>AE ministers keuren ;erie resoluties goed Kaping moet vrede voorkomen Afrikaanse top: meer conflict dan eenheid jNieuwe leiders voor heel Vietnam gekozen ^Afrikaanse staatshoofden bijeen Viking heeft nieuw doelgebied op Mars Bij natuurrampen in Nepal 79 doden Israëli's wantrouwen bemiddeling van Oegandese president Ronde-tafelgesprek niet-rechtse partijen in Italië verwacht Doodstraf VS grondwettig IATERDAG 3 JULI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 PORT LOUIS (Reuter, DPA, UPI) De ministers van buiten- ndse zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) ebben gisteren een serie resoluties goedgekeurd die voor het {rootste deel tegen Zuid-Afrika gericht zijn. Al deze resolutie Boeten nog worden aanvaard door de staatshoofden van de |OAE-landen, die gisteren in Port Louis, de hoofdstad van Mauri tius bijeen kwamen. |Een van de resoluties doet een be roep op het internationale Olym- [pische Comité Nieuw-Zeeland in ver- land met zijn sportbetrekkingen 3 met Zuid-Afrika van de Spelen in Montreal uit te sluiten. Nieuw- Zeeland werd scherp veroordeeld omdat het toestemming had ver- WaarbOTg leend voor een rondreis van zijn rug- by-ploeg door Zuid-Afrika. De reso lutie was minder scherp gesteld dan algemeen werd verwacht. Het woord ..boycot" is uit de oorspronkelijke tekst geschrapt en de OAE-lidstaten wordt niets meer gevraagd dan ..geëigende acties te overwegen, met inbegrip van niet-deelneming aan de Spelen", als Nieuw-Zeeland toch wordt toegelaten. /is rn niei niet estemi BANGKOK. SINGAPORE (Reuter, UPI, AP) De Vietnamese nationale vergadering heeft gisteren de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam formeel goedgekeurd en de Noordvietnamese i hoofdstad Hanoi aangewezen als de nieuwe hoofdstad. samen wichti n dez ijk b* isserij de n neent maani 'an di van elt tei lie eei ?palei omda 1 niel In een gisteren in verschillende hoofdsteden van Zuidoost- Aziatische landen opgevangen uit zending van radio-Hanoi werd ge zegd dat het land de Socialistische Republiek Vietnam zal heten en dat de vlag en het volkslied van Noord- Vietnam nu voor heel Vietnam gelden. De nieuwe nationale vergadering heeft na een geheime stemming een president, een premier en andere top-leiders gekozen. De meeste lei ders zijn personen op leeftijd, oude door de wol geverfde revolutionairen die al vele jaren gevochten hebben in de strijd om de Vietnamese onafhan kelijkheid. eerst tegen de Fransen en later tegen de Amerikanen. Tot president werd de 88-jarige Ton Doek Tang gekozen. Hij bekleedde deze positie in het noorden al sinds de dood van de legendarische Ho Tsji Minh. Ton Doek Tang heeft 15 jaar in de gevangenis gezeten, en werd door de Fransen beschuldigd ran moord en het aanzetten tot oproer. wek» Premier °J Minister-president is Pham Van •°f J Don6. die deze Positie in het noorden ïristeH ai bekleedde sinds 1950. Hij wordt in •enoei de partij als de belangrijkste man beschouwd na de eerste secretaris Le Doean en de partijideoloog Troeong Tsjin. Pham Van Dong loopt tegen de 70 en is voortgekomen uit een welvarende familie in Centraal- Vietnam. Waarnemers menen dat hij dichter bij Moskou dan bij Peking staat In de Franse koloniale tijd heeft hij zes jaar gevangen gezeten. In 1954 was hij betrokken bij de Geneefse conferentie waar Vietnam werd opgedeeld. De 69-jarige Troeong Tsjin is geko zen tot voorzitter van de permanente commissie van de nationale vergade ring. Hij was een van de oprichters in 1930 van de Indochinese communis tische partij en wordt algemeen ver antwoordelijk geacht voor de te rechtstellingen die samengingen met de pogingen van het Noordviet namese bewind destijds landhervor mingen door te voeren. De twee vice-presidenten zijn Ngoe- jen Loeong Bang en Ngoejen Hoe Tho. De eerste bezette die post al in het noorden sinds '69. Ook hij heeft jaren in Franse gevangenissen geze ten. Hij heeft tal van posten in de partij en de regering gehad en was onder meer ambassadeur in de Sow- jet-Unie. Over de rassenrellen in Zuid-Afrika wordt gezegd dat „de enige afdoende waarborg voor het Afrikaanse volk tegen een herhaling van het bloed bad het ontketenen is van de gewa pende strijd voor een machtsoverna me door het volk". De bevrijdingsbe wegingen in Zuid-Afrika werd „maximale politieke, economische en militaire steun toegezegd om hen in staat te stellen de strijd tot een goed einde te brengen". Een andere resolutie eist van de OAE-landen het opzeggen van de betrekkingen met Pretoria. Dat is onder meer gericht tegen Mauritius, dat nauwe econo mische banden met Zuid-Afrika on derhoudt. Verder willen de ministers dat de OAE-landen het zwarte thuis land Transkei niet erkennen als het in oktober onafhankelijk wordt. Over Frankrijk werd gezegd dat het de levering van kernreactoren aan Zuid-Afrika moet stopzetten. Tenslotte keurden de ministers een compromis-resolutie goed over de toekomst van het nu nog Franse Djibouti (Afars en Issas). De buren van Djibouti. Somalië en Ethiopië zullen de toekomstige onafhanke lijkheid van het gebied erkennen en eerbiedigen. Maar volgens waarne mers zijn Somalië en Ethiopië zeer wantrouwend wat betreft eikaars plannen met de strategisch be langrijke enclave op de Afrikaanse oostkust. Sahara Meningsverschillen bestonden vooral tussen Marokko en Maureta- nië enerzijds en Algerije anderzijds. Marokko en Mauretanië hebben gis teren aangekondigd niet meer aan het werk van de ministerconferentie te zullen deelnemen. Deze twee lan den. tussen welke de westerse Saha ra is verdeeld, zijn het niet eens met de houding van de OAE ten opzichte De Mauritiaanse premier Sir Seewoosagoer Ramgoolam (midden) verwelkom de op de luchthaven van Port Louis onder meer de secretaris-generaal van de. OAE Etaki (rechts) en de Keniase vice-president Arap Moi. Grote afwezige is tot nu toe de Soedanese leider Eli Nbemeiry, die bij een staatsgreep betrokken was. van dit woesteingebied. Zo werd een resolutie ingediend door Benim waa rin de onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse bezettings machten uit de Sahara wordt geest. Algerije dat de Saharaanse onafhan kelijkheidsbeweging Polisario helpt, steunde dit ontwerp, waarop Marok ko en Mauretanië de zaal verlieten. Volgens welingelichte bronnen zou de Zuidafrikaanse regering hebben besloten dat de lessen Afrikaans op de scholen in Zuid-Afrika niet ver plicht zullen zijn. Minister Botha van Bantoezaken zei gisteren na een bijeenkomst met zwarte leiders dat er volledige overeenstemming was bereikt over de taalkwestie, die vori ge maand tot bloedige onlusten leid de. Botha wilde geen nadere uitleg geven en zei dat volgende week een verklaring zou worden afgelegd. De burgemeester van Soweto. vorige maand het beginpunt van de onlus ten. zei blij te zijn met de uitkomst van de besprekingen. De Rhodesische regering van pre mier Ian Smith heeft de aanbeveling van een commissie om het geschei den kiesstelsel voor blank en zwart te veranderen in een eenheidsstelsel afgewezen. Naar het schijnt heeft de regering ook andere voorstellen tot wijziging van de rassenscheiding af gewezen. De regering is wel bereid enkele discriminerende wetten te veranderen maar niet die. welke vol gens zwarte nationalistische leiders tot een confrontatie tussen blank en zwart zullen leiden. PASADENA. Californië (UPI) De landing van het Amerikaanse ruim teschip Viking I op Mars is nu vastgesteld op 17 juli. bijna twee weken na de oorspronkelijk voorge nomen datum. Het nieuwe landings gebied ziet er op de foto's aanmerke lijk vlakker uit dan het oorspronke lijke. dat bezaaid bleek met kraters en onregelmatige (droge) rivierbed dingen. De baan waarin de Viking nu om Mars draait, zal in drie etap pen gewijzigd worden om het voor de landing in positie te brengen. Het nieuwe reisdoel ligt 240 kilometer van het oude verwijderd. KATMANDOE Een overstroming en een grondverschuiving in de Ne- palese provincie Syangja hebben aan 79 mensen het leven gekost. In de hoofdstad Katmandoe werd mee gedeeld dat de overstroming en de grondverschuiving het gevolg waren van overvloedige regenval. In juni werd Nepal ook al door een natuur ramp getroffen. Op de vierde van die maand kwamen 150 mensen om het leven in de buurt van Pokhara. 120 kilometer ten westen van Katman doe. sen. schie rceun lar o Gej erlin dat istus lenst stig lawa aan nerst zoud ien tinei lend gracl plant iet ei Lang rgeü bove en ilslic idvit ven ir ac nini n. Ei bou elhe sectii tsing rhag >uwe >edri ndce igezel ag e n oj 1160 197 jrder 0 m door James Dorsey Steeds duidelijker wordt, dat de zich nu al zes dagen voort slepende gijzeling op het vlieg veld van Entebbe in Oeganda esn tegen Israël gerichte Pales tijnse actie is. De implicaties van deze actie gaan echter veel verder dan de door de kapers geëiste vrijlating van Palestijn se en pro-Palestijnse gevange nen in Israël, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Kenia. Hoewel het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina van dr George Habasch in Beiroet heeft laten we ten niets met de kaping van het vliegtuig van Air France te maken te hebben, hebben de kapers meerdere keren te kennen gegeven van deze organisatie lid te zijn. Het Volksfront, dat deel uitmaakt van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), veizet zich tegen elke vreed zame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten, die een voortbe staan van de staat Israël zou waar borgen. In 1974 trok het Volksfront zich uit het Uitvoerend Comité van de PLO terug. Deze maatregel werd getroffen na een één jaar lange hevi ge discussie binnen de PLO over het kiezen van een „tussentijds pro gramma". dat in de stichting van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook een staat né&st Israël zou voor zien. Waarnemers menen dan ook, dat de ontvoering van de airbus van Air France zondag het Volksfront zou moeten dienen als een poging om haar aanzien als militante Palestijn se guerillaorganisatie op te vijzelen. Zo zou de leider van 't Volksfront. Habasch. een greep naar de macht binnen de PLO willen voorbereiden. Dat is niet zo gek wanneer men be denkt dat er binnen de PLO een groeiende kritiek is omdat de PLO van Yassir Arafat voor de Libanese burgeroorlog steeds meer buiten spel dreigt te raken. Emotionele tonelen speelden zich op vliegveld Orly bij Parijs af, r gekaapte Franse vliegtuig. i de aankomst van de vrijgelaten passagiers van het Verharding Bovendien wordt er een verband ge legd tussen de zich in Oeganda af spelende gijzeling en een binnen kort te verwachten nieuwe Ameri kaans vredesinitiatief in het Midden- Oosten. Waarnemers menen dat de PLO onder leiding van Yassir Arafat bereid zou zijn aan een dergelijk vredesinitiatief mee te werken wan neer het Palestijnse vraagstuk niet als humanitair maar als politiek pro bleem zou worden erkend en wan neer de PLO als enige wettige verte genwoordiger van het Palestijnse volk wordt aanvaard. Juist tegen de ze strategie van de meerderheid bin nen de PLO verzet het Volksfront zich. Vandaar dat de kaping en het vasthouden van de passagiers in Oe ganda als een poging moet worden gezien om een mogelijk Amerikaans vredesinitiatief in het Midden- Oosten al bij voorbaat te doorkrui sen. Zo hoopt het Volksfront vermoe delijk op een verharding van het Israëlische standpunt inzake een op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten. Een dergelijke verharding hoeft niet alleen een nog standvastere Israë lische weigering o'm met de PLO rond de onderhandelingstafel te gaan zitten te zijn. Zij zou zich ook kunnen uiten in een verharding van de Israëlische behandeling van ge vangen genomen Palestijnse gueril- lastrijders. Al lang wordt in sommige kringen in Israël geëist, dat Pales tijnse guerrillastrijders ter dood ver oordeeld worden. Onlangs werd een Palestijn in Israël al vanwege „terro ristische activiteiten" ter dood ver oordeeld; iets wat tot nu toe erg ongebruikelijk was. Deze tendens zou zich in Israël door de ontvoering van het Air France toestel kunnen doorzetten. Dat de kapers kans gezien hebben om Israël te dwingen om met hen over de vrijlating van gevangen Pa lestijnen en gegijzelde passagiers te onderhandelen is een klap voor het prestige van de Joodse staat. Over het algemeen heeft Israël altijd ge weigerd om op de eisen van Pales tijnse strijders in te gaan. Uitzonde ring op deze stelregel vormen de ontvoering van een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in 1968 naar Algiers en de ontvoering van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij TWA in 1969 naar Damascus. Toen de vliegtuigen met Israëlische gijzelaars zich in Arabische landen bevonden bleek Israël bereid te zijn om op eisen van de kapers in te gaan. Anti-semiet Een dergelijk geval is ook het vasthouden van de Israëlische pas sagiers in Oeganda. In Israël wan trouwt men president Amin van Oe ganda net zoveel als de Arabische leiders. Oeganda was een van de eerste Afrikaanse landen die onder druk van de Arabische staten de diplomatieke betrekkingen met Is raël verbrak. Latere uitspraken van Amin. die in 1971 vermoedelijk met Israëlische steun aan de macht kwam. zoals dat Hitier gelijk heeft gehad toen hij de Joden uitmoordde en zijn voornemen om een standbeeld van Adolf Hitler in Oe ganda te laten oprichten is men in Israël niet vergeten. Ook de berichten over Amins optre den tijdens de onderhandelingen de ze week met de kapers op het vlieg veld van Entebbe kon de Israëli's weinig vertrouwen inboezemen. Zo zou Amin de afspraken tussen Frankrijk en Israël, dat er bij de vrijlating van de gegijzelde passa giers geen onderscheid tussen Is raëlische en niet-Israëlische reizigers zou worden gemaakt, hebben doorkruist. Dat Frankrijk zich aan deze afspraak wilde houden bleek al zondag tijdens de tussenlanding van het gekaapte toestel in Libië. Toen ging Frankrijk niet in op het aanbod van de kapers en van Libië om alle Franse passagiers van boord te laten gaan Frankrijk eiste de vrijlating van èlle passagiers, ook de Israëlische. In Oeganda werden de onderhande lingen met de kapers door Amin alleen gevoerd. De Franse ambassa deur in Oeganda en een speciale Franse onderhandelaar werden op het vliegveld van Entebbe buiten spel gezet en zo hoefde Amin zich niet aan de Frans-Israëlische af spraak te houden. Het gevolg ervan is. dat van de passagiers nu nog uitsluitend de Israëli's zich in han den van de kapers bevinden. Bovendien verklaarden sommige van de vrijgelaten Israëlische passa giers de indruk te hebben, dat Amin van tevoren van de kaping op de hoogte moet zijn geweest. Ook ver telden de passagiers dat het Oegan- dezen waren die de Israëlische pas sagiers van de niet-Israëlische pas sagiers in het gebouw op het vlieg veld hadden afgezonderd. Niet onder druk Dit alles betekent dat de kapers bij de onderhandelingen met Israël niet onder druk staan, terwijl de Is raëlische regering gedwongen werd om met de wensen van de familiele den van de gegijzelde passagiers re kening te houden. De kapers hoeven voor een gewapend ingrijpen van het Oegandese leger niet bang te zijn. Amin heeft uitdrukkelijk ver klaard een dergelijke actie niet van plan te zijn. Israël heeft laten doorschemeren op een gedeelte van de eisen van de kapers te willen ingaan. Vermoedelijk zullen de Is raëli's proberen te voorkomen, dat de Japanner Kozo Okomotu. die sa men met twee andere Japanners in 1972 een bloedbad op het vliegveld van Tel Aviv aanrichtte en de aarts bisschop Capucci. die van het smok kelen van wapens voor de PLO ver dacht wordt op vrije voeten komen. Of dat hen zal lukken is echter de vraag. De kapers trekken momen teel aan het langste eind. Zij kunnen hun volgende stappen in alle rust voorbereiden. Vermoedelijk zullen zij. wanneer er geen overeenstem ming tussen hen en Israël wordt bereikt niet onmiddellijk alle gegij zelde passagiers de lucht injagen. Daarmee zouden ze namelijk al hun kaarten hebben verspeeld. Waarschijnlijker is dat de Kapers, wanneer het ultimatum verstrijkt, zonder resultaat hun gevangenen één vpor één met tussenpozen zullen doodschieten; Israël onder druk zet tend om alsnog op al hun eisen in te gaan. Dat het Volksfront bij de kaping van het Franse vliegtuig niet alleen Palestijnen maar ook twee Duitsers inzette is in de geschiedenis van het Palestijnse verzet niet nieuw. Reeds enkele jaren bestaat er een samen werking tussen groeperingen zoals het Volksfront, het Ierse Republi keinse Leger (IRA), het Japanse Ro de Leger en de Westdultse Rote Ar mee Fraktion Vandaar is het ook niet verwonderlijk, dat de kapers in Oeganda onder meer de vrijlating eisen van een zevental leden van de Rote Armee Fraktion (Baader- Meinhof groep) in Duitsland en Zwitserland. Duidelijk is in ieder geval dat derge lijke gijzelingen als nu in Oeganda alleen door een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten kun nen worden voorkomen. Zolang het Palestijnse recht op nationale zelfbeschikking niet is verwezenlijkt en zolang de Palestijnen als speelbal van tegengestelde Arabische belan gen. zoals in Libanon, worden ge bruikt zullen dergelijke acties steeds weer door extremistische Pa lestijnse minderheidsgroepen wor den uitgevoerd. door Nico Kussendrager De naam Organisatie van Afrikaanse Eenheid is in zekere zin bedrieglijk. Er is meer sprake van tegenstellingen dan van eenheid. Het is nogal huichelachtig ons daarover te verbazen. Ten eerste hebben we weinig reden ons op de borst te kloppen. Instellingen als bij voorbeeld de Europese Ge meenschap zijn zeker geen schoolvoorbeelden van eenheid. Maar bovendien zijn de meeste Afrikaanse landen door Europese koloniale mogendheden gescha pen, dwars door bestaande stam en staatsverbanden heen. Nogal glad dus dat allerlei conflicten ontstonden tussen en binnen de kunstmatig ontstane .zachte sta ten". De greep naar de macht, gisteren in Soedan, is daar een voorbeeld van. Het begint opgelegd pandoer te worden dat geprobeerd wordt Af rikaanse presidenten tijdens hun aanwezigheid op de OAE-top af te zetten. Vorig jaar viel de Nigeri- aanse president Gowon, nu wan kelt de stoel van de Soedanees Noemeiri. Tegenstellingen zullen ook de gis teren op Mauritius begonnen top conferentie van de OAE kenmer ken. Zeker twee daarvan zijn erfe nissen uit het koloniale verleden. De bevrijdingsbeweging Polisario vecht tegen Marokko en Maureta nië voor onafhankelijkheid van de West-Sahara. Deze is door de voormalige bezitter Spanje onder deze twee landen verdeeld. Sommige OAE-leden (met Alge rije voorop) steunen het streven van Polisario. andere kerek zich daar fel tegen. De tegenstanders van vrijheid voor de West-Sahara zijn onder druk gezet door Marok ko en Mauretanië. De twee drei gen uit de organisatie te stappen als de onafhankelijkheid van de voormalige Spaanse kolonie door de OAE wordt erkend. Gisteren verlieten zij al boos de vergade ring. Een ander omstreden gebied is het land van de Afars en de Issa's. beter bekend als Frans Somali of Djiboeti. Vorige maand erkende de OAE op een conferentie in Dar-es-salaam de onafhankelijk heid van het gebied. Maar later bleek dat Somalië voorbehoud had uitgesproken; het meent recht te hebben op Djiboeti en is daarom tegen onafhankelijkheid. In de Somalische vlag staat een vijfpuntige ster. waarvan één punt Djiboeti weergeeft, een an der het Somali-sprekende deel van Kenia en een derde de Oga- den-woenstijn, die aan Ethiopië toebehoort. Vanwege haar gebiedsaan- spraken staat Somalië op gespan nen voet met buurlanden Kenia en Ethiopië. Helemaal zonder ge vaar is dat niet omdat Somalië met Russische steun één van de sterkste legers van Afrika aan het opbouwen is. Grote mogendheden De rol van de grote mogendheden zal zeker een ander onderwerp van gesprek zijn op de OAE-top. De Verenigde Staten hebben al tijd weinig aandacht aan Afrika besteed maar daar begint de laatste tijd verandering in te komen. De al dan niet vermeende groei ende Russische invloed en de be hoefte aan grondstoffen is daar niet vreemd aan. Minister van buitenandse zaken Henry Kissin ger is in Afrika geweest, en on langs bracht bewindsman van de fensie Donald Rumsfeld een bezoek. De laatste zegde militaire steun toe aan Kenia, Zaïre en Zambia. In de Keniase hoofdstad Nairobi doken geruchten op dat de Verigde Staten een defensie verdrag willen met een aantal Af rikaanse landen. Dit alles om een dam op te werpen tegen de groei ende invloed van de Sowjet-Unie in Afrika en in de Indische Oceaan. Kissinger beloofde verder hulp aan Mozambique om de gevolgen Premier Ramgoelam van het sluiten van de grens met Rhodesië op te vangen. Maar het Amerikaanse Congres heeft dat bedrag inmiddels geschrapt. Het vreest dat de hulp gebruikt wordt voor militaire avonturen tegen Rhodesië. Hij zegde ook toe dat aan de invoer van chroom uit Rhodesië door de VS een einde zou komen, maar voor zover be kend gaat de invoer nog steeds door. Verder liet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zich tijdens zijn Afrikaanse reis uit voor een zwart meerder heidsbewind in Rhodesië. Maar slechts een paar weken later over legde hij met de Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster in Beieren. Door het merendeel van de Afrikaanse landen is hem dat niet in dank afgenomen. Ook zijn zij gebelgd omdat de Verenigde Staten door een veto het lidmaat schap van Angola van de Verenig de Naties heeft tegengehouden. Zuid-Afrika Zuid-Afrika is vaste prik op een topconferentie van de OAE. In oktober wordt het eerste zwarte thuisland in Zuid-Afrika Transkei „onafhankelijk". Transkei wil graag het 49e lid van de OAE worden. De meeste leden voelen daar niets voor en zoeken naar een reden Transkei af te wijzen. Gezegd zal worden dat de OAE tegen de vorming van „onaf hankelijke" thuislanden in Zuid- Afrika is en dat daarom Transkei niet lid kan worden. Zuid-Afrika zal ongetwijfeld weer in alle toonaarden worden veroor deeld. De OAE-ministers hebben deze week gepraat over han delsmaatregelen tegen dat land. De ministers zouden hebben be sloten dat eerst door de Afrikaan se landen zelf maatregelen moe ten worden genomen, voordat een beschuldigende vinger wordt uit gestoken naar het Westen. Mauritius is één van de landen die betrekkingen onderhoudt met Zuid-Afrika. Het is niet de reden waarom de voorzitter van de OAE. de Oegan dese president Idi Amin. zou wil len weigeren het voorzitterschap over te dragen. Regel is dat het voorzitterschap van de OAE ieder Jaar wisselt en volgens program ma zou het nu toevallen aan gast land Mauritius. Maar alleen een staatshoofd kan voorzitter van de OAE zijn. Omdat Mauritius het enige Afrikaanse gemenebestland is dat koningin Elizabeth als staatshoofd erkend zou zij voor zitster moeten worden. In dat ge val wordt haar taak waargeno men door de eerste minister van Mauritius. Sir Seewoesagoer Ramgoelam. Maar hij is géén staatshoofd en Idi Amin heeft al voorgesteld dat men hem zou kunnen vragen nog een jaar voor zitter te blijven. Maar het ziet er naar uit dat de meeste landen Ramgoelam wel degelijk aan vaardbaar vinden en dat hij het komende jaar de OAE zal leiden. ROME (UPI) De Italiaanse christen-democraten zouden bereid zijn tot een overleg van alle niet- fasclstische partijen, dus inclusief de communisten. Aldus hebben politie ke waarnemers gisteren gezegd. Volgens de leider van de republikein se partij Biasini zouden de partijen vandaag op initiatief van de chris ten-democraten rond de tafel gaan zitten om over de verkiezingen van nieuwe voorzitter van de kamer van afgevaardigden en de senaat te praten. De christen-democraten hebben la ten doorschemeren dat naar hun me ning de communisten in aanmerking komen voor één van de twee voorzit- tersposten en voor het voorzit terschap van diverse commissies uit de senaat. Het verwachtte ronde tafel-overleg zou de eerste officiële ontmoeting tussen christen democraten en communisten bete kenen sinds 1947. WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat de doodstraf grondwettig is en een niet te zware straf in extreme gevallen. Het hof behandelde het beroep van zes ter dood veroordeelde moorde naars. die stelden dat de doodstraf in strijd was met het achtste amen dement op de grondwet, dat „wrede en ongewone bestraffing" verbiedt. Er zijn in de VS 600 mensen tegen wie de doodstraf is uitgesproken. Sinds 1967 zijn er geen doodvonnis sen meer voltrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7