Verpleegtehuis nog te ver van het ziekenhuis dichtbij JIMMY CARTER deTijd nmentaar Gezondheidszorg is iets anders dan ziekenzorg r ^nJe ense kapitein aanvaring igekomen ^sterdammer (51) »dt echtgenote I I I I I I Weekblad Politieonderzoek naar dood man na toedienen narcose bisschop voor straf gekookt bewaarfles wantrouwen surfauto het weer Hittegolf blijft voortduren weerrapporten/ Strandweer. <WAR' ERDAG 8 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Arias Navarro vorige week als er aftrad, verwachtte ieder- dat de ontwikkeling naar de cratie in Spanje serieuze vor- zou gaan aannemen. Het gezicht op het politieke to- ïdat nog aan Franco herinner- Jerdween. :noeming van Suarez tot pre- heeft de hooggestemde ver- lingen echter de bodem inge- kelde f1- Suarez carrière ge- in cle Falange, jarenlang de ginglod partij in Spanje. Zijn benoe- Verhollis alleen bij de ..bunker", de en ook Franco-aanhang, goed geVal- bij de liberale ministers irl kabinet van Arias noch bij 1 Eelcfmocrat'sche oppositie schijnt :ht. „Hernier op veel steun te kunnen ouwe jien. er'n wj fafeeti nu bli'kt weer da! sPan'c ag jutëp weer met succes weerstand kt duidte bieden tegen vernieuwings- gingen. De invloeden die de komskeke cultuur in West-Europa ïld hebben. Verlichting en 1 lorming, zijn steeds weer op de leeën afgestuit. Kerk, mo- jiie en aristocratie zijn er tel- weer in geslaagd de traditione- ructuren in stand te houden, tijde van de Spaanse burger- ig bleek hoe fel deze krachten Ikunnen verzetten tegen de in- van een westerse demo- Jna de dood van Franco zijn de Htionale krachten in Spanje nog Merk, dat ze de onvermijdelijke \ang naar de democratie nog PSjien tegenhouden. Vrijheid en ""Jjcratie stuiten nog steeds af op jaditionele patronen en posities. goi zegt ir de opl i plaf1 fijn 1 al ontl" ntie lij >en. die ge leeft td gezd lijt bc ontbi, e zonr .en lig vervü fez heeft gepoogd de leiders van lemocratische oppositie te win- voor ministersposten om op manier de liberale bewindslie- uit het kabinet Arias, die niet Suarez mee willen doen, nschijnlijk links in te halen. Ook poging lijkt nu mislukt. De )sitie stelde alleszins ge- tvaardigde eisen: democraA ie vrijheden, amnestie voor de ieke gevangenen en een refe- lum over wezenlijke constitutio- hervormingen. Dit zijn ele- ^^^Iten die essentieel zijn voor de jftdanuing van een democratische itsvorm. aat u door Leo Kleyn AMSTERDAM Over enkele weken, naar mag worden ver wacht, zal de Maastrichtse rechtbank een antwoord geven op de vraag of Frans H. uit Kerkrade zich schuldig heeft gemaakt aan moord op negen bewoners van de Lückerheide- kliniek in zijn woonplaats. Ook daarna zal een aantal vragen onbeantwoord blijven. Bijvoor beeld deze: hoe veilig is eigen lijk een bejaarde in een ver pleeghuis? Het proces tegen de hoofdverpleger wekte mede daarom verbijstering, omdat pas een onderzoek werd inge steld nadat het sterftecijfer in de kliniek gedurende een langere perio de abnormaal hoog was geweest. Tij dens het geruchtmakende proces vroeg menigeen zich af of dat niet de verantwoordelijke artsen of het be stuur van de kliniek was opgevallen. Waarom hadden ze, als het ze wel was opgevallen, niet tijdig maatrege len genomen? De officier van justitie mr. J. Booster sprak in zijn requisitoir over de grote onrust die H. tot ver buiten de Lüc- kerheidekliniek teweeg had ge bracht. Ook ongeacht het oordeel dat de rechtbank straks over H. zal vellen, rijst de vraag in hoeverre je als bejaarde in een verpleegtehuis je leven nog zeker bent. Dr. C. Leering, een ingewijde in het verpleeghuiswezen, meent dat een situatie zoals die zich nu in de Lim burgse kliniek heeft voorgedaan, al tien jaar geleden voorspelbaar was. Hij zegt: „Hier heb je nu een bewijs hoe een foute beslissing na tien jaar nog kan doorwerken. De gebeurte nissen in de Liickerheidekliniek to nen aan dat men blind is geweest voor de ontwikkelingen die wezen lijk gaande waren. Ze zijn een af schuwelijke consequentie van be leidsfouten die op hoog niveau zijn gemaakt". feit dat Suarez niet op deze ir\ wilde of kon ingaan, doet loeden dat hij nog met handen 'oeten gebonden zit aan het regime. Ondanks eerdere ver ingen van het tegendeel kon de lier wel eens gedwongen wor- zijn heil te zoeken bij degenen Jen tijde van Franco de lakens Pdesljeeiden. altijd aapkal 's een droeve constatering dat >m hel traditionele Spanje niet door ilief effleg gebracht wil worden tot een van de tijd: wezenlijke invloed op volk 0p de regering. Naar- nietzr meer l'jd verloopt, wordt de aanP °P een gewelddadige confron- y en S groter, al zijj een verslaggever QIDEN Een aanvaring tussen "Deense trawler „Ammamono" fejerg 628) en het Nederlandse iersvaartuig „Maarten Cornelia" puiden 44) heeft in de nacht van dag op woensdag het leven ge- aan de Deense kapiteint H. ftensen. Twee andere opvaren- van het Deense schip raakten iond. De aanvaring vond om- eks 1 uur 's nachts plaats op de [rdzee op ongeveer 40 mijl ten rdwesten van TexeL De drie De- 1 raakten bij de aanvaring te wa- Zij konden aan boord genomen [den van de „Maarten Cornelia". I de kapitein die langer dan een Brtier in het water had gelegen, Ue men tevergeefs kunstmatige Ideming toe. Hij overleed aan frd van de IJmuiden 44. i een verslaggever ÏSTERDAM De 51-jarige hsterdammer A. J. is gisteren in """h woonplaats aangehouden we- is moord op zijn even oude v-v itgenote. Het slachtoffer werd in ^y ochtend in de woning aan de ■y' tdionweg aangetroffen. Igens de recherche bracht de man xï i vrouw maandagochtend om het fj' en door haar met een fles de ledel in te slaan. Na zijn daad M ig J. normaal naar zijn werk. La- i deed hij een mislukte poging tot fmoord. Uiteindelijk lichtte hij i familie in, die de politie arschuwde. t echtpaar was. aldus de re- y Tc he, in de jaren vijftig uit Indo le naar Nederland gekomen. In 'onesië konden zij op ruime voet e". in Nederland echter niet. Dit tot spanhingen hebben geleid. poseert als de redder van Amerika, als een door God gezonden messias die de Amerikaanse trauma's van Vietnam en Watergate kan genezen. Onderzijn leiding moet Amerika voor de tweede maal worden ge boren. Hoe oprecht is Jimmy Carter? Interview met Hella Haasse 'Ik heb genoeg aan het leven zélf' Egyptede democratie in de wurggreep van de ar moede Kerk en Jeugd: monoloog of dialoog Deel IIIde Italiaanse jeugd voelt zich op een geeste lijke parkeerplaats gestald ENWB opgericht: een fietser in de stad is zo vrij als een zangvogel in het jachtseizoen Jan Mulder: een vrouw in de topsport is een traktor in de sekse strijd Bon voor proefabonnement 8 weken de Tijd voor 10 gulden. naam: ^^Abonnementen: tel. 020 - 23 39 84 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: 2,- C. Leering: afschuwelijke consequentie van beleidsfouten. zijn mening borg voor hebben ge staan dat er eerder aan de bel zou zijn getrokken. Als gevolg van de structuur van de gezondheidszorg, zegt hij, heeft het in de Limburgse kliniek duidelijk aan ervaring en scholing ontbroken. Niet geregistreerd. In die structuur is het niet onge woon dat pas afgestudeerde artsen, of gepensioneerde huisartsen, op een verpleeghuis worden losgelaten. Frans H. heeft dan ook precies on der verantwoordelijkheid van zulke artsen gewerkt. Een grote grief van Leering is dat iedere arts zonder enige specialisa tie (kom daar in een ziekenhuis eens om) verpleeghuisarts kan worden. ..Het zijn," zegt hij. „de enige artsen die niet geregistreerd zijn." Evenals trwouens de verpleegkundigen en fysiotherapeuten worden zij slech ter betaald dan hun aan ziekenhui zen verbonden collega's. Toch kun je als verpleeghuisarts in aanraking komen met een niet ge ring aantal ziekten en aandoenin gen, waarnaar (bij gebrek aan fondsen voor het niet zo spectaculai re verpleeghuiswerk) bovendien wei nig onderzoek is verricht. Maar al te makkelijk kom je dan met lege han den en de mond vol tanden te staan. Dat is ook duidelijk gebleken in de Lückerheidekliniek, waar een jonge arts zich, naar tijdens het proces tegen H. werd gezegd, suf heeft ge zocht naar de oorzaak van de veel vuldig optredende hypoglycaemi- eën, daarvoor een aantal theorieën ontwikkelde, maar geen verband legde met de insuline-injecties. Overigens kunnen verpleeghuis artsen sinds enige tijd. mede dank zij de inspanning die Leering zich daartoe getroost heeft, een bijscho lingscursus volgen. De mogelijkheid bestaat dat op den duur deze cursus zal uitmonden in een volwaardige opleiding voor verpleeghuisartsen. Kardinale fout Volgens Leering is het een kardinale fout geweest een rigoureuze schei ding aan te brengen tussen zieken huizen en verpleeghuizen. De ver pleeghuizen zijn daarmee tweede rangs-instellingen geworden, met al le, ook de financiële, consequenties van dien. Dat „op hoog niveau" deze fout nog steeds niet wordt ingezien, blijkt naar de mening van Leering zonneklaar uit de in 1974 door staatssecretaris Hendriks gepresen teerde structuurnota ge zondheidszorg. Leering, geneesheer-directeur van het verpleegtehuis en reactiverings centrum Regina Pacis in Arnhem, ziet in die nota nog weinig weerspie geld van nieuwe opvattingen over het gezondheidsprobleem, waarvan recente publikaties in binnen- en buitenland blijk geven. Volgens die opvattingen moet het zwaartepunt van de gezondheidszorg meer dan tot nu toe komen te liggen bij het streven naar behoud van validiteit. ADVERTENTIE In het weekblad Medisch Contact heeft Leering validiteit eens om schreven als „de mate waarin de mens in staat is zelfstandig al die activiteiten te verrichten, die kun nen worden verwacht bij de leef- tijds/geslachtsgroep waartoe hij be hoort". Degenen wier validiteit het ernstigst wordt bedreigd, zijn de ou deren in de samenleving. Dat bete kent dat de geneeskunde vooral op hen haar aandacht moet (gaan) richten. De revolutionaire technologische ontwikkeling die de geneeskunde in de afgelopen decennia heeft beleefd, heeft ertoe geleid dat ziekenhuizen zich zijn gaan beperken tot specialis tische hulpverlening. Het ziekenhuis werd, zoals prof. dr. J. Th. R. Schreu- der driejaar geleden in een artikel in deze krant schreef, een „werkplaats voor specialisten". In die „werkplaats", vol ingewikkel de apparatuur, was en is geen plaats meer voor hen die niet met de een of andere ziekte of aandoening, maar slechts met validiteitsproblemen kampen. Zij werden verbannen naar verpleeg- en verzorgingshuizen. Fatale splitsing Die verbanning kreeg zo'n jaar of tien geleden ook wettelijk haar be slag. Ondanks protesten en waarschuwingen van onder anderen Schreuder, tot voor kort hoogleraar in Utrecht in de gerontologie of ou derdomsteer. werd er een „fatale splitsing" (Schreuder in zijn eerder genoemde artikel) aangebracht tus sen ziekenhuizen en verpleeghuizen. Leering zegt: „Een verpleeghuis moet liefst klein zijn, moet liefst geen behoorlijke organisatie heb ben, moet liefst zo ver mogelijk van een ziekenhuis liggen, moet liefst artsen in dienst hebben die niet als verpleeghuisarts geschoold zijn. Ik moet vaak een röntgenfoto laten ma ken, maar ik mag geen röntgentoe stel aanschaffen. Voor elke röntgen foto die ik in het ziekenhuis laat maken, moet 500 gulden worden be taald. Obducties (lijkschouwingen, red.) mag ik hier niet laten ver richten". In Medisch Contact vatte hij vorig jaar de problematiek zo samen: - „Schrijvend over gezondheidszorg, bedoelt men praktisch altijd het te gendeel ervan: de ziekenzorg. (—1 Het gevaar van deze begripsverwar ring ligt hierin, dat we onder het mom van gezondheidszorg relatief te veel gelden naar de ziekenzorg doen toevloeien. Dit gaat dan altijd ten nadele van preventie en scholing van degenen die preventie moeten be werken. De trieste toestand in de gezondheidszorg voor de oudere mens is hier een van de meest schrijnende voorbeelden van". Leering is ervan overtuigd dat Frans H. nooit zo lang ongestraft insuline had kunnen spuiten (iets dat hij wel heeft toegegeven), als de Lückerhei- de kliniek figuurlijk gezien dichter bij een ziekenhuis had gelegen. De kennis en ervaring waarover een zie kenhuis beschikt, zouden er naar Uitzondering De werkelijke problemen in het ver- pleeghuiswezen worden met zo'n cursus natuurlijk niet opgelost, maar structuren, ook al zijn ze pas tien jaar of daaromtrent oud, zijn nu eenmaal niet zo makkelijk te veran deren. Bovendien geeft het toch ook nauwelijks of geen voldoening als je van tijd tot tijd „Zie je wel" kunt roepen. Terugkomend op de vraag hoe veilig eigenlijk een verpleeghuis is, maag op gezag van Leering gezegd worden dat het ondanks de verkeerde struc tuur met die veiligheid erg meevalt. Leering durft zelfs te stelten: „Ner gens wordt je gewetensvoller behan deld dan in het Nederlandse ver pleeghuis." Wat in de Lückerheidekliniek is ge beurd, mag worden beschouwd als een uitzondering. Maar zelfs die uit zondering, en daar gaat het ten slot te om. zou er niet geweest zijn, als de waarschuwingen van Leering, Schreuder en anderen op hoog ni veau ter harte waren genomen. Van een onzer verslaggevers DELFT In opdracht van de Haag se officier van justitie mr. A. J. Dek stelt de Delftse recherche een onder zoek in naar het overlijden van een 26-jarige Delftenaar op 4 juni jongstleden in het Bethelzieken- huis. De man kwam na een operatie niet meer bij uit de narcose. Het gerechtelijk geneeskundig laborato rium in Rijswijk heeft sectie ver richt op het stoffelijk overschot van de man, die op 9 juni op de algemene begraafplaats in Delft werd begra ven. Bij het onderzoek is ook de inspecteur voor de volksgezondheid ingeschakeld. Volgens mr. Dek heeft directeur geneesheer dokter B. K. P. Griffioen van het Bethelziekenhuis de dood van de patiënt bij justitie gemeld. Mr. Dek zei gisteravond te ver wachten dat het onderzoek binnen enkele weken zal zijn afgerond. Een brief van enkele familieleden van de overledene die kortgeleden aan een andere officier van justitie, mr. C. van Steenderen in Den Haag werd gestuurd veroorzaakte enige verwarring. De familieleden dron gen hierin opnieuw op een onder zoek aan, terwijl dat nog steeds gaande is. Mr. Dek: „Dat mr. Van Steenderen wederom de Delftse re cherche om een onderzoek vroeg was overbodig, want dat had ik al gedaan". De officier gaf toe dat er langs elkaar heen gewerkt is. onder redactie van loes smit Het monumenten]aar is voor de scholen in de provincie Utrecht nu pas echt afgesloten, ook al duurde dat jaar officieel maar tot eind 1975. Net voor de grote va kantie hebben de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen en de laagste klassen van de scholen voor voortgezet onder wijs van het Utrechts monumen ten jaar-comité voor de tweede keer een krant met „het nieuws van toen" gekregen, waarin ze in taal en stijl anno 1976 kunnen lezen wat er eeuwen geleden in hun provincie gebeurde. Span nend nieuws voor kinderen, bij voorbeeld het openingsverhaal van de nieuws-van-toen-krant: „Wolven groot gevaar voor Utrecht" (29 maart' 1592). Of dat kader op pagina één: „Valse bisschop voor straf gekookt", waarvan de complete tekst luidt: ..Utrecht. 1392 De onechte wij bisschop Jacob van Gulik is gis teren op het Neude in het open baar ter dood gebracht. Men stop te hem in een ketel heet water teneinde hem levend te koken. Op zijn gratieverzoek is hij uit het kokende water gehaald en ont hoofd. Bisschop Floris van Weve- lichoven heeft echter toegestaan dat de valse misdadiger in gewij de aarde begraven zal mogen worden en niet onder de galg bui ten de stad, zoals met misdadi gers normaal het geval is. De In Zweden is een polyester fles ontwikkeld, die na gebruik nog uitermate geschikt is als grondstof voor onder meer textiel en tuigage voor boten. De kopers van zo'n kunststof fles met in houd betalen dan ook statiegeld, zodat de fles vanzelf weer bij de winkelier terugkomt. De fles is weet het reclamevakblad Adfor- matie zo zuiver als puur glas. kan anderhalve liter vloeistof be vatten en weegt maar zeventig gram, dertien keer zo weinig als een literfles van echt glas. En wie 'm naar de winkel terugbrengt, loopt kans hem later nog eens naar huis te dragen als jurk of overhemd. In hetzelfde blad staat ook een verhaal over de suikerzakjesfirma Van Oordt Co., die heel wat meer zakjes dan alleen voor suiker blijkt te fabriceren ei genlijk alles als het zo uitkomt. Zo he^ft het bedrijf een keer een opdracht voor de Franse slagers uitgevoerd, die een klein zakje met zeezout en kuit wilden om dat als reclame bij het vlees aan de klanten uit te reiken. Een in- stant-vissenzakje, waar alleen wat water bij moest, waarna na een dag of tien kleine visjes uit de eitjes kwamen. Toch zeker een paar duizend Franse vleeseters moeten nu een kommetje met in stant-visjes op het dressoir heb- berf staan. Nu gaat het allemaal machinaal, maar toen palen nóg met de hand in de grond geheid werden, waren er zeker vier mannen nodig om het heiblok op te hysen. Die handheiers hielden elkaar goed in het oog, want net als achter op een tandem kon je met dat hysen aardig de hand lichten en dat maakte het zware werk er voor de overige trekkers natuurlyk niet makkelijker op. Zag een van de heiers er bijvoorbeeld dikker en uitgeruster uit dan zijn collega's hoorde het Nieuwsblad van het Noorden van zo'n vakman dan werd die meteen gewantrouwd. Zou de dikkerd wel even hard meehijsen als de rest? Ze hadden in die tijd een foefje om daar achter te komen. Was de opval lend uitgeruste maat aan het schaften, dan werd zijn stevige hijstouw ergens bovenaan stie kem verwisseld voor een dunner stuk. Het kon dan tijdens het hij sen niet uitblijven: het dunne stuk zou het beslist niet houden. Bleef het zogezegd wel uit. dan wisten de kameraden genoeg: de dikke deed alsof hij mee trok bisschop nam deze beslissing, omdat Jacob van Gulik oprecht berouw toonde voor de door hem gepleegde zonden". Verder in deze krant een primeur van Soestdijk: in juli 1808 opende koning Lodewijk Napoleon bij zijn paleis in Soestdij.k de eerste dierentuin van ons land. alleen voor zijn eigen plezier, want pu bliek mocht er niet in. Het eind vorige eeuw - gevormde Kei comité wist op 3 mei 1903 dé kei van Amersfoort op te graven, de eerste die ooit Amersfoort bin nengetrokken werd in 1661 maar die vanwege de plagerijen vanuit het hele land dertien jaar later begraven werd. In 1312 schijnt er in de stad Utrecht een wonderkind geboren te zijn. dal met zes iveken al zeer duidelijke taal sprak. „Doe de deur open. mijn vader komt eraan", zei het tegen een bezoekerblijkbaar was het toch niet wonderbaarlijk genoeg om zelf de deur te openen. De priester die het kind op ver zoek van de verontruste ouders zou bezweren, schrok zo van de nijdige blik in de oogjes van de wonderbaby, dal hij via zijn bisschop om (geestelijke) verster kingen vroeg. In juni 1595 werden een 62-jarige Utrechter en zijn zeventienjarige dochter Hendrik- je wegens tovenarij tot de dood door verbranding veroordeeld. De tovenaar had bekend dat hij zijn ziel aan de duivel had ver kocht en in ruil daarvoor een zwarte jas had ontvangen, waar in hij zich kon veranderen in een kat of een grijze wolf en dan allerlei slechts uithaalde. En zo zijn er tragische, grappige en serieuze berichten en verhalen in deze oud-nieuws-krant te vin den. allemaal historische voor vallen. Van gebouwen waar heel vroeger blijkens deze krant al iets te beleven viel. zijn nu vaak nog restanten of complete monu menten over. En dat is de eigen lijke bedoeling van deze krant: de scholieren warm te maken voor het verleden en wat daaruit aan monumenten is overge bleven. Onder de door particulieren zelf ontworpen vervoermiddelen, die deze en de volgende maand in het Autotron in Drunen te bewonde ren Zijn, is ook deze „surfauto" van Belgische makelij. Net als op het water sta je ook bij dit „ver voermiddel" op de surfplank, waarmee een behendig berijder zowel (plank-)gas kan geven als sturen, remmen en bochten ma ken, Een bromfietsmotor zorgt er voor dat de gang er in blijft. Van orize weerkundigé medewerker De warmtegolf duurt voort. Ook in het resterende deel van deze week blijft het droog en zonnig met tempe raturen veelal tussen 25 en 30 graden of daaromtrent. Ter wijl gisteren in de kurkdroge lucht uit het noordoosten in het binnenland de middag- temperaturen zowaar weer wat hoger uitvielen dan dinsdag (Hoogeveen ruim 29 graden), bakten Oost- Brabant en Limburg het echt weer helemaal bruin met ui tersten van 31 a 32 graden. Je zou de tel haast kwijtraken, maar Limburg heeft nu al veertien dagen aan één stuk tropische middagwarmte van 30 graden of hoger gehad. En geland heeft inmiddels de dertiende tropendag in suc cessie geboekt (ergens), Duitsland de zeventiende. Frankrijk de achttiende. Het gaat dus mooi toe op drie weken achtereen tropisch weer Hoogste thermome terstand in Frankrijk rond 35 graden in Parijs en omge ving. Hoe verder naar het oosten, hoe lager de temperaturen: Warschau gisterenmiddag 22 graden. Moskou12 graden. De buiige oostelijke tot noordoostelijke wind trok er gisterenmiddag bij vlagen zo hard aan. dat één van de skütsjes op het Sneekermeer omsloeg. Die wind was hin derlijk ook voor de deelne mers aan de Rijwielvierdaag- se in Drente en uiteraard met het oog op de geweldige bosbrand bij Arnherti. Onze man in Herwijnen, waar het kwik zaterdag jongstle den evenals in Eindhoven tot 36 graden steeg, zag tussen 7 en 8 uur gisteravond nog al tijd een brede grijsachtige „bewolking" over zich heen komen, waardoor de zon dui delijk minder fel scheen. De luchtdrukverdeling, met als overheersend systeem het hogedrukgebied ten westen van Noorwegen en als „trekpleistertje" een statio nair lagedrukgebied boven Frankrijk en zuid-Duitsland, doet weinig verandering ver wachten voor de komende twee tot drie dagen. In zuid-Frankrijk is het droog geworden, maar Bastia op Corsica tapte gisteravond 21 mm onweersregen af. Wij hebben de Engelse weer kundigen lange tijd niet aan het woord gelaten. Hier hun visie op het juli-weer als ge heel: het wurdt een groten deels warme en droge maand met twee of drie koele inter vallen, ondermeer één in de tweede helft van de maand. De neerslag za' ongeveer nor maal zijn, uitgezonderd in oost-Schotland en de ooste lijke districten van Engeland waar het te droog blijft. De algemene luchtcirculatie op het noordelijk halfrond in ju ni 1976 vertoonde zekere overeenkomsten met die in 1904. 1940. 1949 en 1962. Jan Visser in Marken over juni mat hij een gemiddelde Gouwzee-temperatuur van 19.5 graden met als uiterste 25.3 graden zond mij nog enkele gegevens toe over de tropische cycloon Eloïsa van 13 tot 24 september 1975, waarover wij destijds her haaldelijk informatie gaven. Laagste barometerstand 955 millibar op 23 september in- Destin, Florida. Zwaarste windstoot: 135 knopen (225 km/u) in Panama City. De meeste windmeters aan de kust gingen in gruzelemen ten. Eloïsa bracht in delen van Pennsylvanië en New York erg veel regen: 305 milli bar in twee dagen. Het licht blijft op groen! Aan houdend zonnig en warm strandweer voor de komende twee tot drie dagen, dankzij de lange adem van het noord- west-Europese hogedrukge bied. Amslerdam Dp Bill Doelen Eelde Eindhoven Don Holder Rotterdam Twents Vllwingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Cenevc Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid M.ilago Mallorc.i Munch en Nu e Oslo Part); CawBlanca Islanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis geheel bëw half bew licht bew hcMbew" half bew lichi bew onbewO^kT half bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5