Bomexplosie bij ingang [ambassade in Madrid Wandelaar deed ervaring op in Egypte steenvuller Alabastine Steeds meer vetzucht onder de jeugd Partijen in het havenoverleg willen gesprek met Boersma Vissers betalen mee aan vlootsanering antal dikke en te dikke kinderen neemt flink toe Vanslag waarschijnlijk geacht Niet boren in Waddenzee mem Prijsindexering moet in loonmaatregel Nieuwe regeling gratieverlening afgekondigd Snijden oorzaak van busongeluk Vierdaagse proef op de som voor Leidse student !n1e3Derde groep naar JAmerika vertrokken voor hartoperaties Vragen van Wiegel over uitlatingen premier Den Uyl Veertien gewonden UW/KW IENSDAG 21 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 'an een verslaggever ,'TRECHT Het aantal dikke en te likke schoolkinderen is in tien jaar J ijd verdubbeld. Dokter F. YVafel- IAa akker, hoofd van de afdeling eugdgezondheidszorg van het mi- listerie van volksgezondheid, maakt ich daar in zijn jaarverslag over 975 ongerust over. Vetzucht is een roeiend probleem, schrijft hij. dat enlijk nfP een schrijnende tegenstelling nerkingi vijst tussen ontwikkelde en ontwik- ije Gedt selingslanden. ndsezet hzelf bi voedingstoestand en voedingsge- tie over voonten van achtjarige schoolki'nde- van d( en worden onder auspiciën van de raag ho Voedingsraad elke drie jaar gepeild, i en dan grond van het laatste onderzoek, er nog n het schooljaar 1973-'74. is geschat n kerk 'at ruim vijftien procent van de q ichtjarigen dik is, en ongeveer vijf procent te dik. Die percentages lig gen tweemaal zo hoog als in 1964. De gezondheidstoestand van de Ne derlandse jeugd, aldus de heer Wa- felbakker, is niet alarmerend s'echt. Maar er zijn bepaalde aanwijzingen die bezorgdheid teweeg moeten brengen. Hij noemt cariës (tandbe derf een nog steeds onderschat pro bleem. Verder heeft of krijgt de jeugd volgens hem steeds meer on natuurlijke voedingsgewoonten: een overmatige suikerconsumptie, er worden steeds meer frisdranken ge nuttigd. en er worden ook te veel sterk voorbewerkte spijzen met wei nig vezelstoffen gebruikt. Vezelstof fen. die onder meer voorkomen in bruin brood en groenten, zijn van belang voor een goede stofwisseling. Tenslotte is er bij een steeds groei end deel van de jeugd al sprake van overmatig alcoholgebruik. Toezicht Ongeveer drie miljoen leerlingen staan onder geneeskundig toezicht van een van de 146 schoolartsen diensten in Nederland, van kleu terscholen tot en met voortgezet en beroepsonderwijs. Ongeveer veertig procent van hen (bij het voortgezet onderwijs twintig procent) werd in het verslagjaar volledig onderzocht. In 1974 werd rond twaalf procent vafa de onderzochte leerlingen verwezen naar de huisarts (de overgrote meer derheid) of naar de psycholoog, de jeugdpsychiatrische dienst, de logo pedist of de bijzondere schoolgym- nastiek. Dit komt neer op ongeveer 140.000 verwijzingen. In zijn verslag constateert de heer Wafelbakkcr dat voor de meeste schooherlaters elke vorm van open bare gezondheidszorg ophoudt. Maar een betrekkelijk klein deel van de werkende jongeren komt terecht in bedrijven die zo groot zijn dat er een bedrijfsgeneeskundige dienst is. Hij gaat ook in op het proefschrift van dr. H. W. A. Nijenhuis, waaruit blijkt dat sommige bedrijven de helft van solliciterende jongeren af keurt, terwijl dat bij andere maar een half procent is. De heer Wafel bakker vindt dat deze sterk uiteenlo pende afkeuringspercentages zowel voor de bedrijfsgeneeskunde als voor de jeugdgezondheidszorg aan leiding moeten zijn voor verder speurwerk. ongeoc echter n hoe 'ang van gebouw in Madrid waarin onder andere de Nederlandse ambassade is gevestigd. gerak :amp« ik M. •horni Kuil, g- lil, K Uiddi JG. 3chie< DRID (Reuter, UPI) Een bomexplosie heeft gistermorgen •eg de ingang vernield van een gebouw waarin onder meer de tderlandse ambassade is gehuisvest. Persoonlijke ongelukken ebben zich niet voorgedaan. et ministerie van buitenlandse za- in Den Haag acht het aarschijnlijk, maar niet geheel ze er, dat de aanslag voor de Neder- ndse ambassade was bedoeld. De •m was namelijk geplaatst bij de Jigang van een hal die ook leidt naar ten aantal kantoren van uiteenlo- Sch pende ondernemingen. In die kanto ren zitten overigens geen Spaanse overheidsdiensten. De schade is beperkt gebleven. De glazen pui en de voordeur zijn weg geslagen en tevens is er glasschade in de kanselarij van de Nederlandse ambassade. Volgens internationaal Vervolg pagina 1 >e grootste rustverstoring valt ech- er te verwachten van het gebruik f. H. ®an helicopters en hoovercrafts voor e verbinding tussen de wal en de latforms. Petroland zegt. aldus het MEEItapport geen hoovercraft te zullen Lm-Zu^ebruiken en helicopters alleen in oodgevallen. Het instituut vindt at dit laatste, als de vergunning och wordt verleend, in ieder geval erboden moet worden. De vervui- rfnnang van het water rond de platforms uv"'al afhankelijk zijn van de soort esidenoorspoeling die gebruikt wordt Jinee (volgens Petroland wordt een on- op zi chadelijke soort gebruikt) en van an wie nauwkeurigheid waarmee op het ien zi ilatform met afgewerkte olie en ■rto meermiddelen wordt omgegaan. Maciflet instituut heeft zich ook verdiept zijnïi de gevolgen die bijvoorbeeld een naitreuk in de transportleidingen kan n bloiebben, alhoewel de kans op dit rkdie oort calamiteiten door Petroland •dig, i eer gering wordt geacht. Bij een te n alamiteit zal gas in het water vry- e pri ;omen dat het verdwijnen van alle Ike uurstof in de omgeving tot gevolg :inge can hebben. Dit zal in een gebied en vëran tientallen hectaren groot tot isme terftc van de bodemdieren, en dus olutit iet verdwijnen van voedsel van de ïn m vadvogels. leiden. Voorts kunnen er cias, itoffen vrijkomen die kanker by de Ma lieren in zee kunnen verwekken. WeS erceI Olie Indien het om olieboringen zou ïaan, kan het effect nog veel erger zijn. In 1969 veroorzaakte ongeveer ranpoo kubieke meter vrijgekomen olie fln de westelijke Waddenzee de Jsterfte van omstreeks 40.000 zeevo- (Tol c 1? spuiter in de Nederlandse kustge bieden is als een ramp voor het milieu ter plaatse te karakteriseren, aldus het rapport. Het instituut wijst er tenslotte op dat ook in ruimtelijk opzicht de boorlocaties in de westelijke Wad denzee weinig positief te waarderen zijn. Het Zuidwalveld ligt op gemid deld 15 kilometer van Vlieland, Terschelling en de Friese kust, een dergelijk wijds natuurlijk landschap is nergens elders in Nederland aan wezig, aldus het rapport. Dit unieke landschap op zee zal ernstig ver stoord worden door een boorplat- form dat in de eerste 2,5 jaar 70 meter boven de zee uitsteekt en daarna een hoogte van 15 meter (te vergelijken met een flatgebouw van 5 verdiepingen) zal krijgen. gebruik zal de schade door het gast land, Spanje, vergoed worden Sinds de aanslag is de bewaking van de ambassade verscherpt; er staat nu een politieagent voor de deur. Over de reden van de aanslag en de daders is niets bekend; niemand heeft de aanslag geclaimd. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft tegenover de Ne derlandse ambassadeur ter plaatse zijn verontschuldigingen voor het gebeuren uitgesproken. Onderzoek Leiders van de Spaanse oppositie, die het meest te lijden hebben onder de recente bomaanslagen, hebben de regering dringend gevraagd uit te zoeken wie achter de aanslagen zit ten. Ook de Spaanse kranten dron gen hier gisteren op aan. „De daders moeten worden gearresteerd en ge straft," aldus El Pais, „maar in de eerste plaats moeten we weten wie het zijn." Officieel zeggen regering en politie van niets te weten, terwijl rechts beschuldigend naar links wijst. Om gekeerd verdenkt de oppositie Fran- co-getrouwen ervan de aanslagen te hebben gepleegd om links in een kwaad daglicht te stellen. Kranten vroegen zich gisteren opnieuw af of de aanslagen het werk zijn van een organisatie die „de anti-fascistische verzetsgroep 1 oktober" zegt te zijn. Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld voor permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen, rond kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed. Steenvuller van Alabastine is water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg f 4,35 Verpakking van 2 kg. f 8,35 In Porto Ercole genieten koningin Jujiana, prinses Margriet met echtgenoot en kinderen en prinses Irene met echtgenoot en kinderen van hun vakantie. Het weer laat echter in Italië enigszins te wensen over. Bewolkt en regenachtig. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/ROTTERDAM Vertegenwoordigers van de vervoersfederatie NVV-NKV. de vervoersbond-CNV en de scheepvaartverenigingen noord en zuid, in welke beide laatste organisa ties de werkgevers in de Amsterdamse en Rotterdamse havens zijn verenigd, zullen gezamenlijk minister Boersma van sociale zaken om een gesprek vragen. In dat gesprek willen de haven- werknemers en havenwerkgevers de mihister vragen of het mogelijk is de in de haven-cao opgenomen indexe ringsregeling uiteindelijk toch in te passen in de loonmaatregel van de regering. Ook willen zij vragen wan neer en op welke manier die moge lijkheden er zullen kunnen zijn. Na het gesprek met de minister zul len de bij het havenoverleg betrok ken partijen opnieuw bijeenkomen om dan de arbeidsvoorwaarden in de haven voor de tweede helft van 1976 definitief te regelen. Dit is gisteren afgesproken bij de afronding van het eerste overleg tus sen werknemers en werkgevers in de havens na de middagstaking van 1 Juli. De gesprekken van dat overleg begonnen vorige week woensdag. Zo wel de vervoersfederatie NW-NKV als de vervoersbond-CNV hebben de regeringsloonmaatregel ook voor de havens aanvaard. Maar zowel werknemers als werkgevers stellen prijs op een vergelijking van de in de haven-cao vastgelegde prijsindexe- ringsregeling met de loonmaatregel en ook met de regeling zoals die in andere bedrijfstakken, bijvoorbeeld -her DEN HAAG De Nederlandse tong- en scholvissers zullen binnenkort gaan meebetalen aan de sanering van hun vloot. Het bestuur van het visserijschap (bedrijfschap voor de visserij) heeft gisteren besloten een fonds van maximaal tien miljoen gulden te gaan vormen uit heffingen van maximaal een procent op de aanvoerwaarde van de beide vissoorten. Uit dat fonds worden bijdragen gegeven aan tong- en scholviss^rs die ermee ophouden. 60.000 pk of ongeveer 20 procent te bewerkstelligen Pogingen om te ko men tot een gezamenlijk fonds van overheid, visserijbedrijfsleven en banken, groot f. 30 miljoen, zijn niet gelukt. De banken wilden daaraan niet meewerken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij algemene maatre gel van rijksbestuur is gisteren in het staatsblad een nieuwe gratieregeling afgekondigd. Deze vervangt vanaf 1 oktober het oude gratiebesluit, dat nog uit 1887 dateert. In de gratiere geling 1976 zijn nu ook de ministeri ële voorschriften opgenomen, die buiten het oude besluit om toch al jaren gehanteerd worden. Van belang is vooral dat de voor waardelijke gratieverlening nu gere geld is. Voorwaarde is dat de veroor deelde gedurende een bepaalde proefperiode geen misdrijf of over treding begaat Bij misdrijven is die tijd ten hoogste drie en bij overtre dingen twee jaar. In de nieuwe rege ling staat tevens de mogelijkheid vermeld, dat de overheid een reclas- seringsinstelling of de kinderbe scherming aanwijst om de helpende hand te bieden bij het naleven van de voorwaarden. Dit nieuwe „tong- en scholfonds" van het bedrijfsleven en het door de overheid gevoerde ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij vullen elkaar aan. Wie de tong- en scholvisserij eraan wil geven, kan eerst bij het o. en s.-fonds de vorige maand aangekondigde saneringsuit kering van 225 gulden per p.k. mo torvermogen aanvragen Is hem die toegestaan, dan kan hij bij het visse rijschap een bijdrage aanvragen. Heeft men die bijdrage binnen, dan kan men weer naar het o. en s.-fonds gaan voor een bijdrage, gebaseerd op de hoeveelheid tong en schol, die het schip dit jaar volgens de vangstbe perkingsregeling van het ministerie van landbouw en visserij had mogen vangen. Het „ingeleverde" contingent komt' ten goede aan de blijvende vissers, die daardoor een wat groter deel kunnen krijgen van de in totaal aan Nederland toegestane vangsthoe- veelheden. Voor die bijdrage voor ingeleverde contingenten heeft het ontwikke lings- en saneringsfonds net zo veel uitgetrokken als het visserijschap in zijn fonds wil doen; f 10 miljoen De bijdrage van het o. en s.- fonds zal nooit hoger zijn dan die van het visserijschap. Met het nieuwe samenstel van rege lingen hoopt men een verdere ver mindering van de kottervloot met de industrie, geldt volgens de prijsindexeringsregeling voor de havens werden, zodra de prijzen met twee procent waren ge- stegen, de lonen bijgestuurd. Voor de andere bedrijfstakken gold een bijsturing in de vorm van een perio diek per halfjaar. De loonmaatregel doorkruiste deze regelingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal doden bij het verkeersongeluk met een Ne derlandse autobus vol toeristen in Noorwegen is tot twee beperkt ge bleven. Van de zesentwintig passa giers, die gisteren nog in ziekenhui zen in Hammerfest, Tromsö en Alta verbleven, was er één zwaar gewond Volgens de directie van Scanialux Reizen in Amsterdam verkeerde hy gisteren buiten levensgevaar. De overige vyfentwintig in zieken huizen verblijvende passagiers had den geen ernstige verwondingen op gelopen. Directieleden van de Ne derlandse Reisverenlging, Scania lux en de Overüsselsche Autobus- dienst. die de reis organiseerden zyn gisteren naar de plaats van het on geluk in het noorden van Noorwe gen by Alta vertrokken Aan de gevolgen van het ongeluk zyn over leden de 69-Jarige mejuffrouw Th Kloosterman uit Amersfoort en de chauffeur van de bus, de dertigjari ge Paul Tyssen uit Zutphen. In de bus zaten 36 personen; 34 passa giers, een chauffeur en een reis leider. Volgens Scanialux werd de bus door een andere weggebruiker gesneden. Chauffeur Tyssen is toen naar rechts uitgeweken, maar kon niet voorkomen dat de bus in de berm raakte en enkele keren op een berghelling over de kop sloeg. De vaart van de omlaag rollende bus werd gebroken door bomen op de berghelling. De bus maakte een rondreis door het noorden van Noor wegen van 21 dagen en was op 9 juli uit Nederland vertrokken. door Jan Roelfs NIJMEGEN Ze zaten gisteren ergens in het propvolle Betuwse Eist, waar, bij wijze van spreken meer wandelaars en toeschouwers dan kersen waren, even uit te rusten van het eerste deel van hun tippel. Hij, René van Walsem, gevorderd student in de Egyptologie (24) en zij, Regina Grüter, studente in de kunstgeschiedenis, die dag 23 geworden. Twee jongeren uit Leiden, die begin augustus trouwen en nog even de Vierdaagse „meenemen". gels. Een tankerstranding in de Duitse Waddenzee waarby ongeveer zwa lo.OOO kubieke meter olie vrykwam, leidde tot de dood van ruim 500.000 Zeevogels. Het effect van een olie- bewt eens en. card gert t ge Ie et k 1de Ier Van een verslaggever SCHIPHOL Om in het Ameri kaanse Houston een open hartope ratie te ondergaan is gistermiddag de derde groep Nederlandse hartpa tiënten van Schiphol vertrokken, ardii groep telt evenals de vorige ne- red4&en patiënten: zes mannen, twee vrouwen en een vijfjarig jongetje. De studente hoopt de marsen voor de tiende maal te volbrengen. René doet voor het eerst mee. René werd al spoedig uitgedaagd het Nij meegse feest daadwerkelijk mee te maken. En meteen fris van de lever, want hij moet de dagafstand van vijftig ki lometer lopen Woestijnervaring „Ik dacht wat ervaring te hebben. Tijdens mijn werkzaamheden in Egypte ik ben er twee perioden, als assistent van een internatio nale wetenschappelijke ex peditie geweest liep ik 's morgens en 's avonds zo'n drie kilometer door de woes tijn. door een maan landschap, van het centrum van de Egyptische Oudheid kundige Dienst naar het graafveld. Als je daar was. dan liep je ook nog eens de nodige kilometers. De boe ren. die met ezeltjes of te voet komen, doen als bijver dienste het grove graaf werk. Er zijn tien ervaren voorgravers, die in eerste in stantie beoordelen of je aan wezigheid ter plaatse nodig is. We werkten, drentelden er van half zeven tot half twee." René, die nu voor zijn kandi daats staat, hoopt in januari voor de derde keer naar de omgeving van het Egyp tische dorp Sakkara te gaan, ongeveer dertig kilometer ten zuiden van Cairo. Het gaat om de verdere ontdek king van het omvangrijke graf van generaal Horemheb, de latere farao van die naam, dat door een Leids-Londense samenwerking nu groten deels is uitgegraven! Een sa menwerking van het Rijksmuseum van Oudheden met de universiteit van Londen Sportieve familie Een vleugje wetenschappelij ke geschiedenis, archeologie in de Betuwe, herinneringen René van Walsem aan een heel andere wereld, maar toch een. waarin ook veel gelopen wordt „Hoe meer je in de binnen landen van het Oosten komt, hoe meer er wordt gelopen." verzucht René, die zich be wust is dat hij voor zijn straks aangetrouwde familie. waarin fervente Vierdaagse- lopers voorkomen, nu als een „testcase" moet gelden De graver moet zich wéAr maken op het grootste georganiseer de wandelveld van Europa „Ik heb de laatste tijd de zeven kilometer van mijn huis naar het Museum van Oudheden gelopen. Ik hoop maar dat die eenvoudige voorbereiding voldoende is geweest Als jongetje was René al ge fascineerd door Egyptische prenten in kinderbijbels Nu hij enigszins vertrouwd is ge raakt met de Egyptische be graafplaatsen der oudheid Horemheb is na 3300 jaar uit gegraven put hij le venswijsheid van de oude Egyptenaren om zijn Vier- daagse-avontuur te kunnen volbrengen. „Ik trek mij op aan hun humor, want die vind Je vol op in detailafbeeldingen op tal van grafwanden," grin nikt René van Walsem. die Egyptisch schrift kan lezen, ook een beetje Arabisch Nijmegen is Cairo niet en Eist geen Sakkara René be gint het al te onderkennen; lopen in het Rijk van Nijme gen is anders dan lopen in een Egyptische woestijn. Vrouwen De student in de Egyptologie moet weer in de benen. Zijn prestatieslag is nog maar net begonnen. En niet alleen zijn bruid, maar ook zijn aan staande schoonmoeder, schoonvader en zwager, die reeds jaren tot het wandelle gioen behoren, slaan nauwge zet zijn verrichtingen gade. Prestige en prestatie gaan hier hand in hand. De opgra vingen nabij Sakkara hebben onder meer aangetoond, dat een aantal vrouwen een rol heeft gespeeld in het leven van Horemheb. Een aantal; van René van Walsem kan men zeggen, dat er één Is. die er letterlijk en figuurlijk geen been in ziet, dat ten volle ten aanzien van hém te doen De bodem, waar dan ook. is niet zelden een uitda ging. DEN HAAG - Fractieleider Wiegel van de VVD heeft premier Den Uyl vragen gesteld naar aanleiding van diens uitlatingen over het experi menteren met het districtenstelsel voor de verkiezing van de 25 Neder landse leden van het Europees par lement. Wiegel vraagt zich af of het wel past bij de positie van de minis ter-president. dat die al filosoferend één van de fundamenten van de parlementaire democratie in ons land aantast, namelijk de evenredi ge vertegenwoordiing. Is de verkla ring van de minister-president ge grond op een besluit van het kabinet en zo ja. wil de regering ons dan inlichtingen verstrekken over dit be sluit en over de reden waarom het genomen is. vraagt de heer Wiegel. VEENENDAAL In Veenendaal zijn dinsdagmorgen veertien bus passagiers gewond, van wie zes ern stig, toen de bus waarin zij zaten, een lijndienst van Centraal Neder land. in botsing kwam met een slip pende vrachtauto. Rita „Wij hebben alle drie kamer-arre»t. omdat we van uw zelfgebakken bis cuits hebben gegeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3