Gedragslijn Amro-bank is niet christelijk' I Eén plaatje zegt meer dan duizend woorden Vandaag^ Dr Dorpelingen tuigen vier dominees af Nota van Betaald Antwoord: Onze adressen: Interview met J. B. Charles Baptistenzending versterkt band piet jonge kerken Schoolactie voor zendingsonderwüs Katholieke jeugdraad is subsidie kwijt Scheuring in Missouri-kerk Bij Angguruk 450 doden DONDERDAG 8 JULI 1976 KERK-BINNENLAND Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Amro-bank laat zich leiden door een liberale maatschappij-visie, die niet evangelisch en in de praktijk ook niet houdbaar is. Dit zegt de werkgroep „Betaald Antwoord" in een bespreking van het antwoord van de Amro-bank aan de wereldraad van kerken. De Amro-bank publiceerde haar brief aan de wereldraad onlangs in een pagina grote advertentie in di verse kranten en stelt een diepgaan de reactie van de wereldraad op hoge prijs. ..Betaald Antwoord" wil met haar nota. die in eerste instantie is opgesteld door Rob W. F. van Drim- melen te Amsterdam, een van de leden van de werkgroep, bijdragen aan de bezinning binnen de kerken. ..Betaald Antwoord" gaat in haar stuk niet in op de discussie voor of tegen Investering in Zuid-Afrika. Het debat hierover lijkt, althans in Ne derland. op een voorlopig rustpunt te zijn aangeland. Ondanks vele ac ties en gespreken met bedrijven heeft geen enkele Nederlandse on derneming gehoor gegeven aan de deslnvesteringsoproep van de we reldraad van kerken. De onderne mingen hebben hun verdedigings tactiek gevonden en de standpunten liggen over en weer vrijwel vast. Vragen Dat betekent volgens „Betaald Antwoord", dat het debat nu op een principiëler nhreau zal moeten wor den voortgezet. Daarbij zullen vra gen aan de orde moeten komen als: is een non-poliUeke bedrijfsvoering wel mogelijk? Hoever strekt de ver antwoordelijkheid van een onderne ming voor de maatschappij? Wie zijn de broeders die de ondernemingen moeten hoeden? Hoe verhoudt de in het bedrijfsleven gangbare liberalis tische maatschappij-visie zich tot de boodschap van het evangelie? Betaald Antwoord" stelt vast. dat het bankwezen een steunpilaar is van de in de westerse wereld nog overheersend liberallstisch- kapitalistische orde. De discussie tussen bank en kerken zal op de rechtvaardigheid van deze orde ge concentreerd moeten worden. De liberale visie op de maatschappij trekt de Amro-bank in haar brief aan de wereldraad consequent door naar het politieke proces, getuige dit ci taat ..In een democratisch gere- geerd land is het de gemeenschap die bij monde van de wetgever be paalt of in een concreet geval econo misch verkeer met een bepaald land wel of niet toelaatbaar is." Met ande re woorden, zolang de regering han del met Zuid-Afrika niet verbiedt, kan men van de Amro-bank niet verlangen, dat de bank met dat land geen zaken meer doet „Betaald Antwoord" noemt dit een onchristelijke visie. Het eigen ge drag wordt zo afhankelijk gemaakt van de mening van anderen. De Am ro-bank aanvaardt de marktuit- komst (die zij bovendien zelf nog sterk beïnvloedt) als waarheid, ter wijl omgekeerd de markt juist aan de waarheid zou moeten worden ge toetst. Praktijk In de praktijk gaat de liberale visie trouwens niet op. Volkomen concur rentie is er niet meer. Grote onderne mingen en overheden bepalen de marktconstellaties. Prijsvorming is voor het overgrote deel geen auto- maUsch proces meer. „Betaald Antwoord" verwijt de Amro-bank ook. dit beroep op de democratie allen te doen, als het haarzelf uit komt. Want in Zuid-Afrika houdt de bank zich ook aan wetten, die op ondemocratische wijze tot stand zijn gekomen. De liberale maatschappijvisie laat ook geen ruimte voor een maat schappijanalyse, waarin onder scheid wordt gemaakt naar maat schappelijke groepen. Hierdoor is het mogelijk, dat de Amro-bank Zuid-Afrika als een geografische een heid beschouwt en maatregelen af wijst. die „Zuid-Afrika in een econo misch en geestelijk isolement zou den brengen." Maar met dergelijke maatregelen zouden de zwarten zich volgens „Betaald Antwoord" „juist economisch en geestelijk gesteund in plaats van geïsoleerd voelen. Verder discrimineert de liberale eco nomie de allerarmsten, die niet in staat zijn hun stem op de markt uit te brengen, omdat zij gebrek hebben aan geldelijke middelen om hun vraag op de markt te effectueren. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst uo één kont getypte, brieven kannen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trcuw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij pablikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Kaping (3) Bevrijden, vrij maken, vrij zijn. Is het niet een geweldig woord in een tijd en wereld van gebondenheid, gebonden zijn, van vrijheid beroofd zijn. Ik heb daaraan moeten denken bij de jongste vliegtuigkaping, die geëindigd is op het Oegandese vlieg veld Entebbe Men kan deze daad ongebruikelijk vinden, maar 't is even ongebruikelijk om mensen te dwingen een weg te gaan die zij niet willen, maar in onmacht overgele verd zijn aan politieke leiders en overmacht Ik denk dat er veel gebe den is en 't is opnieuw gebleken dat de Ood van Israël niet slaapt, noch sluimert God doet nog wonderen! Laten we meer. veel meer bidden voor onderdrukten en ïnderdruk- kers. Overal ter wereld Zijn er wan hopige mensen en wanhopige toe standen Laten allen die Jezus belij den. bidden om vrede voor Jeruza lem en voor de gehele wereld. Het is de hoogste tijd. Rotterdam J. D. v.d. Ent-Kruit Kaping (4) Was het maar zo. dat Trouw in het redactionele commentaar „OUzeling ill en (2)" de moedige en intelligente actie van de Israëliërs in Entebbe AMSTERDAM: Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westbiaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 zuinigjes (als onze minister van der Stoel) en betweterig had benaderd: ik zou deze reactie niet geschreven hebben. Beide commentaren gebrui ken echter argumenten, die ik moei lijk anders dan als verward kan kwa lificeren (al kan het erger, zo ons aller opperhoofd Waldhelm). Ener zijds wordt nu de kans op een ver harding van het Israëlische standpunt uitgespeeld tegen de on vermijdelijkheid van de actie. An derzijds wordt het feit. dat ara- bische. maronitisch-rooms- katholieke christenen vluchtelin genkampen van Arabische, islami tische Palestijnen uitroken i waarom zwijgt nu Rome?), gebruikt om Is raël te verwijten hierdoor het gevaar van een escalatie van het politiek geweld te veroorzaken; om over het argument van de verslechtering van de betrekkingen tussen Kenia en Oeganda maar te zwijgen. U gijzelt hiermee het in-trieste Palestijnse vraagstuk Ik acht het Juist als Is raël op de vingers getikt wordt als dit nodig ls: semltofilie bewijst de jood geen dienst. Maar wat ik. ook ln Trouw, de laatste tijd merk. is een zich laten meedrijven op een antise mitische onderstroom ln het heden daagse denken: dravend op het grol- lenbergse paardje langs de antise mitische paadjes van Pax Christ! Veldhoven Prof. E. Barendrecht Kaping (5) Tien procent Opnieuw keek heel de wereld al dan niet ademloos toe, terwijl de joodse passagiers, mannen, vrou wen en kinderen, uit werden geselec teerd door de terroristen met welwil lende medewerking van Amin. Na mens het volk van Denemarken zond premier Jörgensen een geluk wens aan Israël, officieel Nederland bracht het niet verder dan de zuini ge opmerking van Van der Stoei, die de reddingsoperatie een „ongebrui kelijke daad" noemde. De wortels van het politiek terrorisme kunnen alleen maar worden uitgerukt, als ondubbelzinnig het eigen staatsbes tel voor Israel ook door de Palestijn se leiders wordt aanvaard. Dan kan eindelijk worden voldaan aan de na tionale verlangens van het Pales tijnse volk. waarvoor Israël zich al in 1948 officieel heeft uitgesproken ADVERTENTIE land o.a. De derde weg van Bas en Henk Hotelbouwer Nicolaas Bou- wes: „Ik heb nooit een baas boven me gehad" Dostojewski en het lijden Indonesië, een natie met God Atlanta werkt aan een droom Verkiezingen in Mexico, een farce Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES:..„ PLAATS: TEL.NR.: ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook-. 070-512111. Ook ln d< losse verkoop. Van een onzer redacteuren LISSABON In een incident, dat herinnert aan de donkere jaren vijftig zijn vier presbyteriaanse predikanten in een Portu gees dorpje afgetuigd door een menigte, die zich had laten opjutten door de plaatselijke pastoor Het gebeurde op maandag 14 juni in het dorp Morais in de provincie Tras- os-Montes in het noordoosten van Portugal en is nu pas bekend gewor den via de persdienst van de we reldraad van kerken te Genève. In het logische verlengde van de liberale maatschappijvisie ligt een intern-gerichte visie op de maat schappelijke verantwoordelijkheid van de onderneming. Als iedere on derneming het eigen nut nastreeft, zal dit automaUsch de maatschappij als geheel dienen („Wat goed is voor General Motors, is goed voor de VS") „Betaald Antwoord" ziet deze visie in het antwoord van de Amro- bank1 aan de wereldraad: de onderne ming heeft geen ander doel dan haar eigen continu - teit en expansie, en de verantwoordelijkheid van de be stuurders strekt zich niet verder dan de deuren van de bank. Als er tenge volge van de acUviteiten van de bank externe effecten optreden, is het aan de overheid om corrigerend op te treden. „Betaald Antwoord" concludeert: evangelisch perspectief ontbreekt volkomen. De ver antwoordelijkheid voor de effecten van bankhandelingen op dp wereld buiten de onderneming wordt ontkend. Door het verstrekken van leningen aan Zuid-Afrika ondersteunt de Am ro-bank wel degelijk één bepaalde politieke visie, namelijk die van het blanke regime. Het is niet vol te houden, dat het verlenen van bankdiensten een politiek neutrale bezigheid zou zijn, aldus „Betaald Antwoord" De werkgroep dringt er bij de we reldraad van kerken op aan. de Am ro-bank van repliek te dienen. „De wereldraad van kerken moet zich de kans om een denkproces over vragen van maatschappijvisie en econo mische orde op gang te brengen, niet laten ontgaan." Ook ligt hier volgens „Betaald Antwoord" een belangrijke pastorale taak vóoitde wereldraad. „De vertegenwoordigers van de libe- ralistLsch-kapitalistische maat schappijbeschouwing moeten gewe zen worden op de onchristelijke ele menten in deze maatschappijvisie, opdat zij hiervan bevrijd worden." Het stuk van „Betaald Antwoord" ls toegezonden aan de ledenkerken van de Nederlandse raad van kerken en aan de Amro-bank. Ook is het gebruikt voor de discussies over deze zaak in de Core-groep van het be stuur van het programma tot bestrij ding van het racisme. 'VOLMARSTEIN (EBPS) Het Eu- ropsese baptisten zendingsge nootschap (EBMS) gaat de jonge kerken in Afrika, waarmee men sa menwerkt. meer in de besluitvor ming betrekken. Het is de bedoeling, dat de baptisten-unies in Kameroen en Sierra Leone officiële vertegen woordigers zendt om deel te nemen aan het beraad en de beslissingen. In de EBMS werken baptisten uit een aantal Europese landen, waaron der ook Nederland, samen. Tijdens de tweejaarlijkse vergadering in Vol- marstein (West-Duitsland) kon wor den bekendgemaakt, dat het aantal gedoopten in Zuid-Kameroen en in Sierra Leone jaarlijks groeit met tien tot vijftien procent. In het noorden van Kameroen is de groei per jaar zelfs dertig procent. Dominee André Thobois, voorzitter van de Franse baptistenfederatie, werd tot voorzitter van de EBMS gekozen. De nederlandse ds. Theo van der Laan werd vice-voorzitter. Van een onzer verslaggevers GOUDA De circa 120 scholen, die aangesloten zyn bij de vereniging voor gereformeerd schoolonderwijs (de zg. reformatorische scholen) zul len in het najaar een financiële actie voeren ten bate van het onderwijs op de zendingsterreinen van de gere formeerde gemeenten, in West-Irian, Nigeria en Zuid-Afrika. De actie, die de naam ..Jeugd voor jeugd" heeft gekregen, streeft naar tweehonder dduizend gulden. Dit geld zal pri mair gebruikt worden voor de aan schaf van kinderbijbels en andere materiaal voor het bijbelonderwijs op de scholen. De vier predikanten, dr. Armando Marques en ds. José Leite, beiden van Figueira da Foz, ds. Francisco da Cruz van Ligares en ds. A. Rui Rodriguez van Rossio ao Sul do Te- jo. waren naar Morais gekomen om een toelichting te geven op een soci aal ontwikkelingsproject, dat bin nenkort zou beginnen op een groot landgoed, beschikbaar gesteld door de grootgrondbezitter dr. Valeriano Lopes. Het project omvatte een kli niek, een creche, een kleuterschool, een landbouwschool en een proefsta tion en zou openstaan voor alle men sen, ongeacht hun geloof. Toen de dominees in Morais kwa men, waar een openbare samen komst was voorbereid om over de plannen te praten, vonden zij hon derden mensen op het dorpsplein. Toen zij uit hun auto's stapten, wer den zij bekogeld met stenen. Een predikant kreeg een kapotte auto ruit in zijn gezicht. De eigenaar van het land, dr. Lopes, een oudere man. probeerde met zijn auto weg te ko men. maar hij werd ingehaald door een vrachtwagen vol jongens met knuppels. Lopes en zijn chauffeur werden afgerammeld en op de weg achtergelaten, waar zij later gevon den werden door een zigeunerin. Communisten Drie dagen later brachten de predi kanten verslag uit aan de synode van de evangelische presbyteriaanse kerk van Portugal in Lissabon. Alle vier waren zij zwaar in verband. Zij DEN HAAG Staatssecretaris Mey er van CRM heeft gisteren aan een delegatie van de katholieke jeugdraad gezegd, dat de KJR vanaf 1 januari niet meer op subsidie kan rekenen. De algemene secretaris van de KJR. Wilbert Willems. zei ..zeer teleurgesteld" te zijn over het ge sprek met de staatssecretaris. De staatssecretaris zei in het ge sprek. dat hij niet overtuigd is van de onmisbaarheid van de KJR. Vol gens hem bereikt de KJR ook te weinig mensen. Verder bracht hij bezwaren naar voren tegen de be stuurlijke formule van de KJR. Vol gens Wilbert Willems zal de KJR nu contact opnemen met de r.k. kerkprovincie voor een eventuele subsidie. Ook wordt overwogen in beroep te gaan. Vlissingen. Y. v. d. School. Zo op het eerste gezicht zal de prak tijk als aangegeven in het artikel (Trouw 3 juli) nog geen algemene navolging vinden. Daarvoor zal nog wat meer nodig zijn. Gezien de Christelijke achtergrond van het ge presenteerde patroon zal de Bijbel minstens richtinggevend mogen zijn Geld en bezit staan in de Bijbel, althans in het Nieuwe Testament, niet hoog genoteerd. Geen opwek king om zoveel mogelijk te verwer ven en op te hopen of te eigen bate te besteden integendeel! Vandaar tienden als minimum Dat dit. zoals de heer Hagen schrijft. ..een grote uitzondering" zou zijn. klopt niet geheel met de feiten. In de Pinkstergemeenten is het geveh van tien procent regel, natuurlijk zonder dwang of controle. Verreweg de meesten behoren tot de groep lagere inkomens, maar uit de opbrengsten blijkt volgens de leiding dat men trouw is in dit opzicht, hetgeen bijna altijd een offer betekent. De ver deelsleutels van resp. Pinkster- en politiek beraad contrasteren diame traal! Aan de orde is dan ook in de eerste plaats de mógelijkheid van tienden geven. Maar de bewering dat de vele broodnodige instellin gen. die voor allerlei misdeelden op komen (liever niet „liefdadige doe len"). „wel elders aan hun trekken komen" is onrealistisch. Ze kunnen niet bestaan zonder een duur appa raat voor fondsenwerving. Zending, evangelisatie, bijbelvertaling (Wy- cllff'st en verspreiding, de primaire opdracht, worden niet genoemd. Een grote sector van dit werk ont vangt geen enkele subsidie, bete kent óók produktie en werkgelegen heid. o a door medische en sociale activiteiten. Ruimte voor tienden! Blormrndaal J. C. van der Leek. Varend trainingskamp van Op wekking (Ben Hoekendijk). 12-17 juli (tel. 03418-2641) Nieuwe mensen, nieuw leven. Zo- mergastenweken van Vuur. 24-31 ju li in centrum Seppe bU Roosendaal en 31 juli-7 augustus in De Zwanen hof bu Zenderen. Inl en opg. lel 010-341284. Eén plaatje zegt meer dan dui zend woorden. Met deze ge dachte heeft de Brit David Alexander twee magnifieke fo toboeken samengesteld rond de bijbel. Natuurlijk, het is een klein kunstje om gewapend met een goede camera enkele honderden plaatjes te maken van „het heilige land" een palmboom hier. een waterput daar. een Arabier in zijn tent en een zout rots bij de Dode Zee Maar het waardevolle van deze boe ken ligt voor mij in de voortreffelijke wijze, waarop de foto's aansluiten op bijbelteksten via een korte verkla rende aantekening. Zo gaat Psalm 42 van het hijgend hert ineens meer tot je spreken door de foto van zon-zinderende kale rot sen met daarop een paar gazellen (want de herten zijn in Israël in het wild in het begin van deze eeuw uitgestorven). Het bijschrift zegt in dit geval „In de woestijn in het wel heel gemakkelijk om het hunkeren de verlangen naar water te begrij pen. dat hier in deze psalm tot uiting komt en dat de dichter gebruikt om zijn verlangen stem te geven naar hernieuwde gemeenschap met God". Een koppel sprinkhanen op een tak illustreert, wat een plaag een miljoe- nenzwerm van deze beesten voor Egypte moet zijn geweest. Foto's van intens dorre woestijnen geven een levendige indruk van de woes- tijnreis van Israel We zien de cede ren van de Libanon, de houten ploeg, wol da^ „scharlaken" geverfd wordt. Soms zijn het maar wat stenen of een half afgebroken pilaar, die de eeu wen hebben verduurd, wat plavui zen. waarop Paulus moet hebben ge lopen onderweg van Filippi naar Thessalonica. half tussen het gras. Ook zulke restanten laten ons zien: wat er in de bijbel staat, is realiteit, beleefd door mensen van vlees en bloed, je kunt de plaatsen nog zien. Heilige plaatsen compleet met de kerkelijke santekraam zoekt men in deze fotogidsen gelukkig tevergeefs Sprinkhanenplaag. Uit: Fotogids voor hel Oude Testament. Uitgeversmaatschappij Voorhoeve heeft een goede greep gedaan, deze boeken op de Nederlandse markt te brengen en zo de gewone man en vrouw een voortreffelijk hulpmiddel gegeven om de bijbel beter te be grijpen - «WW* JkwCrfhtiJ Fotogids voor hel Oude Testament. Fotogids voor het Nieuwe Testament. Prijs elk boek (afzonderlijk verkrijg baar) 24.90. 156 en 155 pagina's met samen 180 kleurenfoto's, situatiekaar- ten en verklarende aantekeningen. Sn. zeiden, dat de pastoor twee zonda gen gewaarschuwd had tegen de komst van „communisten en Cuba nen uit Angola". Toen de auto's van de predikanten het dorp naderden, was de noodklok geluid om de men sen te waarschuwen. De synode heeft de rooms- katholieke primaat van Portugal en de bisschop van Braganca (in wiens bisdom Morais ligt) ingelicht over het gebeuren. NEW YORK (EPD) Een scheuring in de 2.8 miljoen leden tellende Mis- souri-lutherse kerk in de Verenigde Staten en Canada lijkt nu niet meer te vermijden. Als eerste van de 36 kerkdistricten heeft zich thans het „Engelse district" van het kerkver band losgemaakt. Deze beslissing werd door de dis trictssynode genomen met 296 tegen 75 stemmen, nadat zich acht van de tien regionale presidenten en vier van de vijf vice-presidenten hadden uitgesproken voor een „minnelijke en vreedzame scheiding". Terwijl de andere 35 kerkdistricten van de Missouri-lutherse kerk terri toriaal georganiseerd zijn, behoren tot het „Engelse district" meer dan tweehonderd gemeenten verspreid over heel Noord-Amerika. Dit dis trict werd in 1911 georganiseerd als verband van Engelssprekende ge meenten te midden van de toen nog overwegend Duitstalige Missouri- kerk. Hoewel dit taalonderscheid al lang verdenen is. bleef het Engelse district toch bestaan. Dominee Harold Hecht van het En gelse district is een van de vier dis trictspresidenten, die onlangs door de leiding van de Missouri-kerk zijn afgezet, omdat zij afgestudeerden van het alternatieve theologen- seminarie Seminex wilden toelaten als predikant. Dit seminarie wordt geleid door theologen, die door de kerkleiding als niet meer rechtzin nig worden beschouwd. Het Engelse district accepteerde de afzetting van Hecht niet en trok daaruit de consequentie, uit het kerkverband te treden. OEGSTGEEST Op het zendings bureau van de Nederlandse her vormde kerk zijn nadere berichten binnengekomen over de aardbeving in West-Irian. Er zijn 450 doden onder de bevol king gevallen in een vallei, die ligt tussen Angguruk en Oxibil. Anggu ruk is een post in het bergland van de evangelisch christelijke kerk, waar onder anderen de Nederlandse zendingsarts Scheepstra werkt. Oxi bil is een post van de paters francis canen. VAKANTIEREGELS n onz Het is volkomen juist dat al instanties die zich bezig houdei^N H/ vakantie-aangelegenheden ona Hend geleiden met regels die we in ltj jS fo; moeten nemen. Vooral de regel j verkeer spelen hier een belang V rol. Dat een kerk zich met die r ftiucn bemoeit is ook een normale zas Stal zeker niet ongewenst. Goede a ïeppei zen zjjn nooit weg. Ook de Gei dere 2 meerde Gemeente heeft zich mu q0j, gegeven haar leden adviezen m geven.Ze werden de vorige we^10 a onze krant opgenomen uit kerkbode van de classis Amstei van de gereformeerde gemeei Er zijn voortreffelijke wenken b waarschuwen tegen overmoed, nen tot gebed en bijbellezing, aan niet te snel te ryden „zoi uzelf en uw huisgezin onnodi gevaar brengt en het leven va naaste"; ook tot dank bij behold thuiskomst wordt terecht opga! pen. Tegenover al deze wenkei wij gaarne beamen, mag een v n ££r bij andere niet ontbreken. Wat jrarpp te denken bij „Wanneer u op dag niet op kunt gaan onder OOgte zuivere prediking, houdt dan 1 won tweemaal „kerk" in uw gezin"?oot. C „gezinsdienst" is voor velen niefcg in gebruikelijk, maar je kunt je anten afvragen hoe je zo gauw weet of .- een kerk ter plaatse .zuivere pi 'J5 vo king" aanwezig is. Dan zal je W>e toch eerst moeten horen, want verhoord oordelen is een bijbels bod. Of is dat aan de buitenkarcte zien? Is er dan geen schijn meer n™?16 1 bedriegt? Onder h. lees ik „Mijdt 8 "eP plaatsen van ijdelheid". Dat w< rulIT al gauw ln bed blijven. Hoewelleken 1 zegt: „Laat uw kleding in o eenstemming met uw. belijd Belgie zijn". Mij best. maar waar is norm? Hoort het regeltje „Die nc* sts lichaam zo schoon heeft geschaj ook tot de belijdenis? Of zijl"" misschien confectiefirma's uit el kring die gegarandeerde kiel verkopen? Maar goed. laten wef eerste wenken dan maar niet ve| ten. Elke groep heeft tenslotte r op z'n „spécialité de la maison'1 NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk en Boj Hardinxveld: A. de Reuver te T len; te Lelystad toezegging): J Brandsma te Drachten. Bedankt voor Oldebroek: J. Vroejj deweij te Katwijk aan Zee. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Emmeloord: I de Boer te Willemstad (Curagaoj Charles Colson Charles Colson, eens een van topmedewerkers van preside" Nixon, die om zijn aandeel in 1 Watergate-affaire in de gevanger1 terechtkwam en daar tot het ev^ gelisch geloof bekeerd werd, hel zijn ervaringen in een boek geschT ven. dat een geweldige bestsellel geworden. „Born Again" (wedeq boren) staat als nummer 9 op de li van meest verkochte boeken Publishers Weekly. In korte tijd v schenen er al acht drukken met e! gezamenlijke oplaag van een kw^' miljoen exemplaren. Een vertalii in het Nederlands is in voorbeq ding. Dr. J. Leimena Na een bezoek van zes weken al i«nfi ons land zijn de bekende Indon sische arts en oud-politicus dr.x"^"^ Leinema (71) en zijn vrouw w« naar Indonesië teruggekeerd, waren in Nederland op uitnodigi van de gereformeerde en de h \^s vormde zending om hun vele vrië den nog eens te ontmoeten. Teve| l had dr. Leimena, die ere-voorzitö is van de raad van kerken in Indon 1 sië, ontmoetingen met kerkelijke I stanties in Nederland. Hij drong 1 bij de Nederlandse kerken op aal het contact met de Molukse kerb lijke groepen in Nederland te intei siveren. Dr. Leimena is zelf uit Molukken afkomstig. Van 1945 tl 1966 was hij met korte onderbreku gen minister van volksgezondhe en vice-premier van de Indonesisc regering. Bisschop Harms Dr. H. H. Harms, luthers bissch# van Oldenburg, heeft zich gékeej tegen het streven van enkele drijfsraden in West-Duitsland. aantal arbeidsplaatsen in de taaiindustrie veilig te stellen dol opvoering van de bewapening en d wapenexport. Dat is een middel I gen werkloosheid, erger dan kwaal, waartegen volgens Harms <f kerk de publieke opinie in het weer zou moeten roepen. Dr. G. Dekker Dr G. Dekker te Baarn is aan i Vrije Universiteit te Amsterdam n noemd tot gewoon lector in het oj *-° derwijs m de sociologie van kerk 4 ot godsdienst en inleiding in de algl mene sociologie Di Dekker (44) is al vanaf 1970 tenschappelijk hoofdmedewerl aan de faculteit der godgeleerdhi aan de Vrije Universiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2