zijn dan immers de meeste wereldrecords tot nul ge reduceerd. Sneller het citius uit het voornoemde citaat zit er dan niet meer in. Of er moet tegen die tijd een middeltje zijn uitgevonden om een zwemmer eerder aan de finsh te laten arriveren dan dat hij ver trokken is. Vooralsnog maakt niemand zich daar zorgen over. Zowel in het Ame rikaanse. als het Oostduitse kamp gelooft men, dat de „val" van de wereldrecords nog wel een tijdje door zal gaan. De trainingsmethoden zelf zijn vrij wel onveranderd gebleven. Hier en daar wordt iets meer aandacht be steed aan het leren zwemmen met ademschuld. Vooral op de lange af standen schijnt dat te helpen. Veel belangrijker is dat zowel in de Ver enigde Staten als Oost-Duitsland het wetenschappelijk onderzoek de trainer een beter inzicht geeft in de psychologische en fysiologische wet matigheden, waaraan zwemmers on derworpen zijn. Daardoor haalt hij uit de oefenpatronen, waarvan de meeste al jaren bekend zijn, een ho ger rendement. 1 Daarbij komt dat de Olympische Spelen in de belevingswereld van de deelnemers een grotere plaats in neemt dan bijvoorbeeld een we reldkampioenschap. De 18 wereldre cords van Belgrado (1973) en de vijf van Cali (1975) steken nogal schamel af bij de 23 van München en de 29 van Montreal. Ook de1 snelheid van het bad was van invloed. De Olym pische zwemarena van Montreal is het eerste 50 meterbad ter wereld, waar geen sprake was van baanvoor- deel. Sommige kanshebbers behoef den in de series en halve finales niet alles te geven omdat ze wisten dat het niet uitmaakte of ze in de finale op baan één of baan vier kwamen te liggen. De opkomst van Oost-Duitsland is eveneens een belangrijke factor ge weest. Na de voor Amerika on gunstig verlopen wedstrijden in Belgrado en Cali heeft men in Ameri ka getraind dat de stukken eraf vlo gen. Hoofdzakelijk door de heren. De «r 5 - Js. .- - Mu A j De Oostduitse Petra Thumer (onder) en Shirley Babashoff uit de Verenigde Staten zij aan zij tijdens de 800 meter vrije slag. Thumer zou tenslotte zegevieren in een tijd die goed was voor een nieuw wereldrecord: 8.37,14. Vreugde bij de Amerikaanse es tafettezwemploeg als Shirley Babashoff winnend aantikt. beste coaches als George Haines, Pe ter Daland en Don Gambrill namen goed betalende universitaire functies aan en werden onbereik baar voor de dames, omdat voor hen nog steeds erg weinig sportst.udie- beurzen beschikbaar zijn. Het af scheid van viervoudig Olympisch kampioen John Naber. schoolslagti telhouder John Hencken en gouden sprinter Jim Montgomery behoeft voor de Verenigde Sataten niet fa taal te zijn. Bij de selectiewedstrij den in Long Beach ging het op vier onderdelen gemiddeld sneller dan in de finales van Montreal. De fenomenaal snelle opkomst van Oost-Duitsland als zwemnatie is al vele malen beschreven. De politieke drijfveren, die er achter steken, zijn voorstelbaar als men bedenkt, dat tien jaar geleden het Oostduitse volkslied bij sportgebeurtenissen nog niet ten gehore mocht worden gebracht. De overneming van de suprematie bij het dameszwemmen heeft zich in slechts enkele jaren voltrokken. In München nog greep de DDR naast al het goud bij de dames. De piepjonge Kornelia Ender was toen met een zilveren plak op de inmiddels van het Olympisch programma afge voerde 200 meter wisselslag de meest succesvolle zwemster. Nu is ze dat met viermaal goud en één zilveren plak opnieuw. Ze wordt geflankeerd door drievoudige titelhoudster Ulri- ke Richter en de dubbele kampioe nen Hannelore Anke. Andrea Pol lack en Petra Thümer. Van laatstge noemde meisjes had de wereld enke le maanden geleden nog niets verno men: nu staan zij in het middelpunt van de belangstelling. Rest de vraag, wat er over vier jaar in Moskou ge beurt. KINGSTON Geert Bakker kreeg zijn revanche. De 55- jarige Warmonder, die vrijdag na een aanvaring veroorzaakt te hebben uit de race ging wat hem 30 punten kostte, herstel de zich in de vijfde race voor treffelijk. De Solingzeiler, die als derde de bovenboei rondde doch in het halfwindse rak tot de zevende positie terugviel, kwam in de tweede rond over tuigendend terug. Kruisend ging hij al zijn rivalen voorbij om die leidende positie niet meer af te staan. De overwinning bracht de medailles weer binnen bereikt. Na aftrek van het slechtste resultaat staan Bak ker-De Vlaming-Keijzer vierde. Slechts 1,30 punt bedraagt de ach terstand op de Rus Boednikov nu nog. Erik en Sjoerd Vollebregt schenen in deze vijfde van de reeks van zeven wedstrijden, die bij zwakke en later afflauwende, schiftende wind werd gevaren, voor een dubbel Neder landse triomf te gaan zorgen. De tweeling ruilde na de eerste ronde een zer.de plaats in voor een eerste De FE-equipe handhaafde zich tot de lag'.- boei. In het kruisrak naar de finish ervoeren zij dat de concurren ten gunstiger slagen maakten. Als vierde werden zij afgeschoten. Na aftrek staat de Nederlandse ploeg die als de voornaamste kanshebber van de afvaardiging werd be schouwd 14e. Regelmaat bleek ook nu de sterkste troef van Tempest-Zeiler Ben Staartjes. De 47-jarige Bussummer kwam tot een elfde, twee zevende en een zesde plaats. Gisteren, toen het opnieuw onbewolkt was boven het meer van Ontario, toonde hij zich goed voor een achtste plaats In de algemene rangschikking staat hij negende met een te grote ach terstand om nog veel winst te boe ken. Overigens doet op de Olym pische jachthaven het hardnekkige gerucht de ronde dat de Canadees Lorne Leibei zijn achtste plaats in de algemene rangschikking zal verlie zen omdat hij stimulerende midde len zou hebben gebruikt. Het kleine groepje Nederlanders maakte zich al op voor een feestelij ke ontvangst, nadat bleek dat ook Joop en Robert van Werkhoven in het allervoorste gelid te vinden wa ren. Na de teleurstellingen die onder- Onze zeilers in de FD-klasse Sjoerd (1) en Erik Vollebrecht waren zeer hoopvol en vol verwachting naar Montreal afgereisd. Na enkele teleurstellende resultaten zit de kans op een medaille er echter niet meer in. vonden waren kwam dan eindelijk een echte Nederlandse dag. De vreugde was echter voorbarig. In de 470-klasse kon de Nederlandse af vaardiging zich niet handhaven. Van de zestiende plaats waren de gebroe ders uit Bloemendaal in het spina kerrak opgeklommen tot de derde positie. Iets vielen zij terug, maar als zesde gingen zij toch het kruisrak naar de finish in. Daar viel, bij schif tende wind. een slachting die niet voor mogelijk werd gehouden. De Zwitser Vuithier klom bijvoorbeeld op van de twaalfde naar de tweede plaats. De Australiër Paterson van de zeventiende naar de vijfde. Joop en Robert konden de vleugjes wind niet vinden. Van een zesde plaats- vielen zij terug naar een voor-laatste. De Van Werkhoven's, die door hun 26e plaats in de race kansloos wer den voor een eervolle klassering, kwamen volkomen uitgeblust in de jachthaven van Kingston terug. „Zo n race maakt je rijp voor een psychiater", zei Joop die zijn te leurstelling allerminst kon verber gen. „Die wedstrijd moet er gewoon uit", betoogde hij tegen regle- mentsdeskundige Klaas Schat. „We hebben de protestvlag maar gezet. Dit was geen varen meer. Die winddraaiingen maakten je wanho pig. Dat kan toch eenvoudig niet, als zesde het laatste kruisrak ingaan en er als 26e uitkomen. En dat is niet alleen ons gebeurd. De anderen heb ben dezelfde ervaring gehad. Jullie moeten maar bij de jury aandringen dat de wedstrijd eruit gaat. We zijn in het laatste rak gewoon in het midden blijven varen én toch gingen de boten ons links en rechts voorbij". De jury. die halverwege de race de wedstrijd van de Tornado's eerst af brak en na een hernieuwde start besloot deze over te laten varen gaf de 470-klasse echter geen herkan sing. Het was niet alleen de winst die telde bij de Solings. Belangrijker was ei genlijk nog dat veel hoger geklas- seerden bij de start al een slag de verkeerde kant uit hadden gekozen en ver in de achterhoede zouden eindigen. De Fransman Haegeli en de Deen Jensen na vier wedstrijden eerste en derde in het algemeen klas sement. rondden de hoge boei als 23e en 24e. als voor-laatste en laatste. Ook de Canadees Dexter en de Westduitse straaljagerpiloot met on gekende zeilervaring Willy Kuhwei- de brachten het niet verder dan een BROMONT Vandaag pas zal chef d'equipe Ben Arts de beslissing nemen welke ruiters en welke paarden zullen uitko men in de individuele springwedstrijd om de Olym pische titel, die in Bromont wordt gehouden. Een week na aankomst in Bro mont werd besloten dat Rob Eras met Iwan F voor het indi viduele springconcours af zou vallen, daar er maar drie deel nemers per land worden toege laten. Voor Nederland zouden dan starten Henk Nooren (met Jagermeester), Anton Ebben (met Jumbo Design) en Johan Heins (met Romantico S). In de loop van de week bleek echter dat Romantico S niet helemaal fit was. Het paard kon niet worden ingezet in een „vriendschaps springconcours", dat vorige week dinsdag werd gehouden. Pas enkele dagen later werd ontdekt wat de „klachten" van Romantico S waren. Het be trof een pijnlijke plek achter de knie van het rechtervoor- been. Inmiddels heeft het zevenjari ge, in Nederland gefokte paard een periode van intensieve ver zorging achter de rug. Johan Heins. die op 31 juli 29 jaar wordt, heeft verklaard graag te willen rijden. Maar Ben Arts heeft ook de landenwedstrijd op de sluitingsdag in gedach ten het onderdeel waarvoor Nederland zich in feite heeft gekwalificeerd en wil geen nodeloos risico lopen MONTREAL Wat een topper moest worden, werd een „vlugger tje". Voor 4000 toeschouwers was het ongetwijfeld een teleurstelling dat de Sovjet-Unie in de laatste wed strijd in groep B van het volleybal toernooi zo gemakkelijk van Olym pisch kampioen Japan kon winnen. Beide ploegen hadden zich al ge plaatst voor de halve finales en het scheen de Japanners niets uit te ma ken of ze als eerste of als tweede eindigden in de groep. Ze wilden zich duidelijk nog niet bloot geven. „Het is best mogelijk dat we in de finale weer tegenover elkaar staan", gaf de Japanse trainer Koyama als com mentaar op de nederlaag van 0—3 (9—15, 10—15, 9—15). In de halve finales staan op het pro gramma: PolenJapan en Sovjet- Unie—Cuba. MONTREAL Twee foutsprongen in het laatste onderdeel van de mili tary hebben de Westduitser Karl Schultz beroofd van het goud. De Duitser die steeds de leiding had gehad in deze wedstrijd had enkele punten voorsprong op de Amerikaan Ed Coffin en diens landgenoot John Plumb voordat hij begon aan zijn laatste wedstrijd. Maar met twee springfouten van zijn paard Madri gal miste hij niet alleen het goud maar ook nog hetzllver. Een zilveren plak die hij verspeelde in de voor laatste hindernis die Madrigal niet helemaal kon halen. De Amerikanen grepen tevens de gouden medaille in het landenklassement. Twee jaar ge leden kwamen deze twee Amerika nen reeds tot de wereldtitel, een kroon die zij nu nog eens extra ver guldden met. een Olympische lau wertak. Op de tweede plaats eindig de de Duitse formatie en Australië viel het brons ten deel. MONTREAL - Professor Theo Kör ner mag tevreden zijn over zijn leer lingen. De 44-jarige cheftrainer van de Oostduitse roeibond startte zijn werkzaamheden in 1962. Vier jaar later zond de DDR voor de eerste maal een eigen ploeg naar de strijd om de wereldkampioenschappen in Bied Sindsdien zijn de prestaties van de Oostduitsers met sprongen vooruit gegaan. Tijdens de Olympische Spe len van 1972 in München voerde de DDR het landenklassement aan met een totaal van drie gouden medail les, een zilveren en drie bronzen plakken. Uit het „Bassin Olympi- que" op het eiland St. Helene in de St. Laurentrivier, die Montreal doorsnijdt, visten de Oostduitsers zaterdag al vier gouden en twee zil veren medailles op de damesnum mers, die voor het eerst op het Olym pische programma stonden. Daags erna konden de talrijke toeschou wers de Oostduitse hymne wel dro men, Maar liefst vijf keer mocht een ploeg uit de school van Körner op het hoogste platform plaatsnemen. Daarnaast bestond de oogst nog uit een zilveren en twee bronzen medail les. zodat de DDR net als in München aan alle finales eremetaal overhield. Waren de Oostduitse triomfen ni?t onverwacht gekomen, de overwin ning van de Fin Pertti Karppinen in de skif kwam bepaald niet in de prognoses voor. De 23-jarige brandweerman uit Vehmaa trok zich daar echter weinig van aan. Al zag het daar aanvankelijk in het geheel niet naar uit. Wereldkampioen Pe- ter-Michael Kolbe meende kennelijk dat hij het aan zijn stand verplicht was direct afstand te nemen van het „gewone volk" en lag na de eerste 500 meter ruim een lengte voor op de Rus Nikolai Dovgan. Karppinen, die zijn eigen gang ging. was twee lengten achtergeraakt. Halverwege was het verschil nog groter gewor den. Kolbe voorop, nu op twee lengten gevolgd door de Ier Seaii Drea en met de gebrilde Fin nog altijd als vijfde. Even later zette Karppinen, met zijn lengte van twee meter en een centimeter en een ge wicht van 98 kilogram bepaald geen „kleintje", een onweerstaanbare op mars in. Met nog 500 meter te roeien had Karppinen een drietal concur renten (Dovgan, Drea en de Oostduitser Dreifke) achter zich ge laten. Hij richtte de blik op buurman Kolbe. die nog altijd bijna twee lengten over had gehouden. Maar Karppinen was niet meer te stuiten. Er viel nog een Scandinavisch suc ces te noteren. De Noorse gebroeders Frank en Alf Hansen duldden geen tegenstand in de double sculls en grepen het goud na een tactisch ster ke race, waarin de eindsprint van de Britten Baillieu en Hart te laat kwam. Voor de 29-jarige Frank Han sen betekende het zijn tweede Olym pische „blik". In München werd hij met Sven Thogersen tweede op het zelfde onderdeel. De derde gouden medaille, die aan de aandacht van de Oostduitsers ontsnapte, viel ten deel aan de vier met stuurman van de Sovjet Unie Al scheelde het weinig of het Oostduit se kwartet zou ook hier hebben toe geslagen. dertiende en twaalfde plaats. „Bij de start lagen we extreem over bakboord", zei ir. Geert Bakker snakkend naar een koel pilsje na bijna acht uur op het water te zijn geweest „Na die eerste ronde maak ten we een slag naar bakboord. Dat deden we gezien het weerbericht dat zei dat de wind zou gaan draaien. Dat gebeurde weliswaar niet direct maar we hebben er wel voordeel van gehad". De grootste angst van de succesvolle Solingzeiler uit Warmond was dat bij gebrek aan wind de race zou worden afgeschoten. „Bij de bovenboei had den we ruim twee minuten voor sprong", waren zijn woorden, „bij de lage zeker wel tien minuten. Gezien het zuchtje wind dat er stond was dat overigens in afstand niet eens zo erg veel" Nagenietend van de zege die hem weer helemaal heeft teruggebracht in de strijd om de medailles zei hij hoofdschuddend: „Het was een heel vreemde wedstrijd. Soms hier en daar een zuchtje wind en dan weer zal je een boot op dertig of twintig meter van jel af wel wat vaart krij gen terwijl je zelf stil lag". MONTREAL De politie in Montreal heeft een groep van 21 mensen aangewezen die moet trachten op te treden tegen de verkoop van zwarte toegangsbewijzen tot de Olympische Spelen. ,,De toestand was al ernstig maar dit wordt van dag tot dag erger want het publiek schreeuwt om kaartjes", aldus een woordvoerder van de politic. In de buurt van het stadion hangen ruim honderd zwarte handelaren rond. De helft zou bestaan uit ..beroeps", die overal in de wereld optreden waar bij grote evenementen geld is te verdienen. Geruchten doen de ronde dat de handelaren 5.000 dollar per dag verdienen aan hun kaartverkoop. Voor kaartjes van de laatste dag van de Spelen en de grote ceremoniële sluiting zou al 500 dollar (ruim duizend gulden) worden betaald. Een woordvoerder van de afvaardiging van de Sowjet-L'nic in Montreal heeft ontkend dat de sprinter Valery Borzov zou zijn verdwenen. Borzov zou politiek asiel hebben aangevraagd in Canada. Borzov. die derde werd op de honderd meter sprint, zal volgens de woordvoerder normaal meelopen op de 4 x 100 meter. De geruchten zijn in de wereld gekomen, toen Borzov niet aan de start verscheen op de 200 meter. Het doelpunt dat onze koningsschutter Paul Litjens maakte in de hockeywedstrijd tegen Canada was een juhileumdoclpunt. Het beteken de de 1500ste in dertien Olympische hockcytoernooicn. Gemiddeld vielen er 3,64 goals per wedstrijd. Recordhouder is wereldkampioen India, dat in 1932 de Verenigde Staten versloeg met maar liefst 241. De kampioen gewichtheffen in het superzwaargewicht de Rus Vassily Alcxeyev kwam na zijn geslaagde poging te laat bij de dopingcontrole. Wat was namelijk het geval? Alexeyev was naar het toilet gegaan, maar daar kwam de 160 kilo zware atleet vast te zitten. Het toilet was niet berekend op de omvang van Alexeyev. Zijn bevrijding ging gepaard met de nodige beschadigingen aan het hokje. De Amerikaan Edmund Coffin is een van de jongste Olympische kampioenen in de military. Coffin is pas 21 jaar. In 1973 is hij met de wedstrijdsport begonnen en daarna is het erg snel gegaan. Vorig jaar won de Amerikaan al goud op de Pan-Amerikaanse Spelen. Coffin is niet toevallig in de military terechtgekomen. Zijn moeder is technisch bege leidster van de Amerikaanse ploeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9