Zoeken naar nieuw evenwicht in haven Scheveningen Nieuwe Badkapel 60jaar KORT Actiegroepen: snel beslissen over nieuwbouw AZL Rijksbijdragen voor sanering in Delft en bouwplan Rijnsburg Nog geen 'kunst- klok' bij Den Haag Centraal Visverwerkende bedrijven zien het wel zitten Petitie overhandigd Duitse auto's bespoten VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Botulisme in Zoetermeer Auto tegen boom ZATERDAG 3 JULI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN - TROUW/KV\RTEt(iIi^ DEN HAAG Voorlopig wordt het grote plein voor de hoofdingang van het station Den Haag Centraal niet van een kunstwerk voorzien. Vol gens de Gemeentelijke Commissie voor Beeldende Kunsten voldoet geen van de drie ingediende ontwer pen voor een „kunst-klok" aan de gestelde eisen Bovendien is de toe komstige definitieve vorm van het plein nog niet rond. Zoals bekend is de Nederlandse Spoorwegen de opdrachtgeefster voor het kunstwerk een monumentale wij- zerklok. waarin eventueel een caril lon kan worden geplaatst. De NS heeft 160 000 voor dit kunstwerk uitgetrokken. De wijzerplaten moe ten een diameter van twee meter hebben De klok moet op zes meter hoogte op de hoek van de Rijnstraat en de Bezuidenhoutseweg worden aangebracht De commissie kunstzaken heeft besloten nog geen definitief oordeel uit te spreken over de plaatsing van het kunstwerk Zo moet worden afgewacht wat de uit spraak zal zijn over de Koekamplus. PEN HAAG In de nacht van donderdag op vrijdag is de 32-jarige mevrouw E M F Pont van den Berg op straat beroofd van 12 000 gul den Het bedrag was afkomstig uit haar snackbar Zij was op weg van de snackbar, gevestigd aan de Jan Steenstraat, naar huis toen naast haar een auto stopte, de man uit de wagen stapte en de tas met het geld uit haar hand rukte. DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening) heeft de gemeente Delft een laatste rijksbijdrage verleend voor de sanering van het gebied In de Veste in de binnenstad. Voor de laatste fase. de aankoop van de gasfabriek aan de Asvest en de sloop van de gebouwen, heeft de staatssecretaris ruim 23 miljoen verleend. Sinds 1964 werd door het rijk voor dit saneringsplan al een bedrag van circa 10 min toegekend In totaal ontving Delft voor zijn plannen in het gebied dus een kleine dertien miljoen gulden aan rijkssteun. De subsidie wordt verleend op grond van het Besluit bijdragen recon structie- en saneringsplannen Dit besluit geeft het Rijk de mogelijk heid tachtig procent bij te dragen in de verwervingskosten van gronden en bestaande bouwwerken voor plannen ter verbetering van de ste- debouwkundige structuur (recon structie». De regeling is ook van toe passing indien een bebouwde kom uit een oogpunt van volkshuisves ting (sanering) wordt verbeterd. Ook kan 80 pet. worden vergoed van dat deel van de sloopkosten dat de nor male kosten te boven gaat. Staatssecretaris Schaefer heeft de gemeente Rijnsburg een rijksbijdra ge van 3.620.000 toegekend voor het reconstructieplan De Hoek. Het bedrag is een bijdrage van 80 pro cent in de verwerving van grond en een niet meer in bedrijf zijnde con- servenfabriek. Op het ongeveer 5 ha grote terrein, dat wordt begrensd door de Vliet, het Additioneel Ka naal en het Oegstgeestkanaal zullen 771 woningen worden gebouwd. Van deze woningen zal 60 pet. in de wo ningwetsector. 30 pet in de premie sector en 10 pet in de vrije sector worden gerealiseerd Het plan De Hoek. een van de laatste mogelijkhe den voor Rijnsburg met betrekking tot de bouw van nieuwe woningen, zal in ongeveer acht jaar van de grond komen. KORPEL voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. door Teun Lagas SCHEVENINGEN Het werkwoord ..vissen" geeft maar zo'n klein gedeelte van het begrip „visserij" weer. Natuurlijk staat en valt dat zeevisserij bedrijf met het wel en wee van het vissen, zeker wanneer de zaak op langere termijn bekeken wordt. Op het ogenblik is het echter bepaald nog niet zo dat het gehele visserijbedrijf op sterven na dood is. omdat de vloot in niet mis te verstane moeilijkheden verkeert. Maar wat ziet een bezoeker van het Scheveningse havengebied? Of lie ver gezegd, wat ziet hij niet. Door de vangstbeperkende maatregelen werd de visserijvloot gehalveerd. Een conclusie kan hij snel trekken: „Het gaat slecht aan de haven- ."..Deze haven heeft een te slechte image gekregen door alle berichten over de moeilijkheden in de visse rij". Is daarentegen de mening van de heer W C Riem is. directeur van de dienst haven- en marktwezen van de gemeente Den Haag. Hij wijst er met nadruk op dat er dui delijk onderscheid gemaakt moet worden tussen het visserijbedrijf op zee en dat op de wal In de walbedrijven is naar zijn opinie nog wel degelijk een grote activiteit „Die zijn echt nog niet dood." Verrassingen Een tocht lange een groot aantal visverwerkende bedrijven aan de Scheveningse haven leert inder daad dat veruit het grootste deel van de ondernemers het best wel ziet zitten. Het is vaak verrassend om te zien hoeveel activiteiten zich afspelen in panden die zich aan de buitenkant meestal niet al te be drijvig. florissant en efficiënt to nen Achter grauwe, gammele mu ren kan een bedrijf schuil gaan waar vele internationale transportlijnen samenkomen, waar tientallen visprodukten aange voerd en weer doorverkocht wor den. Internationale handelsbetrek kingen zijn dan ook veelal de pij lers waarop deze bedrijven steu nen. Vangstbeperkende maatrege len of niet. de aanvoer uit het bui tenland staat borg voor de produk- tle. Het speculeren met visproduk ten is iets dat in de afgelopen veer tig jaar langzaam is gegroeid. Voor die tijd was er nauwelijks sprake van visverwerking. Er was aanvoer van de eigen vloot op de eigen veiling en die werd direct doorver kocht. meer niet. Met de ontwikke ling van de visverwerking steeg de belangstelling voor het handelen en verwerken van buitenlandse vi sprodukten. Produkten die deze bedrijven nu leveren variëren van gestoomde makreel tot Chinese garnalen, van rolmopsen tot ge rookte forel. Er wordt paling ge rookt die levend uit bijna hoeken van de wereld wordt aangevoerd. De meest exclusieve soorten kreeft, zalm en sardien worden aan de Scheveningse haven verhandeld. Volgens de heer J. de Lavieter van het haven- en marktwezen kampt de Scheveningse haven met een gebrek aan ruimte. Dat de bedrij ven belangstelling hebben vooreen vestiging in dit gebied blijkt uit de snelle groei van het aantal be drijfsruimten achter de visafslag, op het voormalige parkeerterrein. Naast het ontbreken aan uitbrei dingsmogelijkheden zitten veel ha venbedrijven met het probleem dat zij vlakbij of zelfs in een woonge Drs. P. Gerritsen Als opvolger van dr. P. J E nouw. aan wie opzijn verzoeki gezondheidsredenen eervol o slag is verleend, is tot rector v het Eerste Vrijzinnig-Christe Lyceum in Den Haag benoe drs. P. W. J. L. Gerretsen. nieuwe rector is leraar geschie nis aan het Nederlands Lycei Den Haag. Hij is 31 jaar Buiten de school was drs. Gei sen sedert 1970 jeugdouderlin de Kloostèrkerk. Van zijn h verschenen enige publicaties.) „De eerste industriële revolutii Engeland" (1974) en „Marx als ticus van zijn tijd" (1974), be bedoeld als leerboek. De Ven ging „Het V.2.L." hoopt dat nieuwe rector per 1 augustus dienst kan treden. Langegracht Tot pri Doek deze p de dot Tsji M jaar ir werd c van n oproer Prei Minist Dong. al bek De Adviesraad voor Binnenst in Leiden maak1, zich ernstig zorgd over de overlast aan lawa die door de bebouwing aan Langegracht voorde bewonersz ontstaan. Aan deze gracht zoud 62 woningen moeten worden bouwd. De Adviesraad stelt in e< brief aan B. en W. van Leidend het verkeer over de Hooigracl Cityring recht op het geplam gebouw af kemt en dan met ei hoek van 90 graden de Lang gracht opdratit. Een dergeli verkeerspunt veroorzaakt bove dien extra onzoivere lucht en duisternis hincerlijk invalslic van autokoplanpen De Advie raad oppert als alternatieven bouw van de woiingen naar ac teren en ook naarhet westen in< richting van de S.l.F.-terrein. Ee tweede mogelijkheid zou de bou van de noodzakelijke hoeveelhei woningen in een tantal sectii evenwijdig aan d» Maresing zijn. Zoeterhage Het Industrieschap Soeterhag gaat zelf een bedrijfshal bouwe getrc voor de verhuur aan klïne bedri ven. Zoeterhage. op he grondgi bied van Zoetermeer t. opgeze door de gemeenten DenHaag ei Zoetermeer. De hal. die een o pervlakte krijgt van in toaal 16< m2 wordt in de loop vtn 191 zien. opgeleverd. De ruimten worde verhuurd in units vanaf 50 m vloeroppervlak Steei de zi slepe veld een t tijns van i verd' geëiï se ei nen Frar Ken: Hoeu vrfldi Habs ten vlieg hebb kerei orgai Volk: Pales (PLC zame het I staat borg zich de P ge di kieze grarr Pale; Jord een Tentoonstelling De eerstvolgende tentoonsfcllin in het nieuwe gemeentehui, va De Lier wordt van 15 juli tt 2 augustus gehouden. De expaan is Peter Keijzer. 22 jaar en in 97 afgestudeerd in de afdeling te kenen en schilderen op de To ninklijke Academie voor Bel dende Kunsten in Den Haag.'n mei volgend jaar hoopt hij eirt examen te doen op een pedag gische academie De expositie dagelijks van 9-17 uur te zien. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurt schermingseducatie houdt dag 4 juli in samenwerking rol de Gemeentelijke Dienst Schtx en Kindertuinen een natuurwai nee deling in Meijendal. VerzameK) om 10.00 uur bij het bezc ble( kerscentrum. De wandeling duu nee twee uur. Er zijn geen kosten ai 8en verbonden. vo11 ze i Waai ontv Frar moei haar se gi Zo 2 Hab: binn Dat denl groe van burg spel Ve Bov legd spel korl kaa Oos PLC ben Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Na een bliksemactie in Leiden konden gisteren twee actiegroepen bijna 2200 handtekeningen onder een petitie voor snelle nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden aanbieden op het ministerie van onderwijs. Plaatsvervangend secretaris generaal Hoffman die namens staatssecretaris Klein de petitie aan nam. zei: „De staatssecretaris zal de-, ze actie zeker als een ondersteuning beschouwen van zijn beleid om tot snelle nieuwbouw te komen" In een week tijd hebben de tree actiegroe pen. één van het ziekenhuisperso neel en één solidariteitsgroep van tien organisaties als de CPN. het NVV-jongerenkontakt. het Leids werklozencomité en de Nederlandse Vrouwenbeweging ruime steun ge vonden voor hun eis nieuwbouw van het ziekenhuis niet langer uit te stellen. „De actie is boven verwachting ver lopen". zegt Dick Juffermans. de woordvoerder van het solidari- teitscomité. „Iedereen die wel eens in dit ziekenhuis heeft gelegen zegt dat die ouwe troep maar eens tegen de vlakte moet. Toch probeert men de gebouwen steeds weer op te lap pen. maar dat is geldverspilling. Bo vendien. kruiwagens met puin door de tochtige gangen zijn niet bepaald bevorderlijk voor de patiënten. En als het een beetje waait lijkt het er wel een zandverstuiving". Begin juni vorig jaar stelde de rege ring de beslissing uit over de nieuw bouw van Academisch Ziekenhuizen (behalve Leiden, willen ook Amster dam en Utrecht nieuwe gebouwen i. Door de moeilijke financieel- economische toestand hikt de rege ring tegen deze beslissing aan. De heer Hoffman van het ministerie ver gelijkt de kosten van de drie zieken huizen met die van de dam in de Oosterschelde „Maar de voortvarendheid van de staatssecretaris Klein is ook geremd door het bestuur van het zieken huis". zegt de heer Hoffman. „Zaken als de grondaankoop en het ei senprogramma voor de bouw liepen spaak op het bestuurlijk niveau van het ziekenhuis. Maar de staatssecre taris heeft zijn mouwen opge stroopt". De Leidse actiegroepen zijn daarmee niet gerustgesteld Frans Los van het personeelscomité: „We werken aan nieuwe acties voor het geval de rege ring een negatieve beslissing beemt". Gisteren werd in Den Haag verwacht dat het kabinet dezelfde dag nog een principe-besluit over de Acade mische Ziekenhuizen zou nemen Van een verslaggever DEN HAAG Onbekenden hebben gisternacht in Scheveningen achttien auto's van Westduitse toe risten met een bijtende vloeistof be spoten De politie denkt dat dit is gebeurd vanuit een rijdende auto. De wagens zijn namelijk alleen aan de straat kant beschadigd. Gedeelten van de auto's zullen overgespoten moeten worden. Een aanknopingspunt voor daders heeft de politie niet Men hoopt nog dat eventuele getuigen zich zullen melden. zoodag 10 uur en woensdag 8 uur LAAN HOFRUST 1 bied zijn gevestigd Grote vracht auto's kunnen met moeite de in nauwe straatjes gelegen laad- en losplaatsen bereiken. Bewoners on dervinden overlast van de werkzaamheden die soms diep in de nacht doorgaan of al beginnen. Evenwicht De verdeling van de ruimte aan en in de Scheveningse havens is een onderwerp waarover nogal wat te doen is in de vissersplaats. Het gaat dan niet alleen om ruimte voor de bedrijven maar ook om ruimte voor de vloot. Feit is dat een gedeelte van de haven op het ogenblik al in gebruik is bij de toeristenindustrie. Ruwweg is dat de zuidelijke helft van de Tweede Binnenhaven. In dat gedeelte is de jachthaven ..Marina" gevestigd, liggen tal van voormalige vis sersschepen die nu gebruikt wor den voor de sportvisserij of als rondvaartboot en hebben tal van horecabedrijven zich in de oude visafslag gevestigd. Het laatste tra ditionele havenbedrijf is daar nog de scheepswerf, maar die staat er ook niet al te gunstig voor Bij Scheveningers. met name bij het Werkverband Opbouw Scheve ningen. is dan ook angst te bespeu ren dat de visserij op den duur geheel zal worden opgeslokt door dergelijke niet traditionele be drijven. „We moeten op zoek naar een nieuw evenwicht binnen het haven gebied". zegt de heer Riem Vis hier over. „Wanneer de vissersvloot ge halveerd wordt, zoals hier is ge beurd. moet je het ruimtebeslag opnieuw gaan bekijken. Maar het is beslist niet waar dat de gemeente Den Haag staat te springen om de visserij uit de Scheveningse haven te werken". Nieuwe aanlegplaats De gemeente steekt inderdaad jaarlijks een flink bedrag in het onderhoud van de kaden en alles wat daar omheen ligt. Binnenkort laat de gemeente voor meer dan twee miljoen gulden nieuwe aan legplaats aan de noordelijke zijde van de Eerste Binnenhaven aanleg gen. Deze kademuur is bedoeld voor visserijschepen, want het is volgens de heer Riem Vis oi denkbaar dat zelfs bij een niet we indeling deze haven niet i zijn geheel voorde visserij bestem blijft. Er is een havencommissie samen gesteld waarin de evenwichts afweging gedaan wordt. In dezi groep hebben zoveel mogelijk be trokkenen zitting: de sportvisserij bedrijven, de kottervissers. de re ders. de jachthaven, de gemeenti en het bedrijfsleven. Deze maani gaan de eerste adviezen van d commissie naar het college van B en W De heer Riem Vis is stelt tei slotte dat de verhoudingen die eei nieuw evenwicht moeten bepalei niet ai te vast moeten liggen omda een evenwicht nu eenmaal niet voor eeuwig is. BANG nation Zuid-\ i hoofds In een hoofdst Aziatis< zending zegd d: Republ de vlag Vietnar gelden. De nic heeft n preside top-leic ders zi. door dt die al v de strij kelijkh later U Van een medewerker SCHEVENINGEN Volgende week. op dinsdag 6 juli, bestaat de Nieuwe Badkapel aan de Nieuwe Parklaan 60 jaar. De kerk heeft een eigen „progressie ve" plaats ingenomen in het kerke lijk bestel van hervormd Schevenin gen. De jubilerende badkapel was in de eerste jaren van haar bestaan een soort „elite-kerk", waar zondag aan zondag „spreekkanonnen" uitgeno digd werden om het gehoor van gees telijke en retorische fijnproevers te strelen ds Straatsma. prof den Har- tog. dr Posthumus Meijer en vele anderen. ZOETERMEER In Zoetermeer is een geval van botulisme ontdekt. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat een eend in de waterparUJ van het Wilhelminapark bezweken is aan deze vorm van vergiftiging Het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Rotterdam zoekt nog naar de oorzaak van de dood van een andere eend. aangetroffen in de wa terpartij van het Alferbos De vorm van botulisme. waaraan in elk geval een Zoetermeerse eend is gestorven, is geen bedreiging voor de volksge zondheid Mensen zijn er nauwelijks gevoelig voor Niettemin raadt de gemeente aan de plaatsen te mij den. waar borden met de waarschu wing .verdacht water" geplaatst worden EINDHOVEN - De negenUenjange M G M Bakelmans uit Geldrop is gisternacht met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven geko men. De wagen raakte in brand De naam Nieuwe Badkapel duidt erop. dat er een „oude" badkapel geweest moet zijn. Het was de Pro testantse kapel of Badhuiskerk, in 1874 verrezen op het Oevers Dey- nootplein. Het vissersdorp Scheve ningen in de laatste decennia van de vorige eeuw had hoegenaamd geen bemoeienis met de badplaats Sche veningen. Het waren twee verschil lende werelden, elk met eigen be langen. Jeugddiensten Wie Badkapel zegt. zegt jeugddiensten. Deze diensten kwa men ruim vijftig jaar geleden schuchter van de grond Het gebeur de met weinig of geen instemming van de andere Scheveningse wijkge- meenten. die vaak de rechts confes sionele en Gereformeerde Bondssig- natuur van de hervormde kerk repre senteerden. De commissie jeugddiensten bestaat dezer dagen 50 jaar. Een groep van circa 18 jonge mensen zorgt momenteel voor het welslagen van de maandelijkse jeugddiensten Ds D A. van der Bosch uit Den Haag hield in 1926 de eerste officiële jeugddienst die als thema had „Meent niet dat ik geko men ben om vrede te brengen op aarde Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard." Ge zien de kerkelijke strijd, die rond de eerste jeugddienst in kerkelijk Sche veningen woedde, was deze tekst uit Mattheüs 10 een veelzeggend uit gangspunt Samen met de Zorgvlietkerk neemt de Badkapel in hervormd Scheve ningen nog steeds een aparte plaats in mpt een wat eigen koers, gebruik van het nieuwe Liedboek en een ge varieerder liturgie De huidige wijkpredikant ds J. H. Hartzheim staat sinds 1959 in Scheveningen. De De nieuwe badkapel aan de Nieuwe Parklaan in Scheveningen. wijk bestaat op papier uit 5000 zie len. waarvan slechts een kleine groep meelevend is „Een kwart van de mensen is ouder dan 65 en mijn pastorale werkzaamheden in rust- en verpleeghuizen vormen haast een fulltime functie." aldus ds Hartzheim. De architect van de Nieuwe Badka pel was W C Kuvper jrook ontwer per van de Prinses Julianakerk Op 6 juli 1916 werd het gebouw in gebruik genomen in het bijzijn van onder meer de Haagse burgemeester Van Karnebeek. In de zestiger jaren zijn orgel en interieur gerenoveerd. ootst oetei E-l£ bi vai De enige bedrijfspanden aan de Scheveningse haven van vrij recente datum staan acher de visafslag. Het aantal visverwerkende bedrijven dat zich daar vestigde, nam in enkele jaren bijzonder snel toe. Dick Juffermans (links) en Frans Los (midden) van twee Leidse actiegroepen overhandi gen op het ministerie van onder wijs pakken papier met 2200 handtekeningen aan plaatsver vangend secretaris-generaal J.W.F. Hoffman (rechts).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6