botterdam klaar voor ieuw muziektheater In Montreal kunnen ze echt jaloers op ons zijn Rotterdamse wethouder kan zijn huis gaan bouwen Bibliotheken krijgen meer personeel en geld TC financieel administratief medewerk(st)er Gemeente 's-Gravenhage BIJVERDIENSTE BEZORGERS (STERS) Raadscommissie maakt geen bezwaar Royal Nederland Leider militair Vierdaagse-kamp: Actiegroepen: Amicales moeten uit moskee Tweehonderd extra arbeidsplaatsen Eendenjacht na middernacht moet verboden worden' Bouwvakkers willen veilige schoenen Politie arresteert vijf jongens die meters leeghaalden DAG 23 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 CT3 ,AI>\f ll'l Vlil t ti HAAG De bouw van een muziektheater in Rotterdam is zowel wenselijk als verantwoord voorwaarde dat de Nederlandse Operastichting zich daar vestigt, r stul de rijksoverheid. „Elke beslissing om een belangrijk kunstgebouw elders neer te zetten zou deze achterstelling nog vergroten", zo meent de wet houder. is de conclusie van het rapport is opgesteld op verzoek van bur- peester en wethouders van Rot- Bam door een commissie van des- Odigen. Us bekend zit Amsterdam in deze pstie ook op het vinkentouw, ftraan nu van twee kanten ferm rdt getrokken. De directeur van Nederlandse Operastichting heeft langs op een persconferentie ge ld dat de opera zich in Rotterdam vestigen wanneer daar wel en in isterdam niet een nieuw muziek water komt. jd december vorig jaar nam de tterdamse gemeenteraad een mo- 1 aan. waarin het college werd ge- lagd te proberen de regering ervan overtuigen dat de vestiging van b muziektheater (voor opera en (let) in Rotterdam een goede zaak I zijn. Sindsdien heeft Rotterdam ik achter deze zaak aangezeten en Iteren werd in het perscentrum euwspoort het rapport overhan- aan drs. J. Riezenkamp, wet- der van kunstzaken van Rot- chterstelling wenselijkheid van een muziek- tater in Rotterdam blijkt, aldus Riezenkamp, allereerst uit het dat zijn stad op cultureel gebied istig gediscrimineerd wordt door Hij had uitgerekend dat Rotterdam per jaar per inwoner zes gulden cul turele subsidie ontvangt van het rijk; Den Haag krijgt er achttien, en Amsterdam zelfs vierenvijftig. Rot terdam past er zelf zeventig gulden per jaar bij (Den Haag 51 en Amster dam 54). Doelen-effect De commissie, meent dat er in het Rotterdamse verzorgingsgebied (1.3 miljoen inwoners) een grote, zij het verborgen behoefte is aan opera en ballet van goede kwaliteit. Daar naast verwacht men ook belangstel ling uit Zeeland en Noord-Brabant èn zelfs de rest van het land. Een goed muziektheater zal volgens de commissie hetzelfde effect kunnen bewerkstelligen als het concertge bouw De Doelen. Sinds de opening van dit gebouw (mei 1966) is het aantal concertbezoeken in Rotter dam verdrievoudigd. Op grond van het „doelen-effect" verwacht de commissie dat een Rotterdams mu ziektheater bij honderd opera- en negentig balletvoorstellingen per jaar ruim 100.000 bezoekers zal trekken. Het muziektheater zal, zo vertelde voorzitter drs. H. J. Viersen, onder deel kunnen worden van het complex, dat in de plaats moet ko men van de Rotterdamse Schouw burg, die al jaren aan vervanging toe is. Uitbreiding van het complex met een accommodatie, geschikt voor opera en ballet, kost ongeveer 40 miljoen gulden. De exploitatie, in clusief kapitaalslasten, wordt be groot op 5,5 miljoen gulden per jaar. De bouw van een muzfektheater zou kunnen worden gefinancierd uit honderd miljoen gulden, die Rotter dam jaarlijks kan investeren in gel delijk onrendabele projecten. Verder meent de commissie, dat de stichting van een muziektheater past in het beleid van het gemeente bestuur om Rotterdam een groot stedelijk karakter te geven. Boven dien zou een dergelijk theater een aanzienlijke impuls betekenen voor de economische bedrijvigheid in de stad. Tenslotte zou ook de werkgele genheid in de bouwsector krachtig worden gestimuleerd. De commissie deelt de mening van de gemeenteraad, dat een muziek theater aan het Schouwburgplein zou moeten worden gevestigd, op de plaats van de huidige Rotterdamse Schouwburg. Dit plein ligt in het hart van de stad. is zeer gemakkelijk te bereiken per openbaar vervoer en biedt binnen een straal van 500 meter parkeermogelijkheden voor ruim 4.000 auto's. I J. F. Ankersmit, arts. Den Haag Praktijk hervat Het omstreden boek over de multinationals door Prof C.N Parkinson Prof. C N Parkinson (van Wet van Parkinson') over opkomst en huidige macht v de multinationale ondernemin gen Een verhaal van talrijke successen in de wereld van in dustrie en handel, maar ook van wereldschokkende debacles In de boekhandel Paperback f 29.50 Met meer dan 100 illustraties. De afdeling JEUGD, SPORT EN RECREATIE der GEMEENTESECRETARIE vraagt voor de Stichtingen Algemeen Haags Comité en Haags Vakantie Comité een Taak. het medewerken aan de financiële administratie van bovengenoemde Stichtingen (controleren van rekenin gen, voeren van correspondentie, opstellen van finan ciële overzichten en begrotingen etc.); het verlenen van medewerking bij de organisatie van diverse evenementen; het bijwonen en/of notuleren van vergaderingen van diverse vakcommissies. Vereisten: M.U.L.O.-A/M.A.V.O.-4 diploma; financieel inzicht (blijkens uit bijvoorbeeld het bezit van het praktijkdiploma Boekhouden). Salarisgrenzen afhankelijk van opleiding en ervaring van i 1.502.— tot 2.102— per maand Vakantietoelage 7.89/o van het jaarsalaris Welvaartsvaste pensioenvoorziening. Gunstige regelingen met betrekking tot verlof, studiefacili teiten, studie- en ziektekosten en kosten woon- werkver- voer. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heer A. Goedhart, telefoon 62.41.21, toestel 2346 Sollicitaties met vermelding van personalia, binnen 14 dagen onder No. P.V. 482 te zenden aan de Directeur 9 van het Gemeentelijk Bureau voor Personeelsvoorzie- &Q ning. Burgemeester de Monchyplein 10. 's-Gravenhage. GEMEENTE DELFT OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders der gemeente Delft, bren gen ter openbare kennis, dat met ingang van 26 juli 1976, gedurende 14 dagen vooreen ieder, ter gemeentesecreta rie van Delft, afdeling stadsontwikkeling en openbare werken. Oude Delft 116. ter inzage ligt het bouwplan van het Rijkswegen Laboratorium te Delft, voor de bouw van een garage voor meetwagens en uitbreiding ten behoeve van kantoorruimte op een terrein gelegen aan de Van Mourik Broekmanweg. Het bouwplan is in strijd met het ter plaatse vigerende uitbreidingsplan „Oudelaanmolensloot". Wij zijn voornemens ten behoeve van dit bouwplan toepassing te geven aan artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, daar het plan in overeenstemming is met het ter visie gelegen hebbende ontwerp partiele herziening uitbreidingsplan „Oudelaanmolensloot". Een ieder is bevoegd om gedurende de termijn van terinzageligging schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de vrijstelling bij ons college in te dienen Delft. 23 juli 1976 iget.» A P Oele. burgemeester (get H de Haas. secretaris Ten kantore van notaris S. Pasma te Noord wijk kan geplaatst worden 1) geroutineerd typiste 2) Aankomend notarieel medewerker (mnl. of vrl.) Hiervoor komen in aanmerking zij die in het bezit zijn van het Mavo-eindexamen en een typediploma. Sollicitaties schriftelijk te richten aan ge noemde notaris, Lindenplein 8 te Noordwijk. Ochtendblad TROUW zoekt voor de va kantieperiode tijdelijke Aanmelden schriftelijk of telefonisch mei vermelding van naam. adres, woonplaats, telefoon en de periode waarin men beschikbaar is bij TROUW/KWARTET B V PARKSTRAAT 22 DEN HAAG telefoonnr 070-469445 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse wethouder drs J. G. van der Ploeg mag van de raadscommissie voor stadsvernieuwing zijn huis gaan bouwen op een stuk grond in de Rotterdamse wijk Hillegersberg. De commissie gaf gisteren toestemming voor de uitgifte van een stuk grond in erfpacht van bijna duizend vierkante meter voor een bedrag van ruim dertienduizend gulden per jaar. Alleen het PPR-raadslid, Simons, behield zijn stem voor. Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bi|voorbeeld over een reisverzekering van verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade FiTia De commissie heeft gisteren vrij uit voerig gepraat over de manier waa rop wethouder Van der Ploeg deze zaak gespeeld heeft. Het betreffende stuk grond had namelijk de bestem ming bijzondere bebouwing, hetgeen betekent dat er geen woningen op gebouwd mogen worden. Enige we ken geleden deed het college van B. en W. echter het voorstel om op verzoek van een architect ontheffing te verlenen van deze bijzondere be stemming, Daarbij werd echter niet vermeld, dat de opdrachtgever van deze architekt wethouder Van der Ploeg was. Niets te verwijten Wethouder Mentink die, wegens de vakantie van Van der Ploeg, de ver gadering voorzat, begon bij dit agen dapunt met een verklaring naar aan leiding van publicaties, onder ande re in onze krant. Hij zei dat het gemeentebestuur in deze zaak niets te verwijten valt, omdat precies de procedure gevolgd is. die altijd in dergelijke gevallen gevolgd moet worden. Van der Ploeg had zich er zelfs nog eens extra van vergewist dat er geen andere gegadigden voor het stuk grond waren. De hele commissie deelde de mening van de wethouder, dat er formeel niets verkeerds gedaan was. Men vond echter dat het beter was ge weest als Van der Ploeg van het begin af aan had gezegd dat hijzelf op het stuk grond wilde bouwen. Het WD-raadslid Baggerman had liever gezien dat de grond maar ver kocht was aan Van der Ploeg. Voor door Jan Roelfs NIJMEGEN ..Montreal kan jaloers op ons zijn. Wij spelen hier het spel zonder winnaar. Veertien nationaliteiten, geen centje pijn, geen wanklank wordt gehoord. We zijn met zevenduizend mannen bij el kaar, ólles loopt gesmeerd. Dat noem ik nou de Olym pische gedachte". Overste Josephus J. van Beren donk (55) is de leider van de cam ping van mannen, onder wie ruim achthonderd Nederlanders. Het mi litaire Vierdaagse-kamp in ,Heu- mens. temidden van de bossen, oostelijk van Nijmegen, waar 's nachts een internationaal brandpiket van een kleine veertig man opereert. „Er is wat regen, gevallen, maar we blijven als de dood voor brandge vaar", aldus deze rondborstige, praatgrage commandant, die na vijf jaar Heumensoord afzwaait, met pensioen. „Geloof me. ik ben gek op de Ne derlandse soldaat. Mijn mening is wel, dat je hem direct naar de kap per moet sturen, maar wie ben ik? Waarom ik gek op hem ben? Zijn houding en zijn marstechniek kun nen glansrijk wedijveren met die van de buitenlandse contingenten. Je moet er begrip voor hebben, dat de jongens in dienst moeten, maar dat betekent niet. dat je ze in de watten moet leggen. Ik ben ook gewoon soldaat geweest en na ruim dertig jaar in het leger, zeg ik; dat niet meer doen aan uitbundig hak- kengeklik en stram salueren, ak koord. Dat het uiterlijk van onze Nederlandse Jan beter verzorgd kan worden, eveneens akkoord. Maar de discipline, die moet van binnenuit komen." Overste Van Berendonk „Ik ken alle oefenterreinen van Europa" beschouwt zich iedere vierdaagse- week als de grootste campinghou der. Hij is verantwoordelijk voor de Denen en de Noren, voor de Ameri kanen. de Duitsers, de Engelsen en al die andere buitenlandse contin genten. die ook bij zijn mensen „in de voeding liggen". Minutenwerk In onze grote veldkeuken gaan er per minuut voor tien man happen uit, een compleet diepvriesdiner. Overste Josephus J. van Beren- donk Ze moeten hem wel binnen een kwartier opsmikkelen anders is de rest koud". Over het vertier van de zevendui zend militairen; „Het actie-comité van de binnenstad zorgt in de mid dag en avond voor gratis busver bindingen. Ja. die middenstand is ook niet op zijn achterhoofd geval len, want ze weten best, dat Heu mensoord zo ongeveer een miljoen Nederlandse guldentjes aan zak geld heeft te verteren. Daarom ha len ze de militaiten graag naar de binnenstad. Goede ligging, goed eten en drinken en ontspanning. ..Ik ben in Brabant geboren, dat is het middelpunt van de wereld. Mijn vader heeft me een Bourgon dische opvoeding gegeven, genie ten van het leven, maar toch ook flink je handen uit de mouwen ste ken. Zonder het één lukt het ónder niet! Ik loop met de overste door het immense kamp. waar een militaire kapper uit Florida - we zijn in het luxueuze Amerikaanse kamp - aan het knippen is. Hij heeft zo n vijf entwintig klanten per dag. Hij. Ri chard Floy - met krulspelden op zijn kepi - verdient er niets mee. „Kijk. dat is nou het mooie", ver kondigt Josephus van Berendonk met zijn basstem. „Op het bord van de openlucht kapsalon staatknip pen voor een dollar. Nou die dollar gaat naar het centrum „Sint Henri- cus". hier in Nijmegen, waar blinde en slechtziende kinderen verblijf houden. De aalmoezenier en de do minee, uit welk land die komen, ik weet het echt niet. hebben daartoe tijdens de kerkdienst van zondag opgeroepen.. Ze hebben daar al een paar honderd gulden binnen gekre gen. Ja zeg, vorig jaar hadden de Amerikanen achtduizend sinaa sappelen over. Wat moeten we er mee. overste? Nou. dat fruit is te recht gekomen bij een aantal tehui zen in de stad." Minder porno De boekhandelaar van het kamp met een eigen boekenstand - acht middenstanders hebben er vesti gingen vertelt: „De pornotijdschrif ten zijn op de aftocht, ik verkoop nog geen tiende van de omzet in deze sector van vorig Jaar. Wat erg goed gaat, is „Een brug te ver", „A bridge too far." En geloof me, ik verkoop dit jaar zelfs Sartre en andere goede schrijvers. Een ver rassende ontwikkeling, dat wel. Het tentfiliaal van de Amrobank heeft tot dusverre voor anderhalf ton aan vreemd geld gewisseld en de nodige reischeques verzilverd. Het is een wereldje op zich, dat kamp van Heumensoord, waar dit jaar - voor het eerst - het sanitair gelijkwaardig is aan dat van een modern hotel en de Amerikanen iedere avond hun grote beeldscherm in de openlucht op richten om in een tweevoudig pro gramma de films van het jaar te vertonen. En getelefoneerd kan er worden mét alle delen van de wereld. Trou wens, men beschikt er over het enige postkantoor in Nederland, dat ook op zondag geopend is. Heumensoord is telkenjare opge bouwd met secundair materieel van het leger. We doen zuinig aan, dat is zeker. Een bewijs; de grote menuborden aan de ingang van de eettent zijn afgekeurde schoolschietschijven. voor geweer en karabijn. „Verschrikkelijk jam mer. dat ik met dit werk moet stop pen. met deze kampeerweek in een Olympische sfeer zonder rimpelin gen". In de adjudantentent wordt gewerkt aan het fotoplakboek voor Josephus Johannes van Beren donk. voor zijn afscheid, op zater dag: Dit is uw (vierdaagse)leven. .ROTTERDAM Het Aktiekomi- tee Pro Gastarbeiders, de Aktie- groep Het Nieuwe Westen, en het Marokkaans Aktiekomitee hebben bezwaar aangetekend tegen de gang van zaken rond 'de oprichting van een moskee aan het Rauwenhoff- plein. Volgens de drie actiegroepen is het comité dat zich met de plan nen voor de moskee bezighoudt geïn filtreerd door leden van de Amicales. een groep waarvan wordt aangeno men dat ze hier namens de Marok kaanse regering toezicht houdt op Marokkaanse gastarbeiders en (vak- bonds) activiteiten die die regering niet welgezind zijn. overbrieft. De actiegroepen verklaren niets te gen de oprichting van een moskee te hebben, maar wel tegen een door de Amicales op te richten moskee, daar deze volgens hen dan een start zou zijn voor kwalijke activiteiten. Vol gens de groepen hadden de officiële instanties in Nederland het initiatief tot de oprichting al lang moeten overnemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De openbare bibliotheken zullen extra financiële steun krijgen. Er zijn al tweehonderd extra arbeidsplaatsen beschikbaar gesteld en de bedragen die het rijk uitgeeft voor deze bibliotheken zullen in de komende twee jaar verhoogd worden. Dit heeft minister Trip. die in de vakantie van minister Van Doorn het ministerie van CRM waarneemt, geantwoord op vragen van de Twee de Kamerleden Haas-Berger en Voogd (beiden PvdA) en Hermes en Kleisterlee (beiden KVP) Deze Ka merleden hadden de bewindsman van CRM gevraagd te reageren op de conclusies van een nota van het Ne derlands bibliotheek en lectuur centrum. getiteld „Voor de vierde maal luiden wij de klokEen be langrijk punt hierbij is dat jongeren tot achttien jaar sinds kort geen contributie meer hoeven te betalen voor openbare bibliotheken, hetgeen een forse inkomstenderving bete kent voor deze instellingen. Maatregelen Minister Trip schrijft verder dat bin nenkort een samenhangend stelsel van maatregelen zal worden gepubli ceerd dat voor de bibliotheken een bepaald kwantitatief als kwalitatief niveau zal vastleggen, dat zowel voor de bibliotheken als voor de overheid die tenslotte moet betalen ver antwoord is. Van de bibliotheken wordt tenslotte verwacht dat zij de concrete problemen analyseren en hiervoor meerjarenplannen maken, die dan wel financieel haalbaar moe ten zijn. Dit laatste moet dan wor den overlegd met de gemeente en de provincie, die betalen. een kooptransactie tussen gemeente en gemeentebestuurders is namelijk toestemming van de Kroon nodig, voor erfpacht niet. Op die manier zou de wethouder buiten alle verden king komen te staan. Bijzonder burger De heer Van Atten (CDA) bracht naar voren dat een wethouder geen gewoon burger is. maar een bijzonde re burger, omdat hij gemeentebes tuurder is. "Juist om de schijn te vermijden dat Van der Ploeg gebruik heeft gemaakt van zijn positie, had hij bekend moeten maken dat hijzelf op de bewuste plek een huis wilde bouwen", aldus Van Atten. Wethou der Mentink ontkende daarop dat Van der Ploeg ..zich beter heeft kun nen warmen, omdat hij dichter bij het vuur zit". Het raadslid Simons behield zijn stem voor, omdat hij eerst uitge zocht wilde zien. of het stuk grond niet beter gebruikt kon worden dan voor de bouw van twee bungalows. Hij dacht hierbij aan bijvoorbeeld serviceflats voor bejaarden uit de wijk. De rest van de commissie wilde daar echter niet aan, omdat, zoals het CDA-raadslid Van der Heijden uitdrukte, „er niets zo onverkwikke lijk is als een gemeente die in de clinch gaat met een gemeentebes tuurder over een woning". De zaak is met dit besluit overigens nog niet helemaal afgedaan, omdat aanstaande dinsdag de commissie ruimtelijke ordening hierover verga dert. Dan worden namelijk de twee bezwaarschriften, die tegen het plan zijn ingediend, behandeld. Kritisch faunabeheer AMSTERDAM De stichting kri tisch faunabeheer meent, dat een denjacht na zonsondergang verbo den moet worden. Volgens de stich ting kunnen jagers bij (invallende) duisternis niet goed meer zien welke vogels zij schieten. Op die manier worden ook veel beschermde vogels neergeschoten, aldus de stichting in een verklaring, die Is opgesteld naar aanleiding van de opening, aan staande zaterdag, van het jachtsei zoen voor wilde eenden. Volgens de Nederlandse jachtwet mogen de wilde eenden vanaf zater dag tot één uur na zonsondergang worden geschoten. Maar veel jagers blijven ook na dat tijdstip schieten, aldus de stichting. Zij wijst erop, dat de wilde eenden in deze periode van het jaar extra kwetsbaar zijn. De woerden zijn in de rui en kunnen daardoor nauwelijks vliegen, terwijl de vrouwelijke exemplaren eind Jul. veelal nog jongen te verzorgen heb ben de stichting kritisch faunabr heer vindt daarom ook. dat de Jach op wilde eenden veel later geopen- zou moeten worden, mogelijk teg< lijk met de opening van het jachtse zoen voor de overige eendensoortei (18 augustus) of nog later. Van een verslaggever UTRECHT Ruim 4 600 werkne mers in de bouw hebben via een antwoordkaart gereageerd op een bijsluiter van het bureau „bouw vei lig" over veiligheidsschoenen en - laarzen, die in mei 1976 naar alle bouwvakkers is gestuurd. Bijna drie kwart van de inzenders had wel eens voetletsel gehad en 95 procent liet weten, wel veillgheidsschoeisel te willen aanschaffen als het kopen wat aantrekkelijker wordt gemaakt. Het bureau „bouw veilig" heeft onder de inzenders tien paar veiligheidsschoe nen verloot. Van een verslaggever DEN BOSCH Na enige maanden speuren ls de recherche van de Bossche gemeentepolitie erin ge slaagd een vijftal Jongelui te arreste ren. die worden verdacht van diefstal van zeventien parkeerme- ters met inhoud. De jongelui die een bende hadden opgericht waarbij ook iemand was die een auto bezat, werkte snel en onopvallend. Vandaar dat het maanden geduurd heeft, voordat de politie een spoor kreeg waardoor zij deze bende heeft kunnen oprollen. In totaal werden zeventien parkeer- meters met inhoud uit de Bossche straten verwijderd, een schadepost voor de gemeente van 12.000 gulden. De buit voor de Jongelui zelf be droeg niet meer dan enkele honder den guldens aan kwartjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9