%nieuwtienen' voor Hermens vol vertrouwen Ixport van [ennis kost ledailles ZEILERS KOMEN GOED TERUG Ik draai weer als een trein" e& w Montreal 1976 Drie spelers weggestuurd Winddraaiing kost Joop en Robert van Werkhoven koppositie IW/KV£3 JULI 1276 SPORT TROUW/KWARTET 13 BAL Zes jaar noeste jarbeid van Nadia Co ls in Montreal beloond ierste gouden medaille. ,e Roemeneense, die in dagen in Canada on- Ijnlijk populair is ge- is de nieuwe Olym- turnkampioene op de lp geworden met een at vóór haar nog nooit (ister in een dergelijk lernooi heeft gescoord: |p een maximum van punten. pnmaal heeft Nadia Coma- gereikt. dat was in maart rest in de interlandwed en Nederland toen zij tot iten kwam. Nadia Comane- gekregen waar alleen zij had. Wat de kleine Roe- Ijdens drie dagen topturnen heeft laten zien, is in feite nauwelijks te geloven. In de individuele wed strijd kreeg zij opnieuw tweemaal de ideale waardering: „tien". Het was echter niet alleen voor Nadia Coma- neci dat de jury tot het maximum ging. Ook Nelli Kim maakte bij haar paardsprong geen fout. De Rus sische kampioene bleef haar landgenote. Olympisch kampioene Ljoedmilla Toeristsjeva, vijfhonder dste punt voor in het eindklasse ment en won daardoor de zilveren medaille. Nederland was in de individuele wedstrijd met drie turnsters verte genwoordigd. Ans Smulders, vier jaar geleden in München met een negentiende plaats de beste Westeu- ropese, moest die eer nu laten aan de Westduitse Andrea Bieger, die als twaalfde eindigde. De Eindhovense werd 22ste met een totaal van 75.100, een voortreffelijke prestatie die ho ger geschat moet worden dan het resultaat van München. Ans Smul ders scoorde bij haar tweede Olym pische Spelen anderhalve punt meer. Vlak achter haar eindigde clubgeno te Jeannette van Ravenstijn als 25ste. De Brabantse bleef in de wed strijd van gisteren, waarin de 36 bes te turnsters (slechts drie deel neemsters per land) uitkwamen op vrijwel dezelfde hoogte als haar gro te voorbeeld. Monique Bolleboom, die als 36e en laatste in de individue le wedstrijd was gekomen, slaagde er niet in die plaats te verlaten. De benjamin van de Nederlandse ploeg was vooral op de balk niet tegen de spanning opgewassen. Zij viel in het begin van de oefening er van af en werd met haar 8.65 punten ver terug geworpen. Ljoedmilla Toeristsjeva toonde zich een goed verliezer. Na haar vrije oe fening stapte de Russin met tranen in de ogen van de mat en liep rech- streeks naar Nadia Comaneci om haar te feliciteren met de overwin ning. Het was niet de eerste maal dat de Olympische kampioene voor het Roemeense wonderkind moest bui gen. Twee jaar geleden bij de Euro pese kampioenschappein in Skiën (Noorwegen) toen Nadia Comaneci voor het eerst op het internationale toneel verscheen, verloor Ljoedmilla Toeristsjeva eveneens. Nadia Comaneci zal in de toestelfi nales nog tenminste twee maal met goud omhangen worden. Op de brug met ongelijke leggers en de balk is zij van eenzame klasse. In drie dagen tijd heeft Nadia Comaneci vijfmaal een tien gescoord. Nadia Comaneci en Ljoedmilla Toe ristsjeva ontmoetten elkaar in een rechtstreeks duel omdat zij in de zelfde groep waren ingedeeld. Bij dat negental waren ook Ans Smulders en Monique Bolleboom. Het duo bleek daar niet van onder de indruk. Ans Smulders: „Het was eigenlijk wel lekker. Je wordt dan opgetrok ken. Maar je ziet ook het verschil tussen ons en de wereldtop. Met zo iets leer je leven. Wij kunnen nu eenmaal veel minder trainen". Eva Bartha was zeer tevreden met het resultaat van haar turnsters. „Ze hebben het alle drie voortreffelijk gedaan. Het was jammer van de mis lukking van Monique op de balk. Zij is jong genoeg. Haar talent staat er borg voor dat zij nog zo'n kans krijgt". Ans Smulders maakte evenals in de landenwedstrijd indruk op de brug met ongelijke leggers. Met haar 9.70 punten bleef zij nog niet eens zo heel veel achter bij de top. Alleen doordat haar balkoefening (9.20) niet hele maal ging zoals zij wilde, bleef de meervoudige Nederlandse kampioe ne met 37.80 tweetiende verwijderd van de 38.00 punten, wat neerkomt op een gemiddelde van 9.50 per on derdeel. Nadia Comaneci - jet-Unie kan zich van oudsher op een grootse lagtraditie. Bij de Olym- Spelen ging het met uitzonde- in Tokio, waar de legenda- 3rosjoemensjikova goud won, nis. Het trainingssysteem was euwe methodieken uit andere werden niet overgenomen. atste is volkomen veranderd, liner Voronej had na de ver- Ie coupe geen woorden ge- ti iedereen te bedanken. In de plaats de Oostduitsers, waar isen meer dan andere landen euken hebben mogen kijken. ook Australië. „Mijn eerste n mij op de hoogte te stellen trainingsmethoden in andere was naar Australië", aldus ;j. „Niet naar de Verenigde In Australië traint men on- latief ongunstige omstandig- De bestudering daarvan ans veel geleerd. Het is niet ig dat de schoolslagkampioe- in München uit Australië ost-Duitsland namen de Rus- e op soepelheid plus kracht te bewegingstraining over. et droge met speciaal ontwik apparaten, die de arm ing van de schoolslag naboot- verklaarde schoolslagtrainer ki. Igen vinding was het systeem dens de watertraining de tijd- ling volledig achterwege te la- ,Wij hebben onze zwemsters itend getraind in het bewaren un krachten voor het tweede de race", aldus Voronej. Dat m van de „negatieve tussen- ^^Aeed het hem. Marina Kosjeva- zestienjarige studente, die op ^Hzoenranglijst niet hoger reikte Ie zesde plaats en niet eens als r le Russische naar Montreal was nen, legde de eerste honderd r af in 1.16.42 en de tweede ook hderdan 1.17.00. Goed vooreen v wereldrecord van 2.33.35, ruim fhalve seconde onder de be lde toptijd van Karla Linke. „Er g nooit iemand op de tweehon- meter zo snel geweest", consta- je Voronej verrukt. tussische coupe was overigens lige inbreuk op het verdelings- lanisme. waarbij alle dames- tners naar Oost-Duitsland en de Snummers naar de Verenigde ?n gaan. Ulrike Richter, die al •g zwemt, dat ze zich geksche- •enigde Staten beheerst het herenzwemmen. In het water ttom. Matt Vogel en Gary Hall. zilver, goud en brons op de ter vlinderslag ?REAL Export van vakkennis heeft op de vierde dag ït Olympische zwemtoernooi de Oostduitse hegemonie op ioolslag dames volkomen weggevaagd. Als kuikens, die de verlaten, kwamen op driekwart van de tweehonderd meter rie Russische meisjes achter hun tegenstanders vandaan >ud, zilver en brons te grijpen. rend de oma van het Oostduitse zwemmen noemt, pakte gerouti neerd, maar nauwelijks geïnspireerd de titel op de 100 meter rugslag, waarin de Nederlandse invalster Diane Edelijn een bijrolletje ver tolkte. Zij probeerde in de finale vergeefs vanuit de achtste positie, waarmee zij door de afwezigheid van Enith Brigitha in de eindstrijd was geko men, nog enkele plaatsen te winnen. De Schiedamse zwemster keerde als vijfde, maar verloor op de terugweg het contact toen het veld het tempo verhoogde. Ver voor de anderen uit ging de Oostduitse Ulrike Richter. De 17-jarige wereldkampioene be hoefde niet eens voluit te gaan om met meters voorsprong op haar landgenote Birgit Treiber als eerste aan te tikken. Kornelia Ender, de enige die Richter mogelijkerwijze had kunnen dwingen om binnen de 1.01,51 van haar eigen wereldrecord te blijven, zwom niet mee. Zij zat op de tribunes te bekomen van haar inspanningen in de race in de halve finales van de vlinderslag. Het niet inzetten van Ender kostte de Oostduitsers in feite het brons, want Antje Stiller, nu hun derde zwemster, kwam nauwelijks vrij van Diane Edelijn en finishte als zeven de. De bronzen medaille ging nu tot groot enthousiasme van het publiek naar de Canadese Nancy Garapik. De Amerikaanse heren revancheer den zich op de 4 x 200 meter vrije slag estafette. Om het een beetje spannend te maken had de Ameri kaanse ploegleiding zowel voor de series als voor de finale een wereldre cord verordonneerd. Ja zelfs daar nog bij bedongen, dat de A-ploeg in de eindstrijd minstens zes seconden van de serietijd zou afhalen. Het kwam voor elkaar. Mike Bruner, Bruce Fumiss, John Naber en Jim Montgomery klauwden onbereik baar voor welke tegenstander dan ook naar een nieuwe absolute top tijd van 7.23.22. West-Duitsland. dat verleden jaar in Cali de wereldtitel pakte, toen Amerika werd gediskwa lificeerd, werd nu zelf het slachtoffer van overhaaste spoed. De diskwalifi catie bracht het Nederlandse team op de vijfde plaats in de eindrang schikking. Een uiterst presentabel resultaat voor het viertal Abdul Res- sang, René van der Kuil, André in 't Veld en Henk Elzerman. dat slechts tweehonderdste seconde van het na tionaal record uit de series verwij derd bleef en op eigen kracht de sneller geachte ploegen van Zweden en Italië voorbijzwom. LACHUTE Lachute heeft er een aantal dagen een burger bij gehad. En iedereen in het ruim tachtig kilometer van Montreal gelegen tuinstadje Lachute, kende hem. Jos Hermens. Op de uitgestrekte golfbaan van Lachute werd de Ne derlandse wereldrecordhouder door iedereen gegroet. „Het pro bleem is dat iedereen even met je wilde praten", aldus een volkomen ontspannen Hermens. „Ik zocht maar de verst weg gelegen banen op. dan hoefde ik niet met iedereen te praten. Voor die mensen was ik een soort wereldwonder. Maandag zei een mevrouw die hier aan het golfen was: wij zijn nu ook een Olympisch dorp. De Nijmegenaar was volkomen ge lukkig met de plaats die Olympisch attaché Dijkstra voor hem had ge vonden. „Die man is fantastisch Hij heeft aan alles gedacht. Hoewel hij niets van atletiek wist. heeft hij een plaats voor mij gevonden, die zeker zo ideaal is als de omgeving waarin ik dagelijks thuis train. Met mijn eigen muziek en de gastvrij heid van de mensen hier. kon ik niets meer wensen". Jos Hermens bleef tot de 20ste juli in Lachute. Drie dagen voor hij de eerste maal in actie moet komen, trok de Nederlander in het door hem verfoeide Olympische dorp. ..Het liefste zou ik vlak voor de series van de tien kilometer komen maar dat kan natuurlijk niet. Je moet toch een beetje van de sfeer snuiven". Ondanks het feit dat hij dit seizoen nog maar twee wedstrijden liep. een 5000 meter in Keulen (13.28.6) en een tienduizend meter op Pa pendal, die door een zware ver koudheid een tijd ver beneden zijn stand opleverde, is Hermens vol zelfvertrouwen. De drievoudige we reldrecordhouder dankt dat geloof in eigen kunnen aan het resultaat van de metingen, die fysioloog Jan Vos de afgelopen weken tot daags voor het vertrek naar Montreal heeft uitgevoerd. „Toen ik begin juni plostseling verkouden werd, schrok ik me rot. Ik zag alles wat ik de afgelopen winter had gedaan, de mist ingaan. Zo'n verkoudheid vreet mijn hele conditie op. Als ik train, krijg ik overal pijn en dan is het trainen geen plezier meer. Pas eind juni ging ik weer een beetje draaien. Bij de eerste meting door Jan Vos, bleek ik toch weer goed hersteld te zijn." De metingen van Jan Vos zijn gebaseerd op de zuurstofopname per kilogram li chaamsgewicht. „Vorig jaar scoor de ik vlak voordat ik in Londen het tien kilometerrecord op 27.46.5 bracht een zuurstofopname van 110 milimeter. Jan Vos dacht toen dat het absolute maximum was be reikt. Dat bleek nu niet het geval te zijn. Ik haalde zelfs 113 milliliter". Drie weken tevoren, daags nadat hij in training twee uur en een kwartier aan een stuk op het heetst van de dag had gelopen, bleven bij een meting de wijzers staan op 108. Maar niet alleen de metingen zijn de basis van het zelfvertrouwen. Ook de tijd van een testloop. die hij nog in Nijmegen maakte, is voor Hermens een aanwijzing dat de topvorm er is. „Ik vergelijk altijd met voorgaande jaren. In 1975 kwam ik vijf weken voor ik in Lon den mijn record op de tien kilome ter liep uit op een 5000 meter in Parijs. Het ging bedonderd. Ik heb toen vijf weken geen wedstrijd ge lopen en alleen maar getraind. Al les wat er nu gebeurt, is volkomen identiek. Op Papendal ging het rot en nu draai ik weer als een trein." Toch wil Jos Hermens niets weten van een favorietenrol op de 10.000 meter en de marathon, die hij in Montreal voor de eerste maal zal lopen." De meeste mensen begrij pen niets van atletiek. Ze denken die vent is wereldrecordhouder en wordt dus even Olympisch kampi oen. Vijftien lopers hebben dit jaar onder of net boven de 28 minuten gelopen. Die kun je rustig allemaal kanshebbers noemen. En bij die vijftien behoor ik niet eens. Inter nationaal gezien is dat wel gunstig want dan denkt de concurrentie die Hermens is afgebrand. En dat is nu precies wat ik wilde Daarom ook heb ik maar weinig wedstrij den gelopen." In Montreal zullen waarschijnlijk de eerste zes plus de drie „tijdsnelsten" zich plaatsen. „Wan neer dat het geval is zou ik in de serie ook wel bij Brendan Foster willen zitten. Die trekt er altijd hard aan en dan ga ik gewoon mee." Toch geloofd de Nijmege naar niet dat er in de series onder de 28 minuten zal worden gelopen. Hij kan die stelling niet bewijzen maar zegt dat aan te voelen. De grote favorieten voor Hermens op de 10.000 meter zijn de Olympisch kampioen van München. de Fin Lasse Viren. die enkele weken gele den in Helsinki met de beste we- reldseizoentijd van 27.42,95 ineens weer helemaal terug bleek te zijn en Brendan Foster, de aanvoerder van de wereldranglijst van 1975 met 27.45.4. ..Veel zal afhangen van het weer Als het broeierig is gebeu ren er gekke dingen Laat het maar blijven zoals het nu is Een beetje regen en een normaal Nederlands temperatuurtje". Met grote luchtvochtigheid en een hoge tem peratuur heeft Jos Hermens nare ervaringen. Het spookbeeld van de Europese kampioenschappen van 1974 in Rome duikt dan weer op. In de 10.000 meter, die hij toen liep na een veel te korte acclimatiserings periode van vier dagen, was Her mens een hoop menselijke ellende. „Ik dacht toen dat ik dood ging. Later bleek dat wij veel te laat in Programma crnritur\ 1300 (0800) floret, persoonlijk, dames, series 2300 11800) degen, persoonlijk, heren finale PAARDENSPORT 1300 (0800) en 1900 (1400) samengestelde wed strijd. dressuur SCHIETEN 1400 (0900) lopend hert <10 schoten snel* 10 normaal) snelvuur pistool, tweede reeks kleidutvenschieten, skeet, 73 duiven BASKETBAL 1400 <09O0i Bulgarije Japan (dames) 1600 (1100) Japan - Sovjet Unie (gr Al 1900 (1400) Canada Tsjechoslowakijc Idames) 2100 (16001 Mexico Cuba (gr Al 0000 <1900) Verenigde Staten Sovjet Unie Jos Hermens ontspant. De vorm moet er zijn. Rome waren aangekomen, een paar dagen later ging het in de series van de vijf kilometer veel beter". Jos Hermens was in de fina le op de sluitingsdag weer helemaal de oude greep met een vierde plaats net naast de medailles. In Lachute hield Jos Hermens volko men hetzelfde trainingsritme aan als thuis. Dagelijks liep hij drie tot vijf uur over de schitterende greens van de golf en countryclub en door de bossen. Dat ritme bleef tot zon dag gehandhaafd. „Daarna heb ik wat terug genomen. In het Olym pisch dorp heb ik op de baan nog wat snelheidswerk gedaan. De laatste dagen liep ik alleen nog wat ontspannen. In zijn eigen trainings kamp werd Hermens door niemand gestoord. Jos Hermens zal in Montreal ook nog als marathonloper optreden Hij is niet de enige baanloper, die de keus voor het langste nummer in de atletiek heeft gemaakt. Lasse Viren, de Olympische kampioen op de vijf en tien kilometer, maakt ook zijn debuut op de marathon Op de marathon komen ook Frank Shorter, de Amerikaan die vier jaar geleden in zijn geboorteplaats München Olympisch kampioen werd. tegen. Shorter wilde aanvan kelijk. zoals vier jaar geleden, „dubbelen". De Amerikaan heeft na overleg met zijn coach besloten de 10.000 meter te laten vallen. De Amerikaan gokt op prolongatie van zijn titel en een evenaring van de prestatie van Abebe Bikila. de Ethiopiër die in Rome en Tokio de marathon won en daarmee voor een nog ongeëvenaard feit in de geschiedenis van de Olympische Spelen zorgde. Hoewel Jos Hermens nog nooit een officiële marathon heeft gelopen, ziet hij niet op tegen de afstand van 42 kilometer en 195 meter. „De af stand is geen probleem. Ik loop in training soms de helft meer. Boven dien heb ik met de wereldrecordpo gingen op de 20 kilometer en het uur wel wat ervaring opgedaan. Na tuurlijk is het niet helemaal te ver gelijken maar je hebt bepaalde aanwijzingen." Helemaal onvoorbereid begint Her mens niet aan de marathon. De afgelopen maand heeft hij ver- scheidenen testlopen gemaakt, die weliswaar niet helemaal over de marathon afstand gingen maar qua tijd wel bepaalde indicaties gaven. Bovendien is bij een spier-biopsie gebleken dat de spieren van Her mens uitermate geschikt zijn voor het specifieke lange afstandlopen. „Bij dat onderzoek bleek dat ik een uitgesproken marathonloper ben. Jc moet dan wel Je snelheid bij houden. Ik heb trouwens toch nog geen zin om helemaal de overstap naar de marathon te maken want op de baan loop ik toch ook erg graag." 0200 (2100) Australië Canada (gr.A.) WATERPOLO 1430 (0930) Canada - Cuba 1530 (1030) Mexico - Sovjet Unie 1630 (1130) Italië Joegoslavië (finalegroep) 0000 (1900) Australië - Iran 0100 (2000) NEDERLAND - Roemenië (finale- groep) 0200 (2100) Hongarije West-Duitsland (finale- ATLETIEK 1500 (1000) 400 meter horden, heren, series 1500 (1000) verspringen, dames, kwaJlficoUe 1515 (1015) kogelstoten, heren, kwalificatie 1530 (1030) speerwerpen, dame* kwallflcaUe 1600 (1100) 100 meter, heren, series 2000 (1500) 800 meter, heren, series 2030 (1530) verspringen, dames, finale 2100 (1600) 100 meter, heren, kwart finale 2150 (1650) 800 meter, dames series 2230 U730) 20 km snelwandelen, start 2240 (1740) 10.000 meter, heren, series 2350 (1850) 20 km snelwandelen, finish 0025 (1925) 10.000 meter heren, series. ROEIEN HALVE FINALES HEREN 1500 <10001 en 15)0 (1010) vier met stuurman 1520 (1020) en 1530 (10301 double scull 1550 (1050) en 1600(1100) twee zonder stuurman 1610 (1110) en 1620 (1120) skiff 1640 (1140) en 1650 (1150) twee met stuurman 1700 (1200) en 1710 (1210) vier zonder stuurman 1730 (12301 en 1740 (1240) dubbel vier zonder stuurman 1750 U2S0) en 1600 U300) acht HOCKEY 1500 (1000) Spanje - België <gr B 2000 (1500) NEDERLAND Argentinië <gr Al 2200 (1700) Maleisië - Canada (gr A i I WORSTELEN 1500 (lOOO) en 0000 (1900) 4e en 5e ronde Qriek$- Romeins VOLLEYBAL 1800 (1300) Cuba - Zuid-Korea (gr A) 2000 (1500) Hongarije Peru (damesi 0030 (1930) Japan Canada (dames) 0230 (2130) Tsjechoslowakije Polen igr. Al VOETBAL Sherbrooke 2200 (1700) Guatemala Mexico Ottawa 2300(1800) Noord-Korea Sovjet Unie Montreal 0200 (2100) IsraM - Frankrijk. WIELRENNEN 1900 (1400) ploegenachtervolging. kwalificatie sprint, le. 2e en beslissende serie, halve finale ploegenachtervolging. kwart-finale MONTREAL Op de vierde speel dag van het Olympisch voetbaltoer nooi hebben de totaal 60.000 toeschouwers bij drie westrijdeo eindelijk veel doelpunten gezien: dertien te zamen bijna gelijkelijk verdeeld. Als resultaat van de ont moetingen hebben zich nu. naast Brazilië en Iran, drie ploegen voor de kwartfinales geplaatst, te weten Frankrijk, Noord-Korea en de Sow- jet-Unie. Slechts Canada is van de dertien deelnemers definitief uitge schakeld. De meest besproken ontmoeting was zonder enige twijfel die tussen Mexi co en Israël, waarbij de Mexicanen bij de rust een veilig schijnende voorsprong van 2—0 hadden opge* bouwd door treffers van middenvoor Rangel. Zes minuten na de rust scoorde eerst Oz voor Israël (2—1) en daarna benutte Shum een toegeken de strafschop om de gelijkmaker aan te laten tekenen. Met voetbal bleek •het na dit doelpunt gedaan. De hard heid ten opzichte van andermans gezondheid werd zelfs dermate ont oelaatbaar. dat de Italiaanse scheidsrechter Michelotti achtereen volgens de Israëli Lev, de Mexicaan Lopez-Malo en tot slot de Israel Oz richting kleedkamer stuurde. Doel punten werden er niet meer geprodu ceerd. KINOSTON De Nederlandse bo ten lagen eindelijk vooraan. Hoge klasseringen bleken tijdens de derde race van de Olympische zeilregatta voor de Nederlandse afvaardiging bereikbaar. Het zag er zelfs naar uit dat als de wedstrijdenreeks een da gelijkse landenprijs zou hebben ge kend, de Oranje-formatie daarvoor een uiterst serieuze kandidaat was geweest. Een sterke terugval van Joop en Robert van Werkhoven, die tweede lagen en als elfde door de finish gingen, temperde echter de vreugde in het Nederlandse kamp aanmerkelijk. Daaraan kon, de twee de plaats van Geert Bakkér bij de Solings, de derde van Sjoerd en Erik Vollebregt bij de FD's en de zesde van Tempest-zeiler Ben Staartjes niets veranderen. Ir. Bakker voer bijzonder sterk. De rijzige zeiler uit Warmond moest slechts de Fransman Patrick Haege- li laten voorgaan, die nu zijn tweede zege opeiste. Bakker. De Vlaming en Keijzer staan, ondanks een veertien de plaats in de eerste race. als vijfde geklasseerd in de algemene rang schikking. Ze startten bijzonder goed en kwamen als derde bij de hoge boei. De blauwe boot behield die positie doch passeerde in het tweede kruisrak de Spanjaard Felix Anglada. De derde plaats van Erik en Sjoerd Vollebregt maakte op schrille wijze nog eens duidelijk hoe jammer het is dat de Nederlandse FD in de ope ningswedstrijd werd gediskwalifi ceerd. Zonder die onnodige 28 pun ten had de bebaarde tweeling even eens hoog-genoteerd gestaan. Pas in het laatste kruisrak sloeg het twee tal zijn slag. Tot op dat moment voeren zij in zesde of zevende positie. Gedegen slagen in het laatste rak maakten dat zij de Canadese favo riet Hans Fogh, open Europees kam pioen. de sterke Rus Vladimir Leon- tiev en de Oostenrijker Ernst Seidel passeerden. Goed werk leverden ook Ben Staartjes en Ab Ekels in de Tem- pest-klasse waarin ze opklommen tot de achtste plaats Ook zij sloegen pas toe in de laatste fase van de race waarin een negende plaats alsnog werd ingeruild voor een zesde klasse ring. Een uitermate teleurgestelde Joop van Werkhoven, die zich een Olym pische medaille door een elfde plaats al vrijwel zag ontgaan, onthulde la ter op de jachthaven het raadsel van de 470 klasse Joop was boos. Boos op de volgbootjes die hem bij het lichte weer niet wilden slepen, maar wel op volle snelheid passeerden. Boos op de omstandigheden, maar meer nog boos op zichzelf. „Na die laatste boei voeren wij erg laag", zei hij kwaad. „Als we toen over stag waren gegaan hadden we gegaran deerd eerste gelegen met zo'n zestig meter voorsprong. Ik ging door en toen kwamen die winddraaiingen. Even woei het hard. Misschien dertig seconden Wij hebben daarvan niet kunnen profiteren, de boten die een andere koers voeren wel. En dat be tekent nu precies het verschil tussen winst en een elfde plaats. Natuurlijk onder die omstandigheden is het moeilijk verdedigen. Maar geluk, neen we hebben het niet gehad". Even begrijpelijk als de teleurstel ling van de Van Werkhoven's was de gelatenheid waarmee Erik en Sjoerd Vollebregt hun derde plaats aan vaardden „Eindelijk ging het goed", bromde Sjoerd. „Eindelijk liep het eens". Zijn derde plaats kwam dui delijk een Pyrrhuszege nabij. Im mers. Juist bij de FD's waren de favorieten uitzonderlijk regelmatig. De Brit Rodney Pattison. tweevou dig Olympisch kampioen, die eerste, tweede en vierde werd. alsmede de Westduitse favorieten Diesch twee maal tweede en een keer derde laten nu al de concurrentie weinig hoop. En zeker niet een equipe die in de eerste fase de aansluiting met de top zeer duidelijk verloren heeft. Zo zal. tegen de verwachtingen in. Oranje zijn „mogelijken" voor Olym pisch eremetaal moeten zoeken bij de „veteranen Ben Staartjes heeft vooralsnog niet al te veel kans op een plaatsing bij de eerste drie. Het deed de 47-jarige Bussummer weinig. Hij was blij met zijn zesde plaats in de race en misschien nog meer met het langdurige gevecht dat hij met de Canadees Allan Leibei heeft uitge vochten. Het deerde hem niet dat hij dat duel verloor. „Die knokpartij met de Canadees staat er borg voor dat ik vanavond weer uitgebreid op de televisie kom", zei hij lachend „Gisteren is me dat ook al gelukt-" De winddraaiingen die de Van Werkhoven's zo zou hebben bena deeld brachten Oeert Bakker slechts winst. „We startten goed. maar Wllly Kuhweide en nog zo'n stuk of zes bootjes kwamen direct al voor ons langs" „In het kruisrak hebben we die achterstand direct al goed ge maakt." De man die het meest tevre den was van de Nederlandse ploeg was stellig André du Pon „Die resul taten van vandaag hadden we hard nodig", betoogde de chef d'equipe die daags tevoren nog niet over te genslag van zijn formatie had willen horen, „want we hebben de nodige klappen gehad die eerste dagen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13