onderd miljoen voor 'Opera' Weer twee,nieuwe' Verkade's albums illonvaarder in Rotterdam en W. sterdam gen vdiet GS Friesland handelden niet in strijd met wet f i raad Vrouw duwde tante in kanaal: 3,5 jaar Engeland wil Noors water wegens schaarste Groningen wil geen bezuinigingen op openbaar vervoer De Gaay Fortman antwoordt Terlouw Amalrik stelt reis naar Nederland uit Russen kopen weer sojabonen in VS Twee verpleegden Van Mesdagkliniek na vlucht spoorloos itste is j ijks spn e concj s te mej Nederl pracii onaal q te zij euririgi het vi levens! portee^ organi )-organ rhalve i van de ngsdiej de vas! aden fi ham eel ge appen. Haagss noods W. vaJ Sti Gerd onzer verslaggevers DAM De gemeenteraad van Amsterdam zal zich in er buigen over het verzoek van b. en w. van de hoofdstad inderd miljoen gulden beschikbaar te willen stellen voor van het Muziektheater (ook wel Opera genoemd) aan de d Bolstraat. gelevi us inspj op di ijn gei 1 de gemeenteraad met deze nvraag akkoord gaat en leerde Staten van Noord- fgoedkeuring verlenen aan pciële regeling, kan wat betreft zes maanden la- bouw een begin gemaakt Dat de eerste paal op korte grond in kan, is evenwel retische zaak. In de praktijk ^nsterdam met de bouw op het groene licht van de jheid. De toestemming uit Z is weer afhankelijk van de van het financiële overleg (anering van de Amsterdam- Kist, in verband waarmee 9 -(er opnieuw een gesprek tus- joofdstedelijke delegatie en woordigers van de regering idt. loitatie de kredietaanvrage is ook litatie-regeling met het rijk helemaal rond. Volgens b. :ft in de besprekingen met ïeds vooropgestaan, dat im de bouw en de exploita- let Muziektheater voor zijn neemt en het rijk de kosten ederlandse Opera Stichting 7oor de bouw van het thea- evenals voor het nieuwe op het Waterlooplein van het rijk aangevraagd in ;r van de werkloósheidsbe- gelijke). Er is van uit gegaan dat het theater geheel zelfstandig wordt geëxploiteerd. Een gezamenlijke exploitatie met de Stadsschouwburg kan mogelijk kostenbesparend wer ken, aldus b. en w. in hun voordracht aan de gemeenteraad. Bouwplan ruim honderd miljoen gul oor b. en w. een krediet raad vragen, is 93.371.600 stemd voor de bouw van lektheater; een krediet van 8 ilden moet ter beschikking 'orden voor de aanleg van ;eergarage in twee lagen on- 'uziektheater. j een voorlopige begroting jKplóitatie van de Opera jaar- I verlies van ruim 16 miljoen '£even; hiervan is 10 miljoen ■fapltaalslasten (rente en der- Het muziektheater, dat onderdak zal gaan bieden aan de Nederlandse Opera Stichting en het Nationaal Ballet, is ontworpen door de archi tecten ir. B. Bijvoet en prof. G. H. M. Holt. Het bouwplan („het tweede herziene definitieve ontwerp") waarvoor drieëneenhalf jaar staat voorziet in een zaal voor 1400 tot 1800 toeschouwers, afhankelijk van de wijze van bespeling. Voorts ko men er publieksruimten (met de mo gelijkheid voor tentoonstellingen en gebruik door de buurtbewoners uit De Pijp), een aula, een bistro voor theaterbezoekers eh- repetitieruim ten. In de kelder onder het gebouw z\illen in twee-lagen 330 auto's geparkeerd kunnen worden. Het plan is dat jaarlijks ongeveer 300 uitvoeringen in het theater gegeven worden, hoofdzakelijk ballet en ope ra. Ook is/er rekening mee gehouden dat per jaar ongeveer twintig voor stellingen kunnen plaatsvinden door amateurgezelschappen. Onderzocht zal worden of amateur- en buurtverenigingen de repetitie ruimten kunnen gebruiken in de pe rioden. dat de vaste bespelers niet of weinig repeteren. In het gebouw zul len ongeveer vijfhonderd mensen werk kunnen vinden; volgens b. en w. zal een groter aantal indirect in de toeleveringsbedrijven werkzaam zijn. Minister Van Doorn Wethouder Pitt Treumann (kunstza ken) heeft aan de raadscommissies voor de kunst en voor publieke wer ken een brief geschreven, waarin hij de afspraken en intentieverklarin- ;vh: Volgens wethouder Treumann doet de minister met die uitlatingen geen recht aan hetgeen de afgelopen twaalf jaar is besproken en geschre ven, wanneer hij stelt dat er geen harde afspraken zijn. „Daarvoor zijn door zijn voorgangers teveel ver wachtingen gewekt, waar Amster dam politiek gezien op af mag gaan", aldus wethouder Treumann in zijn brief aan de raadscommissies. Hij voegt eraan toe dat het tussen over heden nu eenmaal niet gebruikelijk is afspraken in contractvorm vast te leggen. Sporthal De Oude RAI is gesloopt om plaats te maken voor het muziektheater, een parkeergarage en een sporthal. gen nog eens op een rij zet. die in de loop der jaren in de correspondentie tussen rijk en gemeente zijn neerge legd. Daaruit mocht en moet Amsterdam afleiden aldus de wethouder dat de minister van CRM graag zal meewerken aan de vestiging van de Nederlandse Opera Stichting in het Muziektheater in Amsterdam. Aan de hand van de gevoerde corres pondentie reageert wethouder Treu mann op de uitlatingen, die minister Van Doorn op 22 februari in het radio-programma „Für Elise" deed. De bewindsman zei toen dat er geen harde afspraken tussen rijk en ge meente bestonden over de exploita tie van het Muziektheater en van de Nederlandse Opera Stichting. Ook sloot de minister de mogelijkheid niet uit, dat een muziektheater el ders dan in Amsterdam zou kunnen wórden gevestigd. Het gemeentebestuur van Amster dam wil vlakbij het Muziektheater ook een middelgrote sporthal bou wen ter compensatie van de kleine zaal, die van de vroegere Oude RAI is overgebleven. Deze kleine 2aal, waarin met name badmintonvereni gingen en scholieren accommodatie vonden, moet net als de Oude RAI gesloopt worden. B. en w. vragen de raad 350.000 gulden ter beschikking te willen stellen om een bouwplan voor de hal te kunnen ontwikkelen. De sporthal zelf, waarvoor een bouw tijd van ongeveer vijftien maanden staat, wordt geraamd op 4,5 miljoen gulden. WAGENINGEN ,,We beginnen met wandelingen door de duinen en hopen u later nog eens rond te leiden door de bosschen, oyér de hei, langs het water en door de akkers en weiden". Dat schreef Jac. P. Thijsse in zijn inleiding op het album Blonde Duinen, het eerste van een nieuwe serie van vier landschapsalbums die de firma Verkade te Zaandam be sloot uit te geven na het overweldi gende succes van de albums Lente, Zomer, Herfst en Winter. Dat was in 1910. Van die jaargetijdencyclus goedk tten, v bouw ooi me straat. Mr. Dl word HEID O teler lan bracht Zomer en Keuning Boeken B.V. in 1975 een herdruk op de markt. Dat werd omdat het ge woon fijne boeken zijn èn door het nu heersende wat opgewonden nos talgische sfeertje een groot succes. Vandaar dat men besloten heeft in het najaar ook tot een heruitgave over te gaan van de albums Blonde Duinen (oorspronkelijk verschenen in 1910) en de Bonte Wei (1911). Er is weer gekozen voor een bijna onver anderde uitvoering. De teksten van dr. Jac P. Thijsse (1865-1945) zijn ongewijzigd gelaten, de originele il lustraties van Jan van Oort, Jan Voerman Jr en L. W. R. Wenckebach Een interessante toevoeging zijn de inleidingen van dr. P. Zonderwijk, die een overzicht geeft van de veran deringen, die zich sinds het begin van deze eeuw in flora en fauna van het Nederlandse landschap hebben zijn gebruikt en de omslagen zijn ook identiek aan die van zo n zeven- Een van dc illustratoren van de Ver kade's albums. L. W. R. Wenckebach tig jaar geleden. voltrokken. De illustraties worden in een set van 144 „plaatjes" achter in het boek gestoken. Er moet dus weer geknipt en geplakt worden. Zomer en Keuning geeft deze twee albums uit in samenwerking met de ANWB. In de winkel kosten ee 19.50, leden van de ANWB krijgen korting, voor hen wordt het 15.50. AMSTERDAM - De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 22- jarige Rita H. uit de hoofdstad ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden we gens moord op haar 85-jarige tante. In november vorig jaar had zij de oude vrouw tijdens een wandeling met opzet in het Zuider- Amstelkanaal geduwd, waardoor zij verdronk. De rechtbank noemde Rita H. een „ernstig neurotische persoon, die psychische verzorging nodig heeft" en achtte haar. mede gelet op psy chiatrische rapporten, minder toere keningsvatbaar voor haar daad. Op 28 juni had de otiicier van justitie, mr. A. Habermehl, een gevangenis straf van zes jaar geëist. Terlouw wees de minister er op dat de Friese gedeputeerden stappen on dernemen om te komen tot een werkverband waarin ambtenaren van de provincie en particuliere be langengroepen samenwerken om de idee van inpoldering van een deel van de Waddenzee bij Kamerleden te propageren. Het betreft hier het deel tussen Zwarte Haan en Ternaar- derpolder in Friesland. Gedeputeerde staten van Friesland hebben mij, verteld, zegt de minister, dat het hier slechts gaat om een intern ambtelijk advies, dat door on bevoegden in de openbaarheid is ge bracht. Hoewel GS op bepaalde on derdelen van dit interne advies afge weken zijn, hebben ze toch een aan tal mensen verzocht in een commis sie te gaan zitten. Deze commissie moet bekijken hoe de activiteiten in Friesland die bedoeld zijn om te ko men tot dijkverhoging tussen Zwar te Haan en Ternaarderpolder het best samengebundeld kunnen wor den. Eén en ander volgens het tracée dat provinciale staten van Friesland in hun vergadering van 17 maart jl. met grote meerderheid kozen. LONDON (AFP) Dc autori teiten in zuid-Engeland onder zoeken de mogelijkheid om tan kers van 70.000 ton te charteren om water uit Noorwegen te ha len, dit om tegemoet te komen aan de grote waterschaarste in Engeland door de voortdurende droogte. Op het ogenblik wordt een studie gemaakt van de aan dit plan verbonden kosten. Overigens is zuid-Engeland niet het enige gebied in Groot- Brittanie. dat door de droogte getroffen is. In het oostenr van het land heeft Lincolnshire erg van de droogte te lijden, evenals oost- en midden-Yorkshire. Het is in dit land zelfs zo erg, dat waterrantsoenering voor dc deur staat: het water „op de bon" dus. Van een verslaggever GRONINGEN GS van Groningen willen na laten gaan wat de gevol gen zijn van de doorvoering van de plannen van minster Westerterp be treffende de bezuinigingen op het openbaar vervoer. Zonodig zullen GS. eventueel in noordelijk ver band, de kwestie nogmaals onder de aandacht van de bewindsman bren gen. Het college van GS is van me nig dat wanneer de minister onver kort vasthoudt aan zijn bezuihin- gingsmaatregelen dat onaan vaardbare consequenties heeft voor het voorzieningenniveau van het streekvervoer in de provincie Gro ningen. GS antwoorden dit naar aanleiding van verschillende vragen van sta tenleden, die zich ernstig zorgen maakten over de gevolgen van de maatregelen voor de Groninger bus onderneming de GADO. S 10 juli U 9 JULI 1976 BINNENLAND Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gedeputeerde staten van Friesland hebben niet gehandeld in strijd met de bedoeling van de wet op de ruimtelijke ordening. Dit antwoordt minister van Bin nenlandse Zaken De Gaay Fortman op vragen van Twee de-Kamerlid Terlouw van D'66. TROUW/KWARTET P 6 RH 13 00-22.Ok onzer verslaggevers :DAM Tot in de puntjes in geen enkel opzicht enige n vertonend van de doorge- vonturen kon gisterochtend >rd van het Russische schip sp de onfortuinlijke Ameri- ballonvaarder Karl Thomas uw in de armen sluiten. omas, 27 jaar oud. na zijn nu oversteek van de Atlan- ^ceaan per luchtballon: „Ik I hoe het is. En ik weet ook het niet meer opnieuw ga n. Een keer is genoeg." Met ken van Kapitein V. Egorov de bemanning van de Deka- ng Karl Thomas gistermor gen in de Waalhaven in Rotterdam van boord, om daarna meteen samen met zijn vrouw naar het stadhuis te gaan, waar loco-burgemeester drs. J. C. van der Ploeg hem verwachtte voor een ontvangst. Thomas wilde als eerste de afstand Amerika-Europa per luchtballon af leggen. Een hevige onweersbui werd hem noodlottig, zeshonder kilometer uit de kust moest hij qen noodlan ding maken op een meer dan woelige zee. waar hij drie dagen, zonder eten of drinken, bleef ronddobberen, tot een van de opvarenden van de Deka- brisp. onderweg van Savannah naar Rotterdam, op de Atlantische Oceaan een nietige stip zag: het red dingsvlot van de balkmvaarder. Thomas had drie gebroken ribben, een gekneusde schpuder en een bont-en-blauw lichaam, opgezette- ogen door het zoute,water, ogen die bijna dicht zaten tcten hij in zwaar weer met stortregens aan boord van een sloep van de Dekabrisp kon wor den binnengehaald,' Overigens: de redding is een fraai staaltje zeemanschap van de beman ning van de Dekabfisp. Op de foto Karl Thomas geflankeerd door zijn vrouw en kapitein;Egorov op het rubbervlo^. van de ballon „Spirit of De tekening van het Muziektheater in de Amsterdamse Pijp. Linksonder de Ferdinand Bolstraat, rechts het Okura-hotel. drs. J. Terlouw. De minister wijst het Kamerlid erop dat deze commissie alleen maar ad viseert. De verantwoordelijkheid blijft bij de Friese gedeputeerden, die, aldus de heer De Gaay Fortman volledig handelen in overeenstem ming met de uitspraak van provinci ale staten: de voorbereiding ervan heeft in alle openbaarheid plaatsge vonden. Het antwoord aan Terlouw is door de minister mede gegeven namens zijn ambtgenoot Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening. WASHINGTON— Een Amerikaanse graanexporteur heeft nog 700.000 ton sojabonen verkocht aan de Sow- jet-Unie De levering zal plaatsheb ben gedurende het seizoen 1976-77, dat op 1 september begint. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw bekendgemaakt. Er kun nen bonen van allerlei oorsprong worden geleverd. Afgelopen vrijdag deelde het ministerie mee dat de Sowjet,-Unie een contract had geslo ten met Tradax, de Europese doch teronderneming van het Amerikaan se exportbedrijf Cargill Inc., voor de levering van een miljoen ton sojabo nen. Hiervan zal waarschijnlijk 800.000 ton van Amerikaanse oor sprong zijn. Vorig jaar kocht de Sow- jet-Unie in totaal 1,5 miljoen ton sojabonen voor levering in het lopen de seizoen, waarvan 1,2 miljoen ton van Braziliaanse en 300.00 ton van Amerikaanse oorsprong. Men verwacht dat de Sowjet-Unie nog 300.000 ton bonen van Brazili aanse oorsprong zal kopen van de Amerikaanse exporteur. Van een onzer verslaggevers Van een verslaggever GRONINGEN Uit de Groninger i Van Mesdagkliniek zijn woensdag twee verpleegden ontsnapt. Het zijn de 24-jarige J. T. L. R. en de 27-jarige H. T. S. R. liep, zeer waarschijnlijk gekleed in zijn zwembroek, woensdagmid dag het Groninger openluchtbad De Papiermolen uit, waar hij had mo gen zwemmen. Toen de begeleiders hem weer naar de kliniek wilden brengen, bleek R. spoorloos. Hij zou tot 1979 in de kliniek hebben moe ten blijven, omdat hij in 1973 een Groningse prostituée had vermoord. S. ontsnapte woensdagavond in Amsterdam, waar hij met begeleid verlof was. Hij ontvluchtte Zijn be geleiders kort na zeven uur op het moment dat men per trein naar Gro- ningen terug zou keren. S. kreeg tbr in verband met het plegen van meer- dere diefstallen. AMSTERDAM - De Russische dis sident Andrej Amalrik heeft zijn vertrek naar het buitenland op-' nieuw uitgesteld Hij zou vandaag in Nederland arriveren, maar naar hij vrienden heeft laten weten is zijn conflict met het Russische ministe rie van cultuur nog steeds niet opge lost. Zoals bekend, wil het ministe rie dat hij een hoog bedrag aan uitvoerrechten betaalt op schilderij en en kunstvoorwerpen die hij wil meenemen. Zijn verlengde uitreisvi sum is tot en met 15 juli geldig De slavist Karei van het Reve verwacht dat Amalrik nu op donderdag 15 juli in'Nederland zal arriveren. In het kader van de feestelijke herdenking van het 800-jarig bestaan van Epe en Oene is op het marktplein van Epe een ouderwetse eiermarkt gehouden. Aantrekkelijk voor de bezoekers was zowel het feit dat hier „scharreleieren" werden verkocht, als de omstandigheid dat de oude klederdrachten weer eens volop te zien waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13