hina bereidt zich voor op Mao's dood j Code moet „slag" om pool vóór zijn Stopzetten hulp Jtalië ontkend Oproep tot wapenstilstand in Libanon Rhodesië werft vrijwilligers ur Sanitair met flairv< vihamijbuttinger Nieuwe groep Spanje claimt bomaanslagen Bom in synagoge gevonden Britse luchtmacht gaat Oman veriaten KWAfjgj DAG 20 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 DARIJS (Reuter) Wat be- mnen was als wetenschap- flijke verkenning van de be- oren woestenij van An- ctica, dreigt nu een wed- ,oop om het goud van de ;uidpool te worden. Tenzij de ietrokken landen overeenko- len dat ze dat zullen voorko- len. Want er zijn olie en .ardgas onder de ijskap ge- onden, mangaan, uranium i tot 6en andere waardevolle ertsen. 10 ja De Ifc>m een ongeregelde economische Kwelfctrijd te voorkomen, met het daar- mdorp^an klevende gevaar van militaire Rijnli jotsingen en vernielingen in dit De B%ereiddeel, proberen de Verenigde lzendr^taten, de Sowjet-Unie en tien an- sten, tiere landen tot een gedragscode te j^omen. Die zou zowel de opsporing i opei^is de winning van de verborgen raat; fcjkdommen moeten regelen. ^Delfl MSevaardi(ïden van de twaalf lan- hoo *en bebben bi Parijs tien dagen naast »esPrekinëen gevoerd ter voorbe- 'ustoo aardell— eiding van een grote conferentie volgend jaar in Londen. Zij hebben wettelijke, politieke en econo mische problemen bekeken. Ze hebben zelfs de mogelijkheid be studeerd om het hele Zuidpoolge bied en zijn rijkdommen tot ge meenschappelijk bezit van alle vol keren te verklaren. Dat zou kunnen op dezelfde manier als waarop de Verenigde Naties de maan tot ge meenschappelijk bezit van de mensheid maakte. „We zijn nog ver, ver verwijderd van een ordelijke exploitatie van de rijkdommen van Antarctica", aldus een van de afgevaardigden. „Maar we moeten nü een ge dragscode uitwerken." Een van de belangrijkste redenen waarom nog geen overeenstemming is bereikt, is een verschil van opvatting over de- vraag of opsporing en winning van delfstoffen al kan beginnen voordat alle problemen zijn gere geld. Bovendien is een aantal landen bang dat zulke activiteiten inbreuk zouden maken op hun gebiedsaan- spraken. Argentinië, Australië, Chi li, Frankrijk, GrootrBrittannië, Nieuw Zeeland en Noorwegen me nen elk soevereine rechten te heb ben op stukken van het Zuidpool gebied. Sommige zien „hun" stuk als een soort natuurlijke voortzet ting van het eigen grondgebied, an dere baseren hun aanspraken op de historische tochten van de eerste, vlaggetjes plantende, Zuidpoolex pedities. Van de opgeëiste gebie den zijn er drie die elkaar gedeelte lijk overlappen: die van Argentinië, Chili en Engeland. Bij een verdrag dat ln 1961 in wer king trad. hebben alle landen hun aanspraken voor dertig jaar opge schort, maar er nadrukkelijk geen afstand van gedaan. Amerika en Rusland, die ook partijen zijn bij dit verdrag, maken zelf geen ge- biedsaanspraken en erkennen ook de claims van andere landen niet. Ook België, Japan en Zuid-Afrika hebben het verdrag ondertekend, dat verder voorziet in samenwer king bij het wetenschappelijk on derzoek van het poolgebied. Alle landen die aan de Parijse bespre kingen deelnamen, zijn het eens over de uiteindelijke bedoeling: Antarctica behouden als een van de laatste onbedorven gebieden van de aarde, vrij-van vervuiling. De Sowjet-Unie. die heeft deelge nomen aan verscheidene internati onale wetenschappelijke expedi ties in het Zuidpoolgebied, verzet zich tegen gemeenschappelijke on dernemingen om de mineralen van dit werelddeel te winnen en op de markt te brengen voordat het we tenschappelijk onderzoek er vol tooid is. De Verenigde Staten en de meeste andere westelijke landen zeggen dat er een juridische formu le moet komen die de exploitatie van de rijkdommen van Antarctica regelt. Maar niemand heeft in het huidige stadium een concreet idee hoe zo'n formule er uit zou moeten zien. „We hebben alleen nog maar be paalde aspecten van het probleem geroken", zei een afgevaardigde. „Wie zou de normen moeten opstel len? En wie moet de naleving van de regels verzekeren? We weten het nog niet. Wordt het ieder voor zich? Een Amerikaanse ondcrzoekplocg aan het werk op de Zuidpool. Of zullen combinaties van landen hun sectoren gezamenlijk beheren? Of komt er zelfs één groot interna tionaal consortium voor het hele continent? En hoe moeten we de ontwikkelingslanden erbij betrek ken, die geen partij bij het verdrag zijn?" De afgevaardigden hebben verder de gevolgen van opsporing en win ning van mineralen bestudeerd voor milieu en landschap. Geen van de grote problemen is opgelost, zeiden deelnemers aan de bespre kingen, maar er is een aanzienlijke hoeveelheid grondwerk gedaan waardoor de conferentie van Lon den tot besluiten moet kunnen komen. een z^nn (DPA, Reuter, AP) In Bonn, Londen en Parijs is t/m ?St'kend dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk n de West-Duitsland hebben afgesproken de hulp aan Italië te 30 juljlen stopzetten als daar communisten in de regering komen. niseer<t uitlatingen van de Westduitse kanselier Helmut Schmidt in klei Verenigde Staten was afgeleid dat de vier landen daartoe iuden,(lden besloten tijdens de topconferentie op Porto Rico. en en een bijeenkomst van ministers verhoudingen in Italië kan helemaal ste" a1 buitenlandse zaken van de Euro- ouw z e Gemeenschap in Brussel zei de r de k;bewindsman Anthony Cros- ,00r rijd dat zijn land géén verbintenis lees- andere landen heeft aangegaan De gi de hulp stop te zetten. „Wij heb- staal1 niet een dergelijk akkoord geslo- wiets aldus de minister, die de hele et St rie -een storm in een glas water" mde- In ParÖs distantieerde de vaifrdvoerder van President Valéry card d'Estaing zich van de uitla gen van Schmidt. Hij voegde er- 1 toe dat Italië tot nu toe boven- n niet om nieuwe hulp heeft ge- Als dat zou gebeuren zal de Hinkrijk dat verzoek met andere Geopiden onderzoeken en handelen in 3t straf belang van Europa en zichzelf, 1 met lus de woordvoerder. Fortelgens de Westduitse regerings- 'akslacrdvoerder Armin Grünewald r. Inseft Schmidt nooit gezegd dat de „Willjlp aan Italië zal worden stopgezet daar communisten in de regering Someimen. Hij zei dat de meeste weste-» in de regeringen het er alleen over ard. His waren dat economische hulp Geei Italië „voor zover mogelijk" met iet worden gebonden aan de rege- van democratische krachten gang inmenging in de binnenlandse geen sprake zijn en het is verba zingwekkend dat de kritiek de in druk wekt alsof de overeenstemming in het westen over de voorwaarden voor economische hulp in het geding zou zijn. In een gesprek met journa listen, waaruit niet gepubliceerd zou worden, had Schmidt op de opmer king van een verslaggever, dat de Amerikaanse regering er weinig voor voelt door multilaterale hulp voor Italië daar mee te werken aan deel neming van communisten aan de regering, gezegd dat ook de Duitse, Britse en Franse regeringen die op vatting hebben. Met nadruk zei Grü newald, dat de leiders op Porto Rico in het geheel geen besluiten geno men hebben, in tegenstelling tot wat in de pers gemeld is. Uit zijn woor den viel op te maken dat officieel Italië op de hoogte gesteld was van het voorbehoud van de westelijke bondgenoten. De demissionaire Italiaanse premier Aldo Moro heeft ontkend dat hij van het onderonsje van de grote vier af wist, hoewel hij wel op Porto Rico was. De Italiaanse linkse pers schreef gisteren echter dat de pre mier wel weet had van wat werd genoemd de „chantage tegen Italië." Egypte, Soedan en Saoedi-Arabië halen banden nauwer aan BEIROET (AFP, UPI, Reuter) De staatshoofden van Egypte, Soedan en Saoedi-Arabië hebben in de Saoedische hoofdstad Jeddah tot een wapenstilstand in Libanon opgeroepen en het bijeenroepen van een ronde tafel conferentie om het conflict op te lossen. Een oude Libanese vrouw wacht geduldig bij een Israëlische medische post op hulp. Medische teams uit Israël hebben tot nu toe bijna drie duizend mensen geholpen, die vanuit hot door oorlog geteisterde Libanon naar Israël komen voor medische hulp. (ADVERTENTIE) d( In onze showroom vindt u wat u zoekt! eert uur NI Dver 6 lingcè Dm 18J ar 1 j ilieke t Tier (E •rt ingi n al U de be2 1 de at buiter te 1 zee men oi een pl omt. 1 de 1 m t publ, toren i n daa^ ;en al^h rats is n Vihamij Buttinger showroom vindt u op het volgende adres: Arnhem, Bruningweg 2. 085 - 62 91 62. Best, Kanaaldijk 11. 04998 - 46 11 Groningen, Antillenstraat 7. 050 - 77 12 26 Harderwijk. Burg de Meesterstraat 9. 03410 - 1 35 44 Leeuwarden, Zwettestraat 15. 05100 - 3 13 21 Nijmegen, Graafseweg 104. 080 - 22 79 79 Rotterdam/Capelle. Adm Helfrichweg 4, Capelle a/d IJssel. 010 - 50 88 11 Sassenheim, Wasbeekerlaan 59, L02522 - 1 90 10. Zwolle, Marsweg 47. 05200 - 7 15 15. Geopend op werkdagen, behalve zaterdag, van 09.00 tot 17.30 uur Pi en do tot 21 00 uur Leeuwarden: di en vr tot 21.00 uur. Kijken kost bij ons niets. Levering en installatie door uw eigen installateur. LONDEN (UPI) In Groot- Brittannië. de Verenigde Staten, maar ook op het Europese vasteland worden huurlingen geworven yoor strijd in Rhodesië, zo heeft het be kende Britse televisieprogramma Panorama gisteren onthuld. Volgens Panorama bestaat er een netwerk van agenten dat vrijwilli gers moet leveren aan „Rhodesië's kleine en in de verdrukking zitten- den leger." De Rhodesische strijdkrachten bestaan naar schat ting uit vijfduizend geregelde mili tairen en tien duizend reservisten. Het ministerie van defensie heeft al eerder laten weten dat Rhodesië is ge nteresseerd in „vrijwilligers" uit het buitenland, niet in „huurlingen". Het verschil is in Rhodesische ogen dat vrijwilligers de normale soldij krijgen uitbetaald, terwijl huurlin gen een veel hoger bedrag ontvan gen voor hun diensten. Panorama heeft een deel van haar inlichtingen gekregen van Tom McCarty, een Brit die in het Rhode sische leger heeft gediend. Hij vertel de dat bij zijn onderdeel Zuidafrika nen, Australiërs, Westduitsers. Itali anen en vooral Britten in opleiding waren. Een andere Brit, wiens naam niet werd genoemd, zou aan Panora ma hebben verteld dat hij al negen tig mannen naar Rhodesië heeft ge stuurd. Ook zouden tachtig Viet- namveteranen uit de Verenigde Sta ten naar Rhodesië zijn vertrokken en tachtig mannen uit West- Duitsland. De Westduitsers zouden zijn gerecruteerd door iemand die een kranteadvertentie plaatste waa rin hij „safarigidsen" vroeg. Hij zou meer dan dertienhonderd reacties hebben gehad en vervolgens zijn ge arresteerd. Ook in de Verenigde Staten worden de vrijwilligers vooral geworven mid dels advertenties. Op een adverten tie van Frank Sweeney, de zoon van een makelaar in New Jersey, in Shot- gun News zouden drie honderd vrij willigers zijn gekomen. Sweeney, die in Rhodesië heeft gediend, zei tegen Panorama dat hij dit werk deed uit bewondering voor premier Ian Smith Volgens Sweeney vechten de vrijwilligers uit overtuiging in Rho desië en niet voor het geld. „De meesten van hen zijn racisten als ik zelf." Het Britse televisieprogramma filmde ook kolonel Robert Brown, redacteur van een huurlingenblad. Soldier of Fortune, die reuniën af loopt om militairen te wijzen op de mogelijkheden in Rhodesië. De oproep, die vervat is in een in Riad, Caïro en Khartoem uitgegeven communiqué aan het einde van tweedaagse besprekingen tussen president Sadat van Egypte, presi dent Noemeiri van Soedan en koning Khaled van Saoedi-Arabië bezwoor de elkaar in Libanon bestrijdende partijen om gehoor te geven aan de resoluties van de Arabische Liga en loofde „het broederlijke Palestijnse volk voor z'n standvastigheid in de enorme uitdagingen waarmee het geconfronteerd wordt". De drie staatshoofden verklaarden verder onder het benadrukken van het be lang van de Arabische solidariteit de onderlinge relaties „op alle eebie- den" te zullen aanhalen. Zo hebben inmiddels Egypte en Soe dan de afsluiting van een ge meenschappelijk defensioverdrag bekendgemaakt. Eerder had de Libanese rechtse pre sident, Soleiman Franjieh, een be roep op de Arabische leiders die in Djeddah bijeen waren, gedaan om „de Libische interventie in de bur geroorlog in Libanon" tot staan te brengen. Zijn boodschap aan de Egyptische, Soedanese en Saoe dische staatshoofden werd uitgezon den door de presidentiële radio Amsjitt. Hij zei dat de Libische pre mier, Jalloud, die voor een bemidde lingsmissie naar Beiroet was gezon den. zijn verbondenheid met het links-Palestijnse verbond had uitge sproken. De maronitisch-christelijke president, die op 23 september moet aftreden, zei dat Libië het verbond steunde met geld. wapens en men sen. Hij voegde er aan toe dat de Libiërs in Libanon tussenbeide kwa men zoals zij in Egypte en Soedan hadden gedaan. De president zei dat de Palestijnse beweging probeerde Libanon te be heersen in plaats van haar vaderland terug te winnen. De beweging had zich verzet tegen het Syrische mili taire initiatief in Libanon omdat zij de komst vreesde van Arabische of internationale troepen die zouden voorkomen dat de Palestijnen zou den doen wat zij wilden in Libanon. Volgens Franjieh was het antwoord op het probleem de Palestijnen on der de Arabische landen te verdelen overeenkomstig het aantal dat elk land zou kunnen opnemen. Terwijl Syrië versterkingen op grote schaal naar Libanon zond heeft Imam Moessa Sadre dringend ge pleit voor een kort bestand om de „10.000 vrouwen en kinderen in het gebied van het vluchtelingenkamp van Tal al-Zaater bij Beiroet" te kun nen evacueren. De verdedigers van het kamp sloegen ondertussen de zestigste aanval van rechts sedert 22 juni af. Sadre, president van de Sjii- tisch-Islamitische Hoge Raad, deed ook een beroep op de Arabische Li ga, de Arabische landen en de inter nationale organisaties, zoals het Ro de Kruis, voordat het te laat is, een serieuze actie te ondernemen tot red ding van de 10.000 vrouwen en kinde ren, meest Libanezen. Tot nu toe is het ook niet mogelijk geweest de honderden gewonden uit het kamp weg te halen. In het centrale bergland wisselden linkse en Palestijnse strijders die de hoofdweg naar Beiroet in Sofar, 24 km ten oosten van de hoofdstad, bewaken, schoten met Syrische mi litairen die hun frontlinieposities versterkten. De Syriërs rukten nieu we troepen, zeker 30 pantserwagens, raketlanceerders en zware artillerie aan op de weg naar Sofar en naar de linkse posities rond Aintoerah, 11 km verder naar het noorden. Deze versterkingen schijnen te wij zen op de definitieve verwerping door Damascus van de Palestijnse eisen tot terugtrekking uit Sofar en het voortduren van de impasse in de vredesonderhandelingen. In de afge lopen 24 uur kostte de strijd op nieuw zeker 158 mensenlevens en 260 gewonden. De voor vandaag geplande evacua tie van buitenlanders uit Libanon is uit veiligheidsoverwegingen uitge steld. Dit werd gisteravond dooreen woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Beiroet bekend gemaakt. *eu?SpT Victor Zorza an de- hap feit dat Mao Tse-toeng kan wordt nu besproken in ondchinese pers niet openlijk h ziektuurijjk maar tussen de door. Dit is tenminste de Iruk die wordt gewekt in een jkel in de Rode Vlag, het —zologische dagblad van de nmunistische partij. Daarin fdt een zuivering bepleit van egenen in de partij die de pitalistische weg volgen". blad voegde er aan toe dat de ij zulke zuiveringen al had uitge- "d onder Mao en er mee door zal waarschijnlijk na het overlij- van Mao. „Vele jaren, aldus het heeft onze partij onder het juis- iderschap van Mao op deze ma- gehandeld en zij zal dat blijven s altijd verschil van mening on- analisten, die te veel tussen de 'Is door willen lezen in de Chinese en degenen die dat helemaal doen. De „veranderingen" in de ^htsstrijd in Peking kwamen (stal vport uit de meest vergaan- veronderstellingen. Nu Mao uit iv ijPublieke leven is verdwenen na \JI serie tv-uitzendingen. die zijn gemende zwakheid lieten zien en [maarschalk Tsjoe Teh op 90- >%e leeftijd is overleden, die Mao rtoeng verving bij het ontvangen van buitenlandse gasten, is het lo gisch dat de machtsstrijd in Peking zal worden bespoedigd. Tegen premier Geruime tijd vonden westerse ana listen het moeilijk om te aanvaarden dat de Chinese pers voornamelijk door radicalen werd gecontroleerd (terwijl de regering door gematigden werd beheerst) en dat de radicalen probeerden, de .controle over de staat van de gematigden over te ne men. Na de val van Teng Hsiao-ping, werd tenslotte aangenomen, dat de campagne die tussen de regels door in de pers tegen „allegorische figu ren" werd gevoerd, tegen Teng ge richt was. De recente geschiedenis herhaalt nu zichzelf. Er is reden om te geloven dat de campagne die nu gevoerd wordt tegen de voorstanders van de „kapitalistische weg", is ge richt tegen de huidige premier, Hoea Koeo-feng, ook al houdt hij officiële redevoeringen en confereert hij met buitenlandse staatslieden. De analisten zijn echter opnieuw verdeeld over de betekenis van de „signalen" in de Chinese pers. Het ontbreken van elke directe aanval op Hoea. heeft sommige experts tot de conclusie gebracht, dat de ver schillende groepen in Peking bij het naderen van het overlijden van Mao. tot een soort schikking zijn geko men. Er zijn echter ook aanwijzingen van het tegendeel. De herhaaldelijke waarschuwingen tegen het opkomen van revionisme in het centrale comi- Eén van de laatste bezoekers die Mao heeft ontvangen: de Egyptische vice-president Hosni Mobarak, in april van dit jaar. té van de partij, tegen de verwording van de „leidende kaders" en tegen de verraderlijke neigingen van „hoge officials", lijken er op te wijzen, dat Hoea één van hen is „Rectificatie" Er worden aanhoudend pogingen ge daan om de indruk te wekken, dat deze officials nog altijd gevonden kunnen worden in de top van de partij-hiërarchie. Sommige beschul digingen lijken speciaal tegen Hoea te zijn gericht. De jongste perscam pagne is bijvoorbeeld gericht tegen degenen die een „rectificatle"- campagne willen, hetgeen niets an ders is dan een zuivering van partij leden. Zo kon het gebeuren dat Hoea in oktober een rede hield, waarin hij zulke „rectificaties" ter sprake bracht, daarmee bedoelend dat hij een zuivering van de meer radicale elementen wenste. Een andere perscampagne veroor deelt „hoge officials", die zich ver zetten tegen het gebruiken van ste delijke militia voor het vervullen van veiligheidsdiensten. Hoea, die minister voor veiligheidszaken was, .voordat hij premier werd, maar deze portefeuille nog altijd beheert, ver zette zich fel tegen de radicalen en de militia om te voorkomen dat zij de leiding zouden overnemen. Door de controle over de veiligheidszaken was Hoea er overigens in geslaagd, premier te worden. Het is mogelijk dat de actie tegen Hoea het antwoord van de radicalen is op de poging van de premier, hun macht te beperken. Als een zuive ring van de meer radicale elementen (misschien niet langer beschermd door een verzwakte Mao) gepland zou zijn door sommigen van hun tegenstanders, zouden de radicalen een goede reden hebben om de „ho ge officials" aan te klagen, die er achter hebben gestaan. Zij zouden kunnen beweren, dat Juist deze offi cials gezuiverd moeten worden. Uitgangspositie Als de door radicalen beheerste mili tia geen wapens krijgt zoals het geval blijkt te zijn hebben de radicalen een nieuwe reden om een tegenaanval te doen op „degenen in de leiding, die de kapitalistische. weg volgen". Beide groepen zoeken de beste uitgangspositie op het ogenblik dat Mao overlijdt. Hun strijd over de militia en de zuivering wordt gevoerd om meer macht te grijpen voordat het tot een krachtmeting komt. De politieke tegenstellingen in de strijd tussen de radicalen en de ge matigden zijn wezenlijk genoeg, maar zij worden al enige tijd over schaduwd door de harde machts strijd. Om de politiek te kunnen uitvoeren, die zij voorstaan, moeten beide groepen eerst een oplossing vinden voor de opvolging van Mao. Er is in de Chinese pers geen gebrek aan aanwijzingen, dat de politieke tegenstellingen nog altijd dezelfde zijn. De radicalen verkondigen de utopische idealen van gelijkheid, terwijl de gematigden argumente ren (met recente ervaringen van de culturele revolutie als steun in de rug) dat deze utopie leidt tot pure anarchie. De radicalen willen een Isolationis tische politiek volgen, terwijl de ge matigden de deur naar de wereld willen openen, of tenminste het ven ster. Er is echter een derde machtscentrum: het militaire De strijdkrachten bevinden zich in de beste positie om een overgangsrege ring te vormen als Mao overlijdt tenzij de diepe innerlijke verdeeld heid in hun gelederen hen er toe brengt om partij te kiezen ln een politieke strijd, die tot een burger oorlog kan leiden. MADRID (Reuter. AP) De „anti fascistische verzetsgroep 1 oktober" heeft de bomaanslagen geclaimd die het afgelopen weekeinde in Spanje zijn gepleegd. Dit staat in een ver klaring die gisteren is ontvangen door een persbureau in Madrid en een krant in Bilbao. De Spaanse politie bewaart nog steeds een stilzwijgen over de aanslagen „Wij hebben de datum 18 juli, symbool van de fascistische opstand gekozen om onze oprichting uit te roepen. Daarom hebben wij talrijke acties ondernomen tegen monumenten en fascistische centra", aldus de ver klaring. Op 18 juli wordt het begin van de Spaanse burgeroorlog her dacht. afgelopen zondag voor het eerst zonder officiële plechtigheden. Op 1 oktober de datum in de naam van de anti-fascistische groep werden vorig jaar in Madrid bij drie verschillende banken politie mannen doodgeschoten die op wacht stonden. Volgens de Spaanse krant Onformaciones twijfelt de po litie aan de echtheid van de verkla ring en vraagt zij zich af hoe een onbekende groep een dergelijke reeks bomaanslagen kan organise ren. In Madrid gaan ook geruchten dat de bommen zijn geplaatst door rechtse groepen om links in een kwaad daglicht te stellen en als pro test tegen de regeringsverklaring van eind vorige week. Daarin werd een gedeeltelijke amnestie niet vóór politieke gevangenen door wiens daden mensen om het leven kwamen en algemene verkiezin gen aangekondigd. Nieuwe aanslag Gisteren is opnieuw een bom aanslag gepleegd, nu op een ge rechtsgebouw in Gerona in het noordoosten van Spanje. In de rechtszaal werd een met benzine doordrenkt pakje explosieven ge gooid. De ontploffing richtte ernsti ge schade aan. MARSEILLE (AP) Gisteren is in oen synagoge in Marseille een bom gevonden en onschadelijk gemaakt. Drie dagen eerder was door leden van een pro-nazibeweging een handgranaat tot ontploffing ge bracht in een joods centrum in de buurt van de synagoge. De bom in de synagoge bestond uit drie staven dynamiet waaraan een tydmecha- nisme was verbonden. Terwijl des kundigen het voorwerp onschadelijk maakten werd de synagoge en de naaste omgeving geëvacueerd. De granaat die vrijdagavond was ontploft en die slechts materiële schade had veroorzaakt, was gewor pen door leden van de „Joachim Peiper-groep" die is genoemd naar de Duitse oud-kolonel van de SS die verleden week in zijn huis in Tra vers, in het oosten van Frankrijk, om het leven kwam nadat het pand door onbekenden ln brand was ge stoken. Peiper was destijds ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een aantal Amerikaanse krijgsgevangenen tijdens het offen sief in de Ardennen, omstreeks Kerstmis 1944. Die straf werd veranderd in gevan genisstraf. Na een aantal Jaren ves tigde hij zich in Frankrijk, in het geheim. Niet lang nadat bekend werd wie hij was en waar hij woonde, volgde de aanslag te Travers. Ford op persconferentie: Vice-president van buiten z'n partij niet uitgesloten WASHINGTON (UPI) President Ford heeft gisteren laten doorsche meren eventueel iemand van buiten de Republikeinse partij als kandi daat voor het vice-presidentschap in de Amerikaanse presidentsverkie zingen. te zullen aanwijzen. Hiermee gaf Ford te kennen het voor vanzelf sprekend te houden dat t>ij in augus tus door zijn partij als kandidaat voor het presidentschap zal worden aangewezen. Op de vraag of hij de democratische kandidaat Jimmy Carter zou kunnen verslaan antwoordde Ford: „Zeker". Als zijn vice-president zei Ford. dat hij noch Ronald Reagan, noch de huidige vice-president Nelson Roc- keffeller, noch „een brede keus in de Republikeinse partij en misschien elders" zou willen uitsluiten. Ge vraagd naar wat en wie hij met elders bedoelde zei Ford: „maak ge bruik van je fantasie". CAIRO (AFP, UPI) De Britse luchtmacht zal vanaf 1 maart 1977 niet langer gebruik maken van de luchtmachtbasis Ohanais bij Salla- lah op het eiland Masslra van Oman. Dit is gisteren bekendgemaakt in een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken van Oman. De terugtrekking geschiedt ln het kader van het Britse besluit zich militair uit het Verre Oosten terug te trekken. De Britse terugtrekking betekent echter niet dat de Britse piloten en ander Brits personeel dat aan de Omaanse luchtmacht is uit geleend teruggeroepen zal worden. Deze Britten ondersteunen de Omaanse sultan in zijn al meer dan tien jaren durende strijd tegen een in zijn land opererende guerrillabe weging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7