CONFLICT ROND TAIWAN Sjörn Borg Opmerkelijk kampioen Nederland toch naam in basketball Betty Stöve geen tvinst Billie Jean ook met King tieiinada weigert Olympische deelnemers onder de naam van Republiek China ie rihili Harold Punt succesvol terug in lichte skiff Mecking weer aan de leiding Na overwinning op Brazilië bleef het wonder tegen Tsjechoslowakije uit. NDAG 5 JULI 1976 plan n ni 2000 's YTREAL Vandaag dt Lord Killanin in ïtreal verwacht. Maar of de J lident van het Internatio- Olympische Comité in It zal zijn het geschil rond al of niet toelaten van Tai- voor de opening van het J-congres op 15 juli uit de rf/ior^ld zal kunnen helpen moet zeerste worden betwijfeld. JJCanadese regering heeft in- dels nog eens bevestigd te otterdgeren Taiwanese atleten tot rogra leg v: ii :e: nsteri Tu n-Lei ;peien toe te laten als verte- woordigers van de Repu- k China. r. B enst het ers uit het onge geen ma is is d(Q noler n SPORT TROUW/KWARTET nu is bekend geworden dat Lord anin in gezelschap van vice- Willi Daume in München t onderhandeld met officiële al< ionen uit Taiwan. In Frankfort ....ia. -elden Killanin en Daume van hankïchten met een afgevaardigde het 4de Canadese regering. Maar de dpunten bleven ongewijzigd. In Dublin ontkende Lord Killanin alle berichten die wilden dat het IOC aanstuurde op een harde confronta tie. Er zou geen sprake van kunnen zijn dat men Montreal het predikaat Olympische Spelen wilde ontnemen. Killanin stuurde veeleer op een compromis aan: ..Het is ons streven alle deelnemers de mogelijkheid te bieden Olympische medailles te win nen". Willi Daume, die woensdag naar Montreal reist, bevestigde deze houding. „We moeten proberen een verstandig compromis te vinden om de hele kwestie niet erger te maken dan die al is". Het Olympisch Comité van de Ver enigde Staten heeft intussen het dreigement afgezwakt in geval van uitsluiting van Taiwan geen ploeg naar Montreal af te vaardigen. Een woordvoerder verklaarde dat men deze mogelijkheid alleen zal overwe gen ind?°n het IOC zich van de Olympiscne Spelen in Montreal zou distanciëren. Tijdens het weekeinde pleitten daarentegen enkele internationale sportbonden voor een harde hou ding. In een telegram aan Killanin schreef de voorzitter van de interna tionale judo bond. Charles Palmer, dat men de Spelen beter kon afge lasten dan voor de politiek te capi tuleren. Ook de voorzitter van de Internationale Atletiek Federatie, lord Exeter, benadrukte in een tele gram het recht van Taiwan onder de aanduiding „Republiek China" te starten. Voor Willi Daume is het onverklaar baar dat de Canadese regering twee weken voor de openingsceremonie (17 juli) op provocaties aanstuurt. Enkele weken geleden wees nog niets op een dergelijke maatregel toen de sportmensen van Taiwan gewoon de Olympische pasjes ont vingen. Waarnemers in Ottawa me nen dat „Peking" diplomatieke druk op Canada heeft uitgeoefend om zo eindelijk de terugkeer in het IOC af te kunnen dwingen. Twee dagen voor de opening in Montreal zal het IOC-congres de aanvraag van Peking in behandeling nemen. Net als vier jaar geleden in München kan het congres zich gaan opmaken voor het bespreken van politieke problemen. Toen werd Rhodesië on der druk van de Afrikaanse landen uitgesloten. Deze keer eisen de Afri kanen een boycot van Nieuw Zee land (wegens het onderhouden van sportieve betrekkingen met Zuid- Afrika). Onlangs dreigden de Afri kaanse staten nog tijdens een confe rentie op Mauritius zich voor Montreal terug te trekken indien Nieuw Zeeland tot de Olympische deelnemers blijft behoren. In het geval van Taiwan zou het IOC wel eens genoodzaakt kunnen zijn dezelfde beslissing te nemen als in 1960 (Rome) toen het Taiwan werd verboden onder de naam Republiek China binnen te marcheren. De sportmensen van Taiwan kwamen toen onder protest aan de start. Dat de Canadese regering een dergelijk besluit zou toejuichen is duidelijk. Een woordvoerder zei deze dagen in Ottawa immers: „Taiwan is in Cana da welkom, maar alleen als Taiwan en niet als Republiek China". Taiwan zal zich overigens niets aan trekken van het Canadese dreige ment het land te weren van de Spe len. De voorzitter van het Olym pisch Comité van Taiwan, Shen Chia-Min, zei: „Alle voorbereidingen zullen doorgaan, zoals het plan was. omdat Canada in het geheel het recht niet heeft ons te verbieden het land binnen te komen of ons niet toe te staan onze nationale vlag en volkslied te gebruiken." Shen noemde het Canadese besluit „ongekend, schokkend en ongeloof lijk" en zei. dat het de Olympische grondbeginselen, waarin staat dat geen discriminatie wordt geduld op grond van ras, geloof of politieke overtuiging, geweld aan doet. Hij zei verder onder meer: „Volgens de Olympische reglementen hebben de deelnemers en begeleiders geen visa nodig om het organiserende land binnen te komen. Alleen legitimatie bewijzen en die zijn reeds een paar maanden geleden toegestuurd." Shen Chia-Min kon nog niet zeggen wanneer de ploeg van Taiwan in Montreal zal aankomen. „Maar we gaan in elk geval," aldus Shen. Vol gens woordvoerders in Canada heb ben 33 van de 42 deelnemers uit Taiwan hun land al verlaten en zijn onderweg naar Canada of nemen deel aan wedstrijden in andere lan den. De veertien man sterke atle- tiekploeg, bijvoorbeeld, traint mo menteel in Los Angeles. Zes leden van de ploeg, onder wie de zeilers, bevinden zich al in Canada. Taiwan heeft deelnemers ingeschreven voor atletiek, boksen, wielrennen, judo, zwemmen, moderne vijfkamp. paar- desport, schieten, zeilen en boogschieten. Drie Olympische zeilers en een offi cial van Taiwan hebben zaterdag ook al hun intrek genomen in het Olympische dorp van Kingston. De vier leden van de Olympische ploeg zijn aangekomen met. hun accredite- ringsdocumenten en zij hebben on derdak gekregen. John Telfer, infor matie-official van het organisatieco mité, zei dat hvj de passen niet ge zien had, maar dat er waarschijnlijk „Republiek China" in stond. genui .et si telt amat' NDEN De zichtbaar overtuigende overwinning van de ligenreed Björn Borg in de finale van het herenenkelspel op praktmbledon op de tien jaar oudere Roemeen Ilie Nastase is een ardigfuwe bevestiging en verrijking van de opmerkelijke kwalitei- van de met lang blond haar gesierde Zweed. In niet meer dan uur en vijftig minuten liet Borg er geen twijfel over bestaan ïiedig6"4, 6"2, 9-7 dat hi3 alleen 3aar recht kan doen gelden op Cïnmorlroliilr ie- o f ÜAr(r Hq titöl 'znnriör Wimbledon-titel. Opmerkelijk is dat Borg de titel zonder Tegeifrerlies kon incasseren, iets dat Chuck Mc Kinley uit de i lenigde Staten in 1963 voor het laatst presteerde, verenj ze moljjg (jg overwinning van de 19- ige Amerikaan Sidney Wood in re vartl is er geen Wimbledon-winnaar ;r varpeest, die jonger Was dan Borg Sticlj—zodat de opvallend lange ere- Moleijt Borg nu al tot een groot kampi- amaü maakt. Naast Wimbledon won bes Zweed twee maal de Franse kam- (1974. 1975), de Itali- ase kampioenschappen (1974). de oor titel van de Verenigde Staten en het WCT-kampioenschap Ik had het geluk om eenvoudig op 30-0 te komen, dat nam de spanning weg". Niet Nastase, maar juist Borg was op het grasveld van Wimbledon de meest agressieve speler en dat was zichtbaar de reden dat de Roe meen geen moment in zijn eigen geliefde spel van opkomen en volle ren kon komen. IB). ficier ?k in ig, va iby Di jont de zinderende hitte op het centre- holiK waar de wind volledig ont- Ddlik en het publiek zich met de gramma's koelte toewuifde be- Nastase sterk, gesteund door de enschap dat hij de laatste twee moetingen tegen Borg winnend afgesloten. Nastase serveerde de returns van Borg waren in ;te instantie zo ontkracht, dat de .;meen, mede dankzij een service- )rbraak, een voorsprong van 3-0 de Ji nemen. De vierde game bracht n bet (ommekeer ten gunste van Borg, :ie. Dfcrdat hij dankzij een mislukte lob heeft backhand van Nastase zijn servi- arde, kon behouden. Het tweede kwar- lenzo 1 van de eerste set was volledig ir de Zweed, die, gebruikmakend een ongekende apathie bij Nas- op 4-4 een service-doorbraak :eerde. Emotieloos onderging jtase vervolgens, nadat Borg zijn vice had behouden, het verlies jji de eerste set (4-6). antwoord, dat Nastase in de v (ede set op het snelle en krachtige 1 van Borg had moeten geven, ef uit. De Zweed sloeg vier aces en >udt, onde Tarastase slaagde er slechts zelden in ter va egen, vaar wonir n al i J n van Op l van essief diep te spelen en aan het zijn kwaliteiten ten toon te sprei- Dropshots gaven Borg te veel om de bal te achterhalen, het igtief was en bleef bij Borg en s de meest simpele mogelijkhe- liet Nastase onbenut. Borg nam voorsprong van 3-1, om op een Ind van 5-2 met een lovegame te :hting shen. Langdurig applaus was er erken voor ujn i; ie aar) Zo ongeveer ae enige keer dan Björn Borgs' racket zaterdag de bal miste, was toen hij het slaggereedschap hoog in de lucht gooide om het feit te vieren, dat hij de jongste Wimble- donkampioen in 45 jaar was gewor den. „Ik geloof dat ik het nooit ho ger heb gegooid", zei de 20-jarige Zweed na zijn overwinning Van jongs af aan was het mijn grote ambitie om op het centre court van Wimbledon te spelen. Nu ben ik kampioen. Een feit, waar ik erg trots op ben". De Zweed met de wapperende ma nen en de zwevende gang van een zeeman, was zeker niet de uitgespro ken favoriet, toen het toernooi nog moest beginnen. Zelfs toen Arthur Ashe en Jimmy Connors op verras sende wijze werden uitgeschak *ld, bleef hij wat populariteit betreft in de schaduw van Nastase. Ook aan de vooravond van de finale was de Roemeen nog algemeen favoriet. Björn Borg bereidde de coupe in stilte voor. Hij perkte bewust de mogelijkheden van zijn slagenreper toire in. Concentreerde zich geheel op service en volley vooral op de lage volley, die twee jaar lang het zwakst verzorgde onderdeel van zijn spel was. Zijn spel werd strakker. De Wimbledon-titel is binnen. Björn Borg toont de beker, die hij zaterdag heel even mocht vasthouden. oninteressanter ook. De gillende kostschoolmeisjes, die hem bij vori ge gelegenheden het spelen vrijwel onmogelijk maakten, kozen dit jaar eerder parij voor de fantasierijke Nastase dan voor hem. Maar hij "reikte er wel mee, dat hij op het snelle gras vrijwel onkwetsbaar werd. Een aantal factoren zijn van belang geweest bij deze ontwikke ling. Allereerst waarschijnlijk de vroege uitschakeling bij de Franse kampioenschappen. Hij kon er drie dagen rust door nemen en vervol gens een week lang drie a vier uur per dag op gras oefenen. „Dat heeft wérkelijk geholpen" aldus Borg. „Ik moest leren aggresief te spelen. Oo een andere manier Kun je Wimble don niet winnen". Tenslotte is er nog de vraag in hoe verre de maagblessure van Borg een rol heeft gespeeld. Borg verrekte zijn maagspieren, toen hij zeventig aces serveerde in de eerste drie par tijen van Wimbledon. Tegen het ad vies van de dokters in, weigerde hij zich terug te trekken en liet zich twee uur voor elke partij, die hij speelde, een cortisone-injectie ge ven. Tijdens het wisselen bespoot hij zijn maagstreek met een aerosol freezer. Die aggressieve behandel wijze hielden de Zweed vrij van pijn. LONDEN Ook met Billie Jean King, op jacht naar haar twin tigste Wimbledontitel, was er voor Betty Stöve geen succes weggelegd. Evenals vorig jaar met de toch aanmerkelijk zwak kere Francoise Dürr, ging de Ne derlandse in de finale onderuit. Aan de overkant van het net ston den dit keer echter niet twee on bekende Japanse meisjes, maar Chris Evert en Martina Navratilo- va. Evert had vrijdag al de titel in het dames enkelspel veroverd, maar wenste daar alleen geen ge noegen mee te nemen. Met de Tsjechische aan haar zijde won zij erg simpel de eerste set met 6—1 tegen het als eerste geplaatste paar. Betty Stöve had nogal wat tijd nodig om in haar ritme te komen. In de tweede set ging het aanmer kelijk beter. Toen werd ook de opslag van Evert doorbroken. Met 3—6 was de strijd weer geheel open. Maar de Nederlandse bleef de zwakste en Evert en Navratilo- va speelden dikwijls op haar. Veel punten gingen door haar backhand verloren. Toch was er in de beslissende set een voor sprong van 3—0. In de vierde ga me was het ook met Billie Jean King, de beste van het viertal, even mis. Zij kon haar servicega- me inleveren. Betty Stöve deed hetzelfde in de zesde en King, nu helemaal delend in de malaise, nog eens in de achtste. Zij ser veerde ook de laatste game. Bij het eerste matchpoint tegen sloeg ze een backhand in het net. Haar slechtste slag van de wedstrijd op het slechtste moment. Evert en Navratilova, nog tegenstandsters in de halve finales enkelspel, mochten 4250 dollar, ongeveer 11.500 gulden, onder elkaar verde len. Voor King en Stöve restte er 2125 dollar. Hoewel het met Betty Stöve in de finale steeds mis ging, toonde Francoise Dürr enige tijd later aan toch een uitmuntend dub- belspeelster te zijn. In het ge mengd dubbel versloeg zij met Tony Roche de Amerikaanse combinatie Dick Stockton/Rosie Casals met 6—3, 2—6, 7—5. Voor Betty Stöve (links) en Billie Jean King in actie tijdens hun verloren finale in het da mesdubbelspel. de Fran?aise was het de zevende keer dat zij in een dubbel-finale stond. Het was haar eerste zege. Roche, wel eens winnaar in het herendubbel. greep zijn eerste ge mengd dubbeltitel. En dat was tevens de enige titel voor Aus tralië. Overigens: Betty Stöve kon zich dit jaar volledig op de finale van het damesdubbelspel concentre ren. Vorig jaar haalde de Neder landse beide dubbelfinales. Zij greep toen twee keer naast de eerste prijs. Tony Roche <Aus) en Francoise Dürr (Fra) bleken vrij dag in de halve finale van het gemengd dubbel te sterk voor St öve en de Zuidafrikaan Fred McMillan: 63, 63. Roche en Dürr, die Betty Stöve dit jaar niet goed genoeg achtte om mee te dubbelen, waren veel beter op el kaar ingespeeld dan Stöve en McMillan. Vooral Tony Roche scoorde erg veel met zijn harde drives. Binnen 50 minuten was het Nederlands/Zuidafrikaanse duo, dat slordige fouten maakte, gewipt. AMSTERDAM Op de Amster damse Bosbaan heeft 't Spaarne tij dens de nationale kampioenschap pen voor lichte roeiers de titel in de vier zonder stuurman geprolon geerd. In een uiterst spannende fina le wonnen de Haarlemmers met bij na een halve lengte van de combina ties Skadi-Laga. Door deze overwin ning zal 't Spaarne vrijwel zeker worden uitgezonden naar de we reldkampioenschappen die in Au gustus in Oostenrijk worden gehou den. In 1975 in Nottingham was 't Spaarne vijfde op deze kam pioenschappen. Bij de lichte achten won Orka-Njord met een lengte voorsprong van de combinatie Pro- teus-Eretes-Nereus-Skadi en met ruim twee lengtes van de tegenval lende combinatie Orka-Triton- Laga-Skadi-Euros. Deze door de commissie van het lichte herenroei en gemaakte combinatie bestond uit de tweede en derde ploeg in de vier zonder stuurman. De veel jon gere combinatie van Orka-Njord (Orka's vier bestaat uit tweede jaarsroeiers. Njords vier uit groten deels derdejaars roeiers) ondervond echter niet van deze supercombina tie de meeste tegenstand maar van de gelegenheidsacht Proteus/Ere- tes-Nereus-Skadi, die pas na 1000 meter definitief op achterstand ge zet kon worden. Orka-Njord had al eerder op de Koninklijke met twee klinkende overwinningen bewezen ook internationaal sterk te staan zodat ook deze ploeg waarschijnlijk naar Villach zal gaan. Skadi-Laga werd later wel nog kampioen in de vier met stuurman voor Orka en Njord. In het derde internationaal be langrijke nummer, de skiff, was Ha rold Punt weer ongenaakbaar. Na zijn Montreal-aspiraties te hebben opgegeven de zware dubbel twee met Robbers was internationaal te zwak zou Punt een derde gooi mogen doen naar de wereldtitel lich te skiff. In Luzern 1974 was hij twee de. in Nottingham 1975 vijfde. Hij zette nu Aegir en Comelis Tromp op zeer grote achterstand. Bij de jeugdroeiers was het Arnhem se Jason weer oppermachtig in de vier met stuurman. Jason heèft het hele seizoen afgestemd op de we- reldkampioenschappen en hoeft na- tionaal voor geen enkele tegenstan der bang te zijn. Ondanks het feit dat deze wedstrijd voor Jason dus beslist geen top in het trainingsplan vormde werd toch met grote voor sprong gewonnen in een gezien de tegenwind goede tijd. Gunstige uit zonderingen op het in het algemeen matige peil van ons nationale jeugdroeien waren verder de jon gens dubbel twee van Beatrix en de meisjes dubbel twee van De Hunze- De Hoop, die goed roeien lieten zien. Ook de jongens dubbel vier van RIC, 't Spaarne en DDS maakten een goede indruk. MANILA Zondag zijn de afgebro ken partijen uit de dertiende, veer tiende en vijftiende ronde uitge speeld. De Braziliaan Henrique Mec king boekte een resultaat van 1,5 punten uit twee partijen. Hij ver sloeg Uhlmann, maar kwam tegen de Canadees Biyiasas niet verder dan remise. Mecking heeft nu de leiding na vijftien ronden met 11,5 punten. De Tsjech Vlastimil Hort heeft een achterstand van een half punt. S/land: I Mecking 11.5 pnt 2 Hort 11.3 Poloe gajevskl en Tsjeskovsky 10. Ribll 9. 6 LjuboJe vtc en Balasjov 8.5. 8 Panno, Gheorghiu cn Kavalek 8. 11 Spasski 7,5, 12. Uhlmann 7 en 1 afgebroken. 13 Qulnteros en Marlotti 7, 15 Browne 8 en 1 algebr.. 16 Biyiasas 5.5.17 Torre 5. 18 Harandi en Tan 4. 20. Puchman 3.5. :hts voor Nastase op het moment hij bij een dubieuze opslag van ■g demonstratief aangaf dat de wel degelijk goed was. de derde set nam Borg direct het iatief. Het publiek begreep dat itase zich al met de nederlaag zoend had en juichte bij elke bal de Roemeen binnen de lijnen g. kennelijk om de duur van de tij te rekken. Maar met twee love- nes bleek Borg er anders over te iken. De voorsprong van 4-2 leek ;te: „I lissend. Nadat echter beide spe en. dai nog eenmaal service-behoud U kun Iden gedemonstreerd probeerde Eestase nog eenmaal terug te ko- ee n. Ineens was er de scherpte en ;erzijdpte in het spel. waarna volleren wijze i het net, zelfs tegen Borg, zo kan worden. Twee maal - •5 en 7-6 kreeg Nastase zelfs nog voorsprong, maar het leef- nlsverschil begon in zijn nadeel uit werken. De gedaanteverandering ief eê^ de anders zo rebelse Roemeen ,n id andermaal en nu voor het tst de weerslag in zijn spel. Borg .'indig£nde z'jn lichaam nog enkele ke- nie om de bal. hetzij in een service of een smash, onbereikbaar langs itase te jagen. Apathisch zag de aande ge blil - laleeiemeen allemaal aan. De ne- paaldi 'aag was een feit. schrij renzei niel est? rg kende alleen angst voor Nasta- in de derde set. toen de Roemeen matchpoint ongedaan wist te 'ken. „Ik was erg teleurgesteld. Ik it dat Nastase op dat moment erg auteued speelde en het was belangrijk lestaalor mij om daarna op 8-7 mijn vice te behouden, omdat Nastase Iers weer gevaarlijk kon worden. HAMILTON De benen van Nederland zijn sterker gewor den in Hamilton. Zij kunnen nu de weelde van een voorsprong dragen. Moeilijk nog weliswaar, maar tegen Brazilië stond de reeks, die beetje bij beetje was veroverd, tenminste aan het einde nog op het bord: 95-90. En dat is niet niks tegen een ploeg die dit toernooi Tsjechos- lowakijé heeft verslagen. Oordelen, dat de overwinning groter had moeten zijn is misschien juist, maar zeker onrechtvaardig, ook wanneer wordt uitgegaan van het feit dat de grootste voorsprong, zes minuten voor tijd. zestien punten bedroeg en twee minuten voor het einde nog altijd elf. Brazilië verslaan, hoewel beide ploegen nog nooit eer der tegenover elkaar stonden, Is zon der meer verrassend. De overwin ning echter was een logisch uitvloei sel van het betere basketball dat Nederland speelde. Het kwali teitsverschil werd. per traditie, ge dragen door Jim Woudstra en in deze voorlaatste wedstrijd ook zonder meer door Kees Akerboom. Akerboom was geladen van de eerste tot de laatste minuut. Hij betaalde tegen het slot van het duel even de prijs voor zijn grote inspanningen, maar bleef voor de volle honderd procent een uiterst waardevol speler voor de ploeg Het tweetal dat zijn hoge positie op de lijst van topscorers in dit toernooi (enigszins geflatteerd omdat Neder land in zijn groep een wedstrijd meer speelde dan de ploegen uit de andere afdeling) waarmaakte, kreeg gewel dige steun van Herman Pluim en John van Vliet. Pluim maakte maar twee veldpunten, maar hij bewees van de vrije worplijn hoe ongekend geconcentreerd Nederland in deze eerste confrontatie met de Brazilia nen was. Van veertien vrije worpen gooide hij er twaalf in, Nederland scoorde er trouwens 21 op een totaal van 24. Van Vliet, John-met-de- vlugge-handjes, zal in een basket- balltoernooi nooit de stijlprijs win nen. Die gaat eerder naar de pas 19-jarige Braziliaan Gilson Jesus. Maar die scoorde tegen de ijzerster- ke Nederlandse verdediging maar vier punten in zijn kwartier speel tijd. John van Vliet kreeg van Sheri dan slechts dertien minuten. Langer kon ook nauwelijks want in die peri ode had hij al vier persoonlijke fou ten geoogst. Hij droeg echter wel zestien punten aan de Nederlandse score bij. Een kwestie van inzet en overgave, die zich nog duidelijker uitte dan tegen de Joegoslaven, om dat dit een duel was dat op wilskracht plus kwaliteit kon wor den gewonnen. Doordat er voortdurend op de top pen van de tenen gespeeld moest worden de marge was voor rust minimaal en bedroeg pas over de helft van de tweede periode acht punten werden er foutjes ge maakt. Er werden kansen gemist (Ombre en Pluim), ballen weggege ven en fout geplaatst (samen 22 keer), maar Brazilië bleekf ook lang niet zonder fouten. Dat zou trou wens een onmogelijkheid zijn ge weest. Nederland verdedigde tot vier minuten voor tijd zo attent en bleek zo aggressief dat de Brazilia nen nauwelijks een voordeel konden halen uit hun wat grotere speels heid. hun gemakkelijker wendbaar heid en hun schotkracht. Nederland voelde intuïtief en dank zij de coa ching en de inzet waar het gevaar lag, zoals Woudstra en Van Vliet als het ware steeds de basket roken als er gescoord moest worden en bei den. uit soms zeer moeilijke positie, tot een schotpercentage van ruim 75 kwamen. Theoretisch had Nederland na deze zege nog een heel klein kansje de Spelen van Montreal te halen. Daar voor moest echter een wonder ge beuren. Dat wonder bleef achterwe ge. Nederland had de slotwedstrijd tegen Tsjechoslowakije met een ver schil van zestien punten moeten winnen. Een onmogelijke opgave. In de tien vorige ontmoetingen met de Tsjechen had Nederland acht jaar geleden al. slechts één keer gewon nen. Onmogelijk ook omdat het be schikbare spelerspotentieel voor het slotduel minimaal was. Harrewijn was al naar Nederland vertrokken met zijn enkelblessure. Kip was te gen Brazilië aan zijn elleboog ge blesseerd geraakt. Dekker begon de wedstrijd met koorts waardoor co ach Sheridan eigenlijk slechts de beschikking had over negen fitte spelers. Dat echter neemt niet allemaal weg dat met name Bill Sheridan niet alles heeft geprobeerd het wonder af te dwingen, of zelfs maar serieus te spelen op dan maar een minimale overwinning, die Nederland toch op de. niets opleverende, vierde plaats zou hebben gebracht. Bill Sheridan heeft de tweede helft van de strijd passief langs de kant van het veld gezeten. Hij nam niet de moeite van een time-out, hij gebruikte twee stoelen om het zich comfortabel te maken. Sheridan realiseerde zich onvoldoende dat een ploeg speelt, zoals de coach is. Die coach was er zaterdagavond niet en daarom was de ploeg er niet. Sheridan kan daar voor de Zwarte Piet in handen ge speeld krijgen, zoals die hem ook kan worden aangeboden voor de ne derlaag in de wedstrijd tegen Span je. Bij dat verlies, in het begin van het toernooi, stak Bill Sheridan zijn paraplu pas op toen hij al helemaal was natgeregend. In het slotduel was hij zo passief dat hij de regen maar over zich liet neerplenzen Hem ontbrak de overtuiging dat hij zijn. lichamelijk geknakte ploeg over het dode punt kon helpen. Hij berustte en dat is het enige dat een coach niet kan worden toegestaan. Hij voelde zichzelf verloren en hij is zo bij ploeg en spel betrokken dat hij niet koel afstand van de feiten V i nemen Sheridan is nog jong. 'sschien nog te veel speler. Een duidelijke onvolkomenheid in zijn werk met de nationale ploeg. Daar echter staat veel tegenover. Hij heeft, juist door die betrokken heid, zijn ploeg weer opgeladen na de teleurstellende nederlagen tegen Mexico en Spanje en de werkelijk niets zeggende overwinning tegen de Britten. Hij had het team in de hand in het slotduel van de groepswedstrijden tegen de Polen. Hij bracht herstel aan in spe lersgroep na de „veegpartij" tegen de Joegoslaven. Hij heeft zijn men sen naar een duidelijk hoger niveau getild tijdens dit toernooi Elf pun ten was de marge slechts tegen de Tsjechen, op 21 juni nog verloor Nederland in een oefenwedstrijd met 78-115 van Tsjechoslowakije. De gedachten van een coach zijn tijdens de wedstrijd moeilijker te peilen dan van een speler, die in het veld en met de bal kan afreageren Sheridan heeft niet de mogelijkheid van een werkelijk directe ingreep op de handelingen. Na afloop kan hij plausibele verklaringen aandragen, hij kan wijzen op zijn zaterdag zo ernstig beknotte spelersgroep, op het ontbreken in dit toernooi van Fopma. Cramer en Ten Hoeve en dan heeft hij het gelijk volledig aan zijn zijde. Sheridan had zelfs kun nen stellen dat de bond hem voor Hamilton meer garanties had kun nen geven. De voorbereiding zou ook gerichter zijn geweest, de selec- tiegroep waarschijnlijk anders, wan neer de toestemming om naar dit- toernooi te gaan, eerder was afgeko men. Sheridan werkte in Hamilton en eventueel bij plaatsing voor Montreal met zijn ontslag op zak. Zijn dienstverband eindigde na Ha milton of na Montreal. Wat hierna gaat gebeuren, alleen clubcoach. of opnieuw club en nationaal coach, is hem nog altijd onbekend. Dat die man desondanks tot de laatste wed strijd zijn spelersgroep optimaal heeft weten te motiveren, is opmer kelijk, Sheridan verdient het recht door te gaan. ondanks zijn fouten De kreet „Sheridan moet blijven" is. geen loze. hij wordt gedragen door de prestaties van het Nederlandse team in de laatste maanden, zijn ploeg, het beste herenteam dat Ne derland ooit heeft bezeten. Sheridan stond het is duidelijk in vele opzichten in een onmogelijke positie Niettemin heeft Nederland zowel in de groepswedstrijden als in de eindronde gedaan wat van de ploeg mocht worden verwacht. De overwinning op Brazilië, een valste klant bij de Spelen, was zonder meer een hoogtepunt, de bereikte resulta ten tegen Polen en Bulgarije waren een verdienste. Nederland is. voor het eerst, een naam in het internati onale basketbal Hopelijk krijgt Sheridan de taak die naam in de komende Jaren nog meer bekend heid te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9