bedrijf vuur 'M De derde wereld aan het lijntje Angola oogst zijn koffie ppositie wil niet Spaanse regering -t Israël gaat V-Raad medeplichtigheid van Amin bewijzen Nieuwe spoedzitting Arabische ministers over Libanese oorlog 1 ^Jjel nieuwe leider liberalen se anarchisten snappen uit angenis Comecon ministers bijeen jRDAG 8 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 -{ANDA (Keuter) In Angola is »ratie koffie" van de grond geko- een ambitieuze poging van legering in Loeanda ondanks de inte burgeroorlog de best moge- i koffic-oogsl te verzekeren. On- i de hulp die grote aantallen Jaanse adviseurs geven, bestaat wijfel over het welslagen van dc Hoezeer het dc regering premier Lope do Nascimento it is moge blijken uit het feit dat werkloze Angolezen laat ophalen -Cc^C^verbrengen naar de koffieplan- !S om met de pluk te helpen. De ring heeft 170.000 plukkers \S Brazilië na is Angola 's werelds tstc koffieproducent en koffie is I 's lands eerste deviezenbron geweest. In het zog van de burger oorlog en met een deviezenreserve die onmogelijk groot kan zijn. is koffie voor de jonge natie van emi nent belang geworden, zeker gezien de hoge prijs van 't ogenblik. In het verleden migreerden duizenden plukkers van het zuiden naar de plantages in het noorden, maar dat is dit jaar uitgebleven. Veel van deze Afrikaanse plukkers wonen in ge bied van Angola dat in de burgeroor log werd beheerst door de bevrij dingsbeweging UNITA. die het on derspit heeft moeten delven. Grote groepen mensen hebben huis en haard in de steek gelaten en zijn de bush ingevlucht. Dc bevrijdingsbe weging FNLA zegt in een verklaring die in Parijs is uitgegeven dat dc koffieoogst wordt bemoeilijkt door verheviging van de gevechten in noord-Angola. Volgens deze verkla ring is het de huidige Angolese rege ring niet gelukt 150 duizend vrijwilli gers te werven voor de pluk, wal volgens haar de impopulariteit van het nieuwe regime bewijst. Een ander probleem waarmee de regering bij operatic koffie te maken heeft, is het bestuur van de grote plantages die door de Portugezen de deskundigen bij uitstek in de steek zijn gelaten. Zij zijn ten dele vervangen doo Angolezen en Cu baanse adviseurs, maar Lope do Nascimento zelf heeft opgemerkt dat Cuba geen grote koffieproducent is, waarmee hij wilde zeggen dat de Cubanen niet de kenners van koffie zijn zoals dc vroegere koloniale heer sers. In Loeanda is niet veel bekend over de situatie op de koffieplantages, maar volgens betrouwbare kringen is vorig jaar als gevolg van de militai re en politieke strubbelingen aan veel koffiestruiken op tal van planta ges niet de vereiste aandacht ge schonken, wat onvermijdelijk moet leiden tot een geringere oogst. Ook is er een transportprobleem. Honder den vrachtwagens zijn onklaar ge maakt of ten tijde van de soevereini teitsoverdracht naar het buitenland verscheept en de regering in Loean da erkent dat er niet genoeg zijn overgebleven naar gelang de behoef te. In de burgeroorlog zijn verder veel wegen en bruggen vernield, wat het vervoer des te moeilijker maakt. DEN (Reuter, UPI, AP) De Britse mijn- en industrie •neming Lonhro is scherp onder vuur komen liggen na ikatie van een rapport waarin felle kritiek op de onderne- wordt geuit. jaar geleden werd tegen het een onderzoek gelast door de lalige eerste premier Edward die de activiteiten van omschreef als ,,het onaan- bare gezicht van het kapitalis- ^onhro wordt onder andere be- ligd van het breken van de imische sancties tegen Rhode- |o zou het de ontwikkeling van opermijn in dat land hebben ld. Verder wordt melding ge- van gratis huizen voor de «uren van het bedrijf, bui- orige onkostenrekeningen en klaarbare betalingen aan za den in het buitenland. ningshuis n enkele uren na publikatie et 660 pagina's tellende rapport owel het Britse ministerie van ilandse zaken als het konings- (ndirect bij de affaire betrokken Lkt. De president-dire'cteur van po, ..Tiny" Rowland beschuldig-^ p zijn beurt de staatsonderne- I British Petroleum en British md ervan eveneens de sancties I Rhodesië te breken. Beide on- imingen hebben dat onmiddel-' Intkend. vroegere directeur van Lonhro. s Ogilvy, heeft naar aanleiding iet rapport besloten zijn zaken- |ie te beëindigen en zijn 12 com- iaten eraan te geven. Ogilvy is LIJN (AFP. UPI. REUTER) en gevangenis in West Berlijn vier vrouwelijke anarchisten lapt. Gistermorgen werden zij ist. De Westduitse politie heeft ddellijk Interpol ingeschakeld t verhoogde waakzaamheid aan frenzen opgeroepen. De vier ihisten zijn Inge Vieth. Gabrieie lick. Juliane Plambeck en Mo- Barberich. :erste drie worden ervan ver te behoren tot de Beweging le 2 juni en in februari 1975 te en deelgenomen aan de ontvoe- van de CDU-leider Peter Lorenz. eweging wordt ook beschuldigd de moord op Günther von ckman. destijds president van Vestberlijnse hof van appel. Mo- Barberich werd wegens haar aatschap in de Rode Armee tie (Baader-Meinhof groep) en ns een bankoverval tot twaalf gevangenis veroordeeld. ntsnapping van de vier was goed jereid. Inge Vieth. die over een wapen beschikte en haar drie igevangenen overmeesterden bewaaksters die zij in de biblio- k opsloten. Ze zijn vervolgens loedelijk over een muur ge- ïmen en ontkomen in een wach- e auto. getrouwd met prinses Alexandra, een nicht van koningin Elizabeth. Hij wordt in het rapport beschuldigd van „onaangepast gedrag" en „on achtzaamheid" en er wordt ernstige kritiek geuit op zijn functioneren als directeur. Ogilvy heeft de beschuldi gingen „oneerlijk" genoemd maar gezegd dat hij geen kans ziet zich juridisch te verdedigen. Ogilvy is ook commissaris van de Nederlandse beleggingsmaatschappij Robeco. Ook wordt lord Duncan-Sandys be rispt die ongeveer 700 duizend gul den zou hebben ontvangen om voor zitter van de raad van commissaris sen van Lonhro te worden Hij is vroeger conservatief minister voor Gemenebest-zaken geweest. Dun can-Sandys heeft later de vergoe ding afgewezen en het deel dat hij al heeft ontvangen terugbetaald, aldus het rapport. Lonhro doet vooral zaken in Afrika en in het Midden-Oosten. Verschil lende Arabische landen hebben gro te belangen in het bedrijf. Zuid-Afrika Eerder kwam het bedrijf in het nieuws door beschuldigingen van Rowland dat Zuid-Afrika probeert Lonhro in diskrediet te brengen. Een woordvoerder van het Zuidafri- kaanse bureau voor staatsveiligheid (BOSS) heeft de berichten „belache lijk" genoemd In Groot-Brittannië deden ook al geruchten de ronde dat Zuidafri- kaanse agenten zouden proberen le den van de liberale partij te belaste ren. De voormalige eerste minister Harold Wilson heeft gezegd dat hij over bewijzen hiervan beschikt. Zo zouden Zuidafrikaanse agenten het verhaal in de wereld hebben ge bracht over homo-seksuele betrek kingen van de vroegere liberale lei der Jeremy Thorpe. Deze geruchten waren mede aanleiding voor Thorpe om af te treden. Na een korte tussen periode onder Joe Grimond is giste ren door een kiescollege van 20 dui zend liberalen de 38-jarige David Steel als zyn opvolger gekozen. Deze manier van kiezen was één van de pogingen de liberale partij weer meer aanhang onder de bevolking te geven. De liberale partij is eens de grootste partij in Groot-Brittannië geweest maar staat nu derde na de conservatieven en socialisten. De partij kreeg bij de laatste verkiezin gen 5 miljoen stemmen (18.3 pro cent) maar door het districtenstelsel niet rheer dan 13 van de 635 zetels in het Britse lagerhuis. Sommige van zijn liberale collega's vinden Steel te pragmatisch. Het liberalisme beschouwt Steel meer „als een houding dan een bepaalde politieke lijn". Hij wil zijn liberalen ongebondener en apolitieker ma ken. Dat idee schrikt een aantal oude getrouwen af. Zij vinden het al moeilijk genoeg dat hun partij in de loop van deze eeuw danig aan in vloed heeft ingeboet terwijl zij in het Victoriaanse tijdperk de dienst uit maakte. I63a DRID (AP. UPI) De Spaanse premier, Adolfo Suarez, leek isteravond in te zijn geslaagd vertegenwoordigers van de ïatigde oppositie in zijn regering op te nemen :hristen-democraat Fernando Al- iz Miranda, van wie het nationale Ibureau Cifra en kranten gemeld den dat hij Suarez' keus was voor lortefeuille van onderwijs, zei dat niet aan de regering zal deelne- Hij zei slechts deel te willen naken van een regering die be id uit vertegenwoordigers van tieke partijen en niet van indivi le personen. Jose Pallach, de lei van de Catalaanse sociaal- ïocraten. die dok gevraagd zou zei dat hij geen minister zal [den. )ositiegroeperlngen willen dat irez onmiddellijk meer vrijheden eent en volledige amnestie voor itieke gevangenen afkondigt. één oppositiewoordvoerder, de retaris van de sociaaldemocra- he partij. Antonio Garcia Lopez, dat de contacten tussen de pre- )r en de gematigde oppositie over In Berlijn zijn gisteren ministers van de negen Comecon landen bijeen gekomen om de vijfjaren plannen van hun landen te bespreken. Voor het eerst lopen de vijfjaren plannen van de verschillende landen gelijk. De delegatie van de Sowjet-Unie wordt geleid door eerste minister Alexei Kosygin (midden). JERUZALEM (AFP, UPI, Reuter) Israëlische regeringsfuncti onarissen hebben gisteren meegedeeld dat Israël van plan is de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bewijs te leveren van de „medeplichtigheid" van de Oegandese president, Idi Amin, in het kapingsdrama op het vliegveld van Entebbe. Zij zeiden dat Israël zou deelnemen aan een debat in de Veiligheidsraad over de commando-actie tot redding van 104 gijzelaars van de op 27 juni gekaapte Franse luchtbus. De Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) vroeg deze week om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van de „opzettelijke daad van agressie" door Israël je gens Oeganda. Een regeringsfunctionaris zei dat het bewijsmateriaal onder meer het ge tuigenis zou omvatten van de bevrij de gijzelaars die Amin ervan be schuldigden dat hy de kapers ver sterkingen. wapens en explosieven liet aanvoeren. Hij zei dat Israël er niet aan hoefde te twijfelen dat de Verenigde Staten hun veto zouden uitspreken over een resolutie van de raad die de commando-actie zou ver oordelen. Hy merkte-op dat presi dent Ford de eerste westelijke leider was die de reddingsactie prees. ganda met de kapers sprake was geweest. Naar gisteren in Jeruzalem over de gijzelingszaak nog bekend werd, had de Israëlische oud-minister van de fensie Mosje Dajan vorige week naar Kampala willen vliegen om persoonlijk met president Amin over de vrijlating van de gijzelaars te spreken. Van Amin waren uitlatingen bekend dat hij Dajan ondanks alle vijandig heid jegens Israël als zyn „tot nu toe beste vriend" beschouwde. Een re geringswoordvoerder in Jeruzalem bevestigde dat premier Rabin het plan van Dajan had afgewezen van- HOLLYWOOD (Reuter) Universal in Hollywood heeft bekendgemaakt dat zij een film gaat maken die Rescue at En tebbe" zal heten en zal zijn ge baseerd op dc Israëlische para commando-actie van zondag in Oeganda. De film zal worden geregisseerd door George Roy Hill van „The Sting". In de aankondiging van Univer sal Studios stond dat' het idee geboren was „direct nadat het nieuws over de ongelooflijke reddingsactie door de briljante en stoutmoedige Israëlische commando's was doorge komen". wege het daaraan voor Dajan ver bonden gevaar. Wat de schadevergoedingselsen van Amin na het gebeurde in Entebbe betreft schreef het Israëlische blad Maariv dat Israël destijds niet alleen het nieuwe Kampala had opge bouwd maar ook het stationsge bouw op het vliegveld van Entebbe waar de bevrijdingsactie zondag plaatsvond. Amin had volgens ge noemd blad zijn schulden tot nu toe echter niet betaald. Vliegtuigen Een Israëlische militaire woordvoer der lachte om een bericht van Radio- Oeganda dat 30 vijandelijke vliegtui gen. vermoedelijk Israëlische en Amerikaanse. Oeganda van Kenia uit naderden. ..Radio-Oeganda is niet bekend om zijn nauwkeurig heid", zei hij. Oeganda heeft gisteren verklaard niets te weten over de verblijfplaats van een vrouw die tot de gijzelaars behoorde maar die voor een operatie in een ziekenhuis in Kampala zou zijn opgenomen vóór de actie van zondag. Het is de 75-jarige mevrouw Dora Bloch, een in Israël woonachti ge Britse vrouw. Het Oegandese mi nisterie van gezondheid deelde mee dat de vrouw al uit het ziekenhuis ontslagen was en zich weer overeen komstig de eis van de kapers bij de gijzelaars had gevoegd. BEIROET (AP, UPI, Reuter) De vredesmissie van de Ara bische Liga voor Libanon heeft besloten de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijeen te roepen voor een spoedzitting in Cairo komende maandag over de Libanese burgeroorlog. Dit kondigde gisteren de secretaris-generaal van de Liga, Machmoed Riad, gisteren aan. deelneming aan de regering nog niet afgebroken waren. Suarez sprak woensdag met leden van het aftredende kabinet en ande re politici. Ook bezocht hij koning Juan Carlos, een persoonlijke vriend die hem zaterdag uitkoos als opvol ger van Arias Navarro. „Het kabinet is nog niet compleet., maar zal dat spoedig zijn", zei de 43-jarige Suarez. Een liberaal die in aanmerking zou komen voor een ministersportefeuil le is Marcelino Oreja, een 38-jarige Bask, die op het ogenblik onder minister voor buitenlandse zaken is. Volgens regeringskringen zou Oreja. die lid is van de centrum-volkspartij, Jose Maria Areilza opvolgen als mi nister van buitenlandse zaken. Hij wordt als betrekkelijk vooruitstre vend beschouwd. Areilza en andere liberale leden van het aftredende ka binet verklaarden geen portefeuille onder Suarez te willen bekleden. Het ministerie verklaarde: „Toen Is raël binnenviel op het vliegveld van Entebbe nam het met geweld de verantwoordelijkheid op zich voor alle gijzelaars. Van dat ogenblik af hield de verantwoordelijkheid van de regering van de republiek Oegan da voor hen op". Israël deed deze week een beroep op het Internatio nale Rode Kruis om de veiligheid van mevrouw Bloch te verzekeren. De gezagvoerder van de gekaapte Franse luchtbus. Michel Bacos, heeft gisteren op een persconferen tie in Parjjs meegedeeld dat er ne gen pro-Palestijnse commando's be trokken waren by de kapingsaffaire, van wie er vyf ten tonele waren verschenen nadat het vliegtuig in Entebbe was geland. In eerdere be richten was er sprake van zeven kapers. Hy zei niet te kunnen zeggen of er van medeplichtigheid van Oe- Riads aankondiging volgde op een bijeenkomst in Damascus van de drie leden van de vredesmissie, waartoe behoren Riad zelf en de mi nisters van buitenlandse zaken van Tunesië en Bahrein, Habib Chatti en Mohammed Ben Moebarak. De con ferentie van maandag wordt de der de op het niveau van ministers sinds de Arabieren in Libanon een geza menlijk vredesinitiatief op poten hebben gezet. Eerder had de leider van de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO), Jassir Arafat, een beroep gedaan op de Egyptische president Sadat om „dringende maatregelen te nemen bij de zeer ernstige situatie" die is ontstaan na de geconcentreerde aan vallen van Libanese christenen op het belegerde Palestijnse vluchtelin gekamp Tel al Zaater. Gisteren maakten de rechtse chris tenen bekend „een grote overwin ning op de Palestijnen, communis ten en huurlingen" behaald te heb ben door de christelijke ge meenschap van Chekka „volledig te bevrijden Dit meldde gisteren een rechts radiostation in een in Amman opgevangen uitzending. Chekka was als vergelding voor de voortdurende belegering van het Palestijnse vluch telingenkamp Tal al Zaatar maan- Olie-druk' op noord-zuidoverleg is weggevallen door Nico Kussendrager PARIJS Vandaag en morgen gaan topambtenaren van de landen die deelnemen aan het noord-zuidoverleg hier in Parijs de balans opmaken van de afgelopen maanden. Het dreigt een weinig verheffende bijeenkomst te worden omdat in dit overleg tussen arme en rijke landen tot nu toe nauwelijks resultaat is geboekt. dag door eenheden van het Libanese links-Palestijnse verbond aangeval len. Volgens het radiostation waren in het district Koura. in het noorden van Libanon door rechts nog meer overwinningen geboekt: de laatste 48 uur zou hier een tiental dorpen zijn „bevrijd". De Palestijnen beschuldigden Syrië er gisteren van in het zuiden van Libanon een olieraffinaderij in brand te hebben geschoten. Hiermee is toelevering van olie in Libanon nog nijpender geworden. Het Liba nese ministerie van buitenlandse za ken. dat zich in het door rechtse eenheden gecontroleerde gedeelte van Beiroet bevindt, beschuldigde de Palestijnen er gisteren van de verbindingen van Libanon met de buitenwereld te hebben verstoord. Het ministerie maakte bekend dat het Libanese diplomaten in Genêve opdracht gegeven heefteen klacht in te dienen bij de Internationale Unie van Telecommunicatie en bij de We reldunie van Posterijen. De voor naamste telex-, telefoon, post- en radio-overdrachtsverbindingen be vinden zich in handen van de Pales tijnen en de linkse Libanezen. Het voornaamste radio-ontvangststation bevindt zich echter in rechtse handen. Het is ook de vraag of het noord- zuidgesprek, dat volgens pro gramma in december moet qflopen, eigenlijk nog veel zèl opleveren. De uitslag van de Unctad (de conferen tie van de Verenigde Naties voor handel en ontwikkeling), in mei in Nairobi, geeft wat dat betreft weinig ïeden voor optimisme. Weliswaar, is de Unctad niet een volslagen misluk king geworden maar het resultaat is wel bijzonder mager uitgevallen Afgesproken is dat verder gepraat zal worden over de mogelijke oprich ting van een gemeenschappelijk grondstoffenfonds. Dat moet de ont wikkelingslanden verzekeren van hogere en evenwichtige prijzen voor grondstoffen (koffie, koper, katoen), die zij naar de rijke landen uitvoeren en waarvan zij afhankelijk zijn. Geen verplichting De toezegging om over zo'n fonds vercler te praten verplicht tot niets en rijke landen die geen zin hebben in verder overleg kunnen er ieder moment een punt achter zetten. De kans dat dat gebeurt is niet uitge sloten, gezien de reserves die de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en West-Duitsland over deze uitkomst van Unctad hebben geuit. Tijdens de Unctad hebben deze landen zich ui termate hard opgesteld tegenover de verlangens van de derde wereld; vol gens sommigen omdat de grote rijke landen het meeste te verliezen heb ben. De Unctad is niet uitgelopen op een volledig fiasco omdat noch de arme. noch de rijke landen zich dat konden veroorloven gezien de hoog gespannen verwachtingen. Met na me de Afrikaanse landen hadden weinig zin het faillisement van de Unctad zich in het zwarte werelddeel te zien voltrekken. Verdeeldheid De tot niets verplichtende uitslag van de Unctad is ook te wijten aan de verdeeldheid van de arme landen die op iedere internationale confe rentie groter lijkt te zijn geworden. De verschillen binnen de derde we reld zelf zijn legio en er komen steeds meer bij. Zo beginnen de armste ontwikke lingslanden te beseffen dat zij uitein delijk de hardste klappen hebben gehad van de verviervoudiging van de olieprijzen en dat de steun die daar tegenover staat van de OPEC (olie-) landen maar een schijntje is. Bovendien staan lang niet alle ont wikkelingslanden te trappelen voor hogere grondstoffenprijzen. Een op komende industrieland als Brazilië bijvoorbeeld moet veel grondstoffen invoeren en heeft er helemaal geen behoefte aan, terwijl bijvoorbeeld India wel hogere prijzen wil voor de landbouwprodukten die het uitvoert maar niet voor de mineralen die het moet invoeren. Met veel geschipper zijn de arme landen erin Nairobi erin geslaagd deze verschillen van me ning niet al te zeer aan de oppervlak te te laten komen, maar het maakt hun onderhandelingspositie er niet sterker op. Hindernis Maar de grootste hindernis voor de ontwikkelingslanden bij dit overleg tussen arm en rijk zal waarschijnlijk zijn dat de „oliedruk" is weggeval len. Aan de noord-zuidconferentie werd door rijke landen grote waarde gehecht omdat daar ook over ener gie met name olie werd gepraat. De westerse wereld was bang voor nieuwe olieprijsverhogingen en voor een nieuwe beperking van de olie- produktie en wilde praten om die te voorkomen. Gehoopt werd dat een akkoord over die zaak zou kunnen worden inge ruild tegen overeenstemming over hogere en evenwichtige grondstof fen prijzen die de ontwikkelingslan den graag willen. Maar de dreiging voor fikse olie prijsverhogingen is inmiddels vrij wel verdwenen. Eind mei kwamen de ministers van de OPEC-landen op Ball bijeen en besloten dat de olieprijs voorlopig niet omhoog gaat. Sommigen olielanden wilden zelfs een prijsverlaging om meer olie te kunnen verkopen en uiteindelijk beter te verdienen. Gezien dit verloop van de bijeen komst op Bali hoeft de westerse wereld vooralsnog niet bang te zijn voor nieuwe olieprijsverhogingen. En de huidige olieprijs van 11.51 dollar per vat vinden de rijke landen uitstekend omdat dat hoog genoeg is om het zelf zoeken naar nieuwe energiebronnen lonend te houden Als de olie van de OPEC-landen te „goedkoop" wordt is het voor de rijke lancen niet aantrekkelijk meer om zonne-energie te ontwikkelen of olie duur uit teerzand of uit de Noordzee te halen. Laag op agenda Daarmee is energie lager op de agen da komen te staan en de kans op inruilen tegen gTondstoffenregelin- gen een stuk kleiner geworden. Ook het belang van de grondstoffen zelf is minder geworden omdat daarover nu immers in het tot niets verplich tende Unctad overleg over verder zal worden gepraat. Vanaf het begin is gevreesd dat gespreksonderwer pen tussen de Unctad en het noord zuid overleg heen en weer geschoven zouden worden en wat betreft de grondstoffen dreigt dat nu ook te gebeuren. Vlak voordat de Unctad begon verklaarden de 19 ontwikke lingslanden die aan het Parijse over leg deelnemen, dat „Nairobi" het noord-zuid overleg niet mocht ver tragen, maar het ziet er naar uit dat, dat weinig heeft uitgehaald. Nu het belang van energie en grondstoffen is afgenomen, is de be tekenis van de twee andere ge spreksonderwerpen ontwikke lingshulp en financiën in Parijs naar verhouding groter geworden. Aangaande de ontwikkelingshulp is de Unctad niet verder gekomen dan de constatering dat van fouten in het verleden geleerd moet worden. Op dat punt kunnen de ontwikkelings landen in Parijs dus proberen alsnog meer uit het vuur te slepen, hoe klein de kans ook is. Wind mee Naast alle hindernissen heeft de Der de Wereld bij het noord-zuidoverleg tenminste nog in twee opzichten de wind mee. Er wordt vergaderd met een betrekkelijke groep kleine lan den (behalve de 27 ontwikkelingslan den nog 8 ontwikkelde landen) wat een stuk makkelijker praat dan bij na 150 zoals bij Unctad. Probleem is wel dat eventuele resul taten van het noord-zuidgesprek na afloop moeten worden verkocht aan de landen die er niet aan hebben deelgenomen. Een ander betrekke lijk voordeel voor de derde wereld is dat de grondstoffenprijzen op het ogenblik weer aantrekken. De ont wikkelingslanden hebben daar voor deel van en komen in het overleg met de rijke landen sterker te staan En mogelijk leert de westerse wereld uit de stijging van de grondstof fenprijzen dat ook zij belang heeft zo niet bij hogere dan toch bij even wichtige grondstoffenprijzen. Uitvoerende en invoerende landen weten dan tenminste waar zij aan toe zijn en hebben niet elke keer last van sterk schommelende prijzen die investeringsplannen op lange ter mijn bemoeilijken. Het doorbreken van het inzicht dat er een .wederkerigheid van belangen bestaat is de enige hoop op succes in het overleg tussen arme en rijke lan den. De laatste jaren is de toon van de gesprekken zakelijker geworden en veel meer van de ethische in de economische sfeer geraakt. Dat is een voordeel maar om verder te ko men zullen de grote rijke landen hun onwil moeten laten varen. Ook in hun eigenbelang omdat voortdurend falen van overleg tussen rijk en arm de Derde Wereld zal verbitteren en radicaliseren. Mocht zij ter gelegener tijd haar eenheid weten te hervinden dan zal dat uitwerken in het nadeel van de rijke landen. Een groot deel van de westerse wereld lijkt met die mogelijkheid niet te rekenen en daarom zal de Derde Wereld ook in Parijs voorlopig wel weer aan het lijntje worden gehouden. Honderden kilo's inooie woorden in vele talen werden na de Unctad ge pakt en gebundeld om naar de kanto ren in New York en Genêve gebracht te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7