ies Mast, de „brommende" voetbalreporter ■en voetballer heeft vakantie naar een bestuurslid nooit' es Barendregt van SSS: Kralingen wil geen overkapping Winkeliers boos op burgemeester Rijnmond wil meepraten over bezuinigingen streekvervoer I. 020-913456, toestel 783. BIJVERDIENSTE BEZORGERS (STERS) C.B.V.I. jongeman administratief medewerkster i 20 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET H9 Andries Trouwborst ERDAM „Ik behoorde bij voetbal tot het ras van de aars" zegt Lies Mast die in de periode van 1937 tot 1956 alle n Irangen doorliep als vedette bij het Schiedamse HBSS, de jie het vijftijarig bestaan pas achter de rug heeft. „Wanneer I rechtsbinnen een solo met een doelpunt afrondde, was ik irierde held. Als het niet lukte werd er gefoeterd in de geest etbal jij alleen" of „had je die bal niet wat eerder kunnen st eroüu 51 jaar, zit op zijn praatstoel publiifiaalt over een rijk sportleven, gevoefegon al als twaalfjarige knaap te en met zijn zeventiende jaar grote ihij al tussen de grote broers in gevorste elftal. Lies daarover: „Op 2eise*eftijd gaat de overgang van k slujor naar de senioren eigenlijk illitonjorceerd. In die rijpere klasse er veel mannelijker gevoet- heifast" stond desondanks stevig )id in het keurkorps en in de p kampioenschappen plus pro- had de makkelijk doelpunten- een groot aandeel. Zo'n icil^r bleef niet onopgemerkt. Via ^-elftallen werd hij als eerste nieu\sfl HBSS in het Nederlands Za- lorderjelftal gekozen. „Geweldig" r gestuLies, die de uitverkiezing als 2k ha»n zijn dankbaarste herinnerin- rer oïbestert. concurrent voor de Ibinnenplaats luisterde naar de Koos van der Weyden van het n voüingse Zwaluwen. Koos faalde n, heetf meer in een wedstrijd tegen ui rijkf en Mast mocht zijn plaats in ie ricUnnemen. Het festijn vond in ten. n tegen Frankrijk plaats. De heeft ant, die zelf niet scoorde had nmin, dank zij de voorbereiden- Ejsses, een groot aandeel in de vefrinst. In de Franse hoofdstad de HBSS-er tussen bekende cracks als Wout Heinen (Spaken burg), Arie van den Oever, Leen Schaap en Maarten Verdoes, allen van het glorierijke Quick Boys uit Katwijk.Met de onverslijtbare Cas Woudsma van DES (Nijverdal) in het doel. Lies, die in die dagen bij wilton- Feyenoord als administrateur actief was, moest bij zijn werkgever, als pas getrouwd man, veel moeite doen om enkele uren vrij te krijgen van wege de noodzakelijke training op het BVC-terrein te Bilthoven onder leiding van de legendarische Karei Kauffmann. Nog meer pijn kostte het om van de KNVB reis- eri verlet kosten vergoed te krijgen. In die dagen ging dat niet zo soepel als nu. Gladjes niet we Het leek allemaal gladjes te verlo pen, doch na de eerste interland sloeg het noodlot toe. De kersverse international kreeg last van een knietje. Tegenwoordig wordt het deftig een meniscus genoemd maar het is hetzelfde. De operatie leverde niet het gewenste resultaat op. Een optimale inzet bleek niet meer moge lijk. Lies brak als gevolg van een conflict inmiddels met HBSS en liet zich als lid van Zwaluwen registre ren. Later, toen alles weer vergeten zou gaan. Om de sportieve binding met het groene gras toch te behou den werd hij scheidsrechter. Na twee jaar fluiten in de afdeling Rotterdam volgde de overstap naar de KNVB. Ook daar bewoog hij zich, figuurlijk gesproken in de richting van het MOGlIlJK plafond. Als een arbiter die als ex- voetballer de transpiratielucht in de kleedkamers, veelvuldig had geroken. ook nog vrijwillig werkzaam als scheidsrechter-rapporteur in de dis tricten West I en II, ging nog inten siever „brommen". Kou of geen kou regen of geen regen, ten spijt. Ervaringen Lies Mast: „Ik ben snel wagenziek' en vergeven was keerde Lies naar zijn oude liefde terug. Mast die uit een sportieve familie stamt, Dirk en Jo voetbalden en ar- bitreerden eveneens, bezat nog een graag gehanteerd wapen. Een pen, waarmee hij zo stijlvol overweg kon dat hij alras een gewaardeerd redac teur werd voor de clubbladen van HBSS en Zwaluwen. Intussen werd het duidelijk dat met verder voetbal len de zwakke knie de vernieling in Vanzelfsprekend uitermate belang rijk voor een referee om zich in de gedachtwereld van een speler te kunnen verplaatsen. De ervaringen opgedaan als voetballer kwamen hem als wedstrijdleider dan ook uitstekend van pas. Intussen begon nen de kranten aan de bank employé hij was inmiddels ge- switched naar de HAV-bank te trekken. Han van der Meyde en later Meindert Leerling, nu bij de E.O., destijds sportredacteur van De Rot terdammer, deden niet tevergeefs een beroep op hem. Hij bediende nog een aantal bladen en „De Scheidsrechter" met zijn verhalen. Een nadeel voor Lies. die een schat van een vrouw plus twee zoons en twee dochters heeft, is, dat hij per manent wagenziek werd bij autorij den. Noodgedwongen reist hij steeds per bromfiets. Hij legt daarbij om zijn „stukkies" te kunnen maken, enorme afstanden af. Nu als een „ra zende reporter" want het scheidsrechteren is vanwege de leef tijdsgrens die de KNVB hanteert, taboe. Wie zou denken dat Mast zijn rela ties met de kranten zou verbreken, bij een verplaatsing van zijn werkge ver naar Utrecht, waardoor hij van Schiedam naar De Meern verhuisde, vergist zich. De „kilometervreter" Tevens bouwde de voor iedereen klaarstaande verslaggever een be trouwbare uitslagendienst op. Een moeilijk vak. dat snel bij elkaar sprokkelen van al die honderden za terdagvoetbal-uitslagen De stan daardklassen lukt redelijk. Het bij eengaren van resultaten in de reser veklassen is aanmerkelijk lastiger De redactie wordt op zo'n zaterdag avond dan ook een instituut waar zenuwlijders kunnen floreren en ve len hebben het dan moeilijk met de slogan: „Kalmte kan je redden". Wanneer het te pakxen krijgen van een uitslag onbegonnen werk lijkt is daar toch altijd weer Lies Mast. Met zijn „gouden" agenda vol met tele foonnummers van relaties opge bouwd in tal van jaren. Het is voor hem en zijn zoon Frans een gezonde sport geworden een bepaalde uitslag eerder te weten dan een ander om dan met de meeste spoed de wach tende collega's in te seinen. Een schone herinnering van onze man is de kortelings gespeelde finale om het amateurlandskampi oenschap van Nederland tussen IJs- selmeervogels en Lirpburgia. Na tuurlijk ging Mast op de brommer naar Spakenburg. Hij wordt geestdriftig wanneer hij het over die kwalitatief boeiend eindstrijd heeft Een confrontatie op hoog niveau om nooit te vergeten. We willen er maar mee zeggen heren bestuursleden, zorgt dat de dampen de koffie klaar staat wanneer Lies Mast binnenstapt. Dat geeft wat warmte na een koude trip. En dan graag de opstellingen der elftallen plus de reserves. ag on ilomet Op d vijf :iepli volgei aangf i Tv buitei onze sportredactie j™btASWAAL Jilles Ba- :eheiéregt glimlacht nog bij de ■uikt.nnering en zegt: „Zonder in dejuip van mijn vrouw zou 'Pe"\ niets aan mij hebben ge- kvors. °p een zaterdaemorgen f ik van miJn werk naar ^eroepen. Mijn zoon stond t punt het levenslicht te houwen. Om half elf hield 1 vrouw hem voor het eerst naar armen. Wij blij natuur- Drukte in huis en ik nadat n heet water meer nodig 'oor het raam kijken. Zegt >nge moeder Irmgard die dat het eerste elftal thuis ide: „Ga jij maar naar het talveld. Hier loop je toch in de weg. Ja. in die dertig dat ik bestuurslid ben is zij t altijd mee eens geweest ik het nodige voor de ver- ig deed". 0J1(Wchten Jilles in Klaaswaal op een bericht in het SSS- >lad dat hij zou aftreden als lurslid. We dachten: „Nou, nou. tidregt weg bij SSS, eigenlijk onverbrekelijke twee-eenheid 'ie club, dat is me nogal wat", lucht zijn hart en vindt: „Ik ga veel als een belasting voelen. |an doe je het niet meer met Wanneer je wat ouder wordt je ziet altijd maar weer de- gezichten die zich voor de club r^-en en kapot werken dan vraag W: „Waar blijven de jongeren?" maar er wordt nu weer driftig bouwd en eigenlijk krijgen we Jteeds mooiere accommodatie, iknapen komen alleen maar om ëtballen of om kritiek op alles »g wat te leveren. Zelf de handen mouwen steken is er nooit bij. an het bestuur weten al te goed (e niet alleen van achter een »e tafel kan regeren. Je moet il je gezicht laten zien vooral nu teds maar leden bijkomen en de ilging almaar groter wordt. Het p is dat een voetballer vakantie I maar een bestuurslid eigenlijk l". Het is zo, ter vervolmaking Ie nieuwbouw, treffen we hoofd- lijk bestuursleden. Zoals voor- f Aart in 't Veld en nog wat dan werkten we die hopen van die beesten weg. Verder vlug lijnen kal ken. In die tijd fungeerde ik als ter reinknecht, kantinebaas, ik onder hield het contact met de pers, ving de scheidsrechters op, kortom er was werk aan de lopende band". Het werd toen de gemeente niet ach terbleef, allemaal anders. Jilles hoeft nu niet meer in een blauwe overall en in laarzen gestoken een allrounder^e zijn. Sinds de verhuizing naar ae Sportlaan gaat alles wat gepolijster. Eerst maakten vele handen het werk licht. Nu is de belangstelling om wat voor de club te doen, vooral bij de jongeren, sterk tanende". Jeugd Jilles Barendrecht „Waar blijven de jongeren? andere getrouwen zonder wie een club nooit zou kunnen draaien. Nooit Het wordt voorlopig een pas op de plaats heeft Barendregt al voor zichzelf uitgemaakt. Merkwaardig is dat het binnenkort afscheidnemen de bestuurslid zelf nooit heeft ge voetbald. Jilles weer: „Ik heb 27 jaar samen met mijn vader in onze bak kerij gewerkt. Er was geen tijd om te sporten. In 1945 werd ik wel be stuurslid. In de loop der jaren was ik secretaris en wedstrijdsecretaris en dan deed ik er nog het nodige bij. Later ben ik bij de HOFKA en nog later bij het GEB in Rotterdam gaan werken. Zodra het werk op zaterdag gedaan was ging ik naar de Schen- keldijk waar we toen voetbalden. Van de boer waar we het veld van huurden hoefden we geen medewer king te verwachten. Eerst haalden we dan de koeien van de grasmat en Jilles die zelf vier dochters en een zoon heeft wil wel kwijt: „De jeugd heeft mijn hart gestolen". Daarom had hij ook zitting in de jeugdvoet balcommissie Hoekse Waard. Dan vragen we naar de mooiste herinne ring. Het antwoord: „Dat was vlak na de oorlog. De Vereniging heette toen Klaaswaalse/Numansdorpse Combinatie (KNC) waaruit later SSS en NSW zijn ontstaan. Dat waren gouden tijden. Na de bange jaren steeg de animo om te gaan voetbal len tot grote hoogte. Toen werd de basis gelegd voor de uitbouw". Voor lopig is Barendregt met vakantie. Toch geloven we niet dat hij de voet ballerij helemaal in de steek laat. Daarvoor zit zijn hart teveel aan de tweedeklasser gebakken. En dat zulks wordt gewaardeerd zal nog wel blijken. Want het bestuur van SSS kennende, geloven wij niet dat Ba rendregt met stille trom vertrekt. ROTTERDAM Voor het terras vormige plantsoen aan de noordzij de van de Aveling in Hoogvliet wordt een sculptuur, getiteld bomen van de beeldhouwer Ru de Gier ge plaatst. De sculptuur zal op een hoogte van ongeveer 2.50 meter in kopermessing plaat worden uitge voerd en op een betonnen sokkel worden geplaatst. Met de uitvoering en plaatsing is een bedrag van 30.000 gemoeid. De kosten zullen worden bestreden uit het voor wijk- verfraaling in Hoogvliet nog be schikbare krediet. Een van de acties om de Europese Gemeenschap dichter bij de mensen te brengen vindt van 30 juli tot 3 augustus plaats aan de grensposten van de negen lidstaten. Alle automobilisten die een post passeren krijgen dan een foldertje met gegevens over de Gemeenschap aangeboden. ROTTERDAM De overkapping van het busstation bij net toe komstige metrostation Kralingen moet geheel vervallen. Een dergelij ke voorziening vindt de werkgroep Kralingen-Oost te luxueus. Volgens de werkgroep, die is ingesteld door het gemeentebestuur met als opdracht de vormgeving van het metrostation Kralingsezoom te be studeren, bieden abri's voldoende comfort voor de busreizigers, omdat zij eenmaal metroreizigers niet méér bescherming genieten. De metroper rons zijn namelijk ook niet helemaal overkapt. Mocht er toch een overkapping van het hele busstation komen, dan moet deze een minder hoge en min der massale vorm hebben, vindt de werkgroep. De RET is het niet eens met dit advies, omdat de reizigers ..een comfortabele overstapmoge: lijkheid" zullen ontberen als ze het moeten stellen met abri's. Volgens de Dienst van Gemeentewerken noodzaakt het wegvallen van de overkapping van het busstation in ieder geval tot een andere kapvorm voor de stationshal èn de metroper rons. omdat in het huidige plan het zelfde kapelement is toegepast voor de overkapping van busstation, sta tionshal en metroperrons. Andere punten die de werkgroep verande ren wil. zijn: het aantal busperrons, nu gesteld op zes, terugbrengen op vier en het aanbrengen van groen rond de busplaats. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL Per brief heeft de Nieuwerkerkse afdeling van het Koninklijk Ver bond van Ondernemers (KVO) zich bij de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland over de houding van burgemeester C. H. van der Linden beklaagd. Volgens de Nieuwerkerkse winkeliersvereni ging behartigt de burgemeester de belangen van de ondernemers in het oude dorpsgedeelte niet goed. ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond verwacht dat het effect van het plan van de minister van Verkeer en Waterstaat het openbaar vervoer 's avonds en ttjdens de wee keinden op lijnen met minder dan tien passagiers te gaan beperken uiterst gering zal zijn Het OLR schrijft dit in een brief aan de minis ter. waarin het verzoekt betrokken te worden bij alle plannen van het ministerie. Het dagelijks bestuur vindt het Juist dat er normen komen waaraan het openbaar vervoer moet voldoen, maar noemt die voor dit jaar „vrij willekeurig gekozen", waardoor een deel van de bevolking tekort wordt gedaan. Volgens het OLR is het bovendien lang niet dui delijk of de maatregelen inderdaad het gewenste bezuinigingseffect zul len hebben. .ICHTINGEN r deze en vele andere speciale advertentiepagina's zaterdag ertentie-exploitatie IFOL1W Een boeiend portret in I30 scnitterende foto's, waarvan 26 in kleur. Stadsbeeld, heilige plaatsen, gods- dienstige uitingen Met waardevolle tekst var Prof. Michael Avi- Yonah. In dezelfde fraaie uitvoering als Dc kibboets, een portret in 150 foto's. Verkrijgbaar in dc bockhandel 22.90 Ochtendblad TROUW zoekt voor de va kantieperiode tijdelijke Aanmelden schriftelijk of telefonisch met vermelding van naam. adres, woonplaats, telefoon en de periode waarin men beschikbaar is bi TROUW/KWARTET B V PARKSTRAAT 22 DEN HAAG teleloonnr. 070-469445 Op het Centraal Bureau voor de Verwarmingsindustrie kan worden geplaatst een voör de boekhouding ter opleiding tot boeknouder Leeftijd 17-23 jaar Vereist: diploma MAVO voor de registratie aldeling. Zij zal worden belast met lichte administra tieve werkzaamheden Leeftijd 17-23 jaar Vereist, goede algemene ontwikkeling en enige typevaardigheid Voor beide funkties kan gerekend worden op een goed salaris en gunstige arbeidsvoorwaarden, waaronder een 13de maand, eventuele reis- en studiekostenvergoeding Sollicitaties, telefonisch of schriftelijk te richten aan ons kantoor Surinamestraat 9 te 's Gravenhage tel. 070-634950

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9