ames Dean tot leven gewekt ranse clowns in srvelende film FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Nieuwe boeken Laat uw vaandel wapperen op Paleispromenade tolongaties en reprises HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND bejaardenhelpster of bejaardenver zorgster of ziekenverzorgster Anti-stress programma Leven zonder stress Zelf vertrouwen kun je leren BIJVERDIENSTE BEZORGERS (STERS) HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND beoordelingsadviseur Gemeente 's-Gravenhage WART 16 JUU 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 OKA 14 TNAPIE r NASSA 50 zo Du timore r t. Crolx, EREN 15 ID IS te [kong nr ..Rebel without a Cau- i, apoll iit 1955, die deze week msterdai 15 Casq eionanr curiositeits- en ook enige arave' pal-waarde. pass 15 B 2 broei i eerste plaats wordt v Rottei ói gespeeld door James H pass 1 dl SPIRIT 1 G1 7 J Ai5350(fen, zioh in datzelfde jaar a pass i e pletter reed met zijn snelle plein aldus "zijn eigen dood" :re pass om met Rilke te spreken. te Rotsn zijn korte leven (hij werd 23 rn»TAn in zijn weinige films („East 5 te Rottn"- „Rebel without a Cause" jiant") had hij zich vooral verworven door zijn tra-, zijdelingse oogopslag, te- lat, hij zich in "deze wereld ;ins thuisvoeïde. tweede plaats werd „Rebel Cause" (de op zichzelf reffelijke titel slaat overigens ie spreekwoordelijke tang op parken, want Dean is daarin rebel, maar een romantische |der) gemaakt door Nicolas een competent regisseur van perciële Amerikaanse films ater tot zijn eigen verbazing de jongens van de „Cahiers du ma" werd uitgeroepen tot i cineast. j de derde plaats is het een van irste films die zich bezighou- met onvrede en onrust van de 1 uit.de goede burgerij, die zich lijk schikken in hun maat- ppij van overvloed, lijden on- Je generatiekloof èri niet wars van gewelddadigheid. ner me nog, dat er in 1955 bij mij (en bij mij niet alleen) sprake was van een zekere vooringenomen heid: wat uit Hollywood kwam en door sterren werd gedragen kon niet goed zijn. Bij het weerzien valt het grote vakmanschap van Ray op en het feit, dat hij bij dit hoogst dramatische gegeven teen jongen, een meisje en een zielige vriend zoeken bij elkaar heul voor een wereld vol onbegrip, maar het ein digt met de dood van een van de drie) bijna altijd de sentimentali teit weet te omzeilen. Bovendien blijkt, dat bepaalde beelden twintig jaar lang exact in de herinnering zijn blijven leven (bijvoorbeeld Nathalie Wood, fel beschenen door een kring van auto lampen, een tocht door een verla ten huis en het lurken van Dean aan een fles melk uit de ijskast, waarmee Ray iets symbolisch be doelde), altijd een bewijs, dat een film hoe dan ook de moeite waard Overigens kan alleen de looptijd leren, of de jeugd van tegenwoordig door het sentiment even stevig in de houdgreep wordt genomen als die van twintig jaar geleden. Vast staat wel, dat je niet ouder dan zeventien moet zijn om er een traan bij te laten. Amsterdam-Leidsepleinth; Den Haag-Studio 2000, 14 j. James Dean en Nathalie Wood in Rebel without a Cause. Leidse begraaf plaats wordt stadspark LEIDEN De gemeente Lei den stelt pogingen in het werk om de begraafplaats Groene- steeg in het rehabilitatiegebied Herengracht-Zijlsingel in han- de te krijgen. Daartoe zijn on derhandelingen gaande met de kerkvoogdij van de Leidse her vormde gemeente, eigenaar van dit kerkhof. De gemeente Lei den overweegt op het stuk grond een wijkpark aan te leg gen. Hervormd Leiden", een uitgave van de centrale kerke- raad bericht deze week over de besprekingen. Voor de jongeren en de niet-Leidenaars is de be graafplaats in het te herbouwen grachtenkwartier een weinig bekend terrein. Oudere Leide- naars kennen deze begraaf plaats uit droeve ervaring. De bewoners van de zes Groeneste- gen zagen vrijwel wekelijks de rouwstoeten met de zwartbe- pluimde paarden voorbijtrek ken. Volgens „Hervormd Lei den" is de begraafplaats ge sticht ten tijde van de Bataafse Republiek. Vanaf 1813 werden regelmatig de begrafenisboeken bijgehouden, welke elk jaar aan het stadsbestuur werden ge toond. De gegevens hierin wer den dan met die van de burger lijke stand vergeleken. Na de Franse bezetting wilden de Lei- denaars weer in de kerken gaan begraven. Koning Willem I vaardigde in 1827 een koninklijk besluit uit waarin hij dit ten strengste verbood. Eerst toen werd de begraafplaats Groene- steeg ingericht zoals wij haar nu kennen. In 1838 werd het be heer en de administratie aan de Gemeente-Commissie van de Hervormde Kerk opgedragen. De laatste 15 jaar werd het hek praktisch niet meer geopend om een rouwstoet door te laten. Olympische Zomerspelen: de spelre gels. Uitgave van Het Spectrum in Utrecht. 116 blz met meer dan 350 illustraties. Prijs: i25,— Angélique door A en S. Golon. In deze omnibus de boeken Angélique en de Sultan en Angélique in opstand. Verschenen bij Zuidhol- landsche Uitgeversmaatschappij, Baarn. 308 blz - 32.50. Sportvissen in zoet water, door D. Murray met illustraties van G. Al len. Een boek met tips, methoden en materialen uit Engeland. Uitg. Sijt- hoff. Leiden. 125 blz - 10.—. Henriette Holthausen schreef drie boekjes over koken: Lekker koken zonder zout (recepten voor een natri- um-arm dieet; 151 blz), Lekker koken zonder vlees (vegetarische recepten: 147 blz) en Lekker koken zonder vet (recepten voor een vetarm dieet; 132 blz). Prijs per deeltje 14.90. Uitga ve van Sijthoff te Leiden. Uitgeverij Elsevier te Amsterdam kwam weer met een aantal fotoboe ken: Kleurvergroten vanaf dia's, door G. SpitZing (104 blz - ƒ8.90), Het fujivca single-8 boek van L. Boon en J. Twigt (146 blz - 16.90), Het klein- bceld reflexboek, door R. Bouilloten A. Thevenet (256 blz - 39.50) en Foto-experiment, 70 vervreemdings technieken gedemonstreerd aan de hand van één motief, geschreven door D. Fröbisch en H. Lamprecht (143 blz - ƒ29.90). Duel in de delta, filmedities. Ge schreven door W. Smith; spelend in Oost-Afrika. Dit boek verscheen eer der onder de titel „Wind over groot water. Zuidhollandse uitgeverij. Den Haag 312 blz. 19,90. Bij dezelfde uitgeverij verscheen een avonturenroman van A. Scholefield: Duikers van de zee, zeeleeuwen, zee olifanten, walrussen. Door Jacques- Yves Cousteau en P. Diolé. 138 kleu renfoto's, 301 blz - 42.—. Uitg. Bru- na. Utrecht. Leeuwen in de nacht". 185 blz. 17,50 en Vervlogen droom, roman van I. von Percha spelend in de hoogste kringen van het Oostenrijks- Hongaarse keizerrijk. 200 blz. geen prijsopgave. Wie de goden verderven willen, roman van S. Sheldon. Uitg. Bruna, Utrecht. 380 blz. 29,50. DEN HAAG Iedere Hagenaar die het komende tienjarig bestaan van de autovrije Paleispromenade wil opluisteren kan meedoen aan een wedstrijd vaandelversieren. Lappen groene, gele of oranje stof stellen de winkeliers van de prome nade vanaf morgen gratis ter be schikking aan mensen boven de 18 jaar die een vaandel willen maken met het motto „Tien jaar Paleispro menade" of „Den Hahg met Je mooie paleizen". De afmetingen van de gra tis lappen zijn 100 130 cm. Hoe men de stof versiert, met verf of met applicatie werk doet niet terzake, als het resultaat aan beide kanten maar mooi is. De 80 mooiste of exclusiefste vaandels zullen vanaf 4 september boven de Paleispromenade wappe ren. Ook zijn er enkele prijzen be schikbaar. De jury van de vaandelwedstrijd be staat uit de couturier Ernst Jan Beeuwkes. de lerares mevrouw Can ter Cremers-v. d. Does en mevrouw Schols, de echtgenote van de burge meester van Den Haag. De lappen kunnen tot 31 juli afge haald worden op drie adressen: Noordeinde 15, Plaats 5 en Hoog straat 15. Encyclopedie gaf verkeerde informatie over Oosterschelde Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Gruyters (volkshuisvesting) werkt al Jaren niet meer mee aan de Encyclopedia Brittanica. Hij draagt dus ook geen verantwoording voor de mededeling in deze encyclopedie dat de Oos terschelde al afgedamd is. Gruijters schrijft in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Giebels (PvdA), dat deze is misleid door de vermelding in de encyclope die dat de „minister of housing" meewerkt in dit werk. „Deze vermel ding komt geheel voor rekening van de redactie van de encyclopedie", aldus Gruijters. Hij heeft namelijk al geruime tijd voordat hij minister werd, zijn medewerking gestopt. JJ jaar in de zoinervakantie so sen vier Franse clowns, de :o irlots, hun opwachting in g malle kolderfilm voor alle tijden. 66 |n helemaal geen onaardige jon- TE FG en in het begin van hun carriè- iex mjerd hun ook nog wel eens een G*veg behoorlijk scenario ten y /ste gesteld, maar 't ging steeds si |r bergaf en met „Bon Baisers Hong Kong", oftewel „Veel ge- der in Hong Kong" van regis- fJ Yvan Chiffre is het absolute ytepunt bereikt. tien is aan zo'n slechte film zo- j weggesmeten, want hij is 1 alleen op locatie opgenomen in ,0) /ijs, Londen. Madrid en Hong rich W maar behalve de Chariots Hen bekende acteurs mee (onder SnnwKt andere Miqkey Rooney) en dat tikt flink aan. Misschien heeft de maker een soort „Hellzapoppin" voor ogen gestaan, doch het is bijna heiligschennis om de klassieke naam in dit verband te gebruiken. Want in „Veel gedonder in Hong Kong" valt elke grap plat op zijn gezicht, lijkt de timing ner gens naar en is de plot (de Engelse koningin wordt door de verliefde speelgoed-producent Mickey Roo ney vlak voor haar officiële bezoek aan Hong Kong gekidnapt en in het geheim vervangen door een Franse werkster) kennelijk uitge werkt door een scenarioschrijver, die verstoken is van alle gevoel voor humor en alleen in ongein de weg weet. Kortom: je moet het ge zien hebben om te weten hoe erg het is. Amsterdam Cineac Damrak 1; Den Haag Rex; Rotterdam Ci neac A.D., a.l. Hopper en Jack Nicholson. De ge hele week in Desmet. Amsterdam. The Chase. Boeiende, maatschap pij-kritische film van Arthur Penn, met Marlon Brando, Robert Red- ford en Jane Fonda. Vrijdag- en zaterdagnacht Studio K, Amsterdam. Lauf der Zeit. Sympathieke Je-mannen-film in zwart-wit van Vestduitse filmer Wim Wenders een prachtige rol van Rüdiger Ier. De gehele week in Mini Mo- Amsterdam i Driver Gouden Palm-winner Cannes van regisseur Martin rsese met Robert de Niro in de Idrol De gehele week in Calyp- ;n Saskia, Amsterdam; Calypso otterdam en Studio. Utrecht. Vpraan under the Influence. In- kwekkende film van Cassavetes ;oper een vroüw met moeilijkheden. de hoofdrollen Gena Rowlands "Pfeter Falk. De gehele week in l idio K.. Amsterdam. pna. Fellini's ode aan de stad van liefde. De gehele week in tpnjKi schlnski 4 Amsterdam. 52 ly Rider Beroemde trend-film it 53fr moderne zwervers die de vrij- d zoeken en de dood vinden. 9 gisseur: Dennis Hopper. Hoofd- spelers: Peter Fonda. Dennis 'akp. 147 Alle Turken heten Ali. Prachtige film van de Westduitse regisseur Rainer Werner Fassbinder over dis criminatie in het dagelijks leven. De gehele week in Kijkhuis, Den Haag. The thirty-nine steps. Een van de vroege thrillers van Alfred Hitchcock. De gehele week in Filmhuis Delft. Neem 't als een man mevrouw! Vaak geestige en zeer educatieve kome die over de vrouwenemancipatie, gemaakt door een Deens vrouwen collectief. De gehele week in; Filmhuis Breda. Bij de afdeling projecten van de technische dienst kan worden ge plaatst een JONGE MEDEWERKER Taak: het maken en bijhouden van een rioolkaartenleggerbestand; het registreren van technische gegevens en tekeningen; het verrichten van algemene werkzaamheden op de tekenkamer. Vereist het bezit van M.A.V.O./H.A.V.O diploma, enige jaren M.T.S. weg en waterbouwkunde dan wel een gevorderde studie op dit gebied. Salaris: afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring minimaal 1.416. en maximaal 1.925,per maand, behoudens toepassing van de jeugdaftrei: voor degenen, die nog geen 21 jaar zjjn. De bij de overheid gebruikelijke secundaire arbeidsvoorwaarden zijn van toepassing. Sollicitaties binnen een maand na het verschijnen van dit blad te zenden aan de ingenieur-diresteur van de technische dienst van Rijnland. Breestraat 59. Leiden. Prot. Chr. Schutse" Bejaardentehuis „De Parklaan 58a, Sassenheim telefoon 02522-10547 Gevraagd voor zo spoedig mogelijke in diensttreding een Gediplomeerde Salariëring overeenkomstig de C.A.O. voor de Bejaardentehuizen. Sollicitaties te richten aan de Directrice Mej. J. Verhoef/. Dr. H. Lindemann Blijf het dagelijks leven de baas. Wie op lijd onder de dictatuur van de stress vandaan wil komen, vindt in dit boek een uitnemende hulp. Bevat een volledig anti stress-programma met tests, oefeningen en adviezen. Psychohygiene, lichaamsbeweging, voeding! Paperback f 14,90. Dr. H. Lindemann Bewust ontspannen door autogene training. Paperback f 14,90. Peter Lauster Persoonlijkheids vorming door oefening. Paperback f 17,50. In de boekhandel. .J. VEEN WAGENINGEN Ochtendblad TROUW zoekt voor de va kantieperiode tijdelijke Aanmelden schriftelijk ol telefonisch met vermelding van naam. adres, woonplaats, teieloon en de periode waann men beschikbaar is bij TROUW/KWARTET B V PARKSTRAAT 22 DEN HAAG telefoonnr 070-469445 Op de afdeling Financiële en Personele Zaken ter secretarie kan worden geplaatst een MEDEWERKER die zal worden belast met de op het Gaarderboek te verrichten werkzaamheden op het gebied van de kadastrale boekhouding Vereist wordt het M.U.L.O./M.A.V.O. diploma en het praktjjkdi- ploma boekhouden en ervaring in kadastrale werkzaamheden Benoeming kan afhankelijk van ervaring, opleiding en leeftijd ge schieden in de rang van adjunct-commies of adjunct-commies A. Salarisgrenzen: minimum adjunct-commies 1.502, maximum adjunct-commies A 2.336. per maand. De bij de overheid gebruikelijke secundaire arbeidsvoorwaarden zijn van toepassing. Sollicitaties binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de Secretaris-rentmeester van Rijnland en in te zenden aan het bureau Personeelszaken van Rijnland. Breestraat 59 te Leiden. Bij de GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST EN VERVOERSCENTRALE van 's-Gravenhage kan worden geplaatst een Taakinhoud: de zorg voor de uitvoering en begeleiding van de perso neelsbeoordeling voor 600 personeelsleden; het houden van interviews in het kader van de loopbaan begeleiding; het zitting nemen in de multi-disciplinair samengestelde loopbaanbegeleidingscommissie het deelnemen aan andere aktiviteiten. de personele zorg betreffende. Funktieëisen: opleiding ten minste op middelbaar niveau (b.v. HBS/ H.A.V.O-diploma, dan wel M.U.LO./M.A.V.O.-diploma één of meer vakdiploma's of vergevorderde studie hiervoor; goede beheersing van de nederlandse taal; zeer goede contactuele eigenschappen; representatieve kwaliteiten; leeftijd tussen 30 en 40 jaar; bij voorkeur ervaring in personeelswerk; bij voorkeur ervaring in een leidinggevende funktie. Voor een opleiding wordt gezorgd. Salaris afhankelijk van opleiding en ervaring max. 2.973, per maand. Vakantietoelage 7.8% van het jaarsalaris. Welvaartsvaste pensioenvoorziening. Gunstige regelingen met betrekking tot verlof, studiefacili teiten en verplaatsings-, studie- en ziektekosten en kosten voor woon-werkvervoer Van gegadigden wordt bereidheid tot medewerking aan een psychologisch onderzoek verwacht. Het resultaat hier van wordt zo mogelijk direct na alloop - door de psycho loog met de sollicitant besproken. Rapport zat slechts wor den uitgebracht na toestemming van de kandidaat Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan de Directeur van bet Gemeentelijk Bureau voor Personeelsvoorziening, Burgemeester de Monchyplein 10. '6-Gravenhage, onder No. P.V. 507. Nadere informatie wordt gaarne verstrekt door de per soneelschef van de Dienst onder telefoonnummer Ö70- 65.48.12.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9