R Hoeveel eten je een wolf geeft, hij blijft naar het bos kijken" Weinig kans op vreedzaam aèind van rassenprobleem Nog geen gesprek Arafat met Assad AMERIKA KIESTZUN PRI ESII DENT Eenheid Democraten in het licht van de historie een wonder Opnieuw evacuatie uit Libanon Londen heeft plan voor evacuatie van Britten uit Oeganda Atoomakkoord Parijs-Moskou i//KWAR1 iRDAG 17 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 tigjarig Christel lleluja" de heer week op een Burg de de eren - en aan au uit. I /oner var ï>or Henk Wolzak t de koo agavond jonge Russische dissidente schrijver en historicus, Andrej Amalrik., die deze week door de Èissische autoriteiten naar ons land werd „verbannen", heeft zich nu in de derde linie ruggetrokken om vanuit deze positie de zaak van de democratische oppositie in de ivjetunie tot steun te zijn. In de komende tijd hoopt Amalrik ondermeer enkele boeken te gemejhrijven. Eén over de KGB (Russische veiligheidspolitie) en één over zijn verblijf in een issisch werkkamp. Amalrik heeft in de Sovjetunie met tussenpozen totaal ruim zeven jaar in werkkamp en in verbanning doorgebracht. In een exclusief interview deed Amalrik ons leeineme rslS van zijn ervaring in dat werkkamp en van zijn Siberische verbanning, ng Zoeti men „normen", waar men vaak on der blijft, mede doordat er veel wordt gestolen. /etering in de fo; ischuur' ogramm lt in twe de jo aan an de De kampen, in Magadan waren de ergste kampen ider Stalin. genwoordig zitten daar alleen wee^ar plaatselijke gevangenen en ik and sta^s de enige die daar van Centraal Delta\tsland naar toe was gebracht. Het tterdam een kamp met streng regime on- geland Verdeeld in vier categorieën: alge- 5 gemaalpen regime, streng regime verzw- le nieuw rd en bijxonder regime. Ik had izwaard regime. je alleen maar van het eten moet 'en dat je krijgt, dan heb je voort- honger. Het dagelijkse voed- reeelrl bestaat uit 500 gram brood per schri maar soms bet brood zo slecht van de 1 alleen maar de korst ervan itie aan n eten- de binnenkant is dan niet het oetbaar Verder krijg je een haring écïlt e in je handen uiteenvalt. Niet ver de no{ n bet kamp is een vossenfokkerij van de e vossen worden met haringen verb< »Voed en wanneer deze beesten de vaianngen niet willen eten, dan gaan nainaar ^et kamp. Omdat de orga- Aan ssitie in het kamp niet volmaakt u t komt bet voor dat wij in het lalte te amp soms een hele maand wit opend rood te eten krijgen. Er is ook een irden. C,aand geweest dat we haringen r mogean uitstekende kwaliteit ontvin- e bereijen 2elfs beter dan die je in Mos- e ou kan kopen, Ri et voedsel dat de gevangenen rijgen hangt ook af van het ge- /bur<ra? van de gevangene en of hij Terkt of niet. waardoor de meeste evangenen aan ondervoeding lij- en. De honger wordt gehanteerd 'izoenils maatref?el tegen de gevangenen wburg bovendien zijn de voedselnor- met 12 en Als een gevangene in een kerker wordt opgesloten dan krijgt hij om de dag te eten. De andere dag wordt hij slechts gevoed met een kopje warm water en een stukje brood. Het gebeurt ook vaak zoals dat mij dikwijls is overkomen dat de gevangene voor een dag uit de kerker wordt gehaald om dan de volgende dag weer voor vijftien dagen te worden opgeslo ten. Het is een tijd mogelijk ge weest om via sluikwegen extra voe ding het kamp binnen te smok kelen. Zwarte handel De gevangenen houden zich bezig met het maken van dingen die de officieren nodig hebben. Een deel van die productie wordt zwart ver kocht. waarbij dezelfde mensen van de kampadministratie die ons laten verhongeren, ons door deze handel weer extra voedsel geven. Ik heb in het kamp veel honger geleden. Door gebrek aan vitami nen kreeg ik erg veel last van kwij len. Toen ik er achter kwam hoe ik aan extra voedsel moest komen, zoals boter en suiker, is dat weer overgegaan. Ook kreeg ik van an dere gevangenen voedsel als belo ning omdat ik voor hen bezwaar schriften schreef. Zodoende heb ik de laatste zes maanden geen hon ger geleden. Over het algemeen is er in het kamp een groot vitami- nengebrek. Het allerergste in het kamp is ech ter niet de slechte voeding, maar de voortdurende vernedering van de gevangenen. De menselijke per soonlijkheid wordt verhietigd. Als je moreel sterk het kamp binnen komt. verlaat je dit toch sterk be schadigd. Over dit probleem wil ik uitvoerig gaan schrijven. De con tacten met de buitenwereld, fami lie en vrienden, zijn erg moeilijk. Je mag maar drie brieven per maand schrijven, maar heel vaak worden brieven in beslag genomen of ge stolen. Bij het verzwaard regime dat ik had is het toegestaan om twee keer per jaar bezoek te ontvangen. Je mag alleen maar pakjes ontvangen als je de helft van je straftijd heb uitgezeten, tweemaal per jaar een pakje van vijf kilo. Na mijn tijd is dat nog veel strenger geworden. De politieke propaganda in het kamp is erg vervelend. De hele dag schreeuwt de radio propagandaleu- zen. Vroeger werden er één keer per week politieke bijeenkomsten ge houden, maar nu elke dag. De orga nisatie in het kamp is zo geregeld, dat de gevangenen geen uurtje vrije tijd hebben. Het is verboden van de ene barak naar de andere te gaan. Naar de eetzaal mag je alleen in colonne lopen. Men probeert het leven in het kamp zo veel mogelijk op het gevangenisleven te doen lij ken. Onder de gevangenen zijn ook veel verklikkers. De menselijke persoonlijkheid wordt door de kampadministratie zowel lichamelijk als geestelijk ge broken. Ik was invalide verklaard en hoefde zodoende de meeste tijd niet te werken. Het aanvegen van de meubelmakerij was mijn voor naamste werk. Ik ben in hongersta king gegaan op de tweede dag dat ik hoorde dat ik opnieuw tot drie jaar werkkamp was veroordeeld en heb dat volgehouden totdat ik hoorde dat mijn straf was omgezet in verbanning. Ik werd kunstmatig één keer per dag gevoed en dat vijf dagen per week. Soms werd het een paar keer overgeslagen, omdat ze willen kijken hoe je erop reageert. Ik ken een geval van een gevange ne die wegens moord was veroor deeld. maar dat ontkende die vijf jaar lang kunstmatig is gevoed. Op den duur vielen zijn tanden uit en heeft men zijn maag eruit moeten halen. Tijdens mijn hongerstaking liep mijn polsslag terug tot 38 en daalde mijn bloeddruk." Amalrik werd in 1965 veroordeeld tot twee en een half jaar verbanning, maar hij kreeg kwijtschelding van de helft van die straf. Door de publi- katie van zijn boek „Haalt de Sow jet-Unie 1984?" werd Andrej in 1970 veroordeeld tot drie jaar werkkamp met streng regime. In 1973 werd hij nogmaals tot drie jaar veroordeeld. Deze straf werd echter, onder in vloed van de protesten en de hon gerstaking waartoe Andrej overging, omgezet in drie jaar verbanning. Tijdens mijn verbanning had ik geen slechte tijd, omdat men mij wilde ompraten. Een Russisch spreekwoord zegt: „Hoeveel eten je ook aan een wolf geeft, hij blijft toch altijd naar het bos kijken." Ze stelden mij voor naar Israël te emi greren en dreigden tegelijkertijd met een derde veroordeling. Ook werd mij voorgesteld een artikel in een of andere krant te schrijven waarin ik mijn mening die ik in mijn boek had weergegeven zou verwerpen. Zoals je bekend is heb ik dat niet gedaan. Mijn vrouw en ik werden in de verbanning bevoordeeld. We kre gen een eigen éénkamerwoning en dat was heel iets bijzonders, want er waren mensen die twintig jaar in Magadan met anderen in een barak woonden en die geen woning kre gen. Ik werkte bij de Academie van Wetenschappen, maar ik kwam daar twee keer per maand: een keer om mijn salaris te halen en een keer om met Nederland te telefone ren. Maar mijn behandeling is een uitzonderlijke zaak, omdat ze mij van gedachten wilden laten veran deren. Zoals je uit mijn boek „Niet begeer de reis naar Siberië" weet. was mijn eerste verbanning echt niet zo lol lig. Ik leefde dus in Magadan veel beter dan de modale inwoner, al leen mocht ik niet zonder toe stemming de stad uit. Het klimaat in Magadan is afschu welijk, ik werd gauw moe en tot tweemaal toe zijn Gjoezel haar ha ren uitgevallen en twee keer moest ze helemaal kaal worden geknipt. Er waren in Magadan mensen met veel zweren. Anderen hadden gou den tanden vanwege de tanduitval. Vanwege het beroerde klimaat zijn de lonen in Magadan erg hoog, 240 procent hoger dan in Centraal Rus land." Amalrik vertelde ons dat het pro bleem van de nationale minderhe den in de Sowjet-Unie een van de belangrijkste vraagstukken vormt. Verder vroeg hij in het gesprek aan dacht voor de opleving van de godsdienst, die de laatste jaren in de Sowjet-Unie merkbaar wordt. „In Magadan zonden heel veel mensen met Pasen elkaar een kaart. Ook is er onder de intellec tuelen een grote belangstelling voor de godsdienst en in de kerken zie je een opleving van het verlan gen naar zelfstandigheid en dat is heel merkwaardig omdat de kerk nauw verbonden is met het staats apparaat. Maar over het algemeen speelt de religie in Rusland een betrekkelijk geringe rol. De offi ciële anti-religieuze propaganda gaat echter onverminderd door, hoewel er onder Chroestjow een religieuze opleving plaatsvond. Ook de maatregelen tegen de ver schillende religieuze groepen gaan gewoon door. Inrichtingen Zoals bekend sluiten de autoriteiten in de Sowjet-Unie politiek en re ligieus anders-denkenden vaak op in psychiatrische inrichtingen. Vanuit het westen is hiertegen al op velerlei wijze geprotesteerd. Amalrik hier over: „De protesten uit het westen be treffende het misbruik van de psy chiatrie in de Sowjet-Unie hebben toch wel succes gehad. De laatste tijd worden er minder mensen in klinieken opgesloten dan voor heen. De vrijlating van Plioesjtsj was een van de successen. Maar de protesten in het westen tegen het misbruik van de Sowjet psychiatrie moeten blijven doorgaan, omdat ze er anders in versterkte mate mee verder gaan. Vooral de internatio nale organisatie van psychiaters moet hierbij een grotere rol gaan spelen. De voorzitter van deze orga nisatie, de Britse arts dr. Dennis Andrej Amalrik Leigh, die enkele jaren geleden een bezoek aan de Sowjet-Unie bracht, wilde toen niet met de dissidente generaal Pjotr Grigorenko spre ken. Leigh zei tijdens zijn bezoek aan ons land over zijn contacten met de Russische psychiater Vara- toenijan (door wiens toedoen tal van dissidenten psychiatrisch „ver pleegd" worden), dat hij hem best aardig vond. Maar de Russische psychiaters zijn vriendelijk tegen iedereen, behalve tegen de mensen die ze in klinieken opsluiten." Boekowski „Als jongste lid van het Boe- kowskicomité in Nederland wil ik uitdrukkelijk de verdienste van Wladimir Boekowski hier noemen. Hij was de eerste die de Sowjet- praktijken tegenover dissidenten in psychiatrische inrichtingen we reldkundig heeft gemaakt. Door dat we de laatste maanden geen contact meer met hem hebben vre zen we het ergste. Zijn ge zondheidstoestand is erbarmelijk en ik hoop dan ook dat deze cam pagne voor de vrijlating van Wladi mir door blijft gaan. 7 7 bei en o De Si o] en Oi MT voor zijiENEVE. JOHANNESBURG Reuter, UPI) De Internationale Commissie van Juristen in enen. enève meent dat er weinig kans is op een vreedzame oplossing van de radicale problemen van lid-Afrika. Chrii •wijs ter no< iken Vie eei vater 1ontspanningspolitiek die Zuid waar rika ten aanzien van het buiten- n, doeld wilde voeren heeft ernstige te- we nslagen ontmoet, hetgeen in Zuid- rika zelf heeft geleid tot invoering n nog meer onderdrukkende ras- nwetten, aldus een ICJ-rapport er Zuid-Afrika. staande weer open gaan. De Rand Daily Mail, die kritisch staat ten opzichte van het regeringsbeleid zei gisteren over aanwijzingen te be schikken dat het die dag wel eens tot nieuwe onlusten zou komen. Explosieven aanvankelijk succes volgden de ugust«enslagen van de mislukte inter- dwijk. ntie in Angola en de overeettelijk- ïw va id van het blanke minderheidsbe- het Lind in Rhodesië. Intussen leidde de de gètspanningspolitiek aan het ooi aiuisfront tot meer aandrang voor tspanning in de binnenlandse ras- nverhoudingen. Maar in plaats van araan toe te geven, heeft de rege- ïg van Vorster geprobeerd deze *en gaktwikkeling tegen te gaan door nog in heteer onderdrukkende wetten in te 5. draperen en door een ongekende reeks le vei 'erwij het i litieke processen. Belf 'erdi op 2ó Leonard Mosala, een vooraanstaand lid van de progressieve partij van Soweto, zei gisteren dat de toestand alleen maar explosiever zal worden als de scholen nog langer gesloten blijven. De scholen gingen dicht na dat er rellen waren uitgebroken na een betoging uit protest tegen het verplichte gebruik van Afrikaans tij dens bepaalde lessen. De Zuidafri- kaanse regering heeft later laten we ten dat onderwijs in het Afrikaans niet langer meer verplicht is op de scholen. In Krugersdorp, in de buurt van Johannesburg, is donderdag een blanke ambtenaar door zwarten doodgeschoten. Een ahdere blanke ambtenaar stierf gisteren aan ver wondingen die hij opliep tijdens de zelfde aanslag. BEIROET (Reuter, UPI, AFP) De Palestijnse leider Jasser Arafat had gisteravond nog geen beslissing genomen of hij zelf naar Damascus zou gaan om met de Syriërs te spreken over de burgeroorlog in Libanon. Met een tank en een machinegeweer vuren rechtse christenen op het Palestijn se kamp Tal Zaatar bij Beiroet. Bij het beleg van het kamp, dat nu al 24 dagen duurt, zouden tussen de 400 en 500 mensen gedood zijn en bijna 1000 gewond. plannen voor instelling van thuis- die geheel afhankelijk zijn ;te fadn de blanke regering zullen de volgweging voor zwarte bewustwor- okkeipig versterken, zo zegt het Geneef- rapport. Men kan nauwelijks aan- straa men dat de Zuidafrikaanse rege- De ig, die zich met steeds scherper kkooitderdrukkende wetten wapent, zal 'laten dat een dergelijke beweging t ontwikkeling komt. Maar als het op uit loopt dat de regering Chief Jatsha Boethelezi, de leider van de- beweging, naar Robbeneiland (het l aug vangenis-eiland) stuurt, is er wei- R0< 8 kans meer op een vreedzame aite ilossing voor de rassenproblemen 1P, n Zuid-Afrika, aldus het IJC- Ir Pport NEW YORK Het mooiste verjaardagsgeschenk voor Amerika is een verenide Democratische Partij. Dat zei New York's gouver neur Hugh Carey begin deze week in zijn welkomswoord voor de Democratische partijconventie in New York. Daarmee was pre cies de sfeer aangegeven waarin de massabijeenkomst in Mafi- son Square Garden verder zou verlopen. De Democraten deden zo hun best om toch vooral verenigd uit elkaar te gaan. dat de conventie een zeer vlakke vertoning werd. mder OWetO 'ateri Johannesburg is gisteren be- vaP fendgemaakt dat blanken het woon- Ko ibied voor zwarten Soweto bij Jo- innesburg, niet meer mogen bin- fnkomen. Regeringswoordvoerders d? liden dat de veiligheid van blanken ienf het ogenblik niet gewaarborgd lgnean worden. Gisteren patrouilleer en politiemannen in het gebied. De üidafrikaanse minister van justitie, ames Kruger. liet eerder weten dat r e „agitatie en intimidatie" in Sowe- j voortduren. In dit woongebied Lutlwamen bij anti-regeringsrellen vo- urgw ge maand 176 mensen om. Volgens °Pis ert Prinsloo. het hoofd van politie z-orf i Johannesburg worden politieen- Sa; eden in z jn stad en in Pretoria >nce '3ar ge*l0uden om 'n te SriJpen. Het londerdag maakte minister Kruger lc®n 1 bekend dat de scholen voor zwar- Braten voorlopig gesloten zullen blijven mdat men nieuwe onlusten vreest, scholen zouden dinsdag aan- Aanstichter van deze sfeer van har monie was Jimmy Carter, de gouver neur van Georgia. Hij was naar de conventie gekomen om de prijs in ontvangst te nemen die hij dit jaar met zijn blitzkrieg in de voorverkie zingen won: het officiële kandi daatschap voor het presidentschap. Carter, als nieuwkomer op het natio nale politieke toneel nog altijd zeer kwetsbaar, kon zich geen moeilijk heden op de conventie veroorloven. De Democraten, in het recente verle den vaak ernstig verzwakt door in terne twisten, hadden geen zin in nieuwe verdeeldheid. Daarom ver liep alles volgens het draaiboek zoals dat door partijvoorzitter Robert Strauss in nauwe samenwerking met de staf van Carter was samengesteld. Carter's mensen beheersten de hele conventie. Kleine oprispingen zowel ter linker als ter rechterzijde werden strikt binnen de perken gehouden, ook al deden de media nog zo hun best om er een affaire van te maken. Saai Voor die media werd het daardoor een wat saaie gebeurtenis. De Ameri kaanse verslaggevers hebben sterk de neiging de verkiezingen en alles daar omheen te verslaan als sportwedstrijden. Zo'n aanpak wreekt zich als er niets sensationeels te melden is. Maar voor waarnemers met wat meer historisch perspectief was er heel wat meer te beleven. De hele plotselinge Democratische eensge zindheid is eigenlijk een mirakel. Vanaf 1948 zijn de Democraten hevig verdeeld geweest over de ras senkwestie. waarbij het noorden en het zuiden steeds met getrokken messen tegenover elkaar stonden. Later kwam de oorlog in Vietnam daar nog overheen. En nu ineens verenigen noord en zuid zich rondom een gouverneur uit het diepe zuiden. De streek die dooi de liberalen altijd het meest werd gevreesd, brengt nu ineens de nieu we leider voort naar wie iedereen stond uit te kijken. En historisch gezien was het eigenlijk een regel rechte sensatie om gouverneur Wal lace en de weduwe van Martin Lu ther King op één avond als sprekers voor dezelfde partij te horen. Walla ce. jaren lang het symbool van de blanke starheid en onderdrukking. Overigens slaagde noch Wallace noch King erin de aandacht van de duizenden partijgenoten te vangen. Wie daar wel in slaagde was Barbara Jordan, een 40-jarige zwarte afge vaardigde uit Texas. Zij had samen met oud-astronaut John Glenn de eer om op de eerste avond de keyno te-speeches (de als opkikker voor de vergadering bedoelde redes) te ver zorgen. Zij versloeg Glenn met glans. Haar optreden was een onbetwist hoogtepunt. Zij kreeg een staande ovatie en ook dat mag een histo rische gebeurtenis heten. McGovern Applaus was er ook overvloedig voor George McGovern, de kandidaat die de partij in 1972 blijmoedig en met opgeheven hoofd naar de grootste nederlaag uit de geschiedenis leidde. Het was pure gerechtigheid dat hij nu voor het forum van de hele natie er nog eens aan mocht herinneren, hoe het zijn tegenstander van toen, Richard Nixon, was vergaan: hij is uiteindelijk tenonder gegaan aan zijn begeerte naar succes. Verder schikte McGovern zich naar de wer kelijkheid van nu door uit te leggen, dat zijn oude slogans eigenlijk het zelfde mbebskenen als wat Carter nu zegt. Als om zichzelf moed in te praten eindigde hij met: „De Ameri kaanse droom blijft voor grote delen van de bevolking onvervuld, maar wij zoeken nu tenminste weer". Met McGovern hadden de Democra- y 1 door Rimmer Mulder Wel liet een Palestijnse woordvoer der doorschemeren dat een delegatie van Palestijnen bereid was om be sprekingen te gaan voeren met de Syrische president Assad. De bemid delaar in de Libanese burgeroorlog, de Libische premier Jalloed probeert de Palestijnen tot praten te bewe gen. De Palestijnse woordvoerder verklaarde dat er pas verzoening tus sen Palestijnen en Syriërs sprake kan zijn als alle Syrische troepen Libanon verlaten hebben. Evacuatie De Amerikaanse ambassade maakte bekend dat dinsdag de nog in Liba non achtergebleven 1500 Amerika nen kunnen worden geëvacueerd. De Britse ambassade drong er bij de Britse onderdanen op aan gebruik te maken vah „deze laatste kans". De wijze waarop de evacuatie zal plaats vinden was gisteren nog niet bekend. Het evacuatiebesluit kwam nadat in de nacht van donderdag op vrijdag de beschietingen in de oostelijke en westelijke woonwijken van Beiroet waren hervat. Het Sowjet-partijblad Prawda heeft gisteren de burgeroorlog in Libanon geweten een .provocaties en imperi alistische inmenging door de V.S. en Frankrijk". Het blad schrijft dat de toestand in Libanon enorm ingewik keld is en wordt verergerd door „in de Arabische wereld bestaande te genstellingen". De S.U. heeft vorige maand de Sy rische inmenging veroordeeld en zich achter de P L O gesteld Het artikel van vrijdag vermijdt kritiek op Syrië en zegt: „steeds wanneer de strijdende partijen tot een bestand besloten volgden er provocaties, als of die van tevoren waren beraamd, waardoor de genomen maatregelen ongedaan gemaakt werden ten in 1972 zeker een verliezer geko zen. Zij lijken er nu van uit te gaan. dat zij met Jimmy Carter een zekere winnaar hebben. Het leek of de De mocraten deze week in New York allemaal dachten: „Het kan best zijn, dat er veel wat op Carter valt aan te merken, maar hij is nu een maal de volgende president van Amerika". Carter zelf lijkt zich er goed van bewust te zijn. dat de verkiezingen in november nog lang niet gewonnen zijn. Wel heeft hij de beste kansen De Verenigde Staten lijken na acht jaar Republikeins bewind wel eens iets anders te willen. Iedereen ver langt naar een nieuw gezicht. De Democraten hadden het deze week voortdurend over het „nieuwe natio nale leiderschap" Nieuw is Carter zonder twijfel Of hij een nationale leider is. kan hij gaan bewijzen nu hij aan het hoofd staat van 's lands grootste politieke partij, LONDEN. NAIROBI (Reuter. UPI, AP) Engeland heeft plannen om de 500 Britse staatsburgers die mo menteel nog in Oeganda verblijven, te evacueren, zo heeft staatssecreta ris voor buitenlandse zaken Ted Rowlands gisteren in het Britse La gerhuis toegegeven. Deze plannen worden constant be keken aan de hand van de verande ringen die optreden in de situatie, aldus Rowlands, die geen details over de plannen bekend maakte. De Oegandèse president Idi Amin heeft gisteren tijdens een bijeen komst met hoge politie functionarissen in Kampala meege deeld dat „de hele politiemacht die tijdens de gijzeling op het vliegveld van Entebbe was samen getrokken, op de vlucht sloeg toen de Israë lische commando's op het vliegveld landden. De president zei erbij dat de betrokken agenten zeker geen groentjes waren maar al een lange staat van dienst achter de rug had den. Volgens Amin stond er tijdens de Israëlische actie op Entebbe nog een complete militaire eenheid in Kenia klaar om tot actie over te gaan als de eerste aanval zou zijn afgeslagen MOSKOU (AFP, DPA) - Frankrijk en de S.U. hebben gisteren in het Kremlin een overeenkomst tot ver mijding van onbedoeld gebruik van atoomwapens ondertekend De mi nisters van buitenlandse zaken van beide landen, Jean Sauvagnargues en Andrei Gromiko, zetten volgens Tass in het bijzijn van partijleider Brezjnjew, president Podgorni. pre mier Kosigin en minister van defen sie Dmitri Oestlnov hun handteke ning onder het document. Het feit dat de hele Russische top aan de plechtigheid deelnam wijst er volgens waarnemers op dat Mos kou aan deze overeenkomst groot belang hecht. Het verdrag voorziet in uitwisseling van brieven waarin Parijs en Moskou zich verplichten ongevallen en toevalligheden op het gebied van atoomwapens zoveel mo gelijk uit te schakelen. MADRID (Reuter) Koning Juan Carlos van Spanje heeft het Vati- caan meegedeeld dat hij afstand wil doen van zijn recht bisschoppen te benoemen, zo wordt van welinge lichte zijde in Madrid vernomen Hij heeft dat recht op grond van het concordaat van 1953. dat gesloten ls tussen Paus Pius XII en generaal Franco. Het besluit van de koning kan de weg vrijmaken voor een nieu we opzet van de betrekkingen tus sen Spanje en het Vaticaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7