enia en Oeganda op gespannen voet Tap: lot politieke gevangenen ndonesië verbetert langzaam rken doen uit angst te weinig 8,s IG 17 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 13 lurman bij de militaire parade op Madaraka (zelfbestuur-) Nairobi dit jaar stelt het vol trots: „Kenia heeft het e leger in Oost-Afrika. We kunnen al onze vijanden aan", nt Jomo Kenyatta zegt bij diezelfde gelegenheid: „De ïidstroepen van Kenia staan klaar aan iedere aanval het e bieden". Jico Kussendrager jverdrijven en beiden kon vermoeden hoe snel hun en actueel zouden worden, heeft Kenia sinds de onaf- ckeid weinig aandacht be nde verdediging. Teveel mi- betekenden in de ogen van ici een bedreiging van de indse rust; gezien de epen in veel Afrikaanse lan- die angst niet zo vreemd, en besteedde Kenia zijn be- niddelen liever asm andere an aan defensie en daardoor ger kleiner en zwakker dan de buurlanden. de dreiging aan de grenzen dat te veranderen. Sinds de he actie op het vliegveld van staan Kenia en Oeganda op jannen voet. Israëls vliegtui- ben op de terugreis op het van de Keniase hoofdstad brandstof ingenomen en de ese president Idi Amin be rt Kenia nu van „medeplich- Hij gebruikt krijgshaftige Oeganda heeft troepen sa- tokken aan de grens. Jbelingen ëlische operatie is zeker niet aak van de spanning tussen n Oeganda; ook daarvoor wa al strubbelingen. Begin dit aakte Amin plotseling aan- op grote delen van Kenia 30 kilometer van Nairobi ens hem historisch gezien bij a behoorden. Inderdaad lie renzen in de Britse koloniale ers in Oost-Afrika. Maar één Uitgangspunten van de Orga- van Afrikaanse Eenheid s dat aan bestaande grenzen a niet getornd wordt; anders einde volslagen zoek. Amin Sen enkele steun voor zijn en en alleen omvang- etogingen in Kenia uit. Eind im Oeganda plotseling een zware Keniase vrachtwagèns ag die op doorreis waren naar en arresteerde de chauf- )e wagens vervoerden explo- voor olieboringen, maar vol- eganda was het materiaal be- voor acties tegen president Ironisch genoeg werd een dag na de vrijlating van de chauffeurs een aanslag gepleegd op Amin. Hij overleefde de poging hem om het leven te brengen opnieuw en hief onmiddellijk de beschuldigende vin-, ger naar Kenia dat achter de aanslag zou zitten. Later beschuldigde Amin het buurland ervan voor Oeganda bestemde goederen vast te houden in de haven van Mombassa. Kenia antwoordde dat ze pas zouden wor den doorgestuurd als jaren ach terstallige rekeningen werden vol daan. En ondertussen zijn de laatste jaren in Oeganda honderden Kenia- nen spoorloos verdwenen, maar dit land zegt van niets te weten. Na de Israëlische actie op Entebbe nam de onderdrukking alleen maar toe; meer dan 200 Kenianen zouden sindsdien de dood hebben gevonden in Oeganda en er worden willekeuri ge acties ondernomen tegen Keniase winkels. Een grote stroom vluchte lingen trekt dagelijks over de grens. Amerikaanse steun Wat bij Amin vooral kwaad bloed zet. is de Amerikaanse steun die Ke nia krijgt bij het opbouwen van de defensie. Vorige maand was de Ame rikaanse minister van defensie Do nald Rumsfeld in het land en ver kocht twaalf Northrop F-5 jachtbommenwerpers. Dp toestellen worden over twee jaar afgeleverd en Keniase piloten worden op het ogenblik getraind in de Verenigde Staten. De Keniase luchtmacht be staat op het ogenblik uit een alle gaartje van vliegtuigen; de rugge- graat ervan wordt gevormd door vier verouderde Hawker Hunters. De verkoop van de F-5's is de groot ste Amerikaanse wapenverkoop aan een land bezuiden de Sahara. Tot de oorlog in Angola hebben de VS zich weinig aan Afrika gelegen laten lig gen. Op militair terrein kreeg alleen Ethiopië steun van betekenis. Met dat land had Kenia een verdrag ge sloten. maar dat is met de Ethio pische keizer Haile Selassie heenge gaan. De Verenigde Staten begon pas écht belangstelling te krijgen voor Afrika toen de Sowjetrussische invloed in het zwarté werelddeel groeide. Be halve Kenia kunnen nu ook Zaire en Zambia op Amerikaanse hulp reke nen. De Verenigde Staten zijn vol gens zegslieden in Nairobi geïnteres seerd in militaire verdragen met Afrikaanse landen om een dam op te werpen tegen de toenemende in vloed van Moskou. Washington zou daarbij het recht krijgen bases te vestigen in Afrikaanse landen die het verdrag ondertekenen; in Kenia gaan geruchten dat het al beschikt over een geheime basis bij Mom bassa. Bij het oplopen van de spanning tussen Kenia en Oeganda landde de afgelopen week een Amerikaans Lockheed P-3 verkenningsvliegtuig op het vliegveld varv Nairobi en kwam een Amerikaans fregat aan in de haven van Mombassa. Ook zou den een vliegkampschip en vier an dere schepen van de Amerikaanse Stille Oceaan-vloot de Indische Oce aan zijn binnengevaren, op weg naar Mombassa Amin heeft boter op het hoofd als hij Kenia gispt Amerikaanse hulp te aanvaarden; Oeganda zelf is in Amins eigen woorden „tot de tan den bewapend" door de Sowjet- Unie. Vorig jaar dreigde een breuk tussen de twee landen omdat Mos kou verlangde dat Oeganda de MPLA in Angola zou erkennen. Dat is inmiddels gelijmd en de Sowjet russische leveringen van militair materieel gaan door. Oeganda kreeg al MIGS-21 (waarvan er een aantal bij de Iraëlische actie zijn vernie tigd). SAM-3 raketten en tanks. Ver der krijgt Oeganda daadwerkelijk steun van Libië, dat deze week nog 20 Mirage-str aal jagers overvloog. In Libië, de Sowjet-Unie en Oosteuro- pese landen worden ondertussen en kele honderden Oegandese militai ren getraind. Ironischerwljs ging tot voor kort een groot deel van de wapentransporten voor Oeganda vanaf Mombassa door Kenia. Oeganda heeft geen ei gen verbinding met de zee en is afhankelijk van de buurlanden. Ke nia heeft daarmee in geval van conflict een machtsmiddel in han den en kan voor Oeganda bestemde goederen vasthouden, spoorlijnen en wegen sluiten en het land probe ren te isoleren. Amin heeft al gezegd dat hij in plaats van Mombassa Port Soedan wil gebruiken, maar dat is duur en omslachtig. Bij een oorlog kan materieel vanuit Libië worden getransporteerd maar het is de vraag of de toestellen toestemming krijgen' over Afrikaanse landen te vliegen. Tanzania? Verbindingen van Oeganda met de zee lopen ook via Tanzania. Tot vo rig jaar stonden de twee landen op gespannen voet. Amin duidde het Tanzania euvel dat het asiel verleen de aan zijn door hem afgezette voor ganger Milton Obote. Deze deed vanuit Tanzania een mislukte inval in Oeganda. Ook zou Tanzania vol gens Amin andere pogingen hebben gesteund om hem ten val te bren gen. Hij dreigde meerdere malen met een aanval die hem meteen een eigen uitweg naar zee zou moeten verschaffen. Vorig jaar weigerde de Tanzaniaanse president Julius Nye- re naar de topconferentie van de OAE te komen, omdat die in Oegan da werd gehouden. Een verslechtering van de betrek kingen tussen Kenia en Tanzania heeft echter de laatste tijd geleid tot een zeer voorzichtige toenadering tussen Tanzania en Oeganda. Kenia en Tanzania bewandelen totaal ver schillende wegen naar ontwikkeling. De Tanzaniaanse regeringskrant Daily Express heeft Kenia een „men eat men" samenleving genoemd. Slechts een zeer kleine elite heeft van de economische groei geprofi teerd. Het blad uitte kritiek op de „koninklijke familie", de kliek rond president Keniatta die zich te bui ten zou gaan aan verrijking. Kenia op zijn beurt vindt dat in Tanzania niemand iets heeft gehad aan de ontwikkeling omdat er helemaal geen ontwikkeling wès. Het gelooft dat Tanzania met zijn socialistische koers op een heilloze weg is. De ideologische verschillen gepaard aan economische en politieke te genstellingen hebben het uiteenval len van de Oostafrikaanse Ge meenschap versneld. Behalve Kenia en Tanzania maakt ook Oeganda daarvan nog steeds deel uit. Afzijdig De persoorlog tussen de eerste twee landen verhevigde nog door twee incidenten. Bij een verhaal over ge slachtsziekten zette de Keniase krant Nation per ongeluk Tanzani aanse vrouwen bij een stembureau, in plaats van Keniase vrouwen bij een kliniek, zoals het onderschrift wilde. Een paar weken later kwam het blad met het foutieve bericht dat Tanzaniaanse troepen naar Mo zambique waren gestuurd. Verder was er sprake van dat Kenianen Tanzania waren uitgezet en verbood Tanzania enkele Keniase boeken. Die verwijdering betekent zeker niet dat Tanzania in geval van oorlog de kant van Oeganda kiest Het ligt voor de hand dat het zich afzijdig zal houden. Deelneming aan de strijd kan alleen maar schaden en de ver houdingen in Afrika verder op scherp zetten. Het voorkomen daar van zal voor Tanzania zwaarder tel len dan het tot de orde roepen van Kenia, dat heeft meegewerkt aan de Israëlische Inbreuk op de soevereini teit van een Afrikaanse staat. Krijgshaftig Dat Oeganda het tot een oorlog zal laten komen is evenmin waarschijn lijk. Amin kan met een militaire actie de aandacht van economische en politieke problemen in eigen land afleiden maar het kan hem ook de kop kosten. Hij heeft eerder krijgshaftige taal gebruikt zonder dat hij de dreigementen heeft uitge voerd De vraag óf dat dit keer in derdaad weer zo zal zijn kan echter beter worden beantwoord door een psycholoog dan door een politico loog. strateeg of journalist. d. ■44006 jf' de aantallen en het lot van de politieke nen in Indonesië zijn in de afgelopen r de Indonesische autoriteiten op z'n gezegd nogal verwarrende en tegen- uitspraken gedaan. Er is geschoven legorieën, waarin de gevangenen wer- lergebracht, er Is geknoeid met cijfers zijn (meestal niet nagekomen) beloften vrijlatingen gedaan, die erop wijzen dat de nesische regering met dit probleem in maag zit. Niet vergeten mag worden dat lier gaat om tienduizenden mensen die al er dan tien jaar vastzitten, meestal zonder vorm van proces en vaak op grond van of vermeende sympathieën met een par- vóór hun arrestatie volkomen wettig was. inteel lijkt het erop dat de Indonesische ring oficieel het aantal van 35.000 politieke ngenen aanhoudt. Terwijl vorig jaar april linister van buitenlandse zaken, Adam voor de Raad van Europa Verklaarde dat 20.000 waren. In september 1971, toen het Nederlandse koninklijke paar op bezoek was in Jakarta, liet Malik weten dat alle gevan genen van de categorie-C (de „lichte gevallen" die niet direct bij de staatsgreep van septem ber 1965 betrokken waren) binnen enkele maanden zouden worden vrijgelaten. Dit zou gaan om enige tienduizenden mensen. In maart 1973 maakte president Soeharto dan ook be kend dat er nog ongeveer 2000 gevangenen waren van de A-categorie (zij die direct betrok ken zouden zijn geweest bij de coup en die berecht moesten worden) en ruim 13.000 van de B-categorie (zij die lid waren van de com munistische partij PKI, maar waarvan niet be wezen was dat ze daadwerkelijk bij de mislukte staatsgreep betrokken waren). De C-categorie zou in zijn geheel zijn vrijgelaten. Amnesty International, een organisatie die zich het lot van politieke gevangenen overal ter wereld aantrekt, betwijfelde dat. Enkele maanden la ter, in augustus '73, zei Soeharto zelf dat de A- en B-categorie nog 36.000 mensen omvatte, waaruit geconcludeerd moest worden dat ruim 20.000 mensen uit de C«categorie niet waren vrijgelaten, maar waren overgeheveld naar de A- en B-categorie. „Tapols" Verder vergroot de Indonesische regering de verwarring door te stellen dat de ongeveer 10.000 politieke gevangenen op het Molukse eiland Boeroe eigenlijk „transmigranten" zijn. Maar dan zijn het wel „transmigranten" die daar onvrijwillig zitten. Ook het feit dat de autoriteiten niet van „Tapols" (tahanan politik, politieke gevangenen), maar van „gewone cri minelen" spreekt, draagt niet bij tot een werke lijk inzicht over het juiste aantal politieke ge vangenen. De afgelopen maand hebben Indonesische au toriteiten opnieuw beloften en toezeggingen over berechting en vrijlating van politieke ge vangenen gedaan. Zo liet admiraal Soedomo, de huidige chef van het Kopkamtib, het com mando voor het herstel van veiligheid en orde. weten dat voor eind '78 de nog niet berechte categorie-A-mensen, en dat zijn er bijna 2000, zullen worden berecht. Verder zullen de gevan genen van categorie-B tegen die tijd allemaal zijn vrijgelaten. Tegen bovengeschetste ach tergrond is het zeer de vraag in hoeverre deze beloften nu serieus genomen moeten worden. Afgaande op de traagheid waarmee de proces sen plaatsvinden, tot dusverre werden er vol gens Soedomo ruim 800 mensen berecht, kan het nog jaren duren voor aan alle rechtzaken een eind gekomen is. Er vinden zeker processen plaats. Nog deze week werd in Jakarta de oud-sergeant van de luchtmacht Marsoedi, door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Hij werd schuldig geacht aan het deelnemen aan de coup van '65. Verder werd op 30 maart de ex-mlnister uit het laatste Soekarno-kabinet, mr. Oei Tjoe Tat tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij tien jaar in voorarrest had gezeten. En in augustus van het vorig jaar werd Asep Soeryaman ter dood veroordeeld. Yap Thiam Hien In Indonesië zelf zijn er weinig mensen die in het openbaar durven op te komen voor de politieke gevangenen. Eén van de weinigen is de onverschrokken voorvechter van de rech ten van de mens en lid van de Indonesische raad van kerken, mr. Yap Thlam Hien. Hij werd bekend door zijn verdediging van Soekarno's minister van buitenlandse zaken Soebandrio. In 1968 werd hij gearresteerd nadat hij ver schillende Indonesische autoriteiten van afper sing had beschuldigd. Hij kreeg een jaar ge vangenisstraf, een straf die echter niet werd uitgevoerd. Na de Malari-rellen van januari 1974 rond de komst van de vroegere Japanse premier Kakoeei Tanaka. werd Yap opnieuw gearresteerd, nu op verdenking van het aanzet ten tot subversieve activiteiten. Eind '74 werd hij vrijgelaten zonder dat tegen hem een pro ces werd aangespannen. Yap heefl de machthebbers in Indonesië altijd hinderlijk ge volgd door zijn artikelen over strafrechthervor mingen en zijn opkomen voor de zwakste en meest kwetsbare groepen in de Indonesische samenleving. Zo heeft hij zich in de afgelopen jaren opgeworpen als de grote pleitbezorger voor de politieke gevangenen in Indonesië. Bij het proces tegen Asep Soeryaman hield hij een indrukwekkende rede en ook bij de rechtszaak tegen Oei Tsjoe Tat was hij betrokken. In zijn kleine, sober ingerichte kantoor In het „Speed- building" aan de drukke Jalan Gadjah Mada in Jakarta had ik eind maart een ontmoeting met hem. Op mijn vraag of ik het gesprek mocht opnemen, antwoordde hij lachend: „Ga je gang, wij leven in een vrij land". t.docioor Johan ten Hove ICK ristelijk het nesty International houdt 000 politieke gevangenen De Indonesische regering iteert een veel lager cijfer, denkt u ervan? p Thiam Hien: „De rege- heeft vaak verschillende ers gegeven. Zij weet ook t precies hoeveel er zijn, ik ik. Omdat de cijfers die krijgen uit de verschil- Öde streken ook niet altijd st zijn. Statistieken zijn in het algemeen niet zo rouwbaar. Ik geloof dat Soedomo niet precies hoeveel er zijn. Er zijn rele wisselingen, mensen len vrij, anderen worden arresteerd en dat wordt it precies bijgehouden. Af- ande op wat de kerken we- schat ik het aantal onge- er op 43.000. Maar er wor- nog steeds mensen opge- kt. dus is 50.000 misschien ihter bij de waarheid". e worden er zoal opgepakt? lensen die verdacht wor- van ondergrondse acties, ensen die protest aanteken gen de huidige situatie. Zo Tden onlangs mensen gear- steerd die zich verzetten te- n de ontruiming van een jk in Jakarta zijn dat dan politieke ge- igenen? „Dat zal wel de uitslag van het onderzoek zijn. Op grond van de wet tegen de subver sie is het vrij gemakkelijk om deze mensen als zodanig ge vangen te zetten. Die wet is zo ruim". De gevangenen zijn onderge bracht in bepaalde catego- „Ja, de gewone categorieën zijn A. B en C. en dan is er de categorie X voor hen die niet in A. B of C kunnen worden ondergebracht. Maar het is min of meer een administra tieve verdeling, voor het ge mak. Vele gevangenen weten niet eens in welke categorie ze zitten. Ik geloof niet dat u moet vasthouden aan deze formule". Zijn er positieve ontwikke lingen? „Ja, vrijlatingen vorig jaar, er wordt gezegd 1300. Van zeer betrouwbare bron weet ik dat het er 2500 zijn. Ik heb zelf vrij veel namen gekregen van mensen die ik persoonlijk ken. Verder is de behandeling van de gevangenen in de af gelopen tijd veel beter gewor den. Bij mijn weten zijn er veel minder mishandelingen. Hoogstens worden er nog klappen en vuistslagen uitge deeld. .Het voedsel is beter geworden en men kan zich binnen de kampen vrijer be wegen. Ook mag men meer bezoek ontvangen. Na tien jaar kan beslist gezegd wor den dat de behandeling veei beter is geworden. En dat zijn tekenen waarover we ons moeten verblijden. Het gaat natuurlijk niet zo snel als ik graag zou willen. Zij (de auto riteiten) zeggen dat ze reke ning moeten houden met de veiligheid en de orde. Daar kunnen we over twisten. Maar ja, zij hebben het voor het zeggen". Zijn de vrijgelatenen echt vrij? „Nee, niet helemaal. Het is de gewoonte dat zij de eerste tijd onder huisarrest staan. Dan moeten ze zich elke week melden. Na verloop van tijd volgt dan stadsarrest". Is het nog steeds reëel om te zeggen (zoals de overheid doet) dat als deze mensen op grote schaal worden vrijgela ten. ze meteen weer in de „subversieve activiteiten" te recht komen? ..Wie kan dat voorspellen. Het hangt af van welke kant u dat bekijkt. Van mijn kant zeg ik. ach het is al zo lang geleden gebeurd, 10 jaar. men is toch heel wat vergeten en bovendien zijn er zoveel mensen die samen het leed hebben geleden. Ik geloof dat men in de meeste dessa's en kampongs zoveel menslie vendheid heeft dat men ze van harte zou verwelkomen. Aan de andere kant zijn er ook negatieve factoren. U weet dat het communisme hier vijand nummer 1 is van een bepaalde religieuze groep. En deze groep staat op het standpunt dat een vijand geen kans gegeven mag wor den. Hij moet worden uitge roeid, liefst met wortel en tak, zodat er geen reactie meer mogelijk is. Dat is le vend hier, daar moet u ook rekening mee houden. En om bepaalde politieke of reli gieuze doeleinden te berei ken kan men de regering hiermee onder druk zetten". Is de fanatieke islam eigenlijk niet gevaarlijker voor de Pantja sila gedachte dan de overblijfselen van de PKI? „Dat is een standpunt. Een niet te kleine groep heeft de zelfde mening. En wij kunnen zeggen dat niet alleen reli gieuze. maar ook andere groepen, die fascistische nei gingen hebben hun belangen en wensen proberen te reali seren zonder aanzien des per- soons en van het recht". Aan welke groepen denkt u? „Nou, niét aan een bepaalde groep. Maar aan mensen die alleen maar aan hun eigen belang denken. Als u dat on der een groep kunt onder brengen". Sommigen zeggen dat alleen de christenen in Indonesië zich met de politieke gevangen bezighouden. Anderen menen dat de christenen veel meer kunnen doen. „Dat is zeer duidelijk gezegd in onze laatste conferentie (in maart) over kerk en maat schappij. Er was daar een eerlijke erkenning dat de In donesische kerk te weinig doet. dat we meer kunnen doen. De grote hinderpaal is de angst, de vrees, die vaak zeer irreëel is. We hebben een resolutie aangenomen waar in we stellen dat wij de dienst aan onze medemens beter moeten doen". De'regering maakt de opvang van ex-politieke gevangenen wel extra moeilijk door ze een papier mee te geven waarop staat dat ze om politieke rede nen gevangen zaten. „Dat is een zeer reeël pro bleem. Vaak hebben we in gesprekken met autoriteiten Mr Yap Thian Hien gepleit voor afschaffing van deze G 30 S bewijzen (gebeur tenis van 30 september '65). Deels is het afgeschaft. Voor mensen die tijdens de coup 12 Jaar en jonger waren. Wij willen dat het helemaal afge schaft wordt. Deze mensen krijgen zo moeilijk een baan. Er is tóch al zoveel werkloos heid. De kans is groot dat ze in de onderste lagen van de samenleving terecht komen, of dat ze weer opnieuw wor den opgepakt. De opvang van deze mensen is toch al zo'n groot probleem. Velen moeten na al die jaren weer een nieuw leven beginnen en hebben grote aanpassings moeilijkheden. Ook in het ge zin. Ze kennen vaak hun vrouw en kinderen niet meer. En in de kampongs weet men meteen wanneer er „een PKI- vader" terug is en is men heel nieuwsgierig". Bestaat er een organisatie van ex-politieke gevangenen? „Nee, het is hier bijzonder moeilijk een nieuwe organi satie te beginnen. Laat ik onszelf nemen: burgers van Chinese afkomst. Als wij iets op touw willen zetten wordt er meteen gezegd „u wilt ze ker een nieuwe Baperki op zetten! (Baperki was een links-georiënteerde massa- organisatie van voornamelijk Indonesische Chinezen). Het klimaat van wantrouwen en verdachtmaking is nog zo groot." In Nederland gaan steeds meer stemmen op die zeggen dat minister Pronk de hulp aan het bewind van Soeharto moet stopzetten, zolang er nog politieke gevangenen zijn. „Men moet zich nietdoodsta- ren op een politieke zaak al leen. Er bestaat in Indonesië een algemeen probleem van armoede, er zijn te weinig scholen, de landbouw staat op een te laag peil. Universi teiten hebben hulp nodig. Ik zou het jammer vinden als al deze sectoren de hulp zouden moeten ontberen. Wel moet Nederland blijven hameren op het probleem van de poli tieke gevangenen. Ik geloof dat de invloed van de hulpge- vende landen in dit verband veel gewicht in de schaal kan leggen. Het is waar wat het oude Hollandse spreekwoord zegt: „het is een goed vriend die Je feilen toont".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13