Ministers willen niet verder bezuinigen voor NVV-bond Van der Stoel bezorgde over verval van de EG® Sterren stralen overal. L Gebouw in Enschede krijgt zonneverwarming Acteur Han Bentz van den Berg (58) overleden Wiegel en Groeneveit hand in hand tegen kabinet-Den Uyl Eerste proef in utiliteitsbouw „Europese gemeenschappen lijden aan bloedarmoede" Toneel: gebondenheid aan vorm en stijl Kritiek gemeentöbouw op functioneren l vrnieei sociale diensten [twee Heerlijk,helderHeineken. DONDERDAG 8 JULI 1976 trouw/kw<EeRDi> door Johan van Workum DEN HAAG Een citaat: ..Het naar de toekomst schuiven van moeilijke vraagstukken is blijkbaar een vast punt in het rege ringsprogramma geworden". Dit geluid zal de lezer herkennen. Dat is Wiegel van de VVD. zal hij denken Mis! Hier was niet de VVD aan het woord, maar de industrie bond NVV. de grootste vakbond van Nederland. Voor het kabinet-Den Uyl verandert dat de zaak. Wiegels oppositie heeft dit kabinet nog nooit echt in gevaar kunnen brengen. Nu echter de industriebond NW het lei derschap heeft overgenomen, schudt het kabinet op zijn grondvesten, en is het de vraag of het overeind blijft Het citaat is afkomstig uit een brief die het, bestuur van de NVV-bond deze week stuurde naar de kaderle den. In deze brief houdt het bondsbestuur onverkort vast aan de looneisen van 55 gulden netto per maand per 1 juli. De brief kwam op het moment dat premier Den Uyl en minister Boersma via interne missie de FNV poogden mee te krijgen om met wat minder genoegen te nemen. Het antwoord van de industriebond NW aan het kabinet is meer dan duidelijk. Door zich in een brief tegenover de achterban openlijk nog eens vast te leggen op die 55 gulden, blokkeert het bondsbestuur van de industriebond voor zichzelf de weg terug. Concessies van deze bond kan het kabinet verder wel vergeten Bikkelhard De brief aan de kaderleden is teke nend voor de bikkelharde wijze vaarop het bestuur van de industrie-, bond NVV pleegt te vechten voorde oelangen van de leden, althans wat het bondsbestuur ziet als deze belan gen Dezelfde tactiek als met die brief past dit bondsbestuur al sinds eind april met succes toe. Toen ging het erom de nota met suggesties voor verdere loonmatiging, af komstig van het FNV-bestuur (Kok. Spit) de grond in te boren Op de eerste de beste ledenvergadering over deze nota stelden de bestuur ders van de industriebond NVV voor vast te houden aan de eis tot volledi ge prijscompensatie per I juli. Uiter aard zag geen der aanwezige leden zich geroepen te pleiten voor loon matiging. waar zijn voormannen die extra matiging ontraadden. Deze opstelling kwam uiteraard de vol gende dag in de kranten en bepaalde alle verdere ledenvergaderingen van FNV-bonden Niemand immers had er nog veel behoefte aan te pleiten voor minder, daar tevoren vast stond dat de industriebond toch niet mee zou gaan. In de federatieraad van de FNV heb ben sindsdien voornamelijk de in dustriebonden met de vervoersbon- den de opstelling bepaald. Zo lang deze wat radicalere bonden zich het recht voorbehouden het eigen standpunt tegen extra loonmati ging naar buiten te dragen, is het voor de overige bonden erg onaan trekkelijk de nek uit te steken te genover de eigen achterban. Giste ren al volgde op de brief van de industriebonden aan hun kaderle den dan ook een telegram namens de hele FNV aan het kabinet waarin de looneis van 55 gulden netto wordt herhaald en een loonmaatregel op voorhand afgewezen. Die loonmaat regel is nu niettemin toch genomen Al uitgekleed Om toch nog een beetje tegemoet te komen aan de FNV-eis. heeft het kabinet nu al meer dan een week gespeurd naar extra bezuinigingen op overheidstaken, om daarmee las tenverlichting en dus netto loonsverbetering mogelijk te ma ken. Dat is een gruwelijke bezigheid voor de ministers. Nog maar net een week geleden presenteerde het kabi net de grote ..één-procents "-nota met bijna 9 miljard gulden bezuini ging op de groei tot 1980 van collec tieve uitgaven (overheid, sociale uit keringen). De begrotingen van de ministeries zijn dus al helemaal uit gekleed. Het valt dan ook te begrij pen dat de ministers er de smoor in hebben, en ook de linkse rrfinis- ters het de FNV kwalijk nemen dat die haar looneis niet wil versoe pelen. Eind mei. toen de federatieraad van de FNV de suggesties van de FNV- leiding voor extra loonmatiging af wees. zei FNV-voorzitter Kok dat het voor de vakbeweging nog te vroeg was om al een keuze te moe ten maken tussen extra bezuiniging of extra loonmatiging. De FNV wei gerde toen die keuze. Nu wordt zij toch gemaakt voor de vakbeweging, namelijk door het kabinet. Wat de FNV toen zei dat beslist voorkomen moest worden, namelijk aantasting van collectieve voorzieningen ten gunste van individuele loonsverbe tering. voltrekt zich nu toch. Enkele weken geleden drong de VVD in de Tweede Kamer zonder succes aan op verdere bezuinigingen dan de ,.één-procents"-nota. Onder druk van de vakbeweging wordt het kabinet er nu toch toe gedreven. Waar Wiegel faalt, slaagt voorzitter Groeneveit van de industriebond NVV. Nu is deze bond en de FNV geenszins uit op extra lastenverlich ting. Integendeel, de FNV vindt dat de loonsverbetering niet moet ko men van nog meer bezuinigingen op collectieve uitgaven, maar van de werkgevers. De 55 gulden netto wil de FNV laten komen uit enige pre mieverlagingen die minister Boersma mogelijk achtte, plus 50 gulden bruto van de werkgevers. De werkgevers zullen die 50 gulden bru to wel weigeren. Maar belangrijker is dat ook het kabinet ertegen is. Het kabinet vindt voor dit jaar een stijging van de loonkosten met 9.2 a 9.3 procent het hoogst toelaatbare. Ook voor de werkgevers is 9.2 het maximum. De FNV-éis veroorzaakt echter een stijging van 9.6 a 9,7 procent Nu heeft FNV-voorzitter Kok gelijk als hij zegt dat dit ver schil van nog geen half procent tus sen kabinet en FNV geen ramp hoeft te zijn voor het anti-inflatiebeleid van het kabinet. Gezichtsverlies Het kabinet kan echter niet toege ven zonder zwaar gezichts- en ge- Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Het nieuwe gebouw dat voor de keuringsdienst van waren in Enschede wordt neergezet, zal ongeveer de helft van de verwarmingsbehoefte dekken uit zonlicht. Op het dak van het complex van 30 bij 40 meter worden vierhonderd vierkante meter zonnecollectoren geplaatst. Dit wordt de eerste praktijkproef met zonneverwarming in de utili teitsbouw. Tot nog toe werden alleen enkele projecten in de woningbouw opgezet En in Nijmegen krijgt een zwembad een zonne-installatie De mogelijkheden voor verwarming van utiliteitsbouw moeten apart worden bestudeerd omdat de warmtehuishoudmg van grote ge bouwen anders in elkaar zit. Er treedt minder warmteverlies op door geleiding naar buiten en meer via ventilatielucht. Bovendien wordt zo n gebouw anders gebruikt (alleen tijdens werkuren). Verder is het bij een grote installatie mogelijk om slimmere regelsystemenen aan te brengen. Architect ir. J. Cannegieter vindt de nieuwbouw van de keuringsdienst bij uitstek geschikt als ..drager" voer een proef met zonneverwarming. Het gebouw is juist groot genoeg om ver schillende onderdelen van het sys teem te beproeven Er worden ver schillende verwarmingssystemen ge bruikt de laboratoria krijgen luchtverwarming. de kantoren radia toren En het gebouw is niet te groot, zodat de investeringen voor de proef bin nen redelijke grenzen blijven. Welis waar gaat de zon voor niets op. maar de installatie is wel duurder. De extra investering wordt gedekt door een subsidie van het ministerie van Aanvulling Wiegel Groeneveit het kabinet, maar ook het anti- inflatiebeleid zou er direct door wor den aangevreten Met dat al zit het kabinet nu al dagenlang te knokken over de mi nisteries die moeten opdraaien voor de nieuwe bezuinigingen. Het gaat om een bedrag van zo n 500 miljoen gulden. Dat is nauwelijks meer dan nodig om de premieverlagingen- en verschuivingen mogelijk te maken die minister Boersma enkele weken geleden in het vooruitzicht stelde. Die premieverlagingen leveren 44 gulden netto, als de werkgevers naast die premiezaak 30 gulden bru to willen toevoegen. Zover zijn ze waarschijnlijk wel të krijgen, want ook de werkgevers hebben profijt van de premieverlagingen zagsverlies te lijden. In het afgelo pen najaar nog had het kabinet 8 procent als streefcijfer voor de loon kostenstijging in 1976. In december in het loonoverleg was dit al 8.99 geworden, en nu dus 9.2. Bij herha ling hebben de ministers gezegd dat verder toegeven er nu niet meer in zit. En al zou het kabinet toegeven, dan nog zullen de werkgevers hoogstwaarschijnlijk elk centraal loonakkoord dat hoger zou uitko men dan 9.2 procent, weigeren. Toe geven door het kabinet heeft dus geen zin Kok vindt het daarom erg onver standig van het kabinet zich vast te pinnen op die 9.2 procent. Het kabi net heeft zich nu lelijk in de nesten gewerkt. De ministers hebben nog geprobeerd de nu noodzakelijke extra bezuinigingen te ontlopen door een groter financieringstekort van de overheid te accepteren Mi nister Duisenberg (financiën) heeft dat echter hardnekkig geweigerd Het toch al erg riskante tekortbeleid van Duisenberg zou in de financiële wereld totaal ongeloofwaardig zijn geworden, als de regering op het punt van het tekort nu nog zou toegeven. Niet alleen het gezag van Botsing economische zaken, m het kader van het energiebeleid. Volgens de Ener gienota zou algemene toepassing op het hele woningbestand een (theore tische) besparing van vijf procent betekenen op het binnenlandse ener gieverbruik in 1985 Met dit al heeft het kabinet nu da genlang geknokt welke ministeries moeten opdraaien voor nieuwe be zuinigingen. Het ging daarbij om een bedrag van zo n 500 miljoen gulden. Wat het kabinet nu daarmee gevonden heeft, blijkt nog niet eens genoeg om te voldoen aan het CNU- voorstel van 44 gulden netto. De loonmaatregel van het kabinet komt uit op 41,50 gulden netto per maand. Dat is ruim dertien gulden beneden de FNV-eis. De ministers zijn niet bereid geweest nog verder te gaan met bezuinigingen om de FNV en met name de industriebond NVV tevreden stellen. Het kabinet riskeert nu een botsing met het grootste deel van de vakbeweging. Sociale onrust na de vakanties is niet uitgesloten. Bovendien is weerstand vanuit de PvdA te ver wachten bij een loonmaatregel die op ernstig verzet stuit bij de FNV. De twijfels aan de zin van het kabi net-Den Uyl en van de coalitie van links met KVP en ARP zullen in het linkse kamp groeien. Het valt te bezien of de coalitie die crisis zal doorstaan. Zonder kleerscheuren zal het kabinet wel niet tevoorschijn komen uit de loonperikelen. Het gigantische betonnen olieplatform ANDOC is gistermorgen uit Rotterdam aan zijn reis^ Noorwegen begonnen. Door 12 sleepboten is het gevaarte via de oliegeul. met een snelheid ongeveer 2 mijl per uur. naar open zee getrokken. Luchtfoto KLM AEROCARTO HONT Van onze parlementsredactie faiidde: LUXEMBURG Nog niet zo lang geleden hadden de Europese Gemeenschappen als voltooiing, uitbreiding en-verdieping. Thans, weinig jaren later, moeten we constateren motto is vervangen door: stagnatie, achteruitgang en ontvluchting. De zonnewarmte zal voor het ge bouw In Enschede dienen als aanvul ling op de conventionele energie voorziening met gas. Voor zover het water dat van de collectoren op het dak komt. niet warm genoeg is. zal het met, een gasketel worden bijver- warmd. Behalve voor ruimteverwar ming wordt de installatie ook ge bruikt voor de warmwatervoorzie ning. Er komt een voorraadtank waarin warm water wordt opgesla gen om enkele zonloze dagen te kun nen overbruggen. Uiteraard wordt het nieuwe gebouw van goede warmte-isolatie voorzien. In de buitenmuren komt negen cen timeter steenwol. in de dakconstruc tie acht. Het onderzoekprogramma voor de installatie is op verzoek van het mi nisterie van economische zaken op gesteld door de Eindhovense prof. ir. C. W. J. van Koppen, die ook zelf in een experimenteel huis met zonver- warming woont. Samen met zijn col lega prof. dr. J. Hamaker zal hij ook het project in Enschede begeleiden AMSTERDAM Tijdens een vakantie in Friesland is zaterdag de acteur Han Bentz van den Berg in een ziekenhuis te Drachten overleden. Hij is gistermiddag in zijn geboorteplaats Blaricum ter aarde besteld. Henri Bentz van den Berg werd 58 jaar. In 1937 ging hij, na het Christelijk Lyceum ih Bussum naar de Amster damse Toneelschool. Twee jaar la ter, in 1939. maakte hij zijn debuut bij het Nederlandsch Toneel van Cor van der Lugt Melsert, waar hij in verschillende familiestukken .speelde. Tijdens de oorlog verdween hij. met recht, van het toneel. Hij weigerde lid te worden van de door de Duit sers ingestelde Kultuurkamer en voorzag toen in zijn onderhoud door verschillende baantjes van knecht tot boekhouder, bij een uitgeverij. In 1945 ging hij deel uitmaken van S T A R T, en Comedia tot hij in 1950 directeur werd van de Nederlandse Comedie. Creaties In die ruim 20 jaar durende periode heeft hij het Nederlands toneel met vele belangwekkende creaties ver rijkt Zomaar een keuze: Tom in Glazen Speelgoedluitenant Greenwald in ..Muiterij op de Cai- ne". Astrow in ..Oom Wanja", de verteller in ..Onder het Melkwoud". Richard II. Elckerlyc. in „Er komt een vriend vanavond" „Tramlijn Be geerte". „Leer om leer" „Een moei lijk mens" en vooral de echtgenoot in ..Wie is bang voor Virginia Woolf". In 1956. 1958 en 1964 kreeg hij de befaamde toneelprijs de ..Louis d'Or" (naar Louis Bouwmeester ge noemd.) Elke rol van Han Bentz van den Berg. aldus een der juryrappor ten. is geboren uit een harmonisch samengaan van emotionele en gees telijke creativiteit en aan deze synthese van drift en bezinning ligt een volstrekte artistieke integriteit ten grondslag Na het einde van de Nederlandse Comedie in 1971. heeft hij nog enkele jaren bij Centrum gespeeld en ook geregisseerd. Over dat regisseren zei hij eens in een interview in Trouw. „Je hebt je als regisseur in het stuk verdiept, je ziet hoe de gedachte van de auteur gerealiseerd kan worden en je pro beert je mensen ook dat inzicht bij te brengen. Dat is fijn, maar ook moei lijk werken Toneelspelen is name lijk niet een zaak van je maar vrije lijk laten gaan zoals het je het beste voorkomt. Het is een je gebonden weten door de vorm en de stijl van het stuk. door de taal Wanneer het je als regisseur lukt tijdens weken van voorbereiding de spelers hiervoor warm te maken, zo dat zij zich inzetten met datzelfde besef van hun dienende taak. dan is het mogelijk, dat wat zich uiteinde lijk op het toneel gaat afspelen, zijn Han Bentz van den Berg weerklank vindt bij het publiek. De gezamenlijke inzet van een hele spelgroep. het individuele plezier dat tot een gemeenschappelijk spe- lenthousiasme wordt, acht ik een van de.belangrijkste elementen voor wezenlijk toneel". Han Bentz van den Berg was overtuigd van dat die nende element in de toneelspeel kunst en daarom heeft hij het altijd als zijn taak gevoeld het menselijke in iedere rol te zoeken, te ervaren en weer te geven Dat is hem heel dikwijls gelukt. Aldus minister van buitenlandse za ken, mr. Max van der Stoel gisteren voor het Europese parlement in Luxemburg. Van der Stoel is het komend half jaar voorzitter van de ministerraad van de EEG. reden waarom hij gisteren voor het Euro pese parlement uiteenzette wat hij van dat voorzitterschap voorstplt. Stagnatie ziet de bewindsman van buitenlandse zaken op het terrein van de opbouw van de ge meenschappelijke markt en de ont wikkeling daarvan tot een werkelij ke economische eenheid. Op dit ge bied is er al lange tijd sprake van een vrijwel volledige stilstand, aldus Van der Stoel. ..De machinerie draait nog wel. maar blijkt steriel en vruchte loos te zijn. Verbeeldingskracht en besluitvaardigheid ontbreken". Niet alleen ..Het kwaad van de stagnatie is ech ter niet alleen gekomen. Het heeft, zoals te verwachten was. gezelschap gekregen van het nog groter kwaad van de achteruitgang, de desintegra tie. de aantasting van de commu nautaire verworvenheden". Volgens de voorzitter-voor-een-half jaar van de Europese ministerraad wordt het gevaar voor achteruitgang groter naarmate de economische problemen waarvoor de lid-staten zich gesteld zien. ernstiger en hardnekkiger blijken te zijn. Vooral de ontbindingsverschijnselen op het gebied van het economisch en mone tair beleid van de lid-staten moet als een hoogst ernstig gevaar voor de gemeenschappen worden gezien. „Het derde gevaar voor de Europese gemeenschap, de ontvluchting, ligt vooral in het feit dat verscheidene regeringen, in hun poging om tot een oplossing te komen, hun heil zoeken buiten de gemeenschappen of langs wegen die met de communautaire structuur nog maar een zwakke band hebben Zij proberen de on macht van de gemeenschappen te ontvluchten. Taken Van der Stoel zei het als een van de meest urgente taken van het Neder landse voorzitterschap te zien om in de komende maanden in deze pro blematiek helderheid te brengen en om tussen de lid-staten over eenstemming te bevorderen over ge dragslijnen die in de toekomst rol en functie van de Europese Ge meenschappen absoluut veilig zul len stellen Minister van der Stoel De bewindsman noemde met name twee oorzaken voor de sombere toe stand van de EEG. Ten eerste zijn daar de geweldige sociaal- economische problemen, waardoor de lid-staten zich gesteld zien. De toenemende nationale activiteit van de verschillende regeringen heeft het beleid in Europees verband aanzien lijk bemoeilijkt. Dit heeft ertoe ge leid dat de gemeenschappen zijn gaan lijden aan een voor allen zichtbare bloedarmoede. Een oplos sing zouden de nu eindelijk in zicht zijnde rechtstreekse verkiezingen van het Europees parlement kunnen zijn. Gevaren De tweede oorzaak die Van der Stoel noemde.voor de huidige problemen is „een onvoldoende besef van de gevaren die West-Europa bedreigen als wij ons op het internationale vlak niet met voldoende gezag en overtui gingskracht kunnen manifesteren". Het wordt steeds duidelijker, aldus Van der Stoel dat ook op het terrein van de internationale besluitvor ming een schaalvergroting plaatsvindt die maakt dat alleen groepen landen en niet meer indivi duele staten, behoudens supermo- genhedén. hun stem luid genoeg kunnen laten horen. Als voornaamste taak van het Ne derlandse voorzitterschap ziet Van der Stoel te bevorderen dat de ge meenschap groeiende organismen blijven en dat zij in staat gesteld worden tot effectieve en adl besluitvorming. „Als ik het d<| het voorzitterschap zou moetj woorden in een leuze, dan 5 luiden: bezinning, herstel, en v reiding", aldus de bewindsman zinning op de toekomst van meenschap. herstel van wat effien afgelopen jaren verkeerd is g^ien v en voorbereiding op meer eenhvele a het budgettaire, monetaire eiür. Dl 'aal-economische beleid van foen is staten. ren va no»*™» spiert wordt haar Van onze parlementsredactie atleet twee j DEN HAAG De gemeen! houdl sociale diensten dreigen alleeniien b instituten te worden die uitkei„voor doem om groepen van mensede. b inkomens te voorzien. Een de gebru ke ontwikkeling is in strijd m ontsp beginsel van de algemene standswet. namelijk individiDe S ring. Dit schrijft de vereniginden d Nederlandse gemeenten (VNGien v staatssecretaris Meijer van C anab« cieel De VNG maakt zich nogal bejCOntr over de enorme toeloop van mjvan i naar de gemeentelijke sposte diensten.- Hierdoor is in tal vjrein meenten een noodsituatie on«75 m Dit kan slechts gedeeltelijk provi uitbreiding van het personeel vochl vangen worden. Daarom modmidd aantal taken worden afgestot de b dellij De vereniging geeft daarto^kan aantal suggesties. Zo moet enent werkloosheidsvoorziening kdtkma uit te voeren door één instant gericht op alle vormen van Het loosheid. Ook moeten de v gesel gingskosten van bejaarden in tjhet zen uit de bijstandssfeer ge strijc worden. De uitkering aan geigeiet den vrouwen heeft het karakte het 1 een sociale verzekering gekriter p zegt dj; VNG. De vereniging v atlee een of zij kelei zich af of diegenen onder de gei den vrouwen die tot werken in zijn niet beter via een werk heidsvoorziening geholpen ku worden. Tenslotte meent de dat het rijk de bijstand voor no( kelijke bestaanskosten in zij: heel aan de gemeenten dient U goeden, temeer nu de geme< Vrou voor Olyr van van nog maar weinig mogelijkh van hebben om de hoogte van d( stand te beïnvloeden. ADVERTENTIL kuni ciaa( evi WSTE h gi h hster nche rste i irjoni ngev ise ïgdw land idrik et d< ktor vie t slager rlijno >m—i' •dl—Ci sson i «I al{ les iC tdi-F stan< Sigu lalg. 4 Rei Kor 16. tslaec oodhai ld (Ne id.-T indasj i alt

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8