Zilver voor Ponsteen Treintarieven worden acht procent hoger Raak Nieuwe Haagse Courant enmetNïeuwe Leidse Courant Zuid-Afrika uit atletiekfederatie V- s i Archeologen vinden eeuwenoude kano Beperking Britse overheidsuitgaven ippositie Spanje ipt de igering Huurschandaal in Delft - pag. 3 daar vindjet wel 8 19 10 ortugese l/Varmer inde Vierdaagse igenng IAAF-congres besluit in Montreal: Met ingang van 1 september Minister De Gaay Fortman oneens met uitlating Den Uyl In deze krant Met nog Pijltjes ook. Welkomstvoordeel ot/w hoort bij 34E JAARGANG NR 9686 VRIJDAG 23 JULI 1976 rouw Rodenrijs. Industrieweg 31. achier riet veilinggebouw, tel. 01891 38 55 Open van negen tot halt zes I TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ÏNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR - POSTGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK NO 23 00.12 574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 iRID (AFP/UPI) De re Spaanse regering is irdag, twee weken na beëdiging, voor de eerste gekritiseerd door het op- ieblok. De 13 leden on- ,e de communisten tel- „democratische coördi- beschuldigde de rege- in een aan „de volkeren Spanje" gerichte verkla- herhaaldelijk de democra- e rechten en vrijheden te len geschonden. [|Q voorbeelden van schendingen door hervormingswetten ge- jorgde vrijheden geeft het op- eblok het verbieden en ver- len van amnestie-betogingen, Arresteren wegens politieke en €df£ mdsactiviteit en de ontbinding en bijeenkomst van de „demo- che coördinatie". De oppositie j t in dit verband ook de dood Baskische in Santurce door van politie in burger en de het open weekeinde over Spanje ge lde golf van bomaanslagen. De- itrekt. ïbeurtenissen toonden dat „de lere krachten van het Spaanse sme bereid zijn criminele han- Igen uit te lokken, om de weg de democratie te versperren.". •rzijds prijst de oppositie de van de regeringsverklaring, die lopen zaterdag werd uitgegeven, e bereidheid tot een dialoog met ippositie. Desalniettemin is de ring, vanwege haar herkomst en enstelling, niet geschikt om de gende behoeften van het land te edigen. Het is een kabinet dat de franquistische instituten is tgekomen, aldus de „deraocra- e coördinatie". l'erioden met zon en op de ■heeste plaatsen droog. Over wegend matige wind eerst •ordelijk later uit noordwest lot west. Maximum tempera- uren rond 20 graden. De voor- li tzichten voor morgen en jvermorgen, overwegend •og en zonnig en iets war- Morgen zon op: 4.50, zon onder: 10.42, maan op. 02.20, maan nder: 18.28. Van een verslaggever MOLENAARSGRAAF Bij opgravingen in de Alblasserwaard is een aantal spectaculaire archeo logische vondsten gedaan. Het pronkstuk daarvan is een ongeveer 4500 jaar oude boomstamkano, die al voor het grootste deel is uitge graven en volgende week uit de grond zal worden gehaald. Even verderop in de grond stak een hou ten peddel. De vondsten zijn gedaan door de conservator van de pre-historische afdeling van het Rijksmuseum van oudheden in Leiden, dr. L. P. Lou- wc Kooijmans, die in de Alblas serwaard al tien jaar lang op zoek is naar overblijfselen van de pre historische mens.' Twee jaar gele den had de heer Kooijmans vol doende aanwijzingen om met de opgravingen te beginnen. In de afgelopen tien weken heeft de conservator, bijgestaan door studenten en scholieren, ruim 30.000 voorwerpen uit het laat- stenen tijdperk, omstreeks 3000 jaar vóór Christus, naar boven ge haald. Tot 3 september, wanneer hij met graven ophoudt, denkt hij in totaal zo'n 40.000 voorwerpen te vinden. Wat dan nog onder de grond zit, zal weinig meer kunnen toevoegen aan het beeld dat van de pre-historische mens in dit gebied is verkregen. Op grond van de tot nu toe gedane vondsten schetst de Leidse conser vator de vroegere bewoners van deze streek als mensen die jaagden op bevers, reeën en zwijnen, veel visten, over vee beschikten en voorraden appels aanlegden. Ze hadden stenen werktuigen. Een bijzondere vondst is een houten nap, de eerste uit deze periode in Nederland. De heer Kooijmans acht de vondsten van groot belang: „Onze kennis over deze periode was zeer beperkt. Door deze opgravingen hebben we in één klap een compleet beeld gekregen van dt mensen die hier hebben geleefd". De opgravingen zullen volgend jaar worden voortgezet in de Alexanderpolder in Rotterdam. Ondat deze polder zcveneneenhal- ve meter onder de zeespiegel ligt, zal niet diep gegraven hoeven te worden om naar voorwerpen uit lang vervlogen tijden te zoeken.- SABON (AFP) Het socialis- jhe avondblad „A LUTA" heeft samenstelling gepubliceerd van nieuwe Portugese regering, die Idag geïnstalleerd zal worden, imier is Mario Soares, minister l buitenlandse zaken Jose Medei- Ferreira, binnenlandse zaken: ienant-kolonel Costa Braz defen- luitenant-kolonel Mario Firmi- Miguel, financiën: Medina Car- 'a en economische zaken: Sousa bez. meeste ministers zijn leden van socialistische partij, maar ook Itairen en onafhankelijke politici ken deel uit van het kabinet jes. De bekendste onafhankelij- minister is minister van justitie neida Santos, die ook deel uit- akte van vorige regeringen en I grote rol speelde in het dekolo- fitie-proces. De links- Balistische Jose Lopez Cardoso. tot dusver minister van dbouw was, ontbreekt in het lijs van A Luta. MONTREAL De Internatio nale Amateur Atletiek Federa tie heeft tijdens het congres dat in Montreal wordt gehou den besloten Zuid-Afrika uit te stoten. Een resolutie met die strekking werd ingediend door Rusland, Senegal en Soedan. De resolutie werd aangenomen met 227 stemmen vóór en 145 tegen. De reden voor de uitsto ting van Zuid-Afrika is de apartheidspolitiek van het land. De aktie can de IAAF heeft tot ge volg dat geen enkele bij de IAAF aangesloten land nog ontmoetingen tegen of met Zuid-Afrika mag orga niseren. De laatste jaren was Zuid- Afrika door de IAAF slechts gedeel telijk in de ban gedaan. Alleen indi viduele Zuidafrikaansea atleten mochten nog een toernee door het buitenland maken. Tijdens de vergadering had lord Exeter.scheidende voorzitter van de IAAF, nog een beroep gedaan op de vergadering om tegen het voorstel te stemmen. Hij motiveerde dat met „Nu kunnen wij bij Zuid-Afrika, als lid. nog invloed uitoefenen om iets aan de apartheid in de atletiek te doen. Wanneer dit land geen lid meer is, bestaat die mogelijkheid niet meer". Overigens heeft de IAAF tij dens het lidmaatschap van Zuid- Afrika op dit punt niets bereikt. Uiteraard waren de Zuidafrikaanse afgevaardigden teleurgesteld over het besluit. Hannes Botha, voorzitter van de SAAAU (Zuidafrikaanse Atle tiek Unie) noemde het een „zware tegenslag voor onze jongens en meis jes thuis". Professor Botha ver volgde met: „We zullen andere oplos singen voor hen moeten zoeken. Nu, terwijl het ons niet mogelijk was op Door dit weiland legden de moordenaars van de Britse ambassadeur in Ierland de kabel, waarmee zij de landmijn tot ontsteking brachten. Politie kamt het terrein uit om uit te vinden waar de kabel precies heeft gelopen en waar de daders zaten. Zie ook pag. 7 I voor mij kan meneer nog niet even |ar de bakker. MONTREAL Herman Ponsteen, de 25-jarige wielrenner uit Nijver- dal, heeft Nederland gisteravond een zilveren medaille, de eerste van deze Olympische Spelen, bezorgd. Ponsteen verloor in de finale van het achtervolgingstoernooi van de Duit ser Gregor Braun. Ponsteens nederlaag kwam toch als een verrassing. In de halve finales had Ponsteen te maken gekregen met de tegenstand van Thomas Huschke uit de DDR. Huschke leg de zich al op de helft van de vier kilometer neer bij de nederlaag. Hij was begonnen met een kleine voor sprong, maar toen Ponsteen na an derhalve ronde op toeren kwam, werd hij snel ingehaald. Vervolgens raakte hij iedere halve ronde twee- tiende seconde kwijt om uiteindelijk met zeven seconden verschil te ver liezen. In de andere halve finale had gou den medaille winnaar Gregor Braun het aanmerkelijk moeilijker gehad met de Rus Vladimir Osokin. De strijd tussen dit tweetal werd pas op de streep beslist. Voor Braun werd 4.45,50 genoteerd, voor Osokin 4.45,67. Bij die tijden stak de tijd van Ponsteen (4.52,43) nogal mager af. Ponsteen had zijn voorsprong ook zo snel te pakken, dat hij zich spaarde voor de finale. MONTREAL De Nederlandse deelnemers in Montreal hebben geen slechte dag achter de rug. Het hockeyteam boekte haar derde Wouter Lccfers ontwijkt met een sprong dc Australische doelman Trevor Smith. Nederland won ook de derde wedstrijd in het hockeytoernooi: 2I. overwinning. Nu werd Australië de dupe van de slagvaardigheid van de Nederlanders. Paul Litjens maakte zijn faam als goalgetter volledig waar door een treffer, waardoor zijn totaal nu gekomen is op vijf doelpunten. Het andere goal werd gescoord door Hans Kruize. Voor een ander hoogtepunt zorgde Enith Brigitha door op de 200 me ter vrije slag een nieuw Olympisch record te zwemmen (2.01.54). Zij plaatste zich hiermee in de finale evenals Annelies Maas die als vier de uit de series kwam. Wijda Maze- reeuw plaatste zich voor de halve finales 100 meter schoolslag. Haar tijd 1.14.81 was goed voor een ne gende plaats. De zeilers in Kings ton hoefden niet aan de start te verschijnen: er was geen wind. Op het congres van de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) is de Nederlander Adriaan Paulen (73) gekozen als president. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De treinkaartjes zullen op 1 september weer duurder worden. De prijsverhoging zal waarschijnlijk ongeveer acht procent bedragen, maar helemaal zeker is dat nog niet. De onderhandelingen tussen de NS en het ministerie van verkeer en waterstaat zijn namelijk nog gaande. Meer dan de gemiddelde prijsverho ging zal de verhoging van de NS- tarieven echter niet mogen zijn, om dat vorig jaar in de Tweede Kamer een motie is aangenomen, waarin werd uitgesproken dat de NS- tarieven maximaal mogen stijgen met het prijsindexcijfer. Dat er een prijsverhoging zou ko men, was al gebleken uit de brief van de ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (economische za ken) over de arbeidsvoorwaarden en het prijsbeleid. In deze brief werd een stop voor de overheldstarieven afgekondigd, maar de openbaar ver voersbedrijven vallen hier buiten, omdat zij in de loop der Jaren een achterstand hebben opgelopen. internationaal niveau strijd te leve ren, hadden we dertig atleten die de limieten voor Montreal haalden. Maar zonder enig internationaal contact zal het nog moeilijker wor den in de toekomst". Tijdens de discussie die aan de stem ming vooraf ging richtte Jean Clau de Ganga zich tot de vergadering. Ganga was afgevaardigde van de Congolese atletiek unie. Hij is tevens secretaris generaal van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid. Hij stel de dat in Zuid-Afrika apartheid nog steeds bestaat in atletiek op regio naal en club niveau. „We kunnen niet doen alsof rassendiscriminatie niet bestaat in Zuid-Afrika. Als we Zuid-Afrika vandaag niet uitsluiten, zullen we het morgen of overmorgen doen. Zie verder pag. 11 LONDEN (Reuter, ANP) De Britse regering heeft zich voorge nomen in het komende begrotingsjaar (april 1977—maart 1978) een miljard pond sterling (ongeveer vijf miljard gulden) minder uit te geven dan zij zich tot nu toe had voorgesteld. Minister van financiën Denis Healy heeft dit meegedeeld in het Lagerhuis nadat de kwestie diepgaand was besproken in verscheidene kabinetsvergaderingen. Op de uitgaven ten behoeve van de defensie wil de Britse regering zeker honderd miljoen pond sterling bezui nigen. Verder zal worden besnoeid op de uitgaven voor onderwijs, ge zondheidszorg en sociale voorzienin gen. De regering wil hiermee vooral bereiken dat het vertrouwen van het buitenland in de Britse economie wordt hersteld en dat de positie van het pond sterling wordt beschermd. Minister Healey deelde verder mee dat kredietbehoefte van de Britse overheid (dat wil zeggen het deel van de voorgenomen uitgaven dat niet door inkomsten wordt gedekt) voor het lopende begrotingsjaar op 11,5 miljard pond sterling wordt ge raamd. Dat is een half miljard pond minder dan de raming die de minis ter bij de indiening van zijn begro ting in april opgaf. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) vindt het niet zo verstandig dat pre mier Den Uyl heeft geopperd de verkiezing van de Nederlandse le den van het Europees parlement het districtenstelsel te laten verlopen. Premier Den Uyl suggereerde deze mogelijkheid vorige week nadruk kelijk toen hij op zijn wekelijkse persconferentie bekendmaakte dat de regering aan de kiesraad advies zal vragen over deze Europese ver kiezingen. Dat verzoek om advies was vier maanden geleden al door De Gaay Fortman ingediend, zo deelde deze gisteren als minister president ad interim op de wekelijk se persconferentie mee. „Ik heb vorig jaar de regeringsvoor stellen voor de invoering van het districtenstelsel met verve verde digd, maar de Kamer zei toen duide lijk nee. Gezien dat feit vind ik dat je heel voorzichtig moet zijn om opnieuw met zo'n voorstel te komen. Ik kan me moeilijk voorstellen dat de Kamer voor de verkiezing van het Europese parlement ineens wel het districtenstelsel wil. Mijn staatssecretaris zegt altijd: Je moet zorgen dat je niet teveel op je bek valt. en daar ben ik het mee eens", aldus de Gaay Fortman. De reusachtige kapitaalbehoefte van Engeland is een van de voor naamste redenen voor bezorgdheid over de verdere ontwikkeling van de Britse economie onder buitenlandse geldschieters. Healey zei de krediet behoefte in 1977—'78 te willen beper ken tot hooguit negen miljard pond. Binnenland Vandaag laatste dag van de Vierdaagse3 Buitenland De regering van president Park Tsjoeng-Hee maakt het de oppositie in Zuid-Korea, en dan met name de christe lijke kerken niet gemakke lijk. Nadat in maart al een aantal vooraanstaande ker kelijke leiders werden opge pakt doet zij nu ook pogingen het werk van de kerken in de krottenwijken van de hoofd stad Seoel aan bonden te leg gen7 Kerk Nieuw leven voor Mennonie ten in Paraguay2 Economie Prijsmaatregel voor makelaars zeer hecht.. Weef 0>chlbi| on vei Filmrubnok ■ttMSSSKBBifi Er wordt geknaagd aan de bakermat van onze beschaving. Een tempel op de Atheense Akropolis moet worden geëvacueerd vanwege de schade door luchtvervuiling. Schrijvend op vergankelijk papier, vinden wij zoiets toch belangrijk. Wij weten dat het ook u treft. Trouw een treffend dagblad. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graaf naar keute: 4 fraaie zwart-kunstledcron andenetters met silver bedrukte ouderwet se locomotief model len. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. r~l Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. LJ Tekening van hel vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X ^55-J. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1