Uitbreiding hartchirurgie komt moeizaam op gang dichtbij omentaar it besluit (1) fcinemann Luchtbrug voor patiënten blijft noodoplossing een optrekje voor de prinses elegant idool rooster douche regen? het weer weerrapporten KWAR- -JAG 9 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 f gering heeft met de aankondi- n een nieuwe loonmaatregel /aar besluit genomen. Op- jwordt voor een half jaar de eging buiten spel gezet op rein waar haar hoofdtaak arbeidsvoorwaarden voor leden. Eèn ,van de be ste bewegingen uit onze sa- ing waarin mensen zich heb- :organiseerd, wordt groten- Tdrooggelegd. Dat is, ook uit t van spreiding van macht, •ede zaak voor een democra- ker niet als het lang gaat Men mag blij zijn dat in het van de Federatie Neder- Vakbeweging tegen de voor- len maatregel, hoe fel ook, rkendljncipiële aspect overweegt, en erf ik»1 ^at 'n'10uc' van ji|aatrege' 'n guldens nogal ver de sn van wat de FNV had geëist, a£ de leer| is dit zware regeringsbesluit warenj,jst besluit. Zonder een nieu- ejgreep jn (je |onen en inkomens ran de strijd tegen de prijs- liraal dit jaar opnieuw te wei- Ij n terecht gekomen. Er be- onzekerheid over de mate matiging van loonkosten de HE0- gelegenheid bevordert. Wèl is bij voorthollende loon- en tijgingen de werkgelegenheid zal afkalven. i die werkgelegenheid is het jaal begonnen. Terecht heeft Ier Boersma daar nog eens op Ook al is het succes van fegeringsbeleid, gemeten naar ermindering van het aantal lozen, niet in zijn omvang pre- J; voorspellen of te garanderen; j wel het beste beleid wat thans worden gevoerd. iloonmaatregel is, gezien het jngsbeleid tot nu toe, ook on- (delijk geworden. Gelukkig is [abinet niet teruggeschrokken jzijn verantwoordelijkheid. tL-JNV. de grootste organisatie de vakbeweging, heeft het LK5fet"Den Uy' nu openlijk de oor- lA-C rcrklaard, en dat was te voor dat het kabinet het stille ver- Ven van de FNV prijsgeeft voor beleid dat zij noodzakelijk acht, ^merkelijk en moedig. Ik woi t niet i zo lang echterjst besluit (2) u wegg *"acht moet worden welke om- de nu te verwachten sociale zal krijgen. De materiële in- an de komende loonmaatre-, [ijkt nogal af van de FNV-eis. itto loonsverbetering, die op 1 igaat is, vooral voor de lagere rder, ztfaens, toch ook niet zö karig, kabinet kan worden verwe- oi?e ,onen te w',,en knijpen. De 1 misscpter'nê 's duidelijk meer dan kabinet aanvankelijk in het zouü had. onples vier1 Z|6evaar 's dat werknemers zich oorden[en van ^un b°nd nu die op g, peiniact>ef 's gesteld, en hun toe- It nemen tot organisaties of co- niet |es, die het meer direct tegen de Ing willen opnemen. In die si- kan van de vakbonden weinig s worden verwacht dan dat zij «ren het initiatief zo lang moge- ervarinn eigen hand te houden. Itap van het kabinet zal verder etjes j(fe'dheid en vertwijfeling bren- "i een deel van het kamp, waar- it kabinet rust, met name bij PPR, FNV. Het aantal men- 'oor wie een kabinet-Den Uyl leer hoeft, zal groeien en dat de stabiliteit van de huidige ingscoalitie niet ten goede. Dat misschien ook voor een even- voortzetting van deze coalitie verkiezingen van volgend jaar. kabinet moet door dit dal heen. Je loonmatiging en bezuinigin- f;an nu de tijd besteed worden lat andere onderdeel van het ingsbeleid: de vermaatschap- ing van het economisch gebeu- fiimspit najaar komen plannen voor vermogens-aanwasdeling, ver- V ondernemingsraden, betere ng van investeringen. In de dEngelsLjg |^amer aan ,je or(je. Het tn van deze vermaatschappelij- wordt bepalend voor het her- nairesariJvan het geknakte vertrouwen een groot deel van de vakbewe- I in deze regeringscoalitie. Het ■net heeft nog een klein jaar de •m aan zijn gehele achterban te zien dat een coalitie van PvdA, :hristen-democraten zinvol en itbaar kan zijn. Bondsrepubliek Duitsland heeft Ir. Gustav Heinemann een man pren, die aan de avond van zijn nog van grote betekenis is feest voor de verhouding van zijn 1 met tal van Europese landen, weleden hebben onder de Duitse tting gedurende de Tweede We- rlog. voor de ontwikkelingen in hét ee» 2 i lag oord het! Irisje, f ijds in[ t dadj door Kees de Leeuw DEN HAAG Als alles vol gens wens verloopt, zal morgen een groep van zeven Neder landse hartpatiënten op Schip hol arriveren, die met succes in de Verenigde Staten een open hartoperatie heeft ondergaan. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de Nederlandse hartchirurgie, dat op zo'n grote schaal hartpatiënten door de nood gedwongen hun heil in het buitenland hebben ge zocht. Of ze daar, op langere termijn gezien, ook hebben ge vonden, moet nog worden af- gewqcht, maar de berichten tot nu toe vermelden niets dan goeds. Inmiddels is de afgelo pen week een tweede groep naar de VS vertrokken, terwijl er vergevorderde plannen be staan om ook nog een derde groep Nederlandse hartpatiën ten de verre reis naar Amerika te laten ondernemen. Daarnaast worden er pogingen in het werk gesteld om elders in het buitenland niet alleen in de VS, maar ook in Zwitserland centra te vinden, waar Nederlandse hartpa tiënten kunnen worden geopereerd. Alles bij elkaar genomen reden ge noeg de gang van 'zaken rond de hartchirurgie in Nederland eens op een rijtje te zetten om te proberen een antwoord te vinden op de vraag, hoe het zo ver heeft kunnen komen en welke voorzieningen er getroffen moeten worden, zodat deze mensen in de toekomst in eigen land gehol pen kunnen worden. Boosheid Het initiatief tot deze luchtbrug naar het Texas Heart Institute van dr. Denton Cooley is genomen door Henk Fievet uit Breda, de strijdbare voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging. Zelf werd hij tien jaar geleden getroffen door een eerste hartaanval. Aanvankelijk verwonderde hij zich over het gebrek aan mogelijkheden in Nederland hartpatiënten te opereren. Een ver wondering, die al snel omsloeg in een behoorlijke boosheid, wat resulteer de in de oprichting van de Neder landse Hartpatiëntenvereniging. Ge steund door zijn achterban begon hij autoriteiten op gezondheidsgebied te bestoken met acties. Dit alles met uiteindelijk maar één doel voor ogen: te bereiken dat het tekort aan operatiemogelijkheden zou worden opgeheven. Een tekort, dat ook door de Gezondheidsraad in rapporten is geconstateerd en waarin tevens aan bevelingen staan om het aantal har toperaties in Nederland op te voeren. Hoewel niet elke actie even geslaagd genoemd kan worden, bereikte Fie vet in ieder geval wel, dat de proble matiek rond de hartpatiënten in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan. Hij wist tevens in contact te komen met hartspecialis ten en chirurgen in verscheidene centra in ons land. Zo ook met dr. P. J. van der Schaar, die als gevolg van een ernstig conflict in het Eindho- vense Catharine-ziekenhuis al vier jaar werkeloos is. Deze introduceer de hem bij dr. Cooley, die Fievet toezegde ongeveer 25 Nederlandse hartpatiënten per maand te kunnen opereren. Werkgroep De groep van zeven Nederlandse hartpatiënten verlaat hier het St. Luke's Hospital in Houston (Texas). Op de foto (v.l.n.r.): J. C. van der Noort uit Lelystad, mevrouw Paula Proler (die als hostess fungeerde), J. A. Baars uit Gorinchem, H. C. M. Lelieveld uit Den Haag (gedeeltelijk zichtbaar), daarnaast M. Lam uit Loenen aan de Vecht, die afscheid neemt van zuster Dolly Quillet, J. D. Bronsveld uit Weesp, B. Demmers uit IJmuiden (achter de zuster), H. Buys uit Eindhoven en directeur-geneesheer Newell E. France. der Schaar had aangetrokken als medisch begeleider, werd dit van de kant van het ministerie niet voldoen de geacht en na enige moeilijkheden over en weer is de situatie nu zo, dat de werkgroep de gegevens van de hartpatiënten, die voor een operatie in de VS in aanmerking willen ko men eerst controleert, alvorens haar goedkeuring te geven. Dat is ook één van de voorwaarden, die de zieken fondsen en ziektekostenverzeke raars hebben gesteld voor het ver goeden van de kosten, die per opera tie ruim 25.000 gulden iets meer dan een open hartoperatie in Neder land bedragen. Het hoeft overigens geen betoog, dat deze hartbriig gezien moet worden als een „noodbrug". Niet alleen Fie vet en Van der Schaar zijn deze mening toegedaan, maar ook des kundigen als de al eerder genoemde prof. Meijler, de Rotterdamse cardi oloog prof. P. G. Hugenholtz en prof. dr. J. Nieveen, cardioloog in Gronin gen. De hoofdredacteur van Medisch Contact, de arts F. Bol, ging in het juni-nummer zelfs zover, dat hij een luchtbrug voor hartpatiënten beti telde als een utopie, die niet van gevaar is ontbloot, tenzij men zich beperkt tot die patiënten, die een operatie het minst nodig hebben. Hij is het er wel mee eens, dat de capaci teit van de hartchirurgische centra nog onvoldoende is, maar is verder van mening, dat patiënten bij wie uitstel van opereren funest zou zijn, onmiddellijk kunnen worden ge holpen. Hij citeert daarbij de uitspraak van een bekend cardioloog, dat „je veili ger op de wachtlijst van de cardio- chirurg kunt staan dan op zijn ope ratietafel liggen". Op zichzelf best een aardig grapje, maar daarmee zijn die mensen en dat zijn er 1400 die inderdaad op de wachtlijst staan en al dan niet terecht succes verwachten van een operatieve in greep natuurlijk niet geholpen. Van daar dat ze door de nood gedwon gen iedere strohalm vastklampen, die enig uitzicht op verbetering van hun situatie zou kunnen geven. Aspecten Enigszins overrompeld door deze „zet" van Fievet stelde staatssecre taris Hendriks van volksgezondheid in mei haastig een speciale werkgroep .Coördinatie-commissie hartchirurgie" van de Ge zondheidsraad in om deze luchtbrug te coördineren en te begeleiden. Voorzitter van die werkgroep is de Utrechtse cardioloog prof. dr. F. L. Meijler. Hoewel de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging zelf dr. Van eigen land was zijn voorbeeldige optreden van onschatbare waarde. De onverschrokken protestant Hei nemann, die in de nazi-tijd zijn leven op het spel zette, toen hij lijnrecht inging tegen Hitiers ver werpelijke nationaal socialisme, zweeg evenmin nadat dit kwaad was weggevaagd. Heinemann bleef waarschuwen tegen het gevaar, dat ondemocra tische krachten opnieuw de kop kunnen opsteken. De felheid waar mee hij bedenkelijke verschijnselen in zijn land aan de kaak stelde, werd soms niet gewaardeerd. Heinemann liet zich hierdoor echter niet weer houden om te doen wat hij als zijn plicht zag. De Westduitsers, die in eigen land cn tegenover de buitenwereld nog weinig raad lijken te weten met de mogelijkheden en moeilijkheden, waarvoor een moderne samenleving geplaatst kan worden, zich aan de woorden en daden van Heinemann spiegelen. Zijn niet aflatende ijver voor het behoud van de geestelijke vrijheid blijft een lichtend voor beeld. Feit is in ieder geval wel, en niemand zal dat ontkennen, dat er in Neder land mede als gevolg van onver kwikkelijke ruzies in hartcentra van Utrecht en Eindhoven destijds een onvoldoende capaciteit is bin nen de hartchirurgische centra. Prof. Meijler vindt dan ook, dat de Neder landse Hartpatiëntenvereniging te recht hierover klaagt en onderkent dat je de gezondheidszorg niet bij de grens kunt tegenhouden. Wel wijst hij op drie aspecten, die daarbij naar voren komen: het medische, be- leidstechnische en het financiële. In een televisie-interview stelde hij onlangs duidelijk, dat een operatie de "hartpatiënt niet geneest, maar dat de symptomen als gevolg van een hartaanval voor kortere of lange re duur worden weggenomen. Finan cieel gezien, zo zei hij verder, is het niet niks, dat bij zo'n honderd tot tweehonderd operaties in het buiten land per jaar drie miljoen gulden buiten Nederland wordt besteed. Geld dat anders via de belasting zeker voor de helft in de staatskas zou zijn teruggevloeid. En wat het beleidsaspect betreft merkte hij op, dat al van 1971 af een commissie van de Gezondheidsraad onder leiding van professor Nieveen voorstellen heeft gedaan om de „hartcapaci- teit" op te voeren. Voorstellen, die door de verantwoordelijke instan ties onvoldoende ernstig zijn geno men met als gevolg, diat de hartpa tiënten nu zelf voor hun belangen opkomen. De voorstellen van de commissie- Nieveen komen hierop neer, dat er in Nederland maximaal 4300 open hartoperaties per jaar nodig zijn. (Een open hartoperatie wil zeggen, dat tijdens de operatie de bloedsom loop door eën hart-longmachine op gang wordt gehouden, zodat het hart enige tijd kan worden stilgezet Kdl). In 1971 bedroeg het aantal operaties 1100 per jaar en omdat het niet mogelijk was op korte termijn zo sterk te stijgen, .adviseerde de commissie de capaciteit op te voe ren tot 2300. Nu, in 1976, zijn dat er pas 1700 per jaar. Geconcludeerd kan worden, dat er de afgelopen jaren wel iets is gebeurd, maar dat het toch te weinig is. Academische centra Professor Nieveen zelf wijt de hoofd oorzaak van de trage gang van za ken aan het ministerie van onder wijs en wetenschappen, onder wiens verantwoordelijkheid de Acade mische Ziekenhuizen vallen. Naast vijf Academische ziekenhuizen (Lei den. Amsterdam-GU, Rotterdam, Groningen en Nijmegen) zijn er twee particuliere ziekenhuizen in Neder land, waar open hartoperaties kun nen worden verricht: het Antonïus- ziekenhuis in Utrecht en het Onze Lieve Vrouwe-ziekenhuis in Amster dam. Voor de academische centra is een minimum van 250 open hartope raties per jaar het streefgetal, maar volgens professor Nieveen komen al leen Leiden en Rotterdam aan dat aantal. In de andere centra is het aantal operaties wel toegenomen, maar door gebrek aan ruimte, personeel of financiën is nog steeds dat getal van 250 per jaar niet bereikt. Offici eel zouden er dus in 1975 ongeveer 1750 operaties in deze centra ver richt moeten zijn, maar dit waren er slechts 1520. Hier zijn dan niet bijge teld ongeveer zeshonderd open hart operaties per jaar in het Utrechtse Antonius-ziekenhuis. Dit ziekenhuis nam de taak van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht op dit terrein over,, nadat daar een hevig conflict was losgebarsten, hetgeen in januari 1971 leidde tot het nemen van ont slag van prof. dr. J. Wieberdink. Het Antonius-ziekenhuis liet in mei van dit jaar aan de Gezondheidsraad weten, dat het in staat is om binnen anderhalf jaar het aantal open hart operaties uit te breiden van 650 nu tot duizend. Het ziekenhuis is nu al verreweg het grootste hartchirur gische centrum in Nederland en neemt ruim eenderde van alle open hartoperaties voor zijn rekening. Nog drie De Rotterdamse cardioloog prof. P. G. Hugenholtz is van mening, dat de problemen rond de Nederlandse hartoperaties in één keer kunnen worden opgelost als er naast de be staande hartcentra nog minstens drie centra van de grond zouden komen. Hij wijst als belemmerende factor de „bureaucratische scher- mutsels" tussen het ministerie van onderwijs en volksgezondheid als hoofdoorzaak aan voor het ach terblijven van de hartchirurgie. „Het is de eeuwenoude tegenstel ling: onderwijs, dat verantwoorde lijk is voor de Academische Zieken huizen, vindt dat maar een bepaald aantal hartoperaties per jaar nodig is voor de studenten en de opleiding van nieuwe artsen. Volksgezondheid wil om redenen van de ge zondheidszorg altijd meer operaties. Beide partijen komen al jaren niet uit de problemen. En intussen groei en de wachtlijsten bij de bestaande hartcentra". Van de kant van het ministerie van volksgezondheid wordt gesteld, dat hoe meer ministeries zich met een bepaald probleem bemoeien, des te moeilijker het wordt om snel te werken, maar dat van belangente genstellingen geen sprake is. Boven dien komt bij het opzetten van nieu we hartcentra ook het ministerie van financiën om de hoek kijken. Inmiddels hebben de staatssecreta rissen Klein (onderwijs) en Hendriks (volksgezondheid) de Tweede Ka mer meegedeeld, dat op korte ter mijn, wellicht binnen een jaar, het Catharinaziekenhuis en het Acade mische Ziekenhuis in Utrecht de hartchirurgie zullen hervatten. Het is in ieder geval iets, maar bij lange na niet voldoende om het streefgetal van 2300 tot 2400 harto peraties per jaar snel te verwezenlij ken. Daarvoor is meer nodig. Bij het ministerie van volksgezondheid wordt ondertussen met het volste vertrouwen uitgekeken naar het ad viesrapport, dat door de „hartwerk- gróep" van de Gezondheidsraad is opgesteld en spoedig zal verschij nen. Daarin staat, zo verluidt, dat er in Nederland vierduizend tot vijf duizend hartoperaties per jaar moe ten worden uitgevoerd, maar de sa mensteller. prof. Meijler, zei zelf op 30 juni, dat er binnen een jaar nog geen forse uitbreiding is te ver wachten. Duidelijk is in ieder geval wel, dat zo lang de huidige situatie op het ge bied van de hartchirurgie voort duurt, hartpatiënten hun heil steeds meer in het buitenland zullen gaan zoeken, want zeker in zo'n noodsitu atie is de gezondheidszorg inder daad niet bij de grens tegen te houden. onder redactie van loessmit In liet Engelse graafschap Glouces tershire ligt een aantrekkelijk achttiendc-ecuws landhuis. Het ziet er met zijn zuilengalerij aan de voorkant een beetje uit als het Witte Huis in het klein, met rond zijvleugels, en het is omringd door bossen, bouw- cn weilanden. Het hele landgoed is zo'n driehonderd hectare groot. Vanuit de ramen aan de zuidkant heb je uitzicht op heu vels, riviertjes, eikenbosjes, kort om: op een echt Engels landschap. Via de ruime marmeren hal bereik je de vier ontvangstzalen met an tieke stookplaatsen, en verder zijn er onder meer vijf grote slaapver trekken, vijf kleinere, een biblio theek, een biljartzaal en een grote plantenserre vol bloendc planten achter de zitkamer. Bij het huis horen stallen die rondom een ron de binnenplaats gegroepeerd zijn, en een flinke kudde rundvee. Kort geleden is het landgoed in andere handen overgegaan: in die van koningin Elizabeth, die het van een lord gekocht heeft voor Wat heeft een soldaat op zijn brood? Een soldaat heeft recht op zijn brood. Een Canadees soldaat heeft zelfs nog meer rechten dan alleen dit ijzersterke onver woestbare gevleugelde soldaten woord: hij mag ook flauwvallen tijdens het aantreden, zolang hij dat tenminste niet slordig of one legant doet. De in Duitsland gele gerde Canadese troepen hebben althans onlangs blijkbaar we gens de aanhoudende warmte richtlijnen over elegant flauwval len ontvangen en John Reynolds, conservatief lid van het Canadese parlement, is er achter gekomen hoe die luiden. Volgens Reynolds staat er het volgende in: „Om de kans op bezwijmen te voorkomen, zie de soldaat er op toe dat hij op de parade-ochtend ontbijt heeft genoten. Mocht het ergste niettemin ge beuren, dan valle hij op beheerste wijze op de grond. Daartoe draaie hij zijn lichaam ongeveer 45 graden, zakke door op de hurken, rolle naar links en herkrijge de greep op zijn wapen, om persoonlijke verwondingen en grote schade aan het wapen te voorkomen". Wat heeft een soldaat ook weer in zijn geweer? Een soldaat heeft vertrouwen in zijn geweer. Zijn geweer is alles voor hem. Zelfs als hij in de hitte is flauwgevallen, ligt de Canadese soldaat nog pal voor Trudeau en vaderland. Zijn greep op het wapen zal niet ver slappen. Volgens de Winschoter Courant is dit een waar verhaal. Een klein schooljongetje vraagt aan een even klein vriendje: „Hebben jullie op school ook een tropenrooster?" Het vriendje, nogal verbaasd, moet daar even over nadenken en antwoordt dan: „We hebben thuis wel een brood rooster". haar dochter Anne en haar man. Mark Phillips. De aankoopsom is niet bekend gemaakt, maar The Times, die al deze aardige bijzon derheden publiceert, schat het be drag op een slordige 3 miljoen gulden. Anne's Mark is èen paar kilometer verderop geboren en het echtpaar kende de buurt dus al. Volgens Buckingham Palace zul len Anne en Mark er eind septem ber intrekken en zich dan nuttig maken met het beheer van het bijbehorende hcreboerenbedrijf. Het personeel dat al voor de dieren zorgde, mag blijven (wat zou een prinses trouwens zonder hen moe ten beginnen?), maar naar een complete huishoudelijke staf wordt nog gezocht, want het huis zelf heeft jaren leeg gestaan. Het echtpaar Phillips is er intussen al ettelijke malen geweest cn was er blijkbaar wel tevreden over. Dat mag ook wel, zeggen de dorpelin gen die het wel best vinden buren met koninklijk bloed te krijgen, want ze komen tenslotte in een prachtig stukje van Engeland te wonen. Niet iedereen is zo gelukkig met het nieuwe optrekje voor de prin ses. In het land is het gemor alom hoorbaar: moet dat nou in deze moeilijke tijcj, zoveel geld voor één huis? De onvrede is tot in het Britse parlement doorgedrongen, waar diverse leden zich nogal heb ben opgewonden over de aankoop. The Times citeert een va hen, die het smijten met rijkdommen in tijden van zo'n grote economische crisis, waarin arbeiders de bui kriem moeten aanhalen, „haast obsceen" noemde. Een aantal an dere parlementaiërs ondertekende een motie, waarin gesteld wordt dat de bouw van vijftig huizen voor dakloze en slecht gehuisveste ge zinnen voor hetzelfde geld een heel wat waardevoller investering ge weest zou zijn. Öm een paar uur in Tulsa, in de Amerikaanse staat Oklahoma, te kunnen zijn. heeft de 23-jarige Robert Pollen zo'n vierduizend gulden uitgegeven. Overnachten in Amerika hoefde niet, want sla pen deed hij wel in het vliegtuig, dat hem van Schiphol naar de V.S. bracht en een paar uur na aankomst op de plaats van be stemming meteen weer terug naar Nederland ook. Tien jaar heeft Robert naar dit moment gehunkerd, tien jaar spaarde hij voor het tripje naar Amerika, al leen om één keer zijn idool in levende lijve te zien optreden: El- vis Presley („de grootste van alle maal"), van wie hij nog niet één grammofoonplaat gemist heeft. Pollen, die nu eindelijk zijn vu rigste wens in vervulling zag gaan. zegt absoluut geen spijt te hebben van het geld en de moeite die hij aan Elvis de Pelvis heeft gespendeerd. Waarom zou een tuinsprocier al leen en uitsluitend voor het gazon bedoeld zijn? Een warme hond vond dat tenminste zonde en ge noot er dubbel van mee: hij nam een verkwikkende douche en slob berde gelijk een flinke hoeveelheid fris water naar binnen. In juli genoemd naar Julius Caesar beginnen (de negentien de) de hondsdagen, de periode van de hondsster (Sirius). De be langrijkste dag in die periode, die tot 18 augustus duurt, is ongetwij feld de twintigste juli. Dan is het, weet de Koppeling maandblad van het gemeente-energiebedrijf van Amsterdam Sint Margriet, en de volksmond wil dat het zes weken achter elkaar blijft rege nen als er op Sint Margriet buien vallen. Volgens de Belgen zal „re gen op Sint Godelieve u drie we ken van water gerieven", maar int Godelieve viel al op 6 juli en toen heeft Godelieve ons in elk geval overgeslagen. Onnodig te zeggen, dat De Bilt niet in welke regen sint dan ook gelooft, maar dat zegt nog niks, want er zijn ook massa's mensen die niet in De Bilt geloven. Van onze weerkundige medewerker Einde hittegolf in zicht Het hittegebied is gisteren verder ingekrompen. Het be perkte zich 's middags in hoofdzaak tot een betrekke lijk kleine zóne in en rondom het Rijnland en Roergebied: 30 tot 32 graden. Verder wa ren er verspreid ook nog wel tropische temperaturen in Zuidoost-Frankrijk, oost- Spanje en Andalusië. Op veel grotere schaal werd er 25 tot 30 graden gemeten, behalve bij ons ook in Engeland, oost- Frankrijk, Italië, in het noorden van Joegoslavië. In West-Frankrijk was het koeler bij zuidwest- tot wes tenwind: 22 tot 23 graden. In het Alpengebied verdween de zon achter lokale on weerswolken en -buien. Over Zweden drong koudere lucht naar het zuiden door verge zeld van enkele regen- en on weersbuien, onder meer in Malmö. In Duitsland zal de temperatuur er de komende dagen wat verder door om- ke richting. Schepen in het laag gaan, hoe oostelijker hoe zeegebied ten zuidwesten meer. Deze activiteit hangt van Ierland rapporteerden samen met een uit Leningrad gistermiddag luchtdrukstij- afkomstige depressie, die het gingen van 2 tot 4 millibar in in haar hoofd haalde naar het drie- uur. Zo op het eerste zuiden tot zuidwesten op gezicht lijkt dit goed nieuws stap te gaan. In de natte ge- voor onze aardappel- en bie- bieden van Zuid-Zweden was tenkweker in Dinteloord, en het gistermiddag maar 11 tot zo vele anderen, maar. het 13 graden. is nog zeer de vraag of de depressie bij ons wel de re- Ander gerommel klinkt op genbakken gaat vullen of uit Ierland waar een oceaan- zelfs een poging hiertoe on- depressie voortgang maakt derneemt. in oostelijke richting. Dat Weliswaar is boven Ierland geeft op de Britse Eilanden de wind op niveaus tussen 6 de komende dagen hier en en 10 km hoogte nu westzuid- daar enige regen of een bui en westelijk geworden met gisteren kwam het in Noord- knappe snelheden van 11,0 Ierland ook al wel tot onweer tot 120 km per uur, maar we en later lichte regen van het zijn gneigd het oude, westen uit. Deze depressie hardnekkige over de Noord- krijgt een vrijbrief van het zee standhoudende hoge- Azoren-hogedrukgebied. dat drukuitlopertje vanuit het de laatste dagen mooi is op- hoge noorden niet helemaal gebloeid tot circa 1025 milli- uit te vlakken. Het zou best bar en zich momenteel krach- eens kunnen zijn, dat er een tig uitbreidt in noordoostelij- verbinding via de Noordzee ogenblik cirrusbewolking op (in de stad Groningen tijde lijk zwaar bewolkt), maar binnen de kortst mogelijke tijd was de lucht weer hele maal schoon zonder dat er een druppel regen gevallen was. In de loop van het week einde komt het wel tot wat meer bewolking met plaatse lijk de mogelijkheid van een bui. Slotconclusie: voor de komende dagen inclusief het weekeinde is de zomer niet van de baan, maar de hitte golf met oostelijke winden, het laatst werkzaam in Lim burg, breekt af. ontstaat tussen beide maxi ma met als gevolg dat. in grote trekken bezien, het WPPT* overwegend droge enoverwe- GU aiiuw gend zonnige weer in ons land voortduurt. Wat er met een front kan gebeuren wan neer het belandt in zeer droge luchtsoort zagen we gisteren mooi in het noordoosten. Rond het middaguur kwam er gedurende een kort Doelen Eeldc Eindhoven Den fielder Vlissingcn Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brus*el frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mullorea Munchen licht bcw. regijnbui honbewolk licht bcw. licht bcw. Nio O.lo Alweer een droge en zonnige stranddag. Wat lagere tempe raturen: maxima 19 a 20 gra den op de Waddeneilanden, in Zeeuws-Vlaanderen hoge re waarden tot circa 24 gra den. Zeewater: 18 tot 20 gra den dicht bij het strand. Stockholm Wenen Zurich Ciisa Blanca Utonbocl Las Palmai. New York Tel-Aviv

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5