hileens verzet verdeeld Hoed tracht ibanon alsnog jeen te brengen Oeganda wijst weer twee Britten uit n Actie van gevangenen Politieke situatie in Spanje verward londale, bekend om zijn liberale ideeën Melkpoeder genoeg, gebruik erg moeilijk afat morgen wellicht naar Damascus weede man bij Democraten -minister Almeyda wil alternatief voor junta AG 16 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 i zwart b d een di Rqet (Reuter, UPI, AP) De Libische premier Jalloed die ekenlang als bemiddelaar optreedt in de Libanese burgeroor- wil proberen de Palestijnse leider Jasser Arafat vandaag 31.0 te krijgen naar Damascus voor besprekingen met de Sy- le leiders. Om hun goede wil te tonen hebben de Syriërs zich OIll ggetrokken uit de directe omgeving van de zuidelijke ha- '0p61 'taC* die in handen is van de Palestijnen- ibische bemiddelaar heeft giste- uit Libanon zullen zijn teruggetrok- cier var voorstel van zes punten aan i op een; aakte oi it. De per brt ig laat htbank ,r Arafat voorgelegd, waarin de J q evar che president Hafez Assad aan- piHJariJ zich ook uit de directe omge leiden v van noordelijke havenstad »piumw Djj en van het ten noordoosten ook va Beiroet gelegen Sofar te zullen ge ^rekken in ruil voor directe be- Langei .n. Las rtVOlhtVens Palestijnse kringen was de raacnte ;tijnse leider gisteren inderdaad ineroin gen p0sitief op dit voorstel re :ren, al was het maar om de i voor aire op gjdon en Tripoli te s ter ore chten. womn .^^^.'stijnse kringen in Beiroet ,en gisteren meegedeeld dat Vni cou ^7"® heeft gedreigd, dat de voigen^nleveranties zunen worden verdo seZet tot,dat de Sydscl18 troepen eboden verze! uli uits] ken. Een woordvoerder van de Sow- jet-ambassade in Beiroet wilde dit bericht niet bevestigen. Wel werd gezegd dat de Sowjet-Unie werkt aan een verzoening tussen de strijdende partijen in Libanon. Westelijke politieke waarnemers in de Libanese hoofdstad vonden de Palestijnse berichten nogal on waarschijnlijk. Ze gaven als hun me ning dat de Sowjet-Unie zijn invloed alleen met woorden zal waar maken. Moskou zou ervoor terugschrikken de betrekkingen met Damascus on der zware druk te zetten, aangezien de verwijdering van de Russische adviseurs uit Egypte hen nog vers in het geheugen ligt. Het onafhankelijke Libanese dagblad An-Nahar haalde reizigers uit Baalbek aan die vertelden dat de B*»dakanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en de Amerikaanse president Gerald Ford (links) hebben gisteren in Washington besprekingen gevoerd over problemen op het terrein van de internationale politiek. Over de gesprekken van beide heren is meegedeeld dat ze het over alle internationale kwesties fundamenteel eens waren. Syrische troepen posities hadden in genomen in een militaire basis die over de stad uitziet. Ze spr&ken be richten tegen dat er de laatste dagen1 hard gevochten zou zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ziekenhuis in Beiroet ver klaarde gisteren dat er groot gevaar bestaat voor het uitbreken van een typhusepidemie in Beiroet en omge ving als de water- en stroomvoorzie ning niet snel op gang gebracht wor den. Ook noemde hij het noodzake lijk dat er medicijnen gebracht wor den naar de geïsoleerde delen van Beiroet, wil een catastrofe voorko men worden. MADRID (UPI, Reuter) De problemen voor de Spaanse re gering stapelen zich op. De Cortes, het Spaanse parlement, heeft weliswaar een wetswijzi ging goedgekeurd, waardoor politieke partijen nu toege staan zijn, maar de oppositie !EW YORK (Reuter, UPI, AP) Walter Fritz Mondale, de oor Jimmy Carter tot kandidaat voor het vice- residentsschap bestempelde Senator van Minnesota, staat ij insiders bekend om zijn liberale ideëen en zijn zeer nauwe •laties van de Amerikaanse vakbondswereld. j de grote massa van het Ameri- anse volk is hij nog niet zo be nd. wat hem onlangs op een rsconferentie deed zeggen: „Een ilitiek grappenmaker zei laatst DPn x#1 de meeste mensen denken dat S ondale een buitenwijk van de raad a(j Los Angeles is. Die man heeft Stich lijk". Johan van ensen uit zijn omgeving zeggen it hij zijn werk in de campagne >ed doet maar een uitgesproken ekel heeft aan het loskrijgen van sekerdtfeld voor zo'n campagne, lun tan ien". manvankelijk deed de 48 jaar oude l is, vofondale ook een gooi naar hetpre- artsenldentschap, maar gaf dat na een ichtinJpr maanden al op. Hij vond een jaar er oots opgezette verkiezingscam- eus of z gne te vermoeiend, vond het ook villen h t leuk om langdurig van zijn an de s zin gescheiden te zijn en miste artsen ivendien de allesoverheersende, begii aar in de Amerikaanse verkie- een ngsstrijd wel broodnodige wens n inderdaad president te worden, ij is nu dus „running mate" van werkt 5 mmy Carter geworden en zal als het A! arter gekozen wordt nog genoeg ;r het i het Witte Huis vertoeven. ?enon losser imissii Mondale is de zoon van een metho distisch predikant en groeide op in kleine steden in de noordelijke staat Minnesota, waar de landbouw een voorname bron van inkomsten is. Partijleden zeggen van hem dat het opvallend is dat hij verschillende keren op het juis te moment op de juiste plaats was. Voor zijn eerste twee belangrijke politieke functies werd hij niet ge kozen maar door omstandigheden benoemd. In 1960, toen de toenma lige procureur-generaal van Minne sota. Miles Lord, ontslag nam, be noemde gouverneur Orville Free man de veelbelovende maar in poli tiek opzicht nog onervaren Monda le tot diens opvolger. Hij was op dat moment plaatsvervangend pro cureur-generaal. Al spoedig bleek dat de jonge Mondale de politieke kneepjes van het vak zeer snel on der de knie kreeg. Mondale kwam vier jaar later op nieuw op een plaats te zitten waar voor hij normaal gesproken geko zen had moeten worden. Hij volgde toen Hubert Humphrey, een van de Senatoren van de staat Minnesota op, die zelf als vice-president met Lyndon Johnson naar het Witte Walter Fritz Mondale Huis vertrok. Hij begon toen ook wat meer bekendheid te krijgen, onder meer doorzijn inspanningen op het gebied van wetgevingen en hervormingen rond verkiezings campagnes, de zorg voor de jeugd en de controle op de federale inlich tingendienst. Mondale maakte ook naam door als een van de eerste politici in de Verenigde Staten fel te ageren te gen de oorlog in Vietnam. Het feit dat hij als vrijwilliger naar Viet nam ging noemde hij later de „grootste vergissing in zijn loop baan". De laatste maanden hield Mondale zich bezig met hervormingsvoor stellen voor de belastingwetgeving waarbij hij zijn tegenstanders in de Senaat ervan beschuldigde dat zij er op uit waren alleen de „super rijken" te willen helpen. Mondale, vader van drie kinderen, is gekozen uit een lijst van zes man, onder wie Frank Church, John Glenn, Edmund Muskie en Henry Jackson. Carter zei op een perscon ferentie dat Jiij het bepaald niet gemakkelijk had gehad bij het be palen van zijn voorkeur. „Het eerste wat Mondale te doen staat is mij helpen in het Witte Huis te komen", aldus Carter. Hij zei dat hij van plan was de vice-president meer te betrekken bij het bestuur van het land. Met name zal Monda le, als Carter gekozen wordt, zich moeten bezighouden met de defen siepolitiek. Veel Democraten geloven dat Mon dale een uitstekend onderhande laar zal zijn en dan met name met de machtige vakbonden. Hijzelf noemt zich een „vooruitstrevend Democraat". Presidentskandidaat Jimmy Carter zei over hem: „Mon dale is de beste man in dit land om het roer over te nemen als er bij voorbeeld iets met mij zou gebeu ren. Hij heeft een zeer duidelijk beeld van wat het presidentschap moet zijn.". heeft zijn teleurstelling over de wet uitgesproken. Woordvoerders van de democra tische oppositie hebben verklaard dat ze de wetswijziging onvoldoende vinden. Er blijven nu tal van beper kingen op de activiteiten van politie ke partijen van kracht. De kritiek richt zich met name op het wetsarti kel. dat door het buitenland ge controleerde totalitaire partijen ver biedt. Hierdoor worden de commu nisten buiten de wet gesteld. Daarnaast hebben ook de conserva tieven geprotesteerd bij de regering. Ze vinden dat het met de hervormin gen allemaal veel te vlug gaat. Enke le uren na de stemming in het Spaanse parlement heeft een hon derdtal parlementsleden gevraagd om een heropening van het debat om alsnog een uitdrukkelijk verbod op communistische groeperingen in de wet op te nemen. Politieke waarne mers zien in dit optreden van een belangrijk deel van de Cortes een weinig bemoedigend teken voor de verdere hervormingen die premier Suarez zich heeft voorgenomen. Het katholieke dagblad „Ya" be toogde gisteren al dat er kennelijk geen andere weg voor koning en pre mier overblijft om de hervormingen tot stand te brengen dan een ver vroeging van de datum van volksstemming. Deze staat voor de herfst op de agenda. Zou het referen dum echter eerder plaats vinden, dan zou de regering met voorbijgaan van de Cortes de hervormingen bij koninklijk besluit kunnen doorvoe ren. Zoals de zaken nu liggen zal de regering niet in staat zijn in de Cor tes een meerderheid van twee der den voor de hervormingsvoorstellen te krijgen. De Cortes bestaat voor 80 procent uit ten tijde van Franco be noemde leden. De liberale krant „El Pais" sprak gisteren de vrees uit dat de regering zal proberen het met de conservatie ve elementen op een akkoordje te. gooien. In ruil voor stemmen in de Cortes zou Suarez dan bereid zijn om water bij de wijn van de hervormin gen te gieten. ROME (AP) De ontwikkelde landen zitten met een voorraad magere melkpoeder van twee miljoen ton, genoeg om in de Derde Wereld 200 miljoen ondervoede kinderen eeh jaar lang te voeden. Maar een onjuiste verdeling ervan zou de voedselproblemen in de behoeftige landen eventueel nog kunnen verergeren. Een woordvoerder van de FAO. de voedsel- en landbouwraad van de Verenigde Naties, zei gisteren in Rome dat het op het eerste gezicht wonderlijk is dat tegen de 500 miljoen mensen op aarde chronisch tekort hebben aan voedsel terwijl men elders in de wereld over zo veel magere melkpoeder beschikt dat men er geen raad mee weet en het ge bruikt als veevoer. Maar het juiste verdelen van de melkpoeder is onder meer als ge volg van de onvermijdelijke bu reaucratische machinerie moei lijk. Daarbij komt dat men de mensen die het voedsel uiteinde lijk krijgen moet leren hoe het te gebruiken. Van belang is dat het poeder de „voedingsbalans" niet verstoort van zeer jonge kinderen door het scheppen van een niet te vervullen behoefte van het li chaam aan vitamine a. Dit zou onder mee kunnen lelden tot oog aandoeningen en tenslotte zelfs tot blindheid Een risico is ook dat mensen die al lang van melk zijn verstoken geraakt geen be langrijke bestanddelen van het melkpoeder meer kunnen opne men en verteren in het lichaam. Het Is ook gebeurd dat in rampge bieden mensen blikjes melkpoe der kregen en niet eens wisten wat ze er mee aan moesten. Ze gooide ze vaak leeg om de blikjes te gebruiken in het huishouden. Er was een tekort aan behoorlijke voorlichting van de zijde van de eigen regering of andere organen. Als mensen in ontwikkelingslan den de melkpoeder wèl weten te gebruiken, bestaat tenslotte de kans dat de eigen melkproduktle achteruit sukkelt, waardoor op den duur de problemen alleen maar groter worden. Op verdenking van spionage LONDEN, NAIROBI (Reuter. UPI, AP) President Idi Amin van Oeganda heeft twee Britten op verdenking van spionqge het land uitgezet. Volgens een door radio-Oeganda aangehaalde, militaire woordvoerder zijn het een man en een vrouw die betrokken waren bij activiteiten van de Amerikaanse inlichtingen-dienst CIA. Er werden geen nadere bijzon derheden gegeven. Eerder deze week gelastte president Amin de Britse tweede ambassade secretaris Peter Chandley te vertrek ken en vroeg hij Londen om terug roeping van de waarnemend hoge commissaris James Horrocks. De Britse premier James Callaghan heeft gisteren opnieuw van Amin geéist dat hij opheldering geeft over de mysterieuze dood van mevrouw Dora Bloch, één van de gijzelaars op de luchthaven van Entebbe die in een ziekenhuis in Oeganda werd op genomen en daarna spoorloos ver dween. In een toespraak in het Brit se Lagerhuis waarschuwde de pre mier verder de Britse kolonie van ongeveer 500 mensen in Oeganda er eens over na te denken of dat land nog langer veilig voor hen is. Vluchtelingen Ook gisteren bleven er zwarte en blanke buitenlanders die in Oegan da verbleven de grens overtrekken naar Kenia. Na hun aankomst deden verschillende verslag van bloedige wraaknemingen door Oegandese troepen na de geslaagde Israëlische bevrijdingsactie van gijzelaars op het vliegveld Entebbe. Amin heeft Kenia en Engeland verweten Israël bij de actie geholpen te hebben. Sommige vluchtelingen vertelden over Kenianen die in de Keniase wijk van de Oegandese hoofdstad Kampala waren doodgeschoten, an deren zeiden dat veel blanken in Kampala bang waren om de rit naar het vliegveld te ondernemen van wege mogelijke repressailes door Oegandese soldaten. „Voor de Isra ëlische actie leefden de mensen in vrees, maar nu zijn ze in paniek," aldus een vluchteling. Kenia heeft gisteren 123 Oegandese employé's van East African Airways, de gezamenlijke luchtvaartmaatschappij van Kenia, Oeganda en Tanzania, ontslag aan gezegd. Zij moeten plaats maken voor Kenianen. Verschillende Britse dagbladen heb ben gisteren gemeld dat een vlieg tuig uit Oeganda op een vliegveld in Londen was geland. Het zou een la ding radarapparatuur aan boord hebben, die door de Israëli's tijdens hun actie op Entebbe vernield was en die in Londen gerepareerd moest worden. rilden ïeelk' or James Dorsey orimo Almeyda was minis- van buitenlandse zaken van vermoorde Chileense presi- t Salvador Allende. Hij is voorzitter van het uitvoe- d comité van de Volkseen- d, de samenbundeling van ileense politieke partijen die verzet tegen de generaals in - ütiago vormt. j willen het Chileense volk een Tnatief bieden voor de politiek de junta. De huidige Chileense ?ring verdedigt haar beleid als de erwijsk mogelijke en juiste weg om li uit de moeilijkheden te halen. *n dac al ^el:)l3en in het verleden r.öirl t®n gemaakt, wij zijn ervan over- rd dat die beweringen van de jun- Jonjuist zijn en in strijd met de et vri ingen van het Chileense volk". i bezig :hthon k Het ïreforn Hein n te rdt de j het c if te s' groen t :gen zi le gem Het at ebruik sing an 511 ?rgade j. err (jgp ite vi ioetei moet C r Meij i(l op de den, warer geboi .west-' voldoe voornaamste taak van het verzet korte termijn is daarom volgens ïeyda het ontwerpen van een pro- hpnma van de Volkseenheid Hier- is het uitvoerende comité van .verzet op de laatste bijeenkomst de Volkseenheid, in Mexico, - ast. Van één onzer redacteuren Tijdens het congres van de Organi satie van Amerikaanse staten, dat begin juni in de Chileense hoofdstad Santiago werd gehouden zijn 23 poli tieke gevangenen, wier naam be kend is, erin geslaagd een brief uit hun gevangenis te smokkelen, waar in zij er bij de OAS op aandringen de gevangenissen en concentratiekam pen in Chili te gaan bekijken om te zien hoe beroerd de leefomstandig heden daar zijn. De gevangenen werden op de dag voorafgaande aan de conferentie overgebracht van de Openbare Ge vangenis van Santiago naar een stra finrichting, waar ook gewone misda digers worden vastgehouden. Om hun brief te onderstrepen begonnen ze daar op 9 juni een hongerstaking. Deze actie is de eerste publieke acti viteit van Chileense politieke gevan genen die op dit moment vastzitten tegen de Chileense regering. Al direct bij het begin van de hon gerstaking kregen de gevangenen bezoek van de staatssecretaris van justitie, kapitein Mario Duvauchel- le, die hen dreigde op transport te stellen naar verschillende gevange nissen in de provincie als ze niet onmiddellijk met de actie zouden ophouden. Op 10 juni kwamen ook de politieke gevangenen in de open bare gevangenis in actie uit solidari teit met de 23. Amnesty International heeft berich ten ontvangen dat deze autoriteiten bijzonder hard opgetreden zijn te gen de hongerstakers. Vijftig tot zes tig gevangenen zouden overgebracht zijn naar strafinrichtingen in elf pro vincies over heel Chili. Een aantal van hen zou mishandeld zijn. De familie van de gevangenen werd er van verwittigd dat zij hun verwanten voorlopig niet zouden kunnen opzoe ken. Van een dertigtal van hen is inmiddels bekend waar ze zitten, van de overigen is de verblijfplaats nog onbekend. Een van de voornaamste eisen van de politieke gevangenen is dat ze niet als „gewone" misdadigers be handeld willen worden maar de sta tus van politieke gevangenen willen krijgen. Ze dringen aan op betere behandeling en een openbaar pro ces. De hongerstaking is inmiddels afgelopen maar Amnesty Internatio nal maakt zich niettemin ernstig be zorgd over hun situatie. 'ende's fouten het ontwerpen van dit program- baseert het comité zich op het %ramma van de junta en op de uatie van de fouten die er zijn laakt in. de regeringsperiode van 'dent Allende. „De junta wil de Jnomie doen opleven door de par- Tiliere sector te stimuleren en door afhankelijk te maken van het ^Jtenlandse kapitaal en de buiten- ie investeringen. Maar het expe- fnt van de junta is .mislukt. Je !t alleen naar de inflatiecijfers te ten, die nu rond de vier honderd cent liggen om dit te kunnen tstellen". het buitenlandse kapitaal en dat probeert om een „nationale econo mie" op te bouwen. „Wij willen het nationaliseringsproces van Allende voortzetten. De structuur van de produktie moet zich richten op de essentiële levensbehoeften van de bevolking, en niet als nu op de be hoeften van een bepaalde toplaag. Het kapitaal en de produktie moet niet in handen van particulieren worden geconcentreerd maar moet tot de nationale sector van de econo mie gaan behoren", zegt Almeyda als hij de kenmerken van het nieuwe ontwerpprogramma uitlegt. Ervaringen Volkseenheid is voorstander van Chili, dat onafhankelijk is van Almeyda voegt echter onmiddellijk aan zijn uitleg toe, dat er in het programma ook rekening met de er varingen uit de periode Allende ge houden zal worden. „Er moet een eenheid zijn in de ontwikkeling op economisch en op politiek gebied Tijdens het bewind van Allende was de economische politiek op lange termijn in tegenspraak met de eco nomische politiek op lange termijn. Onder de regering Allende zijn wij er niet ingeslaagd om het door de con sumptiemaatschappij bepaalde be- hoeftenpatroon te doorbreken. Dit heeft tot een grote inflatie geleid en tot tekorten aan essentiële goederen zoals voedsel". Maar dit was niet de enige fout die er in de Jaren tussen 1970 en 1973 werd gemaakt Volgens Almeyda wilde de regering-Allende sommige zaken te snel doen en deed ze andere zaken veel te langzaam. Zo wilde men veel .te overhaast het midden- en kleinbe drijf onteigenen. Ook heeft de Uni- dad Popular van Allende zich in het geheel niet bezig gehouden met de structuur van de strijdkrachten. Hoe fataal deze fout gebleken is bewijst de staatsgreep van de generaals op 11 september 1973. „Het allerbelangrijkste is echter nu dat de partijen van het Chileense verzet de lessen trekken uit de erva ringen van de regering Allendè en de periode van de junta en dat zij nu naar een werkelijke eenheid stre ven". aldusde ex-minister. Volgens Almeyda. die onlangs op uitnodiging van het Institute for Social Studies in Den Haag een bezoek aan Neder land bracht, zijn de tegenstellingen die het Chileense verzet voorname lijk bulten Chili kenmerkten, opge lost. Dit wordt echter door andere verte genwoordigers van het verzet, die na de bijeenkomst in april in Mexico van de leiders van de Chileense poli tieke partijen, waar volgens Almey da de meningsverschillen werden bijgelegd, eveneens ons land bezoch ten, tegengesproken. Zo vertelde Pe dro Varias van de MAPU. dat zijn partij de Volkseenheid niet steunt, ofschoon zij er deel van uitmaakt, omdat de MAPU van bepaalde be stuursfuncties in Chileense organi saties wordt buitengesloten. Hij noemt de bijeenkomst .in Mexico waar Almeyda zo over te spreken Is een drama. Met name wijst de MA- De vroegere Chileense minister van buitenlandse zaken, Clodomiro Almeyda (links) tijdens een bezoek dat hy vorig jaar aan West-Duitsland bracht, kort nadat h(j was vrijgelaten uit een Chileense gevangenis. PU er op dat hun vertegenwoordi gers niet tot de leiding van de bui tenlandse afdeling van de na de staatsgreep in Chili in 1973 verboden vakbeweging CUT worden toegela ten. Almeyda echter meent, dat deze grief volstrekt ongerechtvaardigd is en dat de MAPU vandaag ook in de CUT zitting heeft. Christen-democraten Eén front democratie, zo verzet zich vandaag vooral de linkse vleugel van de Volkseenheid, namelijk de MAPU en ook de MIR tegen een oproep van het verzet aan de christen democratie om een gezamenlijk an ti-fascistische front te vormen Een veel principiëlere tegenstelling binnen het Chileense verzet vormt het vraagstuk van de verhouding tot de Chileense christen-democratie. Omdat dit ook al een probleem was tijdens de regering-Allende wordt het Chileense verzet vaak gekarak teriseerd als een samenwerkingsver band met historisch gegroeide ver schillen. Stonden er velen in de rege ring-Allende kritisch tegenover een coalitie of een deelakkoord van de Unidad Popular met de chrlsten- Almeyda is van mening, dat ook dit meningsverschil in Mexico is bijge legd. „Alle partijen vinden nu dat wij aan de basis met alle anti fascistische krachten één front moe ten vormen. Op korte termijn moe ten wij een eenheid van de actie bereiken. Het heeft geen zin om naar een gemeenschappelijk politiek pro gramma te streven, wat het verzet graag zou willen omdat de christen democraten hiermee niet akkoord kunnen gaan. Maar binnen elke par tij heb Je natuurlijk extremistische groepjes Almeyda vertelt verder, dat zelfs de leiding van de MIR, die niet tot de Volkseenheid behoort, zich niet meer tegen een samengaan met de Chileense christen democraten verzet. Dit werd hem door MIR-vertegenwoordigers tij dens een ontmoeting in Costa Rlca bevestigd. Vrienden van het Chileense verzet vinden het steeds verontrustender, dat terwijl het verzet in Chili zelf tegen de junta toeneemt de linkse Chilenen niet In staat blijken te zijn een eenheid te vormen. Het meest trieste hierbij is. dat juist terwijl het Chileense verzet herhaaldelijk be looft uit de fouten van de regering- Allende te leren, het in feite belem merd wordt door precies dezelfde tegenstellingen die het hoofd boven water staken in de periode van de Unidad Popular.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7