„Geen nieuwe boringen naar gas in Waddenzee" Brandstichtingen en rellen in Zuid-Afrika Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Hoog - laag iEerste beelden van Mars voortreffelijk Egypte trekt zich definitief terug HT Vissers doen mee aan vlootsanering - pag. 3 iet Rapport rijksinstituut Natuurbeheer: In deze krant EU Plaatselijk regen Soweto rustig door grote politiemacht Aantal uitvallers Vierdaagse niet Zes doden acht gewonden bij autobotsing Bomexplosies Ex-KVP-er Beugels opzienbarend groot weigert Kamerzetel Assad: troepen Libanon blijven EG laat JET weer in de lucht hangen Trouw - een brede blik op de werkelijkheid Welkomstvoordeel Trouw hoort bij u. 34E JAARGANG NR. 9884 WOENSDAG 21 JULI 1976 de pro rouw ledme vrijdag nuttige wenken voor eert eorgon.fno vakantie Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tol donderdagmorgen 11 uur Tel 020-913456 (toestel 708! GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 JtNNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED, CR EP BANK REK.NO 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X1I000— LOSSE VERKOOPPRIJS 0,53 JKEVEI r. J. va DRECI )9&:| ïn. een ve i geme lige va iet voU bij de t D te Ut tÊÊm radio n ah gels 'ASADENA (UPI, Reuter) De eerste landschapsfoto van het op- trvlak van Mars heeft de vluchtleiding van het Viking pro ject meer dan enthousiast ge maakt. Het onderzoektoestel bleek gistermiddag veilig te zijn geland in een zacht golvende, -.woestijn- achtige vlakte, bezaaid met scher- stenen. In de verte waren zandduinen te ontwaren en er was een veeg bewolking te zien aan een overigens heldere hemel. ,,Dit is gewoon een ongelooflijke scène", zei dr. Thomas Mutch, de chef oppervlakte-fotografie. ,.Het is een mooie combinatie veilig en opwindend." Het punt was dat de Viking voor een behouden lan ding in vlak terrein moest neerko men, terwijl men toch graag inte ressante dingen wilde zien. Be langrijk is ook dat er genoeg los materiaal in de directe omgeving ligt om melde graafarm grondmon sters te nemen. Het zou sneu zijn geweest als de Viking op een schoongewaaide rotsplaat zou zijn neergekomen. Lyrisch was men in Pasadena over de technische kwaliteit van de foto's. Op het rechter beeld, van de bodem vlak onder de Viking, zijn de klinknagels op de mee afgebeel de landingspoot te tellen. Het oppervlak van Mars doet de deskundigen sterk aan dat van de maan denken. Alleen ontbreken de scherpe kraters van ingeslagen me teorieten. Die zijn door wind en stofstormen weggesleten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het rijksinstituut voor natuurbeheer is tegen nieuwe aardgasboringen op de Waddenzee Dit blijkt uit een tot nu toe geheim gehouden rapport dat het instituut op verzoek van staatssecretaris Meijer heeft opgesteld over de gevolgen van met name de mogelijke aardgaswin ning op het Zuidwalveld in het westelijk gedeelte van de Waddenzee. Zuidwalveld, het proces van achte ruitgang zal versterken. Het Franse'staatsbedrijf Petroland heeft de Nederlandse regering al in Binnenland J" Uil een voorzichtige schatting Hoogst^ van Staatsbosbeheer blijkt dat ruim achthonderd hectare jon ge naaldbomen zijn ver- droogd. Door bosbranden is ongeveer duizend hectare bos rloren gegaan. Een voorlo- '8 rKo P'9e balans van deze en an- rsstrai dere gevolgen van de droogte voor onze natuurgebieden op pagina 5. gdhei Mom garag i iagd il notor. nisch Ave R'da Buitenland China steekt de draak met de [„nieuwe tsaren''7 erk 'rof. dr. H. M. Kuitert be spreekt een nieuw boekje van de Duitse theologe Dorothee Sölle2 Kunst Rubinsteins laatste con cert 4 Economie Gezien de beweging" in de hypotheekrente, de gro te keuze in financiers en de belangstelling voor het ko pen van een eigen huis, zullen wij voortaan elke week een overzicht van de hypotheekrente-tarieven publiceren. Het verheugt ons, dat de (consumenten) Vereniging Eigen Huis in Amersfoort bereid is ons hiertoe elke week een op gave te verstrekken. I Utters schrijven ■f Radio en tv Strips, leutileion Putzei Beurs Familieberichten Wisselend bewolkt en voorna melijk in het binnenland plaat selijk een bui. Matige tot vrij krachtige noord-westelijke wind. Maximumtemperaturen circa 22 graden. Morgen en overmorgen Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 4.47, zon onder: 20.43, maan op: 00.51, maan on der: 16.46. Het instituut wijst erop dat de Wad denzee behalve door boringen al van tal van kanten ernstig wordt be dreigd. Zo zijn er de oefeningen van landmacht, luchtmacht en marine, die op grote schaal plaatsvinden op Texel. Vlieland en Terschelling. Daarnaast is er een ernstige water vervuiling veroorzaakt door de toe voer van Rijnwater. Voorts de toene mende druk van de recreatie, het gebruik van speedboten en de aan wezigheid van steeds meer mensen op de droogvallende platen. Afgezien nog van allerlei plaatselijke milieu- verstorehde activiteiten. Verstoring Eén groep wadvogels, die voedsel zoekt op een droogvallende plaat, kan, aldus het rapport, achtereen volgens verstoord worden door laagvliegende sportvliegers, militai re oefenvluchten, door een helicop ter of hoovercraft van een olie maatschappij. door wadlopers of zeilschepen op het wad. In alle gevallen is het resultaat dat het voedselgebied niet door de vo gels benut kan worden. Deze bedrei gingen hebben al tot gevolg gehad, dat een reeks van planten en dier soorten in de westelijke Waddenzee in de laatste tientallen jaren is ver dwenen of achteruitgaan in aantal (de zeehond, de bruinvis, drie soor ten vissen en vijf vogelsoorten). Aan genomen mag worden, zo zegt het instituut, dat iedere verdere versto ring. zoals de aardgaswinning op het HARDENBERG Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de weg Lutten-Slagharen (ge meente Hardenberg) zijn zes men sen omgekomen en acht gewond ge raakt, van wie drie ernstig. Het on geluk ontstond, toen een personen auto een file probeerde te passeren en op de linkerweghelft frontaal te gen een tegemoetkomende auto botste. Een echtpaar met kind uit Hardenberg en een man en een vrouw en een kind zijn dodelijk ver ongelukt. De gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Har denberg. De namen van de slachtof fers zijn bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. SALISBURY (Reuter) In het centrum van de Rhodesische hoofd stad Salisbury zijn twee bommen ontploft, één bij de nachtclub en één bij een restaurant, zo is van oogge tuigen vernomen. Er z\jn zeker twee gewonden. JOHANNESBURG (AP, DPA, Reuter) Op verschillende plaat- poogd de school zelf aan te steken, sen in Zuid-Afrika hebben brandstichtingen plaats gevonden, terwijl in Witbank rassenonlusten uitbraken. In de door zwarten bewoonde voor steden van deze mijnwerkersstad. 250 kilometer ten oosten van Preto ria. gingen overheidsgebouwen, ca- fé's en winkels in vlammen op. De onlusten braken uit bij een pro testmars van negerscholieren. De straten in Witbank gaven hetzelfde beeld als bij het uitbreken van de ongeregeldheden in Soweto en ande re voorsteden van Johannesburg de vorige maand. Winkels van Indiërs werden eerst geplunderd en daarna in brand gestoken. Ook auto's moes- NICOSIA (AP. Reuter) De Sy rische president Hafez Assad heeft de Palestijnse cis tot terugtrekking van alle Syrische troepn uit Libanon van de hand gewezen. Assad zei dat de Syrische interventic in het buurland zal doorgaan ..ongeacht de repercus- ten het ontgelden en werden met een stenenregen bekogeld. De politie greep hard in en gebruikte traangas; herhaaldelijk klonken „waarschu wingsschoten". In vlammen In het zwarte stadsgebied Mohla- keng van Randfontein, 70 kilometer ten westen van Johannesburg, ging maandagavond een school in vlam men op. In Hartebeesfontein, 165 ki lometer ten zuidwesten van Johan nesburg, wist de politie een poging tot brandstichting te verijdelen. In Middelburg 125 kilometer ten oosten van de stad, werden zes scholen in de zwarte wijk Mhluzi gesloten nadat demonstrerende studenten door de straten waren getrokken en auto's met stenen hadden bekogeld. Een blanke die in de bantoebestuursraad zit werd uit zijn auto gesleurd en moest gewond de wijk nemen. De politie heeft onmiddellijk alle wegen naar Mhluzi afgezet. In de zwarte buurt van het nabijgelegen Hendrina werd brand gesticht in het kantoor van een schoolhoofd en ge- De verwachte onrust in Soweto en andere zwarte voorsteden van Jo hannesburg bleef uit, mede door de enorme politiemacht die een oogje in het zeil hield. De politie nam geen enkel risico en patrouilleerde zwaar bewapend in de straten van Soweto, terwijl veel blanke functionarissen zekerheidshalve een dag vrijaf namen. BRUSSEL (Reuter) De minister raad van de Europese Ge meenschappen nam gisteren voor de derde maal geen beslissing over de plaats waar de JET gebouwd wordt, een kernfusie-experiment van 450 miljoen gulden waarom vooral door Italië en Engeland touwgetrokken wordt. De raad besloot wel dat het experiment moet doorgaan. De Eu ropese Commissie wil de JET in Ita lië bouwen, maar het in Engeland gehuisveste ontwikkelingsteam voelt weinig voor verhuizen en dreigt bij alle aarzelingen langzaam af te brokkelen. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Voor 321 deelnemers was de eerste vierdaagse dag te zwaar. Dit aantal uitvallers is echter niet opzienbarend. Gistermorgen startten er 17.253 wandellustigen, nadat maandagavond het aantal in schrijvingen tot 19.096 was geste gen. Dat betekent dat er 1843 perso nen niet aan de start zijn versche nen. Het mobilifoonnet van de me dische dienst dat dagelijks het volle dige parcours bestrijkt, is gisteren niet overbelast geweest. De weers omstandigheden hebben de marslei ding doen besluiten voor vandaag en de komende dagen weer de nor male starttijden te handhaven. Gis termorgen was burgemeester F.W.M. van den Höevel tot Wes tervlier de meest winters geklede man tijdens de aanvankelijk zonni ge doortocht door het 1250 jaar be staande Eist. Ter gelegenheid van dit jubileum had de eerste burger zich een kostuum van de verre Amsterdamse burgemeester Nico- laas Tulp laten aanmeten, waarin hij zich voor het raadhuis bewoog. Eist bleef tegen het middaguur ach ter met duizenden lege melkhuizen, het restant van een attentie van de Melkunie ter gelegenheid van de 60- ste vierdaagse. Voor iedere deelne mer was er een slokje. Er was echter verzuimd voldoende verzamelbak ken voor afval neer te zetten. Meer nieuws op pagina drie. DEN HAAG - De voormalige KVP- er Paul Beugels wil niet in de Twee de Kamer. Beugels, die in augustus 1975 zijn lidmaatschap van de KVP opzegde, omdat die partij met ARP en CHU in een te eng-confessioneel CDA-verband stapte, kwam voor de vakante kamerzetel van de in de Raad van State benoemde dr. Th. van Schaik in aanmerking. Als de heer Beugels zijn zetel wel aanvaard zou hebben zou daarmee de bewe ging Resoluut, de politieke groepe ring ronde de afgetreden KVP- voorzitter D. de Zeeuw een geestver want in het parlement gehad heb ben. De heer Beugels zou dan als onafhankelijk lid buiten de KVP- fractie om hebben kunnen spreken en handelen. 1971 vergunning gevraagd voor de winning van het aardgas in het Zuid walveld. De aanwezige aardgasreser ve wordt geschat op 20 miljard ku bieke meter, vergeleken met de aardgasbel van Slochteren (2000 mil jard kubieke meter) niet zoveel, maar economisch toch niet onbe langrijk. Verwacht wordt dat de Fe- gering in het najaar de beslissing zal nemen. Momenteel speelt zich tus sen de verschillende departementen en belangengroeperingen een zware strijd af over deze vergunning. Economische zaken is, gezien het economische belang van de zaak, geneigd de aanvraag positief te waarderen, indien de maatschappij de nodige voorzorgen neemt om de schade aan het milieu tot een mini mum te beperken. CRM is, uit het oogpunt van het natuurbehoud te gen. CRM is er niet in geslaagd het Zuidwalveld betrokken te krijgen bij het deel van de Waddenzee, waar door de procedure van de zogenaam de planologische kernbeslissing zal gelden. Dit betekent dat het verle nen van de aardgaswinvergunning voor dit veld niet gebonden zal zijn aan uitgebreide inspraakprocedures. Steun CRM heeft voor haar negatieve standpunt nu wel een steun in de rug gekregen door het onderzoek van het instituut voor natuurbeheer. De exploitatie van het Zuidwalveld zal volgens het instituut op verschillen de manieren ongunstige gevolgen hebben voor het milieu in de weste lijke Waddenzee. Het baggerwerk en de transportleidingen die aangelegd moeten worden zullen de bodem structuur aantasten. Sterfte onder de bodemdieren dte als voedsel die nen voor de wadvogels is het gevolg. De werkzaamheden tijdens de borin gen. de winning en het transport van het aardgas zullen zeker tot veront rusting van zee en wadvogels en zee honden leiden. In de onmiddellijke omgeving van de beide boorplat- fomis die voor de winning van het aardgas nodig zijn, overwinteren maximaal 20.000 eidereenden, zwar te zee-eenden en middelste zaagbek- ken. Dit aantal vogels zal door de booractiviteiten sterk afnemen en het is de vraag, aldus het rapport, of ze elders terecht kunnen. Volgens het instituut moet gevreesd worden dat de kleine rustplaats voor zeehon den. gelegen op 2 kilometer van de platforms, zal verdwijnen door de verstoring van de rust. Vervolg pagina 3, le kol. MONTREAL Twintig Afrikaanse landen heb ben zich tot nu toe officieel uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen van Montreal. Gisteren lieten ook Egypte (eindelijk, na dagen van heen en weer.gepraat) en Marokko weten hun ploegen terug te trekken. Omdat behalve deze twintig nog zeker twaalf landen hebben gezegd het voorbeeld te zullen volgen, zal het aantal deelne mende landen aan deze Olympische Spelen gaan dalen tot onder de 95. Sinds de Spelen van Rome is het aantal deelnemende landen niet zo laag geweest. De boycot van de, met uitzondering van het Zuid- amerikaanse Guyana, Afrikaanse landen heeft consequenties voor de organisatie van de Spelen. Egypte heeft bij voorbeeld in het basketbal- en volleybaltoernooi al een wedstrijd gespeeld. Hoe wel die wedstrijden verloren werden zal er toch officieel een verklaring moeten komen Wat er met die wedstrijden gaat gebeuren. Het vreemde doet zich ook voor dat er nu in Montreal meer journalis ten dan deelnemers zijn. En er waren al meer veiligheidsagenten dan deelnemers. Voor de organisatoren betekent dé boycot ook een financieel verlies. Geschat wordt dat de inkomsten uit de Spelen, die toch al zo weinig konden verdu ren, met nog eens één miljoen gulden zullen dalen. Dat komt dan omdat er aanzienlijk minder kaarten worden verkocht nu Afrikaanse atleten ontbreken. Het bokstoernooi heeft het erg moei lijk met het wegblijven van een groot aantal deelnemers. Veel partijen kunnen geen doorgang vinden omdat een van de twee of zelfs beide zen liet zijn boosheid gisteren enkele keren blij ken via langdurige fluitconcerten. Het IOC heeft inmiddels nog niet besloten welke sancties er genomen zullen worden tegen de wegblijvers. Wel zullen die straffen van het IOC komen. Normaal worden straffen uitgedeeld via de eigen nationale organisatie, maar het IOC heeft van de vergadering de volmacht gekregen over te gaan tot sancties. Tijdens de IOC-vergadering van 1977 in Praag zal er opnieuw over worden gespro ken, maar eerst moeten de internationale sportbonden worden geraadpleegd. Gisteren waren er in Montreal opnieuw overwin ningen voor de hockey- en waterpoloploeg. De hockeyers bleken nauwelijks een terugslag te hebben van de overwinning van maandag op India en wonnen nu met 20 van Maleisie. Paul Litjens zorgde voor de Nederlandse doelpunten. De waterpoloploeg won ook zijn derde wedstrijd, nu met 6—5 van Roemenie maar was voor deze wedstrijd al zeker van een finaleplaats. Bij het zwemmen waren er nieuwe Nederlandse records voor Henk Vervoorn, Annelies Maas en Enith Brighita. Steeds minder vlaggen deelnemers ontbreken. Het publiek dat zeer veel Herman Ponsteen plaatste zich bij het wielren geld heeft moeten betalen voor de toegangsbewij- als derde beste bij de laatste zestien. Nieuws ligt niet altijd op straat, het zit er ook onder en boven. Aangezien Trouw op alles is voorbereid, levert dat geen bijzondere problemen. Onvoorstel bare verhalen uit de riolen van Nice en de woestijnen van Mars. Groeten uit Amsterdam en tot morgen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:„.Giro: Opgegeven door: Naam: Betaalt per kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar kruit: 4 (raaic twarl-kunstlederer onderzetters met lilver bedrukte ouderwet se lorn mol ie f mode llen. Werkelijk een sieraad op mijn latei. Q Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. I—J Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1