Smith verwerpt ianbeveling i igen commissie Intriges aan hof 'keizer' MaoTse-toeng I Spaanse regering praat over amnestie Onenigheid binnen PLO over Libanon Viking door vier storingen geplaagd Jbische dreiging vordt in Egypte icht opgenomen Zes doden bij treinramp ten algemeen kiesrecht voor alle rassen adat houdt belangrijke toespraak Scholen blijven eeg in 5uid-Afrika Militairen zouden bezwaar maken Veroordelingen in Marokko Traplopen maakt klerken fitter Oeganda en Roeanda zitten economisch aan de grond Angolese President Neto op Cuba Spanning stijgt in Aegeïsche Zee bij zee weer kernproeven ndianen vallen Jandgoed aan WARtRDAG 24 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 JSBURY (DPA, Reuter) De blanke minderheidsregering thodesië heeft de belangrijkste aanbevelingen verworpen van loor haar ingestelde commissie van onderzoek naar mogelijk en tot verbetering van de verstandhouding tussen blank en rt. r het parlement verklaarde pre- r Ian Smith dat zijn regering er s voor voelt in te gaan op het •stel een algemeen kiesrecht alle rassen in te voeren. Hij zag geen heil in het voorstel van de imissie gronden die momenteel blanken zijn voorbehouden ook r zwarte Rhodesiërs beschikbaar tellen. geloven dat ons huidige stelsel realistisch en eerlijk is en I garantie vormt dat de regering ferantwoordelijke handen blijft", us Smith. Over de verdeling van idesië in blanke en zwarte gebie- zei hij dat dit zo moet blijven en er geen reden is Afrikanen toe te in grond te kopen 'in blank ge- Hij zei dat guerrillastrijders er in waren geslaagd blanke boe van hun land te verwijderen, ir door „intimidatie" wel zwarte. van de sterkste argumenten ;n de deze aanbeveling (van de imissie) is volgens Smith verder er geen tekort aan land is in de ikaanse gebieden. De speciale imisssie van 11 die van de rege- de opdracht had meegekregen ondereoek in te stellen naar mo- jkheden de betrekkingen tussen issen in Rhodesië te verbeteren vorig jaar september ingesteld, itond onder leiding van sir Vin- Quenet. voormalig rechter bij hoge raad. |uni van dit jaar was de commissie haar rapport gereed. Zij beval n aan de zwarte en blanke kies- n af te schaffen en deze te ver- igen door een „ongekleurd" alge- en register van stemgerechtig- 8. Het voorstel is niet zo radicaal het lijkt De dubbele bodem zit fnelijk in de eisen ten aanzien van de minimumopleiding die het Rho- desische kiesstelsel voor de stemge rechtigden stelt. De uit zes blaken en vijf zwarten samengestelde com missie sprak in haar aanbevelingen niet van afschaffing of verzachting van deze voorwaarde., die voor de meeste zwarte Rhodërs een beletsel is van het stemrecht gebruik te ma ken omdat zij geen of nagenoeg geen opleiding hebben gekregen. Op deze manier voorkomt het blanke min derheidsbewind dat er een bewind van zwarten zou kunnen komen. De zwarte nationalisten hadden dan ook al direct laten weten geen enkel vertrouwen in de commissie te hebben. Dienstplicht zwarten De Rhodesische minister van coördi natie heeft bekend gemaakt, dat zwarten zullen worden opgeroepen voor dienst in het leger, wanneer het Rhodesische parlement een voorstel van die strekking goedkeurt. De dienstplicht van de zwarten zou niet noodzakerlijkerwijs een gewapende rol hoeven inhouden bij de strijd tegen de guerrilla's. Volgens het wetsvoorstel zullen slechts sommige groepen zwarten worden opgeroe pen. Welke groepen moet nog nader vastgesteld worden, maar waarne mers hier zeggen dat het vooral zou gaan om zwarten die bureaufuncties kunnen vervullen. Voor de directe strijd zullen oók in de toekomst al leen blanken worden ingezet. Hoe wel de helft van de Rhodesische ge regelde troepen bestaat uit zwarten, zijn dit in tegenstelling tot de meeste blanken allen vrijwilligers. De strijdkrachten kennen slechts blan ke officieren. ÏAIRO (UPI, Reuter) Egypte schijnt de Libische dreiging om t onderlinge diplomatieke betrekkingen te verbreken licht op nemen. t blijkt uit het feit. dat de Egyp- iche president Anwar Sadat in zijn espraak ter gelegenheid van de ste verjaardag van de Egyptische volutie op de Libische dreiging et inging. In zijn toespraak tot een meenschappelijke vergadering n het Egyptische parlement en het ntrale comité van de Arabische icialistische Unie. de enige politie- 1 partij in het land. gaf Sadat ech- r de schuld voor een poging tot een aatsgreep in Soedan enkele weken leden aan de Libische leider Kolo- 1 Khadaffi, die hij als „Libië's gek" nschreef. idat stelde dat het onlangs ge- OHANNESBURG (UPI) - De scho- tn voor Afrikanen rond Johannes- mrg en Pretoria bleven vrijdag, voor (e tweede achtereenvolgende dag iadat de lessen mochten worden lervat. weer vrijwel leeg en de hoof- len zonden de enkelingen die waren iomen opdagen naar huis tot maan- De lessen mochten donderdag wor- len hervat na een onderbreking van [en maand als gevolg van het oproer i de zwarte woongemeenschap So- feto waarbij 176 doden vielen. ofdcommissaris van politie Le Rtoux van Soweto zei geen bewijzen e hebben dat de leerlingen worden teïntimideerd en daardoor van [chool wegblijven. De politie surveil- 'iert intensief en meldt dat het rus- l is. zei hij. V] Wolgens Le Roux zullen de leerlingen ttiet worden gedwongen naar school te gaan omdat er geen schoolplicht ir de zwarte Afrikanen bestaat. MADRID (AP, Reuter) De Spaanse regering is gisteren bijeengekomen om de aangekondigde amnestie voor politieke gevangenen te bespreken. De locomotief van de trein kantelde en kwam naast de rails terecht. BRIG (AP. DPA. UPI) Zes men sen. onder wie een Nederlandse vrouw, zijn donderdagnacht om het leven gekomen doordat de Rivièra- express in Zwitserland ontspoorde Bij het ongeluk raakten 34 mensen gewond. Het ongeluk gebeurde kort nadat de trein met circa 150 inzittenden de Simplontunnel bij het Zwitserse plaatsje Brig had verlaten. De Zwit serse bestuurder, die om het leven kwam. zou om onopgehelderde rede nen geen vaart hebben geminderd bij het verlaten van de tunnel. De expresstrein was op weg van Ventimiglia aan de Italiaanse Rivie ra naar Dortmund in West- Duitsland. Bij het ongeluk liepen de locomotief en alle acht wagons uit de rails. De wagons werden ten dele in elkaar gedrukt. Enkele slachtof fers moesten met snijbranders wor den bevrijd. De gewonden werd eerste hulp geboden in een tegen over de plaats van het ongeluk staande kapel De meeste passagiers werden in hun slaap verrast, toen het ongeluk om ongeveer een uur 's nachts gebeur- BEIROET. DAMASCUS (AFP. UPI. Reuter) Binnen de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) is er onenigheid ontstaan over de onderhandelingen tussen de Palestijnen en Syrië over de kwestie Libanon. sloten verdedigingspact tussen Egypte en Soedan „slechts een stap is die door andere stappen zal wor den gevolgd die de strategische vei ligheid van de Arabische natie moe ten beschermen, z'n strijdkrachten ontwikkelen volgens de nieuwste methoden en het tot een belangrijke militaire macht maken". Sadat voeg de hieraan toe dat Saoedi-Arabië bij het verdedigingspact betrokken is. Hij sprak de hoop uit dat zich in de komende maanden andere Ara bische staten bij het pact zouden aansluiten. Terugtrekking Met betrekking tot Libanon ver klaarde Sadat dat de Syrische troe pen zich uit Libanon moeten te rugtrekken vanwege de botsing met de Palestijnen en de linkse Libane- sen. Sadat vroeg zich af of de Sy rische interventie de „manier was de Arabische zaak te dienen?. Heeft het geen averechts effect op de mars van de Arabieren naar de bevrijding van door Israël bezet gebied?". Sadat waarschuwde Israël om niet in de Libanese burgeroorlog in te grijpen. Terwijl gisteren de onderhandelin gen tussen de Palestijnen onder lei ding van de PLO en de Syriërs in Damascus werden voortgezet gaf het Afwijzingsfront (waarin de organisa ties zijn verenigd die tegen elke rege ling met Israël gekant zijn) een com munique uit waarin het verklaarde „tegen alle concessies aan het Sy rische regiem" te zijn. Het communi que spreekt voorts van de „voortzet ting van een samenzwering welke beoogt het Palestijnse verzet en de nationale Libanese beweging neer te slaan". Syrië heeft geen enkel concreet bewijs geleverd dat het dat komplot opgeeft. Het front be schouwt elk resultaat van het over leg in Damascus als nul en van gener waarde. Een nieuwe poging van het Rode Kruis om gewonden uit het kamp Tal el Zaatar in Beiroet te bergen is RABAT (AFP) Een rechtbank in de Marokkaanse stad Fes heeft gis teren drie personen tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, twee tot 25 jaar. drie tot 20 jaar en vijf tot 10 jaar wegens hun aandeel in een sa menzwering tot omverwerping van de regering in maart 1973. Straffen van een tot vier jaar werden opge legd aan 24 mensen en tien beschul digden werden vrijgesproken. Een geval is aangehouden omdat de be schuldigde in een psychiatrische in richting zit. gisteren mislukt. Een Rode-Kruiswagen was om een uur het kamp binnengereden, maar even voor tweeën vroegen de conser vatieve strijdkrachten de drie gede legeerden het kamp onmiddellijk te verlaten. „De Palestijnen hebben van het bestand gebruik gemaakt om hun stellingen vooruit te schui ven". zo deelden de conservatieven mee. De auto reed toen weg onder hevig vuur van artillerie en tanks in de hele sector. In kringen van de Amerikaanse ambassade hoopte men dat de evacuatie van Amerika nen en andere niet-Libanezen. die dinsdag niet kon doorgaan, nu moge lijk zondag kan plaatsvinden, maar zeker was men daar niet van. DüSSELDORF (DPA) Een Westduits kantoor in Leverku- sen heeft op gedisciplineerde wijze nog eens bewezen dat lichaamsbeweging mensen fit maakt. Het bedrijf liet een aantal werknemers gedurende tien weken uitsluitend gebruik maken van trappenhuis. Een andere groep mocht alleen met de lift omhoog. Bij de trappenlopers gingen hart- en longfunctie en bloed somloop met gemiddeld meer dan 25 procent vooruit. Aan te nemen valt dat daardoor het risico op hart- en vaatziekten verminderde. Volgens de lei ding van het bedrijf heeft, na enig aarzelen en meewarig hoofdschudden, nu het meren deel van het personeel zich bij de trappenlopers aangesloten. NAIROBI (UPI) De Oostafrikaan- se landen Oeganda en Roeanda zit ten economisch volslagen aan de grond. De meeste fabrieken in de twee landen zijn gesloten, privé au to's zijn van de wegen verdwenen en in Oeganda zijn zelfs de militaire oefeningen wegens benzinetekorten afgelast. Roeandese functionarissen zijn op het ogenblik in de Keniase hoofdstad Nairobi om te overleggen over nieuwe transportroutes voor benzine naar hun land. Roeanda is behalve één van de armste landen ter wereld ook een binnenstaat (ligt niet aan zee). Tto nu toe liep het benzinevervoer via Kenia en Oegan- Volgens een zegsman wil eerste mi nister Adolfo Suarez de onlangs in gediende voorstellen zodanig wijzi gen dat meer politieke gevangenen van de voorgestelde amnestie rege ling profiteren. De amnestie geldt nu alleen voor politieke gevangenen die zich niet hebben schuldig gemaakt aan gewelddaden. Amnesty Interna tional heeft tegen deze maatregel al bezwaar gemaakt. Volgens deze be weging worden veel gevangenen in Spanje wegens .terrorisme' vastge houden. terwijl ze alleen maar lid waren van een ondergrondse organi satie. Anderzijds zouden de vier mili tairen in de Spaanse regering be zwaar hebben gemaakt tegen de am nestie omdat zij die juist te uitge breid vinden. De militairen zouden er met name op tegen zijn amnestie te verlenen aan de negen legeroffi cieren die beein dit jaar werden ver oordeeld wegens .opruiing'. De ne gen waren lid van een ondergrondse organisatie van officieren die ijvert voor politieke liberalisatie in Spanje. Het overleg over de amnestie bete kent dat de officiële bekendmaking van de amnestie Is uitgesteld tot 30 juli, aldus de woordvoerder. Eerder was verwacht dat koning Juan Car los de amnestie dit weekeinde zou aankondigen. Bomaanslagen Inmiddels heeft de Spaanse politie laten weten dat bomaanslagen van het afgelopen weekeinde zijn ge pleegd door een splintergroep bin nen de verboden Spaanse commu nistische partij Verscheidene leden van deze groep zijn gearresteerd. de. Van de gewonden moesten er 13 in een ziekenhuis blijven. Behalve de Nederlandse vrouw verloren een Deense vrouw en haar beide kinde ren van drie en vier jaar en een Duitser het leven. Gisteravond was nog niet bekend wie het zesde dode lijke slachtoffer was De namen van de andere slachtoffers waren nog niet vrijgegeven. De Simplontunnel, die Zwitserland met Italië verbindt, is de langste spoorwegtunnel ter wereld. Op 22 juli 1971 werden vijf Italiaanse ar beiders gedood, toen midden in de tunnel een trein ontspoorde PASADENA (UPI. Reuter) De Viking 1 heeft op Mars ineens meer storingen tegelijk dan de onderzoekers leuk vinden. De telescopische graafarm die volgende week grondmonsters moet nemen, bleef tijdens een beproevingsprogramma steken. Twee radio's vertonen kuren. En de seismometer die grondtrillingen moet registreren, zit nog steeds muurvast. Het probleem met de graafarm raakt het onderzoek in het hart. In de grondmonsters moet naar sporen van (de mogelijkheid van) leven op Mars worden gezocht. De arm werd bij de beproeving correct uitgesto ken. maar blqef bij het intrekken op de laatste centimeters hangen Maar proeven met een model in Pa sadena wijzen in de richting van een ontwerpfoutje dat overkomelijk is De boosdoener zou een borgpen zijn die wegvalt als de arm verder wordt uitgestoken dan men tot nog toe heeft gedaan. Dat gaat men vandaag proberen. Eén van de twee radio-ontvangers voor commando's van de aarde werkte donderdag traag en gisteren helemaal niet meer. Naar de oorzaak wordt gezocht. En een zender voor communicatie met de aarde via het om Mars draaiende moederschip, werkt op een te laag vermogen. Vol gens projectleider James Martin is de kans één op twee dat dat vanzelf weer goed komt. De seismometer hoopt men nog steeds in bedrijf te kunnen krijgen. Lukt dat niet. dan zou dat een „heel ernstig" gemis zijn in het. totale on derzoekprogramma. Uit Marsbevin- gen kunnen conclusies worden ge trokken over de inwendige opbouw van de planeet. Viking 2 heeft ook zon instrument aan boord, maar juist gelijktijdige metingen op twee verschillende plaatsen zijn erg be langrijk HAVANA (Reuter. UPI) - De Ango lese president Neto is gisteren voor een officieel bezoek aangekomen op Cuba. Collega Castro en bijna alle hoge Cubaanse leiders waren op het vliegveld ter verwelkoming aanwe zig. Neto viel een uitbundige ontvan- vertrek Tlirks sehin gst ten deel: honderdduizenden Cu- ibanen stonden langs de weg te da, maar nu weigeren Koeandese chauffeurs door Oeganda te rijden, sinds collega's van hen daar zijn mis handeld door Oegandese militairen en tankauto's in beslag zijn geno men. Honderen tankauto's staan op het ogenblik te wachten aan de grens. Ook Keniase chauffeurs wei geren naar Oeganda te rijden. Voor Oeganda wordt het tekort aan benzi ne niet alleen veroorzaakt door ver voersproblemen. maar ook door ge brek aan geld om benzine en andere olieproducten te kunnen kopen. De Oegandese president Idi Amin heeft besprekingen gevoerd met Ara bische ambassadeurs in zijn land om uit de moeilijkheden te komen ISTANBOEL (AFP. AP. Reu ter) De spanning tussen Griekenland en Turkije is gis teren toegenomen nadat de Turkse pers onder grote kop pen had gemeld dat het seis mische onderzoekingsschip ..Mta Sismix 1" de haven van Istanboel heeft verlaten om „zijn missie uit te voeren". Die missie is het zoeken naar olie TT""™""""" in de tussen Turkije en Grie- Frankrijk neemt kenland omstreden Aegeïsche J Toen de gepavoiseerde „Mta Sismix zwaaien met Angolese vlaggetjes en portretten van de president Het is niet bekend hoe lang Neto op Cuba zal blijven. Hij zal er in ieder geval de nationale feestdag, op 26 juli. meemaken. Tijdens zijn bezoek zal Neto onder andere met Castro spreken hoe het verder moet met de Cubaanse militairen en technische hulp aan Angola 1" de Bosporus passeerde, werd het schip begroet door de sirenes van andere schepen. De Turkse kranten herinneren aan een recente uit spraak van premier Demirel dat nie mand Turkije kan verhinderen bui ten de Griekse territoriale wateren naar olie te zoeken. In Griekenland kwam premier Ka- ramanlis gisteren bijeen met zijn voornaamste ministers, onder wie minister van defensie Averoff- Tossitsas. Ook de chefs van staven vergaderden. De Sismix 1 kan van ochtend vroeg de Aegeïsche Zee bin nenvaren. PARIJS (AFPI Frankrijk heeft tussen 10 en 22 juli op het Atol Mururoa twee ondergrondse kernproeven genomen. Dit heeft het franse ministerie van defensie be kendgemaakt De omstandigheden waren bevredigend, zo voegde men er aan toe. Frankrijk heeft tot nu toe vijf onder grondse kernproeven gehouden. De eerste werd uitgevoerd op 5 juni vo rig jaar. Eerder dat jaar had Frank rijk na tal van protesten van staten in het gebied van de Stille Oceaan besloten zijn kernproeven in de at mosfeer te staken. door Victor Zorza De laatste bijdrage aan het Chinese politieke repertoire bestaat uit een ouderwetse hofintrige met in de hoofdrol Mao als hulpeloze gevangene van zijn hovelingen. De radicalen gebruiken de pers om de indruk te wekken dat Mao's recente terugtreden uit het openbare leven voortvloeit uit een poging van de conservatieven om de teugels uit zijn handen te grijpen. In een geschiedkundig artikel, dat nen gebeuren en niet zo zeer om iets is. dat te oordelen naar de aanwijzin- (oo s noh* IIO DE JANEIRO (Reuter) On- ds. v jeveer 150 Indiaanse krijgers van de u Xajante-stam, gewapend met gewe- J en en pijl en boog. belegeren een strai andgoed in het westen van Brazilië ten dreigen de bewoners te verdrij ven als zij niet kunnen bewijzen wettelijk recht op hun grond te bben. skerï Het is de Jongste zet in een reeks geschillen om land tussen de kolo- ïjyj nisten en de primitieve Indiaanse stammen, de oorspronkelijke bewo ners van Brazilië. duidelijk bedoeld is als een eigen tijdse allegorie, klagen zij de conser vatieve kliek aan, die 2000 jaar gele den de ziekte van de keizer aangreep als „een voorwendsel om hem tot aftreden te dwingen". Zij herinneren aan een andere gelegenheid waarbij de keizer een „stropop" werd. Zij uiten hun verontwaardiging over het verweer van de conservatieven dat de centrale Paleiswacht vandaag de dag vergelijkbaar met de veilig heidspolitie „onder het persoonlij ke bevel van de keizer" is gebleven. Zij leggen uit dat het tegendeel het geval is; dat de keizer de bevelvoe ring over zowel het leger als de pa leiswacht aan zijn tegenstanders is kwijtgeraakt. Twistgesprekken Hoe groot zijn de overeenkomsten tussen toen en nu? De radicalen hebben de afgelopen jaren de sterkte van hun tegenstanders stelselmatig overdreven. Ze gebruikten histo rische twistgesprekken als hierbo ven beschreven om de bevolking te waarschuwen tegen wat er zou kun- weer te geven dat al was gebeurd. Maar de scheidslijn tussen het heden en de toekomst, tussen waarschu wing en weergave, is dikwijls erg dun geweest. We weten nu dat er ver scheidene perioden zijn geweest, waarin Mao volkomen machteloos stond tegenover gematigde functio narissen die probeerden zijn hang naar het radicale wat in te tomen. Dit zou weer kunnen gebeuren, als het al niet gebeurd is. Het allegorische verhaal staat in de Engelstalige Peking Review, waarin dikwijls niet ondertekende herdruk ken uit de Chinese pers worden op genomen. Het gebruik van allegorie en historische parallellen in de Chi nese pers. bereikte z'n hoogtepunt tijdens de campagne van de radica len tegen de belangrijkste bestuur der van China Teng-Hsiao-ping, maar is aanzienlijk afgenomen sinds Teng begin dit jaar aan de kant werd gezet. Het was niet langer nodig het doelwit te maskeren. Deze nieuwe terugkeer naar het sys teem van de dubbele betekenis wekt de indruk dat er een nieuw doelwit gen in de recente persberichten in Peking niemand minder dan Tengs opvolger Hoea-Koeo-feng zou kun nen zijn. Maar hij is niet de enige en ofschoon het nog niet is gelukt de anderen thuis te brengen geeft het artikel in de Peking Review enige van de noodzakelijke aanwijzingen. „Warlords" In dit artikel wordt bezwaar ge maakt tegen pogingen van oude „provinciale gouverneurs" het co dewoord voor de nu aan het hoofd van de provincies staande eerste partijsecretarissen om voor zichzelf onafhankelijke „vorsten dommetjes" op te bouwen, die een uitdaging zouden kunnen zijn aan de centrale regering. De „warlords", de aanvoerders van plaatselijke le gertjes, die worden aangeklaagd hebben China al 2000 jaar voor dit soort problemen gesteld. Het kortst geleden was dit tijdens de culturele revolutie, toen de eerste partijsecre tarissen de meer radicale opdrach ten uit Peking naast zich neerlegden. De eerste secretarissen zijn meestal ook bevelhebber over de provinciale legeronderdelen of genieten de steun van de militairen, die dikwijls wan trouwend staan tegen de radicale bokkesprongen De Peking Review wekt nu de indruk dat het verbond tussen partijsecretarissen en militai ren is hernieuwd met het oogmerk Mao's erfenis uit de handen van de radicalen te roven. De „gouverneurs", zo wordt gezegd, vormden een kliek van „warlords", die werden gesteund door „hooghar tige soldaten en woeste generaals". Zij behandelden de troepen als hun persoonlijk eigendom en „waren doof voor de opdrachten van de centrale regering". De „gouver neurs" vielen in de derde eeuw voor Christus terug op de onder hun bevel staande militairen om elkaar te steu nen. zo zegt het artikel. Ook dit ls tijdens de culturele revolutie meer malen gebeurd en het gebeurt mo menteel tot op zekere hoogte nog. „Eunuchs" Het is zeker dat de eerste secretaris sen momenteel een meer gematigde politiek voorstaan dan de radicalen willen en zij schijnen daarbij de steun te hebben van de gematigde militairen in veel. ofschoon niet alle. gebieden. Het artikel richt zijn aan klacht tegen „de provinciale gouver neurs, die zich in hun fortei) hebben verschanst" en doelt hiermee klaarblijkelijk op de provinciale par tij-secretarissen. die tijdens de cul turele revolutie de bons kregen maar sindsdien weer op hun posten zijn teruggekeerd. Dan waren er nog de „eunuchs". van oorsprong paleisfunctionarissen, die de keizer beschermden en in de loop van de tijd een hechte politieke groep vormden, die, zo legt het arti kel uit, de politieke, economische en militaire bevoegdheden van de centrale regering overnamen. De omschrijving is van toepassing op „die leiders In de partij, die de weg van het kapitalisme voorstaan", de niet nader genoemde „hoge functionarissen", die er nu in de pers van Peking iedere dag van worden beschuldigd de politiek van Mao te gen te werken. Om hun eigen macht te vergroten breidden de „eunuchs" de omvang van de Paleiswacht uit van de oorspronkelijke 2000 man tot 150.000 en zo hielden zij de keizers onder de duim. Zij regelden de aan stelling en verwijdering van minis ters en „konden zelfs een keizer ont tronen en een nieuwe op de troon te zetten" en daar gaat het met „kei zers" Mao in gedachten ook in het artikel over. De radicalen vrezen dat een verband van hoge functionarissen in Peking, partijsecretarissen in de provincies en militaire bevelhebbers zich Mao's autoriteit zou kunnen toëigenen om er een conservatief communistisch regiem mee te vestigen. De „eu nuchs" sloten een geheim verbond met de „provinciale gouverneurs", zo zeggen zij. en de centrale regering verloor het bevel over de militairen. Wie moest toen het bevel over de troepen voeren? Er was slechts één mogelijkheid om de situatie, waarin het land door de „warlords" was ge bracht te veranderen en de stabili teit te verzekeren. „De centrale rege ring moet mensen uitkiezen, aan wie het bevel over het leger zou kunnen worden toevertrouwd". Zo worden dus de drie centra van oppositie tegen de radicalen be kendgemaakt en op hun plaatsen gezet. Het zijn de topbestuurders, die vanuit Peking het land lelden, de partijbonzen in de provincies en de meer conservatieven militaire lei ders, die hen steunen. De radicalen waren zelfs met de steun van Mao nauwelijks in staat tegenwicht te bieden tegen dit machtige bondge nootschap. Zij willen nu laten weten dat ze zelfs als Mao er niet meer ls de strijd niet zullen opgeven en dat ze genoeg verwarring kunnen zaaien om de uitslag van de strijd onzeker te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7