Luchtzeilers en terroristen De zonnige winkels FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK e 1 *1 Prolongaties en reprises Filmbeeldjes Chileense schilderbrigade, politiek geïnspireerd, maar niet horig aan de politiek VRIJDAG 9 JULI 1976 TROUW KWM door W. Wielek-Berg Alle spectaculaire actualiteit is spekje voor het bekje van (soms niet erg scrupuleuze) filmmakers. Zo ook de gijzelingen en ontvoeringen: de films over dit onderwerp rollen de laatste tijd van de lopende filmband. Vaak worden originele methodes verzonnen om de slachtoffers te red den. waarbij aan de geloofwaardig heid geen prioriteit wordt gegeven Zo ook in ..Skynders" van Douglas Hickox Het gezin van een rijke Amerikaanse zakenman wordt door terroristen «of vrijheidsstrijders, t is maar hoe je het neemti in Grieken land ontvoerd en naar een klooster op «ien steile rots gebracht De vroe gere echtgenoot van d«' vrouw en vader van haar oudste kind verzint een ingenieus plan: hij roept de hulp in van een rondtrekkend gezelschap luchtzeilers. die met vleermuisachti ge toestelletjes stunts uithalen Het behoeft geen betoog, dat het alle maal gesmeerd loopt Het gezin wordt herenigd, de eenzame zwerver vervolgt zijn illegale smokkelweg. de ontvoerders vallen onder een regen van kogels. Alles naar den aard en in harmonie met de gevestigde orde. Dat die in Griekenland tot voor kort nu niet bepaald op democratisch model was geschoeid, wordt noncha lant weggewuifd. James Coburn speelt er een koelbloedig avonturier in. Susannah York een kordate Ke nau. Charles Aznavour een krompra tende politieman. Wie wil weten hoe je gegijzelden niet kunt redden mag deze film niet overslaan. Amsterdam Bellevue Cinerama en Rembrandtpl. theater; Den Haag Apollo I; Den Bosch Euro Cin. 1: Hilversum Hex; Rotterdam Lu- miere; Utrecht Catharijne, 18 jr. Vijfenvijftig jaar nadat Abraham Tuschinski zijn geheel in barokke stijl opgetrokken theater in de Amsterdamse Reguliersbreestraat opende, voelen de huidige beheer ders van het theater zich aan de geest van de tijd verplicht om in het pand de vijfde (kleine) zaal voor het publiek open te stellen De laatste jaren bleek namelijk, dat de ene gro te zaal (1600 plaatsen) niet het nodi ge rendement kon opbrengen. Een an de belangrijkste oorzaken is. dat de echte grote films te weinig in aantal werden en dat de films, die een kleiner, specifieker publiek trek ken groter werden in aantal Om aan deze ontwikkeling tegemoet te ko men en het vertonen van meer films in kleinere ruimten technisch moge lijk te maken, begon Tuschinski de laatste jaren met het inrichten en openen van drie kleinere theatertjes, respectievelijk met een capaciteit van 247. 186 en 117 plaatsen Het vijfde theater heeft een capaciteit van 107 plaatsen Filmmaker Pim de la Parra. wiens Surinaamse speelfilm ..Wan Pipel" volgende week in Paramaribo haar wereldpremière beleeft en vanaf mid den augustus in de Nederlandse bios copen is te Zien. gaat zijn volgende film helemaal opnemen op de Neder landse Antillen Deze film zal zijn ge baseerd op de roman ..Dubbelspel" van Frank Martmus Arion De in deze film voorkomende talen zijn Antilli- aans Nederlands, papiamento. Boven winds Engels en Spaans. De opnamen vinden volgend jaar maart, april en mei plaats. De premiere van ..Wan Pipel", Surina- me's eerste volledige speelfilm is vastgesteld op 14 juli in Theater Star te Paramaribo Premier Arron. de ministerraad en het Surinaamse parlement zijn voor de première uitgenodigd. De Neder landse première is 18 augustus in Amsterdam, waarna de film in twintig Nederlandse steden te zien zal zijn. Door Jac. Lelsz DEVENTER Met duizenden ande ren hebben ook veel kunstenaars Chili verlaten nadat er op U septem ber 1973 een uiterst rechtste militai re dicatuuur werd gevestigd. Zij gin gen in ballingschap. Of om te ont snappen aan de zuiveringen van de junta of om elders in vrijheid te kunnen ademen, leven en werken. Van de kunstenaars, die uit heiland vluchtten, hebben er zich vijf veren igd in de zogenaamde Chileense Muurschildersbrigade ..Vencere- mos" (Wij zullen overwinnen». Dit vijftal, mannen en vrouwen, ex- leraren en ex-leerlingen van de facul teiten van de schone kunsten van de Chileens»- universiteit en de katho lieke universiteit van Santiago, ex poseert op het ogenblik in ..De Kunstpot" te Deventer. Er bestaat een nogal dierbare uitdrukking. namelijk dat de palmboom groeit onder de druk. Voor de kunst geldt dat zelden In het algemeen wil de kunst alleen in vrijheid bloeien Zowel in landen met linkse als rechtse totalitaire re gimes maakt de kunst, uitzonderin gen daargelaten, een schabloonach- tige. bloedeloze indruk. Zij is dienstbaar aan het Ideaal van de Staat, de Machthebbers, de Bonzen De ultra-rechtse coup maakte gewei- dadig een einde aan wat algemeen werd beschouwd als een uniek ont wikkelingsmodel Wat de Muurschil- derbrigade nu wil. is de verschrikkin gen aan de kaak stellen. Voorts probeert zij eigen cultuur in het buitenland te behoeden, want in Chili zelf is in dat opzicht veel ver nletigd. figuurlijk en letterlijk. Zij maakten o m wandschilderingen in de Renault-fabrieken te Parijs, in Grenoble en in Rotterdam In De venter wordt grafisch werk getoond. Een kleine vijfti? nummers, overwe gend zwart wit en figuratief De vijf kunstenaars zijn Raül Sotelo. Irene Dominquez. Carlos Solano. Magali Meneses en Raül Schneider Het zijn lang geen koekebakkers Zonder tot pamflettisme te vervallen, willen zij m het algemeen het politiek engage ment Hun werk is politiek geïnspi reerd. maar niet horig aan de poli tiek Zou dat wel het geval zijn. dan had den zij hun vrijheid Immers toch nog verkwanseld ai was het dan aan de politiek Vele Utels zijn uitdrukkin gen van protest verbijstering, woe de. leed enz BIJ voorbeeld De Vlucht Gevangenis Wanhoop. De Schreeuw, Martelwerktuig. Stadion Het laatste is uiteraard een wrange verbeelding van het voetbalveld, w aar duizenden gevangenen werden Nashville. Meesterlijk mozaïek van Amerika door Robert Altman, gesi tueerd in de stad van de Country and Western-music. De gehele week in Studio Enschede Dillinger is dood. De beste film van Marco Ferreri over een man die uit verveling zijn vrouw doodt. 14 en 15 juli De Melkweg, Amsterdam. Taxi Driver. Angstaanjagende film over nachtelijk New York, bekroond met de gouden palm in Cannes, van regisseur Martin Scorsese met Ro bert de Niro in de hoofdrol. De gehe le week in Calypso en Saskia. Amsterdam. Calypso. Rotterdam; Studio. Utrecht. Rear Window. Een van de span nendste thrillers van Alfred Hitchcock, met James Stewart en Grace Kelly in de hoofdrollen. De gehele week behalve maandag in Filmhuis. Breda. De Nachten van Cabiria. Een van de vroege films van Federico Fellini met runiietta Massima in de hoofd- James Coburn en Robert Culp in „Skyriders" rol. De gehele week in F Delft. A woman under the inftirn< ende film van John Casave een vrouw in moeilijlhedi Gena Rowlands en Pete Fa hoofdrollen. De gehele veek dio K. Amsterdam. La femme de Jean. S'm] film over de decente em; van een gescheiden vroiw. 1^ le week in Odeon Movies Dea Stavisky. Mooie film vanAl: nais over een beroemde 'plifoiEES zijn tijd. het eind van de jire t in Parijs. De gehele w«ek olrP*oe Uitkijk. Den Haag oos i, ieder Satyricon. Fellini's bizarreki t w, oudheid. De gehele week ii Amsterdam en Oscar. Rot eiuei v Maun( Take it as a man, madam. 1 CD Be fende en vaak geestige ii vrouwenemancipatie, gema aakt N een Deens vrouwencollectit Set ligt hele week in Filmhuis. Rollet de Jan J; samengedreven en waar zich hartverscheurende taferelen hebben afgespeeld In ons land heeft Marius van Beek daar op navrante wijze een indruk van gegeven. Solano weet het zelfs nog met ironie te bekijken, al is het dan een door de azijn gehaalde humor. Men ziet. bij voorbeeld, zijn Oeneraal en de reeks Militairen. Heel mooi. indringend en ontroerend vonden we Mathilde van Irene Dominquez. Met die grote ogen en die vogel op de hand. Van de symboliek daarin kunnen we slechts iets aanvoelen. Om nopnaals Solano te noemen een fraai ding van hem is De salon, de enige aquarel, en wat sfeer betreft herinnerend aan Cha gall. Ook blijmoedigheid ontbreekt niet. De prij2en van deze Chileense kunst zijn opvallend laag. Tot en met 21 juli. Raul Sotelo: „Het veriet", houtsnede Harpklas Maastricht naar Israël MAASTRICHT Leerlingen van de internationale harpklas van het Maastrichts Conservatorium zullen eind augustus deelnemen aan het Vijfde Internationale Harpconcours in Jeruzalem. De docente van deze klas. mevrouw Phia Berghout, heeft besloten vier Japanse leerlingen, een Mexicaanse en een Nederlandse (Karin Wark uit Heerlen) naar Israël af te vaardigen Zijzelf is uitgenodigd als jurylid op te treden De internationale be langstelling voor harpmuziek neemt de laatste jaren sterk toe Phia Berghout gaat in november een meestercursus geven voor de drie Scandinavische landen in Kopenha gen en daarna gaat zij soortgelijke cursussen verzorgen in Korea en Japan

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8