Fokker mag werk aan F-16 niet aan Duitse zuster uitbesteden Binding Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Syrië trekt zich terug van Sidon fir Andreotti formateur Italiaanse regering rkgevers d-Afrika jen beleid Vorster Werkloosheid in juni opgelopen - pag. 3 VddR WIKHIND IN VAKANlli S 0J3353ID "Hel bewolking Tour Leider socialisten treedt af Onder druk van Sowjet-Unie Gevaar voor gladde wegen na regenval Lubbers en Vredeling: onaanvaardbaar Trouw veelzijdig maar niet van gisteren Welkomstvoordeel 'Ot/lv hoort bij u. Iisj:.-1"-i_ji V/KWAI irden 34STE JAARGANG NR. 9878 WOENSDAG 1 rouw Iedere vriidAg nuttige wenken voor een aangename vakantie Advertenties voor deze rubriek kunt u opqcvcn tot donderdagmorgen 11 uur Tel 020-913456 (toestel 708) een (telKVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 EMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 èn derb na 2 euw geloofsgepsrek iminee sticht klinieK Irhaal van een Litouwer jna 5: (zijnswerkers -is over weren kse christenen Pagina 7: In Rome maakt men nog geen haast Pagina 3 Stormstuw hield zout een dag tegen Pagina 13 Kabinet en FNV en de koopkracht Brieven van lezers Radio en TV Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer- Verrassing van Hemmes HILVERSUM Fred Hemmes heeft tijdens de eerste dag van de internationale tenniskampi oenschappen van Nederland op het Hilversumse Melkhuisje voor een daverende verrassing gezorgd. In twee sets (76 en 76) schakelde hij de als eerste geplaatste Pool Wotjek Fibak uit. Ook Rolf Thung baarde vee. opzien door de Zuidafrikaan Bob Hewitt te verslaan in drie sets: 26. 61 en 75. De der de Nederlandse vertegenwoor diger Loek Sanders had daaren tegen geen enkele kans tegen de Argentijn Richardo Cano: 60 en 61. Joop Zoetemelk kreeg tijdens de zeventiende etappe (een tijd rit over ruim 38 kilometer van Fleurance naar Auch) de prijs voor de strijdlustigstc renner. De tijdrit leverde een overwin ning op voor de Belg Ferdinand Bracke. Zoetemelk eindigde als elfde en verloor in het algemeen klassement ruim één minuut op de drager van de gele trui Lu- cien van Impe. i ver- bege socio-l door eling. assis- ande- ig op nden, kom- :hten imer- JNESBURG (Reuter. Het ..Afrikaanse han- tituut", waarbij 7.500 vers in Zuid-Afrika zijn loten, heeft zich giste- tisch uitgelaten over het igsbeleid ten aanzien zwarte stadsbewoners 1-Afrika. maandblad „Volkshandel" instituut, dat gewoonlijk de steunt, dat zwarten het oeten krijgen grond in eigen hebben in de stedelijke ge- De hele positie van de zwar- bevolking zou opnieuw be- ioeten worden nadat de re- ,e bevindingen van de com- Van onderzoek naar de rellen parte woonwijken heeft gepu- d. aldus Volkshandel. ad laat zich ook kritisch uit grote apartheid", de thuis- ipolitiek van de regering- „Het is onrealistisch te den- ïlonafhankelijke thuislanden pinitieve oplossing van het wn van de zwarte stadsbevol- zullen leveren". ,.Wie dat houdt geen rekening met rlegbare economische fei- ,De economische ontwikke- >.00 ui verstedelijking gaan hand- 2.00 UB, en meer ontwikkeling leidt otere toevloed van i van Ifachten naar de stedelijke ge- sn van Oi Mi 621 dafrikaanse politie heeft gis- ij de ontruiming van een aan- tels in Johannesburg honden tegen winkeliers die de actie verhinderen. De winkeliers, ndiërs. protesteerden tegen dat zij gedwongen worden ndelswijk in de voorstad Pa- te verlaten en te verhuizen n nieuwe winkelwijk die ver- 1 het centrum van de stad Pageview, waar de In- 1 80 jaar handel drijven is epen tot blank gebied. De •rs hadden opdracht gekre- terlijk 30 juni hun winkels te hebben, maar ze ne- deze opdracht. id mende bewolking, later lelijk gevolgd door wat re- Matige nu en dan vrij itige zuidwestelijke wind. murntemperaturen van 19 n in het noordwesten tot iden in het zuidoosten van ind. I GEN EN OVER- IVaiC.EN aringen. maar ook hier en een bui. Vrij warm. Morgen zon op: 4.37 onder: 20.53 maan op: 22.17 3"4- Pj onder: 9.23 Aantref amers.l De Italiaanse kabinetsformateur Giulio Andreotti (links) en de afgetreden voorzitter van de socialisten, Francisco De Martino. ROME (DPA. UPI, Reuter) De christen-democraat Giulio Andreotti is gisteren belast met de vorming van een nieuw Italiaans kabinet. Andreotti heeft de opdracht van president Leone nog in beraad gehouden. Andreotti is al tweemaal eerder rege ringsleider geweest. Aanvankelijk behoorde hij tot de rechtervleugel van de partij, maar nu staat hij links van het midden Gezien zijn tact wordt hfj door partijgenoten be schouwd als een van de weinigen die in staat moet worden geacht in de huidige situatie het onmogelijke mo gelijk te maken. Andreotti is 57 jaar en jurist. Hfj heeft alle deuren naar de socialisten opengehouden en heeft bovendien goede contacten met de communis ten. naar velen menen Als geestig spreker oogstte hij in het parlement herhaaldelijk bijval ook van politie ke tegenstanders. In de in april ge vallen regering Moro was Andreotti minister van begroting. Afgetreden De secretaris-generaal van de Itali aanse socialistische partij Francesco de Martino is gisteren afgetreden. De 69-jarige De Martino maakte zijn af treden bekend aan het Centrale Co mité van zijn partij, nadat de lin kervleugel het aftreden van hem en de hele leiding van de partij had geëist. De socialisten, de derde partij in grootte van Italië, brachten de christen-democratische regering van premier Moro in april ten val. waar door algemene verkiezingen nodig waren. De socialisten pleitten voor een rege ring met communisten. Ze hoopten bij de verkiezingen winst te boeken, maar dat pakte geheel anders uit. Ze verloren vier zetels in de Senaat en vier in het Huis van Afgevaardigden. Ook de rest van het partijbestuur van de socialisten is gisteren afge treden. Wat voor gevolgen dit aftreden heeft voor de kabinetsformatie was gister avond niet te overzien. Sommige po litieke waarnemers zijn van oordeel dat het aftreden van De Martino de kabinetsformatie zal bemoeilijken. Anderen zijn van mening, dat het de socialisten nu mogelijk wordt ge maakt alsnog een verbintenis met de christen-democraten aan te gaan. De afgetreden leiders hebben zich steeds tegenstander verklaard van een kabinet zonder communisten. De steun van de socialisten zal ech ter onontbeerlijk zijn voor de vor ming van een regering in Italië. Noch de communisten noch de christen democraten beschikken over een meerderheid in het parlement. zie ook pagina 7 BEIROET, CAIRO (Reuter. UPI, AP) Syrische troepen begon nen zich gisteren naar verluidt onder politieke druk van de Sowjet-Unie. terug te trekken van de door hen belegerde stad Sidon in het zuiden van Libanon. Sidon is nog steeds in handen van Palestijnen en linkse moslims. Bij Baalbek gingen de gevech ten in alle hevigheid door. De besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga hebben gisteren niets tastbaars opgeleverd. hebt een 'warming up' man. Een Libische officier die in dienst is van een vredeseenheid van de Ara bische Liga verklaarde gisteren dat Syrische troepen begonnen zijn met een terugtrekking vanuit posities ten noorden van de zuidelijke ha venstad Sidon. Deze terugtrekking zou een onderdeel van een overeen komst zijn om de gevechten tussen linkse moslims en Palestijnen ener zijds en Syriërs anderzijds te beper ken. Van Palestijnse kant kon geen bevestiging van dit bericht worden gekregen Wel meldden de Palestij nen dat er gisteren hevig gevochten werd in de straten van Baalbek. Druk uit Moskou Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO wist wel te melden dat de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Libanon. Alexan der Soldatow in een gesprek met Jasser Arafat had verklaard dat Moskou druk zou uitoefenen op Sy rië om zich uit Libanon terug te trekken. Behalve by Baalbek werd er nog steeds hevig gevochten bij het Pales- tynse kamp Tal Zaatar. De Palesty- nen slaagden erin enig terrein te veroveren. By de gevechten om het kamp is de aanvoerder van de rechtse christeiyke falangeparty Wil liam Hawi om het leven gekomen. Hawi. die begin zestig was. heeft tijdens de afgelopen maanden van de burgeroorlog de militie van de falange tot een geduchte strydmacht weten op te bouwen Hy was eige naar van een glasfabriek in de buurt van het kamp Tal Za&tar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na de regen die gisteren voor het eerst sinds vele weken in Nederland viel blijft het weer de komende dagen iets wisselvalliger dan we gewend zijn. Er moet op af en toe een regenbuitje worden gerekend. Het blijft echter vrij warm. De regen die tot nu toe is gevallen en nog zal volgen betekent zeker niet het einde van de droogteperikelen. De plaatselijke buitjes die het KNMI vandaag verwacht zul len zelfs een nieuw probleem opleveren. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gisteravond een waarschuwing doen uitgaan aan automobilis ten extra voorzichtig te rijden en goed op te letten in bochten en bij stoplichten waar vaak wordt bijgestuurd en geremd. Door de regen zal het wegdek op vele plaatsen glad worden. Tijdens de lange periode van droogte is er veel olie en stof op de wegen blijven liggen, dat door geringe regenval niet me teen zal worden weggespoeld maar een sliplaag zal vormen. Volgens het ministerie kunnen sommige wegen in natte staat zelfs wekenlang gevaar blijven opleveren. In Noord-Frankrijk en België is gisteren in tegenstelling tot de neerslag in ons land sprake geweest van forse regenval. Boven Brussel ontstonden gis terochtend zware plensbuien die tot overstromingen leid den In vele delen van Brussel raakte het verkeer volkomen in de war. nadat in sommige straten het water tot aan de assen van de auto's was ge stegen. Gladde wegen waren oorzaak van vele aanrijdingen in Brus sel en andere steden in België. De onverwachte regen maakte ook een einde aan de actie van zes gevangenen in Brussel. Zij waren op het dak van de ge vangenis in de Belgische hoofdstad geklommen en eis ten daar met veel bombarie meer vrije tijd en betere sani taire voorzieningen. Nadat hun actie drie uur had geduurd werden ze door de regen letter lijk van het dak gespoeld, waa rop zij zich overgaven. In verband met het grote wa tertekort heeft Rijkswa terstaat in Drente besloten met ingang van donderdag de scheepvaart op de Drentse hoofdvaart van de Para- dijssluis in Meppel tot de sluis Peeloo in Assen te stremmen Om dezelfde reden heeft het provinciaal bestuur van Dren te besloten de scheepvaart op de overige kanalen in Drente tot het allernoodzakelijkste te beperken. De maatregelen houden in ieder geval in dat pleziervaart tot nader orde niet mogelijk is in deze provin cie. Rijks- en provinciale wa terstaat doen hun uiterste best om zoveel mogelijk water op te pompen naar Drente waar het grote watertekort is ontstaan doordat bij het schutten van de schepen in de sluizen van de Drentse hoofdvaart naar Mep pel veel waterverlies optreedt. Om de Drentse landbouwgron den soulaas te bieden is het plan geopperd behalve uit de Drentse hoofdvaart ook water op te pompen via de Hooge- veense vaart Een landbouwge bied van 100.000 ha zou hier van profiteren. Hiervoor zijn echter pompen nodig met een capaciteit van 50 kubieke me ter per minuut. Zij zullen als provinciale waterstaat op die pompen de hand kan leggen, hetgeen in het buitenland moet gebeuren, zes weken op volle kracht moeten werken. De kosten daarvan worden op tenminste een kwart miljoen gulden geraamd. De vice-president van de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics, de heer B. Seheideman (links) en de directeur van Fokker/VFW. de heer H. J. Fokker, hebben gistermiddag in het Congresgebouw in Den Haag het contract ondertekend voor samenwerking bij de bouw van 998 F-16 straaljagers voorde luchtmachten van Amerika. Nederland. België, Noorwegen en Denemarken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Fokker is er nog steeds niet in geslaagd van de regering toestemming te krijgen een deel van de produktie van de F-16 straaljager onder te brengen bij het Westduitse zusterconcern VFW. De direct betrokken minister Lubbers (economische zaken) en Vredeling (defer\gie) vinden het namelijk onaanvaardbaar dat er in deze tijd van grote werkloosheid, werk van de F-16 geëxporteerd zou worden. Fokker heeft gisteren het contract met General Dynamics voor de co- produktie van de F-16 getekend zon der dat definitief vaststaat hoe het werk verdeeld zal worden binnen de Nederlandse Fokkervestigingen. Voor General Dynamics is dat geen probleem, omdat het een intern pro bleem van Fokker betreft. Fokker had twee argumenten om een deel van het werk in West- Duitsland te laten uitvoeren. Ten eerste vreesde men zelf te weinig mankracht voor dit project te heb ben door het vele werk m de sector van de burgerluchtvaart. Dit argu ment. zo deelde Fokker-directeur H. J. Grobben, gisteren mee. geldt niet meer omdat de verkoop van de F-28 momenteel stagneert. Verlies op Airbus kenland. Turkije. Iran en Israël mo gelijke kopers. De verkopen aan de ze landen zullen Nederland aan werkgelegenheid veel meer voordeel kunnen opleveren. In het gisteren getekende contract is opgenomen dat de Nederlandse industrie een aandeel van 15 procent krijgt in de produktie van deze toestellen, ten minste. indien Fokker c.s. in staat zijn die produktie tegen redelijke prijzen te leveren. De co-produktie van de eerste 998 toestellen levert Fokker een werkge legenheid op van 8900 manjaren waarvan 5200 in de directe sfeer en 3700 aan indirecte werkgelegenheid (toeleveringsbedrijven). Met het contract is 600 miljoen gulden ge moeid. Het contract levert Fokker, zo deelde directeur Grobben mee. „een normale winst" op. Hoeveel werd niet gezegd. Contracten General Dynamics moet met andere Nederlandse bedrijven onder meer Philips, Oude Delft en DAF (landingsgestellen) ook nog sa menwerkingscontracten afsluiten Het DAF-contract zou deze week ook worden getekend, maar dat is uitgesteld omdat zich onverwachte problemen voordeden. Wanneer al deze contracten rond zijn kan ook het defenitieve contract tussen de Nederlandse en Ameri kaanse regering worden afgerond Dit gebeurt echter pas wanneer ook de andere landen, België. Noorwegen en Denemarken zover zijn. Het tweede argument had te maken met een ander burgerluchtvaartpro- ject, de Airbus. Fokker maakt de airbus samen met Westduitse VFW en Franse concerns. De regeringen van West-Duitsland en Frankrijk, hebben in tegenstelling tot de Neder landse regering medewerking toege zegd om de prijs van de Airbus bin nen de perken te houden Door de snel stijgende kosten en het ontbre ken van Nederlandse overheidsga- ranties moet Fokker zijn aandeel in de Airbus nu leveren voor een prijs die lager is dan de werkelijke kosten. Per jaar worden daarop enkele mil joenen verloren. Fokker had dit pro bleem met de Westduitsers willen oplossen door een deel van het F-16 project daar te laten vervaardigen. Maar dit gaat nu hoogst waarschijn lijk niet door. In de onderhandelin gen met economische zaken pro beert Fokker nu te bereiken dat de overheid de verliezen op de Airbus direct voor zijn rekening neemt. Fokker heeft daarbij benadrukt dat zonder overheidssteun de werkgele genheid van 600 man die aan de Airbus werken, in gevaar komt. De samenwerking met General Dy namics is gebaseerd op een totale F-16 produktie van 998 stuks. 650 voor de Amerikanen en 348 voor de luchtmachten van Nederland. Bel gië. Noorwegen en Denemarken. De Nederlandse luchtmacht heeft 87 toestellen besteld en een optie ge houden op 15 meer Niet waarschijnlijk In Den Haag wordt het niet waarschijnlijk geacht, gezien de de fensiebezuinigingen. dat deze 15 toestellen later werkelijk nog be steld zullen worden. De prijs die de fensie per F-16 op tafel moet leggen ligt rond de 15 miljoen gulden, maar dat is exclusief andere uitrustings- kosten. Die prijs zal nog iets kunnen zakken indien andere landen de F-16 ook kopen. Volgens General Dyna mies zijn onder meer Spanjê. Grie- De niet-gebonden landen gaan een eigen persbureau opzetten. Daar kan ook üw ochtendblad alleen maar beter door worden. Vooral omdat wij er niet van te voren van overtuigd zijn dat daar ook alleen maar niet-gebonden nieuws vandaan zal komen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:-Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontving graag naar kruze: 4 fraaie iwart-kunstledcrer onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische. kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel.' HIJ betaalt ina twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij il

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1