Zo'n tachtig tv-uren aan spelen gewijd Wrekers in het nieuw DCLLy VAN AENHEM Leerzaam Zaterdagavond openingsceremonie Montreal 1976 Driebergen krijgt gelijk in conflict rond boerderij Helft Vlamingen: commerciële radio en tv objectiever „Kojak" bij de NCRV Even puzzelen RADIO/TV TROUW/KWART De VPRO-serie over oude en nog altijd strijdbare voorlopers In de arbeidersbeweging is in vele opzichten leerzaam. Eén ervan is, dat je erover gaat piekeren, hoe wonderlijk het denkpatroon van een mens kan zijn gevormd Je beseft dan datje er gemakkelijk toe komt om zijn iedeeën af te wijzen, omdat ze niet kloppen met je eigen opvattingen. Moeilijker is het. naar de herkomst van die denkbeelden te zoeken, want dan moet je je voor de ander gaan interesseren Gerrit Roorda was gisteren slechts voor een deel een opengeslagen boek. Dat hij naar het communisme toe groeide, wist de 85-jarige van uit zijn voorgeschiedenis verklaarbaar te maken. Maar onbegrijpelijk bleef het. dat deze strijder voor recht en gelijkwaardigheid.wiens hart opsprong van vreugde toen hij weer licht zag", naar hij plechtig verklaarde, in het Sowjet-reglme recht praat wat krom is. Russische strijders voor de rechten die juist hem zo dierbaar zijn, noemt hij overdrijvende contra-revolutionairen. Roorda hecht meer geloof aan de woorden uit het Kremlin dan aan de kreten van de mensen die slachtoffers zijn van het systeem. Dat niet de godsdienst maar dat het Kremlin voor hem als opium werkt, werd in deze uitzending pijnlijk duidelijk De laatste aflevering van Tekstpierement heeft woensdagavond verwachtingen gewekt. Het loont, dunkt mij. voor de Avro de moeite om de band met deze groep ook in het volgende seizoen aan te houden. Althans wanneer de medewerkers zich langs de nu bereikte lijnen verder ontwikkelen. Tal van door Jos Brink geschreven teksten weerspiegelen een betrokkenheid met het leven die mij wel aanspreekt. Als voorbeelden noem ik het lied over de rijk geworden Joodse handelaar in tweede-hands boeken en het filosoferen bij vergeelde portretten. Sytha Bolt, Guuske Kotte. Jos Brink, Frank Sanders en componist-pianist Henk Bokkinga bereiken hun sterkste momenten in het ensemble-werk. Inhoudelijk en ook in de presentatie komen dan vaak de beste nummers voor den dag. Meer vocaal raffinement kan het effect van hun optreden nog verhogen. Voor de ontplooiing van hun talenten is het dan wel te hopen dat zij zich weten te vrijwaren van makkelijk grijpbare en daarom zo goedkope successen. Voor Veronica Aktueel volgden camera's langdurig de Zwitserse zakenman Edwin Bollier. die naar ons land is gekomen omdat het beslag op zijn zendschip Mebo II is opgeheven. Zonde van alle moeite en de kosten van filmmateriaal en lonen, want de mand had op een minder tijd- en geldrovend plekje in een studio ook zijn verhaal kunnen afsteken. Bollier vindt dat de Nederlandse justitie op een middeleeuwse manier heeft wraakgenomen op hem en zijn radiouitzendingen. Hij wenst de Mebo II pas te accepteren als schip en interieur in de oorspronkelijke staat zijn teruggebracht. Desnoods gooit hij de zaak voor het internationale gerechtshof. Nu wil het geval dat Hollanders al eerder dan Zwitsers als uitgekookt bekend stonden. Geen enkele minister zal dus van zijn stoel zijn gevallen van schrik. Veronica informeerde niet of meneer Bollier wel benen had om er juridisch stevig genoeg op te kunnen staan. In de afdeling Hoge Heren van deze actualiteitenrubriek werd VVD-fractieleider Hans Wiegel geportretteerd. Hij kreeg enkel kritische vragen te verwerken, ook inzake zijn eigen mentaliteit. De ondervrager werkte volgens de goede journalistieke regel: geen beter interview dan dat waarin de ondervraagde zichzelf te kijk stelt. Men verknoeide echter dit effect door in de stijl van Farce Majeure Wiegel een paar keer met natte vinger in beeld te brengen. Van een vraaggesprek moet je geen cabaretnummer proberen te maken. TON HYDRA KARELTJE KNETTER Van links naar rechts: Bob Spaak, Jean Smits, Ruud ter Weyden en enkele van de velen die bij de ver slaggeving van Montreal voor televi sie betrokken zijn. SPECIAAL Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Wanneer morgen de Olympische Spelen „losbreken" zullen meer dan drie miljard mensen over de hele wereld verspreid op de televisie drie weken lang direct of „ingeblikt" getuige kunnen zijn van de allerbeste sportpresta ties. Al zullen heel wat minder dan die drie miljard zich in dit tijdperk van verwenning nog afvragen hoeveel technische capriolen en organisatie ervoor nodig zijn om de kijker en ook, luisteraar natuurlijk in Montreal aanwezig te doen zijn. Voor Nederland betekent het dat on geveer tachtig televisieuren besteed zullen worden: zaterdagavond acht uur, Nederland 1 te beginnen met een regelrechte overname van de openingscerenomie. In de rubriek „Speciaal" zal onze krant dagelijks melding maken van de uitzendingen. Het tijdsverschil vab vijf uur tussen Canada en ons land maakt dat lang niet alle Olympische evementen 'li ve' in onze huiskamers kunnen wor den gebracht. Over het algemeen zullen de programma's in de voora vond en na afloop van het avondpro gramma worden uitgezonden. Tegen het middernachtelijk uur volgen dan nog rechtstreekse reportages. In en- Spel zonder Grenzen (in Leeds) volg! In hel voetspoor der ontdekkers. Deze keer een reconstructie van de tocht die Burke en Wills in de jaren 1860- '61 dwars door Australië maak ten. Ned. 1/20.40. Televizier Magazine geeft ac tuele informatie Ned. 2/21.15. Vier is te veel, is een afleve ring uit de Canadese politiese rie The Collaborators. Ned. 1/21.50. Willem Duys verslaat de kwartfinales van de tenniskam pioenschappen in Hilversum. Ned. 2/22.25. Caro van Eyck en Guus Her- mus maken hun muzikale wen sen kenbaar aan Jacques van Kollenburg. Hilv. 1/16.00. In Muziek-op-Vier kan men luisteren naar werk van Ameri kaanse vrouwelijke componis ten. Hilv. 4/15.00. Ter opening van de befaamde Proms wordt de „Missa So menis" van Beethoven uitge voerd. Hilv. 2/19.45. Van een verslaggever AMSTERDAM De gemeente Driebergen behoeft aan de stichting Arta geen vergunning te verlenen om in een boerderij een groep ex- drugverslaafden onder te brengen. In hoger beroep bevestigde het ge rechtshof in Amsterdam een vonnis van de president van de rechtbank in Utrecht, waarbij deze de gemeen te Driebergen in het gelijk had ge steld. De stichting Arta had in de boerderij een groep van vijftien ex- verslaafden willen onderbrengen, die via arbeid op het land ihet telen van biologisch-dynamische groen ten en kruiden, het houden van schapen en geiten en het maken van kaas) terug in de maatschappij ge bracht zouden worden. De gemeente had gezegd de stichting en haar ar beid weliswaar sympathiek te vin den, maar had de toestemming voor het vestigen van het bedrijf gewei gerd omdat het geen specifiek landbouwbedrijf zou zijn, een van de voorschriften van het bestem mingsplan voor het betrokken gebied De president van de rechtbank te Utrecht had Indertijd in zijn vonnis geoordeeld dat het uitoefenen van de landbouw door de stichting Arta als een onderdeel van de therapie moest worden gezien, niet als een specifieke beroepsuitoefening. De stichting Arta moet de kosten van het geding betalen Gunstige voortekenen voor trouwe afnemers van De Wrekers. In Enge land is zojuist begonnen met de opnamen van een nieuwe reeks avonturen. Daarin spelen mee (getuige de foto, van links naar rechts): Joanna Lumley als Purdey, Patrick Macnee als John Steed en Gareth Hunt als Mike Gambit. Alle vorige „Wrekers" brachten 85 miljoen gulden op dankzij uitzending in vele landen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Uit een enquête is gebleken, dat de helft van de Vla mingen de verwachting koestert dat commerciële zenders de kwaliteit van de radio en televisie in België zal verhogen. In dat geval zal de BRT zijn monopoliepositie moeten opgeven In Brussel overheerst de mening dat commerciële zenders een grotere ob jectiviteit waarborgen Tenminste zo denkt 41.8 procent Objectiviteit is overigens bij de wet voorgeschre ven. maar de gebondenheid aan de regering doet velen in de praktijk aan objectiviteit twijfelen. Vlaande ren en Walume delen die uieiung met respectievelijk 33.5 en 32.1 procent Mochten er commerciële zenders ko men, dan verwacht 25.8 procent van de Vlamingen vermindering van ob jectiviteit, tegen slechts 19.1 pro cent van de Walen. Dat een nieuwe opzet voor de omroep, waarbij parti culiere commerciële zenders ont staan. betere programma's met zich brengt gelooft 40.6 procent van de Walen. Intussen is er in België het plan voor een wetsontwerp dat de bestaande omroepwet moet wijzigen, zodat ver enigingen zendmachtiging kunnen krijgen. HILVERSUM Een aparte noot in de verslaggeving van de Olympische Spelen vormt de journalistieke bijdrage van filmster Telly Savalas (beter be kend als Kojak). Savalas be zocht in Rusland en Amerika een aantal van de beste kanshebbers op goud op en de NCRV-televisie, als vaste afne mer van Savalas, laat dinsdaga vond het resultaat zien. In de reportages zal een indruk worden gegeven hoe intensief de sportgroten zich hebben voorbereid voor Montreal en met welke instelling ze naar Ca nada zijn gegaan. Tot die spor ters in het programma behoren: de tienkampers Nicolai Avilow en Bruce Jenner, de sprinters Valeri Borsov en Steve Willi ams, de zwemmer Tim Shaw en de hoogspringer Dwight Stones. kele gevallen zullen echter ook re portages in de normale avondpro gramma's te zien zijn en bovendien op zaterdag- en zondagmiddagen. Die programma's die niet recht streeks worden overgeheveld wor den in Montreal door de EBU - European Broadcasting Union) sa mengevat en per satelliet naar Euro pa gezonden. Tweemaal per dag wordt dit EBU-pakket overgeseind en elk land kan zijn keus bepalen voor uitzending. Ter plekke worden in Montreal de samengevatte reportages van com mentaar voorzien. Voor de rest ge beurt dat door sportredacteuren die in Hilversum zijn achtergebleven, l\et „thuisfront". De Nederlandse televisieploeg die in Canada zo nu en dan samen met Belgische verslaggevers gaat opere ren. bestaat uit Jean Smits als chef d'équipe, Theo Reitsma, Kees Jansma, Frans van Dusschoten, Hans Brian, Jan Stekelenburg, Har- rie Vriend, Klaas Boot, Ruud ter Weyden en Joop Reuvecamp. De lei ding van het „thuisfront" tot wie Herman Kuiphof behoort. Frans Henrichs, Mart Smeets en vele ande ren behoren, heeft Bob Spaak. Vul horizontaal in: 1. kleine inham. 2. lasten, 3. organische verbinding, 4. vaartuig. 5. tweehoevig dier in Mid den Afrika, 6. lofspraak, 7. schildpad. Bij juiste oplossing vormen de begin- en de eindletters van boven naar beneden gelezen de namen van twee vogels die naar de klanknabootsing van hun roep genoemd zijn. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. koon, 5. Ares, 9. ere, 10. ets, 11. era, 12. eelt, 14. gier, 15. ergeren, 19. orgel, 21. lemma. 22. dadel, 23. palet. 26. generen, 29. toet, 31. node, 33. adè, 34. keg. 5. oor, 36. mals, 37. arre. Vert. 1. keer, 2. ore, 3. oele, 4. steeg, 6. rein, 7. ere, 8. Sara. 13. trompet. 14. gelaten, 16. graan, 17. reder, 18. eed, 20. rem, 24. leges, 25. stam, 26. geel, 27. Noor, 28. tere, 30. Oda, 32. dor. 169. Hoofdcommissaris Borgers had al zóveel ellende meegemaakt, dat hij nu op het allerergste voorbereid was. Doch tot zijn grote opluchting was het een oude bekende, die daar binnentrad, namelijk Brigadier Piet. „Zo beste jongen kom jij de ouwe commissaris opzoe ken zei Borgers zacht en hij keek Piet aan met een gezicht alsof hij zeggen wilde: „Neem maar gauw weer dienst bij de politie, jon gen „Ik kom u een geheim verklappen, commissaris", zei de brigges. „Ik heb er lang over zitten dubben hoe we nu eindelijk eens voor goed van al die soesa rondom die afschuwelijke sportcomputer kunnen af komen. En ik meen, dat ik de oplossing gevonden heb De brigges boog zich over naar de commissaris en begon hem een aan tal opgewonden volzinnen in het oor te fluisteren. Onthutst luisterde de commissaris naar alles wat hem daar gezegd werd. „Meen je dat!" riep hij blij. „Wil dr. Yokito er zijn medewerking aan geven „Zo is het en niet anders," vervolgde de brigges. „Hedenmiddag om 3 uur precies zal het experiment plaats vinden!" Sapperdefloep! ik zal er zijn! Met mijn beste uniform aan!" zei de commissaris en daarmee tre den we dan in een zéér belangrijke fase van dit verhaal. De boejebon zelf, een hele handvol dus, begre het niet goed wat er van ze verlas r\0, werd. Ze begrepen echter héél g< n 'dat. er iets bijzonders met ze -atsr gaan plaats vinden, want om fn'Ps uur of twee moesten ze alien* ove naar het grote binnenplein van poes politiebureau. Daar kregen ze soort kleine antennetjes op hun pectievelijke hoofden en in spP ning wachtten ze af wat er met:nt - zou gaan gebeuren. Keurig storm ze op een rijtje, met het gezicht njdder de uitgang. Achter hun rug beghrsch nen smidje Verholen en dr. Yolf met de sportcomputer te kl gelen PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN een ben 248 De ouders van Cobi weten niet, waar ze het zoeken moeten. Hun weder zijds ritme schijnt verstoord, zoekt Dolly soms eens aarzelend naar een zacht woord, dan verslaat hij haar met zijn gejaagde ogen, dan ver stomt ze en ze kan niet eens het kleine, tedere gebaar nog vinden. Hun eigen gevoelens zijn heftig en zo brandend, dat de een en de ander niet meer beluisteren kan. Alleen weten ze. dat elks getij anders is, dat eb en vloed van hun harten niet meer overeenstemmen als eertijds. Een oud volksgezegde komt Dolly in de zin. 'tzegt, dat een ongeluk nooit alleen komt. Zou zij na Cobi's dood nu ook nog de onaantastbaarheid van hun liefde verliezen? Maar hoe kan ze nog die oude wereld vasthou den. ze voelt, dat ze zich zelf noch hem meer kent. Hoe zal Sam een evenwicht behouden en handha ven? Elke aanraking van hem, hetzij woord of beweging, is haar te veel, dat voelt hij en dat maakt hem nog onrustiger. Haar verwondbaarheid is niet meer bestand tegen de scherpzinnigheid van zijn woorden. Wil hij haar eens een enkele keer zoeken, dan is het 'n vruchteloos tasten. Voor het eerst is zijn vrouw niet te bereiken, wil hij haar goed doen, dan nog doet hij haar zeer. Dolly lijdt niet aan slapeloosheid, maar haar slaap is vermoeiend, het heeft de schijn, alsof haar sterk we zen zich niet wil prijsgeven, 't wil door Henriette L.T. de Beaufort doorvechten tot zelfs in de slaap, al slapende huilt en snikt ze, hijgend komt ze wakker in een adembeknel- lende en keelsnoerende droom. Soms ontsnappen haar in de nacht rauwe kreten. De eerste keer, dat Sam in de logeerkamer haar bene den hoort roepen, is hy opgestaan en tipteens hun slaapkamer binnenge komen. Ze werd niet eens wakker, hij zag een behuild gezicht, daarin twee bronsgroene ogen, wijd open met de hopeloze blik van een aange schoten dier. Hij zag alleen maar die starende ogen. Hij is op 't bed gaan zitten en heeft met bevende hand 't voorhoofd en 't haar gestreeld, toen is de wilde slaap geweken en is ze langzaam wakker geworden, zonder verbaasd te zijn. Ze heeft hem aan gekeken en gevraagd of hij het licht wil aandraaien. „Maar maakt je d|> niet wakker?" heeft hij gevraag^an c Dolly meende dat wakker liggen bgen ter is dan een slaap, die scheurt tver schrijnt. Hij heeft het licht aange draaid en is teruggekeerd naar logeerkamer. Er viel niets te zeggo®?0 iitiati Sam is een gevoelig mens. Sinds clrSt c nacht zijn z'n gedachten met ziWen vrouw bezig. Overdag kijkt hü na3L m£ haar met een blik vol bezorgde lier de. die blik bereikt haar hart en doe!aar haar goed. Als hij tegen decembe een tournée door Frankrijk en Itali gstu moet beginnen, stelt h\j haar voqjndei het huis te sluiten en naar Beuke om loo te gaan. Ze knikt instemmeni-Qn. 2 iach' - intej ?t te De gele en rode herfst is voorbij, a£ pei Dolly de stoep van Beukenloo gaat. Het is koud, het bos is kaal eh: doorzichtig. In de lucht zit al ve beweging, grote wolken, die overëltfiat kaar heenschuiven, ze lijken wild losgelaten hemelkudden. Op hirgel: land zijn de laatste aardappelen g f 'js rooid, 't loof verbrand, veel land is omgeploegd voor de winterrogg.' L De bejaarden onder de arbeidèi van Beukenloo zijn al weer met tri ten ge bewegingen in de houtloods bez ^en i met blokjes hakken en houtzaga In de tuin rijden ze 't laatste hout jns blad. Bart haalt met paard en wage -i de voorraad cokes en briketten .cPe een wagon op het station, helëma111 11 in Arnhem Wordt vervolj^etioi d ets RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalcn) KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Zomer '76 (7.30 Nieuws. 7.41 Echo. 8.24 Overweging 8.30 Nieuws. 8.36 Gym nastiek voor de huisvrouw. NOS: 8 45 Spie gel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen KRO: 9.15 (S) Zomer '76 10.30 Nieuws). 12.00 (S) Grammofoonmuziek (12.26 mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Echo). 13 00 (2) In de tuin van gesprek. 14 00 (S) Zomer '76 (15 30 Nieuws). 16.00 (S) Muzikaal spreekuur. 17.00 (S) Vakanlietips voor kinderen 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Echo magazine. 18.30 Nieuws. 18.41 Marktberich ten 18.44 (S) Zomaarstereo 19.30 (S) Edwin, platen en swingen. 20.00 (Si In antwoord op uw schrijven: vcrzoekplatenprogramma. 22.00 Reisoogst. toeristisch magazine. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Met het volle verstand. 23.55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Te Deum Laudamus. gewijde mu ziek 7.54 SpooiVoeken. 8.00 Nieuws. 8 11 Hier en nu. 8 25 Rozegeur en prikkeldraad: het leven van alledag. NOS: 9.00 Topsport voor wonderkinderen, dokumentair pro gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voorlich ting beroepskeuze. 10 00 Wat heeft dat kind? Pedagogische rubriek. 10 15 De taal in je hand. 10.30 Eurolight. 1100 Nieuws 11.03 Meer over minder; de stem van de spreken de minderheid. 12.30 Toerismo toeristische informatie. OVERHEIDSVOORLICH TING: 12 49 Uitzending voor de landbouw. 13 00 Nieuws. NCRV: 13.11 Hier en nu. NOS 13.30 Vonken onder de as Neder- landse volksverhalen en volksgebruiken. 13 45 Onder de groene linde: oude liedjes en balladen 14 00 Aspekten van van de kamer muziek. 15.00 Zoeklicht op Nederland regi onaal nieuws (16.00 Nieuws.) 16 30 Kijk op buitenland VPRO: 17 00 Welingelichte krin gen. debatprogramma 17 45 SYMBIOSE. 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18.11 Em bargo NOS: 19 45 (S)Openingsconcerl Proms 1976; klassieke muziek. 21.30 21.30 NOS-cultuur 23.00 (S) Met het oog op mor gen (23 05 Aktualiteitenoverzichl Radio- TV 23 20 Den Haag vandaag 23.82 Even ontspannen voor het slapen gaan 23.55- 24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m cn FM-kanalen) EO; 7.02 (S) Gospelsound, muziek speciaal voor jonge mensen. 8.03 (S) Tijdsein: mu ziek en informatie voor onderweg. (8.03. 8.30 en 8.45 Aktualiteiten). 9.03 (S) De Muzikale Fruitmand, vcrzoekplatenprogramma van en voor zieken. 1003 (S) Te Elfder Ure: nonstop muziekprogramma. TROS: 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12 03 (S) De Hugo van Gelderen-show met de Nederlandstali ge Top-10 en Kwiswijs. NCRV: 13.30 (S) Pop-kontakt: de Nationale Tip-30. NOS: 16.03 (S) Hitmeesters: de Nationale Hitpara de met de Top-30. 18.03 De vakaturebank. 18.10 IS) Nos-maal. VERONICA: 19 02 (Si Veronica op drie: de Nederlands Top-40. VPRO 20 02 (S) VPRO-vrijdag-op-drie 23.02 Radio Vrij Belgie. 24.02 (S) Amigos de musiea AVRO: 1 00 SEr floot een vogel in de wei. 2.02-7.00 (S) Continu de nacht door. N B Het programma kan onderbroken worden voor rechtstreekse reportages van de tour de France. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg klassiek. 9 00 Nieuw. 9 02. (S) Stof van eeuwen. 10.30 (S) Vocalise. 12 00 (S) Eeen muzikantengeslacht uit de Nederlandse Barok: De Loeillets VII. EO 13.00 (S) Klankspiegel: klassieke en moderne muziek. 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Beethoven in fantasie en variatie. VPRO: 15.00-17.00 (S) Muziek op vier: vrouwelijke componisten in Amerika. RADIO/STAD AMSTERDAM (240 m mid dengolf, 1250 kHz. en 17.00 Muziek en akluu- liteiten. 17.30 Uit in Amsterdam. 18.10 Al leen in Amsterdam. 18.30 Amsterdamse sportagenda 18.55-19.00 Amsterdamse va katurebank. TV VANDAAG NEDERLAND 1 10.30 NOS: Tour de France 18.56 Journaal 19.05# NCRV: Spel zonder grenzen 21.35 NOS: Journaal 21.50 NCRV: The Collaborators. Canadese politieserie 22.40 The Continental Singers 22.55 Journaal 23.00 Tour de France 23.10—23.30 Panoramiek extra NEDERLAND 2 18.45# NOS: Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 AVRO: Toppop hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: De gebroeders Hammond, tv-serie 21.15 Televizier-magazine 21.55 Help een klant, tv-serie 22.25 AVRO's sportpanorama 3.40—23.45 NOS: Journaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4