cVK De zonnige winkels van AH lllslllalll „Evenwichtiger spreiding werkgelegenheid in ons land wordt niet bereikt" waarnemend afdelingshoofd Geestelijk gehandicapte moet beschermd worden bij beheer eigen zaken. IJS I d C CNV over verstedelijkingsnota: CHRISTELIJK VERPLEEGTEHUIS HILVERSUM Nieuwe boeken VRIJDAG 23 JULI 1976 TROUW/KWAB Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV vreest dat een evenwichtiger spreiding van de werkgelegenheid over het land niet zal worden bereikt. Aanleiding voor deze opmerking is de onlangs gepubliceerde verstedelijkingsnota van minister Gruyters. Het CNV noemt het in een commen taar op deze nota onbegrijpelijk dat bijvoorbeeld de extra aandacht die het noorden in verband met de verslechterde werkgelegenheid nodig heeft, ontbreekt. Het verbond wijst erop dat de taakstelling voor het noorden in vergelijking met vori ge beleidsvoornemens zelfs is ver laagd. Het CNV acht ook een minder stringente beperking van het aantal kernen buiten het westen mogelijk. Gemeenten, die met een grote werk loosheid kampen, moeten volgens het CNV in staat zijn om voor de eigen bevolking werkgelegenheid aan te trekken. Met name voor het noorden is het beleid naar de mening van de vakcentrales teveel gericht op de stad Groningen en het Eemshavengebied. Het CNV stelt dat het bestaande aantal groeiker nen daar in ieder geval niet mag worden ingeperkt. De vakcentrale merkt vervolgens op dat de nota onvoldoende in staat is een betere inrichting van de verste delijkte gebieden in het vooruitzicht te stellen. Jn dit verband wijst het CNV onder meer op het verschil in woonkosten voor het bewonen van een nieuw huis in de steden en in de gemeenten in de omgeving ervan. De regering stelt weliswaar subsidies op grondaankopen voor om de woon kosten te drukken, maar aldus het CNV dergelijke subsidies kunnen ertoe leiden dat de grondprijzen ver der stijgen. Niet volledig Het constateert, dat de nota geen volledig beeld geeft van de te ver wachten inrichting van de stedelijke gebieden, doordat een aantal sche ma's voor belangrijke onderdelen als verkeer en vervoer, volkshuisvesting en openluchtrecreatie nog ontbre ken. terwijl een ontwerp voor be drijfsvestigingen niet eens in het vooruitzicht wordt gesteld. Over het verkeer zegt het CNV dat niet in de eerste plaats moet worden gedacht aan maatregelen die zijn gericht op het onmogelijk maken van particulier vervoer, maar aan het bevorderen van het openbaar vervoer. Een verliesgevende exploi tatie van het openbaar vervoer acht het daarbij in principe aan vaardbaar, evenals een lastenver zwaring van het particulier vervoer. Een werkgroep van het NOZ heeft in een rapport over de rechtspositie van geestelijk gehandicapten en ge stoorden voorgesteld een „bescher- mingsbewind" in te stellen. Dat moet de volwassen geestelijk gehan dicapte bescherming bieden bij het beheren van zijn geld en zijn zaken. Minister Van Agt van justitie heeft de werkgroep nu laten weten, dat dit voorstel in het op stapel staande wetsontwerp zal worden overge nomen. Mentor Een tweede voorstel van de werkgroep behelst het aanwijzen van een mentor, die de meer immate riële belangen, zoals opleiding en woonsituatie, van zijn cliënt kan be hartigen. Wat dit voorstel betreft VERPLEEGKUNDIGEN DOE EENS EEN GOOI NAAR PROMOTIE IN T GOOI Het Christelijk Verpleegtehuis Hilversum zoekt voor 2 verpleegafdelingen een verpleegkundige voor de funktie van in de rang van verpleegkundige-A Voor deze funktie hechten wij grote waarde aan belangstelling voor het totale welzijn van de mens en het leefklimaat in het verpleegtehuis. Kontaktuele kwaliteiten en een flexibele instelling zijn eveneens nodig om mede leiding te kunnen geven aan een team dat voornamelijk bestaat uit leerling-ziekenverzorgenden Nadere informatie wordt desgewenst gaarne verstrekt door de direktrice, telefoon (02150) 10632, toestel 117. Zij maakt graag een afspraak met u voor een vrijblijvend oriënterend bezoek aan ons verpleeghuis. Schriftelijke sollicitaties eveneens aan haar te richten op ons adres: „C.V H Paulus van Loolaan 21, Hilversum Instituut voor verpleging en reaktivering van 140 somatisch zieken. Herbert L. Matthews, Half Spanje stierf, een herwaardering van de Spaanse burgeroorlog. Uitgeverij Contact, Amsterdam, 1976. Deze vertaling van het in 1973 ver schenen boek van Matthews, ten tijde van de Spaanse burgeroorlog correspondent van de New York Ti mes in Spanje, komt op een tijdstip dat Spanje volop in beweging is. Het boek geeft een chronologie van de Spaanse burgeroorlog en behandelt daarna thematisch de verschillende Aspecten van de strijd. Zo worden hoofdstukken gewijd aan de Twee de Republiek, de generaals, terreur en revolutie, Interventie en Nonin terventie en de Internationale Brigade. Matthews laat zien dat Spanje nooit echt bij Europa heeft gehoord. Her vorming, Verlichting hebben nooit ingang gevonden in Spanje. Daar door is de macht van traditie, kerk. aristocratie en monarchie zo groot gebleven. Eigenlijk begint Spanje nu pas de ontwikkeling naar de par lementaire democratie, een proces dat in de rest van Europa al in de vorige eeuw op gang gekomen is. Het boek geeft ook een duidelijk beeld van de felheid van de politieke emoties in Spanje. Heel duidelijk wordt in dit boek ook hoe partijdig een neutrale houding in de internationale politiek kan zijn. Vooral Groot-Brittannië heeft tijdens de Spaanse burgeroorlog aangedrongen op neutraliteit. Lan den als Frankrijk en de Verenigde Staten zijn de Britse regering hierin in grote lijnen gevolgd, ook al leef den er twijfels. De onthouding van de democra tische landen heeft Hitler en Musso lini de kans gegeven Franco te hel pen aan de overwinning. Matthews benadrukt de kwalijke rol van de Verenigde Staten, die een wapenem bargo afkondigden voor de strijden de partijen, waardoor de republiek niet in staat gesteld werd zich effec tief tegen de opstandelingen te ver zetten. En dat nog wel terwijl er een vriendschapsverdrag tussen de Spaanse en de Amerikaanse rege ring bestond. Voor wie het standaardwerk van Hugh Thomas over de burgeroorlog te zwaar is (Thomas wordt door Matthews overvloedig geciteerd) biedt dit boek een heldere tekening van de achtergrond, waartegen het Spanje van vandaag zich ontwik kelt. De vertaling is van dr Karei Roskam. H. A. ,,Het mensenspel" door J. Kirschncr. Uitg. Fontein De Bilt. 182 blz. Prijs 19,75. De oorspronkelijke titel van dit boek luidde ..manipuleren, maar wèl goed." Het is een soort handleiding voor de manier waarop mensen an dere mensen kunnen beïnvloeden en hoe zij zelf kunnen worden beïnvloed. De auteur spoort zijn le zers aan niet af te wachten tot een ander zegt wat er gedaan moet wor den, maar zelf initiatief te ontplooi- KINDERBOEKEN De Amsterdamse tweeling, Eric Brendel, middelbare ren, zijn schipperszonen, diel tijd wel „fiksen". Ze zijn def van de schrijver Guus L. Spal ze de voetbal-tweeling noem! pocket Eddie en Eric: ruziet ze speurderswerk en in de j uitgave, speelt het binnenscfl hun vader, Eddie en Ericl Tamara." de Tamara, waarop} vroege jeugd hebben doorgei} een rol. Dat verklaart, waarschijnlijk het feit, dat zei Frankrijk vlot kunnen bewei er geen taalproblemen hebberF beide delen is ook wat tiernerr| tiek gestrooid. Eigentijdse, v£ schreven ontspanningslectuul gegeven bij Elsevier-Nederlarj boekjes kosten 7,50 per stuj Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op het ministerie van justitie is men bezig met de voorbereiding van een wetsontwerp, waarin wordt vastgelegd, dat meerderjarige geestelijk gehandicapten en gestoorden, die niet voor hun eigen zaken kunnen zorgen, recht hebben op bescherming. Dit bericht ,,Klik", het maandblad van het Natio naal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ). heeft de minister meegedeeld zijn oordeel hierover op te schorten, om dat hij eerst meer duidelijkheid wil hebben over onder meer de be voegdheden van de mentor, de even tuele beperking van de handelings bekwaamheid van de betrokkene en de afbakening tussen enerzijds men torschap en de al bestaande curatele en anderzijds het beschermingsbe- wind. Het derde voorstel van de werkgroep gaat over de verlengde minderjarig heid, maar op dat voorstel reageert de minister niet in zijn brief. De drie voorstellen staan in het rapport „Rechtspositie van geestelijk gehan dicapten en gestoorden, deel 2", dat nog deze maand zal uitkomen. Het eerste deel van dit rapport, is vorig jaar al verschenen. Zomerprijzen I ■tawf chtt i Pre

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8