aymond Delisle k gele trui Tijd werkt in nadeel van Montreal Eltjo Schutter naar Spelen legleider De Muer begint schaakspel Taiwan reist toch af naar Montreal tige f! KJR IN fFERS Poloploeg voor spelen Blessure van tienkamper voldoende genezen Verlies Langeweg Maastricht: drie ton voor MVV Overheid eerst half jaar voor opening van Spelen ongerust INDAAG Montreal 1976 9 JULI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 9 te em an 'row. 1^ /ies.Det vanAl; tplij de jire e wiek 'eek n 'EES 2000 Maurice De Muer is een keurg baasje. De kleine ploegleider van de Franse it-ploeg steekt elke dag keurig in het pak, zijn haren zijn altijd gekamd en hij draagt altijd is dunne sigaartjes bij zich. Maurice de Muer heeft daarbij een eeuwige glimlach om de iedereen die hem kent, weet dat hij de prijs voor de beminnelijkste mens in de wielersport t. Maar daarom staat hij niet bekend. Het is zijn geslepenheid, die hem tot de beste Rotjeider van de wereld maakt. De ronde van Frankrijk is zijn specialiteit. De laatste jaren won Maurice de Muer de ronde voor zijn kopman. De meeét recente voorbeelden zijn Luis Ocana adam. d en Bernard Thevenet in '75. gemahaakt Maurice de Muer zo ollectieaïet ligt heel simpel. De kleine 1 Rotiet de glimlach is een groot I. Jan Janssen, die jarenlang Muer samenwerkte en een carrière maakte roept rend „de Muer is de slimste ider ter wereld. Hij zorgt al- >r verrassingen". Dat is waar. ;r liet Luis Ocana in '73 aan- [in de „hel van het noorden", [aar niemand dat verwachtte, Ocana een klimmer is. Vorig de Muer Eddy Merckx rustig om Thevenet vervolgens in iggebergte te lanceren. fn in de twaalfde etappe van }nde deed Maurice de Muer de zet van het schaakspel. Hij (Ie koningin (Delisle) in het van de tegenstander en trok ling, de man waar het uitein- m zal gaan, (Thevenet) terug de eigen pionnen. fen weet dat de 33-jarige Ray- pelisle, die doorzijn geslaagde imet minuten voorsprong op- naar de eerste plaats in het Inent, de komende dagen zal jlen. Zo gaat het in het [spel, als de koning maar over- lijft. Delisle zal de ronde niet i Hennie Kuiper zei in Byre- 100: „Delisle wordt er in de [ols achter elkaar afgereden". jnd Delisle is een goede cpu- ler niet. Maar hij heeft elk Onpaar pieken. Op zulke dagen fj alles. In het verleden raakte pjd geïnspireerd door de veer- juli, Frankrijks nationale tg. Tweemaal won hij d^ etap pe veertiende juli. Dit jaar had niets gepresteerd. Hij werd |maar derde in de Dauphiné achter Thevenet en Lopez- Bij de start van de twaalfde P was Raymond Delisle toch in Daarom had Maurice de Muer litgekozen voor de eerste slag. Delisle maar zo bleef jipen en acht minuten voor bad genomen moesten de ve il het peloton wel gaan wer- jiulidor, Zoetemelk en Van Im- sten zich uiteindelijk uitslo- n de schade enigszins beperkt Raymond Deliste op weg naar de ritzege die hem de gele trui opleverde. te houden. En dat was de bedoeling van De Muer. Zijn kopman Bernard Thevenet hoefde alleen maar in het spoor te blijven van de andere kanshebbers. Hij kon zijn krachten sparen voor de volgende etappes, als de anderen al een beetje afgebeuld waren. Hoewel De Muer voor een grote ver rassing zorgde, was in Pyrenees 2000 nog niemand ontgoocheld. Alleen de Italiaan Bertoglio. Hij moest in de laatste vijf kilometer lossen en ver loor een minuut. Nog steeds zijn er vele kanshebbers. Het eindspel is nog niet begonnen. Maar als Delisle de gele trui nog een paar dagen blijft dragen? Maurice De Muer glimlach te bij die vraag. Het slimme baasje zei: „De koningin is nog niet gesneu veld en kan door in dat veld te blijven staan nog meer klappen uit delen. En dat was mijn bedoeling. De anderen kunnen zich moemaken en als Delisle terugvalt, komt de koning, Thevenet, naar voren om de ronde te winnen". AIPEH Een ploeg van dertien man heeft gisteren Taiwan verlaten om deel te nemen aan de Olym pische Spelen in Montreal. De reis zal gaan via de Verenigde Staten, hoewel Canada nog steeds geen toestemming heeft gegeven aan de sportlieden van Taiwan om deel te nemen aan de spelen. Taiwan wil namelijk uitkomen onder de naam Republiek China. Canada heeft de Volksrepubliek erkend en de rela ties met Taiwan verbroken. De im migratie-officials van Canada heb ben opdracht gekregen de atleten van Taiwan niet toe te laten zolang het dispuut over deze affaire nog gaande is. De president van de Olympische Comité van Taiwan (ROCOC), die de ploeg vergezelt ver klaarde: „Onafhankelijk van het feit of we uitkomen gaan we naar Montreal als de delegatie van de Republiek China". In Tokio zullen zich nog zes man bij de formatie van de dertien voegen, waarna deze sportlieden zich zullen voegen bij de anderen die reeds in Californië trainen. In totaal bestaat de afvaardiging van Taiwan uit 42 man. Een woordvoerder van de RO COC verklaarde dat de ploeg is ver trokken en reeds de identiteitskaar ten van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) in zijn bezit heeft. Lord Killanin, de president van het IOC, is nog steeds bezig een oplos sing voor deze netelige kwestie te vinden, maar is hierin nog steeds niet geslaagd. Ook zijn atleten van de Volksrepubliek China in Mont real. Een delegatie van Peking is momenteel bezig contacten te leg gen met de verschillende Olym pische Comité's en tracht een beslis sing uit te lokken opdat in de toe komst alleen de Volksrepubliek mag meedoen en dat Taiwan zal worden uitgesloten. MAASTRICHT Tijdens het trai ningskamp van de waterpoloploeg in Maastricht zijn de namen bekend gemaakt van de elf spelers, die in Montreal aan het Olympisch toer nooi zullen deelnemen. Het zijn: Evert Kroon (HZC/De Robben), Alex Boogschoten (HZC/De Rob ben), Jan Evert Veer (ZIAN/Vitesse), Ton Buunk (AZQ/Alphen), Nico Lan- deweerd (HZC/De Robben),Rik Too-, nen (Neptunus/Arnhem), Gijs Stro- boer (AZC/Alphen), Andy Hoepel man (Zwemlust/Den Hommel), Hans van Zeeland (AZC/Alphen), Piet de Zwarte (AZ en PC) en Hans Smits (HZC/De Robben). Eerste reserve is Gerard Keetelaar (HZC/De Robben) en tweede reserve is Wim Keman (AZC/Alphen). Deze twee spelers zullen in Nederland blijven. Vier spelers behoorden ook tot de ploeg, die in München tweede werd in de kleine finale: Kroon, Veer, Buunk en Strober. In vergelijking met de strijd om het wereldkampi oenschap in Cali vorig jaar (waar Nederland zevende werd) vielen Bras. reservedoelman Van der Schil den en Nieuwenhuizen af. DEN HAAG Eltjo Schutter, de tienkamper, die onder voor behoud was aangewezen voor de Olympische Spelen, is giste ren na een medisch onderzoek goedgekeurd. De keuring werd verricht door dokter Hermans, in aanwezigheid van dokter Stuur van de medische begelei dingsgroep. Hoewel de blessure aan de rechter- enkel, opgelopen tijdens de meer kampen tussen Denemarken, Span je, Groot-Brittannië en Nederland op 26 en 27 juni in Kopenhagen, nog niet helemaal was genezen, toonden de artsen zich tevreden. De blessure zal na fysio-therapeutische behande ling snel geheel zijn verdwenen. De 23-jarige student in de medicij nen vertrekt zondagmiddag naar Ca nada met de vier overige atleten Ria Ahlers, Ciska Janssen, Jos Hermens en Evert Hoving en de rest van de Olympische ploeg. Het dringend beroep dat het bestuur van de KNAU schriftelijk op het Nederlandsch Olympisch Comité heeft gedaan om hoogspringer Ruud Wielart alsnog aan te wijzen voor Montreal heeft geen succes gehad. Naar aanleiding van de brief van de KNAU is uitvoerig overleg geweest tussen de nog in Nederland verblij vende bestuursleden van het NOC en chef de mission Bram Leeuwen hoek. In dat overleg Is geen reden gevonden om Wielart, die afgelopen maandag ln Stockholm bij internati onale wedstrijden het hoogspringen won met 2.18 meter, alsnog aan te wijzen. KNAU-vooizitter Frans Jutte: „Het is jammer maar ik zou niet weten wat wij nu nog kunnen ondernemen. Het NOC stelt zich op het standpunt dat Wielart de gevraagde 2.20 meter maandagavond niet heeft gehaald en dat er dus geen reden aanwezig is om hem alsnog aan te wijzen. Een belangrijk punt was het feit dat Wie lart met zijn 2.20 meter van enkele weken geleden slechts op de 20e plaats van de wereldranglijst staat". Voor Ruud Wielart een onbevredi gende gang van zaken. „Ik heb mij waar gemaakt. Voor het NOC was dat echter niet voldoende. Het lijkt mij wat naief om een kort geding te beginnen. Ik wil op basis van presta tie uitgezonden worden en ik heb laten zien dat ik echt bij de top hoor". De 20-jarige kleiduivenschutter Cees van Ieperen uit IJsselstein voelt zich eveneens gegriefd dat hij niet in aan merking is gekomen floor deelne ming aan de Olympische Spelen van Montreal. Van Ieperen die aan zeven selectiewedstrijden, waarvan er twee in Nederland zijn gehouden heeft deelgenomen, haalde in geen van die wedstrijden de door het NOC gestel de limiet van 195 punten. Hij behaal de 194 punten. Evenveel als Cees Swinkels, die wel door het NOC werd aangewezen om Nederland in Montreal te vertegenwoordigen. De vader van Cees van Ieperen heeft in een brief aan de KNSA (Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie) hierover zijn verwondering geuit en gevraagd op welke gronden zijn zoon niet is voorgesteld. Hij vindt dat er een onrechtvaardigheid in deze af faire schuilt. De heer Geerts, die lid is van de algemeen technische commissie van de KNSA. kon zich de teleurstelling van Cees van Ieperen wel voorstel len. „Inderdaad hebben Van Ieperen en Swinkels de limiet niet gehaald. Zij hadden dezelfde top, maar het plaatsingscijfer was niet gelijk. Dat was de eis van het NOC. Het NOC heeft toen, gezien de wereldpresta ties van Swinkels in 1975, hij even aarde o.a. het wereldrecord en plaatste zich bij de eerste drie ter wereld, aan Swinkels de voorkeur gegeven. In 1975 was Van Ieperen nog niet op dat niveau". BERLIJN De zwemploeg van Oost- Duitsland heeft weer een uitvallef Barbara Krause, wereldrecordhoudster op de 400 me ter vrije slag met 4.11.69; is met een keel ontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Krause zal daardoor niet aan de start komen bij de Olympische Spelen in Montreal. Eer der had een auto-ongeluk de deelneming van schoolslagzwemmer Wolfram Sperling onmogelijk gemaakt. Het is nog onzeker of de bij het ongeluk betrokken Lutz Löscher en Hartmut Flöcker naar Canada kunnen reizen. Gert Bals ARNHEM Gert Bals, de oud-doelman van o.a. Ajax en Vitesse, zal een contract voor de New York Cosmos tekenen. De Amerikaanse profclubs had drie kandidaten voor de functie van doelman: Manglitz, Piot en Gert Bals. Maar zowel Manglitz als Piot kunnen zich moeilijk vrijma ken. Bals, die 39 jaar is, wel. De New York Cosmos, waarvoor ook Pele en Bobby Moore spe len, kampt met keepersproble men, die echter binnen enkele maanden zijn opgelost. De ver bintenis van Bals zal dan ook maar twee maanden duren. De laatste maal dat de tegenwoor dig in Velp wonende Bals in actie kwam, was tijdens de toernee die Barcelona twee jaar geleden door Nederland maakte. Rinus Michels kampte toen ook met de moei lijkheid dat zijn doellieden ge blesseerd waren en deed een beroep op Bals, die hij nog kende uit zijn eerste Ajax- periode. Bals speelde één wed strijd met Barcelona. De Nederlandse schakers in het IBM-toernooi in Amsterdam vol doen redelijk aan de verwachtingen. Alleen Kick Langeweg staat na drie partijen nog zonder punten op de laatste plaats in de meestergroep, waarin Hartoch en Van Baarle het goed doen. Ree en Böhm verloren vandaag teleurstellend hun par tijen. Uitslagen derde ronde grootmeesters: Farago (Hong) Kortsjnoj (Sov) afg Slgurjonsson (IJsl) Ree (nedi 1/2 - 1/2 Langeweg (Ned) Miles (Gbr) 0—1 Kurajica (Joel Böhm iNed) 1—0 Olafsson (IJsl) Llgterlnk (Ned) 1/2 1/2 Glpslis (Sov) Szabo (Honl 1'2 1/2 Ivkov (Joel Donner (Ned) afg Veümlrovic (Joel - Sax (Hon) 1—0 Uitslagen afgebroken partijen in de 2e ronde Kortsjnoj Veümlrovic 1— 0 Donner Glpslis 12 1/2 Ligterink Kurajica 1/2 1/2 Ree Farago 0—1 Stand na 3 ronden: 1/5. Slgurjonsson. Olafsson, Kurajica, Ligterink. Miles 2 6-7. Farago. Kortsjnoj 1 1/2 1 afg 8'10. Glpslis. Vellmirovic. Szabo 1 1/2 11. Ivkov 1 1 afg 12/14. Böhm. Sax, Ree 1 15. Donner 1/2 l afg 16. Langeweg 0. Uitslagen 3e ronde meestergroep: Pribyl (Tsjl—Woodhams (Aus) 1-0 Matera (Vst)—Eising (Wdl) afg Qaprindashvili (Sov) Clocaltea (Roe) 1/2-1/2 Tatai <Ita)V Baarle (Ned) 1-0 V Wijgerden (Ncd)—Suwuh (Ind) 1-0 Hartoch (Nedi—Westerveld (Ned) 1-0 Afgebroken partij 2e ronde: Woodhams—Hartoch 0-1 Ciocaltea—Matera afg Stand na 3 ronden 1 Tatai 3 2-3. Pribyl. Hartoch 2 1/2 4/5. V Wijgerden. V Baarle 2 6. Eising 1 1/2 1 afg 8. Ciocaltea 1/2 1 afg 9 Westerveld 1/2 10 Matera 0 2 afg 11/12 Suwuh, Woodhams 0 ROTTERDAM Voor Jan van der Veen is er geen plaats meer bij Sparta. De midden velder, die vijftien Jaar voor de Rotterdamse club heeft gespeeld, ging niet in op een verzoek zijn contract te vernieuwen. HIJ voerde op dat moment onderhandelingen met Nederlandse en buitenlandse clubs. De ze leverden echter niets op. Sparta trok inmiddels Leen de Goeij (Telstar) aan en op de begroting staat geen salaris voor Van der Veen genoteerd. MAASTRICHT Na een dis cussie van ruim tweeëneenhalf uur is de gemeenteraad van Maastricht akkoord gegaan met het voorstel van burge meester en wethouders om de onlangs gedegradeerde eredi visieclub MVV een financiële injectie toe te dienen. Van de aanwezige dertig raadsleden (negen waren met vakantie) stemden er vierentwintig voor het voorstel en zes tegen. Tegen waren de drie man ster ke PPR-raadsfractie, twee le den van de Partij van de Ar beid en één lid van het CDA. Het aangenomen voorstel komt neer op een verdubbe ling van de jaarlijse subsidie voor MVV van 150.000 gulden nu tot drie ton in de toekomst, het garanderen van een reke ning-courant lening tot een maximum van één miljoen en het toekennen van uitstel met één jaar aan MVV voor het nakomen van geldelijke ver plichtingen van MVV tegen over de gemeente. In ruil voor deze steun mag de gemeente Maastricht vier van de negen bestuursleden van MVV benoemen en krijgt zij inspraak in het beleid van deze eerste divisievoetbalclub. fiohd Delisle (Fra, De Muer). 205.5 kilo- ri Barcares naar Pyrenees 2000 in 6 uur §iten en 32 seconden, 2. Antonio Menen- i. Velez) op 4.59 minuut, 3. Vladimiro I (Ita, Chiappano) op 5.14. 4. Bert Pronk st) op 6 24. 5. Michel Pollentier (Bel. op 6 26. 6. Luciano Conati (Ita, Chi jl op 6.47, 7. Joop Zoetemelk (Ned. Ca- 6.57, 8. Jose-Luis Viejo (Spa, Saura) z.t., ■jattlsta Baronchelli (Ita. Chiappano) op I Raymond Poulidor (Fra, Caput) z.t., 11. l(Spa. Velez), 12, Van Impe (Bel, Gui- 113. Kuiper (Ned, Post). 14. Riccoml (Ita, kna), 15. Ocana (Spa, S^ura), 16. Lopez- ■Spa. Velez), 17. Galdos (Spa. Velez), 18. I (Po, Velez), 19. Martin (Fra, Guimard), lourdet (Fra, Caput) z.t. als Baronchetti. ■stens (Ned. Post) op 7.06.06. 63. Tabak Iriessens), 68. Knntemann (Ned, Post), 73. WNed. Caput), 74. Raas (Ned. Post) z.t. als 97. Van den Hoek (Ned. Post) op 9. en laatste Bellet (Ita, Van Vaeren- ■fEEN KLASSEMENT: 1. Raymond De- a, De Muer) 67 uur 27 minuten en 23 a. 2. Luclen van Impe (Bel, Guimard) op op Zoetemelk (Ned, Caput) op 2 47, 4. Poulidor (Fra, Caput) op 4.17,5. Fran- aldos (Spa. Velez) op 4.45. 6. Bernard t (Fra. De Muer) op 4.53, 7 Fausto o (Ita, Fontana) op 5.58, 8. Michel Pol- |B«jl, Driessens) op 6.11, 9. Hennie Kuiper ost) op 7.17, lik (Ned. Post) op 24.29. 49, Knetemann Jost) op 40.53, 70. Vianen (Ned, Caput) op E88. Karstens (Ned. Post) op 1 19.58 95 Wed. Post) op 1.32.04. 96. Tabak (Ned, ■ns) op 1.35.19, 96. Van den Hoek (Ned, p 1.40.23 lOEOENKLASSEMENT: 1 De Muer I 2. Velez 20.41.31. 3- Chiappano 20.41.35. 20.43.29, 5. Guimard 20.43.29, 10. Post Kuiper, Knetemann) 20.54.32. HEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1 De 13.03.13, 2. Velez 203.06.18. 3. Caput Saura 203.12.29, 5. Chiappano |8, 10. Post 203.59.45. INKLASBEMENT: Maertens (Bel) 150 12. Esclassan (Fra) 81, 3. Gavazzi (Ita) 78. )r (Ned) 63, 5. Delisle (Fra) 45. 6. Zoete- .J) 43. ssement: 1. Van Impe (Bel) 80 punten, 2. ■lla) 77. 3. Zoetemelk (Ned) 64. 4. Kuiper 5. Galdos (Spa) 44. door Ruud Verdonck MONTREAL Op de dag van de keuze, 12 mei 1970, had Montreal al uitbundig feest gevierd. De vlag was uitgehangen, lange files auto's waren toeterende door het centrum getrokken en volstrekt onbekenden hadden elkaar als oude vrienden geluk gewenst met het binnen halen van de Olympische Spelen van 1976. :RIT 188 km •GAUDENS 7607» ^irons^*^J arasconS PORT Axles jf Thermes „V B0URG- MADAME hPuyirorens Die roes duurde een paar maanden. Een tijd waarin niemand op het idee kwam om nu eens precies naar plan nen en financiering te vragen. En toen er uiteindelijk voorzichtig geïn formeerd werd. beantwoordde Dra- peau de vragen met de wedervraag of men geen vertrouwen in hem had. Er waren niet veel mensen die daar op „nee" dufden te zeggen. Ondanks het nog vers in het geheugen liggen de échec van de Expo '67. Het bleef eigenlijk verbazend lang stil rond het Olympisch project. Ook de mensen die Drapeau weer moeten controleren werden niet vervelend. De regering hield zich. zoals steeds aangekondigd, volstrekt afzijdig. Het IOC maande niet tot wat meer snelheid. Zo grondig als München voor 1972 tekeer ging, hoefde niet, maar iets meer interesse voor de handel en wandel van de organisato ren in Montreal had wel gemogen. In januari 1971 ontstond er in Montreal eindelijk toch enige onrust omdat men wel eens precies wilde weten hoe het met de plannen stond. De gemeentelijke huisvestings- dienst vreesde op te moeten draaien voor de bouw van het Olympisch Dorp. Wie het stadioncomplex zou neerzetten was ook nog onbekend. In maart 1971 trachtte Drapeau in een toespraak alle onrust weg te nemen. „Ik denk dat er een wonder zal moeten gebeuren", zei Drapeau, „maar we hebben hier in de stad de mensen die voor een wonder kunnen zorgen. En ik stel me voor dat we vóór het einde van het jaar heel wat concreets zullen weten. Het stadion wil ik in ieder geval zo snel mogelijk af hebben". Maar er was eind 1971 nog steeds weinig concreets. Het organisatieco mité was gehuisvest in een van bui ten statig maar van binnen zeer ver waarloosd pand. Er bleken boven dien slechts weinig mensen in te werken die zich met de Olympische Spelen bezig hielden. Folders met fraaie voorspiegelingen waren er vol doende, dat wel. Constructietekenin gen te weinig. In 1971 had Drapeau Gerry Snyder, vice-voorzitter van het stadbestuur, benoemd als financieel expert. Sny der bezocht in 1972 de Olympische Spelen van München. Hij kwam te rug met optimistische berichten voor de inwoners van Montreal. München was volgens Snyder een voorbeeld van verspilling. Het ver lies werd er geschat op 2 miljoen dollar. „Maar dat zal hier niet gaan gebeuren", verklaarde Snyder. „Wij kunnen ons dat gewoon niet permit teren". Nog voor die Spelen in West- Duitsland werden gehouden, had Drapeau wel eindelijk het definitie ve ontwerp getoond van het Olym pisch complex. Men had daarvoor de architect Roger Taillibert uit Parijs in de arm genomen. De Fransman had er geen half werk van gemaakt. Stadion, zwembad en wielerbaan wa- Minder volledig dan aanvankelijk opgezet weliswaar maar ruim een week voor de Spelen lijkt het Olympisch Stadion van Montreal inderdaad op een arena waarin zich de strijd om het Olympisch eremetaal kan afspelen. Aan de kunststofatletiekbaan wordt de laatste hand gelegd. ren aaneengeschakeld en werden op hun beurt weer gedomineerd door een 160 meter hoge toren. Het was toen 6 april 1972. Op dat moment, nu de maquette er eindelijk was, wilde iedereen alleen nog weten, wat alles ging kosten. Dat was nu net de vraag, waarop Drapeau geen antwoord wilde en kon geven. „De Spelen van Montre al", zo zei Drapeau,.zullen de inwo ners van Canada geen cent meer kosten dan ze zouden moeten beta len zonder de Spelen". Zoals hij later nog een andere opti mistische en opzienbarende uit spraak deed: „De Spelen van Montreal kunnen net zo min een verlies lijden, als een man een kind kan baren". Maar toen hij dat zei had een kleine berekening al aan kunnen tonen dat het allemaal te florissant werd voorgesteld. Volgens de officiële plannen moesten de Spe len in totaal 310 miljoen dollar gaan kosten. In dat cijfer was medio 1972 al een wijziging gekomen, al kwam dat niet naar buiten om de mensen niet te zeer af te schrikken. In februari 1973, ruim drie jpar voor de opening van de Olympische Spe len van Montreal, bood Roger Rous seau de inmiddels benoemde voor zitter van het organisatiecomité de officiële plannen aan bij het IOC- hoofdkantoor in Lausanne, Zwitser land. Het Internationaal Olympisch Comité accepteerde het pakket. Het licht voor Montreal stond definitief op groen. De begroting gaf aan. dat het stadi on-complex 100 miljoen dollar zou gaan kosten. De bouw van het Olympisch Dorp, gegund aan een consortium, zou 30 miljoen dollar gaan kosten. Voor de rest zou ge bruik gemaakt worden van bestaan de faciliteiten die verbeterd zouden worden. Een voordeel was dat de bouwgrond voor beide complexen klaar lag en dat de kosten voor wegenaanleg gedrukt werden omdat in de loop der jaren al veel was aangelegd. Toch bleef het rond de organisatie voor de rest van 1973 angstig stil. Alleen werd het insiders steeds dui delijker dat het verlies van de Spe len met de dag steeg. Drapeau mocht dan in 1971 gezegd hebben dat hij het stadion zo snel mogelijk af wilde hebben, het duurde tot au- gustus 1974 voor de eerste spade de grond in ging. Het verlies van de Spelen werd op dat moment geschat op 310 miljoen dollar. De tijd om het ambitieuze complex van Taillibert neer te zetten, was kort. Te kort. meenden velen. Juist dat ging een belangrijke kostenver hogende rol spelen. Want ook de vakbonden wisten dat er hard door gewerkt zou moeten worden om al les tijdig gereed te krijgen. Bij een staking was dat een welkom wapen. Het werd binnen de kortste keren ook gebruikt. Het werk op de bouwplaats ging regelmatig neer en een paar keer zelfs voor enkele weken. Begin 1975 was duidelijk, dat zelfs het scherpste tijdschema niet eens meer gehanteerd kon worden om de poorten op 17 Juli 1976 te kunnen openen. In januari een half Jaar voor de opening van de Spelen van dat jaar bleek de overheid toch ook ongerust te zijn geworden over de plannen van Montreal. Quebec's premier Robert Bourassa nodigde Drapeau uit om tekst en uitleg te geven. Het verlies steeg immers met de dag. Hoeveel verlies? Jean Dra peau weigerde dat woord in zijn mond te nemen, hij sprak steeds over een „verschil". Een verschil, dat weggewerkt kon worden. Als de loterij maar goed zou verlopen, als de muntenverkoop met nog een nieuwe serie maar van de grond zou komen. Morgen: IOC buiten schot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9