toenemende onderdrukking Zuidkoreaanse kerken luidafrikaans thuisland: een onafhankelijkheid" sïvacuatiepogingen iij Palestijns ;amp opgegeven „Helsinki" heeft weinig veranderd Oeganda voert rantsoenering in Verbanning Marshemel is bij nader inzien roze erse politie verricht arrestaties Opnieuw Westduitse anarchist opgepakt Vervuiling bedreigt Akropolis >G 23 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 fX/JOHANNESBURG (AFP, REUTER, UPI) Het Zuidafrikaanse thuisland („bantoestan") ankoeloe zal géén gebruik maken van de mogelijkheid om in het kader van de door Pretoria estippelde „thuislanden-politiek" onafhankelijk te worden. Professor Hudson Ntsanwisi, ;r van het gebied, zei tot deze standpuntbepaling te zijn gekomen om „ons fundamentele recht iet Zuidafrikaanse staatsburgerschap niet op te geven". kwisi voerde het woord tijdens Wereldconferentie voor morele iwapening" die in het Zwitserse gegevf wordt gehouden. De zwarte Hetf zei dat hij geen heil ziet in lankelijke thuislanden, maar t aan een federaal of geconfede- de mej systeem, „waarin de zwarten t onze fcn geïntegreerd in het geheel' s de wfowisi verklaart de recente ras- Tmijn blusten in Zuid-Afrika uit „het ie nog ^nie van de blanken en hun wei ds Tantg afstand te doen van hun voor- „Dat ijen". Hij ziet nochtans de moge- voorbeid van een vreedzame regeling, lopen (jneer de mensen maar willen uwstoptideren. De afgelopen maand de- kunner zich ernstige rassenonlusten in de zwarte wijk Soweto van eennnesburg waarbij meer dan 170 kunnejen om het leven kwamen. Afge- n week was het ook in steden :s in Transvaal onrustig; daar ^en de betogingen zich vooral n Indische handelaren en over- DURBAN (AP) Mevrouw Fatima Meer, een bekend sociologe en uitge sproken tegenstandster van de „apartheidspolitiek" van de Zuidafri kaanse regering, is voor vijf jaar ver bannen door de minister James Kru- ger. Mevrouw Meer is te kennen ge geven, dat zij het Durban-district niet mag verlaten, geen zwarte, Indiase of gekleurde woongebieden mag betre den, geen fabriek, gerechtshof of uni versiteit mag binnengaan, geen socia le of politieke vergaderingen mag bij wonen of mag publiceren. Zij mag wel haar colleges aan de universiteit van Natal voortzetten. De leider van de 4 miljoen Zuidafrikaanse Zoeloes, chief Gatsha Buthelezi heeft gezegd verbijsterd te zijn door de verbanning van mevrouw Meer. „Ik denk niet dat de regering door het nemen van zo'n maatregel de verstandhouding tussen het zwarte en het blanke ras in Zuid- Afrika verbetert", zei hij. De zwarte scholen, die sedert het uitbreken van geweld in de provincie Transvaal vorige maand gesloten waren, gingen gisteren open. Maar functionarissen van de bureaus voor bantoezaken, die het bestuur in de zwarte woongebieden uitoefenen, zeiden dat de toeloop in de meeste gebieden gering was. In het Vaal- driehoeksgebied ten zuiden van Jo- heeft donderdagochtend g nog traangas gebruikt om een tn gooiende groep van ca 200 ig beteken in een Afrikaans woonge- aagse F bij Carletonville, een mijnstad sportvg km ten zuidwesten van Johan- >cht dqurg, te verspreiden. Volgens de tiet grafie vielen de zwarten auto's van en vanpiaatselijke bestuursbureau aan. gelopeierd geen melding gemaakt van ntsoenfenden. De politie zei dat het in redelijndere gebieden rustig was. danl^ alün'g.gen Saoedi's gewond bij gevechten in Beiroet evoelig voorbfl a Deze l orgo RtfnsöilROET (AFP, AP, UPI, Reuter) Hernieuwde zware gevech- op *i hebben de evacuatie van de 100 zwaarst gewonden uit het lestijnse vluchtelingenkamp van Tal al Zaatar bij Beiroet ementer onmogelijk gemaakt. Er zullen geen verdere pogingen raalwiT^en ondernomen tenzij er „een werkelijk bestand" komt. zei n een a verbitterde woordvoerder van het Internationale Rode maal. nis. 20drnals woensdaë openden rechtse Bemiddelaars van de Arabische Liga wuïfhemannen in de Libanese hoofd ei de Bisteren het vuur op het Saoe- qema&he contingent van de Arabische nesmacht dat een bufferzone het (p1 vestigen. Negen Saoedi's wer- exfral Sewond. Zij werden overge- ing nefht naar een veldhospitaal op het sfeidgJgveld van Beiroet waar de overi- gaan leden van de uit 2.300 Libiërs, ,n gul<Përs en Saoedi's bestaande Ara- "he vredesmacht gestationeerd spraken met christelijke en Pales tijnse leiders om te pogen een nieuw bestand voor Tal al Zaatar te be werkstelligen en de beschieting van de „groene zone" in Beiroet door rechtse schutters te beëindigen. In Damascus is gisteren een eerste gesprek gevoerd tussen een be langrijke delegatie van vertegen woordigers van Palestijnse organisa ties en een Syrische afvaardiging. hannesburg was de opkomst vrijwel normaal, maar in Witbank en Mid delburg, ca. 112 km ten oosten van Johannesburg, verschenen wel on derwijzers maar geen leerlingen op de 12 zwarte scholen van het district. De heropening van de scholen was de beslissing van minister van justi tie James Kruger die een week gele den nog zei dat de scholen voorlopig gesloten zouden blijven. Volgens hem waren er agitatoren aan het werk die probeerden onrust te zaaien. De stap terug van de minister wordt gezien als een concessie aan de zwar te bevolking. Ëerder al was de om streden maatregel dat mede in het Afrikaans moest worden onderwezen ingetrokken. De felle politieke tegenstanders Zuid-Afrika en Mozambique gaan sa menwerken op spoorweggebied. De directeur van de Zuidafrikaanse dienst voor spoorwegen, Kobus' Loubser, heeft in Mozambique on derzocht hoe de Zuidafrikaanse ex port van Mozambique gebruik kan maken. Toen Mozambique nog Por tugees was ging al een groot deel van de uitvoer uit het Zuidafrikaanse Transvaal via dat land PASADENA De lichtblauwe lucht op de eerste kleurenfoto van het woestijnachtige Mars-landschap had roze moeten zijn. Met deze be kentenis kwamen de technici van het NASA-laboratorium in Pasade na nadat zij hun apparatuur nog eens heel zorgvuldig hadden nage meten. De Viking I had drie afzonderlijke foto's gemaakt met respectievelijk een rood. een groen en een blauw filter. Die waren afzonderlijk over geseind en in Pasadena gecombi neerd tot ëën volledige kleurenfoto Door een kleine instelfout bij dat elektronische mengproces had de eerste foto blauwzweem meegekre gen dat het aanzien van de hemel op Mars ingrijpend veranderde. Op de in hoofdzaak bruinrode kleur van de bodem had de fout nauwelijks merkbare invloed. De roze kleur van de hemel wordt toegeschreven aan de kleur van het stof dat er in zweeft. Verder zijn de eerste weerberichten van Mars bin nen. Op de landingsplaats van de Viking variëren de temperaturen van min dertig graden in de middag tot min vijfentachtig 's nachts. Een zwakke oostenwind in de late mid dag draaide 's nachts naarzuidwest. en bereikte snelheden tot zeven me ter per seconde. Eén van de experimenten aan boord van de Viking I werkt niet. De seis mometer, die trillingen van de bo dem moet meten, en misschien ech te Mars-Bevingen, heeft men tot nog toe niet aan de gang kunnen krijgen. JBLIN (AP, AFP, REUTER I De Ierse politie, die op zoek is naar de moordenaars van de Britse ibassadeur in Dublin, Christopher Ewart-Biggs. heeft enkele leiders van de Sinn Fein, de legale Jitieke partij van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) gearresteerd. I voorzitter van de Sinn Fein, Rory Brady, die in de Ierse Republiek lont, is gisteren gearresteerd in het dafschap Fermanagh in het door (Britten bestuurde Noord-Ierland i politie zei dat O'Brady in ge lschap was van Sean Keenan. die ,zou zijn van de raad (opperbevel) n het IRA. Deze werd eveneens ngehouden voor ondervraging. Eerder had de politie in Dublin de onder-voorzitter van de Sinn Fein, David O'Connell, een bekend voor malig IRA-leider. en het Sinn- Feinlid Joseph O'Neill gearresteerd tijdens de begrafenis van een ver moedelijke aanslagpleger die vorige week bij een explosie in Noord- Ierland omkwam. De landmijn werd op afstand tot ontploffing gebracht De opgeblazen auto kwam een eind verder op de weg terecht. In het wegdek werd door de explpsie een enorme krater geslagen Een Britse soldaat is om het leven gekomen toen er in de kazerne van de Noordierse stad Londonderry een bom ontplofte. MOSKOU (Reuter) Een groep Sowjetrussische dissi denten heeft in een rapport ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de Europese veiligheidsconferentie ver klaard dat de akkoorden van Helsinki nog niet veel veran dering hebben gebracht in de toepassing van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. Het rapport zegt dat evenals voor de conferentie, die onder meer ge wetensvrijheid garandeert, vele honderden nog om hun denkbeel den in de Sowjetgevangenissen. kampen en psychiatrische inrich tingen vertoeven. Ook op het ge bied van vrije emigratie is niets verbeterd en de autoriteiten treden huichelachtig op aldus het rapport. Onafhankelijk nieuws en pogingen Rapport over mensenrechten tot het stichten van niet onder par- tijgezag staande organisaties wor den tegengegaan Wel is als gevolg van westelijke druk sinds Helsinki soepeler opge treden tegen bepaalde dissidenten die in het westen bekend zijn en heeft die druk ook geleid tot „het tot op bepaalde hoogte staken van aanvallen op de beweging voor de mensenrechten in de Sowjet-Unie". Het rapport dringt er bij de bewe ging op aan meer inlichtingen te geven over de toestand in het land en vraagt van het- westelijke pu bliek „zijn huidige onevenwichtige uitleg van het principe van niet- inmenging te laten varen en de beweging daadwerkelijk te steu nen" Het zegt dat de Sowjet- autoriteiten „dan verplicht zullen zijn hun onderdrukkingspolitiek te matigen en dat zou bijdragen tot de facto verwezenlijking van de de mocratische rechten". Het rapport is opgesteld door ne gen leden van de groep die twee maanden geleden was gevormd om na to gaan hoe de Sowjet-Unie de slotakte van de conferentie, die op 1 augustus 1975 in de Finse hoofd stad is ondertekend, tot uitvoering brengt. „Analyse van de ter zake doende aspecten van binnenlandse poli tiek brengt ons tot de overtuiging dat de Sowjet-regering niet van plan is haar internationale ver plichtingen inzake de mensenrech ten na te komen", aldus het veer tien pagina's tellende document, dat in een flat in Moskou aan de westelijke pers is overhandigd On der de ondertekenaars zijn Pyotr Grigorenko. Alexander Ginzburg en de leider van de groep, Yoeri Orlov. Toenaderingspogingen tot Kenia NAIROBI (AFP. Reuter) Oeganda heeft scherpe rantsoene ring van benzine ingesteld en autorijden door particulieren verboden. Naar schatting is er nog slechts voorraad voor enkele dagen en alleen regeringsauto's, bussen, dokters en scholen mogen nog rijden. De Oegandese voorraad en die van het buurland Rwanda zijn praktisch uitgeput omdat Kenia betaling eist in buitenlands geld en de tankwa genchauffeurs bang zijn geworden door de berichten over wreedheden van Oegandese militairen en niet langer naar Oeganda willen rijden. Nu de industrie bijna stil ligt en zelfs de voedseldistributie in de war raakt heëft Amin de Arabische landen om financiële hulp gevraagd, en er bij Kenia op aan te dringen de leveran ties te hervatten, tot dusver zonder resultaat. Diplomaten zeiden dat Amin de ernstigste crisis beleeft sinds hij de macht overnam Onrust in leger In het Oegandese leger zouden nu nog meer eenheden aan het muiten zijn geslagen. Radio Oeganda meldde dat zes personen, onder wie vier „hoge officieren", gearresteerd waren en zouden worden doodge schoten wanneer een krijgsraad hen schuldig zou bevinden Van de 12.000 Oegandese militairen zouden er nu 3.000 zich tegen de regering hebben gekeerd en een hervormingsplan hebben ingediend voor leger en rege ring. Het Keniase blad Nation, dat dit schreef, verwierp de verzoenings pogingen van Amin met de opmer king „het is onverstandig iemand te vertrouwen die je al twee maal heeft bedrogen". Na de krijgshaftige taal. tegen Kenia sinds dc Israëlische ac tie op het vliegveld van Entebbe, zoekt Amin nu toenadering tot dat land. Hij zei dat Oeganda geen plan nen heeft Kenia binnen te vallen en dat wat gebeurt is in de afgelopen weken (sinds „Etebbe") vergeten moet worden. Kenia spreekt tegen dat het een blokkade-actie tegen Oeganda zou uitvoeren. Spoorweglieden in Nairo bi zeiden dat het verkeer van de kust naar Oeganda normaal is, maar dat veel locomotieven en wagons door gebrek aan reserve-onderdelen zijn uitgevallen. Radio Oeganda zei dat Amin klaagt te laat over de slechte benzinesituatie te zijn geïnformeerd. Oud-minister van financiën, Charles Oboth-Oefoemi, had dat pas gezegd twee dagen voordat de schaarste een feit werd. d. Dinsdag werd Oboth- Oefoemi vervangen door generaal Moses Ali. die volgens radio Oegan da tevens minister van binnenlandse zaken blijft. Hoge commissati Radio Oeganda heeft verder gezegd Chauffeurs in de Keniase ha venstad Mombassa weigeren uit angst naar Oeganda te rijden. niets te weten van de aanwezigheid van plaatsvervangend hoge commis saris (ambassadeur) Eustace Gibbs van Groot-Brittannie en heeft geëist er op de hoogte van te worden ge steld „hoe hij naar Oeganda is geko men en waarom Oeganda niet van zijn aanwezigheid in kennis is gesteld." Gibbs was al in Kampala toen Oe ganda zijn voorganger. James Hor- rocks, het land uitzette Horrocks was er van beschuldigd vooraf gewe ten te hebben van „Entebbe". Gibbs heeft de functie sindsdien waargeno men, maar het Oegandese ministerie van buitenlandse zaken eiste van hem een verklaring van zijn aanwe zigheid. RABAT (AFP) Premier Chirac van Frankrijk heeft in Libië al enke le malen gesproken met Hissen Ha- bre, leider van de opstandelingen die de Franse mevrouw Francoise Claustre gevangen houden, aldus de secretaris-generaal van het Nationa le Bevrijdingsfront van Tsjaad, Ab ba Siddik. Libische autoriteiten zouden daar bij aanwezig geweest zijn. Het lot van mevrouw Claustre. die nu al twee jaar gevangen wordt gehou den. heeft grote beroering gewekt onder het Franse volk. ATHENE (AP. DPA. Reuter) De Duitse (anarchist) Rolf Poh- le is gisteren in Athene aange houden. Hij wordt door de Griekse vreemdelingenpolitie vastgehouden, zo is van goed ingelichte zijde in de Griekse hoofdstad vernomen. Pohle behoorde tot de groep van vijf links-radicalen die in maart vorig jaar door de Westduitse regering werden vrijgelaten in ruil voor de door leden van de .beweging van de 2e juni' ontvoerde fractieleider van de CDU in West-Berlijn. Peter Lo- renz. Zij werden op een vliegtuig gezet naar de Volksrepubliek Jemen Later gingen geruchten dat zij uit dit land zouden zijn vertrokken, maar hun werkelijke verblijfplaats bleef Onbekend. In maart 1974 werd Pohle tot zes jaar en vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens lid maatschap van een verboden organi satie en illegaal wapenbezit. Pohle werd in het centrum van Athene aangehouden De Westduitse justitie heeft inmiddels de uitlevering van Pohle verzocht. De Griekse politie zegt dat hij een van de medewerkers is van de internationale terrorist .Carlos' Eerder was naar een speuractie van ruim twee weken. Monika Berberich. één van de vier vrouwelijke anarchistes die op spectaculaire wij ze uit een Berlijnse gevangenis was ontsnapt opgepakt Monika Berbe rich werd op klaarlichte dag op het Kurfurstendamm in Berlin aange houden. Bij haar arrestatie had zij nog geprobeerd om een pistool te trekken. Berberich was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis wegens lidmaatschap van een misdadige groepering en een poging tot het organiseren van een gevangenis opstand. De drie westelijke stadcomman- danten van Berlijn hadden in juni 1972 door de Rote Armee Fraktion de harde kern van de Baader- Meinhof-groep moeten woVden ontvoerd De beraamde actie ging echter niet door omdat enkele weken tevoren een aantal leden van de Baa- der-Meinhof-groep werden gearres teerd. Dit heeft het reeds tot 47, jaar -gevangenisstraf veroordeelde lid van de Baader-Meinhof-groep, Brigitte Mohnhaupt, gisteren verklaard tij dens het proces rond de Westduitse anarchistengroepering in Stuttgart Brigitte Mohnhaupt was op verzoek van de gekozen verdedigers als ge tuige opgeroepen. ATHENE (AP) Binnen niet al te lange tijd /al de 2500 jaar oude tempel op de historische heuvel Akropolis door een doorzichtig air-conditioned plastic hoes beschermd u-orden tegen de luchtvervuiling. Later zal de tempel permanent worden overgeplaatst naar een museum. Luchtvervuiling heeft het marmer nu al bijna een halve centimeter weggevreten. In een Unesco-rapport staat dat de vervuiling de laatste veertig jaar meer schade heeft toegebracht dan de vier honderd voorgaande jaren. Dor Johan ten Hove Zuid-Korea worden tegenstanders van het regime van president Park Tsjoeng-Hee in inemende mate onderdukt en aan vervolging blootgesteld. Nadat begin maart al een aantal pminente oppositieleden en kerkelijke leiders gearresteerd werden, heeft de beruchte Koreaan- centrale inlichtingendienst KCIA in mei opnieuw toegeslagen. President Park Tsjoeng-Hee tijdens een ontmoeting met de Ameri kaanse president Ford. tmaal werden achttien pastores leken-leiders van de Seoul Metro- iitan Community Organization MCO), een oecumenische zen- ngsorganisatie die zich het lot aan- ikt van de arme bewoners in de ottenwijken van de Zuidkoreaan- hoofdstad Seoul, opgepakt en or ondervraging meegenomen. »n een formele aanklacht was geen rake. Hun huizen werden door de llitie doorzocht, familieleden en lenden aan een verhoor onderwor- tn. Volgens ingewijden is de rege- ig van plan de activiteiten van de MCO volledig aan banden te leg- !n, onder het mom dat zij het zo- telste „communistische komplot n de regering ten val te brengen" left ontdekt. 'e SMCO werd in 1971 opgericht, borzitter werd de Presbyteriaanse feestelijke ds. Park Hyoeng Kyoe en 6. Kwon Ho Kyoeng werd secreta- Het doel van de organisatie was et brengen van „het evangelie van evrijding" onder de armen en on- èrdrukten en deze mensen te hel en zelf hun lot te bepalen in hun rijwel uitzichtloze situatie Door niddel van onderwijs programma's ferd geprobeerd deze mensen elfbewuster te maken, ze eigen or- lanisaties op te laten richten om ze fe laten zien dat ze hun eigen toe komst kunnen beïnvloeden en niet louter slachtoffers van een bepaald systeem zijn, maar in staat zijn ver anderingen aan te brengen in dat systeem. Confrontaties Om dit te bereiken gingen de leden van de organisatie in de krotten- buurten wonen en leven om het ver trouwen van de mensen te winnen en zich met hen te identificeren. Het werk van de SMCO werd in de afge lopen jaren uitgebreid tot alle be langrijke krottenbuurten van Seoel, het heeft in de wijk Tsjoenge-Tsjoen tot harde confrontaties met de rege ring geleid. De Zuidkoreaanse overheid heeft de organisatie er herhaaldelijk van be schuldigd dat ze „subversieve activi teiten ondernam en dat de pogingen om organisaties op te zetten in de krottenwijken op zich zelf al commu nistische activiteiten waren Op grond van de in 1972 aangenomen nieuwe Yoeshin-grondwet is bijna al les wat riekt naar bewustwording in Zuid-Korea communistisch Daar komt nog bij dat president Park op grond van deze constitutie het recht heeft nood-decreten af te kondigen om elke oppositie, hoe zwak dan ook. de grond in te boren. Een recht waar van hij de afgelopen jaren veelvuldig gebruik heeft gemaakt, zodat van de „democratie naar Koreaanse stijl" niets anders is overgebleven dan een harde dictatuur, waarin men in leite voor het er op na houden van een afwijkende mening de doodstraf kan krijgen. Zo werd dan eind mei het kantoor van de SMCO onderzocht en alle documenten in boeken werden in beslag genomen. Enkele dagen later werden ds. Kwon Ho Kyoeng opge pakt. hun huizen en kerken werden doorzocht op communistische litera tuur en ds. Park werd onderworpen aan een hard verhoor Verder werden hun vrienden, familieleden en zelfs klasgenoten van dertig jaar terug opgepakt en ondervraagd om moge lijke banden met communisten te ontdekken. De daaropvolgende we ken werden de arrestaties voortgezet totdat achttien kerkelijke leiders werden opgepakt, waarvan de mees te nog zonder enige vorm van aan klacht of proces vastzitten. Executies Het is niet de eerste keer dat de regering probeert de SMCO te ver nietigen door de organisatie als anti- regeringsgezind. subversief, en dus communistisch te brandmerken. Ds Park en anderen werden ook in juni 1973 al beschuldigd van een poging tot omverwerping van de regering En in 1974 werd hij samen met de dichter Kim Chi Ha opgepakt en beschuldigd een „geboren commu nist" te zijn Bij dit proces werd geprobeerd deze beide mensen in verband te brengen met de „Revolu tionaire Partij van het Volk", waar van later bleek dat deze door de regering zelf bedacht was. Toch wer den in april 1975 in verband hiermee acht mensen ter dood gebracht na een proces waarvan Amnesty Inter national zei dat het met alles behal ve met rechtspraak te maken had Kort na deze executies werd ds. Park opnieuw gearresteerd en wel op grond van de beschuldiging dat hij. samen met andere kerkelijke leiders, kerkelijke fondsen uit het buitenland had misbruikt Hij werd vastgehouden tot februari van dit jaar. ook nadat door de Westduitse kerken, die de fondsen had ver strekt, was gezegd dat de gelden waren gebruikt voor doeleinden waar zij volledig achter stonden. Intussen zijn hoge kerkelijke functi onarissen van mening dat de rege ring deze keer de kerken harder dan ooit zal aanpakken en vooral het werk in de krottenwijken zal tegen gaan. Door dit werk komt namelijk duidelijk naar voren dat het door de regering gepropageerde „econo mische wonder" in Zuid-Korea een farce is. Verklaring In dit verband moeten ook de arres taties in maart gezien worden. Ook de in maart gearresteerden, onder wie oppositieleider Kim Dae Joeng en oud-president Yoen Po Soen, vie len de mythe van de economische vooruitgang in Korea aan. Samen met een aantal vooraanstaande ker kelijke leiders hadden zij hun handtekening gezet onder een ver klaring voor de „nationale redding en de democratie", die op 1 maart tijdens een plechtigheid in de My- ong Dong-kathedraal in Seoul, werd voorgelezen. In deze verklaring werd het regiem-Park verantwoordelijk gesteld voor de huidige econo mische malaise waarin Korea zich bevindt. De opstellers vragen om een fundamentele herziening ,van het economisch bestel in Zuid- Korea. waarbij het belang van de eigen bevolking dient voorop te staan en niet de winst uit export. Vrijwel de gehele economie is gecon centreerd op de export, met name naar het Westen. In de verklaring werd verder ge vraagd om het onmiddellijke onge daan maken van de noodmaatrege len, waarmee Park nu als dictator heerst, om het teruggeven van de politieke macht aan het parlement en het herstel van het grondrecht van een onafhankelijke rechterlijke macht. Over de hereniging van beide Kore a's zegt de verklaring dat dit een centrale taak voor alle Koreanen en hun regering moet zijn. De defensie- last op Noord- en Zuid-Korea samen is onmenselijk en ondragelijk Meer dan een miljoen man wordt in beide landen onder de wapenen gehouden Het versterken van de democra tische mogelijkheden is volgens de opstellers van de verklaring dc beste weg om die eenheid te bereiken De tekst van de verklaring werd in de kathedraal voorgelezen door me vrouw Lee Oo Joeng. de voorzitter van de Koreaanse bond van chris ten-vrouwen. Zij werd meteen gear resteerd Op 10 maart werden de ondertekenaars van de verklaring aangeklaagd wegens „samenzwe ring ter omverwerping van de rege ring, misbruik van buitenlandse in vloed om allerlei ondermijnende ac tiviteiten tegen de regering op touw te zetten, het trachten een volksop roer te organiseren en misbruik van het recht op vrijheid van godsdienst door een daad te stellen die subver sief is tegenover de grondwet" De openbare aanklager besloot met te stellen dat hij krachtige beperkin gen zal doorvoeren door middel van een nieuwe wetgeving, teneinde der gelijke „politieke activiteiten onder het mom van religieuze activiteiten" aan banden te leggen De openbare aanklager heeft woord gehouden, nog geen maand later werden de leiders van de SMCO opgepakt en informatie over de ge vangeneming en de aanklachten te gen hen werd door de minister van binnenlandse zaken Kim Chi Yoel botweg geweigerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7