jurkse christen jaar zijn land Wandelleger bleef ondanks regen zingen GOBLET Scherpere controle op caravanpapieren WENNEKER Hogere huur flat in Delft wekt protest bewoners Vervangend werk voor mijnwerkers in gevaar ■n. erzoek om uitstel afgewezen Herrie verstoort persconferentie De Gaay Fortman Onderzoek naar afbeelding in Vrij Nederland NET IETS ZACHTER! .Falend beleid' woningbouwvereniging 4e™ier opvangcentra ÏÏifpor jongens met tschapheffing bedreigd Groesbeek zorgt weer voor vrolijke taferelen 3AG 23 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Zei „in dej een onzer verslaggevers :h maj ïslotefN HAAG De achttienjarige Turkse christen die zondag na l te vejkomst op Schiphol om politiek asiel in ons land vroeg, is m" ^rmiddag naar Turkije teruggestuurd. Minister De Gaay heeft als minister van justitie ad interim na kennisne- vondlf van uitspraak van de rechtbank in het kort geding dat ed tegen de afwijzing van zijn beschikking de uitwijzing ftijd ijorderd. Gaay Fortman wees met deze >sing een verzoek, gedaan door Kamerleden Voogd (PvdA), ner (ARP) en Winkel (PPR), om (ïitwijzing uit te stellen van de Volgens de minister zou het ■nd geweest zijn indien de staat. door de president van de jtbank in het gelijk te zijn ge- alsnog tot uitstel zou beslui- De Kamerleden hadden om el gevraagd om wat meer tijd te .fjen de zaak te bekijken. kamerleden hadden al uitvoerig act gehad met de vreemdelin- iienst. Op grond van de informa- ke wjlie zij tot nu toe hebben ingewon in» ziJn de drie Kamerleden tot de beérusie 6ekomen dat het beleid justitie in deze redelijk is. ..Er is gebleken van zodanige moei- ïeden dat deze Turkse jongen spraak kon maken op de status politieke vluchteling." zei drs. eurstelling mete erbij hele lijks dan gehaij och we ■t een bardoes, de advocaat van de k was over de uitspraak van de jtbank bijzonder teleurgesteld, "e eerste plaats vond hij dat de Itbank aan zijn argumentatie •bij was gegaan. Door te stellen de Turk in zijn eigen land geen iar van vervolging liep weigerde ^rechtbank de bijzonder benauw- isitie van de in Turkije levende tenen in beschouwing te ne- Ditzelfde geldt volgens Kar- voor de verklaring van de htbank dat de asielaanvraag van Turk ..kennelijk ongegrond" was rdoes is ervan overtuigd dat de htbank zich heeft laten leiden >r het besluit van het kabinet van iele weken geleden om geen >kse christenen in ons land meer te nemen en om paal en perk te Hen aan de binnenkomst van lri Jchtelingen in ons land. Tenslotte W<3rs Kardoes er op. dat als de Turk via Schiphol, maar via een ande- •ens Nederland binnengekomen dat hij 'zich dan onmiddellijk zijn broer in Hengelo begeven ans, had. Vandaar uit hadden Neder landse hulpverleners hem naar de vreemdelingenpolitie kunnen bege leiden en was hij zo de „normale besluitmolen" ingerold. Vandaar dat Kardoes de rechtbank om een diep gaand onderzoek vroeg. Volgens de landsadvocaat, mr Droogleever Fortuyn was de „jongen op advies van zijn vader, die kan lezen noch schrijven, naar Neder land gevlogen om zijn in Hengelo verblijvende broer te bezoeken. Als toerist voldoet hij aan de eisen, als politiek vluchteling volgens de richtlijnen van het Vluchtelingen- commissariaat in Genève in geen enkel opzicht". „Niets te vrezen" Tot dezelfde conclusie kwam ook minister De Gaay Fortman. Hij wees erop dat het kabinet op 2 juli heeft besloten negentig van deze christe lijke Turken die al in ons land waren toe te laten op humanitaire gronden. Zorgvuldig onderzoek van het minis terie van buitenlandse zaken leidde tot de conclusie dat deze mensen als zodanig geen politieke vluchteling zijn. Volgens dat onderzoek hebben de Turkse christenen niets van de Turkse overheid te vrezen. Wel on dervinden zij vooral in kleinere leef gemeenschappen. als minderheid last van de andere inwoners. Volgens De Gaay Fortman zijn de moeilijk heden niet van een andere aard dan bepaalde sectes in de Verenigde Sta ten ondervinden of zoals katholie ken vroeger in Nederland in overwe gend protestantse dorpen ondervon den en omgekeerd. Onderzocht is wel of de Turkse jon gen persoonlijk redenen had om ver volging te vrezen en dus wel voor de politieke vluchtelingenstatus in aan merking zou komen. Uit de eigen verklaringen van de jongen bleek volgens de minister echter dat hem geen levensgevaar in Turkije wachtte en dat hij nimmer ernstige overlast heeft ondervonden doorzijn christen zijn. Mild; Wei NED. ien: J| ir tn een verslaggever BERLEN De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren aan het moeilijkheden verkerende landbouwapparatenbedrijf Hol- United Productie BV surséance van betaling verleend. Tot ndvoerder is mr. M. Duynstee jr. uit Maastricht aangesteld. ater zit omd» vakbonden gaan op korte termijn hem overleggen hoe de fasege- s da^ze afbouw van de onderneming roordtt zo min mogelijk moeilijkheden ïnoveOr het personeel kan verlopen. Een i in plprdvoerder van de Industriebond 'atalaTV zei te weten dat de schulden n het bedrijf minstens drie mil- m bedragen. In maart van dit jaar ren zij al opgelopen tot 2,5 Jjoen. <t de Li moeilijkheden bij het bedrijf, r in d®r oud-mijnwerkers voor de derde Haatpr ontslagen dreigen te worden. Ti voor het Tweede-Kamerlid van a, CPN F. Dragstra uit Heerlen aan- ding geworden zich te wenden tot t college van gedeputeerde staten Yn Limburg en tot het gemeente- oodsatuur van Heerlen. Dragstra heeft bisset gedaan als lid van provinciale van je Op het terrein van de Hoogovens in Beverwijk is gistermorgen het overladen begonnen van een partij radioactief afval, afkomstig uit Zwitserland. De lading zal op de Atlantische Oceaan gedumpt worden. Elk vat bevat ongeveer 2 kilo radioactief afval. Van een verslaggever DEN HAAG Naar schatting tussen de 25.000 en 50.000 cara- vanbezitters in ons land, die geen registratiebewijs hebben, zullen in moeilijkheden komen, als zij er niet voor zorgen voor het einde van dit jaar via een overgangsregeling in het bezit te komen van dit in 1963 wettelijk verplicht gesteld papier. Zij kunnen dit doen via het inzenden van een zogenaamde basiskaart. die van 2 augustus af plus een inlichtin genblad (overgangsregeling registra tiebewijzen caravans) verkrijgbaar zal zijn bij alle ANWB-kantoren en de districtsbureaus van de Rijksdienst voor het wegverkeer. Heeft men deze zaak niet voor het einde van dit jaar, geregeld, dan zal men bij het overschrijden van de fetaten en als gemeenteraadslid. Vol gens hem moeten zowel GS als het gemeentebestuur van Heerlen de sluiting van Holland United probe ren te voorkomen, omdat het hier een bedrijf betreft dat bedoeld was als vervangende werkgelegenheid voor oud-mijnwerkers. De verschillende opheffingen van nieuwe ondernemingen, die zich kort na de sluiting van de mijnindustrie in Zuid-Limburg hebben gevestigd, niet zelden met overheidssteun, zijn volgens Dragstra in strijd met de belofte die de regering eertijds heeft gedaan; „geen mijnsluitingen zonder vervangende werkgelegenheid". Hieraan, aldus Dragstra. dient de regering nadrukkelijk herinnerd te worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad die minis ter De Gaay Fortman gisteren voor de eerste keer deze zomer gaf. omdat premier Den Uyl met vakantie is. liep niet hele maal op rolletjes. Alhoewel de oudste onder de ministers (hij is 65 jaar) staat De Gaay Fortman uitstekend zijn mannetje in ontmoetingen met de pers. Hij heeft maar één nadeel, zijn zwakke stemge luid en dat veroorzaakte giste ren onverwacht problemen De mededelingen van de pre mier ad interim waren al moei lijk te verstaan toen aan de ene kant van de persruimte in het perscentrum Nieuwspoort in verband met werkzaamheden in de Tweede Kamer geboord werd. Toen aan de andere kant ook nog eens flink de zaag in een houten balk werd gezet, werd het de minister te veel. De aanwezige directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst werd erop uitgestuurd om de zagers tot rust te manen, hetgeen even lukte. De Gaay Fortman vroeg zich onderwijl af hoe al dat lawaai toch mogelijk was. ..Het is toch nog bouwvakva kantie". zei hij. Nederlandse grens met een caravan moeilijkheden krijgen, omdat de controle zodanig zal worden ver scherpt., dat het gebruik van de cara van „als voertuig" niet langer moge lijk is zonder registratiebewijs. Het in 1963 wettelijk verplicht ge stelde registratiebewijs geldt voor alle caravans, die inclusief de inven taris meer wegen dan 750 kilogram. Naar schatting van de ANWB zijn minstens 25.000. maar waarschijnlijk wel twee keer zo veel caravaneige naars niet in het bezit van zo'n bewijs. Dit komt. omdat men enerzijds on voldoende op de hoogte is van de wettelijke bepaling, anderzijds om dat er bij controle zelden naar werd gevraagd. Dat had weer tot gevolg, dat er leveranciers waren, die zich niet bijzonder inspanden om hun klanten dit bewijs te kunnen over handigen. Van onze haagse redactie DEN HAAG Het openbaar minis terie heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van een cartoon in Vrij Nederland van de vaste medewerker Yrrha waarop een verhouding wordt gesuggereerd tussen een kruisbeeld en een zwangere non. Minister Van Agt heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van het Kamerlid Beuker (Rooms Katholie ke Partij Nederland) die de afbeel ding een smalende godslastering noemde die krenkend is voor godsdienstige gevoelens. De justitie zal zich aan de hand van de resulta ten van dit onderzoek beraden over de mogelijkheid en de opportuniteit van een strafvervolging. De hoofdredacteur van Vij Neder land Rinus Ferdinandusse zei giste ren in een eerste reactie het een beetje vreemd te vinden, dat zij die niet tot de regelmatige lezers van VRij Nederland behoren altijd op dit soort dingen reageren. „Yrrah maakt al acht jaar van die platen, soms kwetsend voor vrouwen dan weer voor gehandicapten, ik kan me best voorstellen dat iemand een plaat soms niet leuk vindt of zich er per soonlijk door gekwetst voelt, maar om er dan maar gelijk zo'n toestand van te maken, gaat wel wat te ver." Ferdinandusse gelooft overigens niet dat minister Van Agt persoon lijk tot dit onderzoek heeft besloten. iApvi mr m r ^Nme-K» Van een onzer verslaggevers DELFT Met de hoop dat een „exorbitant hoge" huurver hoging per maand ongedaan wordt gemaakt protesteren vanmiddag de bewoners van een flatgebouw aan de Arte- misstraat in de Delftse nieuwbouwwijk Voorhof bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Den Haag tegen, wat zij noemen een „falend beleid" van de woningbouwvereniging st. Hippolytus. Met hun actie willen de 153 bewo ners van het zeventien woonlagen tellende flatblok bereiken dat mi nister Gruijters de onlangs afge geven definitieve huurbeschik- king voor dit flatcomplex vernie tigt. Volgens de heer W. Kruis, voorzit ter van een inderhaast opgericht actiecomité is bij de Raad van State al een bezwaarschrift tegen de beschikking ingediend. „Als de huurverhoging 145 tot 150 gul den per maand niet ongedaan wordt gemaakt dreigen vele ge zinnen in ernstige moeilijkheden te komen. Gelukkig zijn de nieu we huren tot 1 oktober aanstaan de bevroren Laten we hopen dat er uit het overleg een voor de bewoners acceptabele regeling te voorschijn komt." aldus de heer Kruis. De bewoners betalen nu. afhanke lijk van het type premie-woning bedragen van 233.60 tot 374.95. De nieuwe kale huur vol gens de beschikking is 388.10 tot 540,65 Service- en stookkos ten van ca 65 gulden per maand komen hier nog bij. Geen vertrouwen „We hebben geen enkel vertrou wen meer in de woningbouwver eniging st. Hippolytus. Drieën- eenhalfjaar geleden werd bij de oplevering van de woningen mee gedeeld. dat de definitieve huur „slechts" enkele guldens zou af wijken van de voorlopige huurprijs. In eerste instantie is het natuurlijk bevreemdend dat de huurbeschikking zo laat door st. Hippolytus is aangevraagd. Het is het actiecomité duidelijk geworden, dat het ministerie geen enkele blaam treft. Na enkele ge sprekken met ambtenaren van het ministerie is de Delftse we thouder J L Reijnen ervan over tuigd geraakt dat de oorzaak van dit huurschandaal bij st. Hippoly tus té zoeken 1$ Wethouder Reij nen; ,,door een administratieve achterstand bij de bouwvereni ging ls er voor tonnen aan subsi die verspeeld De definiteve huur- vaststelling is drie jaar te laat gekomen. Tot op het laatste mo ment lieten de bestuursleden van st. Hippolytus nog huurcontrac ten tekenen uitgaande van de ou de huur, ondanks dat ze wisten dat het verschil behoorlijk groot zou zijn", aldus de heer Kruis. Onverantwoordelijk De wethouder vindt het een ..staaltje van onverantwoord be stuur" dat de bouwvereniging trachtte de schuld op het ministe rie te schuiven. „Van de vereni ging zelf hoorden de huurders niets, wel kregen ze de circulaire met de nieuwe huurprijs recht streeks van het ministerie in hun bus". Onder druk van de gemeenteraad moesten b en w. de toezegging doen al het mogelijke in het werk te stellen om een redelijke oplos sing van de problemen voor de bewonerg te zoeken. Reijnen „We hebben het cijfermateriaal nu Het ministerie heeft me gezegd dat het hier om particuliere bouw gaat en er moeilijk iets aan ge daan kan worden vanwege het scheppen van precedentenDe wethouder wil trachten te voorko men dat door het falende beleid van St. Hippolytus andere bewo ners worden gedupeerd, bijvoor beeld door een slechter onder houd van hun woningen in de komende jaren. De flat aan de Artemisstraat is trouwens niet het enige voorbeeld van het foute beleid van St. Hip polytus De bewoners van 102 flats aan de Aert van der Leeuw laan in dezelfde wijk hebben be richt gekregen dat hun huren met circa veertien procent worden verhoogd Deze bedragen zijn in overleg met het ministerie ook tot 1 oktober bevroren. Beter Een beter bericht kregen de be woners van de 204 woningen aan de Herculesweg-Vulcanusweg. Voor dit complex werd door het ministerie een huurbeschikking afgegeven met bedragen die 50 tot 60 gulden per maand lager zijn Met terugwerkende krachten krijgen deze bewoners het teveel betaalde terug Zij die er sinds de oplevering wonen (vijf tot zes jaar) hebben recht op circa 3.500 guldeij. Bij de betrokken woningbouwver eniging werd pertinent geweigerd „de pers" te woord te staan. „We kunnen geen inlichtingen geven, veel van onze personeelsleden zijn met vakantie", zo werd ons te verstaan gegeven. Men weigerde ondanks herhaaldelijke verzoe ken daartoe namen van be stuursleden te noemen. Falend beleid De heer P. Hollestelle. die al twin tig jaar lid is van de raad van commissarissen van St. Hippoly tus bleek daarentegen wel bereid enkele vragen te beantwoorden. Volgens hem is de oorzaak van het huurschandaal het falende beleid van de penningmeester- administrateur. de heer De Bruin, tevens vice-voorzitter van de ver eniging Over de huren zegt hij „De huren van de woningen aan de Artemisstraat en de Aart van der Leeuwlaan zijn in feite te laag gehouden om huurders te vinden. Het bestuur was bang voor leegstand. Men heeft verkeerd ge gokt. omdat op het laatste mo ment voor beide nieuwbouwpro jecten nog veel extra kostenpos ten ontstonden Veel daarvan werd niet eens doorberekend. De heer Hollestelle heeft namens de raad van commissarissen bij het bestuur aangedrongen op het geven van onmiddellijke opening van zaken. „Zo spoedig mogelijk moet een buitengewone ledenver gadering worden gehouden De heer Hollestelle zei desge vraagd dat het te verwachten is dat de ledenvergadering een mo tie van wantrouwen tegen het be stuursbeleid zal indienen. „Zo als het nu is kan het niet langer. Er moeten maatregelen worden ge troffen. Als er geen nieuw bestuur te vinden is moet de gemeente Delft maar pogingen in het werk stellen alles over te nemen." an ezegtf" in een verslaggever UNDE Vier opvangtehuizen >or werkende en studerende jon- tns van de Limburgse Montfoort geen achting worden bij gebrek aan vol- !>ende overheidssteun met ophef- Künfhg bedreigd. Het eerste Montfoort- in Maastricht gaat op 1 septem- schaftr dicht. Het werd amper twee jaar ïgén Meden geopend. De directeur van ni stichtin6 verklaarde gisteren dat t hie^n instelling in moeilijkheden ver- if ?pjerd door ..ambtelijk touwtrekken ktie lissen de provincie Limburg en de Lurgi»meente Maastricht". Volgens hem vooiji de provincie wel subsidiëren its de gemeente daar later de con- luenties van zal aanvaarden iaastricht heeft de gevraagde sub- lie geweigerd en daarom haakt de jvincie ook af". Directeur Schou ten vindt het triest, dat de huizen gen. fearaan grote behoefte bestaat en nadaarvan maatschappelijke instan- nneijrs en het ministerie van justitie de waarde erkennen, toch moe- i verdwijnen. In Bunde exploi- xt zijn stichting drie tehuizen. iar zijn nog enkele privéfondsen nwezig. maar zonder royale over- Idssteun ziet hij de toekomst ook x deze opvangcentra zeer somber (ADVERTENTIE! laats] 'n METZLER- brilieders oogmerk door Jan Roelfs NIJMEGEN De derde dag van de Vierdaagse leverde 560 uitvallers op. Het aantal lopers is daarmee gedaald tot onder de 16000. De wisselende weersges teldheid was oorzaak van een run op de verzorgingsposten. De medische dienst moest er zelfs toe overgaan 's avonds om negen uur 150 massageklanten te verzoeken de volgende morgen om drie uur. dus voor de starttijden, terug te komen. De masseurs en masseuses dreigden overwerkt te raken. Het aantal wandelpatiënten is tijdens deze Vierdaagse opvallend groot maar oplappen voorkomt veelal uitvalling. De indruk blijft dat duizenden nieuwelingen het te gemakkelijk hebben opgevat. Dominee Hendrik van den Born (33). de „doom", loopt de veertig kilometer met be pakking. Het is zijn eerste Vierdaagse. De Broe derschap der Pinksterge meenten heeft de geboren Nijkerker voor het leger als predikant beschikbaar ge steld „Het fascinerende van zo'n Vierdaagse vind ik de internationale sfeer. We heb ben met de andere legerpre- dikanten in het kamp Hum- menoord een bijbeltent. Er worden gratis bijbels in ver schillende talen uitgereikt". Ds. Van den Born die we fit en welgemoed in Groesbeek spraken. staat op het standpunt dat als je bij dé troep wil behoren je de naclfr toefeningen moet meem» ken. je op de trimbaan moet weren en vrijwillig de honderdzestig kilometer van Nijmegen moet lopen Hij nipte aan zijn brandewijntje met suiker in de nabijheid van het spandoek dat over de Dorpsstraat is gespannen met de tekst „Groesbeek goed voor ur! Dat was het weer helemaal in Groesbeek. ondanks strie mende hagelbuien. Een groot deel van het wandelleger had zich in plastic en soms vreemdwoortige regenkle ding gestoken; duizenden wandelende Marsmannetjes en Marsvrouwtjes. En ander maal zijn er weer in de na middag en de avond zeven- tienvoudig de verhalen ver teld. de blarenperikelen, de kramp, de uitputting. Maar voor de meesten zit de derde dag er met succes op en het veelvuldig aangeheven „Sin- ging in the rain" bewees dat het moreel onaangetast was gebleven. Burgemeester Baltesse van Groesbeek had weer zijn dag van de generaals, de buiten landse roodbanders met de Groesbeekse oliebol in de hand. De muziekkorpsen die elkaar aafwisselden rustten uit in de Parochiekerk De café s puilden tijdens de re genvlagen uit van de schui lenden. Maar dan weer ging het verder langs de kijklusti- gen die zich voor een halve dag met stoeltjes en leefstof hadden geïnstalleerd. De Vierdaagse is voor tien duizenden een kijkspel ver laten campings, verlaten ho tels en pensions De zittende klasse bekeek gezapig het voetvolk. Secretaris Jan de Vries van de KNBVLO onder paraplu, zei; „We kunnen na tuurlijk die Vierdaagse goed koper maken, bijvoorbeeld lopen voor een tientje. Als je nu uitgaat van negentiendui zend ingeschrevenen maal gemiddeld vijftien gulden dan kom je op een bedrag van zo om en nabij de drie ton. Hoewel vrijwilligerswerk hoofdzaak is en blijft, zijn er natuurlijk kosten. We beste den geld aan de ambiance, de verhoging van de steer en aan de entourage We moeten ook boeren vergoeding betalen voor het inrichten van rustplaatsen en Rode Kruis posten. En dan laat ik de maandenlange voorbereidin gen maar buiten beschou wing. Volgend jaar zullen er vermoedelijk minder deelne mers zijn. Maar voor ons is het getal allerminst beslis send". Voorkeur De prins. George van Dene marken. was er voor de tien de keer. Hij ls attaché voor zijn land in Londen, maar mist geen Vierdaagse „Ik had natuurlijk gemakkelijk naar Montreal kunnen gaan. maar de Nijmeegse Vierdaag se heeft verreweg mijn voor keur", aldus deze gast wiens aanwezigheid mede de steeds groeiende belangstelling uit heel Scandinavië voor de marsen accentueert. De En gelsen vormen onveranderd een «"tegroêp. een soort in ternationaal visitekaartje Gisteravond staken ze weer met veel ceremonieel vertoon hun vlag onder het spelen van het „God save the Queen". De Duitser die twee dagen achtereen „VierTagen hoch" had geroepen, was gisteren wegens heesheid uitgescha keld. Deze zestigste weer of geen weer Vierdaagse blijft het evenement van de opgewektheid van grootva der en zoon. De Nijmeegse middenstand was woensda gavond de grote uitvaller toen herfstregens de bin nenstad onaantrekkelijk maakten Vandaag de finale- Over kilometers lengte heeft men weer zitmeubilair langs de intochtsroute gereed ge zet Het wordt weer het bul- tengebeuren dat Nijmegen feestelijk ontwricht en tien duizenden handen op elkaar zal brengen De dag van Cuyk en de laatste loodjes Zie ook pagina 9 Twaalf maanden voor 230 inbraken Van een verslaggever HAARLEM Twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan twee voor waardelijk. heeft de rechtbank in Haarlem opgelegd aan de 43-jarige P J S uit Amsterdam De rechtbank achtte bewezen dat S. in de afgelopen twee Jaar ongeveer 230 keer heeft ingebroken in woningen in Heemstede. Haarlemmermeer en Amstelveen. De officier van justitie had tegen „de glassnijder", zoals hij wegens zijn werkwijze bij de politie werd genoemd, een jaar en zes maan den geëist. Rita „Jij bent zo aan de beurt. Tommy".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3