ewichtsexplosie bij zwemsters Thevenet haalt Parijs niet Polo-nederlaag urt Drt ïelia Ier in jaar kilo arder SIS Montreal 1976 Tourwinnaar van vorig jaar geeft drie dagen voor einde op VANDAAG Hoekema drie jaar bij FC Den Haag Zusjes Van Kraay al vijf zwemtitels Drie koplopers Ray Moore ook uit strijd op Melkhuisje Europees record Van Damme J JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 MONTREAL Jo Moerman, de chef d'equipe van de atletiekploegen uit het verleden, stelde de afgelopen dagen nog, dat de Nederlandse atlete Ria Stalman in zijn ogen de enige discuswerpster van niveau was, die haar prestaties leverde zonder gebruik te maken van de anabole steroiden, de hormoon-preparaten, die op den duur o m. leiden tot toeneming van de spierkracht. „Op die grond alleen al had zij verdiend uit te worden gezonden naar de Olympische Spelen", zei hij. „Maar aan de andere kant: je kunt van het NOC niet verwachten, dat dit alleen voldoende is". Het gebruik van hormoon-preparaten en al die andere meer en minder bekende doping-middelen is in het topsportgebeu- ren een publiekelijk bekende zaak. De strijd ertegen wordt dan nog wel gevoerd, maar veel succes heeft die niet Enerzijds omdat er nu eenmaal middelen bestaan die niet of onvoldoende aantoonbaar zijn, anderzijds omdat de in de laboratoria gekweekte sportprestaties voortdurend vooruit lopen op de controles. In de prestigeslag om het steeds hoger, verder en harder, in het gevecht tussen landen en ideologen, lijkt de atleet steeds meer slechts een speelbal te worden. Dr. Hans de Jongste, chef van de Nederlandse medische afvaardiging, is al jaren een erkend tegenstander van het gebruik van doping. Ter wijl elders stemmen opgaan het gebruik in goede banen te leiden, wil hij de bestrijding handhaven en intensiveren. „Doping kan niet goed zijn voor de atleet", stelt hij onom wonden. In Montreal zal de komende weken uitgebreid op doping worden gecontroleerd. Met dat zeker weinig positieve gevallen ook al bestaat er nog steeds geen lijst waarop alle verboden middelen staan. „Het IOC heeft een lijst gepubli ceerd maar daarnaast bestaat er ook een van de Internatio nale Wieier Unie. die afwijkt. Daardoor kun je vreemde situaties krijgen en dat is in een delicate zaak als doping altijd een bron van problemen". Voor dokter De Jongste is het onbegrijpelijk dat nog steeds sportmensen worden be trapt op het gebruik van bijv. efedrine. „Er zijn talloze vervangingsprodukten. die niet verboden zijn. Het enige probleem dat zich kan voordoen is wanneer een sportman eigen medicijnen meebrengt, die hem zijn voorgeschreven door bijv. zijn huisarts. Wanneer je daarvan niet op de hoogte wordt gebracht, kun je het schip ingaan. Je wordt dan natuurlijk wel verantwoordelijk gesteld maar dat is een onredelijk iets. De deelnemers hebben richtlijnen gehad" De medische staf van het NOC. die vier jaar geleden in München met een dopingsgeval werd geconfronteerd toen de ploeg van de 100 kilometer tijdrit, die brons won. werd gediskwalificeerd, wil geen enkel risico lopen. Daarom zal ook dokter de Jongste nog enkele nieuwe medicamenten in een speciaal door het organisatiecomité ingericht laborato rium laten onderzoeken. „Ik wil laten onderzoeken of de afbraakprodukten van deze medicamenten niet als doping beschouwd kunnen worden". De vrouwelijke deelnemers aan de Olympische Spelen zul len allen een sextest moeten ondergaan in Montreal. „Wij hebben dat in Nederland al gedaan maar die geldt voor de organisatie hier uiteraard niet. Zou dat wel het geval zijn dan kun Je dat onderzoek via een uitstrijksel van het wangslijmvlies beter achterwege laten. Wij hebben de test in Nederland gedaan om te voorkomen dat iemand hier posi tief zou reageren. Die hele sextest blijft een onaangename zaak maar je moet het wel doen om concurrentievervalsing te voorkomen". AL Het persinformatieboekje van de Oostduitse ploeg verstrekt de gegevens: Ender, geboren in Plauen op 25 januari 1958 is 1.78 meter groot en weegt 72 kg. Een ig met dezelfde informatie van het wereldkampioenschap in Cali (Colombia) leert, dat 's elzydigste zwemster in één jaar zes kilo zwaarder is geworden. De gewichtsexplosie, die meeste Oostduitse zwemsters voordoet aan het einde van hun carrière, heeft zich ook elia Ender voltrokken. Als zoiets gebeurt bij een niet-sporter zou de dokter een dieet ven of aanraden wat aan sport te doen zwemmen bijvoobeeld. EAL Het Internati- lympisch Comité (IOC) en in Montreal weer in ring gegaan over de e-Taiwan," nu de Ver- Staen, aan de voora an de opening van de sche Spelen, dreigen aardiging terug te trek- 67 leden van het IOC in een gesloten zitting )m zich te buigen over Ite crisis over het voort van de Olympische =przi D!> een drf re) itter van het Ameri- •lympisch Comité. Phi- imm, vertelde verslagge- at de Verenigde Staten, Öen Mexico en ook ande- fen, zich van terug zullen h als het IOC geen mo- leid weet te vinden de van Taiwan alsnog aan len deel te laten nemen. et er naar uit dat het ationaal Olympisch Co- een rechtstreekse .tatie met de Canadese over de „kwestie Tai- it uit de weg zal gaan. gavond tijdens een orsing van de algeme- ig had de zojuist afge- vice-president Willi een tipje van de sluier it. Geconfronteerd met ring van Taiwan om in fn op het compromis- |1 van het IOC en de regering (Taiwian n mogen deelnemen Ie vlag van het IOC) wil •lijks bestuur van het :t laten aankomen op recte confrontatie. Het jstuur vertelde Dau- 1de vijf leden van de ese delegatie, die reeds bda zijn aangekomen, in hingsceremonie laten lo ons bPte^s de eigen IOC- 'Dit houdt in dat Taiwan naam en vlag van „Re- k China" het stadion marcheert. Als de Ca- regering de atleten laat (ren. rest ons slechts één jjkheid: het afgelasten ie Spelen" aldus Willi 1Jn (ds aanwezige delegatie iwan betreft de zeilequi- Kingston. Drie officials ie zeilers, de gebroeders De laatsten zijn al twee in het zeilcentrum sa- net hun coach Thomas i Het drietal bezit ook de >rden iaanse nationaliteit, jeest, vj grafenbordvoerder van het IOC afplaaji verslaggevers dat de ?ren njannen ujt Taiwan „vol- iJdagajiie voorschriften van de "spelefeatie der Spelen ge- jiteerd zijn als deelne- huis f11 Republiek China." HHSop de avond werd de verdaagd tot gisteren ze gelif dat nadere mededelin- erden verstrekt. |ent Ford verwacht ove- i dat indien Canada toegestaan Nationalis- China van de Olympische h te weren, er grote moei den zullen ontstaan bij jelen van 1980 in Moskou, leeft zijn perschef. Ron in in Washington ver- Hij zei verder dat de lent nog overweegt wat intwoord zal zijn wanneer DC toegeeft aan de eis van Üa om Taiwan niet toe te i tot de Spelen. panzania en Mauritius i tenslotte ook Somalië teruggetrokken voor de b. Slecht wanneer Nieuw nd zou worden uitgeslo- 11 Somalië een ploeg stu- lldus kolonel Farah Wais ie. minister van Sportza- n dat land. Zwemmen doet Konnie al. zeven uur per dag. Een maand geleden verbe terde ze bij de Oostduitse selectie wedstrijden elke dag een wereldre cord. Hier in Montreal maakt ze zich op om het record van de dames: de vier gouden plakken van Fanny Blankers-Koen bij de spelen van Londen (1948), te overtreffen. Aan het absolute record van Mark Spitz (zevenmaal goud in München) zal ze niet toekomen, omdat enerzijds het Olympisch programma is gecompri meerd, anderzijds de concurrentie in eigen land te groot is geweest. Ze start op vijf nummers: de 100 en 200 meter vrije slag. de 100 meter vlin derslag en de beide estafettenum mers. Tussen de finales van de 100 meter vlinderslag en die van de 200 meter vrije slag ligt slechts twintig minuten. „Vermoeiend, maar ik hoop dat het gaat", aldus Ender. Aan Ulrike Richter heeft Ender het te wijten, dat ze de 100 meter rugslag heeft moeten laten schieten. In een onbewaakt ogenblik (en dat waren er niet veel, want Ulrike was waak zaam) verdrong Ender de eenzijdig op de rugslag gerichte Richter uit de gunst van de he-man van het Oostduitse zwemmen: Roland Matthes. Konnie kondigde triomfan telijk haar verloving aan met de ze ven jaar oudere zwemmer. Vervol gens vefaloeg ze Richter bij de selec tiewedstrijden in de nieuwe we reldrecordtijd van 1.01.62. Met een uit jalouzie geboreri fanatisme sloeg Richter terug in de estafette: nieuw wereldrecord in 1.01.51. Daarna heeft de Oostduitse ploegleiding het beter geacht een nieuwe botsing van hartstochten ten aanschouwe van de gehele wereld te vermijden en is En der uit de rugslag teruggetrokken. Konnie oogt nog steeds aardig. Een beetje bleek in het gezicht, wat vlek kerig ook. Maar haar verlegen lach lijkt niet te worden voortgebracht door spanningen op de kaakspieren, maar door een gebied dat eronder ligt. Bij nadere veschouwing manifeste ren de extra kilo's zich het meest rond nek en hals. Precies de li chaamsdelen. die by Barbara Krause aangetast zijn. De wereldre cordhoudster op dé 400 meter vrije slag en na Ender de snelste op de 00 en 200 meter, is opgenomen in een Oostduits ziekenhuis met een kwaal, die door sommigen wordt omschre ven als een leveraandoening, terwijl de chef-trainer Schramme het voor een zware angina houdt. „Kou gevat tijdens een reis", mompelde de Oostduitse chef-trainer vaag. toen hem de vraag werd voorgelegd hoe zo iets kan gebeuren in een land waar de medici bij wijze van spreken niet van de rand van het zwembad zijn weg te slaan. De bij de Oostduitse zwemsters optredende gewichtstoeneming be hoort tot de zaken, die trainers en medici uit andere landen het meest intrigeert. Het komt voor als ze een paar jaar aan de top staan. In hun eerste internationale seizoenen on derscheiden de Oostduitse meisjes zich nauwelijks van wat andere lan den in het water brengen. Hooguit zijn ze wat forser en bewegen ze zich wat rapper voort. Claudia Hempel. Regina Jager. Sabine Kahle en Caro ls Nitschke. de jongeren uit het Olympisch team. zijn bijvoorbeeld gemiddeld 1.72 meter bij 62 kg. De- ervaring leert echter, dat een jaar later een groeistuip optreedt en weer één of twee seizoenen later een plot selinge gewichtstoeneming. Zonder dat dit overigens de zwemprestaties negatief beïnvloedt. Wisselslagspeci aliste Gudrun Wegener werd bijvoor beeld in één jaar twaalf kilo zwaarder. Deze voor westerse artsen onver klaarbare gang van zaken heeft in de loop van de jaren tot heel wat speculaties aanleiding gegeven. Al dient daar direct bij te worden ver meld. dat nog nooit één Oostduitse zwemster is betrapt op het gebruik van doping. Ook de in Cali voor het eerst toegepaste anabolentest viel negatief uit. Cheftrainer Schramme verklaart het Oostduitse zwemsucces bij de dames Kornelia Ender en verloofde Roland Matthes in Montreal, wat zwaarder maar nog altijd lachend. (in het bezit van op één na alle we reldrecords) uit een combinatie van gaan tot aan de grenzen van het belastbare en een enkele maal er factoren. Allereerst de gelijkberech- zelfs overheen. Dat wordt ze bij ons tigde positie, die de vrouw in Oost- Duitsland inneemt ten opzichte van de man. Schramme trekt sinds zijn benoeming tot chef-trainer, nu tien jaar geleden, die lijn door. Hij eist van de meisjes dezelfde trainingsin- zet en -arbeid als van de jongens. Volgens hem is dat verantwoord. Meisjes kunnen in geestelijk opzicht, het eentonige baantjestrekken zelfs beter aan, omdat ze jonger aan wed- strijdzwemmen beginnen en minder snel zijn afgeleid. „Amerika heeft het dameszwemmen jarenlang beheerst door de wet van de grote getallen Het aanbod was er groot. Maar in werkelijkheid bleef de sport onder ontwikkeld, omdat men de trai ningsbelasting niet hoog genoeg op schroefde", aldus Schramme. „In Ca nada doet men dat beter. Van dat land verwacht ik veel". Met het oog op de Olympische Spelen heeft Ca nada trainers uit heel de wereld aan getrokken. die niet op zien tegen een kilometertje zwemmen meer of minder. „Ons trainingssysteem is zo opge bouwd. dat de zwemsters zichzelf dagelijks moeten overtreffen. Wij van jongsaf aan bijgebracht", ver duidelijkt Schramme. Kornelia Ender heeft met dat sys teem leren leven. Meer afstandelijk dan gretig. Een oud hoofd op jonge schouders. „Op mijn identiteitskaart staat, dat ik nu zeventien ben. Maar als ik denk aan al de trainingsarbeid. die ik heb moeten verrichten, voel ik me veel ouder", zo waagde ze te zeggen tijdens het enige gesprek, dat de Oostduitse ploegleiding haar de zer dagen met de pers toestond. Of ze gaat stoppen, was de wedervraag, die haar met een schok tot de werke lijkheid terug bracht. „Dat kan ik nog niet zeggen", antwoordde ze met een blik op chef-trainer Schramme. „Zwemmen is mijn hobby. Ik bedoel zo buiten mijn schoolwerk om. Ik zou graag medicijnen studeren. Iets voor kinderen doen." Trouwen en kinde ren krijgen behoort daar ook toe. Maar Kornelia Ender. de vedette van nu, verschilt niet zoveel van het schuchtere meisje van drie jaar gele den bij het wereldkampioenschap in Belgrado, dat op de vraag van een oudere Italiaanse journalist. „Wil je met me trouwen", zei: „Nee, ik moet eerst trainen." TULLE Drie dagen voor „verlossingsstad" Parijs kon Bernard Thevenet zelfs de wandelgang van het peloton niet meer bijhouden. De glo rieuze winnaar Van de Ronde van Frankrijk van vorig jaar moest al na vijftig kilometer lossen, kwam in het gezelschap van zijn knecht Bernard Bour- reau nog eenmaal terug in het peloton, moest vervolgens weer lossen op een onbetekenend colletje en stapte zeventig kilo meter voor het einde van de bijna 220 kilometer lange etap pe door Frankrijks mooiste wijnstreken, doodmoe in de ambulance-wagen. „Thevenet Abandonne", riep Tour directeur Felix Levitan door de ra dio. „Thevenet heeft opgegeven". Dat was het enige nieuws van een opnieuw vervelende dag in de Ronde van Frankrijk. Een dag, die door de onbekende Franse knecht Hubert Mathis was aangegrepen om voor held te spelen. Hij ondernam een monster-solo en finishte met zeven minuten voorsprong op een achter- volgersgroep van laag gerang- schikten. Mathis kon aldus zijn eerste zege als beroepsrenner boe ken. Als er door de 88 overgebleven strijders een beetje serieus gekoerst was. zou dat natuurlijk nooit ge beurd zijn. Hoe dan ook. de lij densweg van Bernard Thevenet was veel korter geweest Moeizaam ploe terend achter het peloton, had de in de Pyreneeën „gesneuvelde" Franse vedette, nog lange tijd de hoop dat hij met het ingeslapen peloton de eindstreep in Tulle zou halen. Het zat er niet in. Woensdagavond ont dekte de arts dat Thevenet leed aan een leverkwaal. Daardoor kon hij slechts langzaam herstellen van de inspanningen in de Alpen en Pyre neeën. en juist daar moest de Bour gondiër na de energieke demarrages van Lucien van Impe en Joop Zoete melk. tot de bodem van zijn krach ten gaan. En daarbij kwam na de bergen die afschuwelijk drukkende hitte. Daar door raakte Thevenet totaal uitge put. „Door die hitte kon mijn li chaam zich niet meer tijdig herstel len. Ik kan het gewoon niet verdra gen", zei Thevenet toen hij in de ambulancewagen stapte. „Ik ben in deze Ronde van Frankrijk nooit he lemaal in orde geweest. Ik kwam ten val in de Midi Libre vlak voor de Tour van start ging. In de eerste week viel ik nog eens. Toen was het ook heet. maar werd er niet ge koerst. Ik bleef goed bij in het klas sement en ik kreeg zelfs hoop op de gele trui toen in de Alpen de hitte verdwenen was. Ook in die cols leed ik geen noemenswaardige verliezen. In de Pyreneeën werd het anders. Daar werd het zo warm dat mijn lichaam ging protesteren. Logisch dat ik de ronde verloor in de bergen, maar ik vind het verschrikkelijk dat ik nu moet afstappen. Als kampioen moet je ook kunnen verliezen, maar met die hitte van de laatste dagen was het geen verliezen meer. Dat was sterven". Thevenet bereikte de etappeplaats Tulle aldus in de ambulancewagen. Zijn reputatie is geknakt, zijn gages in de criteria na de Tour zullen een stuk lager komen te liggen Theve net: „Ik weet dat. maar dat is het gevaar dat elke Tour-winnaar loopt. Je krijgt zeker als Fransman zo veel verplichtingen dat je een jaar later de terugslag krijgt. Ik heb tien tallen recepties moeten bijwonen, handtekeningen moeten uitdelen en startte in alle wedstrijden boven dien nog als favoriet. Die druk heb ik niet helemaal kunnen dragen. Je moet ook een beetje aan je populari teit denken. En ik ben ook nietzo'n kampioen als Jacques Anquetil die de ronde vier keer achter elkaar won. Anquetil kon een avond lang champagne drinken en daarna di rect starten in Bordeaux-Parijs, om die klassieker nog te winnen ook. Zo'n supermens ben ik niet. Maar ik zal terugkomen. Ik ga nu rusten en me in het nieuwe seizoen optimaal voorbereiden". Negentiende etappe 1 Hubert Mathis (Fra. Van Vaerenberg) 6 uur en 48 minuten 2 Enrico Paolini Uta. Chlappanoi op 7 minuten 3 Gerard Vlanen (Ned. Caput) 4 Adriano Fassuello Uta. Cribiori) 5 Donato Gullanl (Ita. Fontanai 6 Antonio Menenden (Spa, Velez) 7, Antonio Mar- tos (Spa. Velez) 8. Jean-Pierre Oenet (Fra. Ca put). 9. Pedro Torres (Spa. Saurai 10 Raymond Martin (Fra, Guimard) allen op 7 00.' II Ferdi nand Julien (Fra, Anglade) op 7.06. 12. Freddy Maertens (Bel, Drlessens) op 124. 13 Regis Delepine (Fra. Caput). 14. Willy Teirlinclt (Bel. Guimard) 15. Herman van der Slagmolen (Bel, Cribiori) 16 Pierino Gavazzi (Ita. Fontanai 17 Domingo Perurena (Spa. Volezi 18 Mariano Martinez (Fra. Anglade) 19 Jose de Cauwer (Bel. Post). 20 Robert Mtntklewlcz (Fra. Oul- mardi. 35 Gerben Karstens (Ned. Post) 42. Bert Pronk iNed. Post). 47 Joop Zoetemelk (Ned. Caputi allen op 8.24 85. Jan Raas 'Ned, Post) op 9.11, 87 en laatste Aad van den Hock (Ncd, Post) op 1504. Algemeen klassement 1 Lucien van Impe (Bel. Guimard) 103 uur. 6 minuten en 20 seconden. 2. Joop Zoetemelk iNed. Caput) op 4 33. 3 Ray mond Delisle <Fra. De Mueri op 11 25. 4 Ray mond Poulldor (Fra. Caput) op 11 53 5 Walter Rlccomi (Ha. Chlappanoi op 11.57. 6 Michel Pollentier 'Bel. Driessens) op 13.03. 7. Freddy Maertens (Bel, Drlessens) op 13.28, 8. Francisco Galdos (Spa. Velez) op 14.20. 9 Fausto Berto- glio (Ita. Fontanai op 14 24.10 Jose Pesarrodo- na iSpa. Velez) op 15 46. 11 Vicente Lopc.'.- Caml (Spa, Velez) op 17 41. 12 Wladimlro Pa- nizza (Ita. Chlappanoi op 17 49.13 Jose Martins (Por. Velez) op 18 07. 14 Luis Ocana iSpa. Saura) op 19 58, 15 Oiancurlo Bellini (Itu. Cribi ori) op 22.23, 16 Pedro Torres (Spa. Saurai op 23 03. 17 Raymond Martin (Fra, Guimard) op 24.00, 18. Ronald de Witte (Bel, Cribiori) op 30.25, 19 Ferdinand Julien (Fra, Angladei op 32.44. 20 Robert Bouloux iFra, Lapebie) op 34.15. 23 Bert Pronk (Ned, Post) op 40 46. 75. Gerard Vianen (Ned, Caput) op 2 07.45. 83 Gerben Karstens iNed. Post i op 2 27.35. 84 Jan Raas (Ned, Posti op 2 30.11. 87 en laatste Aad van den Hoek (Ned. Post) op 2.56,36 Puntenklassement; 1. Maertens 250 punten, 2. Esclassan 113. 3 Gavazzi 110, 4. Paolini 104, 5 Pollentier en Karstens 84 7 Pani/zn 73. 8 Zoetemelk 58.9. Mlntklewlcz 57.10. Poulldor 56. Bergklassement 1. Bellini 159 punten, 2 Van Impe 153. 3 Zoetemelk 97. 4 Galdos 71. 5 Poulldor 67 6. Torres 75. 7 Menendez 59. 8. Delisle en Conatl 55. 10 Panizza 46 DEN HAAG (ANP) Oeki Hoeke ma (27) heeft een driejarig contract getekend bij FC Den Haag. De rech terspits speelde het afgelopen sei zoen voor Lierse SK. dat al in een eerder stadium overeenstemming had bereikt over een transfer (van bijna drie ton) met de Haagse club. Hoekema. die zich bij de selectie heeft gevoegd, speelde eerder bij SC Cambuur. Go Ahead. PSV en De Graafschap. Willy Brokamp zal voorts het komende seizoen weer in Maastricht bij MVV spelen. Er is tussen Ajax en MVV overeenstem- ming over zijn transfer bereikt. UTRECHT (ANP) De zusjes An neke en Lenny van Kraay van de Eindhovense zwemvereniging PSV hebben op de vijfde dag van de nationale jeugdkampioenschappen in Utrecht aan hun drie titels er nog eens twee toegevoegd. Anneke van Kraay zegevierde op de 100 meter vlinderslag onder 14 jaar in 1.08.65 en Lenny op de 200 m vrijeslag on der 16 jaar in 2.11.55. Eerder haden de zusjes Van Kraay de titels vero verd op de 800 meter vrije slag voor meisjes onder 14 en onder 16 jaar in resp. 9.24.17 en 9.18.13. Petra de Koek (Het IJ) voegde aan de vier titels, die zij In het weekeinde be haalde, een vijfde toe. Op de 400 meter vrije slag werd zij met grote overmacht Nederlands kampioene in 5 10.97. BIEL In Biel zijn de afgebroken partijen uit de eerste drie ronden van het interzonale schaaktoernooi uitgespeeld. Portisch (Hon), Smislov (Sov) en Larsen (Den) wonnen van respectievelijk Geiler (Sov). Rogoff (VS) en Diaz (Cub) en kwamen daar mee op de gedeelde eerste plaats na drie ronden. STAND 1. Portisch (Hom, Smislov (Sov) cn Larsen (Den) 2>/i; 4. SmcjkallTsj).Ooelko(Sov), Libmon (Isr) cn Petroskan (Sovi 2 8 Castro (Col) en Matanovlc (Joel l'/.(p; 10 Sosonko (Ned). CsonxHomen Byrne (VS) l1'?: 13 Ander- Sfon (Zweien Hübner(WDl) 1 1): 15 TaliSovl en Rosolt (VS) 1. 7 SanguinettllArKi en Geiler (Sovi 19 Diaz (Cub) en Lombard (Zwl) 0 HILVERSUM (ANP) De Hongaar- se tennisser Balacs Taroczy heeft gisteren in de kwartfinales van de internationale kampioenschappen van Nederland In Hilversum, in twee sets gewonnen van de Fransman Jean-Francois Caujolle. De setstan den waren 6-2, 6-1. Ook de Chileen Belus Prajoux plaatste zich voor de halve finales van het enkelspel. Hij versloeg in de kwartfinales de als vierde geplaatste Zuidafrikaan Ray Moore met 6-4. 6-0. Prajoux komt in de halve finales uit tegen Taroczy. KITZBOHEL KITZBOHEL Ellle Vessies-Appel heeft de derde ronde bereikt van het internationale tennistoernooi in Kitzbühel. De Nederlandse versloeg Isabel Fernandez uit Columbia met 6-3, 6-2. De Amerikaan Arthur Ashe, eerste op de plaatsingslijst, verloor verrassend van de Westduitser Hans-Jürgen Pohmann: 4-6. 3-6. As he. vorig jaar zeer succesvol, maar dit jaar niet erg op dreef, had veel moeite met de concentratie Ook bij de dames verdween de als eerste geplaatste uit de strijd. De Tsje chische Renate Tomanova moest haar meerdere erkennen in de Aus tralische Wendy Turnbull met 6-4. 5-7. 4-6. FEDERATION CUP AMSTERDAM In Philadelphia heeft de loting plaats gevonden voor de Federation Cup; een dames toer nooi dat vergeleken kan worden met de Davis Cup voor heren. Nederland is daarbij als vijfde geplaatst. De plaatsing ziet er als volgt uit: 1. Verenigde Staten. 2. Australië. 3. Groot-Brittannië. 4. Sowjet-Unie. 5. Nederland. 6. Zuid-Afrika. 7. West- Duitsland. 8. Tsjecho-Slowakije. Ne derland ontmoet in de eerste ronde Brazilië. Mocht deze wedstrijd in winst worden omgezet, dan wordt in de tweede ronde gespeeld tegen de winnaar van Argentinië tegen Nieuw Zeeland. De wedstrijden wor den in Philadelphia gespeeld tussen 22 en 29 augustus. De Nederlandse ploeg, die zal bestaan uit drie dames onder leiding van de oud-speelster Anja Ybema-Le Poutre, is nog niet definitief samengesteld. Er zal geko zen worden uit: Betty Stöve, Eilie Vessies, Tine Zwaan en Nora Lau- tenschlager. BJoRN BORG ROME De Zweed Björn Borg. dit jaar winnaar van het toernooi op Wimbledon, zal niet deelnemen aan de halve finales van het Davis Cup toernooi tegen Italië. Borg heeft zich moeten terugtrekken vanwege de moeilijkheden die hij ondervindt van een onwillige buikspier. Eerder deze week vloog de jonge Zweed wel naar Rome in de hoop dit weekeinde te kunnen spelen, maar na enkele lichte trainingen zag hij er toch maar vanaf. NAMEN Tijdens wedstrijden in Namen heeft Ivo van Damme (Bel) het Europees record op de 1000 me ter verbeterd en gebracht op 2.15,5. Het oude record stond sinds 21 sep tember 1966 op naam van de Westduitser Franz Josef Kemper met een tyd van 2.16,2. Het wereldre cord op deze afstand is in handen van Rick Wohlhuter (VS) met 2.13,9. Emiel Puttemans liep de 3000 meter in 7.52,8, ruim vijftien seconden bo ven zijn persoonlijke record. VOOR-OLYMPISCH MONTREAL Het team van de Verenigde Staten heeft tijdens de Voor-Olympische atletiekwedstrij den in Montreal de beste wereld seizoenprestatie geleverd op de 4 x 400 meter met een tijd van 3.01.7. De lopers Brown. Robinson. Ncwhouse en Shine versloegen Nigeria met een halve seconde. Een andere opvallen de prestatie was van de Ethiopiër Mirtus Vifter. die de 5000 meter won in 13.24.4 CUBANEN HAVANNA Vlak voor hun vertrek naar Montreal hebben de Cubanen Silvio Leonard en Alberto Juantore- na tijdens wedstrijden in Havanna laten zien in topvorm te verkeren. Leonard, een van de wereldre cordhouders op de 100 meter, won zijn specialiteit twee keer in 10,0 seconden. Alberto Juantorena bleef op de 800 ineter met 1.44.9 slechts 0,2 seconde boven de beste seizoentijd op deze afstand, die ook op zijn naam staat. Het wereldrecord op de 800 meter is in handen van de Italiaan Marcello Fiasconaro met een tijd van 1 43.7. In groep met Rusland, Roemenië en Mexico MONTREAL De waterpoloploeg ls „sloom" begonnen in het Olympische zwembad. De oefenwedstrijd tegen de Australiërs ging verloren met 5-6 na een voorsprong van 5-2. De standen per periode waren 2-1,2-1,1-1 en 0-3. Het was niet slechts een teleurstellend resultaat in cijfers Nederland bleef vooral prestatief beneden de maat. Door slordig en weinig geïnteresseerd spel werd een gewonnen wedstrijd uit handen gegeven tegen de Australiërs die in Montreal slechts kunnen hopen op een plaats in de finale groep van zes waar tot gisteravond wel zeker werd gerekend op de keurtroep van Ivo Trumbic. Het Nederlandse poloteam is voor het Olympisch toernooi overiggns inge deeld in groep B De Sowjet Unie. Roemenië en Mexico zijn in deze poule de tegenstanders. De eerste twee van de groep gaan over naar de finalepoule van zes landen. Het wedstrijdschema van Nederland is: zondag 18 juli 15 00 uur (20 uur ned tijd) Nederland-Mexico in Olympisch zwemstadion: maandag 19 Juli 15 00 uur Nederland-Sowjet Unie in Claude Robillard zwembad: dinsdag 20 Juli 15.00 uur Nederland-Roemenië In Olympisch zwembad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11