Vest er ter ps uitspraak ver beperken treinen alt slecht bij bonden Hier gebeurde het: 'Natuurmonumenten'koopt Otterlose Bos Ümit en Bolnes vordt opgeheven Philips batterijen die gaan lang mee. op^>kl '«"Ti Duitsland onveilig voor personeel Bloemenhove Van Agt Voorstel voor witte boten" in Biesbosch ElJCerst een grondig onderzoek instellen" „Afbraakproces van openbaar vervoer" chtslagaanvrage voor 80 a 90 man VVDM'er mag weer timmeren op de kazerne Bloemenhove U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. W. L. Brugsma naar de VARA Arrestatie en vervolging mogelijk Auto verongelukt PHILIPS Stuifzand-landschap in Ede voor gemeenschap veiliggesteld Man krijgt 12.000 gulden voor idee DAG 27 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een verslaggever I HAAG De ANWB heeft een ?-boten-plan" voor de Bies- Het plan komt erop neer dat kano's en roeiboten kan huren /de „stiltegebieden" in de Bies- r h te kunnen bekijken. e „stiltegebieden" zouden een worden bij het inwerkingtreden de vaartuigenverordening van /recreatieschap „nationaal park Biesbosch". Er zou dan een „zo ng" worden ingesteld die het FT nj veel recreanten onmogelijk zou fen in die gebieden van de Bies- In stiltegebieden motorboten gebruik gemaakt mag worden. De ANWB heeft deze suggestie ge daan in een brief aan het recrea tieschap. De ANWB erkent dat het „zoneringsplan" het voordeel heeft dat er een verschil in recreatiemoge lijkheden ontstaat, waardoor ook aan de wensen van. de rustzoekers en stiltegenieters tegemoetgekomen kan worden. Het zal dan wel nodig zyn dat de voertuigen, die nu regel matig in de af te sluiten gebieden komen elders een plaats kunnen vinden. Vanaf die plaats moeten de mensen dan met kano's of roeiboten verder kunnen varen. De ANWB meent wel dat het zoneringsplan pas van kracht mag worden als er ande re mogelijkheden geschapen zijn. Het „witte-boten-plan" wordt ge daan omdat de ANWB het kennis nemen van de stiltegebieden in het hele recreatiegebeuren toch van groot belang acht. 2Jh door te dringen waar niet van deze' istw 1 oedi| zi te hjl zij der can qr erf eSp onze Haagse redactie rachl mind?N HAAG De gedachten die minister Westerterp zaterdag uitte ober het drukken van de en daHen bij de Nederlandse Spoorwegen (hij opperde bepaalde treinen korter te maken en op stille v^n de frequentie te verminderen) zijn de vakbonden in het verkeerde keelgat geschoten. Ook de f^Miatiefgroep verkeer en vervoer", waarin milieu- en actiegroepen samenwerken, heeft protest Gfigetekend. het; iets jvervoersfederatie NVV/NKV en er Wjvervoersbond CNV vinden dat ,naa4terterp eerst maar eens een ijujig onderzoek moet instellen e welt de mogelijkheden voor een ef- dtenter beleid ten aanzien van het r deJnbaar vervoer, „in plaats van iet ejens maar weer het snoeimes te uiken." 11 kf »r de uitspraken van Westerterp en terdagavond in „Brandpunt") zei •rootjvoorzitter van de bedrijfsgroep 'erelflorwegen van de vervoersfede- 1 Bele NVV/NKV. „Dit is het begin nChij een afbraakproces van het inbaar vervoer. Frequentiever andering betekent de doodsteek het openbaar vervoer. Boven- is het een aanslag op de cgelegenheid van ruim vijftig- kend werknemers in deze sector. Fpral het feit dat de bewindsman 'bet openbaar zijn gedachten laat tn over besnoeiingen, voordat hij grondig onderzoek heeft laten tellen, zit de bonden hoog. De V-vervoersbond zegt in een reac- dat er dringend behoefte is aan lange-termijn-planning, waarbij t openbaar vervoer wordt gekop- Id aan verantwoord particulier vervoer. „De NS. is de slagader van het openbaar vervoer en bedient in die functie het regionaal vervoer," aldus de CNV-bond. „Halt?" FNV-woordvoerder Mulder: „Iede reen heeft recht op een goed stukje mobiliteit. Ik heb het idee dat het parlement de minister wel een halt toe zal roepen." Hij acht de kans niet denkbeeldig dat steeds meer mensen door de vorige week afge kondigde tariefsverhogingen voor het openbaar vervoer (8,5 procent; méér gebruik zullen gaan maken van hun eigen auto. Juist omdat de variabele kosten van de auto (brandstof en onderhoud) praktisch gelijk lopen aan de prijs van het openbaar vervoer, wordt het nood zakelijk om de kwaliteit van het openbaar vervoer te verbeteren, al- ;nen: -Bee' lar te; a?a< eni| ich' Ze1n een onzer verslaggevers ERIKZEE Voor het personeel van de scheepsdieselmoto- Iifabriek Smit en Bolnes is de klap uiteindelijk gevallen. Deze ïheinpk nog zal voor 80 a 90 man van de nog 140 in getal zijnde fedewerkers een ontslagaanvrage worden ingediend. Dit bete Aht dat het bedrijf nu onherroepelijk wordt opgeheven. dus de heer Mulder. Hij denkt hier bij aan een integrale tariefsregeling voor het hele openbaar vervoer. Bo vendien zou één dienstregeling voor alle takken van het openbaar ver voer veel góed kunnen doen. De initiatiefgroep verkeer en vervoer noemt de uitspraken van de minister „volkomen in tegenspraak met het door de regering nog onlangs in het meerjarenplan personenvervoer uit gestippelde vervoersbeleid. „Terwijl de overheidstarieven in het alge meen dit jaar niet zullen worden verhoogd, wordt notabene voor het openbaar vervoer in een eenzijdige maatregel wel een verhoging voorge steld", aldus de initiatiefgroep, die tevens de verwacting uitspreekt dat de verhoging „ongetwijfeld reizi- gersverlies veroorzaakt". De plannen die de minister onlangs ontvouwde om het streekvervoer 's avonds en in de weekeinden te beperken (opheffing van buslijnen waarvan gemiddeld minder dan tien mensen gebruik maken) hebben felle reactie losgemaakt van de gekozen leden van de ondernemingsraad van de spoorwegen. Zij vrezen dat uit voering van dit plan zó'n nadelige invloed zal hebben op het gebruik van het openbaar vervoer dat er nau welijks nog een weg terug zal zijn. Volgens de gekozen leden, die een brief aan de minister gestuurd heb ben, zal deze beperking de groei van het autopark en het gebruik van het particulier vervoer bevorderen. „De voorgenomen maatregel lijkt op pa niekvoetbal, stoelt niet op we tenschappelijk vastgestelde gege vens en past niet in het beleid op lange termijn", aldus de brief. De gekozen leden wijzen erop dat het streekvervoer in nauw verband staat met het intercity-net, wanneer het gaat om aan- en afvoer van treinrei zigers. Zij vrezen een nadelig effect voor de spoorwegen van beperking van het streekvervoer. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De ex-VVDM'er Harry van Dam. die na zijn diensttijd als timmerman onderhoudswerkzaam heden verrichtte op de Willem Lode- wijk van Nassaukazerne te Appinge- dam. heeft weer toegang gekregen tot dit militaire complex. Eind vorige maand moest Van Dam in opdracht van het bureau veilig heid van het ministerie van defensie zijn pasje inleveren. Waarom werd er niet bijgezegd, maar volgens de WDM zou hij zijn geweerd wegens het VVDM-lidmaatschap tijdens zijn diensttijd en het lidmaatschap van de ANJV, de jongerenorganisa tie van de CPN. Gisteren kreeg de timmerman zijn pasje weer terug, omdat „defensie zijn persoonlijke belangen zwaarder heeft laten we gen dan het toegangsbeleid tot de kazerne", aldus een woordvoerder. Toen Van Dam eind vorige maand de toegang tot de kazerne werd ont zegd, kreeg hij van zijn baas, het aannemingsbedrijf Van der Pol uit Hagestein in Groningen, ontslag op staande voet. aangezien deze aanne mer uitsluitend onderhoudswerk zaamheden verricht voor defensie en dus vrijwel altijd met zijn perso neel binnen de kazernemuren ope reert. Dit ontslag was inmiddels in getrokken, omdat de bouw- en hout bond van het CNV had weten te bewerkstelligen, dat het ontslag op staande voet werd omgezet in een gewone ontslagprocedure. Nadat de WDM in het laatste num mer van haar blad „Twintig" de zaak in de publiciteit had gebracht onder de kop „Te links om te timme- ren, hoe is het mogelijk", heeft de fensie deze kwestie opnieuw uitge zocht en de zaak uiteindelijk in der minne geschikt. Aannemer Van der Pol maakte de ontslagaanvrage on gedaan en Van Dam kreeg zijn toe gangspasje terug. Hij kon nu weer aan de slag. Dit onder het motto: „Wel links, maar niet te links om te timmeren". ADVERTENTIE h de mensen die overblijven zul- l gedurende een bepaalde tijd on- D. freer 40 man servicediensten gaan lemuiflenen. Ze zullen in Zierikzee ge- itioneerd blijven tot IHC Holland tie moedermaatschappij van Smit Bolnes voor hen binnen het pcern (al dan niet) een alternatief Smatfeft gevonden. Eventuele oplossin- werkk zullen echter beslist niet in Zie- •1948We kunnen worden gerealiseerd zou moeten zijn dat de mensen Mzelf in slagen bij kleinere bedrij- et Er^ ander werk te vinden. De voor toe iStzichten daarop zijn echter vrij- -Nel nihil, igatid bPmP mePdat Smit en Bolnes °P Schou- Ds jn-Duiveland het grootste metaal- ies (OpriJf is dat aanvankelijk aan 220 werk bood, wordt de sluiting vert/ien als een ware ramP voor de t de <#*°- Een ramP waarvan ook som van Fe kleine toeleveringsbedrijven en van de werknemers er een van berus ting. „Men heeft het lang aan zien komen en eigenlijk werkt de zeker heid, dat men zich van nu af aan niet meer behoeft te vleien met hoop die telkens weer vals bleek te zijn, posi tief." De vakbonden hebben gister middag met werknemers de vorige week al aangeboden principe overeenkomst voor een sociaal plan besproken. Dit plan wordt door de districtsbestuurders gunstig beoor deeld. De heer F. de Vries van het NKV noemde het „een der betere regelin gen in Nederland" eh ook de heer Bil zei er achter té kunnen stdan. Men is er met name voldaan over eens dat de werknemers van 55 jaar en ouder tot de dag waarop ze 577: worden hun volle salaris behouden. Ze blij ven dus in feite in dienst van het concern waarbij dan wellicht nog een functie voor hen kan worden gevonden) en vallen dan onder de els zti niiddenstand de nadelen zullen zogenaamde regeling-Boersma. Hier- •Bo oudt^i livcrsS1 iocto| ngen lerv inden. schade is op het moment nog it goed te taxeren," zegt de heer R. districtsbestuurder van Zeeland de industriebond CNV. „Maar lelijk is wel dat het wegvallen een groot stuk werkgelegenheid in deze hoek toch al bijzonder is, in verschillende sectoren trkbaar zal zijn. Vandaar dat sinds 50nkend werd- dat IHC Holland voor [fabriek geen toekomst meer zag, tf1 overbeidswege en door de vak- de weging alles geprobeerd is om het Irijf te redden. Alle onderhande- ;en liepen echter op niets uit." heer Bil duidt hierbij op de eerst stelde mogelijkheid dat de Ameri- mse vliegtuigmotorenfabriek itt and Whitney aan Smit en Bol werk zou uitbesteden. Dat zou iter geen definitieve, maar een lelijke oplossing zijn geweest. »k is onderhandeld met MAK, een lits motorenconcern, dat echter ;nmin iets opleverde. De hoop is rts gevestigd geweest op het >rse condern Wichman, dat ech- geen voldoende eigen kapitaal in bedrijf kon steken. Ie pogingen om het liefst een hele. tr desnoods gedeeltelijke redding het Zierikzeese bedrijf te be- irkstelligen mislukten. Nu is dan tdelijk zij het dan in negatieve een eind gekomen aan de tel- fns weer oplopende spanning. erusting >lgens de heer Bil is de stemming door blijven ze na de WW tot aan hun 65ste jaar onder de wet werkloos heidsvoorziening. De werknemers hebben het sociaal plan aanvaard, zodat het niet lang meer zal duren of het doek over Smit en Bolnes valt. Vervolg van pagina 1 de mening van de inspecteur. Wel voerde hij een indringend gesprek met de bij het geval betrokken art sen. met name wat betreft de dia gnostiek van de zwan- gerschapsduur. Ik zie geen aanlei ding voor verdere stappen van de inspectie, zo zegt minister Vorrink. Verklaringen van een rechtstreeks belanghebbende zullen zonder on derzoek door de geneeskundige in spectie vrijwel nimmer tot een klacht bij een medisch tuchtcollege kunnen leiden, zo zegt de minister verder. Wel kan de belanghebbende zelf een klacht indienen bij zo'n col lege of zich tot het openbaar minis terie wenden. In het geval van me vrouw Sziele heeft de regionaal in specteur aan de behandelend arts het advies gegeven de betrokkene mee te delen dat zij zodanige stap pen kan ondernemen. De arts heeft voor zover bekend daaraan gevolg gegeven, aldus de minister. Zij acht de in dit geval gevolgde handelwijze in overeenstemming met de in 1972 gepubliceerde ge dragslijn ten aanzien van abor tusklinieken. Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank' in uw buurt. Daar kunt u zich voor een luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door één enkele verzekering af te sluiten: de Amro reisverzekering. Niet alleen uw bagage en contanten zijn dan verzekerd. U bent ook gedekt tegen de kosten van ziekte en ongeval. Zelfs tegen de kosten die u moet maken als u wegens familie omstandigheden plotseling naar huis moet. Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geld en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En de veilige Amro Reischeques bestellen. En een safeloket huren om uw kostbaar heden in op te bergen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van 1 oktober gaat de journalist W. L. Brugsma voor de Vara-televisie wer ken. Brugsma gaat meedoen aan de wekelijkse aktualiteitenrubriek Achter het Nieuws en aan het maan delijkse programma Haagsche Krin gen. In Achter het Nieuws zou hij als commentator optreden. Ook zou hij in de presentatie van deze rubriek een belangrijk aandeel hebben. Te vens gaat Brugsma voor zowel Ach ter het Nieuws als Haagsche Kringen een aantal interviews verzorgen. Dé afgelopen acht jaar heeft hij aan een groot aantal programma's van de NOS meegewerkt. Dat zal hij dan niet langer doen. Het laatste jaar was dat het programma Informeel. Verder had hij in het verleden be langrijke interviews met president Tito, president Pompidou, bondskanselier Willy Brandt. Te vens is hij nog steeds vaste colum nist van de Haagse Post, waarvan hij tot 1 januari 1975 hoofdredacteur was. maar op eigen verzoek uit deze functie werd ontheven. WILLESKOP De vijfjarige J M van Woudenberg uit het Utrechtse Willeskop is bij het spelen onder een rijdende auto gelopen. Het kind was op slag dood. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Het medisch en verplegend personeel van de abortus-kliniek Bloemenhove en het Bea-huis (polikliniek) in Heemstede bij elkaar ongeveer honderd personen heeft van het bestuur de dringende waarschuwing gekregen het grondge bied van West-Duitsland te mijden. Ook het er doorheen reizen wordt afgeraden. De reden voor dit advies is, dat het personeel de kans loopt gearresteerd en vervolgd te worden in verband met het aborteren van Westduitse vrouwen in de abortus- en polikli niek in Heemstede. De advocaat van de kliniek, mr L. Laus, heeft dit gistermiddag meegedeeld. De waarschuwing geldt speciaal die me dewerkers, wier namen door de pu bliciteit rond de kliniek ook interna tionaal bekend zijn geworden. De advocaat heeft enige tijd geleden op verzoek van het bestuur van Bloe menhove uitgezocht wat precies de Juridische positie van medewerkers van kliniek en polikliniek in West- Duitsland is. Dit gebeurde naar aan leiding van de zaak-Harm Dost, een ex-medewerker van Release Arnhem, die in de Bondsrepubliek gearresteerd en veroordeeld is om dat hy jonge Westduitsers, die ver slaafd waren aan hard drugs in Ne derland hielp van hun verslaving af te komen door hen hasj te geven. Mr Laus heeft advies gevraagd aan prof. mr O. F. Rüter, hoogleraar strafrechtswetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. Vol gens dit advies moet worden aange nomen. dat overeenkomstig de Duit se wet een Nederlandse arts, die een Duitse vrouw in Nederland abor teert, strafbaar is en door toepassing van het zogenaamde universali teitsbeginsel in West-Duitsland daarvoor vervolgd kan worden. De straf kan variëren van één tot tien jaar. Ook een Westduitse vrouw, die zich in Nederland laat aborteren is straf baar. De vrouw uit Stuttgart, die in mei van dit jaar over haar behande ling in de Bloemenhovekliniek met haar man een klacht bij de politie in Heemstede indiende, loopt kans te worden vervolgd. De officier van jus titie daar heeft zich het recht voorbe houden tot strafvervolging over te gaan, zo is hier bekend geworden, aldus mr Laus. IJSSELSTEIN - Twee vijftienjari ge jongelui zijn gisternacht om het leven-gekomen-toen de bestuurder van een personenauto in het Utrechtse IJsselstein de macht over het stuur verloor. De slachtoffers zijn de vijftienjarige jongeman R. Stornebrink en het vijftienjarige meisje I. Schothorst. De bestuurder bleef zelf ongedeerd. Vervolg van pagina 1 heeft, weggaan ook voordelen, dat kan dienen als een duidelijk gebaar dat er wezenlijke grenzen bij abortus worden overschreden en dat ik daar verder niet bij betrokken wil zijn" Van Agt benadrukte zijn besluit te hebben genomen zonder hierover met de KVP-fractieleider Andries- sen of met premier Den Uyl van gedachten te hebben gewisseld. In reactie op de uitslag van een en quête onder vijfuizend Nederlandse huisartsen, dat 84 procent vindt dat abortus alleen onder bepaalde voor waarden (medische indicatie) aan vaardbaar is, zei de minister: „Het verwondert mij niet dat het meren deel van de Nederlandse artsen pro blemen heeft met abortus. Het feit dat het er zo veel zijn kan een aan wijzing zijn dat er een bezinning plaatsvindt over deze zaken. Wan neer er twee jaar geleden zo'n onder zoek zou zijn gedaan, zou er, geloof ik. wel een meerderheid uit de bus zijn gekomen, maar niet zo'n grote als nu." Minister Van Agt heeft in Manilla het vierde wereldcongres over het medisch recht bijgewoond. Daarbij kwamen onder andere problemen als voorkoming van voortplanting, het recht om te sterven, het recht to zelfmoord, euthanasie en ook mani pulaties met het menselijk leven aan de orde. Volgens de minister was het een zeer interessante conferentie. Vervolgens is hij naar Jakarta ge-- reisd om een beleefdheidsbezoek af te leggen aan zijn Indonesische ambtsgenoot. Hij heeft daar niet over het probleem van de politiekje gevangenen in Indonesië, noch over de kwestie van de Zuidmolukkers gepraat. „Deze onderwerpen liggpr niet op mijn terrein", zei hij. ADVERTENTIE ROOD NORMAL DUVY. GOUD: HEAVY DUTY, THART DOUBLE DUTY. ULVENHOUT - Het ministe rie van defensie heeft aan de 40-jarige heer C. de Vos uit Ulvenhout een premie van 12.000 gulden uitgekeerd voor zijn idee om de valdeuren van vliegtuigbunkers op Neder landse militaire vliegbases ve le malen sneller dan vroeger gebeurde uit hun constructie te lichten. Dit is nodig voor het periodieke onderhoud. De bunkers lbom-shelters) zjjn in ons land enkele jaren geleden gebouwd op aandrang van de Navo en ter bescherming van straaljagers in oorlogstijd. Tot nu toe duurde het losma ken van de 40.000 kilo zware deuren ruim zes dagen. Met het nieuwe systeem van de heer Vos is de werktijd terug gebracht tot anderhalf ma nuur. Het onderhoud kan nu ook in eigen beheer uitgevoerd worden. De heer Vos veronder stelt dat zijn idee de komende jaren zeker een besparing van een miljoen gulden zal ople veren. vool ?reldi gdui ?ld lanoi i do< n. cinl irbanl Van een onzer verslaggevers ARNHEM/EDE De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland gaat haar bezit uitbreiden met het ruim 104 hectare grote Otterlose Bos in de gemeente Ede. Eigenares van dit markante stuk Veluwe, onderdeel van een stuifzandlandschap, is de in Australië wonende me vrouw A. Morgan-baronesse Van Haersolte. Na jarenlang onderhandelen, is men het eens geworden over een koopsom, die door gedepu teerden van Gelderland „al leszins aanvaardbaar" wordt geacht, namelijk 677.183 gul den (6500 gulden per hecta re). Inclusief de over drachtskosten en een bedrag van 25.000 gulden dat nodig is voor enig achterstallig on derhoud, komen de totale kosten op 780.000 gulden. Het nu voor de gemeenschap „veilig te stellen" Otterlose bos ligt aan de oostgrens van het nationale park De Hoge Veluwe. Voorts ligt het bij een thans nog actief stuif zandcomplex. Het Otterlose bos maakt deel uit van een stuifzandlandschap dat zijn grootste omvang heeft in het Mosselse Zand. In het aan te kopen Complex zelf wordt thans geen actief dat wil zeggen: stuivend stuifzand meer aangetroffen. Het Ot terlose Bos bestaat trouwens overwegend uit bos. Stuifzanden ontstaan wan neer de vegetatie verdwenen is en het voor wind-erosie ge voelige bodemmateriaal zich heeft verplaatst. Het reliëf in deze gebieden is zeer onregel matig en er zijn grote hoogte verschillen. In het zuidelijk deel van het Otterlose Bos worden stuifzandruggen aan getroffen, die tien tot twintig meter boven het omringende landschap uitsteken. Waarschijnlijk hebben de.ou- de Markebossen van de Velu we in het verleden als op- vangzone voor het stuifzand gediend. Voorbeelden hier van zijn te vinden in het Kootwijkse Bos, het Weke- romse Bos en het Otterlose Bos. Het laatste is misschien zelfs een overblijfsel van het reeds in 885 genoemde „woud van Otterloun". Variatie Ook het Otterlose Bos heeft in het verleden gediend als opvang voor het opdringende stuifzand. Het in het verleden als hakhout geëxploiteerde bos bezit thans, mede dankzij de hoge ouderdom en de verschillende ontwikke lingsstadia van de bodem, een vrij grote variatie in bo tanische samenstelling, waarbij speciaal de mosflora rijk is vertegenwoordigd. De noordhellingen vooral zijn sterk begroeid met onder meer kussentjes mos. gaffel- tandmos, klauwtjesmos en levermos. In het bijzonder onder de levermossen wor den zeldzame soorten aange troffen. Rita De provincie Gelderland wil. blijkens een voorstel van ge deputeerden aan de staten, een subsidie van vijftig pro cent verstrekken voor de aankoop van het Otterlose Bos. Ook het rijk is bereid subsidie te verlenen. B. en W. van Ede staan eveneens posi tief tegenover een subsidie aanvrage. >rten aange- -f v L „Wij zoeken uit, hoeveel meter tandpasta er in een tube gaat"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3