loemeiri houdt moeizaam stand 'uarez verrassend tot Lremier Spanje benoemd Kissinger heeft Ihodesië-plan Afloop kaping zal Volksfront delen Strijd in Libanon gaat door Jnmunisten stellen oordeel uit v'iergangsperiode van twee jaar Communist in Italië kamervoorzitter Geruchten over Libische rol bij coup in Soedan Weeroverzicht Russische president feliciteert VS [WARlNDAG 5 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 PRID (Reuter, UPI, AP) Koning Juan Carlos van Spanje heeft zaterdag tot veler verrassing ifo Suarez Gonzales, secretaris-generaal van de Nationale Beweging, de onder het bewind van riraal Franco enige toegestane partij, tot premier benoemd. ts weinigen hadden gedacht echt o| koning de conservatieve >2bs Arias Navarro zou laten op- /orm''7n door een man die in de tradi- Daarói^m de Francopolitiek is gevormd poriti^e nu Spanje naar de democratie kken il leiden touwll r gaatde benoeming van Suarez :an Ur dan °°'c verschillend gedacht. gebeuens sommigen is hij de juiste ie Japa voor het beginnen van een op- de Dfe dialoog met alle politieke watpenngen Arias heeft altijd elk co EellPct met de Spaanse communis- jandei^eweigerd. Volgens anderen zal ;je vanlf2 echter niets anders doen dan Franco-regime voortzetten. San- Carrillo, secretaris-generaal de Spaanse communistische (j. zou in Parijs waar hy in bal- ichap verblijft, hebben ver- d ,,De benoeming van Suarez V\Pk'rtPt3een verrassing. Indien wij alleen Y)/lf 2 n aan Zi^n P0b^eke verleden uuc )en wij weinig goede hoop. Maar il een eindoordeel bewaren tot 4e samenstelling kennen van zijn het en zijn regeringspro- fima." orkeur Aez zal vandaag zijn functie aan- *den. Men verwacht verder dat itoy hij nog deze week zijn kabinet aan de koning zal voorstellen. Waarnemers menen dat hij de minister van bui tenlandse zaken Jose Maria Areilza en minister van binnenlandse zaken Manuel Fraga zal verzoeken aan te blijven. Beiden zijn voorstanders van de democratie. Areilza kwam ook voor op het lijstje van drie kan didaten voor het premierschap van de raad van het koninkrijk. Velen verwachten dat de koning Areilza zou aanwijzen. Waarnemers menen ook dat de voorkeur van de koning uitging naar Areilza als nieuwe pre mier. maar dat deze toch Suarez gekozen heeft als de beste man om de hervormingen door te voeren via de nog altijd machtige Franco- aanhangers. Suarez vertrok gisteren naar het ko ninklijk paleis om met koning Juan Carlos over de vorming van een nieu we regering te overleggen. Snel gestegen Adolfo Suarez Gonzales is een zorgvuldig formulerende beroepspo liticus die in de Spaanse politieke arena nog geen grote bekendheid geniet. Hij steeg snel naar de politie ke top via de Nationale Beweging, de enige politieke partij die in Spanje iSHINGTON/MAURITIUS (Reuter, UPI) De Amerikaanse öerminister voor Afrikaanse zaken. Willam Schaufele. neemt [zijn reis naar Afrika een plan mee van zijn chef, minister van Altenlandse zaken, Henry Kissinger. was toegestaan tijdens het Franco tijdperk. De laatste tyd echter is hij in verband gebracht met de hervor mingsgezinde vleugel van de groep die Spanje heeft geregeerd sinds de oude heerser vorig jöar november overleed. Spoedig na een advocatenopleiding aan de universiteit werd de nu 43- jarige Suarez regionaal secretaris van de Nationale Beweging. Daarop volgden verschillende functies bij de Spaanse staatsradio en -televisie, een korte periode als civiel gouver neur van Segovia en. in 1969, .een vierjarige termijn als directeur- generaal van de radio en televisie tot Zijn benoeming in 1973 tot plaatsver vangend secretaris-generaal van de Beweging. Toen zijn voorganger als premier. Carlos Arias Navarro, na de dood van Franco grote wijzigingen aanbracht in zijn kabinet kreeg Sua rez daarin een ministerspost als se cretaris-generaal van de Nationale Beweging Hij was een van de jong ste kabinetsleden en ook een van de minst bekenden. Het liberale Madri- leense ochtendblad Nuevo Diario. dat, een overzicht gaf van de politie ke opstelling van de toenmalige ka binetsleden noemde hem „blauw" een directe verwijzing naar de rechtse politiek van de in blauwe hemden gestoken falangisten, die de oorspronkelijke ideologische inspi ratie leverden voor de Nationale Be weging. c p,lplan omvat een overgangsperio- -TOor Rhodesië van waarschijnlijk je jaar, in welke tijd blanken in ■■"^land zich elders kunnen vestigen Jzij vrezen voor hun toekomst fnhi nrr een zwart meerderheidsbe- n heir De lening zou grotendeels ri hi' Verenigde Staten worden a het5ald. Na de overgangsperiode zou pakfewarte meerderheid in Rhodesië weegt,volledige politieke macht krijgen, ïrt mej at, dat '"'ic't-Brittannië heeft al eerder een f vnnrr61^ voorstel gedaan, maar dit 1 wan!06" door de leider van de blanke rf t farderlieidsre^er'n^ *n Rhodesië, H na de hand gewezen. Bij zijn Afri- r unse sa*ari 'n aPril sprak minister p Beutjnger 2ich n de Zambiaanse e J°nS|fdstad Loesaka ook al uit voor oningl ZWarte meerderheidsregering, ren stt twee jaar. ijn get) eld ziü i naaïaufele zal het Plan trachten, te w Jen aan zes regeringen in Afrika t vertrekt, morgen en bezoekt ge't Qpbia, Zaïre. Tanzania, Botswana, e het fcrkust en Senegal. Mozambique an mie ook jn het reisplan kunnen wor- n 1.opgenomen, maar Zuid-Afrika /erlanRhodesië zeker niet. Ondervindt londerjmderminister krachtige steun of ii vijf fchtige bezwaren tegen het plan. haar nzou een nieuwe bijeenkomst van ook pinger en Vorster nodig zijn, heeft" nu staat er geen op het pro- :jk ges]11"13- ckelijkj antwjgens Amerikaanse officiële krin- arscaor was vorster niet enthousiast ngevin,- het Amerikaanse en Britse pde Dirgangsplan, maar was hij bereid asveld te werken als de Verenigde Sta- erin zouden slagen het te verko- aan de belangrijkste zwarte Afri- ise staten. Dit nu gaat Schaufele lijn komende reis proberen, aldus itate-departmentkringen. Kissin- 1 en Vorster ontmoetten elkaar Uitgewist voor het eerst op 23 en 24 juni in Beieren. Op de topconferentie van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft Zambia voorgesteld dat iedere aanval op een „frontlijnstaat" wordt beschouwd als een aanval op Afrika. Behalve Zambia worden Botswana, Tanzania en Mozambique als „frontlijnstaten" beschouwd. Zij zijn het nauwst betrokken bij de pogin gen in Rhodesië een zwart meerder- heidsfrewind tot stand te brengen. Onlangs was sprake van Rhode- sische luchtaanvallen op Mozambi que, uit welk land zwarte guerrilla's opereren. Nigeria zal vandaag ongeveer 700 duizend gulden aan Mozambique geven als steun in de strijd tegen de blanke minderheidsregering in Rho desië en om de gevolgen van het sluiten van de grens met dat land op te vangen. De beslissing dat dergelij ke steun alleen kan worden gegeven aan Mozambique of aan het bevrij dingscomité van de OAE. maar niet aan verzetsbeweging ANC in Rhode sië. heeft de woede opgewekt van Abel Moezorewa en Joshua Nkomo. Zij leiden elkaar bekampende vleu gels van de verzetsbeweging, de Afri kaanse nationale raad (ANC). Nko mo heeft lange tijd gekozen voor een politieke oplossing van de kwestie Rhodesië, terwijl Moezorewa strijd voorstond. Op de topconferentie, die gisteren werd overschaduwd door de gebeur tenissen in Oeganda, is verder voor gesteld dat de Arabische landen moeten proberen de kwestie west- Sahara op te lossen. Marokko, dat het voormalig Spaanse gebied met Mauretanië deelt, is boos weggelo pen. omdat de kwestie op de OAE- top toch aan de orde is gekomen Maar Suarez heeft dat imago wat uitgewist, voornamelijk soor een toe spraak tot de Spaanse Cortes (het „parlement"), vorige maand, ten gunste van het opheffen van het verbod op de meeste politieke partij en in Spanje. „De regering heeft op dit moment een verantwoordelijk heid om de middelen in beweging te zetten ter consolidering van een mo derne democratie", hield hij de leden van de Cortes voor. „Er kan geen echt politieke vrijheid zijn als de rechten van vergadering, meningsui ting, demonstratie en vereniging aan de Spanjaarden worden onthouden". Politieke partijen hadden naar zijn zeggen in het verleden veel proble men in Spanje veroorzaakt. „Maar dat was toen het spook van de hon ger over het land waarde. Nu hebben de Spanjaarden niet alleen brood maar genieten zij ook een goede le vensstandaard. Nu kunnen we ons veroorloven de taal van de vrijheid te spreken". Politieke waarnemers merkten toen op dat Suarez door deze toespraak ongetwijfeld enkele onverzettelijke vrienden in de Nationale Beweging zou verliezen maar dat hij de harten had gewonnen van de libera len en dat hij zijn persoonlijke ster had doen rijzen naast een koning die vastbesloten was hervormingen tot stand te" brengen in de autoriteire erfenis van het Franco-regiem. Suarez werd op 27 september 1932 geboren in Avila. de kathedraalstad ten westen van Madrid. Hij is ge trouwd en heeft vijf kinderen. ROME (Reuter, AP) De Italiaanse communistische partij heeft zater dag van de andere politieke partijen de belofte gekregen voor een leiden de positie in het parlement. Bij de politieke topconferentie kre gen de communisten steun toege zegd voor het voorzitterschap van de kamer, vice-voorzitterschap in de Senaat en een gedeelte van andere leidinggevende functies. De nieuwe Spaanse premier Adolfo Suarez Conzales tijdens een rede voor de Cortes waarin hij aandrong op democratische hervor mingen. Rechts achter hem zit zijn voorganger Arias Navarro. KHARTOEM (Reuter, UPI) Er gaan sterke geruchten dat Libië eind vorige week een rol heeft gespeeld bij de mislukte staatsgreep in Soedan. Soedan heeft zijn ambassadeur uit Libië teruggeroepen en president Noemeiri heeft verklaard dat tachtig procent van de betrokkenen bij de coup buitenlanders waren, zonder overigens hun nationaliteit te noe men. In de hoofdstad Khartoen werd verteld dat drie Libiërs zijn gearres teerd. met in hun bezit hoogwaardi ge zend- en ontvangapparatuur. Ra dio Cairo heeft omgeroepen dat Li bische troepenbewegingen zijn waargenomen in het grensgebied met Soedan. Noemeiri heeft de Egyptische president Sadat bedankt voor zijn „edelmoedige houding". In Cairo zei een Egyptische woordvoer der dat Egyptische vliegtuigen ver kenningsvluchten vor Soedan had den uitgevoerd en een tiental vrachtwagens en - verscheidene landrovers hadden gefotografeerd die vanuit Libië Soedan binnentrok ken. President Sadat heeft het Egyp tische leger bevolen zich gereed te houden voor alle opdrachten die zou den kunnen worden gegeven met het oog op de toestand in Soedan. Op verzoek van president Noemeiri heeft Egypte een luchtbrug op Soe dan ingesteld waarmee in 24 uur al 1.500 in Egypte gelegerde Soedanese militairen naar hun land zijn overge bracht. Bij het neerslaan van de coup afgelo pen vrijdag zijn zeker drie honderd mensen om het leven gekomen. On der hen zijn ook enkele hoge officie ren die achter de president stonden. Bij straatgevechten die tot zaterdag laat voortduurden zijn ook burgers, vooral vrouwen en kinderen, om het leven gekomen. De zwaarste gevech ten speelden zich af rond het paleis van de president, waar gebruik werd gemaakt, van artillerie, mortieren en raketten. Uit de grensgebieden wer den gezagsgetrouwe tankeenheden naar Khartoen gedirigeerd. Voordat zij in de hoofdstad waren was de staatsgreep echter al.nagenoeg voor bij. Deze begon vrijdagmorgen vroeg, vlak nadat Noemeiri was te ruggekeerd van een drieweeks be zoek aan Frankrijk en de Verenigde Staten. Radicaal Haddad brein achter actie Alle speculaties ten spijt zijn er tot op dit ogenblik weinig precieze aanwijzingen over de identiteit van de kapers van de Franse airbus, waarvan de gegijzelde passagiers in de nacht van zaterdag op zondag door Israëlische militairen op het vliegveld van Entebbe in Oeganda bevrijd werden. Hoewel het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina iPFLP) offici eel enige betrokkenheid met de vliegtuigkaping ontkend heeft, heb ben de kapers zelf meerdere keren te kennen gegeven lid te zijn van het Volksfront In kringen van politieke waarnemers in Israël gelooft men. dat dr. Wadisch Haddad. de leider van een van de vleugels binnen het Volksfront, voor de planning van de vliegtuigkaping verleden week zon dag in Athene verantwoordelijk ge acht moet worden. Haddad is een 46-jarige Grieks- orthodoxe christen die in het nu in Israël gelegen Safed geboren werd. Samen met de leider van het Volksfront George Habasch studeer de Haddad medicijnen aan de Ame rikaanse Universiteit van Beiroet. In de zestiger jaren gingen de nauwe vrienden van Habasch en Haddad over tot de oprichting van het Volksfront. Binnen de organisatie werd Haddad het hoofd van de afde ling militaire operaties. In Israël meent men dat hij het brein was achter de kaping van een lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in 1968 naar Algiers, de aanslag van drie Japanners op het vliegveld Lod bij Tel Aviv in 1972 en de ontvoering van dertien OPEC-ministers in We nen verleden jaar december. In 1970 zou hij de spectaculaire kaping van vijf passagiersvliegtuigen, waarvan drie gedwongen werden om naar een landingsstrip in de Jordaanse woes tijn te vliegen hebben georgani seerd. Toen echter de kaping in sep tember 1970 plaats vonden, bevond Habasch zich op een officieel bezoek in Noord-Korea. Haddad liet na Habasch van tevo ren van de geplande actie in kennis te stellen. Deze omstandigheid leid de tot een breuk tussen de twee Palestijnse leiders. Maar omdat Haddad over een grote aanhang bin nen het Volksfront beschikt was Ha basch niet in staat om hem uit de organisatie te stoten. In kringen van politieke waarnemers in Israël houdt men daarom met de mogelijk heid rekening, dat de kaping van de Franse airbus een actie was die door Haddad buiten medeweten van Ha basch op touw werd gezet. George Habasch Aangenomen kan worden, dat de mislukking van de actie van het Volksfront in Oeganda een nasleep binnen de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) zal hebben Het Volksfront brak in 1974 met het uit voerend comité van de PLO, omdat het zich tegen elke vreedzame oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten verzet. De mislukking van de kaping van de Franse airbus zou enerzijds tot een nog grotere ver zwakking van de extremisten zoals het Volksfront binnen de Palestijnse verzetsbeweging kunnen leiden en tot een versterking van de positie van de gematigden onder leiding van Jassir Arafat Zij zouden met de stichting van een onafhankelijke Pa lestijnse staat op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook, naast de staat Israël, akkoord willen gaan. Anderzijds zou het ge zichtsverlies dat de radicale elemen ten nu hebben geleden ook kunnen betekenen dat zij zich genoodzaakt zien tot nieuwe, harde acties Ook moet er rekening mee worden gehou den dat als niet binnen afzienbare tijd een politieke oplossing tot stand komt ook de gematigde vleugel het weer in geweld zal zoeken. Ondanks 41-ste bestand BEIROET, DAMASCUS (Reuter, IPI, AP) Ondanks het 41-ste bestand in 14 maanden burgeroorlog in Libanon zijn ook het afgelopen weekeinde de gevechten tussen christenen enerzijds en Palestijnen en linkse moslems anderzijds in alle hevigheid door gegaan. Het weeroverzicht staat van daag op pagina 4 Beide partijen beschuldigen elkaar zoals gewoonlijk van het schenden van het bestand dat in de nacht van vrijdag op zaterdag moest ingaan. Palestijnse kringen meldden giste ren dat een nieuwe aanval was on dernomen op het Palestijnse vluch telingenkamp Tel A-Zaatar, dat nu al bijna twee weken lang door rechtse troepen belegerd wordt. Christelijke radio-stations lieten gis teren weten dat het kamp vrijwel in handelen was van de christenen, maar volgens moslemse bronnen hielden de Palestijnen nog steeds stand. De pro-linkse radio-Beiroet deelde gisteren mee dat Palestijnse en linkse troepen Araya, een stad in de heuvels ten oosten van Beiroet hadden veroverd vanwaar uit zij het beleg van het Palestijnse kamp wil len breken. De rechtse falangistische zender ontkende echter dat Araya was gevallen. „Er wordt fel gevoch ten waarbij onze troepen moedig het grote aantal aanvallers weerstaan Ook Syrische troepen zouden weer aan de zijde van de christenen mee vechten en wel in de buurt van het Palestijnse kamp. waar ze de linkse troepen ervan weerhielden de chris telijke belegering te doorbreken Het afgelopen weekeinde verlieten ongeveer 200 buitenlanders in een konvooi Beiroet en vertrokken naar de Syrische hoofdstad Damascus. Inmiddels is de secretaris-generaal van de Arabische Liga Machmoed Riad vanuit Damascus naar Beiroet vertrokken om daar een ontmoeting „tot nationale verzoening" bij te wonen. De ontmoeting die onder lei ding zal staan van de gekozen Liba nese president Elias Sarkis had za terdag al moeten plaatsvinden maar werd om duistere redenen uitge steld. Ook Jassir Arafat, de leider van de Palestijnse verzetsorganisatie PLO zou gisteren naar Libanon zijn terug gekeerd na Arabische hoofdsteden te hebben bezocht om steun te vra gen. MOSKOU (AFPi President Niko lai Podgorny van de Sowjet-Unie heeft zaterdag een boodschap ge stuurd aan president Ford van de Verenigde Staten waarin hij hem gelukwenst met dë 200-ste verjaar dag van zijn land. „De onafhankelijkheid van de Ver enigde Staten is een belangrijke ge beurtenis waarmee de vestiging van betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Rusland rechtstreeks ver bonden is", schrijft Podgorny ..De hele geschiedenis van onze betrek kingen legt er getuigenis van af dat de belangen van onze twee volken altijd gediend zijn geweest bij ban den die zijn gebaseerd op wederzijds respect, gelijkheid en begrip en sa menwerking". Zo heeft de verbete ring die de laatste jaren in de relatie is opgetreden, positieve resultaten gehad en bijgedragen aan het afne men van het oorlogsgevaar en de versterking van de internationale vrede en veiligheid.aldus de Sowjet- president. Podgorny spreekt in zijn boodschap aan Ford de hoop uit dat hun belde landen de beginselen van het vreed zaam naast elkaar bestaan toege wijd zullen blijven, in overeenstem ming met de gemeenschappelijk uit gewerkte politiek Jedanese president overleeft diverse staatsgrepen fi een onzer redacteuren frt als een poging tot een staatsgreep in de afgelopen dagen in Soedan gezien moet worden, werd umvisset afgelopen weekeinde door de Soedanese minister van informatie als een „invasie van urlingen" omschreven. Eerder had president Ga'afr el Noemeiri, 36 uur na het begin van de stand in een zeven minuten durende radiotoespraak gezegd, dat de opstand van „samenzweer- 's en verraders", die door „buitenlandse krachten" werden ondersteund, door regeringsgetrou- troepen was neergeslagen. ewel de Soedanese autoriteiten len voldoende materiaal over de tandelingen in de afgelopen da- in handen gekregen te hebben, er hierover nog geen mededelin- gedaan. Volgens de Soedanese Int Al Sahaf zouden er driehon- d doden en evenveel gewonden en werd de bevolking opgeroe- i bloed te geven. Er is ook niets Jiers mede gedeeld over aantallen ïstaties. De Soedanese autoritei wilden alleen los laten dat een •edanese officier" met de naam jhammed Nour Sa'ad bij de tand betrokken zou zijn geweest. ile pogingen e jongste opstand is' niet de ite poging om het bewind van neiri. die zelf zeven jaar geleden r een onbloedige staatsgreep aan macht kwam. omver te werpen, irnemers in de Soedanese hoofd- beweren. dat deze jongste po ging de veertiende is sinds Noemeiri aan de macht kwam. De meeste staatsgreeppogingen zouden eèhter voor de buitenwereld verzwegen zijn. Het mislukken van alle pogingen ongeacht hoeveel het er in werkelijk heid zijn wijst erop dat Noemeiri vaster in het zadel zit dan algemeen in kringen van zijn tegenstanders werd aangenomen Ondanks dit „egeven verloor Noe meiri tot twee keer toe bij eerdere pogingen om een punt achter zijn bewind te zetten, de macht tijdelijk uit handen. In juli 1971 werd gedu rende een periode van drie dagen de macht overgenomen door een junta van linkse officieren. Bij het begin van de opstand wist Noemeiri slechts ternauwernood, net als bij de opstand van de afgelopen dagen, aan de opstandige militairen te ontsnap pen Na drie dagen van hevige ge vechten tussen opstandige en rege ringsgetrouwe troepen wist hij ech ter de macht weer aan zich te trekken. Communisten In september verleden jaar verover de een groep officieren onder leiding van majoor Hassan Hoessein Osman het radiostation Omdoerman en gaf een verklaring uit waarin de afzet ting van Noemeiri bekend werd ge maakt. Binnen enkele uren werden de deze keer door rechtse krachten gesteunde opstandelingen door rege ringsgetrouwe tropen uit het radio gebouw verdreven. In een vlak daar na uitgezonden radiotoespraak leg de Noemeiri echter opnieuw de schuld voor de opstand bij de com munisten. die het na de mislukte staatsgreeppoging in 1971 zwaar te verduren kregen. President Noemeiri kwam na een periode van grote onrust in Soedan met behulp van de strijdkrachten aan de macht. Maar gezien de pluri forme bevolkingssamenstelling en de verscheidenheid aan politieke stromingen in Soedan bleken de strijdkrachten geen stevige machtsbasis te vormen. Het meest in het oog springende verschil in de bevolking van Soedan - het grootste Afrikaanse land - is de tegenstelling tussen het Arabische noorden en het Afrikaanse zuiden. De beëindiging van de toen zeventien jaar oude bur geroorlog tussen de beide landsdelen moet als een van de belangrijkste successen van het bewind van Noe meiri gezien worden Dit succes heeft in grote mate tot de populari teit van Noemeiri bijdragen Spanningen Maar het oplossen van de spannin gen in het christelijke zuiden leidde tot gevoelens van onlust in het mos lem-noorden. Ofschoon de armoede en onderontwikkeling gelijkelijk over het noordelijke en het zuidelij ke deel van Soedan verdeeld zijn. geleven de bewoners van het noor den. dat zij bij de ontwikkelings plannen van de regering benadeeld worden De linkse koers die Noemeiri oor spronkelijk was gaan varen eindigde abrupt met de poging tot een staatsgreep van de communisten in 1971. Sindsdien is hij een pro- westerse koers ingeslagen en pro beert hij met name politieke en eco nomische steun van de conservatie ve Arabische oliestaten te krijgen. Ondanks het feit dat de öliesjeiks bereid waren om grote bedragen in Soedan te investeren bleek het re sultaat onder andere slechts een nog hoger inflatiepercentage te zijn. Ofschoon deze negatieve aspecten door Noemeiri als noodzakelijk kwaad beschouwd worden, moest hij op zijn hoede zijn vanwege de groeiende onvrede in het land Noemeiri dreigt met name gevaar van twee verschillende oppositie groepen De rechtse oppositie wordt gevormd door een coalitie van de oude Oemma partij en de Moslemse Broederschap die met name op de universiteit van Khartoem over veel aanhang beschikt. In 1970 wist Noe meiri een opstand van de Oemma partij, die de politieke vleugel vormt van de secte van de Mahdisten neer te slaan. In dat zelfde jaar vormden de beide groepen een nationaal front, dat de opstand van majoor Osman in september verleden jaar ondersteunde De linkse oppositie, die voornamelijk uit communisten bestaat vindt haar aanhang vooral' Een verdachte van één van de mislukte vorige staatsgrepen in Soedan wordt van zijn sterren en strepen ontdaan. onder de spoorwegenarbeiders en op de universiteiten. Niet verbazingwekkend Op dit ogenblik valt niet vast te stellen wie voor de poging tot een staatsgreep in de afgelopen dagen verantwoordelijk is. Maar gezien de grote economische problemen in het land en het feit. dat Noemeiri niet in staat bleek te zijn om op de be langrijke pblitieke groepen in zijn land een greep te krijgen, is de jongste opstand niet verbazingwek kend Waarnemers zoeken de ver antwoordelijken in kringen van de rechtse oppositie Hiervoor geven zij twee redenen op Op de eerste plaats lijken de Soedanese intellectuelen, die geen plaats kunnen vinden in de Soedanese Socialistische Unie, de enige wettige partij in Soedan, met de rechtse oppositie te sympathise ren Bovendien zouden de rechtse krachten onvrede met het feit heb ben, dat president Noemeiri steeds meer macht aan zich probeert te trekken Of deze speculaties juist zijn zal hopelijk in de volgende paar dagen duidelyk worden De terug roeping van de Soedanese ambassa deur in Libië, een land waarmee de Moslemse Broederschap nauwe con tacten onderhoudt lijkt de opvattin gen van waarnemers in Soedan te bevestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5