endriks niet overtuigd van loodzaak van hartluchtbrug King gaat met z'n vrienden mee op verre vakantiereizen. Krant vindt ruime aftrek in schoolklas •&0W proogte dupeert iloemenhandel Leden mogen niet onder staking lijden Bosbrand inanciering kan precedenten scheppen Flatneurose bestaat niet Vervoersbond CNV over havenactie: Stichting belooft onderwijspakketten tontindelilas Paratyfus in Hollands Diep JDERDAG 8 JULI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE n onj in regel ile De staatssecretaris wil daarom zo snel mogelijk overleg met de zieken fonds-organisaties over de hartluchtbrug, over de noodzaak waarvan hij schrijft „Niet helemaal overtuigd" te zijn. Dat doet de staatssecretaris in een brief aan twee commissies uit de Tweede Kamer. Hendriks meent dat aanspraken van patiënten die aan andere kwalen lijden en mensen daarvoor medische hulp uit het bui tenland nodig te hebben in „een an der daglicht komen te staan". Hij onze parlementsredactie ali oudeiflN HAALt Staatssecreta- Hendriks van volksgezond- id is bang dat de financiering de ziekenfondsen van de luchtbrug naar de Verenig- Staten precedenten zal ede abeppen voor mensen die aan e Gei dere ziekten lijden en daar- m 0F 00k *n het buitenlan^ be- wei willen worden. uit mster emeei ken b noed, ing, n „zod nnodi en va behoi opgt enken* v n één onzer verslaggeefsters J? ^STERDAM Het ziet er naar uit, dat door de aanhoudende rnder oogte 1976 het slechtste bloemenjaar van de laatste tien jaren dan 1 worden. De aanvoer van de bloemen is op het moment te sin"? loot. Op de coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenvei- nietig in Honselerswijk worden grote partijen snijbloemen en anten doorgedraaid. Doordat er geen minimumvergoedings- erepihs voor bloemen en planten bestaat, gaan de meeste kwekers ;ai je toe over om zelf al de bloemen op hun bedrijf te vernietigen. iibels 1 Prïjspei1 in de bloemenhandel enka#te de afgelopen week onder het meer niveau. De omzet op de vei- Mijdt lieP in de afgelopen week terug wi!t ruim twee niiljoen gulden, ver- oewelleken bh dezelfde periode in 1975. denkt daarbij vooral aan psoriasis- patiënten. Dat is een huidziekte die geneest na een badkuur in de Dode Zee bij Israël. Vanuit de Kamercommissies had men zich eerder al afgevraagd, of er nog andere luchtbruggen te ver wachten zijn. bijvoorbeeld naar Chi na voor acupunctuur. Staatssecretaris Hendriks schrijft nu verrast te zijn geweest door het standpunt van de ziekenfondsen, dat erop neerkomt dat men toestem ming verleent aan patiënten die recht hebben op een hartoperatie, om deze in Houston (VS) te onder gaan, indien een Nederlands cardio- chirurgisch centrum daarmee ak koord gaat. In dezelfde brief schrijft Hendriks dat de resultaten van voorlichting over hart- en vaatziekten „niet hoop gevend" zijn. Ondanks begeleiding neemt het aantal rokers, dat me disch advies kreeg ermee te stoppen, niet of nauwelijks af. beliidi Bel6ië is gisteren een groot aantal iS aatregelen afgekondigd, die in ver- Die ind staan met de droogte. Deze schat aatregelen hebben betrekking op 2ij] andpreventie, hulp aan de Uit e idbouw, waterverbruik etc. kle lewel er nog geen gebrek aan •n we inkwater in België heerst, dient er iet vei tl uiterst zuinig met het water te re f*en omgesprongen. De Belgen dan ook alleen nog maar wa it gebruiken voor voeding en licha- telijke hygiëne, en niet meer Voor tken als het sproeien van tuinen of 'assen van autos. Bedrijven waar waterverbruik geconstateerd ïrdt, dat meer dan 15 procent bo rn dat van vorig jaar ligt. zullen een ttra belasting moeten betalen. Ver- >r wordt gevraagd zo weinig moge- jk gebruik te maken van wasmachi- >s en vaatwasmachines. De ïlpverlening in verband met de roogte wordt gecoördineerd door en dag en nacht geopend nationaal wlpcentrum. e minister van defensie heeft n chtlijnen opgesteld voor het ver trekken van militaire hulp, waar- oor zelfs Belgische soldaten uit luitsland teruggehaald zullen wor- Jen. De landbouwattachés van Bel- Vroe^ë moeterf in het buitenland gaan )eken naar voorraden veevoeder, ie kunnen worden gekocht, enslotte zal worden nagegaan of mogelijk is om het vee van parti- ulieren te laten grazen ii> de ge- ïeentebossen van de provincies ,uik, Luxemburg en Namen. van,Bosbranden reside fjnge de afgelopen tien dagen zijn in België in het totaal zo'n 800 hectare bosgrond afgebrand. De meeste branden hebben gewoed in de zuide lijke provincie Luxemburg, in de buurt van de grens met Duitsland. Van de honderden" brandbestrijders zijn er nu al, die eigenlijk al veertien uur zonder onderbreking in touw zijn. De Belgische brandweer korpsen worden bij de blussings- werkzaamheden geholpen door Duitse collega's. Aangezien België de laatste tijd zelden bosbranden heeft gehad, is de brandweer in dit land tamelijki onervaren op dit gebied. Eén van de grootste bosbranden, die hier de laatste dagen woedde, blijkt achteraf veroorzaakt te zijn door twee padvinders, die 's ochtends vroeg voor hun ontbijt een vuurtje aanstaken in de kurkdroge bossen. Ze wilden een paar forellen rooste ren. Door de wind sloeg het vuur onmiddellijk over op de bomen in de omgeving. Regen In Luxemburg heeft het gisteroch tend voor het eerst sedert drie maan den geregend. Er viel een enorme hoeveelheid regen: gemiddeld zes li ter per vierkante meter, dat is drie maal het gewone daggemiddelde ih juli. Onlangs was in Luxemburg juist het besproeien van tuinen en wassen van auto's verboden. De hittegolf heeft de Oostduitse grensbewaking voor een onverwacht probleem geplaatst. In juni zijn 56 automatische wapens in het Oostduitse grensgebied ontploft. Blijkbaar zijn ze niet op hoge tempe raturen berekend. Van een verslaggever AMSTERDAM Flatneurose bestaat niet. Vergeleken met laagbouwwoningen, wonen in flats eerder minder mensen met psychische problemen dan meer. Ook woeden er in flats naar verhouding weinig kalme rende middelen en slaapmidde len gebruikt. Het gebruik daar van geldt als een aanwijzing voor geestelijke spanningen. Tot deze conclusies komt de Amsterdamse arts Paul Knipschild na een in Uithoorn uitgevoerd huisartsenonder- zoek. Hij publiceerde zijn resul taten in het Tijdschrift voor so ciale geneeskunde. Knipschild maakte naam met zijn proef schrift, waarin hij aantoonde dat de geluidhinder rond Schip hol leidt tot meetbare en scha delijke verhoging van de bloeddruk bij mensen die in de zwaarst gehinderde gebieden wonen. Uit zijn bevindingen in Uit hoorn constateert Knipschild dat flatbewoners in veel geval len hun problemen op het wo nen in de flat schuiven, omdat flatneurose nu eenmaal een al gemeen aanvaard begrip is. Maar vraag je ze naar de werke lijke redenen van hun moeilijk heden, dan blijkt de woonsitua tie daar vaak niets mee te ma ken te hebben. Als deze mensen verhuizen, merken ze dat hun problemen mee verhuisd zijn. Deze bevindingen zijn duidelij ker dan het laatst verschenen literatuuroverzicht, dat voor de hoogbouw concludeerde tot „vrijspraak bij' gebrek aan be wijs". Knipschild wil zijn resul taten overigens niet zien als een pleidooi voor meer flatbouw. ,,De meeste mensen wonen nu eenmaal liever in een eenge zinswoning. Tegenstanders van hoogbouw zullen in deze voor keur hun belangrijkste argu menten moeten zoeken". Engeland In delen van Engeland is als gevolg van de droogte de hoeveelheid opge loste stoffen in het drinkwater opge lopen. Met name nitraten, afkomstig van kunstmest en de industrie wor den op het ogenblik onvoldoende verdund in de rivieren. Baby's zijn met name gevoelig voor deze ver hoogde concentratie nitraten in het drinkwater. In het noorden en wes ten van Engeland, waar de normen van de Wereldgezondheidsorganisa tie op dit punt zijn overschreden, wordt voor kinderen onder de zes maanden veilig water in flessen ge distribueerd. SLUISKIL Door een bedrijfsonge val woensdagochtend op het terrein van de Nederlandse stikstof maat schappij in Sluiskil is de heer K.Klijn uit Terneuzen om het leven gekomen. Twee van zijn collega's raakten ernstig gewond. Vervolg van pagina 1 grondgebied van de gemeente Ro- zendaal in het nationale park De Veluwezoom. Even na twaalf uur sloeg de brand over de Apeldoornse weg, aarna een deel van de bewoners van Schaarsbergen werd geëvacu eerd. Aanvankelijk woedde het vuur, dat omstreeks kwart voor elf werd ontdekt, op vier fronten. Hierbij lie pen twee militaire complexen, een aantal campings en woonhuizen en een gebouw van de Heide maatschappij gevaar. In dat laatste gebouw was chloorgas opgeslagen, dat niet kon worden verwijderd. Het vuur is echter tijdig tot staan ge bracht. Aan het eind van de middag woedde het vuur nog in het midden van de zuidflank op een kleine kilometer van het motel Arnhem. Het motel en de daar achter gelegen golfbaan heb ben echter geen gevaar gelopen. Wel werd gevreesd voor het benzinestati on langs rijksweg Yï (Utrecht- Arnhem). Het vuur werd bestreden door een groot aantal brandweer korpsen van vele gemeenten en door tientallen Duitse eenheden. Naar schatting hebben ook drieduizend militairen aan de bestrijding van de brand deelgenomen. Een aantal par ticuliere tankwagens heeft meege holpen met de watervoorziening. De militairen, die werden ingezet, waren afkomstig van de garnizoe nen Ede, Arnhem en Nijmegen. Het leger zette ook bulldozers in en tanks die als bulldozer werden ge bruikt yoor het graven van brandgangen. Het vuur was moeilijk te bestrijden en laaide steèds op verschillende plaatsen weer op. In het begin van de avond brak weer brand uit op de plaats waar hij was begonnen. Ook op de Posbank brak weer brand uit. Hier ging zeven hec tare verloren. Het treinverkeer heeft normaal doorgang kunnen vinden. Bij Teriet heeft de luchtmacht bij zonder veel moeite gehad het uitge breide complex van de LETS (luchtmacht electronische en technische school), dat uit honderd verspreid staande gebouwen be staat, te redden. De schade viel uit eindelijk mee, nadat aanvankeijk werd gevreesd dat het complex niet te behouden zou zijn. Twaalfhon derd militairen hebben hier, met steun van diverse brandweer korpsen (waaronder brandweerwa gens uit het Duitse Kleef), het vuur bestreden. Volgens een woordvoer der van de luchtmachtvoorlich tingsdienst is de schade gering ge bleven, door het zeer goede radio- ADVERTENTIE DAGJE UIT?... NERGENS WINKELT U GEZELLIGER dan in Den Haag: leuke boutiques, warenhuizen en passages. An tiekmarkt onder de oude bomen van het Voorhout. Zonnige terrasjes en MADURODAM, 't fascinerende miniatuurstadje. DAGJE DENHAAG-SCHEVENINGEN! VRAAG FOLDER BIJ UW VW OF POSTBUS 1973 DEN HAAG Het bijzondere van King pepermunt ...vitale natuurzuivere bestanddelen King is een unieke 'instant verkwikker' die je altijd bij je hebt, maar pas gebruikt als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en frisse nieuwe energie. Ook op verre vakantiereizen. Trouw tot over de grens - dat is de ware King vriend. K| NG ,n tas 0f ailtokastje contact binnen het complex, dat de dertien aanwezige brandweerauto's steeds naar gebouwen dirigeerde waar het vuur tot op een halve me ter was genaderd. Staatssecretaris Van Lent (defensie) en staatssecre taris Meijer (CRM) zijn in de loop van de middag per helikopter van de luchtmacht vanuit Den Haag naar het gebied van de brand gegaan. Zij zijn naar de basis Deelen gevlogen. De bosbrand in Elspeet, waarbij 40 hectare bos verloren is gegaan, is na vier" uur blussen door twaalf brandweerkorpsen met vijftig mo torspuiten bedwongen. Het getrof fen gebied maakt deel uit van een bosterrein van vierhonderd hectare. In de middag werden de tweehon derd bewoners van het Broe- _derschapshuis van de remon strantse gemeente geëvacueerd. Toen het directe gevaar voor het gebouw was geweken, zijn zij weer teruggekeerd. Vandaag al zal in Nunspeet een plan worden opge steld om het getroffen gebied op nieuw te beplanten. Eerder op de dag heeft op dit noor delijke deel van de Veluwe, in de omgeving van het kroondomein, een brand gewoed in de buurt van het recreatiecentrum De Jagerstee in Epe, waarvan de omvang kon wor den beperkt. In Limburg hebben op enkele plaat sen branden gewoed, waarbij naar schatting dertig hectare bos is verlo ren gegaan. Ten zuidoosten van Echt bij het kerkdorp Konings bosch en in de buurt van Diergaarde is 's middags twintig hectare ver woest. Het vuur werd bestreden door twaalf Nederlandse en zes Duitse eenheden. In de gemeente Maasbracht is langs de weg St. Joost-Montfort naar schatting zes hectare bos in vlammen opgegaan. Hierbij dreigde een boerderij door het vuur te worden ingesloten, maar dit kon op het laatste moment voor komen worden. Bij branden bij Ven- ray werd ongeveer vier hectare bos verwoest. In verband hiermee heeft de burgemeester van Venray beslo ten de natuurgebieden in deze ge meente tot verboden terrein voor het,publiek te verklaren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De vervoersbond CNV gaat er van uit dat zijn leden niet de dupe mogen worden van de havenstaking, die vorige week donderdag door de vervoersfederatie NVV/NKV in de Amsterdamse en Rotterdamse havens is georganiseerd. De vervoersbond CNV, die deze poli tieke staking heeft afgewezen, zegt dat de leden die het werk vorige wèek donderdag hebben neergelegd dit hebben gedaan uit overmacht. De bond betaalt de getroffen leden wel uit, maar claimt bij de werkge vers de betaling van de niet ge werkte uren. De werkgevers zelf, ver enigd in de Scheepvaartverenigin gen Noord en Zuid. hebben inmid dels laten weten dat zij zich alle rechten voorbehouden om de ver voersfederatie NVV/NKV aansprake lijk te stellen voor alle schade, die uit de staking is voortgevloeid. Volgens hoofdbestuurder Cees Zwij- nenburg van de vervoersbond CNV heeft deze bond in de haven onge veer duizend mensen. Dat is tien procent van het aantal leden van de vervoersfederatie. Daaryan zit een deel in de nachtploeg, die aan de staking geen deel had. Een deel is beambte en heeft ook niet meege- staakt. Een deel heeft, zij het soms •onder moeilijke omstandigheden doorgewerkt en ten slotte is er een deel dat door overmacht niet kon werken. Niet in de kou Zwijnenburg: „Er zijn mensen bij, die hebben geweigerd zich door hun werkgever naar huis te laten sturen, toen hen werd meegedeeld dat er niet gewerkt kon worden. Het is voor het eerst, dat er in de haven een vakbondsactie is geweest, waaraan het CNV 'nadrukkelijk niet heeft "deelgenomen en natuurlijk laten wij Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Wanneer de krant in de klas wordt gebracht, komt de discussie op gang. De krant in de klas maakt de leerling duidelijk, dat er meer in de wereld te koop is dan in de eigen omgeving. De krant in de klas leert de jeugd leven met de pers. «aUiin Dit zijn enkele ervaringen van de „Stichting krant in de klas", die in januari met haar experiment begon om in ge organiseerd verband de krant op school te brengen. Het brengen van de krant in de klas is over en weer (aan de kant van het onderwijs en aan.de kant van de dagbla den) zo goed bevallen, dat men er mee doorgaat. Het komend schooljaar hoopt men tegen de herfstvakantie een onderwijspakket aan te bieden, dat de krant zelf als onderwerp heeft. Tegen Pa sen komt er een pakket be schikbaar, dat een analyse van kranten mogelijk moet maken. Zo'n analyse houdt in. dat de leerlingen de ver schillen tussen de kranten le ren onderscheiden. De „Stichting krant in de klas" wordt gevormd door af gevaardigden van de Neder landse Dagblad Pers (de or ganisaties van de krantendi recties), de Nederlandse Journalisten Vereniging, het genootschap van hoofdre dacteuren en vertegenwoor digers van het onderwijs. Behoefte Dat het experiment van het brengen van de krant in de klas meteen aansloeg is niet zo verwonderlijk. De scholen hebben altijd belangstelling gehad voor de krant. Hierbij is gekomen, dat bij het on derwijs in de maatschappij leer steeds behoefte bestond aan actuele leerboeken en ac tuele informatie. Dus viel de leraar graag terug op het dagblad. De kranten op hun beurt wil len graag meewerken aan dit experiment in het onderwijs, omdat het nooit weg is, dat de leerlingen bekend worden met het dagblad en er mee leren om te gaan. Nu komen de meeste kinde ren wel de krant tegen thuis. Maar een Mavo-leraar klaagt, dat het produkt dat in 80 procent van de deze gezinnen komt, met uitzondering van wat sportnieuws niet wordt gelezen. Over de eerste drie maanden van het experiment rappor teert de stichting een be scheiden begin. Een 25 do centen vroegen kranten aan voor de klas (13 keer werd Trouw gevraagd). Er waren elf verzoeken om een excur sie naar een dagbladbedrijf, acht verzoeken om lezingen, 23 verzoeken om de voorlich tingsfilm-en 19 keer werd om de diaserie gevraagd. De eerste drie maanden van het experiment hebben ge leerd, dat scholen in het alge meen landelijke dagbladen aanvragen. Het regionale blad komt kennelijk niet in aanmerking omdat het geen kleur heeft. Een analyse is dan moeilijk. Een andere reden voor de ge ringe belangstelling voor het regionale dagblad kan ook zijn dat deze krant veel te bekend is bij de leerling en de voorkeur wordt gegeven aan een andere krant. Wat en hoe In het onderwijspakket, dat tegen de herfstvakantie te verkrijgen is zit de toezen ding van kranten gedurende twee weken. In dit project wordt uiteengezet wat een krant is, hoe een krant wordt gemaakt en wat er in de krant staat. De climax van het project zou dan een ex cursie naar het bedrijf zijn. hoewel altijd het bezwaar blijft bestaan van het in de weg lopen door de leerlingen. Bovendien, het ochtendblad heeft voor een klas het na deel (of de aantrekkelijk heid?), dat het in de nacht wordt gemaakt. De „Stichting krant in de klas" wil niet de hard van stapel lopen en mist boven dien de nodige mankracht. Vandaar dat pas over een jaartje een onderwijspakket verschijnt om de docenten de gelegenheid te geven in hun klassen de dagbladen met el kaar te vergelijken. Tot slot bestaat het plan voor het samenstellen van een pakket, dat de krant zelf als leermiddel introduceert. Hiervoor zouden in aanmer king komen de vakken Ne derlands/geschiedenis en aardrijkskunde. Waarom men zich tot deze vakken wil beperken, wordt niet duide lijk gemaakt. Alsof aardrijkskunde en geschiede nis alleen maar „actuele" vakken kunnen zijn. Het leerpakket voor de krónt als leermiddel kan men pas voor het schooljaar 1977/78 tegemoet zien. Subsidie Voor de verdere toekomst heeft de Stichting enthou siaste plannen. Er moeten bijeenkomsten worden be legd voor docenten en kran tenmensen. De basis wordt gelegd voor een perfecte or ganisatie. Dan kan begin 1977 de mogelijkheid worden onderzocht voor een subsidie door het ministerie van CRM en/of onderwijs. Wanneer de kranten ook de klassen van de basisscholen en het lager beroepsonder wijs bereiken, kan het werkgebied van de stichting wel eens zo groot worden, dat er een speciaal blad moet ver schijnen om alle belangheb benden op de hoogte te stel len. Contacten met radio en televisie worden dan essenti eel. De „Stichting krant in de klas" schrijft nog in haar eerste rapport, dat ze bezig is met een werk. dat in de toe komst niet meer weg te den ken is uit het onderwijs en de activiteiten van de Neder landse dagbladen. onze mensen, die niet konden wer ken, niet in de kou staan", aldus de vakbondsbestuurder. De ver voersbond CNV heeft dit standpunt inmiddels voorgelegd aan ledenver gaderingen in Rotterdam en Amsterdam. Scherpe kritiek heeft Zwijnenburg op het traag verlopende loonoverleg. „Reeds vorige jaar kondigden zich de moeilijkheden aan. Vooral toen bleek dat de achterban van de fede ratie NVV/NKV haar bestuurders niet toeliet looneisen te laten vallen, had de regering al maatregelen moe ten nemen", alduè Zwijnenburg, die daarbij verwijst naaf de voorstellen die het CNV toen al op tafel heeft gelegd. Zwijnenburg heeft ook het volste begrip voor de havenstaking. „De havens zijn de emotioneelste be drijfstak in ons land. Er is een zeer grote groep werkers in een klein ge bied, waar de werkgevers zich alle maal in dezelfde vereniging hebben georganiseerd op datzelfde kleine gebied." De vervoersfederatie had volgens hem slechts te kiezen tussen twee kwaden: Of de zaak zelf in handen nemen of de hele boel overla ten aan actiegroepen, die al lang aan het werk zijn en die ook nu blijven doorwerken. „Ik vind het heel verstandig, aldus de CNV-bestuurder, dat de federatie deze actiegroepen de wind uit de zeilen heeft genomen en ik vind het ook verstandig dat de federatie niet de eisen van de actiegroepen on middellijke uitbetaling van twee procent prijscompensatie heeft overgenomen, maar dat men ver wijst naar het centraal gevoerde loo noverleg". Tenslotte herhaalt hij dat het CNV vasthoudt aan het principe dat je niet mag staken zolang er onderhandelingen aan de gang zijn en dat een politieke staking tegen een democratisch samengestelde re gering bij het CNV heel zwaar ligt. „Je gaat dan de democratie als zoda nig aantasten", aldus Cees Zwijnen burg. NUMANSDORP In het Hollands Diep nabij Numansdorp en Wil lemstad is paratyfus geconstateerd. Er zijn daar tot nu toe vier mensen met deze ziekte besmet. De politie wijst er op, dat baden ter plaatse bijzonder gevaarlijk kan zijn. Met rijkswaterstaat zal contact worden opgenomen voor het plaatsen van waarschuwingsborden. Rita ,,Ik heb het schoolrapport van mijn vader gevonden. Vindt u, dat hij over mij mag klagen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3